Nummer 84. Donderdag 23 October 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. A Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, Bekendmaking. UITGEVER: Waalwijk. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 21 October 1890, voor middags IOV2 ue- Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Quirijns, die schriftelijk heeft kennis ge geven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat door het dag. bestuur is voldaan aan 's raads beslissing om den ingenieur van Heurn op te dragen plan en begrooting te maken van de schutsluis aan de haven. Dat plan en die begrooting zijn ingekomen en opgezonden aan gedep. stateneen copie ligt ter visie voor de leden. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. Besluit van gedeputeerde staten, hou dende goedkeuring van de verandering, door den raad gebracht in de markt in Mei. b. Adres van den directeur van het post en telegraafkantoor alhier, verzoekende ver bouwing van zijne woning, die niet voldoet aan de eischen, welke men aan een geschikt woonhuis mag stellen. De voorzitter„het dagelijksch bestuur had van ter zijde vernomen, dat het kantoor en de woning niet voldoen aan billijke ei schen; daar het erger vreesde heeft het be paald, dat een der leden den inspecteur zou spreken. Deze heeft gezegd verandering van het kantoor en van de woning te verlangen. Diens volgens is plan en begrooting opgemaakt deze berusten nog hier en de leden kunnen ze inzien daar zij echter eerstdaags bij den inspecteur worden ingewacht, kunnen ze niet lang meer blijven. c. Request van den gemeente veldwach- ter, op verschillende gronden verzoekende zijn tractement, thans 365 bedragende, met 100 te verhoogen en te brengen op 465.— De voorzitter„B. en W. vinden de ge vraagde verhooging wel wat hoog en stellen voor het tractement te brengen op f400." Conform besloten. d. 2 bijna gelijkluidende verzoekschriften van J. C. van Lieshout en August Staller, verzoekende onderwijs te mogen geven in het schoenmaken en daartoe te mogen ge bruik maken van een door de gemeente aan te wijzen lokaal en in 't genot te mogen worden gesteld van eene subsidie uit de ge meentekas. De voorzitter„B en W. stellen voor eene commissie te benoemen, om te onderzoeken in hoeverre het dienstig kan zijn van die aanbiedingen gebruik te maken." Bij acclamatie wordt besloten als leden dier commissie aan te wijzen de drie schoen fabrikanten, leden van den raad, namelijk de heeren Van der Heijden, Timmermans en Van Schijndel, die de benoeming aannemen. De voorzitter„deze commissie zal zich ook omtrent deze aangelegenheid in contact stellen met de commissie der teekenschool." De heer Timmermans van Turenhout „mijnheer de voorzitter, ik wenschte wel in gelicht te worden, of het de bedoeling is van het dag. best., dat de commissie alleen onderzoek instelle nopens het al ot niet goede van zoodanig onderwijs m. i. is dit wel wat al te beperktik zou de taak der commissie wat breeder opgevat wenschen te zien." De voorzitter,,hoe bedoelt u dat De heer Timmermans „Erkanbv. sprake komen van het lokaalover het al ot niet verleenen van subsidie, en zoo ja tot welk be drag de uren waarop het onderwijs zou ge geven wordendit zijn nu maar vluchtige opmerkingen, die mij zoo invallenlater ko men er wellicht meer. Intusschen wenschte ik te weten of de commissie zich moet hou den aan het door den voorzitter genoemde of ook verder kan gaan." De voorzitter „voor" zooveel ik meen is bij het dagel. bestuur alleen sprake geweest, dat de commissie zou onderzoeken, in hoe verre het geven van bedoeld onderricht hier van hut kan zijn of het noodig is of niet. Blijkt de noodzakelijkheid dringend te zijn, dan zou de commissie echter ook wel kunnen voorstellen subsidie toe te kennen; bij minder hooge noodzakelijkheid zou zij kunnen aan raden het onderricht te laten geven zonder subsidie." De heer Timmermans Wz. „'t komt mij voor datals eenmaal de vraag beantwoord is betreffende het al of niet nuttige of nood zakelijke van bedoeld onderricht, het op den weg ligt der commissie al zulke voorstellen te doen, die zij noodig acht om het noodig geoordeelde te verkrijgen." De heer Timmermans van Turenhout„'t was alleen mijne bedoeling de opinie van B. en W. en den raad in deze vooraf te kennen." e. Schrijven der schoolcommissiewaarin nogmaals wordt aangedrongen op het daar- stellen van eene speelplaats bij de openbare school en tevens in overweging wordt gege ven het salaris van den onderwijzer Bloem- aerts te verhoogen met f 50 of hem eene subsidie tot dat bedrag toe te kennen, omdat zijn tegenwoordig salaris geacht mag worden te klein te zijn; daarbij kwijt hij zich uitste kend van zijne taak en toont veel ambitie. De voorzitter „omtrent het eerste punt zijn B. en W. het volkomen eens met de school commissie; zij hebben zich daarom herhaal delijk in contact gesteld met den eigenaar van het naburig terrein, maar zonder succes. Zij stellen daarom voor deze aangelegenheid op te dragen aan de schoolcommissie. Wat het 2e gedeelte aangaat kunnen B. en W. nog geen voorstel doen. De onderwijzers Bloemaerts en Van der Heijden hebben bei den een verzoekschrift ingediend, die echter eerst heden ochtend zijn ingekomen; ik stel dus voor de zaak aan te houden." De heer Timmermans Wz.„ik zou voor stellen de laatste zaak te stellen in handen van het dag. best. Dit zal dan zijne meening doen kennen aan de commissie van onderzoek voor de begrooting, die de zaak dan verder in den raad brengt." De voorzitter«ik stel dus voor, mijne heeren, de aangelegenheid der speelplaats te stellen in handen der schoolcommissie, en die betreffende de verhooging van salaris, overeenkomstig het voorstel van den heer Timmermans, in handen van het dagelijksch bestuur. Niemand hiertegen? Dan is 't zoo aange nomen.» II. I)e voorzitter „nu is aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid, den heer Jac. Gragtmans. Mag ik de heeren* Timmermans Wz., Baijens en van Schijndel verzoeken zich met die taak te belasten Intusschen schors ik voor een oogenblik de vergadering." De commissie van onderzoek verwijdert zich. Na eenige oogenblikken keert zij terug en brengt bij monde van den heer Van Schijn del rapport uit. De voorzitter„mijne heeren, de commis sie heeft de geloofsbrieven onderzocht bij monde van haar jongste lid, den heer Van Schijndel, rapporteert deze, dat zij ze heeft in orde bevonden en dus concludeert tot toelating van den heer Gragtmans." Conform besloten. III. Aanbieding der gemeente-, armen-, en gasthuisrekening en van de kamer van koop handel. De voorzitter„het dag. bestuur heeft de eer den raad aan te bieden de gemeente- armen,- en gasthuisrekening en die der kamer van koophandel over 1889. De raad moet nu eene commissie benoemen van drie leden om die te onderzoeken. De gemeenterekening sluit met een batig saldo van 2114,24; de gemeentefinancien verkeeren dus in gunstigen toestand." De heer Mombers„zoo gunstig is hij nooit geweest." De heer Van der Heijden„waarachtig wel: we hebben vroeger wel eens f5000 over gehad, zoodat de secretaris toen de opmer king maakte, dat er geen hoofdelijke omslag noodig zou zijn." De secretaris bevestigt dit. De voorzitter „ik heb er vóór de ver gadering wei over hooren mompelen om de drie leden der commissie maar in eens Ie kiezen als geen der leden daartegen is, zou dit wel kunnen geschieden." De heer Van der Heijden„we hebben hiervan bij vorige gelegenheden te slechte resultaten gezien, daar er bij herstemmingen soms slechts enkele leden konden mee stem men.' De stemming geschiedt dus voor één lid afzonderlijk. Na stemming, herstemming en loting worden gekozen tot leden der commissie van onderzoek der verschillende aangeboden rekeningen de heeren :Van Tilburg, Van der Heijden en Verbuntdie verklaren de be noeming aan te nemen. IV. Aanbieding der begrooting 1891. De voorzitter„thans M. H, heb ik de eer u aan te bieden de begrooting voor 1891. De raad zal weder eene commissie moeten benoemen van drie leden om ze te onder zoeken." Gekozen worden na stemming en herstem ming, de leden Mombers, Timmermans Bz. en Van Tilburg, die verklaren de benoeming aan te nemen. V. Ontwerp-besluit tot wijziging der be grooting voor 1890. Uit het door den secre taris voorgelezen ontwerp blijkt dat van 1889 op de begrooting voor 1890 dient te worden overgeschreven eene som f 1000, als: f350 voor het maken der teekening van de schutsluis door den ingenieur Van Heurn. f100 voor de haven en putten voor de brandweer. f 75 voor de brandweer. f 50 voor een baggeraak. f 50 voor de leeraars der teekenschool voor den zomercursus. f150 voor kwade posten. f 200 voor onvoorziene uitgaven. Het ontwerp-besluit wordt goedgekeurd. VI. Ontwerp- besluit tot schoolgeldheffing en verordering op de invordering, De voorzitter: „volgens art. 46 en 48 der wet van 1889 moeten ook minvermogenden school geld betalen. B. en W. stellen als gewoon tarief voor per maand voor het onderwijs in de vakken a.k. Voor één kind, 20 cent. Voor ieder kind meer uit één huisgezin 10 Voor onderwijs in de vakken en m. Voor één kind 60 cent. Voor twee kinderen uit een gezin 1, Voor ieder kind meer 20 cent. Minvermogenden betalen de heltt van bo venstaand tarief. Het ontwerp-verordening op de invorde ring wordt voorgelezen. De heer Van Schijndel„voor 't gewoon onderwijs wordt 20 ct. per maand betaald, daarbij komt dan nog geld voor de school- behoeften ik wenschte daaromtrent wel een nader voorstel te doen.« De voorzitter„naar aanleiding van het geen u daar juist zegt, in verband met een voorstel dat de heer Timmermans Bz. mij daar zoo onderhands deed, stel ik voor deze zaak te laten rusten tot de volgende vergadering» De heer Van Schijndel„ik vind het schoolgeld voor de minvermogenden nogal hoog en zou er voor zijn hen te ontheffen van de kosten voor schoolbehoeften.» De voorzitter „als de raad kan goedvin den deze zaak aan te houden, kan ieder lid zijne gedachten nog eens er over laten gaan." Aangehouden. VII. Ontwerp-besluit, bepalende het aan tal scholen en de vakken waarin onderwijs gegeven wordt. Het ontwerp-besluit wordt gelezen en goed gekeurd. Het bepaalt dat in onze gemeente zal zijn ééne openbare school, waar onderwijs zal gegeven worden in de vakken a—p. VIII. Verlenging van het contract, vor mende den veekring Waalwijk. De voorzitter: „het dag. best. stelt voor het contract te verlengen voor 6 jaar. Waal wijk heeft er vooral belang bij met het oog op zijne markten. De veearts moet alle Vrij dagen hier zijn op de markt. Nadat nog eenige inlichtingen waren ge geven, waaruit blijkt dat Waalwijk bijdraagt f120, Capelle f 175, Loonopzand f130, wordt tot verlenging besloten. De voorzitter„is er nog iemand die iets te zeggen heeft in de openbare vergadering?" De deuren werden gesloten. Onmiddel lijk daarop echter waren ze weder open en toen onze verslaggever zijne plaats weder innam was de heer Mombers bezig te spre ken over het verzanden der haven. Hebben wij ZEd. goed begrepen dan wenschte hij W. v. d. Broek belast te zien met het in orde brengen en laten uitbaggeren der haven." De voorzitter„het dagelijksch best. heeft evenzeer gezien dat de haven niet in orde is. Reeds dikwijls heeft het pogingen aan gewend om daarin beterschap te brengen het heeft daartoe inwoners en vreemdelingen gebezigd maar zonder gunstigen uitslag. Nu heelt het een paar lui aan 't werk gezet, die hebben aangenomen tegen een bepaald cijfer eenigen tijd flink te baggerenin de nieuwe politieverordening is eene bepaling opgeno men, waarbij aan de stoomboten verboden wordt stoomende de haven binnen te komen vanaf een paald punt. Andere schepen ko men ook wel zonder stoom binnen. Een boot kan dit misschien ook wel." De heer Verbunt „de hoofdzaak is het welzand in de nabijheid van het Zwaaigat. Baggeren zal overigens weinig helpen; onder leiding van de thans aan het werk gezette personen moest men liever 4 a 5 personen het zand laten uitkruien." De voorzitter„ik heb gehoord dat dit weinig zou helpen, omdat de kanten wegzak ken maar ik ben geen deskundige en kan er dus niet over oordeelen." De heer Mombers„ik geloof dat Van den Broek in die zaken zeer goed op de hoogte is-, en als men zoo iemand in de gemeente heeft, behoeft men er geen vreemde in te halen. Als echter die lui aan den gang zijn is er voor 't oogenblik niets aan te doen." De Echo van het Zuiden, Wiiilwyksclie «ii Laigstrulsfhf Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiön 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinee, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Meermalen gebeurt het dat fabrikanten verlen ging van arbeidsuren vragen aan 's Konings commissaris„zonder opgave van den aard der fabriek en de redenen, die voor het inwilligen van het verzoek kunnen pleiten." Op zulke aanvragen, zegt Z.H.E.G., kan door hem „geen beschikking" worden genomen, aan gezien de vergunningslechts kan worden verleend „in bijzondere omstandigheden*. Overeenkomstig het verlangen van 's Konings commissaris noodig ik derhalve belanghebbenden uit dergelijke aanvrage „bij mij in te leveren/ terwijl dan mijnerzijds voor de verdere verzen-, ding zal zorg gedragen worden. Tevens zij in herinnering gebracht mijne pu blicatie van 1 Maart i.l., waarbij kennis werd gegevendat bij zulk verzoek duidelijk moet worden opgegeven: a. de naam van den fabrikant of werkgever. b. de aard van de fabriek ot het werk. c. de redenen, die aanleiding geven om ver lenging van arbeidsuren te vragen. In 't vervolg zal bovendien nog nauwkeurig moeten worden aangeduid of de vergunning wordt gevraagd „voor jongens beneden den leeftijd van 14 jaar of enkel voor vrouwen of wel voor beiden." Waalwijk, 14 October 1890. De Burgemeester van Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1