Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Griekenland. Egypte. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. eengesloten en beginnen thans in te zien^ dat zij verleden jaar verkeerd deden met geld te zenden voor de Londensche werk- stakende dokarbeiders, geld dat thans voor een gedeelte naar Australië wordt terugge zonden om hen te bestrijden. Ook in Nieuw Zeeland dreigen werkstakingen op groote schaal. In Soedan heerscht groote behoefte aan levensmiddelen, doordien de volgelingen van den madhi al het koren opkoopen; te Soeakiin komen dagelijks uitgehongerde reizigers aan, die op kosten der regeering worden gespijzigd. Osman Digma is met zijn 3000 man half verhongerd te Tokar aangekomen. De vroegere Beiersche minister, von Ltttz, is Donderdag te Pöcking overleden. De bouw van een stoomschip voor het Victoria-Nyanza-meer wordt door den rijks commissaris Wissmann zeer ter harte geno men. Von Wissmann wendde zich reeds tot vele voorname werven met de vraag, ot zij in staat waren binnen korten tijd een boot te bouwen, welke uit elkaar genomen kan worden, doch overal ontving hij een ont kennend antwoord, daar het op alle werven zeer druk is. De rijkscommissaris zal zich daarom ge dwongen zien, het stoomschip in Engeland te laten bouwen, daar hij het binnen den kortst mogelijken tijd moet hebben. Vorst Bismarck is in gezelschap van graaf Herbert, dr. Schweninger en dr. Chry- sander uit Kissingen vertrokken. Op zijn weg naar het station werd de grijze staatsman door de talrijke menigte geestdriftig toege- iuicht. Te 6 uur kwam hij per rijtuig te Homburg aan. Bismarck's echtgenoote haalde hem van Frankfort a/M. af, waar hij om half vijf 's middag9 aankwam. Na hetgeen reeds omtrent onweders, storm en regen uit Zwitserland is gemeld, wordt onder andere nog het volgende medegedeeld: Uit Rheineck, 2 Sept. Er staan 8 dorpen onder water. Rheinsdorf ligt nagenoeg geheel overstroomd; het water staat tot aan de zol deringen der begane grondverdiepingen. In schuren ziet men allerlei voorwerpen rond drijven. Verscheidene huizen zijn door nood bruggen aan elkander verbonden, terwijl voor het overige het verkeer alleen met vaartuigen kan plaats hebben. De overstrooming zoo leest men in een ander bericht heeft dit jaar een veel grooter omvang dan die van 2 jaar geleden. Van Lustenau tot bij Dornbirn ligt alles on der; die watervlakte is meer dan een uur gaans breed. Van Bauren-Altach tot aan het meer van Constans ligt al het land over eene lengte van zes uren gaans onder. Het water staat er bovendien een meter hooger dan bij de vorige overstrooming. De communica tie van Margrethen tot Bregenz en Dornbirn- Hohenems is gestremd, doordien de spoor- wegdijk op verscheidene plaatsen is wegge slagen; het kan maanden duren eer dit hersteld is. Van Lustenau heeft men ongeveer twee uren lang slechts een weg over een dam, vanwaar men, zoover het oog reikt, niets dan water ziet. Het afgeloopen budgetjaar is alles behalve gunstig geweest. De fabrieksbelasting bracht f 1.200.000 en de spiritusbelasting f 1,350000 minder op dan het vorige jaar. In het geheel werd f25.953.520.50 minder ontvangen dan begroot was. De invoerrechten brachten f24.000.000 minder op dan verwacht werd. In een gevangenis te Rome is dezer dagen een oproer wegens etensgrieven uitgebroken, dat slechts na een bloedig ge vecht werd onderdrukt. In Oostenrijk heeft men, wegens de gewel dige regenvloeden, de militaire manoeuvres moeten staken. Uit Praag wordt gemeld dat, tengevolge van aanhoudende regens, de lagere gedeelten der stad overstroomd zijn en de bewoners genoodzaakt werden zich iri allerijl in vei ligheid te brengen. Groote branden blijven in Hongarije aan de orde van den dag. Uit Orsova wordt gemeld, dat de bosschen van den staat nabij Ogradisia sedert de laatste weinige dagen in brand hebben gestaan, en dat de krachtigste pogingen, om den voortgang van den brand te stuitenvruchteloos bleven. De ellende door de jongste branden in Hongarije ver oorzaakt is zoo groot, dat de minister van binnenlandsche zaken bij circulaire bijdragen voor een ondersteuningsfonds heeft verzocht. In de laatste zitting der permanente stedelijke commissie, te Triest, keurde de voorzitter, Dompiri den aanval op het bureau der Adria sterk af, terwijl hij de hoop uit sprak, dat de bedrijvers der wandaad geen inwonerg van Triest zijn. Op voorstel van Dompiri nam de vergadering een motie aan, waaain met verontwaardiging tegen de bom menwerpers wordt geprotesteerd, en die een schadeloosstelling van f 100 aan den jeugdigen bediende der Adria, die bij de ontploffing werd gewond, toekent. ATHENE, 4 September. Een ontzettende brand is te Saloniki tegelijkertijd op acht punten uitgebroken. De woningen en pak huizen van Grieken en andere Europeanen zijn in asch gelegd en een aantal personen omgekomen. De regeering heeft wegens deze ramp drie oorlogsschepen naar Saloniki ge zonden. Uit Caïro schrijft men: sedert in het begin van Augustus de cholerapaniek daar ontstondheeft de gezondsheidscommissie vele uitmuntende maatregelen van voorzorg genomen, teneinde het land in een zoo gunstig mogelijken toestand te brengen voor de bestrijding dezer ziekte. Doch met eene beperkte begrooting is er veel, dat niet gedaan kan worden en de regeering heeft geweigerd extra sommen toe te staan voor belangrijke maatregelen, alleen omdat die niet zoo erg noodig werden geoordeeld, hoewel zij sterk door het betrokken departement werden aan bevolen. De verworpen maatregelen zijnhet op richten van een korps straatvegers voor steden in beneden-Egypte; het bessproeien en schoon vegen der straten niet alleen in het Euro- peesch gedeelte van Caïro, maar ook in de wijken der inlanders, en de aanschaffing van het benoodigde voor cholerakampen en ontsmettingsmachines. Het departement ondervindt bij zijne ver richtingen veel last van de benoeming van zooveel leden in de commissie. Zulke corpo- ratien waren in 1883 vóór het bestaan van een goed georganiseerd gezondheidsdeparte ment onmisbaar, doch veroorzaken thans niets dan uitstel en bezwaren. In den staat New York is nu de wet waarbij het tabak rooken op de openbare straat voor knapen onder de zestien jaren strafbaar gesteld wordt, in werking getreden. Bij de verkiezingen te Vermont hebben de democraten vele zetels op de republikeinen veroverd. Uit Chicago wordt gemeld, dat de werkstaking der timmerlieden geheel mislukt is. Hyamotha, in Kansas, is door een hevigen brand zoo goed als geheel in de asch gelegd. De werklieden aan den Panama-spoor weg, die den arbeid hebben gestaakt, hebben het verkeer der treinen geheel belet. Er zijn troepen naar de landengte gezonden. WAALWIJK. Zondag 7 dezer 's midd. 12 ure, door de harmonie „l'Espérance", op de zaal bij de erven A. N. van Riel. PROGRAMMA AD LIBITUM. yy WAALWIJK, 6 Sept. 1890. Uit de Winterdienstregeling der staats spoorwegen, zooals die ter goedkeuring aan de regeering is ingezonden blijkt, dat de lijn Zwaluwe's Bosch met 15 October in exploitatie komt. De dienst is als volgt geregeld Lage-Zwaluwe v. 7,18 10,18 2,42 4,46 7,53 Waalwijk 8,21 11,23 3,43 5,50 8,58 's Bosch a. 8,57 12,06 4,18 6,29 9,36 (1) (2) 's Bosch v. 5,36 6,36 9,30 1,32 4,31 7,06 Waalwijk 6,14 7,14 10,14 2,14 5,12 7,49 L. Zwaluwe a. 7,18 8,18 11,18 3,14 6,14 8.53 (1) Alleen des Maandags en Dinsdags. (2) Dagelijks behalve Maandags en Dins dags. Volgens dezelfde dienstregeling vertrekken van 's Bosch de treinen naar UTRECHT: 7.40, 10.04, 10.35, 1.05,1.56,5.42, 6.05,6.33, 8.01, 9.25. NIJMEGEN-ARNHEM: 7.38, 10.37, 1.08, 4.24, 6.10, 9.25. BOKSTEL: 7.35, 9.06, 9.22, 11.53, 12.17,3.43, 5.29,7.01, 7.30, 10.47. Komen te 's Bosch aan de treine:i van AMSTERDAM—UTRECHT: 9.03, 9.15, 11.50, 12.15, 2.29, 3.32, 5.23, 6.58, 7.25, 10.37. ARNHEM-NIJMEGEN: 8.18, 9.13, 1.26, 5.20, 7.05, 10.43. BOKSTEL. 7.34, 8.14, 9.53, 10.32, 12.57, 1.52, 6.- 6.30, 9.18. Vertrekken van Zwaluwe naar: DORDRECHT -ROTTERDAM: 7.37, 8.40, 11.28, 12.33, 2.40, 3.57, 5.42, 6.30, 7.19, 8.57, 10.20. ROZENDAAL: 9.47, 1.44, 3.19, 6.27, 7.45, 9.20. BREDA: 9.44, 11.24, 1.55, 4.25, 7.50, 8.11, 9.17. Komen te Zwaluwe van ROTTERDAM: 6.38, 9.42, 10.09, 11.23,1.41,3,18,4.24,6.26, 7.41, 9.14. ROZENDAAL: 8.30, 12.29, 3.53, 5.33, 7.18, 10.16. BREDA: 7.33, 8.33, 11.27, 2.39, 3.50, 5.37, 6.29,8.54. Beschouwt men de uren van aankomst en vertrek der verschillende treinen in onderling verband dan komt men tot de slotsom, dat deze regeling voor de Langstraat zeer veel te wenschen overlaat. De eerste trein komt te 's Bosch 8,57, dus te laat voor eventueele bezoekers van inrich tingen van onderwijs te 's Bosch. Om 's avonds den trein van 7.06 van 's Bosch te halen, moet men reeds 4,40 van Amsterdam (R.S.) vertrekken; thans heeft men tijd tot 5,35. Ook via Rotterdam moet men bijna een uur vroeger van de hoofdstad vertrekken dan onder de tegenwoordige regeling. Gaat men 's avonds per laatsten trein van hier naar 's Bosch, dan komt men daar ten 9,36; maar de laatste treinen naar Amsterdam en Nijme gen zijn reeds ten 9,25 vertrokken. De trein die om 2 14 van Waalwijk naar Zwaluwe gaat, is veel te laat voor de markt- bezoekers alhier. Van sneltreinen met groot materiëel is in 't geheel geen sprake. We doen hier maar enkele grepen om aan te toonen, hoe de belangen dezer streek zijn over 't hoofd gezien en vertrouwen dat zij wier taak het is daarvoor te waken, hun plicht zullen weten te doen. De Bossche wielrijderskring heeft tegen Zondag 14 September (Bossche kermis) een grooten najaarswegwedstrijd uitgeschreven. Het programma bevat 1°. Club-wedstrijd voor éénpersoons drie wielers 2° Aanmoedigingswedstrijd voor éénper soons tweewielers. 30. Club-wedstrijd voor éénpersoons twee wielers. 4°. Hoofdwedstrijd voor éénpersoons twee- wieiers. De prijzen bestaan in verguld zilveren, zil veren en bronzen medailles. De lijst van inschrijving wordt 12 Sep tember gesloten. Het muziekkorps der dd. Schutterij van 's Bosch, zal de feestelijkheid opluisteren. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten eene geldleening uit te schrijven, groot f 35,000, rentende 4 pet. 'sjaars, tot dekking van kosten van gemeentewerken. Op bevel der arrondissements rechtbank te Roermond, is de heer Clerx, notaris te Weert, weder in het bezit gesteld van de acten en bescheiden tot zijn kantoor behoo- rende. De eerste vergadering van schuldeischers tot verificatie van hunne schuldvorderingen is bepaald op 12 Sept. e.k. te Roermond. Een soldaat, die in voor-arrest zat, ver dacht van diefstal van een horloge ten nadeele van een onder-officier, is Zaterdag uit de Kloos ter-kazerne te Breda ontsnapt en tot nu toe niet teruggevonden. De schildwacht, die hem moest bewaken, zit nu in zijn plaats in de doos. Te Zalt-Bommel is door het springen van een kanon op de passagiersboot „Mer- curius," bij de saluutschoten ter eere van het Prinsessefeest, zekere van der Pijl, uit Zui- lichem gedood en zijn twee andere personen gekwetst. Ook te Meliskerke is een droevig ongelulc gebeurd. Woensdag had de boerenknecht M. de schromelijke onvoorzichtigheid een pistool-^ schot te lossen boven het hoofd eener boeren-T dochter, doch het ongeluk wilde, dat hij hftar aan den slaap trof, waardoor zij onmiddellijk dood was. De dader is razend van droefheid overgebracht naar de gevangenis te Middel burg. Door den wachtmeester der koninklijke Maréchaussée te Roermond werd Woensdag de stembus der gemeente Herten in beslag genomen en ter beschikking der justitie ge steld. Dit is geschied naar aanleiding van inge komen klachten over onrechtmatige hande lingen bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Vermoedelijk door onvoorzichtigheid ont stond Woensdag middag omstreeks 12 uur brand in den hooiberg bij het huis, bewoond door den landbouwer C. Bruijnnisse, te Ol- debroek. In een oogenblik stond de berg, die vol hooi en zaad zat, in lichte laaie en werd ook het dak der woning spoedig aangetast, alleen de schuur bleef behouden en van den inboedel werd nog iets gered, doch het huis en de berg, het eigendom van den heer M. Wolff Iz.. te Amsterdam, zijn geheel verbrand. Ook kwamen vijf kalveren en een varken in de vlammen om. De gebouwen waren ver zekerd bij de Zutfensche en de inboedel en het vee bij de Utrechtsche maatschappij. Men schrijft uit Amsterdam De heer B. H. Manus, koopman in tabak alhier, is door 20 handelsfirma's voor de Am- sterdamsche rechtbank gedagvaard, tot beta ling eener boete van f 20,000 omdat hij, niet tegenstaande het contract door hem met be doelde firma's aangegaan, waarbij werd over eengekomen geen koopen of inschrijvingen te doen bij een Rotterdamsche firma, dit contract zou hebben geschonden, door indi rect met die firma zaken afgesloten te heb ben. De handel ziet met ongeduld de beslissing van den rechter tegemoet. Voor het consor tium zal als advocaat optreden mr. J. C. De Vries, voor den heer Manus mr. A. F. K. Hartogh. Extract van oude paarden. Dezer dagen hadden te Londen voor den politierechter een stalhouder en een koetsier zich te verantwoorden, op de aanklacht van de vereeniging tegen mishandeling van die ren, dat zij een paard, dat niet meer in staat was dienst te doen, hadden laten werken. De rechter wilde het paard zien, maar dat kon niet, omdat het van de hand was ge daan, met vijf andere oude paarden. Op de vraag van den rechter: „Waar blijven die paarden antwoordde de stalhouder „Ze zijn naar Holland om te worden gekookt „GekooktGe meent zeker geslacht om opgegeten te worden," hernam de rechter. „Neen," antwoordde de verdediger, „maar om er vleeschextract van te maken." Aldus lezen wij in een Engelsch blad. Is 't waar, dat hier te lande van oude, afge werkte paarden vleeschextract wordt gemaakt? Drunen. In de op 2 dezer gehouden ver gadering van den gemeenteraad is met 6 van de 7 stemmen herkozen tot wethouder de heer P. Smits. Verder werden voorgedragen tot benoe ming van zetters voor de directe belastingen als eerste kandidaten de aftredende leden P, Smits en M. van der Sanden, en als tweede kandidaten de heeren J. Elshout en J. van Loon. Baardwijk, 5 Sept. Bij gelegenheid van den verjaardag onzer prinses is aan een honderd tal kinderen der openbare en bijzondere scholen alhier haar portret uitgereikt. Sprung. Tot wethouder, alhier, is herbe noemd de heer Jan Craaijo. Toen de laatste trein der Geldersch- Overijselsche Locaalspoorweg - Maatschappij, Woendagavond van Zevenaar komende, de halte Wijnbergen (tusschen Well en Deutichem) naderde, bevond zich op de rails een waar schijnlijk door kwaadwilligen daar neergelegde haltepaal. Gelukkig echter passeerde de trein, zonder dat er ongeluk of schade aan materieel berokkend werd. Het is te hopendat de politie de daders spoedig ontdekt. Donderdag middag ongeveer 2 uur zijn op het stations-emplacement Utrecht nabij den Leidschen overweg, bij het binnenkomen van een extra-goederentrein uit Rotterdam, de machine en vier wagens ijzererts gede railleerd. De personentreinen ondervonden hierdoor geene vertraging. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Alleen is schade aan materieel en weg toegebracht. Woensdag avond heeft de justitie uit 's Bosch te Vucht een onderzoek ingesteld op het lijk van zekeren De Werdt, die 11. Zondag avond bij eene vechtpartij zoo geslagen, an deren zeggen, gevallen is, dat hij zonder weder bij bewustzijn te zijn geweest, overleden is. De vermoedelijke dader is in arrest. Men meldt uit ZijpeAlweder werd alhier eene boerenplaats door hooibroei eene prooi der vlammen, namelijk „De Hoop," van G. Bockel, in de Kooi bij de Oudesluis, zeker wel een der oudste huizen in de Zijpe. Door de Kamer van koophandel en fabrieken ;ite Waalwijk is het volgende adres aan gedepu- f teerde staten verzonden Volgens een bericht in de nieuwsbladen, zou binnen kort in exploitatie komen het laatste gedeelte (Vlijmenden Bosch) van den Staats spoorweg Zwaluwe—'s Bosch, terwijl aan het oordeel van Uw achtbaar College zou worden onderworpen, op welke wijze genoemde spoorweg zal worden geëxploiteerdof wel als locaalspoor weg, zoo als tot dusver, of met gewoon spoorweg- materieel en alzoo alleen stoppen aan de stations. Wij nemen de vrijheid U, mijne Heeren, als ons gevoelen mede te deelen, dat het zeer in het belang van den handel en de nijverheid zou zijn, indien naast de treinen met groot materieel, de thans beslaande exploitatie met klein materieel kon behouden blijven op hetzelfde getal treinen. De bewoners van de verschillende Langstraatsche dorpen hebben onderling veelzijdige relatiën op 't gebied van de leder- en schoenenindustrie, den handel in vee, hooi en vruchten en het is vooral voor deze takken van handel en nijverheid, dat de locaaltreinen van overwegend nut zijn door dat op alle stations, halten en stopplaatsen wordt stil gehouden. Beleefd verzoeken wij mitsdien Uw College het daarheen te leiden, dat naast de gewone trei nen, de thans bestaande locaaldienst behouden blijft. Verder nemen wij met de meeste bescheiden heid de vrijheid U in overweging te geven de noodige stappen te doen om het station Waalwijk tot eerste klasse te doen verheffen, zoodanig, dat daardoor alhier het recht verkregen wordt, dat alle zoo ook de sneltreinen, op de lijn Zwaluwe- 's Bosch stilhouden met gelegenheid van te laden en te lossen. De Kamer vermeent, dat onze gemeente, als zijnde het middenpunt en de hoofdplaats van de Langstraat de hoofdplaats van het Kanton Waalwijk, hierop alle aanspraak mag maken. Wij herhalen, dat ons verzoek zeer bescheiden doch met vrijmoedigheid aan Uw achtbaar Col lege ter ernstige overweging wordt aanbevolen. Naar wij met genoegen vernemen, worden door de K. v. K. bij de betrokken autoriteiten ook reeds stappen gedaan om te verkrijgen, dat tegemoet worae gekomen aan de bestaande grieven tegen de dienstregeling van de lijn Zwaluwe- 's Bosch.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2