BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. ZAvitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. sen of zij de gedeeltelijke herziening der grondwet wenschen en zoo ja, of zij die her ziening willen doen geschieden door den Grooten Raad of door een Constituante. De zitting van den Bondsraad werd Maan dag geopend. De president van den Staats raad, Muhlheim, een conservatief, hield eene toespraak waarin hij alle geweldadig verzet afkeurde en de hoop uitdrukte dat de wet telijke orde spoedig, dank zij de vaderlands liefde van beide partijenhersteld moge worden. De quaestie betreffende den invoer van varkens uit Servie in Hongarije is opgelost. Hongarije heeft aan Servie's wenschen toe gegeven. De advocaat Janssens, te Brussel, op zijn landgoed bij Gobertange jagende, heeft het vreeselijk ongeluk gehad zijne löjarige doch ter te treffen. Juist bij het opvliegen van een koppel patrijzen, waarop de heer Janssens schoot, kwam zijne dochter, wier komst de patrijzen waarschijnlijk had opgejaagd, uit hetzelfde boschje te voorschijn, met het ge volg dat zij door een aantal hagelkorrels in het hoofd getroffen werd. Volgens de laatste berichten was haar toestand niet hopeloos. Het anti-slavernijcongres is Zondagmorgen te Parijs geopend met een kerkelijke plech tigheid in Saint-Sulpice. De agenda bevat Adhaesie aan de generale acte van de Brus- selsche conferentie; vorming van onafhanke lijke nationale comité'sprotest tegen het organiseeren van gewapende troepenmachten; onderzoek naar de middelen om bronnen van inkomsten te verkrijgen. Vertegenwoordigd zijn Groot-Brittanie Ierland Oostenrijk, Duitschland, Belgie, Spanje, Italië en Portugal. Een geweldige orkaan heeft Zondag ochtend van zes uur tot half negen te Mar seille gewoed. Vele straten werden in een oogenblik overstroomd, zoodat, alles wat ge lijkvloers in de winkels lag, wegdreef. In de wijk Saint-Mauront zijn een aantal huizen ingestort en eene vrouw met haar kind in eenen kelder verdronken. De bliksem is in geslagen in eene fabriek en in de hervormde kerk en heeft beide gebouwen beschadigd. Vele wijngaarden zijn vernield en op de spoorwegen is op eenige plaatsen de baan onbruikbaar gemaakt. De bond van scheepsreeders heeft besloten tegen elke werkliedenvereeniging, die de belangen der reeders kan schaden, krachtig op te treden. Velen beambten werd reeds onder bedreiging met ontslag, aangeraden als lid van dergelijke vereenigingen te be danken. Het laatste nommer van het Board of Trade Journal bevat het officieele verslag over den toestand van de arbeidersmarkt in Groot Brittanie in de maand Augustus. Het aantal werkstakingen nam toe. Terwijl het in Juni 79 en in Juli 99 bedroeg, steeg het in Augustus tot 105. Onder de dokwerkers en zeelieden braken 15 werkstakingen uit, onder de werklieden der katoenindustrie 15, onder de handswerklieden 12 en onder de mijnwerkers 9. Volgens mededeelingen van 21 der voornaamste werkliedenvereenigingen was het aantal werkeloozen in de afgeloopen maand bijna even groot als in de maand Juli. Van de 229,139 leden waren in Augustus 5203 zonder werk, tegen 5147 in Juli. Van de bankwerkers en de handswerklieden was slechts lVs pet. van de leden dezer vereeni gingen zonder werk. - Te Liverpool heeft Zondag eene groote „verontwaardigings - meeting" plaats gehad van Ieren, die op de heftigste wijze verzet aanteekenden tegen de jongste inhechtenis neming van Iersche parlementsleden. Ook in liberale kringen is men er, minst genomen, verwonderd over, dat de regeering eerst nu het aanmoedigen van het verzet der pachters, waarmede de heeren reeds sedert maanden bezig waren, begint te wraken. De Bombay Times deelt mede, dat bij de verkiezingen te Goa ernstige ongeregeld heden zijn voorgekomen. Er werden geweer schoten gelost. Zeventien personen werden gedood en velen gewond. Bij een noodlottigeu brand te Berlijn, in Friedrichstrasse, zijn twee dochtertjes des eigenaars van het huis (9 en 12 jaren oud) en twee dienstmeisjes om het leven gekomen. De eigenaar zelf kon slechts met moeite door de brandweer met behulp van een lad der gered worden. Te Berlijn is op een bruiloftsfeest van een werkliedengezin de boven de tafel han gende petroleumlamp gesprongen, waardoor het geheele kleine vertrek in een oogenblik in brand stond en elf menschen zware brand wonden kregen. De jonge tooneelspeelster Marie Hock, eene lievelinge van het publiek van het Barnay-theater, is Zaterdag avond plotseling overleden. Haar dood wordt toegeschreven aan vergiftiging tengevolge eener vergissing van den apotheker, bij het toedienen van een haar door den schouwburg-arts voorgeschreven geneesmiddel. Het dorp Reutli is met de gehuchten Rehag en Moos, in de Rijnvallei, door een hevigen brand verwoest. Vele der inwoners zijn dientengevolge zonder dak. Zaterdag heeft te Florence in tegenwoor digheid van koning Umberto, de koningin en den kroonprins de onthulling plaats gehad van het standbeeld voor Victor Emanuel. Dienzelfden dag werd te Spezzia te water gelaten het veelbesproken grootste der It2li- aansche pantserschepen »Sardegna.« Het liep tamelijk vlug van stapel. Het schip is 130 meters lang en meet 14,000 ton, heeft 28 millioen lire (f 12,880.000) gekost en moet buitengewoon snel kunnen varen. Naar aanleiding van de gehouden de- monstratienheeft het ministerie een buiten gewoon gemachtigde benoemd tot regeling van de verhooging der belastingen op de ge bouwen waarbij zooveel mogelijk rekening zal worden gehouden met de gegronde klach ten der bevolking. Ook te Genua, waar de belasting van 13 millioen, welke zij in 1889 opbrachtthans op eens gebracht is op 22 millioen, worden voortdurend vergaderingeu belegd om tegen de ongehoorde verhooging te protesteeren, Uit Rome wordt gemeld, dat Crispi den prefect van Udine heeft afgezetwijl deze op het daar gehouden banket niet tegen de irredentistische redevoeringen heeft geprotes teerd. Zooals men weet moest de minister van financien Seismit-Doda om dezelfde reden zijn ambt nederleggen. Bij de Porta Pia-feesten die Zateidag ter herinnering aan den intocht van de Ita- liaanscne troepen in Rome, aldaar met veel luister werden gevierd, had een opzienbarend voorval plaats. Nadat de stoet van autori teiten, veteranen en politieke vereenigingen met haar banieren en muziekkorpsen aan de historische bres was aangekomen, hield de koninklijke -commissaris Finocharo een feest rede. Nauwelijks was het applaus, waarmede deze woorden werden begroetbedaardof de tweede officieele feestredenaar, Menotti Garibaldi, beklom de tribune om in donde rende woorden de voor de vrijheid en een heid des vaderlands gevallen helden te prij zen. Met een woord van lof voor dien „jon gen blonden martelaar", Oberdank, die met het woord „Italië" op de lippen voor het ideaal van een vereenigd Italië gestorven was, eindigde hij zijn redevoering. Aan de bijvalsbetuigingenwaarmede deze patrioti- sche redevoering werd begroetscheen geen einde te zullen komen. Overal klonk het „Evvia Oberdank! Evviva Trente Trieste!» In den loop van den avond werden op twee plaatsen irredentistische manifestaties ge houden. Verscheiden studenten werden ge arresteerd. Op de muur van het Oostenrijk- sche gezantschapspaleis werden revolutionnaire manifesten geplakt. Donderdag avond heeft er bij Shoemaker- ville een verschrikkelijk ongeluk plaats ge had op den Philadelphia Reading spoor weg. Een goederentrein was in den loop van den avond in botsing gekomen met eenen kolentrein, waardoor de wagens over den weg verspreid lagen. Een sneltrein met 150 pas sagiers, stootte omstreeks middernacht op die wagensmet het gevolg dat deze geheele trein van de rails af naar omlaag viel in de Schuykill-rivierdie 20 voet beneden den spoordijk ligt. Tegen 4 uren in den nacht had men 15 lijken teruggevonden men vreest dat twintig slachtoffers zich nog steeds onder de overblijfselen van den trein bevinden. Later zijn nog een dertigtal lijken uit het water gehaald. Het aantal geredden be draagt 16. Er schijnen minder dan 150 pas sagiers op den trein te zijn geweest. Het groote gebouw der „New-York en New-Jersey-telephoonmaatschappij," te Jersey- City, is grootendeels vernield door een brand, welke veroorzaakt werd door het inslaan van den -bliksem. Er ontstond, toen het gebouw plotseling aan alle kanten in vlammen stond, een paniek onder het personeelmaar ai de beambten wisten zich te redden, op vijftien meisjes na, die door brandweermannen langs een touw door een venster uit het gebouw werden gehaald. WAALWIJK, 24 Sept. 1890. Wellicht zullen velen niet bevroeden, welk groot geldelijk belang er bij betrokken is, dat de „Spaarndam" en thans ook de „Zaan dam" tijdig New-York bereiken. Zooals men weet, treedt met 1 October de MacKinley-wet in werking, waarbij de invoerrechten op de tabak belangrijk worden verhoogd en wel met 260 dollar per pak. Nu heeft de „Spaarndam" 7000 pakken Su matra tabak aan boord, waarvoor, indien het stoomschip na 1 October in Amerika komt, niet minder dan f 4.550.000 invoerrechten meer zal moeten betaald worden, dan wan neer de tabak nog deze maand gelost kan worden. Op de beurs te Rotterdam is de lading op tijdige levering verzekerd tegen 6 pet. van het bedrag der meerdere invoerrechten. De „N. A. S. M." maakt met deze verzen ding ongeveer f 100.000 extra vracht. Den kapitein moet eene premie, bij tijdige aan komst, zijn toegezegd van f 12.000, Ook den eersten machinist moet eene premie zijn toe gezegd. Ook kon men de tijdige aflevering der lading van de „Spaarndam" te Rotterdam geassureerd krijgen; niet zoo was het geval met die, welke de „Zaandam," die Woensdag van Rotterdam vertrok, aan boord had ge nomen. Na eenige moeite heeft men die geassureerd gekregen te Londen tegen eene premie van 20 pCt. Indien de beide schepen geen tegenspoed krijgen, dan kunnen zij beiden voor den fatalen termijn New York bereiken. Zij hebben dertien dagen tijd. De „Spaarndam" heeft onlangs de reis nog gemaakt in 9D2 dag. Er moeten over het al dan niet tijdig aan komen der beide booten reeds zeer belang rijke weddenschappan zijn aangegaan. Volgens „Recht voor Allen" zal, met het oog op de algemeene kamerverkiezingen een weekblad verschijnen, „De Strijd" ge- heeten, dat beproeven zal eene algemeene volksbeweging in het leven te roepen onder de leuze vóór of tegen het algemeen stem recht De heer Oudens, te Arnemuiden, is met de voorloopige regeling belast. Te Tilburg werd Vrijdag een verdacht uitziend heer door de politie ondervraagd. Het bleek een Duitsche kellner uit Hamburg te zijn, die op weg was naar Antwerpen en geen voldoend antwoord kon geven omtrent kleedingstukken, die hij in een koffertje had. Op het politie bureau bleek ook dat deze hem niet pasten en verklaarde hij eindelijk eene winterjas uit een woonhuis te hebben gestolen. Deze bleek toe te behooren aan den heer P. B. De kellner is ter beschikking gesteld van de justitie te Breda. Een algemeen bekend bewoner van de Oude Hoogstraat, te Amsterdam, iemand van 61 jaren, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag beproefd zich van het leven te be- rooven. De ongelukkige was sedert Januari, uit een zwaren aanval der influenza, lijdende aan zwaarmoedigheid, somtijds overgaande in een lichten graad van verstandverbijstering. In dien toestand haalde hij zich allerlei schrikbeelden van naderende armoede voor den geest en gaf hij bij herhaling het voor nemen te kennen, om zich van kant te maken. Zijn huisgenooten waakten er dan ook voor, dat hij geen voorwerpen kon vinden, waar mede hij zich vermoorden kon. Bedoelden nacht echter, toen allen sliepen, schijnt hij opgestaan te zijn en heeft een broodmes weten te vinden, waarmede hij zich een snede in den hals gaf. Het mes bleek echter daarvoor weinig geschikt, de toegebrachte wonde althans voldeed den patient niet, waar om hij het werk met een inmiddels opgezochte schaar voltooide. Zijn toestand is zeer bedenkelijk; doch was hij Zaterdag zoo ten volle bij zijn bewustzijn, dat hij bij zijn zoon, die hem bezocht, door middel van een lei en een griffel kon infor- meeren naar den marktprijs van een artikel, waarin hij handel drijft. Verleden Maandag tegen den avond is te Baardwijk een zoogenaamd karschop af gebrand van de wed. van der Wiel. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door spelende kinderen. Tengevolge van het hevig stoken van een veevoederpot is Zaterdagmiddag te Smilde eene flinke boerderij en een daarnaast staande woning, beide eigendommen van den heer M. Reinhout, afgebrand. De geheele oogst van verscheidene hectaren graan ging in de vlammen op. Niets was verzekerd. Te Weert is aangehouden en Zaterdag gevankelijk naar Roermond overgebracht A. v. d. B., wonende aldaar. Zij was gesi gnaleerd in het Algemeen Politieblad, tot het ondergaan van eenige straffen wegens fraude. Twee jongelieden uit Valkenswaard, die samen uit waren geweest, kregen twist, naar men zegt over een liefdes historie; deze twist liep zoo hoog, dat de een den andere met een mes zeven wonden toebracht, die echter gelukkig niet levensgevaarlijk zijn. De ver moedelijke dader is in verzekerde bewaring gebracht. Zaterdag werd door de politie te Aken aangehouden en aan de maréchaussées te Waals uitgeleverd Frans Collin geboren te Gulpen een der vier bakkersknechts, die on langs te Maastricht wegens meineed werden veroordeeld. Hij is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht. Van den landbouwer J., te Sluppers- heide, gemeente Siebengewald, brandde eene groote schuur vol rogge, haver, enz. tot den grond toe at. Niets was verzekerd. Door de maréchaussées is een streng onderzoek inge steld daar hier aan kwaadwilligheid gedacht wordt. Te Groningen is uit het water van de Hooge der Aa opgehaald het lijk van den matroos H. Penning, die sedert I7 dezer vermist werd. De ongelukkige is vermoede lijk door de duisternis misleid, te water ge - loopen. Maandag ochtend brak er brand uit op het erve „Boekman" bewoond door den hr. Barendtszen en gelegen in de buurtschap Hertmeonder de gemeente Borne. De branddie in de schuur ontstond, deelde zich aan de keuken en stalling mede. Met be hulp der brandweer mocht men er in slagen het woonhuis te behouden. Huis en inboe del waren zeer laag tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak van den brand is on bekend. Te Beest is zekere A. d. H. ten ge volge van het op hol slaan van zijn paard van de kar gevallen. Hij bekwam zulke hevige ver wondingen dat hij aan de gevolgen is over leden. Een muisje dat wel een staartje hebben zal Een jong schatrijk advocaat in Den Haag, die volmaakt gelukkig zou wezen, indien hij lid van den gemeenteraad, provinciale staten of van de tweede kamer worden kon, had reeds meermalen gepoogddoor een der Haagsche kiesvereenigingen tot candidaat te worden gesteld. Eindelijk was hij in aanmer king en nu had een kiezer, die niet bijzonder kieskeurig schijntop zich genomen overal stemmen voor den eerzuchtigen candidaat te winnen. De kiezer, overtuigd dat kleine ge schenken de vriendschap onderhouden had van den candidaat de schriftelijke belofte weten te krijgen, dat deze hem voor al de te bewijzen tijdroovende diensten schadeloos zou stellen. Intusschen liep de candidatuur op niets uit, dank zij het doorzicht der Ha genaars. De verkiezingsagent diende nu bij den candidaat eene declaratie van f 10.000 in wegens gedane uitgaven en werkzaamheden ten behoeve van zijn candidatuur. De schat rijke candidaat, die deze mislukte poging wat duur betaalt vindt, weigert, en de alles trot- seerende omkooper stelt nu een actie tegen hem in tot betaling van voormelde som. Prov. Gr. Ct. Tegen overdreven ijver voor Zondagsrust! Bij het „Comité uit de Friesche Handels- vereeniging tot bestrijding van overdreven toepassing van Zondagsrust" (post en tele grafie) zijn reeds adhaesiebetuigen ingekomen van de kamers van koophandel te Delft, Gorredijk, Nijkerk, Hoorn, Zutfen, Assen en Dokkum. Men meldt De beslissende slag werd Zandagavond te Maartensdijk in de herberg geleverd. Daar werd onder volkomen duisternis een paar heldhaftige lieden hadden de lampen uitge blazen of stukgeslagen eene vechtpartij gehouden tusschen boeren en in kwartier zijnde militairen, waarbij tot wapen messen dienden, met het gevolg, dat verschillende personen werden gewond, een paar soldaten zelfs zoo hevig, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De gekwetsten werden per ziekenwagen vervoerd. Maandag is bij den heer A. B., siga renfabrikant te Tilburg, eene werkstaking ontstaan. Een veertigtal werklieden vorderde van hun patroon den meesterknecht uit zijn betrekking te ontslaan en zijn voorganger weder in dienst te nemen. Zij werden door tusschenkomst van de politie uit de fabriek verwijderd. In den namiddag kwamen zij weder aan de fabriek terug, om met den heer B. in nader overleg te treden, doch deze heeft hun hunne gereedschappen doen uitreiken en hen allen voor hun werk bedankt. Ten behoeve van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Amer ten algemeene nutte zullen in het publiek belang en ten name van den staatter uit voering van de wet van 11 December 1885, behalve hetgeen bij kon. besluit van 8 Juli 1886 werd aangewezen in de gemeenten Heesbeen Eethen en Genderen, Drongelen, Hagoort, Gansooien en Doeveren en Besooien, nog onteigend worden de eigendommen, aangeduid in de St.-Ct. no. 223. Raainsdoiik, 23 Sept. Van goed ingelichte zijde wordt ons verzekerd, dat de dienst met de nieuwe stoompont over het Oude Maasje zal aanvangen op 15 Oct. a. s. Waspik, 22 Sept. Gisteren ontvingen wij een bezoek van de harmonie «Concordia» van Vlijmen. Aan het station afgehaald door de har monie „Volksvlijt en Volksvermaak" alhier, trokken zij, onder het spelen van eenige marschen, naar de zaal der vereeniging. Aldaar aangekomen nam de voorzitter, de heer dr. Freericks, het woord om allen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna door «Concordia» van Vlijmen een net programma werd uitgevoerd. Met veel lof kunnen wij van deze uitvoering gewagen, zij was in alle deelen uitnemend, getuigen dan ook de luide bravo's van het talrijk opgekomen publiek. Na afloop dankte de heer dr. Van der Linden, beschermheer ran «Concordia» voor de vriendelijke ontvangst, hun alhier bereid, en drukte den wensch uit, spoedig in de gelegenheid te worden gesteld de harmonie van Waspik ook eens te Vlijmen te mogen ontvangen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2