Nummer TL Zondag 7 September 1890. 13e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. IT G E VER ANTOON TIELEN, Waalwijk. Protectionisme in Amerika. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per posr door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1regels J 0,G0 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentie!) 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Striker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester van Waalwijk maakt be kend, dat het le kwartaals kohier der provin ciale belasting op paarden en andere trekdieren dienst 1890/91, door heeren gedeputeerde staten dezer provincie is invorderbaar verklaard, en dat het vanaf heden gedurende 8 dagen voor eenieder ter secretarie ter inzage is gelegd. Waalwijk, 2 September 1890. De burgemeester voornoemd. De burgemeester van Waalwijk roept bij deze op: E. A. de Haan, verlofganger der Natio nale Militie- ait die gemeente, van de lichting 1890, ten einde op 1 October a. s. tegenwoordig te zijn bij zijn corps, 2e regiment Huzarenin garnizoen te Ilaarlem. Waalwijk4 September 1890. De burgemeester voornoemd. Slot. Terwijl de meest bevoegde autoriteiten op landbouwgebied tot het besluit ziju geko men, dat zij rechten betalen, die slechts der nijverheid ten goede komen, heeft ook de arbeid eene niet minder treurige ervaring opgedaan. Het protectionisme wijst met trotsch op de 65 millioen inwoners der Yereenigde Staten en de steeds aangroeiende cijfers van hunnen handel. In 1889 is deze toegenomen met 36 millioen pd. ster ling. Maar de vraag is te weten of het werkloon in dezelfde verhouding grooter is geworden als de kosten van het levenson derhoud, of er geen handen zonder bezigheid zijn gebleven, of het volk over 'tgeheel 't noodige verdient, of de fortuin niet opeen gehoopt wordt in de handen van enkele bevoorrechten en ten nadeele van een menigte ellendigeu. Vijt en zestig millioen, verdeeld over 374 millioen vierkante mijlen geven 20 inwoners per vierkante mijl. Zij moesten daar op hun gemak kunnen leven. In Engeland is de verhouding 16 maal sterker en iedereen komt daar vrij aan land, terwijl in de maand Mei dezes jaars de te New-York vergaderde besturen van een zeker aantal werklieden-vereenigingen, onder be tuiging van voldoening over de door de autoriteiten tegen de immigratie genomen maatregelen, zich wapenden met die maat regelen en hunne ellende, om te eischen dat ieder van Europa komend werkman voortaan een hoofdgeld zou betalen. Hadden zij den overvloed gehad van arbeid, dien de protec- tionislen niet ophouden hun te beloven, onder het bedriegelijk voorwendsel dat de stijging der wareuprijzen de verhooging van het werkloon medebrengt, dan zouden zij er niet aan denken er het monopolie van te eischen. Moet men uit hun gejammer niet tot het besluit komendat het werk ontbreekt en slecht verdeeld is Was dit niet het geval, hoe zou men dan op 65 millioen inwoners meer dan een mil lioen landloopers kunnen vinden? De mis daaddie vermindert 111 Engeland, neemt toe in de Yereenigde Staten. In 1850 was er een gevangene op 3448 personen, in 1880 was de verhouding 1 op 855 zonder nog dc niet volwassenen mede te tellen. Vooral in de landbouwdistricten is de ellende tot het uiterste. In 1889, midden in het werkseizoenarbeidden meer dan 100,000 mannen van 's morgens 4 tot 's avonds 8 uur voor 10 sh. (ongeveer f 6) per week, boven den kost, en deze condities konden hun niet verzekerd worden voor langer dan 6 maanden. Een Amerikaansch blad „de Echo" van 5 April, heeft uittreksels openbaar gemaakt uit een rapportgericht tot de Berlijnsche conferentie door eenc commissie van enquête, over den arbeidstoestand. Daarin wordt gezegd dat de toestand der kinderen in Amerika slechter is dan in Engeland of efenig ander land 111 Europa. Met den dag verergert hij. Wij gebruiken ze in steeds grooter aantal in onze fabriekenzegt het rapport, en op twiutigjarigen leeftijd zijn zij versleten. Zij staan zonder bescherming op een tijdstip huns levenswaarop het hun volstrekt onmogelijk is. zich zeiven te be schermen. „De woningen onzer behoeftigen zijn slechter dan die van Londen 't is steeds het rapport dat spreekt nergens is het kwaad zoo groot als in onze groote Amerikaansche steden en nergens heeft men tuinder gedaan om het te verhelpen/' Het Zondagwerken neemt toein weerwil van de zeden. „Dat is een kwaad dat geduld moet worden om erger te voorkomen, „'t Is algemeen te New-York voor vele industrien. In Chicago zijn minstens 30 a 40 duizend klerken en beambten van eiken rang verplicht zeven dagen per week te werken. Sluiten wij met eene aanhaling, ontleend aan het rapport van de minderheid van de commissie uit den senaatbelast met het onderzoek van het nieuwe tarief De minderheid verlangt eene rechtvaar dige en gelijkmatige heffingdie op alle burgers drukt in verhouding met hunne draagkracht. In dit wetsontwerp heeft de meerderheid slechts gewild eene ongelijke en onbillijke belasting van de massa ten bate van enkelen. En tochvolgens de voor het comité afge legde verklaringen, hebben nooit, op geen enkel tijdstip onzer geschiedenisde be schermde industrieën van ons land in eenen zoo gedrukten toestand verkeerd als op dit oogenblik. Vele bij die takken van nijver heid belang hebbende personen hebben in den loop van onze nasporingen verklaard dat de minste reductie der uitvoerrechten waardoor de concurreerende vreemde voort brengselen getroffen worden, hen zoude ver plichten hunne fabrieken te sluiten en hunne werklieden te ontslaan. Anderen zijn nog verder gegaan en hebben gezegd dat zij genoodzaakt zouden zijn hunne zaken te liquideerenals de invoerrechten niet ver hoogd werden. Tegelijkertijd klagen de in die industrieën gebruikte werklieden over de onvoldoende loonen, over de herhaalde schorsing van de werkzaamheden, over den algeineenen staat van onzekerheid, dieheerscht in hunne betrekkingen met de oatroons. Wanneer kapitaal en arbeid zoo overeenstem men om te verklaren, dat onze beschermde industrieën niet in gunstigen toestand ver- keeren onder die protectie, hoewel zij uitge dacht is en gehandhaafd wordt enkel en alleen in het uitsluitend belang dier nijver heid, dan ligt het besluit voor de hand, dat aan het stelsel een gebrek kleeft, dat dient te worden weggenomen. Zij, die zoo spreken zijn geen vrijhandelaars die zouden het stelsel zelf hebben veroordeeld het zijn staatslieden,die de gebreken van het protectio nisme erkennen, maar die het nog niet openlijk kunnen of durven aanvallen. Hunne getuigenis heeft er slechts te meer waarde om als men den invloed van het beschermend stelsel op den economischen toestand van de Y, St. wil nagaan. Blaine en zijn vriend Mac Kinley trachten die uitwerkselen te bestrijden met nieuwe beperkende bepalingen. Zij volgen logisch hun beginsel dat de Vereenigde Staten te niet moeten gaan, liever dan de beginselen en de belangen der protectionisten. Hoelang zal dit nog duren De toekomst zal ons dit binnen een niet al te lang tijdsverloop leerenmaar als het waar is, dat de pachters van den eenen en de werklieden van den anderen kant, aan gevoerd door de wederzijdsche vereenigingen, naar men verzekert in onderhandeling zijn om een verbond te sluiten tegen de nijver heidsbelangen omdat zij tot de ervaring zijn gekomen slechts de slachtoffers te zijn geweest van de sophismen, met behulp waar van die belangen hen zoolang beheerscht hebben, en dat zij met vrijhandel niet on gelukkiger zouilen kunnen zijn, dan zij het ziju met bescherming, zou deze wel eens op het punt zijn van in de Vereenigde Staten bankroet te gaanzooals dit in Engeland heeft plaats gehad. Het Engelsche eskader is te Toulon met groote beleefdheid ontvangen. Admiraal Hops- kins en prins Battenberg hebben het arsenaal bezichtigd en feestelijk gedineerd bij den Franschen admiraal Duperre aan boord der Formidable. De beide eskaders zullen niet Spezzia bezoeken, want Crispi heeft opnieuw verklaard dat de koning van Italië niet daar heen gaat. De Lanterne zegt, dat de koning met te Spezzie komt om de Fransche vloot niet te behoeven te ontvangen. Over de redenendie koning Humbert hebben doen besluiten van zijn reis naar Spezzia at te zien is de Italiaansche pers 't nog maar immer niet eens. De redenen die door de officieuse bladen Riforma, Fra- cassa e. a. als de waarheid worden verkon digd, nl. dat de koning juist op den "lag van de plechtigheid te Spezzia, te Florence moet zijnworden halve waarheden genoemd of als geheele onwaarheden beschouwd. Wij zijn niet in staat den sluier op te lichten, over dit incident uitgespreid, dat wel op zich zelf genomen van ondergeschikt belang is maar door bijkomende omstandigheden allicht van meer beteekenis kan zijn. De Reichsanzeigerhet eenige officieele orgaan van Duitschland heeft 't ten langen leste noodig geaebt tusschenbeiden te treden, 't werd met de geruchten over de keizerbij- eenkomst te Narwa nu toch wat al te kras en daarom heeft het blad plechtig verklaard, dat keizer Wilhelm, tijdens zijn jongste bezoek aan den czar, met zijnen gastheer geen on aangenaamheden heeft gehad. Wat dienaan gaande, met name in de Hamburger Corres- pondenz, is medegedeeld, mist, zegt de Reichs anzeiger, allen grond. De Russische pers is 'tvoor zoover zij zich uitlaat over de vorstenbijeenkomst te Narwa, vrij wel daarover eens, dat de resul taten nihil zijn, m. a. w. dat alles bij 't oude blij it en dat in de groepeering der mogend heden geen wijziging komt. Deze opvatting sluit evenwel niet uit, dat de mannen der pers nog wel eens een poging willen wagen om de triple-alliantie in een ongunstig dag licht te plaatsen, en Oostenrijk moet 't ditmaal vooral ontgelden bij de Nowoje Wremja het blad meentdat bij een conflict in den Balkan, Duitschland en Italië Oostenrijk alleen zouden laten staan. Over de verhouding tusschen vorst Bismarck en den keizer van Duitschland heeft de Bresl. Ztg. dezer dagen 't een en ander medegedeeld, waaruit bleek, dat 't heel koeltjes tusschen beiden was toegegaan bij het afscheid. De Hamb. Nachr, men zou bijna even goed kunnen zeggen Bismarck zelf licht nu die lezing toe door medetedeelen, dat 't inderdaad erg kalm en eenvoudig is toegegaan, maar dat kwam zegt het blad omdat tusschen beiden alles vooruit was afgesproken, 't was een politieke zet, tusschen keizer en kanselier overeengekomen, tegen den bonds raad om dezen te dwingen tot een besluit waartoe de keizer hem niet anders kon over halen. 't Klinkt nog al vreemd, maar 't kan toch wel waar zijn. Van de door beiden, keizer en kanselier, gestorte tranen zal wel niet veel gekomen zijn. En toch werd daarover in ernstige bladen in den breede uitgeweidtot groote verkwikking van alle sentimenteele zielen! De voorwaarden, door de Oostenrijksche regeering aan den zwijneninvoer uit Servie gesteld, zijn de volgende: eerst na acht dagen waarneming wordt een certificaat van gezond heid voor de diertjes afgegeven; de exporteur moet voor elk transport de toestemming er langen van het Hongaarsche ministerie en de Servische regeering mag geen Rumeensche zwijntjes op haar grondgebied ontvangen en stelt de Hongaarsche regeering in de gelegen heid daarover controle uit te oefenen. De senaat der Argentijnsche republiek heeft, bij eerste lezing, de wetsontwerpen goedge keurd, welke door den minister van financien zijn ingediend. Het Braziliaansch gouvernement heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het zich ver plicht tot het waarborgen van de leening van 50.000.000 milreis, welke de staten der re publiek zullen sluiten. Vele staten hebben namelijk dringende behoefte aan geld. Zooals men zich zal herinneren, werden door den minister van buitenlandsche zaken aan de gezanten in de verschillende rijken inlichtingen gevraagd over de arbeidswetge ving in de landen, waar zij Frankrijk verte genwoordigen, over den arbeid van vrouwen en kinderen in fabrieken en in het algemeen over alle maatregelen, die genomen zijn ter bescherming der werklieden. Minister Ribot heeft thans de meeste dier rapporten ont vangen, welke belangrijke mededeelingen bevatten. De laatste zullen den 15 September worden toegezonden. Volgens de Siècle zou Portugal voor stellen Frankrijk als bemiddelaar aan te nemen in het geschil met den Congo-staat betreffende oostelijk Couango. De sneltrein van Calais is Donderdag ochtend bij La Faloise gederailleerd. Een persoon werd gedood en twee gekwetst. De Engelsche post had daardoor groote vertra ging- Uit Guyana is een berucht Fransch inbreker, Contesenne, ontvlucht, die tot le venslangen dwangarbeid aldaar veroordeeld was. Het is reeds de derdemaal dat deze misdadiger aan de straffende gerechtigheid ontsnapt. Hij werd in 1881 wegens diefstal tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, maar hij vluchtte naar Belgie, waar hij in 1887 wegens allerlei inbraken tot 20 jaren tucht huisstraf werd verwezen. In 1888 wist hij echter uit de gevangenis te Charleroi te ontkomen en naar Frankrijk te vluchten, waar hij verscheidene andere misdaden pleegde, tot hij in handen van het gerecht viel en naar Guyana gedeporteerd werd. Het congres der werklieden vereenigingen te Liverpool nam eene resolutie aan, waarin de voordeelen worden erkend eener interna tionale organisatie onder de werklieden. Des- overeenkomstig zal de uitnoodiging der Bel gische werklieden, om het volgend jaar te Brussel een internationaal congres te houden, worden aangenomen. Er bestaat nog niet het minste voor uitzicht op een spoedig eind der werkstakingen in Australië. De reeders hebben zich aan

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1