iVuniiiiGi 73. Zondag 14 September 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. CüCHT. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. ïi. Naar het Hoogduitsch. De Echo van het Zuiden, Waalwyhsclie co Langstraatschc (oiiranl, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Hoe vervelend het velen ook schijnen moge, de onthullingen inzaken het boulangisme be vatten tal van^ historische feiten en als zoo danig hebben zij belang. Het is een stuk geschiedenis, waarin het boulangisme in al zijn nuances, het monarchisme, het bona- partisme, het radicalisme en zelfs het oppor tunisme op de wonderlijkste wijze zijn door een gemengd. Uit dit amalgama stijgen nu dagelijks allerlei, voor het grootste gedeelte hoogst onzuivere dampen op in den vorm van onthullingen, 't is een herhaling van het proces, dat voor het hooggerechtshof uit den senaat heeft gediend, met dit onderscheid dat nu de openbare meening de rechter is en die rechtspraak valt niet ten gunste uit van het monarchisme en enkele andere ismen, die tegen de regeering gekant zijn en welker leiders hebben gemodderd, dat 't een aard heeft. Nu moet men wel in aanmerking nemen, dat er immer nog meer en interessanter nieuws wordt gemeld. Zoo kondigt b. v. de republikeinsche „Paris" aan, dat zij heden onder den titel„Geheime documenten van het boulangisme" de publicatie zal aanvangen van stukken, die mannen als de graaf "van van Parijs,* Boulanger, Deroulède, Laguerre, Naquet enz., aan de kaak zullen stellen. De „Paris" zegt dat elk der boulangisten volko men op de hoogte is geweest van den stand van zaken. Een pijnlijk geval heeft zich Zondag voor gedaan bij Gibraltar, waar enkele Britsche officieren, van een pic - nic terugkeerend werden mishandeld door enkele Spanjaarden; twee kapiteins en één luitenant werden ge wond. Een onderzoek is geopend door de Britsche militaire autoriteiten. In Tessino zijn onlusten uitgebroken inge volge eene weigering der regeering om de vraag aan eene volksstemming (referendum) te onderwerpen, of de constitutie, waarvan Advertentiën 1 7 regel» f 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. vroegen, EUriede was dien avond de beleefdste en vrien delijkste gastvrouw, die men zich denken kon- zij zorgde voor iedereen met zooveel tact, dat de graat geheel verbaasd was. De avond liep zoo aangenaam mogelijk ten einde; de graaf werd ten laatste trotsch 'op het ta!ent ziJner vrouw, zij was eene voor treffelijke pianiste en zong verrukkelijk. Al het schoone en edele harer ziel, dat op gewone tijden niet tot zijn recht kwam, uitte zich in haar spel en zang. De volle, heldere klank harer sopraan- stem was liefelijker, dan hij ooit gehoord had. «Een prachtige compositie," zei een der gasten, «ik herinner mij niet die ooit te voren gehoord te hebben; van wien was dat stuk «Ik heb een oude ballade op muziek gezet antwoordde Elfriede bescheiden. //Ik doe dat soms wanneer ik hier of daar eens poëzie lees, welke mij bijzonder aantrekt." Allen keken haar verbaasd aan. «Gij hebt mij nooit verteld, dat ge ook com poneert," zei de graaf. //Waarschijnlijk hebt ge mij er nooit naar ge vraagd," antwoordde zij. //Wel mogelijk. Hebt ge soms nog meer verras singen van dien aard?" Zij keek hem vroolijk aan. «Weet gij nog wel, hoe ge er van verschrikt waart, toen ik u eens vertelde dat ik Engelsch sprak. Ik vreesde sinds dien dag, dat gij talenten besehouwdet als iets wat men verbergen moest, ik zal er dus wel oppassen, dat ik u de mijne niet meedeel." Glimlachend nam zij haar muziek op en ver iet het vertrek, ten einde nog andere muziek te halen. De gasten keken den graaf verwonderd aan. «Hadt ge uw vrouw werkelijk nooit hooren zingen vroeg een der dames. «Neen, werkelijk niet." «Ho3 is het mogelijk, als ik een man was en zulk een schoone zangeres de mijne mocht noemen, 10,000 adressenten herziening dan niet herzien zal worden. De bondsraad is buitengewoon bijeenge roepen om over den toestand te beraadslagen. Waarschijnlijk worden er troepen heenge zonden. Eene tweede dépêche luidt Te Beliinzona is eene revolutie uitgebroken. Het regeeringsgebouw is overrompelddrie leden der regeering zijn gevangen genomen, de directeur van binnenlandsche zaken is door een revolverschot door den hals gedood, en de overige leden der regeering zijn ge vlucht. I)e bondsraad heeft de bataljons 38 en 39 aangewezen, zich in allerijl naar Tessino te begeven. Eene derde dépêche meldt: Eene officieele mededeeling van den bonds raad bevestigt, dat het arsenaal en het re geeringsgebouw in handen zijn van de oproer lingen; dat de staatsraden Castella en Gianella hunne gevangenen zijn, en dat het raadslid Rossi gedood is. De staatsraad Kuenzli is tot buitengewoon commissaris voor Tessino benoemd. Eene vierde dépêche eindelijk zegt: Een voorloopig bestuur is in Tessino ge vormd. Eene volksvergadering verklaarde de leden der regeering en van den groo- len raad van hunne ambten vervallen. Naar gemeld wordt, zullen er zeer spoedig algemeene verkiezingen worden uitgeschreven. De Italiaansche regeering zet de ontbinding voort van vennootschappen, die de agitatie levendig honden tegen Oostenrijk. Ontbon den werd de club Valilla, die eene gedach tenisviering voor Bersanti voorbereidde. De Italiaansche correspondent van de Temps zegt dat koning Humbert geen lust had om naar Spezzia te gaan dewijl het afloopen van een pantserschip in tegenwoordigheid des konings een duur feest moest worden, en dewijl de gemeenteraad van Spezzia radicaal gezind is en de inwoners zeker eene war me ontvangst aan de Fransche vloot zou ik al menig uur met haar aan de piano heb ben doorgebracht. Ik meende altijd dat ge zooveel aan muziek deed." «Ja vroeger, nu niet meer, ik wist zelfs niet eens dat mijn vrouw veel aan muziek heeft gedaan, zij laat zich blijkbaar niets op haar talent voor staan." X. Het was een der laatste dagen in October, toen de graaf wederom eenige gasten bij zich te di- neeren had. Daar zij op grooten afstand van zijn landgoed woonden, namen zij bij het vallen van den avond afscheid en de graaf, wien nu niemand overbleef met wien hij biljart kon spelen, slen terde op het terras heen en weer, terwijl hij het meer dan ooit betreurde niemand te hebben om zijn geliefkoosd spel met hem te spelen. «Hier zoo afgezonderd te leven is iets wat meer geest vordert dan ik bezit," dacht hij, zonder te bedenken, dat hij in het geheel niet alleen was, maar een jonge schoone vrouw de zijne mocht noemen. Hij werd er aan herinnerd toen hij haar in het salon voor het raam zag staan. Misschien kan ze wel biljarten, dacht hij. Ook zij bemerkt hem, en daar het haar voorkwam, dat hij iets van haar verlangde, opende zij de glazendeur er trad naar buiten. «Gij zult kou vatten," zei hij met buitengewone zorgvuldigheid. Z'j ging in het salon terug en sloeg een zil- verkleurigen sluier los om het hoofd, waardoor haar verschijning nog schilderachtiger werd. «Het is een treurig iets, hier zoo alleen te moeten achterblijven," zeide hij. «Het is treurig voor ons beiden," antwoordde zij kortaf. «Ja, dat is waar ook. Voor u zal het ook wel somber zijn. Zoo kunnen wij het niet volhou den. Zeg eens kunt ge soms biljarten «Biljarten vroeg zij verwonderd. „Ja er zijn dames die heel goed kunnen biljarten." «Zoudt ge dan willen, dat ik met uspeelde?' vroeg zij schielijk. «Natuurlijk. Ik verveel mij doodelijk. Wat moet ik toch uitvoeren P Ik heb niets te doen!" «Hebt ge niets te doen? Hoe vreemd! Het spijt mij dat ik u moet teleurstellen. Ik heb nooit biljart gespeeld. Maar ik zou het wel kun- bereid zouden hebben. Crispi hoopte datl Frankrijk geene vloot naar Spezzia zou zenden als de koning derwaarts vertrok, en in dat geval kon hij de Fransche regeering van onbeleefdheid beschuldigen. Toen het aanbod kwam om eene Fransche vloot te zenden, ried Crispi dus den koning het bezoek af, hetgeen dezen zeer aangenaam was. Tusschen Oostenrijk en Servie schijnt men nu toch eindelijk tot een vergelijk te komen. De minister van landbouw en handel heeft ten minste aan den ministerraad voorgesteld het voorstel aan te nemen, waarbij Oostenrijk een bewaking van 8 dagen eischt voor naar Hongarije uittevoeren varkens. Over de beide andere voorstellen is men nog in onderhan deling. Den eisch betreffende de door Oos tenrijk te verleenen machtiging voor elk transport, vindt het ministerie het minst aan nemelijk. Uit Konstantinopel wordt onder dagteeke- ning van Donderdag gemeld dat de nationale raad van Armenië, in antwoord op eene vraag van de Porte betreffende de klachten der Armeniërs en de verlangde maatregelen, een memorandum ingediend heeft. Dit bevat den korten inhoud der uit de verschillende districten van Armenie ontvangen berichten over den staat van zaken. Vervolgens wordt er in verlangd de ontwapening der Kurden en de oprichting eener Armenische gendar merie. Dit memorandum, in handen gesteld zijnde van een buitengewonen ministerraad te Ildyz-Kiosk werd op voorstel van Saïd Pacha besloten het stuk aan den patriarch van Armenie terug te zenden, met bericht dat het voorstel in het geheel niet in aan merking genomen kan worden. De senaat der Vereenigde Staten heeft de tanetwet aangenomen met 43 tegen 29 stem men. Het heeft groote sensatie gemaakt, dat de senaat heeft besloten, de tariefwet bijna dade lijk in werking te stellen. Men hoopt nog op uitstel. Volgens een brief uit Buenos-Ayres in Le Temps is de staatkundige toestand in Argen tinië, na de on wenteling en na het aftreden van president Celman, veel verbeterd. De partij der tory-republikeinen, thans aan het bestuur, bestaat uit de rijkste en knapste mannen des lands, die op eerlijke wijze de orde in de financien trachten te'herstellen. nen leeren." «Och neen, voor beginners is het in den regel bijzonder lastig. Ik begrijp niet hoe ik heb kun nen vergeten iemand hier te noodigen.« "Zoudt ëe u niet alleen kunnen amuseeren «Neenhoe zou ik dat kunen Ik ben een door en door gezellig mensch en stel weinig be lang in mij zelf." «Jammer, dat ge niet kunt doen als die oude koning, wiens hofhouding bestond uit narrenen zotskappen." Graaf von Frankenstein keek haar verbluft aan. Het was toch niet mogelijk dat zijn vrouw, de dochter van een woekeraar, het zou durven wa gen den spot met hem te drijven. Zij wandelden te zaraen het terras af, totdat zij een tuinbank bereikten, waarop de graaf zich schijnbaar afgemat neerzette. Ofschoon niet genoodigd, nam Elfriede naast hem plaats. Het was een prachtige avond, alles ademde kalmte en vrede. ."git is bijna even goed als een partij biljart." zei Elfriede glimlachend, maar de graaf schudde ontevreden het hoofd. «Voor u misschien wel, maar niet voor mij antwoordde hij. Er volgde eene stilte, welke door Elfriede af gebroken werd met de vraag: «Wij zijn nu al gehuwd laat eens zien hoe lang ook weer? sinds den derden Augustus en nu is het October en weet ge wel, dat ge mij in al dien tijd nog niet bij mijn naam genoemd hebt Hoe komt aat toch r "Ik weet het niet," antwoordde hij verlegen. Hij was klaarblijkelijk niet op deze gewetens vraag voorbereid. «Ik kan natuurlijk niet verwachten," ging El friede voort, «dat ge mij zoudt aanspreken met allerlei teedere benamingen, maar ik zou toch zoo gaarne willen dat ge mij bij mijn voor naam noemdet De baronnes keek ons altijd zoo verwonderd aan, als ge nooit iets anders zeidet dan«gij." Ge kunt toch evengoed «Elfriede" zeggen «Ik ik weet werkelijk niet uw naam is zoo lastig uit te spreken." Zij richtte het hoofd eenigszins trotsch op. «Dat verbeeldt ge u maar," antwoordde zij. «Ik geloof, dat ge eigenlijk niet eens weet wat In de Temps schrijft een uit Dahomey teruggekomen koopman, Siciliauo genaamd, dat de vrede met Dahomey zeer goed be waard kan blijvenmaar de Fransche zee officieren verlangen naar eene expeditie. Hij beweert verder dat de barakken waar de Fransche soldaten in gehuisvest zijn, gebrek kig en ^dat de Sengaleesehe tirailleurs de eenige bruikbare soldaten zijn. De vesting muren van Portnovo en Kotonou verkeeren in goeden staat. De werkstaking in Nieuw Zeeland is mis lukt. Vele werklieden hebben den wensch te kennen gegeven om den arbeid te hervatten. Met de scheepswerkers te Brisbane is dit mede het geval. De avond van Woensdag is te South ampton betrekkelijk kalm verloopen. Wel hadden groote samenscholingen plaats en moest .de militaire macht zich herhaalde ma len gereed maken om zich te doen gelden, doch ernstige wanordelijkheden zijn niet voor gekomen bij ernstige aanmaning ging men uit een. De politie moest echter zeventien weerbarstigen arresteeren, die geen gevolg gaven aan de aanmaning om uiteen te gaan en verzet wilden plegen tegen de infanterie, die de straten moest vrij houden. De toe gangen tof de dokken zijn door militairen bezet. het woord «lastig" beteekent. Ik ben wat trotsch op mijn naam; wanneer gij het echter zoo moeie- lijk vindt mij Elfriede te r.oemen, spreek mij dan ten minste op een andere manier aan, zooals het uwe vrouw toekomt." «Wanneer het u onaangenaam is, zal het niet weder gebeuren, gravin," zei hij en verzonk toen in een diep stilzwijgen. Elfriede verwachtte, dat hij ran hun alleenzijn gebruik zou maken om openhartig met haar te spreken; zij verwachtte dat hij nu eindelijk zijn ijskoude terughouding zou laten varen. Deze onverdragelijke toestand kon niet langer voort duren. Zooals zij daar zaten, als man en vrouw waren zij elkaar bijna geheel vreemd, een duistere wolk hing tusschen hen. Zij was besloten deze gelegenheid ten nutte te maken. «Graaf Erich," zeide zij, bijzonderen nadruk op het woord graaf leggende, «zult gij niet boo» zijn, als ik een vraag tot u richt?" Neen, ik beloof dit, zonder zelfs nog uw traag te kennen." 6 «Deze vraag heeft mij reeds langen tijd dag en nacht verontrust en gemarteld het is een vraag, die de sleutel is van een voor mii gewich tig geheim." J - f- maakt mij bijna angstig door uw lange inleiding. Spreek maar vrij uit I" «Goed, ik zal kort zijn. Waarom hebt gii mii gehuwd, graaf Erich J «Waarom ik u gehuwd heb?' herhaalde hii verwonderd. J «Ik vraag u dit, omdat ik tot de overtuiging ben gekomen, dat ge mij niet uit genegenheid genomen heot." «Uit genegenheid!" riep hij uit. «Wat heeft die er mee te maken? Hoe zou dat kunnen zijn? Ik had u nooit gezien of ja, ik zag u toch een maal," antwoordde hij verwondeid. «Ik geloofde, dat ge mij ergens gezien hadt eu •ik schaam mij bijna over deze ijdelheid— toea genegenheid voor mij had opgevat." Hij 1 achtte, maar dit lachen maakte een onaan- ;enamen indruk. «Dacht ge dat werkelijk?" vroeg nj verwonderd. «Arm kind!" Toen wendde hij zich plotseling met groote levendigheid tot haar. «Kunt ge mij op uw woord van eer verzekeren v•£(t-mefc &eweten hebt waarom ik u trouwde?" Zii hiel haar schoon, doch tevens trotsch gelaat tot hem op. Wordt verVolgd.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1