X- Maandag, bij gelegenheid van het jaar feest van de gilde St. Chrispijn van Waalwijk en Besoijen, zijn A. de Ruyter en A. H. van Reedie toen 50 jaar lid waren, in plechtigen optocht van hunne woning afge haald. Per rijtuig, waarin zich ook Bern. van Breugel en Jac. Tabbers bevonden, die reeds vroeger hetzelfde feest vierden, werden zij naar het vereenigingslokaal der gilde ge bracht, waar hun door de directie de herin neringsmedaille met diploma werd uitgereikt en de eerewijn werd aangeboden. In vroo- lijke en opgewekte stemming werd verder deze feestavond doorgebracht. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. De voorzitter„ze zijn aangenomenwe moeten dus afwachten wat zij doen."1 De heer Mombers „iemand heett mij ver zocht den raad te vragen, of deze genegen zou zijn een stuk gemeentegrond aan de westzijde der haven te verkoopen, tot het bouwen van een pakhuis voor eene groote zaak, die van groot belang zal zijn voor de haven en dus ook voor de gemeente." Al de leden ve'klaarden zich sterk daar voor. De heer van der Heijden ,,'t Is geen ge heim 't is voor mijnheer Bruyelleals hij zijn verzoek aan den raad richt zou 't wen- schelijk zijn, dat hij er een plan bijvoegde want de raad moet toch kunnen zien of hij direct kan beschikken over den grond, dien de aanvrager op 't oog heeft. Niemand meer het woord verlangende voor zaken, die in 't openbaar dienen behandeld te worden worden de deuren gesloten en gaat de raad over tot behandelen van punt IX reclames tegen den hoofdelijken omslag, terwijl punt X: politieverordening wordt aan gehouden. Men moet den moed en de volharding bewonderen van de reporters van sommige Fransche bladen, mannen, die telkens op nieuw de wereld verbazen en verrassen met nieuwtjes uit de oude doos, met rechauf- fé's van den meest eerbiedwaardigen ouder dom. 't Is ditmaal de France, die hoogst be langrijk nieuws weet mede te deelon over de verdeeling van Nederland. Generaal Pon- tus, de Belgische minister van oorlog, is op zettelijk naar Berlijn gereisd om de grenzen te bepalen van dat deel van ons arme va derland, hetwelk Belgie behalve enkele ko loniën zou krijgen voor het geval dat Neder land door het Duitsche rijk wordt buitge maakt. De France voegt er in allen ernst nog wel bij, dat men zich te 's Gravenhage erg ongerust maakt. Geen wonder waarachtig, als men te Ber lijn zoo maar aan 't deelen gaat, blijt daar maar eens kalm onder Voor zoover wij uit het abracadabra, dat het blad verder verkoopt, kunnen wijs wor den, zou Belgie gansch Noordbrabant krijgen, een groot deel van Limburg en Duitschland het overige oppikken. Ook van de koloniën zou Duitschland zich het leeuwenaandeel toe genen, namelijk Java, Sumatra en de Soenda- eilandenBelgie zou zich moeten tevreden stellen met Celebes, de Molukken, Neder- landsch Borneo, Nieuw-Guinea en Hollandsch Guiana nu wel niet 't beste en meeste, maar toch een niet te verwerpen kluifje, 't Is sterk. Deze verzinsels van een verdeeling van Nederland en zijn koloniën, verwekken in Belgie de grootste verontwaardiging. Bij deze gelegenheid wordt opnieuw in officieele kringen ten stelligste verzekerd, dat de Belgische minister van oorlog, generaal Pontus, in het geheel niet in Berlijn is ge weest. Nooit is het bij iemand in Belgie op gekomen, aan eene verdeeling van Nederland te denken. De hartelijke verhouding, die tus- schen het Belgische en het Nederlandsche gouvernement bestaat, is te bekend, dan dat het minste geloof zou kunnen worden ge slagen aan den onzin van een blad, als de France. De Indépendance weet thans te melden, welke de voornaamste bepalingen zijn uit het door Belgie aan de staten, die aan het anti- slavernijcongres, te Brussel, hebben deelge nomen, gedane voorstel ten opzichte van den Congo. Voorgesteld wordt, dat het recht van 10 pet., hetwelk door alle staten behalve door Nederland was goedgekeurd, slechts voor één artikel, namelijk de vuurwapens, blijft behouden. De invoerrechten op tal van andere artikelen zouden tot 6 en 3 pet. ver minderd worden. Vooral de geweven stoffen, die Nederland veel naar den Congo uitvoert, zouden aan veel lagere invoerrechten onder hevig worden gesteld. Van andere artikelen weer zouden voorloopig, van enkele voor goed geen rechten meer geheven worden. De geheele uitslag der gemeenteraadsver kiezingen in Belgie schijnt geene belangrijke verandering in de verhouding der partijen te brengen. De liberale zoowel als de clericale partij schrijft zichzelve de overwinning toe. De Fransche regeering wil bij de begroo- tingscommissie niet achterstaan in welwillend heid. De commissie is een stap voorwaarts gekomen door met groote meerderheid het voorstel betreffende een belasting der phar- maceutische artikelen aan een speciale com missie te verwijzenteen bewijs dus dat de hee- ren commissieleden er toch wel van hooren wil den en 'tnog zoo kwaad niet meenden en de regeering van haar kant heeft nu haar goed keuring gehecht aan de schrapping van en kele posten, zooals de commissie die voor stelde. Men werkt dus in Frankrijk op we- derzijdsche en onderlinge welwillendheid. De speciale commissie heeft van haar kant on- dertusschen Rouvier's nieuw belastingplan betreffende de pharmaceutische artike len onderzocht en goedgekeurd en wordt nu alles zonder wijziging aangenomen, dat wil zeggen wordt het begrootingsvoorstel voor den dienst 18911892 wet, dan blijft er nog een overschotje van millioen een voor ministers van financien in de tegenwoordige omstandigheden ongekende weelde. Zoo wordt uit tweedracht eensgezindheid en van een crisis hoort men plotseling niets meer. Een hartverheffend voorbeeld dat de Fransche instellingen ons geven Spoedig genoeg is dit gebleken, want reeds bij de eerste zitting der kamer, heeft Hub bard zijn voorstel ingediend, betreffende de verkiezing van den senaat door het algemeen stemrecht. Na bestrijding van de Freycinet is het verworpen. Het ontwerp van een al gemeen douane-tarief is goedgekeurd door den ministerraad en door Jules Roche, mi nister van handel, aan de k imer voorgelegd. In de toelichting wordt de economische toe stand van alle mogendheden blootgelegd en alle wetten en nieuwe maatregelen van de mogendheden der Oude en Nieuwe Wereld worden opgesomd, om tot het resultaat te komen, dat Frankrijk niet alleen aati de strooming weerstand kan bieden. 't Is niet de koloniale quaestie, maar 't is het behoud van den troon, waarom 't nu in Portugal gaat. De verklaring van den nieuwen premier Souza toont duidelijk aan, dat hij en zijn collega's meer angst gevoelen voor de gevaren, die den troon dreigen dan voor Engelands vijandschap. John Buil gevoelt dit zelf ook wel, maar vindt toch dat de kleine Portugeesche staat tegenover een zoo aan zienlijke, machtige natie als de Engelsche, niet de gepaste houding aanneemt en ten slotte blijkt nu, dat Engeland in het verre Africa kalm doet alsof de conventie reeds ware goedgekeurdmen sluit verdragen en bezet landstreken, wetende dat niemand er iets tegen durft inbrengen. De Pruisische landdag gaat in de tweede week van November den 12 wellicht ook weer aan den arbeid. De nieuwe wets voorstellen en dat zijn er zoo eenige worden niet vooraf gepubliceerd, zoodat een voorafgaande discussie in de pers dus tot de onmogelijkheden behoort Met Italië kan Engeland goe.l opschieten. De spoedige hervatting der onderhandelin gen tusschen beide landen betreffende Kassala wordt toegeschreven aan de conferenties, tusschen Crispi en lord Dufferin te Rome gehouden. Uit Rome komen nog immer allerlei vreemde mededeelingen. Zoo weet de „Riforma" te verhalen van pogingen van het Vaticaan tegen de hernieuwing van de triple-alliantie, die wel geschikt zijn opzien te baren, hoewel de Vatikaansche pers alles ontkent. Tal van nota's tusschen kardinaal Rampolla en den minister Galimberti te Weenen zijn gewis seld, maar veel succes schijnen de pogingen niet gehad te hebben, want in zijn laatste antwoord heeft Galimberti geantwoord, dat het Vaticaan op de medewerking van Oos tenrijk tot de oplossing der Katholieke quaes tie niet behoeft te rekenen. Dat deze onthullingen niet alleen te Rome maar ook te Weenen en Berlijn enorm opzien wekken, behoeft geen betoog, een zoodanige inmenging van het Vaticaan in de politiek der groote mogendheden is dan ook wel een feit van belang. Terwijl in Bohemen de Duitschers weder op het punt staan den landdag te verlaten, dreigen de Italiaansch gezinde leden van den landdag van Tyrol met uittreding inge val Trente niet van Tyrol wordt gescheiden en een afzonderlijke regeering krijgt. In wel onderichte kringen te Weenen, wordt beweerd dat er nog vóór het nieuwe jaar eene Duitsch-Oostenrijksche conferentie plaats zal hebben over het vestigen eener tol-eenheid. Te Saint-Etiennewaar eenige duizend mijnwerkers den arbeid gestaakt hebben, zijn ernstige onlusten uitgebroken. De leider der werkliedendie vergezeld van ambtenaren der prefectuur, zich naar Firminy begaf, werd door een 80 personen aangevallen en mis handeld. De gendarmes herstelden de orde. Te Belfort is het echtpaar Dietrichver dacht van spionnage, in verzekerde bewaring genomen De maatschappij te Carvin heeft maat regelen genomen, die de werkstakers alles behalve op hun gemak hebben gezet. Aan dertig mijnwerkers, die voor de ontwerpers van de werkstaking worden gehouden wer den hun werkboekjes ter hand gesteld, terwijl vreemde mijnwerkers in hun 'plaats zijn aan genomen. De directie heeft gedreigd nog meerdere vreemde werklieden in dienst te zullen nemen indien de werkstaking niet spoedig eindigt. De Cortes zijn gesloten, om opgewonden besprekingen te voorkomen over de verwer ping van het verdrag met Engeland. De re geering tracht nu door nieuwe ophelderingen de gemoederen te kalmeeren zoo werd ge meld dat wijzigingen besproken werden in de bepalingen, aangaande den handel op Oost-Afrika, en dat de verbodsbepalingen op geheven zullen worden, die de meeste oppo sitie verwekten. Het schijnt, dat de mogelijkheid bestaat, zonder wijziging der grenzen, in de conventie aangegeven, eene overeenkomst te treffen. De ophelderingen over de expeditien op de Zambesi en Mahona zijn in verzoenenden geest gesteld. Naar de Times uit Zanzibar verneemt, zond admiraal Fremantle een schip naar Lamoe, om een onderzoek naar den moord der Duitschers te beginnen. Een krachtig optreden wordt voorbereid, waartoe desnoods geheel het Engelsche eskader naar Witoe zal stevenen. Berichten van de Zambesi bevestigen dat de Engelsche kanonneerbooten HeroM en Mosquito dien stroom opvoeren, vergezeld van den oorloogstoomer Redbreast, benevens eene vloot van kano's en lichters. De Por- tugeezen protesteeren vergeefs. De Portugee sche regeering vernam dat eene expeditie van de Britsche Zuid-Afrika compagnie Moe- tassa bezet heeft. Aan de Times wordt uit Soeakim ge meld, dat de toestand dagelijks verergert; terwijl 30,000 zakken graan tegen drie dollars elk te Soeakim onverkoopbaar zijn, gelden zij te Dandoeh Tokar tusschen 30 en 50 dollars. Desniettemin faalde de tactiek om de mahdisten door uithongering te onder werpen, volkomen. Zaterdag morgen 11 uur had de plechtige kerkelijke inwijding plaats van het mausoleum, waarin het stoffelijk overschot van keizer Friedrich en de prinsen Waldemar en Sigis- mund is neergelegd. Het keizerlijk hof was in zwaren rouw in de Friedenskirche ver schenen, het keizerlijk paar werd door ver schillende vorsten begeleid; dr. Kögel hield de wijdingsrede. Vanwege de Duitsche „Kriegsverein" was een prachtige lauwerkrans gezonden, die prijkte op het grafgesteente, waaronder de beschermheer der vereening rust. Op het congres te Halle is besloten, dat het volgende internationale arbeiders congres den 10 Augustus van het volgende jaar te Brussel gehouden zal worden en acht dagen zal duren. Alle mogelijke vakken en ambachten zijn uitgenoodigd aan het congres deel t i nemen. De op het congres betrekking hebbende mededeelingen zullen in het Fransch, Duitsch en Engelsch worden gedrukt. Vooral Duitschland zal sterk vertegenwoordigd zijn op het conges. Het congres te Halle besloot op voorstel van Liebknecht, met algemeene stemmen op drie na, den eersten Mei voor altijd tot een feestdag te proclameeren. Er woiden langzamerhand overal groote toebereidselen gemaakt voor het vieren van Moltke's 90en geboortedag De Post brengt het geheimzinnige bericht, dat de keizer voor nemens is den grijzen veldheer eene eer aan te doen zooals nog nooit een Pruisisch on derdaan te beurt gevallen is. Men is ook zeer nieuwsgierig welke houding Bismarck bij dit feest zal aannemen. De koning heeft het decreet tot ontbinding der kamer onderteekend. De verkiezingen zullen in de tweede helft van November plaats hebben. Behalve te Turijn, zal Crispi ook te Palermo eene redevoering houden. Het politieke programma der katholieken met het oog op de aanstaande verkiezingen, bestaat uit elf paragrafen en is saamgesteld door een commissie van katholieken uit alle deelen van Italië. In de eerste plaats wordt 's Pausen onafhankelijkheid geüischt en tevens het bezit van een eigen grondgebied, een eigen volk en een eigen regeering. De wereld lijke positie van den Paus moet met den politieken toestand van Italia in overeen stemming worden gebracht. Cavallotti heeft medegedeeld, dat, als Crispi te Turijn een redevoering houdt, hij dat ook zal doen en dat hij overal en ten allen tijde zal spreken, wanneer Crispi een redevoering houdt. Gedurende den jongsten storm op zee zijn verscheidene vaartuigen der Italiaansshe marine zwaar beschadigd. Eene torpedoboot is gezonken met 17 man aan boord, waar onder 2 officieren. Twee andere torpedobooten hebben groote averij. De beroemdè Duomo te Siena is aan een groot gevaar ontsnapt, hoewel niet zonder groote schade. Een brand, door achteloos werkvolk veroorzaakt, vernielde grootendeels het koepeldak. Gelukkig werd men nog tijdig het vuur meestei, zoodat de beroemde voor gevel en het overige der kerk met al de daarin aanwezige kunstschatten gespaard bleven. Uit zeer goede bron verneemt men dat graaf Taaffe, bij het mislukken van den Bo- heemschen Ausgleich, van den keizer zijn ontslag vragen zal, maar keizer Frans Josef dan graaf Taaffe met de vorming van een nieuw kabinet belasten zal. Alsdan zouden de ministers Dunajewski, Prazak en Falken- hayn aftreden. Onder de tramkoetsiers te Weenen is een werkstaking uitgebroken. Hoewel een derde van hen zich niet bij de werkstakers wilde aansluiten, beval de politie toch, ter vermijding van conflicten, dat de dienst zou worden gestaakt. Sedert Zondagmorgen zit Weenen dus zonder trams. De gebouwen der tramwegmaatschappijen worden door de politie bewaakt. De rust is niet verstoord. De jongste maatregelen tegen de joden, in het bijzonder hunne uitsluiting uil de school ontmoeten bij vele hooggeplaatste personen ernstige bedenkingen. Naar men zegt, zouden enkele grootvorsten, in de eerste plaars vorst Michael, den czaar geraden hebben, om met het oog op het oordeel van Europa, een einde te maken aan de draconische maatregelen tegen de joden. Met voldoening wordt door verscheidene bladen geconstateerddat Ruslands invloed in Perzie toeneemt De Russische generaal Schreur, die met de reorganisatie van het Perzische leger belast is, verheugt zich in een grooten invloed op den shah. De politie heeft te Novotcherkask eene nieuwe fabriek van valsche banknoten ont dekt en die tot een bedrag van twee millioen in beslag genomen. Het bericht in de Daily Chronicle om trent eenen aanslag op het leven van den czaar gedurende diens jongste-reis van War schau naar St. Petersburg, wordt namens de regeering verklaard uit de lucht te zijn ge grepen. WAALWIJK, 22 Oct. 1890. Zooals men weet, bestaat in onze gemeen te een nieuw gebouw voor botermijn en tee- kenschool. Ten spijt van de beste verwach tingen, welke men van het lokaal der boter mijn met alle recht meende te te mogen koesteren, deed zich het treurige verschijnsel voor, dat zij eer achter- dan vooruitging. Men begon naar de oorzaken te zoeken en naar 't zich laat aanzien met gunstigen uitslag, 't Schijnt dat de toegang uit de straat naar de botermijn op marktdagen te lastig was en vooral ook dat de inrichting van het lokaal zelf niet beantwoordde aan het ver langen van het publiekde koopers zou den namelijk niet in de gelegenheid geweest zijn dicht genoeg bij de te koop aangebo dene boter te komen om zich van de quali- teit te overtuigen. Dientengevolge bleven zij weg, en natuurlijk verliep de markt. Thans zijn de bovengenoemde bezwaren opgeheven en met genoegen wordt gecon stateerd, dat het vroegere drukke bezoek te rugkomt. Met het gebouw zelf moet overigens ook niet alles in den haak zijn; zoo verzekert men ons dat een der hoofdbalken van het dak, die in verbinding staat met den zolder, reeds meer dan 15 cM. zou zijn doorgezakt. Wij hebben de waarheid daarvan niet kun nen onderzoeken, maar wel hebben wij ge zien, dat de groote glazen deuren van de kasten op de teekenschool, waarin de model len bewaard worden zoo zijn uitgeweken, dat er geene enkele behoorlijk sluiter zijn er bij, die het zoo erg hebben, dat zij ieder oogenblik gevaar loopen voorover te vallen. Ook is ons opgevallen de buitengewoon drukkende atmosfeer, die op de teekenschool heerschtwe begrijpen niet hoe leeraren en leerlingen het er eiken avond twee uren uit houden. Wij hopen dat maatregelen zullen genomen worden om het zoo kostbare gebouw voor eventueele schade te vrijwaren en de noodi- ge zorg zal gedragen worden voor de ge zondheid van de bezoekers der teekenschool. fiC Zooals blijkt uit het in ons vorig num mer opgenomen antwoord van den minister van waterstaat aan onze kamer v. koophandel heeft de directeur-generaal der maatschappij van staatsspoorwegen alsnog niet kunnen besluiten tot invoering van een gemetigdcn dienst op de spoorweglijn Zwaluwe's Bosch. De mogelijkheiddat hij er in de toekomst nog toe besluite, is alzoo niet uitgesloten. Allen, die belang hebben bij gemengden dienst, moeten dus den moed niet opgeven, maar de handen in een slaan om met ver eende krachten te verkrijgen, dat aan hunne rechtmatige grieven worde tegemoet gekomen. Verleden Zaterdag heeft een schoen maker alhier, die niet te wel bij 't hoofd is, getracht zich van kant te maken, door in den Singel te springen. Niet dan met veel moeite slaagde men er in hem op het droge te

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2