BUITENLAND. Frankrijk. Duitsohland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. aannemen van zijn tarieven-ontwerp als zeker te beschouwen, en zich overtuigd te houden dat dit ontwerp het land tot eene weergalooze welvaart zal verheffen. Uit San Salvador wordt bericht dat gene raal Ezeta het vredesprotokol met Guatemala onderteekend heelt. Het Journal des Debats geeft in overwe ging om de maatregelen tegen den invoer van Amerikaansch spek op te heffen om te voorkomen, dat van de zijde der Vereenigde Staten scherper maatregelen worden genomen. De torpedovloot zal zich naar de goh van Juan begeven, waar ook de Engelsche vloot op haar reis naar Tou'on en Spezzia 2al ankeren. Het Fransche eskader, onder bevel van admiraal Hostun, zal uit vier pant serschepen en twee kruisers bestaan. Het Engelsche eskader komt Zaterdag te Toulon en vertrekt Maandag weder. Den 31 dezer maand zal door de Berlijn- sche socialisten de gedenkdag van den dood van den staathuishoudkundige Lassalle gevierd worden, die zoo als men weet, in een duel werd gedood, en te wiens nagedachtenis de Duitsche socialisten een monument op Fransch grondgebied hebben opgericht. Reeds hebben de socialisten besloten dien dag uitstapjes per spoor en per stoomboot te maken, om rustig leest te kunnen vieren. Op het eiland Sardinië hebben hevige branden groote schade aangericht en ook verlies van menschenlevens veroorzaakt. De Hongaarsche stad of liever vlek Tokay, met 4000 inwoners en bekend door zijn wijnbouw, is door brand bijna geheel vernield. Het grootste gedeelte der werklieden, uit de Hongaarsche wapenfabriek te Budapest is ontslagen. De verbittering onder de werk lieden is zoo groot, dat de fabriek, waarin men ongeregeldheden verwacht, door de po litie wordt bewaakt. Het heet, dat de fabriek op aandringen van Loewes, in een werktui- genfabriek veranderd zal worden. De St. Petersburgsche berichtgever van the Standard maakt melding van het volgende zonderlinge incident, dat zich op den laatsten dag der manoeuvres teNarva moet hebben voor gedaan. Gelijk men weet, manoeuvreerde keizer Wilhelm toen mede, aan het hoofd van zijn infanterie-regiment Wijborg. Tegen over zich had Z. M. een regiment huzaren en twee batterijen rijdende artillerie. De keizer moet het toen plotseling in 't hoold hebben gekregen zich een weg te banen door de veel sterkere troepenmacht tegenover hem, met dit gevolg dat, toen hij tot den aanval overging Z. M. gevangen werd gemaakt. De czar evenwel deelde hem aanstonds in bij zijn gevolg. De buitengewone stoutheid van dit bestaan en de ongelukkige afloop daarvan moeten op de personen, die tegenwoordig waren, eenen diepen indruk hebben gemaakt. Keizer Wilhelm was blijkbaar ook zeer onder den indruk van het voorgevallene. Zwijgend zag men hem, na afloop der oefeningen, heen en weder loopen, tot niemand woord richtende en door niemand aangesproken, slechts af en toe een paar woorden in het Fransch wisselend met een der aanwezige dames. Bij cle manoeuvres moeten nog meer zon derlinge en treurige dingen hebben plaats gehad. Onder andere zijn tien soldaten ge dood bij het doen springen van een brug te Laoga. De stad Kineshma (met 4000 inwoners, in het gouvernement Kostrowa) is grooten- deels afgebrand. De schade wordt op drie millioen r. geraamd. Onder de van alles beroofde bevolking heerscht gebrek aan voed sel. Voorts zijn te Orel 20 groote en in eene voorstad van Kursk 150 kleinere huizen eene prooi der vlammen geworden. Te Chicago is eene werkstaking uitgebro ken onder de seinwachters en beambten der groote spoorweg-depots. Deeischis vermeer dering van loonen. De bestuurders weigeren echter dien eisch in te willigen. Zij verklaren dat zij hun verzet tegen de werkstakers ten eind i toe zullen volhouden. De minister van financien heeft aan eene deputatie gezegd dat hij de staatsbe- grooting met 25 millioen verminderen zal. Er zal eene groote volksvergadering belegd worden met het r'oel den generaals Rocca en Leval uit te noodigen hun ontslag als ministers te nemen. In de regeeringskringen baart dit plan eenige ongerustheid. Aan de provinciale vertegenwoordiging van La Plata is een nieuw ontwerp ingediend, ten doel hebbende de uitgifte eener nieuwe reeks cedula's, serie 9, ten bedrage van 10 millioen dollars. De senaat heeft eene wet tot het toestaan eener algemeene amnestie aange nomen. NEW-YORK, 29 Augs. De New York He rald deelt in berichten, uit Guatemala ontvan gen de volgende voorwaarden van het vre- destractaat met San Salvador mede volledige onafhankelijkheid van San Salvadorde le gers van beide staten zullen binnen 48 uren van de grenzen terugtrekken; geen der beide stalen is gehouden eenige vergoeding te be talen wegens veroorzaakte schade. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Zondag 31 dezer, des widd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum." 1. Hollands glorie. Hol. 2. Neerlands oogappel, lied voor baryton. Schmitzler. 3. Te Deum. Neuckomm. ZONDAG 31 Aug. Princesjesdag. Van 12 tot 2 urebij goed weder, GROOT CONCERT op de markt door de harmonie L'Espérance van Waalwijk. BEZOOIEN. Maandag 1 September a.s,, matinée, door de rederijkerskamer Oefening kweekt kennis" bij mej. Wed. J. Dekkers. Aanvang 10 ure. Ten 8 ure soirée, door de liedertatel Oe fening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien. Zie verder programma's. Dinsdag 2 September 1890, grande matinée comiquedoor de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien bij den heer W. Brokken. Aanvang 10 uur. Zie verder programma's. WASPIK. Matinée, door het mannenkoor der veree- niging „Volksvlijt en Volksvermaak"onder de zinspreuk „Virtus Nobilitat Artem", op Maandag 1 September a. s., bij den heer H. Montens. Aanvang 10 ure. Zie verder programma's. JAARMARKT WAALWIJK, Woensdag 3 September a.s, WAALWIJK, 30 Aug. 1890. Bij kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Oirschot mr. R. H. A. M. Romme, advocaat-procureurtevens adjunct-commies ter provinciale griffie van Noordbrabant, te 's Hertogenbosch. Men schrijft uit de Langstraat aan de N. R. Ct. Zooals bekend is bestaat in deze streek vooral in de boerendorpen eene vrij aan zienlijke vruchten-cultuur, die in de laatste jaren vooral erg te kampen heeft met allerlei ongedierte. Nu werd dezer dagen uit het westland bericht dat daar de kruisbessen- struiken werden afgevreten door rupsen. Daar dus zoowel als hier dezelfde kwaal. Er wordt tegenwoordig zooveel gedaan tot hulp van den landbouwer dat wel eens mag gewezen worden op het wenschelijke van een ernstig onderzoek door deskundigen naar de velerlei soorten van ongedierte die de strui ken van bessen, frambozen enz. vernielen en naar de middelen om dat ongedierte on schadelijk te maken. Verleden jaar zijn de struiken hier tweemaal in één zomer afge vreten. Men heeft van allerlei beproefd, maar zonder afdoend succes. Er zijn ook wel mi l- delen waardoor het ongedierte wordt gedood zonder de struiken te schaden, maar die middelen zijn slechts toe te passen op kleine schaal, daar zij voor groote hoven te kost baar zijn en te tijdroovend. De bron van het kwaad schijnt in den bodem te moeten worden gezocht, waar de kiemen zich ont wikkelen, maar zekerheid is er toch nog niet omtrent het ontstaan van al de verschillende voorkomende soorten van ongedierte verkre gen. Indien de deskundigen te dezer zake eens licht en hulp konden verschaffen op eene wijze, die onder ieders bereik valt, zou den zij een groote weldaad bewijzen aan tal van kweekers. In de hopstreken heerscht groote beweging. Was de prijs verleden jaar gedaald tot i 2,5ü de 50 kilo, thans wordt reeds f30 voor de zelfde hoeveelheid uitgeloofd en wie weet of het er bij blijven zal. De speculanten die nog groote partijen hebben zitten, ingekocht voor een prijs van f 2.50 a f 7,50, en die nu ongeveer f 30 kunnen makenzullen een goeden slag slaan. Het gewas belooft tot nog toe niet veel; men rekent hoogstens op Vs productie van de nog aanwezige hop en deze is in de laatste twee jaren zeer verminderd, daar groote hoeveelheden zijn uitgerooid. Nu zal wel weer worden bijgelegd, doch of dit werkelijk op den duur in het belang van de landbouwers is, mag minstens twij felachtig worden genoemd. De kunsttandenmaker A. Huisman, die reeds eenige malen hier was, zal weder in het hótel Gerris te spreken en te ontbieden zijn Donderdag 11 September a.s. Aanstaanden Zondagden verjaardag van het Prinsesje, zal de liedertafel alhier, eene matinée geven waarop eenige Vaderlandsche liederen zullen gezongen wor den. Ook zal bij die gelegenheid worden uitgevoerd een «Te Deum» v. Neuckomm met begeleiding van trommen, waartoe eenige heeren tamboers bereidwillig hunne mede werking zullen verleenen. De harmonie l'Espérance zal bij guns tig weder een concert op de markt geven van 122 uur. De Congo-quaestie Hoewel men in uit gedeelte van het jaar geen ernstige vraagstukken behandelt, slui mert de welbekende Congo-quaestie niet. Het Brusselsche blad Le Nord brengt haar weer op het tapijt en betoogt, dat de invoering van de nieuwe rechten eene levens-quaestie voor den Congo-staat is, in zoover namelijk, dat de inkomsten tot dusver op verre na niet de kosten dekken en dat de koning der Belgen en de Belgische natie niet meer kun nen doen dan ze al doen. Daaruit volgt dus logisch, dat nu de dek king van het aanzienlijk tekort overgedragen wordt aan den staat, die het meest getroffen wordt door de nieuwe rechten, d. i. Neder land. Op zoo'n manier kan men licht kolo- niseeren. Straks, als er moeielijkheden komen, vraagt Belgie nog eenige schepen van ons ter leen. Men schrijft uit 's Hertogenbosch. In verband met de niet alleen hier maar ook door de nieuwsbladen elders verspreide geruchten, als zou bij de regeering in Den Haag het voornemen bestaan de kweekschool voor onderwijzers van deze plaats naar Nijme gen over te brengen, kunnen wij met zeker heid mededeelen, dat deze geruchten als ge heel uit de lucht gegrepen moeten beschouwd worden, en waarschijnlijk hun ontstaan alleen te danken hebben aan het onverklaarbare, dat er voor sommigen in gelegen is, hier een kweekschool te hebben met ondoelmatig (om niet te spreken van slecht) gebouw er. in Nijmegen een in alle opzichten voortref felijk ingerichte localiteit zonder bewoners. Zeker is het, dat bij het bestuur der kweek school niets hoegenaamd bekend is van een, zelfs maar in 't zicht zijnde, verplaatsing dier inrichting. Naar wij vernemen, zal met 1 Jan. a.s. op de staatsspoorwegen het kring- of zone tarief worden ingevoerd. Volgens becijferin gen van beambten der maatschappij, zou de bruto-ontvangst met 23 pereent moeten toe nemen om de verlaging van het tarief le neutraliseeren. De vraag is of de maatschappij voldoend materieel heeft om aan een sterke toe neming van het verkeer het hoofd te kunnen bieden. Regende 't Dinsdagavond in Den Haag hevig, boven Scheveningen ontstond eene soort van wolkbreuk, het water viel met stroo- rnen neer, zoodat de riolen niet in staat wa ren het water te verzwelgen. De meeste hui zen in de Keizer-, Prins Willem-, Waterstra ten en Havenkade, enz. liepen geheel onder; geen kelder die vrij bleef. In de Prins Willem en Keizerstraten liepen de paarden der trams tot de knieën in het water, zoodat de dienst niet geregeld kon plaats hebben. Aan het Kurhaus verzakten de voetstukken, waarop de bekende honden staan, eenigszinseen der honden nam zelfs een verkeerden stand aan. In den strandweg ontstonden op ver schillende plaatsen, vooral voor het Kurhaus, diepe gaten. Een kastelein o. a. in de Kei zerstraat zag .zich verplicht met vrouw en kinderen den nacht op het biljart door te brengenbij eene familie in dezelfde straat werden slapende kinderen op de toonbank geplaatstbij een bakker liep het water on der het bed, terwijl de vrouw beviel; bij een ander dreven flesschen, vaten en wat dies meer zij door den kelder, dien men bezig is met eene scheepspomp ledig te pompen; bij een drogist dreven al zijne waren door den kelder en werden natuurlijk meest alle be dorven aan den Geverts Deynootweg was de watersnood zoo erg, dat enkele bewoners de brandwacht alarmeerden, die wel kwam, maar er nog meer water inbracht. Men zegt, dat het riool, hetwelk bij de kerk ligt en waarop alle riolen uitloopen, een te nauwe uitmonding heeft, waardoor het water niet flink kan wegloopen. Te Weesp heerscht thans eene buiten gewone bedrijvigheid. Er is namelijk sedert een paar dagen een begin gemaakt met het bouwen van een geheel stel nieuwe fabrieken, woonhuizen en arbeiderswoningen, enz. enz. voor de bekende cacao-firma C. J. van Houten en Zn aldaar. De aannemer van dien bouw de heer A. T. van Wijngaarden, heeft zijn geheele personeel, dat daarbij werkzaam zal zijn, ongeveer 500 man, tegen ongelukken ver zekerd. Op de rivier voor Dordrecht is Dins dag middag de vijftienjarige Aug. Dominicus De Wolf, schippersknecht op het tjalkschip „de vier Gebroeders," dat bevaren wordt door zijn stiefvader, schipper H. Brouwer, in het water gevallen, hoogstwaarschijnlijk door de gladheid van het gangboord. Voordat men hem te hulp kon komen, was hij reeds in de diepte verdwenen. Alle pogingen om het lijk te vinden bleven tot heden vruchteloos. Men schrijft uit Brielle Donderdagnacht is de hofmeester van de stoomboot „Maasnymph I" aan een groot gevaar ontsnapt. De boot lag in de Binnen haven, tijdens een vreesehjk onweder. De holmeester lag, volgens zijn verklaring, in vasten slaap in zijn hut. Door een zwaren donderslag schrikt hij wakker en is in de meening, dat de boot zinkende is. Hij verlaat ijlings zijn bed en springt, zoo goed als on gekleed, door een luikje overboord in het water. Door het koude water kwam hij tot bezinning en als geoefend zwemmer, zwom hij naar de boot terug en kroop in een der raderkasten. Op zijn hulpgeroep schoten een paar mannen toe en door middel van een touw trok men hem op het dek. Hij heeft geen letsel bekomen en zijn werkzaamheden reeds hervat. Dinsdag werd gevankelijk naar Roer mond overgebracht een Duitscher, die met nog een vagebond te Vlierden, ten huize van een landbouwer, na daar goed gegeten te hebben, diens geld vorderde. Deze hierop minder gesteld, laadde zijn geweer en ver zocht beiden zijne woning te verlaten; toen hieraan geen gevolg gegeven werd, loste hij het schot, waardoor de eerste in het been getroffen werd. Hij werd aangehouden, terwijl de andere de vlucht nam. De verwonde werd te Roermond per rijtuig van het station naar het huis van arrest overgebracht. De dood van freule Smissaert Naar wij vernemen, zal deze zaak, die aanvankelijk bepaald was in November te zullen dienen, reeds in October voor de rechtbank worden gebracht, met het oog op het vertrek van jhr. Smissaert naar Amerika. De vorige week werd meviouw de wed. J. W. Stieltjes, te Amsterdam, door den rech ter van instructie gehoord over de verhouding tusschen de overleden freule en juffrouw Kuypers. Deze getuigenis moet niet ten gunste van de verdachte zijn. De 2 freules Smissaert, die bij bovengenoemde dame inwonen en dezen zomer tijdelijk te Brummen vertoefden, werden in Zutfen door den rechter gehoord omtrent juffrouw Kuijpers. Deze beide dames werden echter tot dusver onkundig gehouden van het feit, waarvan mej. Kuijpers verdacht wordt. Het getuigenverhoor moet van dien aard zijn, dat de behandeling der zaak voor de rechtbank met gerioten deuren zal plaats hebben. Amst. Ct. Donderdag is te 's Hertogenbosch bij den heer Prins, majoor van het corps maré- chaussées, diefstal gepleegd, o. a. ook van juweelen. Als vermoedelijke dader wordt de oppasser van den heer Prins verdacht, de maréchaussée d. IC., die althans nergens te vinden is en zich waarschijnlijk in gezelschap van een vrouwspersoon van verdachte zeden in de richting van Belgie verwijderd heeft. Men schrijft uit Breda Ter gelegenheid der kermis was er deze week veel volk op het naburige Belgische kanton. Des avonds deed een machinist der Belgische tram, op eigen gezag, met de lo comotief eenige jongelui uit Zundert, nabij Breda, uitgeleide naar de Nederlandsche grens. Nauwelijks was de locomotief in beweging, ot iemand, die slapende op de rails moet hebben gelegen, werd overreden en verplet terd. Het was een 25jarig jongeling uit Bacht (Belgie). Men meldt uit Eindhoven Tusschen Wintale en Postel werd Woensdag avond eene aan den weg alleen wonende weduwe door een persoon overvallen, wiens gelaat geheel was zwart gemaakt. Deze eischte haar geld en bracht haar vervolgens ver schillende messteken toe. Men meent in den moordenaar den zoon der weduwe, die op het punt van trouwen staat, te hebben herkend. Deze is reeds in arrest genomen en de justitie zet het onderzoek voort. Gelukkig is de toestand der vrouw niet le vensgevaarlijk. Bij een hevig onweder, dat Vrijdag boven de stad Gorinchem woedde, sloeg de bliksem in een hooiberg, staande buiten de Arkelpoort en toebehoorende aan den heer M. de Gier. De berg met den aanzienlijken voorraad hooi werd geheel eene prooi der vlammen. Dank zij de inspanning der spoedig aangerukte brandweer bleven de belendende huizen en hooischelven voor vernieling be waard. Te Dedemsvaart ontstond brand in de houtzaag- en korenmolen van den heer W. Brink, e. a., in gebruik bij den heer A. A. Baikema, houthandelaar. Bijna al het aan wezige graan en eene partij planken werden gered; de molen zelf brandde tot aan den grond toe af. Men veimoedt, dat de brand, welke boven in den molen is aangekomen is ontstaan door droogte. De in de nabijheid staande ruime boeren plaats van den heer K. Reine heeft groot gevaar geloopen. Er ontstond boven op het hooi een begin van brand, welke moet ont staan zijn door een der vele vonken, die heinde en ver vlogen. Het is echter gelukt dezen brand in den aanvang te sluiten. Men meldt uit Grave van 26 Aug.: Heden middag brandde door eene tot nog toe onbekende oorzaak de boerderij af, be woond door v. d. L. en behoorende aan W., te Reek. Een groot deel van den inboedel werd gered. Bij gebrek aan water werden ook aangetast en in belrekkelijk korten tijd in de asch gelegd de woning, bewoond door de dames de Marez, wier inboedel eene prooi

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2