Nummer 65, Zondag 17 Augustus 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON Tl KLEN, Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Wiialwijhsclii' en liiingstiiiiilsclic ('oiiranl, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 12 Augustus 1890, voor middags 11 ure. In ons vorig nummer gaven wij een kort overzicht van het verhandelde in gezegde raadsvergadering. Wij willen trachten thans een meer uitvoerig relaas te leveren. Gemak kelijk is echter die taak niet; of 't aan de leiding ligt weten wij niet, maar een feit is 't, dat meermalen 3, 4 en meer heeren te gelijk praatten, zoodat 't onmogelijk was nauwkeurige aanteekeningen te maken. Wij zullen er ons daarom toe bepalen den algemeenen gang van het debat weer te geven. Bij punt 4: Benoeming eener commissie voor de schutsluis, stelde de voorzitter namens B. en W. voor eene commissie te benoemen voor de schutsluis. De wethouder Timmermans gaf den raad in overweging eene commissie te benoemen, niet alleen voor de bemoeiingen in zake dè schutsluis, maar ook voor alles wat tengevolge van de verlegging van den Maasmond in en aan onze haven veranderd zou moeten wor den; bovendien zou die commissie ook in zaken, onze haven betreffende, het dagelijksch bestuur en den raad kunnen adviseeren en voorlichten. De heer van der Heijden was van oordeel dat, als de schutsluis eens afspringt, er voor eene commissie toch nog genoeg te doen zal zijn in verband met den Maasmond. De voorzitter was tegen eene commissie in den door den heer Timmermans aangegeven zin. Hij begrijpt dat diens voorstel tweeledig was: 2o eene commissie te hebben voor al wat in verband staai met de verlegging van den Maasmond en 2e dat die ook zou zorgen voor de haven, ook als er geen buitengewone werken meer zijn. Hij vond dat het dage lijksch bestuur met zoo iets voor te stellen zichzelve een klap in 't aangezicht gaf. Het zou daardoor erkennen zelf de zaken niet behoorlijk te kunnen regelen. Door de be noeming eener zoodanige commissie stelt het zich zelf een dwarskijker. Deed men dit voor de haven, dan kan men het ook wel voor andere zaken doen. In eene gemeente van 4000 zielen heeft men bij de geringe werk zaamheden geen commissies noodig; B. en W. zoo eene commissie op te dringen is niet billijk en kan niet zijn in 't belang der gemeente. De wethouder Hoffmans uitte de meening dat de voorzitter de zaak verkeerd begreep. Het dagelijksch bestuur wil geene blijvende commissiemaar alleen eene die werkzaam is voor de schutsluis e% andere werken in verband met den Maasmond. De voorzitter releveerde het verschil van meening tusschen beide wethouders, die eeni- gen tijd het college van B. en W. hebben uitgemaakt; hij concludeert daaruit dat zij elkander bij de bespreking dier zaak niet be grepen hebben en er dus feitelijk geen voor stel van B. en W. is. Dientengevolge stelt hij voor den werkkring der commissie nog maals in het college te bespreken, omdat toch B. en W. het eerst eens dienden te zijn; inmiddels kan men toch de commissie be noemen. De heer Timmermans Wz. handhaaft het door hem gezegde. Acht de raad echter het laatste gedeelte van het door hem in over weging gegevene overbodig, hij kan er zich heel goed bij neerleggen. De heer Timmermans Bz. was het ten volle eens met het voorstel van B. en W. be treffende het benoemen eener commissie voor de schutsluis en de werken, die aan de haven moeten geschieden in verband met de ver legging van den Maasmond. Hij vindt de uitdrukking van dwarskijker, door den voor zitter toegepast op eene door den raad be noemde commissie, in 't geheel niet passende, daar elk lid eener commissie zeker geheel volgens zijn beste weten in 't belang der Advertentiën 1 7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2raaal berekend. Adrertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. gemeente werkt. Dat eene commissie als 't ware eene dwangmaatregel zou zijn tegenover het dagelijksch bestuur ontkent hij; in alle plaatsen van eenige beteekenis vindt men commissies en zelfs de wet erkent ze. De voorzitter vindt het heel onprettig als eene commissie het dagelijksch bestuur op de vingers zit te kijken; ieder raadslid is in de gelegenheid om wethouder te worden en zou dat dan ook niet aangenaam vinden. Het werk is hier in de gemeente veel te gering. De heer Timmermans Bz. verzekerde dat, als hij de eer had wethouder te zijn, hij de medewerking eener commissie niet zou be schouwen als op de vingers kijken; integendeel, hij zou er hoogen prijs op stellen te worden voorgelicht door mannen, die steeds met ijver hunne taak vervullen, en hunne adviezen in nauwgezette overweging nemen. De heer Verbunt was het hiermede eens; de heer van der Heijden achtte eene com missie voor de schutsluis hoog noodig; mocht er van de schutsluis niets komen, dan zal die commissie toch met veel vrucht kunnen werk zaam zijn voor de andere werkzaamheden aan de haven in verband met de verlegging van den Maasmond; maar na afloop van de buitengewone werken acht hij haar overbodig. De voorzitter beaamde dit. De heer Quirijns sprak ook voor eene commissie voor al wat de havenzaak betreft. Nadat de heer Timmermans Wz. herhaald had zich goed te kunnen vereenigen met de benoeming eener commissie voor de zaken betreffende de schutsluis en de werken aan de haven in verband met de verlegging van den Maasmondwerd dienovereenkomstig besloten, nadat nog gedurende eenigen tijd door de leden en den voorzitter daarover geredekaveld was. Zooals wij reeds mede deelden, zijn tot leden der commissie benoemd de heeren QuirijnsTimmermans Bz. en Verbunt. De heer Mombers had bedankt en de heer van der Heijden verklaard niet in aanmerking te willen komen, als hebbende vroeger voor het lidmaatschap dier commissie bedankt. Bij den raad is ingekomen een schrijven van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, waarin voor de verdere behande ling van het door de gemeente ingediend adres om subsidie voor de schutsluis aan de haven, verlangd wordt een volledig plan met begrooting. De ingenieur van Heurn te 's Gravenhage vraagt voor het opmaken daar van f325. B. en W. vragen nu den raad machtiging om die som voor dat doel te besteden. De heer van der Heijden gaf in overwe ging, met het oog op het benoemen der commissie deze aangelegenheid aan haar te renvoyeeren opdat zij dan haar advies uit- brenge; 'tis een ingrijpende zaak en als er niet heel veel kans bestaat om de schutsluis te krijgen zou 't dwaas zijn zulke groote som men uit te geven, die ten laatste de draag kracht der gemeente wel eens zouden te boven gaan. De voorzitter erkende, dat er reeds veel was gedaan zonder veel verder te komen. Hij ziet niet iu wat de commissie in deze zou kunnen doen. De som van f325 zullen we toch moeten uitgevenwat de door de gemeente te maken kosten voor de schutsluis aangaatgelooft hij niet dat zij 1/3 in de kosten zal bohoeven te betalen; hij gelooft dat f 10000 wel genoeg zal zijn; op de wijze door den heer van der Heijden voorgesteld zal de zaak op de lange baan geschoven worden. Wat zou de commissie nog meer inforriieeren De hr. van der Heijden zou inlichtingen wenschen omtrent hat aandeel in de kosten door de gemente te betalen. De een zegt Vs terwijl de voorzitter spreekt van f 10000. De voorzitter wijst er op dat de zaak in de najaarszitting moet behandeld worden, terwijl de minister in verband daarmede ook moet beslissen. De heer Verbunt maakt eene berekening wat de schutsluis jaarlijks aan de gemeente zou kunnen kosten. Als wij f 30.000 in de kos ten moeten betalen geeft dit tegen 3°'0 eene jaarlijksche rente van f900; daarbij f1000 voor bediening enz. dat maakt f1900, die alleen uit den hoofdelijken omslag zullen moeten gevonden worden. Zullen de voor deden daartegen opwegen De heer Timmermans Bz. is van oordeel, dat de opmerking van den heer Verbunt overweging zou verdienen, als wij eenmaal toezegging hebben van de door het rijk en de provincie te verleenen subsidie; nu hangt dit alles nog in de luchtwe weten niets wat rijk en provincie zullen bijdragen, 't is dus onmogelijk nu iets er van te zeggen. De heer Timmermans acht ook discussie over dit ontwerp onnoodig. Er is eene commissie benoemd, waaraan men de zaak kan renvoyeeren; dit is wel wat tijdveriet maar beter tijdveriet dan geld verlies. Laat den raad dus besluiten de zaak te stellen in handen der commissie en den voorzitter verzoeken niet te lang te wachten met het oproepen der commissie. Alle leden verklaarden zich hiervoor be halve de heer van Schijndel; deze, hoewel in beginsel er voor, stemde tegen, omdat de voor zitter zich niet wilde verbinden de zaak niet op de lange baan te schuiven. Hierna werd aangeboden het door B. en W. opgemaakte concept van eene algemeene plaatselijke politieverordening voor de ge meente Waalwijk. B. en W. stelden voor eene commissie te benoemen van drie leden om het ontwerp te onderzoeken. Bij de eerste stemming werd de heer Qui rijns, lid der vroegere commissie van on derzoek, gekozen met algemeene stemmen op eene na. Deze bedankte. Bij de nu gevolgde stemming kreeg nie mand de volstrekte meerderheid. Er volgde eene herstemming tusschen de heeren Van Tilburg, Timmermans Bz., Van Schijndel en Van der Heijden. De heer Timmermans ver zocht niet in aanmerking te komen. Gekozen werd de heer Van Tilburg, die insgelijks bedankte. De nieuwe stemming gaf weder geen vol strekte meerderheid. De heeren Van Schijn del, Van der Heijden en Baijens kregen elk 3 stemmenbij de herstemming kreeg de heer Baijens de meeste stemmen zoodat deze gekozen was. De heer Van der Heijden achtte verdere stemming onnoodig, daar de heer Baijens verstand genoeg had voor drie. Hij althans verlangde niet meer in aanmerking te komen voor lid der commissie. De heer Van Schijn del volgde zijn voorbeeld en ten slotte bleek niemand geneigd zich beschikbaar te stellen voor het lidmaatschap. Op voorstel van den voorzitter, die op merkte dan één lid toch geen commissie kon vormen, werd de stemming vernietigd en be paald, dat aan ieder lid een afdruk van het concept zal worden bezorgd; zij kunnen het dan thuis op hun gemak bestudeeren en aan teekeningen maken. Hierna was de vergadering afgeloopen. Donderdag middag verliet Duitschlands heerscher Berlijn, per extra trein vertrok hij naar %Ciel om aldaar 's avonds half acht aan te komen en van daar om 10 uur per Ho- henzollern naar Reval te steven. Deze ver traging in de reis (oorspronkelijk was het plan Dinsdag avond reeds van Berlijn te vertrekken) is een gevolg van voorstellen van Von Caprivi en den minister van financien Miquel. In Narwa komt de keizer Zondag a. s. om 5 uur aan, 18 Augustus wordt een regimentsfeest gevierd, 19 en 20 zijn ma- noeuvredagen, 21 is een rustdag en den 22 loopen de manoeuvres op een eind. Dan neemt Wilhelm II nog twee dagen verblijf te Peter hof en den 24 des avonds wordt de terug tocht over zeeaangevangen. Te Narwa zal ook Ruslands gezant te Berlijn, van Schuwaloff, aanwezig zijn. Indien men de Times wilde gelooven zou keizer Alexander III van Rusland het iniatief nemen tot een voorstel betreffende ontwa pening, wel geen algemeene of algeheele af danking van de legerbenden maar een over plaatsing in de reserve van de recruten van 18851886 en 87 in de reserve. De diensttijd zou dan ook van 5 op 4 jaar worden gebracht voor de infanterie en de artillerie te voet. Het gerucht, dat keizer Wilhelm volgend jaar Juni naar Londen gaat wordt bevestigd. Vóór dien tijd wil koningin Victoria naar Berlijn komen, in 't voorjaar van 1891. Betreffende de manoeuvres in Silezie is nu ook alles vastgesteld. Keizer Wilhelm neemt zijn kwartier in het kasteel Rohnstock en 17 September komt keizer Frans Josef uit Breslau aan,waar hij keizerin Augusta Victoria zal ontmoeten. Alleen koning Albert van Saksen zal mogen deelnemen aan het vertrouwelijk samenzijn van de beide vorsten; v. Caprivi en Kalnoky zijn ook van de partij, zij nemen nabij Rohnstock hun intrek. Uit Madrid word geseind, dat onlangs zeer bloedige en atschuwlijke gevechten hebben plaats gehad in Marroko. Twaalf stammen vormden een soort van verbond tegen den sultan en kwamen in botsing met eenige van Z. Ms. troepen, onder commando van den gouverneur van Ait Insi. De opstande lingen, die verre de meerderheid hadden, bleven overwinnaars. Zij staken de citadel in brand en namen deze bij storm. De troepen werden geheel verslagen. Gelukkig waren zij, die ontsnapten, wat de gevangenen werden als vee geslacht. Aan 120 werd de hals afgesneden, eer zij tijd hadden een laatste gebed aan Allah op te zenden. De zoon van den gouverneur, die in den strijd gewond en gevallen was, werd op afschuwe lijke wijze doodgepijnigd en genoopt zijn eigen vleesch te eten. Ten slotte werd hem het hoofd afgehouwen en dit op een stok door de dorpen tentoongesteld. Deze over winning opende den weg voor het nemen van een andere citadel, en tijdens de afzending van het laatste bericht belegerden de op standelingen Sefro, De sultan haast zich met een groot leger naar het tooneel van den strijd, maar daar de opstandelingen verscheidene voordeelige positien, zoowel als wapens en ammunitie genomen hebben, verwacht men, dat het zeer moeilijk zal zijn hen te verslaan. Een telegram uit Tanger van gisteren meldt: Het keizerlijk leger van Marokko heeft bij Mequinez eene nederlaag geleden. Mequinez is in Barbarijnsche handen de achterhoede van het leger des sultans is afgesneden en kan niet naar het uitgangspunt terug. Ook worden ernstige berichten ontvangen van de Carolina eilanden.De inboorlingen hebben een Spaansch detachement overvallen en den luitenant en 27 soldaten vermoord. 27 andere soldaten zijn weten te ontkomen. De inboorlingen nemen een dreigepde hou ding aan en houden de kust bezet. Ter tuchtiging van de moordenaars zijn naar het eiland Yap de kruisers „Valasca" en „Ulloa" gezonden met aanzienlijke macht. 't Gaat in Bohemen lang niet zoo goed als men verwacht had, en er zijn zelfs bladen, die meenen dat einde September, dus nog vóór de nieuwe zitting van den landdag, nieuwe onderhandelingen tusschen de Czechen en Duitschers zullen moeten worden aange knoopt om het vergelijk eenigzins te wijzigen. De Russische gezant te Belgrado heeft nu zijn leedwezen te kennen gegeven over de protesten van een gedeelte der Servische pers aan het adres van Rusland, tegen de be zetting van de Macedonische bisschoppelijke zetels en dat wel ondanks Ruslands protesten tegen die benoemingen. Ie Belgrado is op nieuw een meeting gehouden als protest tegen

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1