MAATSCHAPPIJ van «BOUW, PREMIEN, Adr. PULLES, Schoenwerk Advertentién. Gewone wedstrijd WAALWIJK, Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk, Griekenland. Rusland. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. maakt bekend: 14e AFDEELING op MAAT. UITVOERINGEN. NOORDBRABANTSCHE Groote Straat 35, Beveelt zich beleefd aan voor het LEVEREN van De poging tot eene schikking tusschen de werkstakers en de dokmaatschappij is mis lukt. Een comité, dat zich te Berlijn gevormd heeft, ter verspreiding van brochures en kleine geschrilten over de sociale quaestiesdie thans aan de orde van den dag zijn, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het de arbeidende klasse en de burgerij aanspoort, zich rond den keizerlijken banier te scharen en eenparig de sociale politiek van den kei zer te steunen. Aangezien het manifest echter slechts onderteekend is door „het comité," weet men niet of men niet met een boek handelaarsspeculatie heeft te maken. Den 1 October zal de eerste brochure ver schijnen met een oplaag van 500,000 exem plaren; men beweert, dat zij van de hand van den nationaal-liberalen afgevaardigde Oechelhauser is. Bebel heeft eene brochure uitgegeven over den toestand der arbeiders in bakkerijen en komt daarin tot de slotsom, dat het bakkerij- bedrijf in de hoogste mate verderfelijk en afmattend voor den werkman is en tot de bedrijven behoort, welke het grootste aantal menschen lichamelijk te gronde richt. De brochure is bewerkt naar eene vragenlijst, waarvan 5000 exemplaren door Bebel ver zonden werden, maar waarop slechts 745 antwoorden terugkwamen. BAZEL, 12 September. Uit Bellinzona wordt gemeld, dat de volksbeweging ten volle is geslaagd. De opstandelingen zijn ook meester te LuganoChiassoLocarno en Brissago. BERN, 12 September. De buitengewone zitting der Bondsregeering heeft gisteren avond van 8 tot 10 uren geduurd. Het 38ste bataljon gaat morgen naar Tessino op marsch. De tusschenkomst der Bondsregeering wordt gunstig opgevat. (Tweede telegram.) De toestand in Tessino verergert. De burgerwacht houdt de telegraafkantoren bezet en laat geen enkele dépêche van de conservatieve partij door. De Bondscommissaris heeft voorschriften gekre gen, waarbij alle besluiten van het nieuwe kantonsbestuur vernietigd worden. De aan hangers van het oude bestuur roepen de troepen onder de wapenen. Te Calsavecchio Sicalo zijn drie kinderen op jammerlijke wijze om het leven gekomen door het spelen met lucifers in een hooiberg. Het hooi vatte plotseling vlam, waardoor het onmogelijk was de kinderen te redden. De rechtbank te Palermo heeft dezer dagen twee hoogere beambten der politie tot drie jaar opsluiting veroordeeld, wegens me deplichtigheid door omkooping aan het op lichten van den bankier Arrigo, die, zooals men zich herinneren zal, voor eenigen tijd door roovers werd ontvoerd en waaraan ver scheidene ingezetenen der stad medeplichtig werden geacht. Uit de rijksmiddelen zijn twee millioen fl. beschikbaar gesteld ter ondersteuning van de slachtoffers der overstroomingen in Bohemen, Beneden- en Opper-Oostenrijk, Silezie en Yorarlberg. Hoewel het weer koud en buiig blijft, verneemt men toch dat het water overal zakt. De laatste ramp was nog het onder- loopeu van Kornenburg, eene stad van 10,000 inwoners, niet ver van Weenen aan de over zijde van den Donau. Daar het gevaar te voorzien was, waren tijdig alle maatregelen tot redding van menschen en berging van huisraad genomen. De grootste helft van den Prater staat ook nu nog blank, en de herfst- wedrennen in de Freudenau, die deze week geopend zouden worden, zijn dus moeten worden afgezegd. Op het renperk staat het water meer dan een meter hoog. Overal worden collecten voor de slachtoffers van den watersnood gehouden. Baron Rothschild is met een goed voorbeeld voorgegaan en heeft voor dit doel 30.000 fl. geschonken. Kort van te voren had baron Hirsch voor het afgebrande Tokay 50,000 fl. geschonken. Bij Stuben in Tyrol zijn dezer dagen twee lawinen neergestort een groote zeld zaamheid om dezen tijd van het jaar. Door een dier lawinen werd een rijtuig meegesleept. De sneeuwlaag op de bergen strekt zich zoo ver uit van den top af, dat het vee alreeds sinds eenigen tijd van de bergweiden is ge haald, iets wat anders eerst na 15 September geschiedt. In een statistiek, openbaar gemaakt door den Hongaarschen minister van land bouw, wordt de tarweoogst der geheele wereld voor dit jaar op 725 millioen hectoliter ge raamd. De hoeveelheid benoodigd voor de invoerende landen is 123 millioen hectoliters, terwijl de daarvoor beschikbare hoeveelheid op 148 millioen hectoliters wordt geschat. Het verslag van den minister legt nadruk op het feit, dat wegens de kleine hoeveelheid opgelegde granen het surplus zoo klein is, vergeleken met de behoefte der voornaamste invoermarkten. Griekenland is door een zware ramp ge teisterd. De groote wouden op het Pentali- kongebergte, bij Athene, die, beroemd wegens hunne schoonheid en rijk aan velerlei histo rische herinneringen, sedert eeuwen de vlakte van Attika en de stad beschermenden tegen den Noordewind en waaruit frissche lucht over het land stroomde, zijn namelijk door een geweldigen brand, die vijf dagen geduurd heeft, geheel vernield. Men schat de opper vlakte van verdwenen woud op 5000 bunders. Meer dan waarschijnlijk is verregaande onvoorzichtigheid met vuurvan herders oorzaak van de ramp geweest. Bij het bezoek van den czaar aan Rowno moet de politie bijzonder toezicht op de koffiehuizen houden. Alle koffiehuishouders moeten zich schriftelijk verbinden, geen kamers tijdens 'sczaren verblijf, aldaar, aan particu lieren te verhuren. Bekend is het dat opnieuw, nu in de Preusischc Jahrbücher, is betoogd, dat de manoeuvres der Russische troepen aan de Oostzee van geen groote militaire beteekenis waren en meer het karakter van schitterende parades hadden. Daarom te meer trekken de Russische wapenoefeningen bij Rowno een plaats in Volhynie niet ver van de Gal- licische grenzen, de aandacht. Daarbij wordt ondersteld, dat een Oostenrijksch leger de grens heeft overschreden en bij genoemd plaatsje het Russische leger ontmoet. De westelijke partij, groot twee legerkorpsen met 240 kanonnen, onder bevel van generaal Gurko, trekt op tegen de oostelijke afdeeling van ongeveer gelijke sterkte, onder commando van generaal Dragumiroff. Tusschen die beide legers zullen er gedurende 5 dagen spiegelgevechten plaats hebben, en daar de streek, waarin de manoeuvres worden uitge voerd, zeer waarschijnlijk het oorlogsterrein is der toekomst, wordt door de deskundigen groot gewicht aan die oefeningen gehecht. En dit te meer, omdat de hiergenoemde bevel voerende generaals in een toekomstigen oorlog tot gewichtige commando's op ditzelfde ter rein bestemd zijn. Daar alle vreemde militaire attachés, met uitzondering alleen van den Franschen, van deze manoeuvres verwijderd gehouden worden, schijnt ook het Russische oorlogsbestuur ze van het grootste belang te achten. De czaar en zijne familie, de meeste grootvorsten en alle generaals van beteekenis zullen deze wapenoefening bijwonendaar zal het Russische leger zich in zijne ware kracht openbaren, en andere dingen te zien geven dan die den keizer van Duitschland te Narva te aanschouwen werden gegeven. Of keizer Wilhelm's aanstaand bezoek te Weenen, waar hij den 2en October komen zal, uitsluitend te wijten is aan zijn verlangen om met keizer Franz Josef bij Milrzsteg op de gemzenjacht te gaan, zullen weinigen met zekerheid weten te zeggen, maar wel is bekend dat het plan om naar Oostenrijk te gaan vrij plotseling is opgekomen. Men verneemt nu reeds dat Franz Josef zijn jongen gast bijzonder feestelijk ontvangen zal, en daarna met hem en den koning van Saksen, den groothertog van Toscane en zijn schoonzoon, den prins van Beieren, die jaarlijks tot die jachten uit- genoodigd worden en die tot zijne persoonlijke vrienden behoorennaar Stiermarken zal vertrekken. WAALWIJK. Op Zondag 14 dezer, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum 1. Opwaarts. R. Hol. 2. De stem der Zee. Coenen. 4. Slotkoor Sangersmorgenfahrt. Abt. BAARDWIJK. Maandag 15 September, matinée, door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunstbij den heer Jac. van Woensel. Aanvang 1(P/g ure. Zie verder programma's. WAALWIJK, 13 Sept. 1890. Bij koninklijk besluit van den 6 September jl. zijn de statuten der vereeniging de Har monie l'Espérance van Waalwijk, goedgekeurd en is deze mitsdien als rechtspersoon erkend. De afkondiging zal in de Staatscourant ge schieden. De gymnastiekvereniging, waarvan wij onlangs melding maakten is tot stand geko men en zal den naam dragen van „Olympia." Zij heeft ten doel de onderwijzers uit „de Langstraat" en hare omstreken voor het bij de wet gevorderde doch verlicht gymnas.- tiek-examen te bekwamen, waartoe een geêx amineerd gymnastiekonderwijzer te Waalwijk de noodige lessen zal geven. De heer W. Moll, onderwijzer te Sprang is voorzitter der vereeniging, en de heer C. F. Kien, gemeente-secretaris te Vrijhoeven- Cappel, secretaris. Bij koninklijk besluit is bepaalddal de tegenwoordige zitting van de staten-gene- raal zal worden gesloten op Zaterdag 13 Sep tember 1890, des namiddags 3 uren. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art 1 ver melde tijdstip te begeven naar de vergade ring der staten-generaalten einde, in eene vereenigde vergadering der beide kamers, de zitting in 's konings naam te sluiten. De nieuwe zitting wordt a. s. Dinsdag, ten 1 ure, door de ministers namens den koning geopend. Voor de landbouw - tentoonstelling te Tilburg zijn nog medailles toegezegd door de heeren mr. J. Heemskerk, oud-minister van binn. zaken, W. P. A. Mutsaers en mr. B. M. Bahlmann, leden der tweede kamer, en door verschillende leden der provinc. staten en van den gemeenteraad van Tilburg. De maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen verleent reductie van vracht voor voorwerpen en levende dieren naar en van de tentoonstelling van 30 September tot en met 2 October. Woensdagavond is te Monster brand uitgebroken op de boerderij van v. d. E. Twee gevulde hooibergen werden door de vlammen vernieldalsmede het woonhuis, met riet gedekt, ten deele. De stalling en andere gebouwen bleven gespaard. Woensdagnamiddag omstreeks drie uren ontstond er brand in een hooiberg, staande bij de woning van den arbeider E. W. in de buurtschap Veen onder de gemeente Nijkerk, welke brand zich spoedig mededeelde aan genoemde woning, eene schuur en een hooi mijtwaardoor binnen korten tijd alles in lichte laaie vlam stond. Het vee is gered van den inboel en verdere have niets. Het huis en verder getimmerte, het vee en koren waren verzekerd, de inboedel niet. Donderdagnacht is te Voerendaal eene groote pachthoeve (het Hoenhuis) door brand vernield. Te Zandpoort is Woensdag door trein 128 even voorbij het perron aldaar een 62- jarige tuinman uit Beverwijk aangereden. Een zijner beenen werd verbrijzeld. Uit Sappemeer wordt gemeld van 10 September Heden middag 5 uur brak hier een felle brand uit in eene dichtbebouwde buurtde zoogenaamde Boswijkslaan. In korten tijd stonden 4 woningen in lichtelaaie. Alle brandden tot den grond toe af. Van de huismeubelen is nogal iets gered. Het meeste was trouwens verzekerd. De brand wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Op het terrein van den brand werd een jongen in hechtenis genomen wiens verklaringen van dien aard waren, dat hij op last van den burgemeester gevangen werd gezet. Uit Wageningen meldt men Alhier heeft zich het volgende geval van oplichterij voorgedaan. Zekere D. v. S. uit IJselstein bracht een bezoek aan B. alhier, met wien hij in 1882 als soldaat gediend had. Hij vertelde predikant te zijn en Zondag jl. in eene doleérende kerk te Utrecht ge preekt te hebben. Den volgenden Zondag zou hij zulks te Wageningen doen, waarvoor hem f 14 was toegezegd. Na 3 nachten en dagen bij B. gelogeerd te hebben en godsdienstige bijeenkomsten te hebben geleid, gaf hij voor naar Renkum te gaan omdat hij dacht daar f 25 te zullen krijgen, wanneer hij een Zon dag preekte. Hij nam van B. de Zondagsche broek en eene nieuwe paraplu mede, zijne oude versleten broek achterlatende In plaats van 's avonds terug te keeren, is hij spoorloos verdwenen. Uit IJselstein is thans bericht ontvangen, dat hij zich ook daar aan zulke praktijken had schuldig gemaakt. Het is een persoon van middelmatige lengte; hij draagt een kneveltje en een bril, heeft pantoffels aan met zwarte kousen en loopt met kromme beenen. De commissaris van politie te Wageningen verzoekt, bij ontdekking, aanhouding en be richt. Woensdag nacht ontstond er brand in de woning van B. Zwijgers in het gehucht den Efteling, teKaatsheuvel gem. Loonopzand, die zoo schielijk toenam, dat in korten tijd alles eene prooi der vlammen werd en de bewoners zich met moeite konden redden. Zwijgers zelf heeft verscheidene brandwonden aan hoofd en handen. Het verbrande was laag verzekerd. Weer een efïfectendiefstal Een commissionnair in effecten te Amster dam, is in verzekerde bewaring gebracht, beschuldigd van mevrouw de wed. H., wo nende op de Egelantiersgracht, een som van f 60,000 in effecten ontvreemd te hebben. De beschuldigde was gewoon de coupons voor zijn cliënte te knippen. Bij de laatste operatie schijnt hij genoemde som uit de trommel achtergehouden te hebben. In het Centraal-station te Amsterdam werd Donderdag middag door den trein ongeveer halfviji uit Rotterdam een 18jarige werkman letterlijk door midden gereden. Capelle, 11 Sept. Uitslag der aanbesteding van het bouwen eener stoomgrutterij aan de Westzijde der haven alhier, voor rekening van den heer A. L. Sneep. Ingeleverd 9 inschrijvingsbiljetten, minste inschrijver de heer J. M. de Jong, aannemer te Capelle, voor f 5777, aan wien het werk is gegund. De begrooting bedroeg f 5690. WAALWIJK. GEBORENFernandina Maria, D. van Cornelis de Greeiï en Anna Catharina Rath. Jo hannes Adrianus Z. van Petrus v. d. Hout en Antoinetta Pulles. Maria Johanna, D. van Mathijs Klcrkx en Elisabeth Proveniers. Antonia D. van Cornelis Hermans en Lamberta van Son. Petronella Antonia, D. van Johannes Boom en Jacoba Emmers. Maria Anna, D, van Jacobus Lammers en Cornelia van der Aa. Cornelis Joseph Z. van Cornelis van Gorcum en Theodora v. d. Leur. Joseph Cornelis Z. van Adri anus Pulles en Maria van Gerven. Ca tharina Maria, D. van Hendrikus Appels en Maria v. d. Wiel. GETROUWD: J. P. Leenheers 25 j. met M. C. van der Pennen 23 j. J. Brokke wedr. van W. de Beer 38 j. met H. G. Dekkers 34 jaren. OVERLEDENJohannes Wingels 3 maanden. Godefrieda de Keramer, huisvrouw van Fransiscus Hensen 58 jaar. BAARDWIJK. Over de maand Aug. GEBORENGustaaf, Z. van Cornelis de Nijs en Cornelia Kleijberg. Maria Wilhelmina D. van Peter van Heesbeen en Johanna Klerx Maria Cornelia, D. van Hendrik van Rijs wijk en Maria Elisabeth Mulders. Ja cobus Z. van Hendrik Brok en Elisabeth van der Aa. OVERLEDENPetrus Antonius Maria Schonis 3 ra. Johannes Adrianus Loeff 20 j. WAALWIJK12 Sept. De aanvoer ter veermarkt was wederom zeer ruim de handel buitengewoon vlug en de prijzen hoog, vooral voor prima kalfbeesten. Kalfkoeien golden f165.f285. Kalfvaarzen f145.a f245.— Vetvee gevraagd doch weinig ter markt, even als weivee. Jonge varkens f0.f 0, Ter botermarkt aangevoerd 895 KG., van f 1,15 a fl,25 per KG. Eieren f0.a f0.per 100 stuks. De ledermarkt blijft vast gestemd voor goede waar, zoowel licht als zwaar zoolleder is gemakkelijk te plaatsen aan vorige prijzen. Overigens is de markt stil voor midden waarterwijl overleder alleen in de beste soorten gevraagd wordt. De prijzen houden zich tamelijk goed. Voor paardenleder echter had men stijging verwacht; wellicht komt die nog in den loop dezer maand. De handel in schors is vrij levendig. Ver schillende ladingen Geldersche zijn reeds ge arriveerd en nog op stroom, alles met be stemming voor Waalwijk en environs. De COMMISSIE voor de Teekenschool dat zijdie wenschen toegelaten te worden voor het leerjaar 1890/91 aanvangende 6 Octoberzich behooren aan te melden ter secretarie alhier of hij de heeren TH. VAN DELFT en H. MÊULKENSvan af heden tot en met 1 October. Het SCHOOLGELD voor den geheelen cursus bedraagt f2.voor inwoners en f 5.voor buiten-leerlingen. Waalwijk, 13 September 1890. DE COMMISSIE voornoemd. DER OM op de markt van 19 SEPTEMBER a. S., AANGIFTEN ter mededinging worden ingewacht voor 15 September a.s. bij den BURGEMEESTER van BAARDWIJK.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2