Spanje. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Gemengd Nieuws, Ruim 10,000 arbeiders zullen door de ramp geruimen tijd zonder werk zijn. MADRID 24 Augustus. In de provinciën Alicante, Badajoz Toledo en Valencia zijn gisteren 139 gevallen van cholera voorgeko men, waarvan 56 met doodelijken afloop. Bij de bestuursvergadering van den bond van mijnwerkers van Lancashire deelde de voorzitter, Woods, mededat eenige dagen geleden twee door keizer Wilhelm afgevaar digde personen hem bezocht hadden en hem om informaties hadden verzocht over den toestand der Engelsche mijnwerkers,, daar de keizer wenschte, dat de Duitsche arbeids wetgeving met die van Engeland overeen stemde. Woods, die twee uren met de Duitsche afgevaardigden had geconfereerd, zwaaide den keizer veel lof toe. De vergadering besloot de vraag van den 8- urigen arbeidsdag in de vereenigde koninkrijken te berde te brengen, vóór een internationale werkstaking ter verkrijging van dien werk dag uitbreekt. In Ierland staat, volgens telegrafisch be richt, een hongersnood op het punt van uit te breken. De gezondheidsraad van het dis trict Timoleaque (graafschap Cork) deelde mede, dat van de 8000 personen 3000 zon der levensmiddelen zullen zijn, wanneer hun niet binnen een maand of vroeger hulp wordt verleend. Vele inwoners zijn door het gebruik van bedorven aardappelen on gesteld. In het Iersche graafschap Donegal staat tengevolge van den mislukten aardappeloogst een hongersnood te wachten, zooals er sinds 1846 geen heeft geheerscht. Op de meeste plaatsen zijn drie vierden der aardappelen onbruikbaar. Een Duitsch regiment uit Wtlrzburg heeft dezer dagen een zeer afmattenden marsch gedaan, welke daar in den omtrek algemeene verontwaardiging verwekte. Het was een warme dag (26° R. ofOu1/^ Fen de zwaarbepakte soldaten die te half zeven Wtlrzburg verlieten, marcheerden snel. Zij kwamen anderhalf uur later te Eibelstadt een afstand van ruim 10 kilometer) aan. Voorbij die plaats begonnen reeds soldaten uitgeput van warmte en vermoeidheid neer te zinken, en het aantal bezwijkenden werd steeds grooter, zoodat bewoners van den om trek met wagens moesten komen om de be- wusteloozen manschappen weg te brengen. Honderdzeventig soldaten vielen bewuste loos neer en twee hondeid anderen moesten achterblijven, omdat zij niet verder konden. Een der manschappen, die zich met moeite voortsleepte, bevende en met het schuim op den mond, moest voortgaantotdat hij dood neerviel. Zoo berichten de bladen uit die streek,van welke een met eenige overdrijving verklaart, dat de weg van Sommerhausen naar Mark- streit een slagveld geleek. Er is van regee- ringswege een onderzoek ingesteld. De Russische regeering heeft haar goed keuring gehecht aan de Fransche nijverheids tentoonstelling te Moskou. Deze tentoonstel ling zal van den 1 Mei tot den 1 December van het volgend jaar gehouden worden. Ver scheidene groote Fransche firma's hebben haar medewerking toegezegd. De tentoonstelling staat onder bescherming der Fransche re-* geering. De Petersburger Zeitung ziet in het verleenen van de St. Andreas-orde, de hoogste van Rusland, aan den Duitschen rijkskanselier Caprivi, een bewijs van den voortreffelijken indruk, dien deze heeft achtergelaten, zooals dan ook Caprivi zich heeft kunnen overtuigen van Ruslands ernstige begeerte om den vrede te bewaren. Het terrein voor een vreedzaam samenleven van de beide machtige naburige staten is mitsdien blijkbaar voorbereid. Het congres der Vereenigde Staten heeft een wet aangenomen, welke betere waarbor gen geeft omtrent het gehalte van Ameri- kaansch gezouten varkensvlecsch en spek, waarvan de invoer o. a. in Duitschland ver boden is. Die wet bepaalt namelijk, dat voor' den uitvoer bestemd varkensvleesch en spek van staatswege onderzocht moet worden, als de wetten van het land, waarheen het ver zonden wordt, dat eischen of belanghebbenden het verlangen. Voorts bevat die wet bepalin gen tegen den invoer van schadelijk ver- valschte vetwaren en dranken, en eindelijk wordt den president de macht verleend, om, ingeval een staat onrechtvaardige maatrege len neemt ten opzichte van den invoer of verkoop van eenig Amerikaansch artikel, den invoer van de producten van dat land geheel te verbieden. Volgens de jongste berichten uit Washing- ton_ is de aanneming der tariefwet verzekerd. De democraten besloten voor alle artikelen te stemmen, uitgezonderd welke betrekking hebben op steenkool en suiker WAALWIJK, 27 Aug. 1890. A Met het oog op de eerlang in exploitatie 'te brengen lijn Zwaluwe-'sBosch zal bchooren te worden beslist of de lijn evenals tot heden naar het thans in exploitatie zijnde gedeelte als lokaalspoorweg zal worden geëxploiteerd, of wel, d t op die lijn een gemengde dienst zal worden ingevoerd, in dien zin, dat enkele treinen uit gewoon spoorwegmaterieel samen gesteld zullen loopen, welke niet op de zoo genaamde stopplaatsen zullen stilhouden, en de overige treinen, evenals tot heden, uit licht materieel bestaande op alle stations, halten en stopplaatsen zullen stoppen. In verband hiermede zijn ged. staten ge hoord omtrent de vraag aan welk stelsel de voorkeur moet worden gegeven. Zou 't niet op den weg onzer kamer van koophandel liggen deze aangelegenheid eens ernstig te overwegen en daai na haar gevoelen aan den betrokken minister mede te deelen? Zullen de steenkolen goedkooper of duurder worden Tegenover de bewering, dat een daling van de steenkolenprijzen was te wachten, geeft een deskundige in de Haagsche Ct. een be toog, waarin hij duidelijk aantoont, dat rijzing, aanzienlijke rijzing zelfs, onvermijdelijk is. Hij wijst op den verminderden invoer uit de Ruhrstreken, in verband met den afloop der termijnen van vroeger gesloten contracten. De Ruhrhandel brengt nu nog zeer groote geldelijke offers om het verloren debiet terug te bekomen, maar langzamerhand zullen ook de prijzen der Ruhrkolen in verhouding komen tot die van andere mijnen, te meer daar thans ook de mijnen samenspannen en den verkoop harer kolen in één hand geven. Volgens de „Rheinisch Westfalische Ztg." zullen de kolenmijnen met I October één bestelbureau oprichten en zijn daartoe 15 groote mijnen toegetreden, om zoo min mo gelijk concurrentie onderling te hebben. De belangrijk mindere productie door de werkstakingen (verleden jaar) in de mijnen, gat den stoot tot enorme verhooging der prijzen, maar meteen de ondervinding aan de exploitanten, dat deze vermindering der op brengst hun groote vermeerdering van winsten gaf. Vandaar dat zij onderling besloten, niet meer te produceeren dan de vraag noodig maakte en de totale opbrengst van 11500 per dag tot slechts 8250 waggons per dag gereduceerd is. Dat de vraag niet groot was, eindigt de schrijver, lag mogelijk ook wel aan de hooge prijzen; maar zullen de prijzen lager of hoo- ger worden, als de vraag moet komen Mij dunkt: hooger, zelfs, indien een strenge win ter komt, enorm hoog. De kinderen uit Bergenopzoom, die voor eenigen tijd door een dollen hond werden gebeten en naar het instituut Pasteur ter behandeling werden opgezonden, zijn Zondag in goeden welstand teruggekeerd. Te Rotterdam loopen eenige lieden rond, die voorgeven te zijn vertegenwoordi gers van groote buitenlandsche huizen en gemachtigd om bij maandelijksche afbetaling loten te verkoopen, waarop nooit een niet kan vallen, maar wel zeer hooge prijzen. Heeft men eenmaal den eersten termijn op die loten betaald, dan laten de verkoopers verder op zich wachten. Verscheidene personen zijn reeds van de praktijk dezer lieden de slachtoffers geworden. Aan het Haarl, Dagbl. wordt geschreven: Aan den Uithoorn moest een burgemeester zijn. De zwager van den overledene, werkzaam ter secretarie, had niet alleen lang het werk voor den kranke gedaan, maar genoot ook zoo zeer het vertrouwen, dat een adres van gemeentenaren (72 protestanten en 45 kathol.) het verlangen uitsprak, dat bedoelde persoon zou worden benoemd. Hij werd door den commissaris des konings bovenaan op de voordracht geplaatst. Buiten die voordracht om is een geheel onbekende notarisklerk, behoorende tot de partij der doleerenden, een persoon, die niet eens de moeite genomen had zich bij den commissaris des konings te vertoonen, gekozen door den minister. Zondag morgen verdronk te 's Herto genbosch in de Dieze zekere Vermeer, man en vader, die, naar men zegt niet vrij van sterken clrank, met nog twee anderen een bad wilde nemen; zijn lijk werd kort daarna opgehaald. Te Vechel wordt een „varkensvolière" opgericht, waarin minstens 200 knorbazen kunnen geplaatst worden, of, met andere woorden „een stoom varkensfokmesterij eta blissement op groote schaal." Te Weert heeft in de fabriek van den heer M. een droevig ongeluk plaats gehad. Een jongen geraakte met de hand tusschen een werktuig, zoodat deze bijna geheel ver pletterd werd en de ongelukkige zoo spoedig mogelijk onder geneeskundige hulp moest worden gesteld. Het jaar 1890 is tot heden voor de boeren in Limburg een goed jaar geweest. Het vee duur; boter op vrij goeden prijs; overvloedig hooi; granen uitmuntend en goed droog binnengekomen, behalve in 't begin van den oogst, toen men zich haastte, alsof men geen mooie dagen meer mocht verwach ten; veel aardappelen; men vreest echter hier en daar bederf aan dit gewas; het nagras belooft veel, de karotten (mangelwortelen) zijn wel eens beter geweest. Te Hoevelaken, bij Amersfoort, is een ernstige poging tot vergiftiging gepleegd door middel van muizentarwe. De Standaard deelt daaromtrent het volgende mede Iemand, die met het hoofd van een gezin ongenoegen had gehad, kocht de meid om, om het geheele gezin te vergiftigen. Als be looning zou zij daarvoor twee gulden ontvan gen. De meid nam dit aan en deed muizen tarwe in de spijzen. Reeds onder het eten werden alle huisgenooten ongesteld en de meid, die ongerust werd, begon de giftkor reltjes uit het eten te zoeken, waardoor zij terstond in verdenking kwam. Spoedig aan gebrachte geneeskundige hulp deed allen herstellen behalve het jongste kind, dat ernstig ongesteld moet zijn. De meid heeft ook reeds den naam van den hoofdschuldige genoemd. Donderdag nacht is te Ter Idserd (Fr.) de boerderij van J. Nijenhuis door brand vernield. Oorzaak tot nog toe onbekend. Urenver was de brand te zien, welke buiten gewoon tel was. Vier knapen gingen Zaterdag met een zeilbootje van Oudemirdum naar de hard zeilpartij te Sloten. Toen zij op Fluessen kwamen, sloeg het bootje om en verdronk één van hen, wiens lijk nog gezocht wordt; een tweede is met alle moeite in het leven behouden, met behulp van dr. Hattink, van Wijkei. De beide anderen kwamen er met een nat pak af. De politie te Rotterdam arresteerde Zondag een 16jarige meid, die uit laaghartige wraak het kindje harer meesteres, 3 maanden oud, met petroleum had vergiftigd, zoodat het waarschijnlijk aan de gevolgen zal over lijden. Vrijdag avond brak te Deventer bij den landbouwer W. van Molenstraat, een hevige brand uit. Gedurende den dag waren 9 voeren rogge binnengehaald en tegen den avond op de hilde geborgen. Hoewel de brand weer en de verschillende autoriteiten spoedig verschenen, werd het geheele gebouw met een groot gedeelte van den inboedel, benevens eene daarachter liggende woning, met den inboedel, een prooi der vlammen. Alleen het huis en de inboedel van W. waren tegen brandschade verzekerd, doch zijn landbouw gereedschap niet. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdagavond, toen de laatste trein van Breda naar Prinsenhage reed, bemerkte de machinist, nabij de bloemkweekerij van de firma Bruynseels, dat verscheidene keien op de rails lagen. Hij deed terstond stilhouden en liet den stoker vooruitgaan, om verdere hindernissen te voorkomen. Men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Het verhaal in het Haarl. Dbl. van eene dienstbode, die f35 uit Parijs had ont vangen naar aanleiding van haren brief op eene advertentie blijkt volgens de Haarl. Ct., grootendeels verzonnen geweest te zijn, verzonnen door die dienstbode zelve. Zij had wel 35 gulden uit Parijs ontvan gen, maar van iemand daar gevestigd, dien zij gaarne wilde volgen. Om hare ouders te misleiden, verdichtte zij het bedoelde verhaal; toen haar vader, de zaak niet vertrouwende, onderzoek deed, bleek het natuurlijk onjuist te zijn, en het scheen alsof „men" het meisje door eene advertentie naar Parijs had willen lokken. De justitie, onderzoek doende naar den steller der advertentie, heeft thans de waarheid aan het licht gebracht. Ter reede van Texel heeft Vrijdagmid dag een droevig ongéluk plaats gehad. Een der sloepen van het oorlogstoomschip „Van Galen," waarmede een zestal matrozen, on der commando van den luitenant-ter zee 2e kl. J. M. Zwanenbeek Pauw, zeilende was, om zich tegen den op 30 Aug. a. s. aldaar te houden roei- en zeilwedstrijd te oefenen, werd op korten afstand van het Nieawediep plotseling door een rukwind omgeslagen. Van verschillende zijden werd het ongeval opge merkt, zoowel van den wal als van verschil lende in de nabijheid zijnde vaartuigen. De heer T. PL P. Bakker, luit.-kwarlierm. der mariniers, die eveneens met eene sloep ter reede zeilde, had het eerst de omgesla gen boot bereikt, waaraan een viertal ma trozen zich vastklemde, terwijl een ander zich op eenigen afstand met zwemmen boven wa ter hield. Spoedig werden deze vijf personen met zeer veel beleid door den heer Bakker en zijne manschappen gered. Voor den com mandant der sloep en den matroos Nieuwen- huis kwam de redding echter te laat; deze beiden zonken bijna terstond in de diepte weg, zonder dat men hun te hulp kon ko men. Hunne lijken zijn tot heden nog niet gevonden. De beiden omgekomenen waren ongehuwd. De geredden zijn in het marine-hospitaal te Nieuwediep opgenomen. Men zal zich herinneren dat zekere Hon-Hon, kantoorbediende te Amsterdam, verleden jaar door het uitgeven van een val- schen wisse) aan de Amsterdamsche Bank zich eene som van f25000 wist te doen uit betalen, en sedert spoorloos verdween. Eenige weken geleden overleed te Nice zekere Uffordt, aan de gevolgen van influenza. Bij het onderzoek zijner nalatenschap bleek, dat dit een valsche naam was, en met hem de sluwe Hon-Hon ten grave was gedaald. Hij was nog in het bezit van f500. In ruim een jaar tijds had hij dus f24,500 zoek ge maakt. Door tusschenkomst van den Nederland- schen consul zal de nalatenschap aan de be stolen bank worden uitgekeerd. Omtrent de oorzaak van den brand, die Zondagmiddag 17 Aug. jl. heeft plaats ge had op het handelsterrein op Feyenoord, vernemen wij het volgende De aannemer der reparatien aan de lood sen heeft aan de achterzijde van loods no. 8 eene timmermanswerkplaats ingerichtbij welke eene partij planken was opgestapeld, en ook eenig los hout lag. Eenige jongens, bij het gebrekkige toezicht op het terrein vrij ronddwalende, moeten in hunne balda digheid een vuurtje in de houtmassa hebben aangelegd en toen ijlings op de vlucht zijn gegaan. Een kok en een schipper van de nabijlig- gende vaartuigen zagen spoedig de vlam begaven zich onverwijld aan wal om den hoofdopzichter Van der Graaff, die op het terrein woont, te waarschuwen, en vonden dezen gelukkig te huis. Door den afstand van de loods tot de woning was hiermede echter eenigen tijd verloopen en hadden de vlammen reeds duchtig om zich heen gegrepen. De bedoelde opzichter schroefde onmiddellijk de medege brachte slangen op de naastbijliggende hy- dran der waterleiding aan en, voor de brand weer ter plaatse kon zijn, had hij den brand gebluscht. Aan dit goed Overleg is het dan ook te danken, dat de schade zich beperkt heeft tot het verlies van een gedeelte van het hout voor de loods en tot het blakeren van de verf aan de buitenzijde der loods, over eenige meter oppervlakte. Te Papendrecht geraakte Maandag na middag eene hooischelf in brand, toebehoo- rende aan den heer W. Kraal. Spoedig deelde zich het vuur mede aan drie dichtbij staande schelven. Het krachtig en doeltreffend op treden van autoriteiten en brandweer bracht te weeg, dat nog drie schelven op hetzelfde terrein bewaard bleven, en dat in het dicht bebouwde gedeelte der gemeente verdere on heilen werden voorkomen. Een wagenkeet werd tijdig omvergehaald. Veel hooi is verloren gegaan, maar was, naar men verneemt, tegen brandschade ver zekerd. Te Zevenbergen schijnen tegenwoordig diefstallen aan de orde van den dag te zijn. Terwijl ongeveer drie weken geleden bij den heer S aldaar inbraak werd gepleegd met diefstal van verschillende sieraden en geld, is Vrijdag nacht weder bij de wed. W. eene groote hoeveelheid spek gestolen. Zelfs te velde staande gewassen ontgaan het oog van de dieven niet. Op een stuk land, even bui ten de gemeente gelegen, hebben dieven eene hoeveelheid lattelband, waarvan men man den vervaardigt, afgesneden, en men ver moedt zelfs op den dag. Een vermakelijk avontuur wordt ons uit de omstreken van Maastricht medege deeld Een arbeider had een paar strikken in zijn tuin gezet om een haas te vangen. Het duurde wel 8 dagen eer hij de langoor kon te pakken krijgen. De haas hield zich of hij dood was. Onze strooper duwde het beestje, nadat hij hem van zijn halsband ontdaan had tusschen zijn jas en liep als een haze wind naar huis, doch, o wee, onder het loo pen komt hij zelf met den linkervoet terecht in den tweeden strik, dien hij voor de vangst in gereedheid gebracht had, en valt zoo lang hij was op den grond en kon zijn voet niet meer uit den strik krijgen. De haas, die onder zijn jas zat en een paar meter ver werd geworpen, was weder tot zijn bewustzijn gekomen en liep, ofschoon niet hard, in een stuk haver, waar hij van den schrik bekwam en weinige oogenblikken later even wakker als vroeger het hazepad koos. De strooper zat meer dan een halfuur te tobben eer hij zijn voet uit den strik had gekregen, zocht nog eenige oogenblikken naar zijn prooi, doch keerde zonder haas met een bebloed gezicht en verstuikten voet naar huis. De man was geheel teneergeslagen en nam zich stellig voor om voortaan geen twee maar slechts één strik te zetten. ?yBcsoijen. In de Langstraat worden tegen woordig druk pogingen aangewend en reeds met tamelijk goeden uitslag—om eene gym- nastiek-vereeniging op te richten. Op een paar vergaderingen, bij W. Brokken alhier gehouden, hebben reeds een 16 a 17tal per sonen, op één na uitsluitend onderwijzers, ondersteuning en medewerking aan het voor- loopig bestuur beloofd. Deze op te richten vereeniging stelt zich ten doel R hare leden door herhaalde oefeningen zoover te brengen, dat zij aan de vereischten van het verlicht examen in de gymnastiek kunnen voldoen; 20. de belangen der gymnastiek zooveel mo gelijk te bevorderen. Als deze nuttige zaak haar beslag heeft gekregen, hoopt men er nader op terug te komen. In het jaar 1889 werden van de ongevee 26 millioen inwoners, die Engeland en Wa les bevatten, ruim 160,000 wegens dronken schap bekeurd, waarvan ruim 15,000 geval-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2