Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Afrika. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Wie zich gebrand heeft, pleegt het vuur te schuwen. Niet alzoo onze oude bekende Adolf hertog van Nassau, en laat ons zeggen Kroonprins van Luxemburg, die, zenuwachtig gemaakt door het lange wachten op de min der gunstige berichten der laatste dagen om trent den gezondheidstoestand van den ko ning-Groothertog, weer teekenen van regent- schapszucht begint te geven. Hij ontbood den staats-minister Eysschen naar zijn kas teel Koeningstein om met hem te beraad slagen over de te nemen maatregelen. De pogingen tot de vorming van een con- stitutioneele rechterzijde tegen de samenkomst der Fransche kamers, worden ijverig voort gezet. Niet alleen de conservatieve afge vaardigden van het centrum der rechterzijde nemen deel aan, de beweging, maar ook "enkele zeer gematigde republikeinen en eenige boulangistische afgevaardigden, die eigenlijk tot de conservatieve partij behooren. De radicale afgevaardigden maken zich ernstig ongerust over deze pogingen, die door enkele ministers, met name Constans, gaarne worden gezien. Voornamelijk de handhaving van den conservatief Caraman als candidaat- kamerlid voor Seine-et-Oise, door den pre fect, terwijl er een radicaal candidaat is, wekt de verontwaardiging der radicalen, die zelfs aan een interpellatie in de kamer dienaan gaande denken. In Portugal wil 't maar niet vlotten. Martens Ferrao heeft de opdracht om een ministerie te vormen niet kunnen volbren gen. De koning heeft nu generaal Abrenes- sonzadie tot de gematigde progressisten behoort, opgedragen een ministerie van een verzoenend karakter te vormen. De „Reichsanzeiger" maakt een besluit der regeering bekendwaarbij generaal von Kaltenbom—Stachau benoemd wordt tot mi nister van oorlog en generaal Verdy duVer- nois uit die betrekking wordt ontheven. De stemming te Beliinzona is, in aanmer king genomen de groote deelneming zeer rustig afgeloopen. Zondagavond was de stand der stemmen 6800 liberalen vóór de herziening van de grondwet en 8100 clerica- len tegen. Half tien werd geseind 10,700 tegen en 11.100 voor. Het laatste bericht gaf 11.728 vóór en 11,604 tegen; van zes gemeenten was de uitslag der stemming nog niet opgegeven, zoodat de beslissing met en kele stemmen zal vallen. Bij de 25000 kie zers telt het kanton. Een later bericht meldt dat het voorstel tot herziening der grondwet is aangenomen. Den 6 October, trad in de Noord-Ameri- kaansche Unie het nieuwe tarief, de zooge naamde Mac Kinley-wet, in werking. Van alle zijden heeft men getracht nog vóór dat tijdstip de artikelen in te voeren, waarop het verhoogd tarief van toepassing is, en met geheele spoortreinen zijn met name uit Ca nada in de laatste dagen koopwaren en voe dingsmiddelen, als eieren, erwten, gerst, enz. aangekomen. Tegelijk doet zicli het verschijnsel voor dat de binnenlandsche nijverheid, ter wille waarvan de protectie-maatregelen genomen zijn, haar bedrijfskapitaal aanmerkelijk ver groot. Zoo vooral in Pennsylvanie waar de ijzer- en staalfabrikanten voortaan met ette lijke millioenen meer zullen arbeiden. De invoeren te New-York bedroegen in de afgeloopen week ruim 13 millioen, waarvan bijkans 3 alleen voor geweven goederen. Bij bijzondere vergunning bleef Zondag het tolkantoor te New-York tot middernacht open. De Braziliaansche regeering heeft thans gelast, dat de invoerrechten geheel in goud moeten betaald worden. Uit Montevideo wordt gemeld, dat de in voerrechten met 5 percent verhoogd zijn en ook opnieuw uitvoerrechten worden geheven. BRUSSEL, 7 October. De minister De Bruyn, die gisteren naar Mechelen gegaan was voor de opening van zekere havenwer ken, werd uitgejouwd en uitgefloten. Er hadden 's avonds eenige ongeregeldheden plaats; de gendarmen moesten een charge uitvoeren, tengevolge waarvan verscheidene personen gewond werden, terwijl een twintigtal werd in hechtenis genomen. De prefcet van de Seine heeft een com missie samengesteld uit beambten, senatoren, afgevaardigden, kooplieden en fabrikanten, belast met een onderzoek van het plan, Parijs tot een zeehaven te maken. De directeur van publieke werken te Parijs, Alphand, presideert de commissie. Er komt niets van eene expeditie naar Dahomey. Intusschen heeft Frankrijk met den bloeddorstigen koning vrede gesloten en de blokkade is opgeheven. Cotonu blijft aan Frankrijk en zijn protectoraat over Porto Novo zal voortaan door de negers geëerbie digd worden. Het door zware overstroomingen al zoo geteisterde zuiden van Frankrijk heeft thans ook van een geweldigen hagelslag te lijden gehad, die in de omstreken van Dijon den geheelen wijnoogst vernield heeft. De kamers zullen waarschijnlijk credieten moeten uittrekken voor de noodlijdenden. Tot nog toe is men er niet in geslaagd een toenadering tusschen de werklieden in de tulle-fabrieken te Calais en de fabrikanten tot stand tt brengen. Daar de Engelsche industrie er slechts bij winnen kan, worden de werkstakers door de Engelsche trade- unions overvloedig ondersteund. Het zal tot geen werkstaking van de werk lieden der gasfabriek komen, ingevolge de krachtige maatregelen der regeering, die reeds 1000 man troepen gereed hield, om bij de eerste manifestatie naar Woolwich te trekken. De handelwijze der regeering wordt door de liberalen intimidatie genoemd en deze zullen in het parlement een discussie uitlokken over de vraag of de regeering bevoegd is met de militaire macht een werkstaking te bezweren. In goed onderrichte kringen zegt men, dat Crispi lord Salisbury heeft gesommeerd Kassala te bezetten of het aan Italië over te laten. Wegens eene algemeene werkstaking der stokers zijn bijna alle hoogovens ifl Schot land gebluscht. De werkstaking ontstond uit een twist over de loonen. 1200 stokers zijn nu werkeloos, doch wordt de strijd niet bij gelegd dan moeten verschillende fabrieken den arbeid bij gebrek aan ijzer staken en zullen in de volgende week ongeveer 4000 metaalwerkers broodeloos zijn. LONDEN, 7 October. De opgewondenheid in Oostelijk Londen over Jack the Ripper duurt voort. De politie is buitengewoon waak zaam. Zij gebruikt o. a. honden en vrouwe lijke spionnen. De onderhandelingen van Duitschlands re geering met den sultan van Zanzibar betreffen de de Oostkust loopen op een eind. Tegen betaling van vier millioen mark wil de sultan de heffing van invoer- en andere rechten afstaan of heeft die reeds afgestaan. Volgens berichten uit Witu zijn Kuntzel en zijn lotgenooten gevallen als slachtoffers van de Duitsche-Engelsch conventie; de be volking beschouwde de Engelschen immer als haar haar doodvijanden en nu Witu in gevolge de genoemde overeenkomst onder Engelsch protectoraat was gekomen, was de woede ten top geslegen. Op vijf plaatsen zijn te Nürnberg soci alistische arbeidersfeesten gevierd, die alle druk bezocht werden en rustig eindigden. De politie had de leiders der feesten vooraf aan het verbod herinnerd om politieke rede voeringen te houden, wijl ook vrouwen tegen woordig waren. De Duitsche consul-generaal te Zanzibar, heeft op verlangen van het ministerie van buitenlandsche zaken, den Duitschen onder daan Meuschel, die bij den moord te Witu wist te ontkomen, gehoord. Uit dit verhoor is gebleken, dat de sultan van Künzel ver langd had, dat deze een schrijven van den Engelschen consul te Lamu kon toonen, al vorens hij aan het werk mocht gaan. Daar Künzel zich hieraan niet stoorde en toch maar aan het werk trok, liet de sultan de Duitschers naar Witu brengen en daar ge vangen houden. Toen Künzel en diens land- genooten den tweeden dag beproefden met geweld uit Witu te vluchten, werden, zooals reeds gemeld, enkelen van hen binnen, de overigen buiten de stad vermoord. Meuschel kan niet zeggen, wie het eerst van wapens gebruik maakten. De sultan liet den heer Tóppen bij zich roepen, die echter eerst na het bloedbad te Witu verscheen. Volgens dépêches uit Panama zou een storm groote verwoestingen hebben aangericht en de stad Cindad. in Bolivia, onder water gezet hebben, waardoor 2000 personen zonder dak zouden zijn, terwijl de schade op een half millioen pond sterling geraamd wordt. In Guatemala moeten zich weer omwente lingsverschijnselen hebben voorgedaan. Noorclbrabantschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Sept. Opbreogsl personenvervoer f 2744.05 u goederenvervoer 1748.71 a postvervoer 166,68 Diversen Totaal der opbrengsten f 4654.44 In September 1889 f4534.50 Aan het poskantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd ge durende de maand September 1890: Ingelegd f3696,10; Teruggebetaald f2210,60. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1064. Weerkundige waarnemingen over de maand Sept. te Waalwijk. Gevallen regen 223/4 mill. voorgaande jaar Sept. 1227/g mill. Verschil min lOOVs mill. 6 Regendagen, 4, 11, 19, 20, 22, 25 Sept. Vorig jaar Sept. 13, verschil min 7, De meeste regen viel 22 Sept. 114/4 mill. De minste regen viel 25 Sept. 3/g mill. Mist 9 Sept 's avonds. Karakter van het weer, warm en zacht, bij uitzondering frisch en koud. Windkracht varieerende tusrchen Y10 en 3/io Windrichting N. i, 8, 12; O. 13 a 15; Z. 2, 19 a 23; W. 10, 11, 27 a 29 N.O. 6, 7 N.W. 5 Z.O. 16 rt 18, 24; Z.W. 3, 4, 9, 25. 26, 30. Gevallen regen van 1 October 1889 tot 1 October 1890 69415/16 mill. Regendagenvan 1 October 1889 lot 1 October 1890, 103. WAALWIJK, 8 Oct. 1890. De heer Spijkerman, hoofd der openbare school in onze gemeenteis benoemd tot leeraar bij de rijksnormaallessen alhier. Verder is benoemd bij de rijksnormaallessen alhier en te Heusden tot onderwijzer in de gymnastiekde heer W. Knoop, hoold der openbare school te Nederhemert. De heer P. J. J. Loonen, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Gent (Betuwe.) Maandagavond ten 6 ure is de winter- cursus der teekenschool alhier geopend, in tegenwoordigheid van de leden der teeken schoolcommissie, uitgenomen den heer Jacq. van Riel; de heer F. W. van Liempt, ge meentesecretaris, vertegenwoordigde het ge meentebestuur. De voorzitter der-commissie, de heer F. M. Ingen-Housz, sprak bij deze gelegenheid ongeveer het volgende: „Het is mij een aangename plicht dezen cursus te openen, te meer omdat ik, hoewel pas een jaar president dezer inrichting, in dien korten tijd reeds heb ondervonden dat zij is van zeer groot belang voor Waalwijk en dat vooral de wintercursus zeer veel nut sticht. Wij houden ons overtuigd dat gij, heeren leeraren, dezen cursus zult leiden met het zelfde geduld en den zelfden moed als steeds. Totu, leerlingen, zeg ik hetzelfde van ver leden jaar: werkt met ijver, werkt met moed; zorgt door uw gedrag de taak uwer leeraren te vergemakkelijken en toont groote liefde tot den arbeid. Ik deel u hierbij mede dat de commissie voor de teekenschool, als zij overtuigd zal zijn dat er goede leerlust en groote ambitie bestaat, zal trachten dezen winter een prijsconcours te laten houden. Zij vertrouwt dat dit voor de leerlingen eene aansporing zal zijn om met grooter lust en ijver te werken en nimmer eene enkele les te verzuimen. Ik eindig met mijnen oprechten dank te betuigen aan mijne medeleden der commissie, die mij zoo trouw hebben ter zijde gestaan. Ik hoop dat dezelfde goede verstandhouding tusschen ons onderling en tusschen ons en de leeraren ook gedurende dezen wintercursus zal blijven bestaan. Ik verklaar den winter cursus geopend." De directeur, de heer Th. van Delft, den voorzitter beantwoordende, drukte zich onge veer aldus uit: »In de eerste plaats betuig ik den geachten voorzitter oprechten dank voor het vertrou wen in de leeraren, door hem uitgesproken; wij zullen trachten zooveel mogelijk dat ver trouwen te rechtvaardigen. De belangstelling, ons door den voorzitter en de leden der commissie betoond, zal ons eene aanmoediging zijn om zoo mogelijk met nog meer toewijding ons van onze taak te kwijten. Wij zullen niet alleen op denzelfden weg voortgaan maar ons beijveren om nog meer te doen dan vroeger. Wij vertrouwen dat de leerlingen aan de vermaningen en lessen van den president zullen gehoor geven en daarvan de beste vruchten zullen plukken. Zeker zal het in uitzicht gestelde concours veel bijdragen om de ambitie der leerlingen op te wekken en gaande te houden. Wij blijven ons aanbevelen in den voortdurenden steun der commissie.» Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. In 't geheel hebben zich aangemeld 45 leerlingen, als: 38 uit Waalwijk en 7 uit na burige gemeenten. Van de definitieve nieuwe dienstregeling op de lijn Zwaluwe's Bosch is ons op 't oogenblik nog niets zekers bekend. Alleen vernemen wij dat aan de halten Zevenberg- schen Hoek en Raamsdonk ook na 15 Oct. de meeste treinen zullen stoppen. Wij begrijpen niet waarom zulks dan ook niet het geval zou zijn met Capelle Nieuw- vaart, dat toch zeker even belangrijk is voor het vervoer. Naar men ons mededeelt is er reeds eene commissie uit die gemeente naar 's Gravenhage geweest, 0111 Capelle's belangen in deze te bepleitenwij wenschen haar het beste succes toe, niet alleen in 't belang van genoemde plaats zelve maar van den handel in 't algemeen ook van de Waalwijksche markten. Evenals vroeger zullen ook na 15 October de algemeene expeditie-onderneming van Gend en Loos en de expeditie Max Govaerts postpakketten en bestelgoederen tot 5 kilo verzenden tegen hetzelfde tarief als de rijks postpakk'etdienst. Met dien datum te beginnen zullen zij verder pakketten van 5 tot lü kilo ter verzending aannemen tegen een porto van 30 cent. Dit alles geldt ook voor onge- frankeerde zendingen. De nieuwe inrichting van den spoorweg dienst heeft dus den handel reeds een niet te versmaden voordeel opgeleverd. Dinsdag 14 October a.s. komt voor de rechtbank te 's Bosch ook in behandeling de zaak van het ruiten inwerpen te Drunën, bij gelegenheid der laatste kermis. Voor de onderwijzers-examens, art. 56a, hebben zich in Noordbrabant 49 mann. en 57 vrouw, candidaten aangemeld. Den zaakwaarnemer, directeur der ge heimzinnige Westlandeche Bank, een lid der beruchte Zwarte bende, die Maandag voor de Haagsche rechtbank terecht stond, wegens oplichting van laarzen, werd deswege 2 jaren gevangenisstraf opgelegd, waarop 3 maanden ondejgane voorloopige hechtenis in mindering komen. In de tweede kamer interpelleerde gis teren de heer Viruly den minister van bui tenlandsche zaken over het hernieuwd verbod van vee-invoer in Engeland, waarvan Maandag avond het „Vaderland" melding maakte. Minister Hartsen erkende de juistheid van dat bericht. Hij achtte allen invoer verboden, maar wachtte deswege nog nader bericht. De oorzaak van dat verbod is het voorkomen van mond- en klauwzeer bij 15 runderen op een pachthoeve te Vaals (in Limburg.) De Nederlaudsche gezant heeft den minister van binnenlandsche zaken, die in Schotland vertoeft, verzocht te trachten den maatregel op te schorten, omdat het een sporadisch geval op het allerzuidelijkste punt van ons land is, waar volkomen afsluiting mogelijk is. Het antwoord wordt ingewacht en zal in de Staatscourant worden opgenomen. Te Baardwijk is een geval van typhus geconstateerd. Tijdens de noordwester stormwinden der vorige week is het eiland Marken on- dergeloopen,. tot groot ongerief van de be woners. Alleen de Kerkbuurt is met een bootje te bereiken. Men schrijft uit Weertdat notaris Clerx, na dezer dagen weder in het bezit zijner minuten te zijn hersteld, opnieuw zijn gemeente verlaten heeft. Herhaaldelijk werden in de laatsten tijd in de dorpen Heivoort, Cromvoort, Ha ren en Vucht diefstallen gepleegd zonder dat het gelukken mocht, ondanks alle ijverige nasporingen der maréchaussee, den dader in handen te krijgen. Den 3en dezer was te Heivoort wederom een diefstal van gouden en zilveren voor werpen gepleegd. De brigadier Koster der koninkl. maréchaussée mocht, na een ijverig onderzoek er in slagen den dader, zekeren H. v, B., oud 27 jaren, kleermaker te 's Bosch, op te sporen en de gestolen voorwerpen, welke hij verkocht had, in beslag te nemen. Na een langdurig verhoor bekende hij vol ledig, den diefstal gepleegd te hebben. Tusschen Sloterdijk en de Imperial gas fabriek is Maandag avond een spoorwegon geluk voorgevallen. Tegen een trein uit Vel- sen, die vermoedelijk wegens een onveilig sein stilstond, is de trein van 10.27 uit Haar lem aangeloopen, waardoor de achterste wa gen van eerstbedoelden trein geheel is ver brijzeld en nagenoeg onder de locomotief van den invallenden trein terecht kwam. Na geruimen tijd wachten zijn de passagiers van beide treinen tegen 12 uur te Amsterdam aangebracht. Een der passagiers, die het be richt overbracht, was van gevoelen dat de verbrijzelde waggon ledig was, en er ver moedelijk geen ernstige ongelukken zijn voor gevallen, De weg was echter versperd. Uit Eijsden wordt gewaarschuwd tegen een persoon, die zich uitgeeft Fransch edeL man, oud zouaaf en medewerker van l'Univers te zijn. Hij is voorzien van brieven van bis schoppen, notarissen, graaf de Mun, enz., en geeft voor, in Frankrijk vervolgd te wor.len. Reeds heeft hij eenige goedgeloovige lieden opgelicht. Zaterdag avond had in het Noordzee kanaal bij Buitenhuizen eene aanvaring plaats tusschen de Duitsche stoomboot „Sparta" en de Nederlandsche vischsloep „Vriendschap Twee," waarbij de laatste averij bekwam aan tuig en zeilen. De recherche bij de 2e politie-af deeling te 's Hage heeft in de laatste dagen belang rijke opsporingen verricht. Zondagnacht werd door haar aangehouden C. Visser, verdacht van zwendelarij, die zich lang heeft weten schuil te houden en tegen wien door de rechtbank te Amsterdam wegens oplichting, en door de rechtbank te Arnhem wegens verduistering, rechtsingang met bevel tot ge vangenneming was verleend. Men schrijft uit Diemen Een petroleum-toestel van vrouw B., te Gaasperdam, gemeente Weesperkarspel, ge raakte, terwijl zij even haar woning verlaten had, in brand en spoedig vernielden de vlam-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2