GEMEENTE TEEKEMIOOL van Onderstaande Artikelen i NotariTBÏNK, V erhuisd van ARNHEM naai AMSTERDAM, Gevraagd MEESTERKNECHT, suikerbieten. K Advertentiën. HH. Schoenmakers!!! So 1 id e WAALWIJK publiek verkoopen: Een Huis en G"ebrs. Klostermann, tegen Hoog Loon een H. H. Suikerfabrikan ten en Landbouwers! BINNENLAND. Paardeleeren Rijglaarsjes, Vrouwen Chagrin Wasleeren Pantoffels, Mans- Vrouwen Tryp-Pantoffels; alles met hout gepend, Leer gevoerd en geboord. maakt bekend: -s'B==lPt Een Huizinge Kloveniersburgwal 111 IN LEDER EN SCHOEN- MAKERSFORNITUREN enz. JR. Kvereischte Vrijdag 19 September PAARDEN MARKT te Waalwijk. WAALWIJK, 17 Sept. 1890. X UITSLAG der verkiezing van een lid voor den gemeenteraad. Uitgebracht 274 stemmen. Blanco en Onwaarde 9 Volstrekte meerderheid 133 Hiervan verkreeg: Jacq. Gragtmans, 160 stemmen. Frans de Cortie96 Henri Witlox, 7 J. Leijtens, 1 F. van Baal, 1 Gekozen Jac. Gragtmans. Op de aanstaanden Vrijdag alhier te hou den paarden- en beestenmarktzal door de XIVe afdeeling der Noordbr. Maatschappij van Landbouw een wedstrijd gehouden wor den van paarden en runderen, waarvoor ver schillende prjzen zijn uitgeloofd. Na afloop daarvan zal op Musis Sacum eene algemeene vergadering gehouden worden van de leden der afdeeling, waarin zal worden overgegaan tot lo. Het uitreiken van premien aan de bekroonden in den wedstrijd van paarden en vee. 2o. Het doen van rekening over het dienstjaar 1889. 8o. Het vaststellen der begrooting voor 1891. 4, Verkiezing van het bestuur en van een lid in plaats van den heer Couwenberg, die bedankt heeft. 5o. Ingekomen stukken. Bij de verleden Zondag te 's Bosch ge houden wielerwedstrijden heeft de heer K. Smits alhier een tweeden en twee derde prij zen behaald. Dezer dagen is in onze gemeente weder een geval van typhus geconstateerd. Bij de opening van de zitting der staten- generaal heeft de heer Mackay, minister van koloniën, de volgende rede gehouden: Mijneheeren De koning, wiens dierbaar leven dit jaar, Gode zij dank, gespaard bleef, heeft ons opgedragen deze zitting der staten-generaal te openen. 's Konings betrekkingen met de buitenland- sche mogendheden zijn steeds van vnend- schappelijken aard. Met ingenomenheid is gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deel te nemen aan de anti-slavernij-conferentie te Brussel; getrouw aan de beginselen door Nederland als kolo niale mogendheid voortdurend gehuldigd en in toepassing gebrachthebben 's konings gevolmachtigden ernstig medegewerkt tot het beramen van maatregelen, die kunnen strekken tot bestrijding van den slavenhandel. De regeering betreurt ten zeerste, dat tot dusverre die conferentie niet heeft geleid lot het be oogde menschlievende doel. De min gunstige weersgesteldheid heeft de goede verwachtingen omtrent den oogst eeni germate teleurgesteld, de veestapel verkeert in uitstekenden toestand. De ten einde ge brachte enquête betreffende den landbouw heeft menige bijzonderheid aan het licht ge bracht, waarvan met vrucht gebruik kan wor den gemaakt bij het overwegen van maatre gelen ter bevordering van de belangen van dien voornamen tak van volkswelvaart. Eenige verbetering is merkbaar in den toestand van handel en nijverheid, terwijl de scheepvaart, vooral die ter 2ee, zich aanmer kelijk heeft uitgebreid. Uwe goedkeuring zal gevraagd worden voor de, met eenige stoombootmaatschappijen ge sloten overeenkomsten tén einde een ver snelden maildienst met Nederlandsch Indie te bevorderen. Ook dit jaar hebben in verschillende deelen des lands werkstakingen plaats gehadvan regeeringswege is door afdoende maatregelen gewaakt tegen verstoring der openbare orde. Aan de staatscommissie, ingesteld bij de wet van 19 Januari 1890 (Staatsblad no 1) is behalve voortzetting van den arbeid der par lementaire enquête-commissie opgedragen bij haar onderzoek na te gaan in hoeverre in de onderscheiden takken van nijverheid behoefte bestaat aan offlcieele organen, tot vertegen woordiging van de belangen der arbeiders en tot oplossing van tusschen hen en de werkgevers gerezen geschillen. De in den zomer van dit jaar te Amsterdam gehouden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen en het daaraan verbonden congres door par ticulier initiatief tot stand gekomen geven der regeering eenen zeer gewaardeerden steun in h2re pogingen om verbetering in den toestand te brengen. Bij de reeds aanhangige wetsontwerpen welker behandeling een groot deel van uwen beschikbaren tijd zal vorderen, zullen nog enkele andere gevoegd worden, waarvan de indiening, reeds vroeger toegezegd, tot nog toe vertraging heeft ondervonden. Voorts zullen weldra aan uwe goedkeuring worden onderworpen eenige financieele maat regelen, in verband staande met verschillende in het afgeloopen zittingjaar tot stand geko men wetten. De toestand van 's Rijks geld middelen laat toe de gemeenten te hulp te komen zonder de rijksinkomsten te versterken. Nevens de reeds aanhangige ontwerpen, het belastingwezen betreffendezullen wetsvoor stellen tot herziening van de personeele be lasting en van den zoutaccijns uwe aandacht vorderen. Op spoedige, behandeling van het in de vorige zitting ingediende ontwerp tot rege ling van den krijgsdienst wordt prijs gesteld. Weldra zal u een wetsontwerp, de ter uit voering dier regeling noodige invoerings- en overgangsbepalingen bevattende, worden aan geboden. Bovendien zullen u wetsontwerpen bereiken op de verveningen en tot regeling der be voegdheid om als officier of als machinist dienst te doen aan boord van koopvaardij schepen. De verrichtingen van de zee- en landmacht in Nederlandsch-Indie kunnen weder niet anders dan met gruoten lof vermeld worden. Beider roem werd verhoogd door de jongste wapenfeiten in Edi. Van de zeemacht wordt opnieuw veel inspanning gevorderd voor de afsluiting van een groot deel der kust van Atjeh, die wegens de bestendiging van het verzet tegen het Nederlandsch gezag noodig is geoordeeld. Mag de economische toestand in onze In dische bezittingen over het algemeen niet onbevredigend genoemd worden, teleurstel lend voor het bestuur en de inlandsche be volking, zoowel als voor particuliere onder nemers is de door ongunstige weersgesteld heid veroorzaakte buitengewoon geringe koffieproductie op Java in dit jaar. Een zeer voorzichtig financieel beleid is meer dan ooit geboden. Niettemin zal met kracht de hand kunnen gelegd worden aan de uitvoering van irrigatiewerken, terwijl uwe beslissing zal wor den ingeroepen om den verderen aanleg van spoorwegen op Java te bevorderen door het verleenen van rentegarantie aan concessiona rissen. De besciiikbare overschotlen van vroe gere dienstjaren maken het mogelijk het ge raamd tekort op de in te dienen begrooting te dekken, zonder tot eene geldleening ten behoeve van Nederlandsch-In.lie over te gaan. Gods onmisbare zegen ruste op uwen ar beid tot bevordering van 's Lands belangen. In naam des konings verklaren wij de zit ting der staten-generaal geopend. De opbrengst der tweede hooisnede (toemaat) in „de Langstraat" is over het al gemeen gunstig. De inzameling geschiedde gedurende de laatste dagen onder de gun stigste omstandigheden. De kleine hooiboe- ren zijn niettemin zeer mismoedig, omdat de meesten bij al hun zwoegen toch met hun voorraad hooi blijven zitten of dien niet dan onvoordeelig kunnen kwijtraken. Met het plukken der hop is reeds een begin gemaaktde qualiteit is goed doch het gewas gering. Heden wordt geboden ƒ50 per 50 kilo. De cursus aan de nieuwe muziekschool der liedertafel »Souvenir des Montagnards" te Tilburgonder leiding van den violist Emile Wambach, uit Antwerpen, is begonnen met 12 leerlingen voor den vioolcursus. //^Mochten wij vroeger vermelden dat de kermissen te Waalwijk, Bezooien en Waspik zijn afgeloopen in de meest mogelijke pret en zonder den minsten wanklank, anders was dit het geval den eersten dag der kermis te Baardwijk. Behalve dat enkele klachten zijn ingeko men wegens kleinere mishandeling en we derrechtelijk vertoeven in eens anders woning, was de slot-scène in den nacht, dat enkele baldadigen met steenen eene woning bom bardeerden toen de bewoners naar buiten kwamen en een hunner de baldadigen be leefd verzocht huiswaarts te gaan en hen met vrede te laten, ontving deze een mes- snede over neus, lip, wang en hals, zoodat een gedeelte van de neus er als 't ware bij hing en een diepe wond in de lip veroor zaakt werd. De dader van dit bedrijf is bekend, zoo dat hij zijne gerechte straf niet zal ontgaan. Betreffende de verduistering van f 60,000 aan effecten verneemt men het volgende De commissionair in effecten J. V. Czn., vioeger jaren als bediende en eerst sedert twee jaar als patroon werkzaam, was door de 86jarige weduwe H. belast met het beheer harer effecten. V. was zeer goed van vertrou wen jegens hen, met wie hij zaken deed, zoo dat hij aan iemand zelfs f 10,000 toever trouwd moet hebben zonder bewijs. Door dergelijke omstandigheden moet V. in moeie- lijkheden geraakt zijn. Mevrouw H., die V. ten volle vertrouwde, door zijn gemoedelijke manier van optreden, gaf hem gelegenheid haar te bestelen, door hem een trommel met papieren van waarde toe te vertrouwen, waar uit hij, zooals wij reeds meldden, 60 duizend gulden stal. Voor de zeer bejaarde moeder van V en diens huisgezin is dit geval erg treurig. Bijna levend verbrand. Op de eerste bovenkamer van perceel 47 in de Oostenburgervoorstraat, te Amsterdam, had Zaterdag een treurig ongeval plaats, dat hoogstwaarschijnlijk een menschenleven zal kosten. De 60jarige bewoonster, mejuffrouw Niel- bfugge, had, bij het verrichten harer dage- lijksche bezigheden, het ongeluk een brandend petroleumtoestel om te werpen, waarvan het ongelukkig gevolg was, dat de vlammen zich aan de onderkleederen mededeelden. De bejaarde vrouw stond in een ommezien geheel in vuur en kermde zoo wanhopig, dat de bewoners der aangrenzende kamers toe snelden. In hunne vertwijfeling begonnen zij aan de brandende kleeren te trekken en te scheu ren, meenende, dat dit het gewenschte gevolg zou hebben. De uitslag was evenwel juist omgekeerd. Toen de bovenkleeren verwijderd waren en de lucht vrij door de onderkleederen kon heenspelen, werd de vlam heviger. Gelukkig werd het ongeval opgemerkt door de arbeiders Breidebach en Hollander, die zonder zich een oogenblik te bedenken, naar boven stormden, een deken van het nacht leger afrukten en de ongelukkige vrouw daar mede omsloten, zoodat het vuur bijna oogen- blikkelijk gebluscht werd. Intusschen kwam de brandweer te hulp. De brandmeester ontdeed omzichtig het ver wonde lichaam van de kleederen en legde verbanden van lijnolie en kalkwater. Het geheele lichaam van de oude vrouw, behalve de borst en het gelaat, was als het ware een groote brandwond. Uiterst voorzichtig legde men de onge lukkige in een brancard en vervoerde haar naar het gasthuis. Bij de eerste verificatie van schuldei- schers in het failissement van den notaris Clercx, te Weert, is een accoord aangeboden van 20 pet. Talrijk was de schare meest van kleine akkerlieden en geringe menschen, die ter verificatie waren opgekomen, zoo zelfs dat zij in goederenwagens van Weert naar Roermond vervoerd moesten worden. Men meldt uit Stadskanaal van 13 Sep tember Een onzer ingezetenen, de heer Spier, was heden met zijne echtgenoote naar de wed rennen te Paterswolde. Een knecht, die met de kinderen speelde, greep een geweer, legde aan en niet wetende dat het geladen was trok hij af en schoot het achtjarig zoontje door arm en hoofd. Na eenige oogenblikken was de kleine dood. De knecht is schier radeloos. Naar men zegt is hij in verzekerde bewaring genomen. Te Wapenvelde (gem. Heerde) brak Zaterdag namiddag een groote brand uit op de boerenhofstede „Het Groote Oever," naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt door eenige spelende kinderen. In een oogwenk stonden 2 kolossale hooibergen in lichte laaie, ter wijl een 2tal schelven met rogge enz. reeds aan het smeulen waren. De spuit van Wa penvelde, spoedig aanwezig, bewees goede diensten, waardoor de brand niet tot het woonhuis oversloeg. Later kwam ook nog de spuit uit Heerde, terwijl tegen 8V2 uur een detachement van 48 kanonniers uit de leger plaats bij Oldebroek arriveerde, welke man schappen, geen gevaren ontziende, zich uit muntend geweerdhebben, en den geheelen nacht op het terrein werkzaam zijn gebleven. Dat hunne kranige houding gewaar deerd werd, bleek den volgenden ochtend uit het aanbod, hun door eenige naburige landbouwers gedaan, om hen met hunne ei gen rijtuigen weder naar het kamp terug te brengen, zijnde een afstand van ongeveer 3 uur. Ongeveer 100,000 kilogram hooi en 250 vimmen rogge en haver, waarvan slechts de helft verzekerd was zijn in de vlammen op gegaan, terwijl nog 2 andere hooibergen, die in het geheel niet geassureerd waren, mede verbrand zijn. Het vee was nog niet op stal en bleef alzoo gespaard. 's flcrtogenbosch, 16 September. Door de arrondissements-rechtbank alhier, is, ter ver vulling van eene vacature van rechter in dat collegeopgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbeveling mr. J. W. A. van Embden, advocaat en procureur te Arnhem mr. J. A. Loeff, advocaat en procureur alhier; en mr. I. W. Losecaat Vermeer, rechter in de arrondissements-rechtbank te Winschoten. Een groot Schoen winkelier te Amster dam, VRAAGT Opgave met Monsters Prijs uiterst, Netto Contant. Brieven, motto „solied", aan het Bu reau van dit blad. De COMMISSIE voor de Teekenschool dat zijdie wenschen toegelaten te worden voor het leerjaar 1890/91 aanvangende 6 Octoberzich behooren aan te melden ter secretarie alhier of bij de heeren TH. VAN DELFT en H. ME ULKENSvan af heden tot en met 1 October. Het SCHOOLGELD voor den geheelen cursus bedraagt f2.voor inwoners en f5— voor buiten-leerlingen. Waaliojk, 13 September 1890. DE COMMISSIE voornoemd. te WAALWIJK, zal op Maandag 22 September 1890, ter herberge van Jan Stevens, te Elshout, im 4 1 en op Maandag 6 October 1890 ter herberge van Johs. Kempenaars te Elshout telkens des avonds 6 ure, ONDER ELSHOUT: le. Voor de erven MICHIEL STEVENS, te Elshout, Erf en Bouwland, Gorseweide, sectie C Nos. 4-0, 892, 893, 894, groot 44,05 aren. 2. Voor PETRONELLA LAMMERS en AN DEREN te Elshout, Erf en Bouwland, Gorseweide, sectie C. Nos. 33 en 835, groot 12,54 aren. ONDER DRUNEN: 3e. Voor CORNELIS en MARIA KLERKS te Elshout Een perceel Nouland, sectie A Nos^46^e^* 64 aren 15 centiaren. lo. volkomen op de hoogte met schoenmakerij met 't snijden van overleer in bur ger- en boerenwerk 2o. volkomen met de naaima chine kunnende omgaan. Franco brieven aan GROENLOO. eene HECTARE UITMUNTEND gewassen Te bevragen onder motto ,/S U i k e X" Bureau ECHO VAN HET ZUIDEN. TE

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3