11. U. Schoen- en RANSELS, -en SCHOËNEN ENZ., HOEFSMID, !t beslaan van paaiden 50000 gulden. de k W, J, Coolen, Heivoort. C.deRoon Jzn, Vrijhoeve-Capelle. Spoorboekjes vooi den Winterdienst 1890, Bekendmaking. Advertentiën. Patroontasschen, RANT, te Waalwijk, a 23 ti a 33 baar a 5 OUT bij Antoon Tielen. A Ingezonden stukken. Burgerlijke stand. Handelsberichten te koop aangeboden: liilll duizend militaire Sabelschedenen Notaris in DEPÓT JT0 gevraagd allerlei soort van boef beslag. P. C. de Leeuw. KAPITAAL 1 GETROUWD LOUIS J. F. VERWIEL ADRIAN A J. M. VAN LOON, Wegens opheffing der zaak worden DOOR I, NIJMEGEN. I. Ten verzoeke van den heer Schouten, te Raamsdonk, Onder Raamsdonk. II. Ten verzoeke van den heer L. Y.d. Hammen le Besoijen Onder Dussen. TOESLAGvoor wat de perceelen onder Raamsdonk betreft, ter berberge van MONTENS, te Waspik, op WOENSDAG 29 October a s., DONDERDAG 30 October.a. s., en om mede te BAARDWIJK. GELDERMALSEN. HOOFDAGENT AGENT brengen. Onnoodig te zeggen dat er direct heel wat volk op de been was. Verleden Zaterdag werd een alhier wo nend kostganger 's ochtends dood te bed ge vonden met het aangezicht in het kussen gedrukt. De geroepen geneesheer schreef de dood toe aan verstikking. Op last der politie, die met de zaak in kennis was gesteld, heeit eene l'jkopening plaats gehad, die geene an dere aanwijzing heelt opgeleverd, dan dat de overledene een natuurlijken dood door ver stikking gestorven is. Bij vonnis der arrond.-rechtbank le 's Hertogenbosch zijn 1. W. J. v. S.2. C. v. Z.3. H. B. en 4 J. B.wegens mishande ling, veroordeeld tot eene gevangenisstraf no. 1 en 2 ieder van 45 dagen, no. 3 en 4 ieder van 1 maand. Uit dit ongewoon strenge vonnis kan blij ken, hoe de justitie denkt over het mishan delen van wielrijders, 't Is dus te hopen, dat anderen zich zullen spiegelen aan de harde les, door de Bossche rechtbank gegeven. De raad van state is Vrijdag en Zater dag in volle vergadering bijeengekomen, in verband met maatregelen ter voorziening in de waarneming van de regeering. Thans zijn de beide kamers tegen Dinsdag 28 Oct. in vereenigde zitting opgeroepen. De heeren J. H. A. Diepen, voorzitter, en J. B. Brouwers, lid der kamer van koop handel en fabrieken te Tilburg, hebben ver klaard niet meer voor eene herkiezing in aanmerking te willen komen. Toestand des Kouings In den toestand des kouings, welke tamelijk stationnair bleef gedurende de laatste dagen, is eenige, hoewel geringebeterschap te be speuren. Het gebruik van voedsel, hoe weinig ook, neemt eenigszins toe, en de krachten nemen niet af. Persoonlijke dienstplicht Naar aanleiding van het thans ingediende wetsontwerp tot leger-organisatie heeft „de Provinciale Bond der Roomsch-Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Brabant" als zijn overtuiging uitgesproken „dat verdere samen werking tusschen dit ministerie en de staten generaal ongewenscht moet geacht worden." De voorzitter van den bond, Jhr. mr. de la Court, maakt thans in de dagbladen bekend, dat hij tegen de motie gestemd heeft en ze slechts onder protest heeft onderteekend. De zaak Aafke Kuipers is, na aanvulling van het rapport van de geneeskundigen naar de openbare terechtzitting verwezen. Een zeer treurig ongeluk heeft Zater dagnacht te Breda plaats gehad. Mevr. H., die sinds eenigen tijd minder helder van geest was, heeft in alle stilte, zoodat zelfs de baker, die mede op de kamer aanwezig was, het niet bemerkte, de slaapkamer en het huis verlaten en is blijkbaar in den Singel, die voor het huis heenloopt, gevallen en verdron ken. De ongelukkige werd 's morgens ver mist, men vond r!e straatdeur open en begon spoedig de gracht te onderzoeken, met het gevolg dat het lijk eenige uren later werd opgehaald. Het strand aan de noordkust van Wal cheren is bezaaid met de overblijfselen van vergane schepen. Zondag en Maandag zijn honderden vaten petroleum en eene menigte stukken hout aangespoeld. Bij de „Oranjezon" zit een schip met hout geladen op het droge. Bij het vergaan van het Hamburger stoom schip „Virgilia" zijn de kapitein en 33 man schappen omgekomen. Het schip is met de gansche lading totaal verloren. Er werd geen muis gered. De «Virgilia» was een nieuw schip met zes waterdichte beschotten. Zij schijnt in een woedenden orkaan te zijn ver ongelukt. De stranding der „Dunrobin". Uit Brouwershaven wordt van 18 dezer het volgende geschreven Toen hedenochtend te elf uur bekend werd, dat er een groot fregatschip (de „Dunrobin", geladen met petroleum bestemd voor Rot terdam) op den Banjaard zat, werd onmid dellijk de reddingsboot der Z. H. R. M., met behulp van den ter reede liggenden loods- kotter, naar buiten gesleept. Niettegenstaande het vliegend stormweer en de hooge zee mocht het der reddingsboot gelukken te half vijf in den namiddag het in nood verkeerende schip te bereikenen 20 menschen van een anders gewissen dood te redden, onder welke de gezagvoerderdiens vrouw en de loods. Toen deze alle aan boord der reddingsboot waren ingenomen kon de boot het bij het schip niet langer houdenen moest er een man der equipage achterblijven. In dikke duisternis en inmiddels nog in hevigheid toegenomen storm werd de bange en gevaar lijke terugtocht aangevangen, en mocht het hun gelukken's avonds ruim acht uren Brouwershaven te bereiken. Kaatsheuvel. Bij den Maandag jl. gehouden onderlingen wedstrijd van het scherpschut tersgezelschap „St. Jan/4 alhier, werd de eerste prijs, bestaande in een massief gouden me daille, gewonnen door den heer A. Vos, de overige prijzen werden gewonnen door de h.h. C. A. de Greefif, C. Vrancken, P. van Woensel, A. J. Sprangers-Verhagen, D. Ver vers, Th. van Dortmond en J. A. A. v. Leeu wen. Het muziekgezelschap Euphonia ver leende bij den optocht naar het schietterrein en 's avonds bij het prijsuitdeelen, hare ge waardeerde medewerking. Door de aardige muziek, die het ten beste gaf, droeg het weder veel bij tot het welslagen van het feest, dat door honderden werd bijgewoond. Baardwijk, 21 Oct. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede, dat een haas zijn leger langs de rails van de spoorlijn had gekozen. Toen de trein passeerde werd hem zijn kop verpletterdeen voorbijganger, die getuige van 't voorval was, had er niets tegen, op zulk eene gemakkelijke wijze een haas te vangen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan Ape lies11 van de «Nieuwe Bredasche Courant.» Met belangstelling heb ik en vele mijner collega's met mij kennis genomen van uwe hoogst merkwaardige bekentenis, dat ge ook koffiehuizen bezoekt, niet en dit zij tot uwe eer gezegd om het „spatje/4 waarvoor ge ongetwijfeld verachtelijk den neus optrekt, maar. om, zonder dat iemand het vermoedt, opmerkingen en vermoedens op te vangen over uw werk en daarmee uw voordeel te doen. In deze wijze van optreden ligt iets romantisch en gelijkt ge eenigszins op som mige vorsten van weleer, die vermomd zich mengden onder het plebs om eerlijk en rond borstig een oordeel te vernemen over hun daden. Gij schijnt echter moeilijk het onder scheid te vatten tusschen ernst en kortswijl, want uit uw tweede geschrijf, weinig minder hulpeloos, dan het eerste, blijkt nergens, dat gij begrepen hebt, hoe ge in de oogen van vele koffiehuisbezoekers aardig op weg zijt het voorweg van hilariteit en guitigen spot, la risée te worden van onze goede gemeente Waalwijk. Ik verzeker in alle oprechtheid des harten, dat ik u in geenen deele de plaats misgun, die gij onder de kroniekschrijvers van heden inneemt, veel minder, dat „ik in woede ont steek over het feit, dat een ander het waagt zich te stellen in de plaats, waarop Achterlap meent recht te hebben.44 Mijne plaats, A - pell es, is aan den werkstoel van Chrispijn, en dat ik nu in een verloren uurtje van een Zondag-namiddag de els verwissel met de pen, is uwe schuld, of beter gezegd, is de schuld van de hoogst gebrekkige wijze, waarop gij -u van uwe taak als kroniekschrijver kwijt. Daardoor verhoogt gij het aanzien van onze gemeente naar buiten geenszins integendeel, wijl niemand u kent, zal de vreemdeling al licht geneigd zijn het min ganstig oordeel, dat eigenlijk alleen u treffen moest, uit te spreken over het geheel, over ons allen. Daarom heeft mijn schrijven geen andere strekking, dan om uit naam van Waalwijk te protesteeren tegen uwe manier van optre den en de buitenwereld te waarschuwen Waalwijk niet te vereenzelvigen met Apelles. Het mag zelfs betwijfeld worden, of ge wel in ons midden zijt opgegroeid. Ik Jo- hannis Nicodemus Achterlap, oud 42 jaar, onbemiddelde en ongeletterde pantoffelmaker, vader van enz., ken mijne gemeente en hare luidjes te goed om te durven veronderstellen, dat iemand van hen, zonder de eerste be ginselen van taal en stijl te kennen, zich zou wagen aan openbare critiek. Daarmee is niet bedoeld, iets ten nadeele te zeggen van uw persoon. Gaarne wil ik u als zoodanig in het gunstigste licht plaatsen en u in mijn ver beelding mij voorstellen, als een achtenswaar dig man, in een deftig ambt, vol ernst en nauwgezetheid in het vervullen zijner plich ten. Doch de rol van Apelles is u te zwaar gij maakt ran hemeen clown. Er is een spreekwoord Apelles, dat luidt „De dwaze vraagt, wat heb ik gezegd, de wijze denkt, wat zal ik zeggen.44 Overweeg de beteekenis daarvan eens ernstig, dan zult ge wellicht inzien, dat ge een zeer geachte firma te dezer plaatse volstrekt geen dienst bewezen hebt met uw leuterpraatje over the topic of the day. „Daarmee heb ik in 't minst geen kwaad bedoeld," zult ge uitroepen en ik geloof dat gaarne, maar heeit dan niet ieder het recht u aan te zien voor iemand, die de portée van zijn eigen woorden niet kent en u te verklaren in kennelijken staat van geestelijk onvermogen N. Achterlap. Waalwijk, 19-10-'90. n WAALWIJK. Vanaf 10 tot 18 October. GEBOREN: Andreas, zoon van Hendrikus van den Broek en Hendrika van Besoijen. Johan na Maria, dochter van Adrianus van Rijs wijk, en Elisabetli Maria van Es. Maria Johanna, d. van Albertus Jacobus Hijpolitus Kemperman en Huiberdina Schoenmakers. GETROUWD: Johannes Slaats, 30 jaren en Pe- tronella Maria van den Houdt, 28 j. Frans van Oostrura en Norbertha van Assen. OVERLEDEN: Franciscus Leonardus Simons, 3 maanden. Johannes van der Muilen, 55 jaren. Maria Duraoulin, 6 maanden. GORINCHEM, 20 Oct. Men besteedde voorristarwe f 9,25 a 9.50 roode dito f8,60Af880, witte dito f9,25 A 19.50 inl. rogge f6,— A 6,10 buitenl. dito f5,50 a 5,60 gerst f4,75 a 4,85, haver f3,50 A 3,75 beste kook- erwten f0,A 0,lijnzaad fAper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 561 koeien enpaarden. De prijzen waren als volgt: le qual. Kalfkoeien f230 A 320 Kalfvaarzen f150 a 230 Melkkoeien 1160 A 240 Ilokkeling ossen f A 00 D/a jarige ossen f100 A 140 Guiste vaarzen f100 A 140 Pinken f 80 a 100 Graskalveren f 40 a 80 Nuchtere kalv. f 10 a 20 Aangevoerd 6 varkens van 18 a 22 c., per half kilo, 445 biggen van f 5 a 8 per stuk Eieren f 1.60 a 1.70 per 26 stuks. Boter 60 a 70 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 20 Oct. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 10.25 A f 10.75 Mindere en geringe f 9.75 a 9, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 6.A 6.25; dito mindere f5.75 A 4.75. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.a 5,20mindere f 0,a 0,beste Zomer f4,a 4.75 mindere f0,A 0. Haver. De beste f2.40 A 3.80. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f8.50 a 9.75. Mindere f0.A 0. Paardenboonen. De beste f5.75 A 6.25. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f9,50 a 12,25; Mindere f 0.A 0. Witte boonen. De beste f9.50 A 11.25. Kookerwten de beste partijtjes van 10.A 0.mindere van f0.a 0. Schokkers van f0,A 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f0.Af 0.Zomerzaad f0,tot f0. Kanariezaad f 7;75 tot f8. Mindere f 7.50 a 6.50. Aardappelen. Spuische jammen f3.— a 3.75, dito Flakkeesche 2.75 a 3,50 champions f 2.60 A 3,00, magnum bonumfO A 0.— Brielsche witte fO— a 0,— jammen poters f 1,75 a 2.10, Gelder- sclie kralen f0,— A 0,— dito blauwe f2,90 A 3,10 Zeeuwsche blauwe f2,70 a 3,—. Alles per heet. Nieuwe Malta - a c. per kilo. Westlandsche f4,a 5.per hectol. ROTTERDAM, 21 Oct. Beestenmarkt.' Aangevoerdpaard £2, vetterunde ren 1305, vette graskalv. 555, nuchtere kalveren 25, schapen ol lammeren 29, varkens 1, biggen 476, bokken of geiten 0. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 76 act. 2e kw.70 a ct. 3e kw. 64 a ct. Kalveren: le kw. 95 a ct., 2de kw. 87'/ja. 18272 ct.3de"* kw. A ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. -ct. Boter 55 A 70 cent per half kilo. Burgemeester en wethouders van Waalwijk maken bekend, dat de begrooting der gemeente voor 1891 den raad is aangeboden en ingevolge art. 203 der gemeentewet gedurende 14 dagen ter secretarie ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten in alschrift verkrijgbaar is. Waalwijk, 21 Oct. 1890. Burgemeester en Wethouders. Burgemeester en wethouders van Waalwijk, ge let op art. 219 der gemeentewet, Maken bekend: dat de rekening van inkomsten en uitgaven dier gemeente over het dienstjaar 1889 den raad is aangeboden; dat zij ter secretarie der gemeente voor een ieder gedurende 14 dagen ter lezing is neder ge legd en in druk tegen betaling der kosten ver krijgbaar is. Waalwijk, 21 Oct. 1890. Burgemeester en wethouders voorn. 11 EK Die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling, bij bun huwelijk ondervonden. Besoijen, Waalwijk, P.S. In kleine en groote PARTIJEN aan huis verkrijgbaar; monsters worden niet verzonden. it H n u u ri maakt bekend, dat zijn ingezet KOOP 1. op f 3500.— 2. op f 1200.— 3. op f 1450. 4. op f 2950. 5. op f 100.— 6. op f 1425. 7. op f 1150.— 8. op f 450.— 9. op f 3000.— 10. op f 1630.— 11. op f 1100. 12. op f 1800.— 13. op f 3500.— Onder Dussen. KOOP 14. (Berkenhoeve) op f 2900.— 15. (Korput) op f 1025.— Onder Giessen. KOOP 16. op f 2500. Onder Meeuwen. KOOP 17. op f 2400.— 18. op f 1200.— KOOP 19. op f 2400.— des avonds 6 uur en voor wat de perceelen onder Dussen, Giessen en Meeuwen betreft, ter herberge van de kinderen DE WIT, te Dussen, op des middags 12 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden notaris worden verhoogd. Brieven fr. onder No. 5552Bureel WEEKBLAD VOOR VEENENDAAL enz. te Veenendaal. ONDERGETEEKENDE, gediplomeerd aan de koninklijke academie te BredaALS bericht zijnen geëerden begunstigersdat hij zich te Baardwijk als zoodanig gevestigd heeft en beveelt zich aan voor en de levering van gevestigd te Goedgekeurd bij koninkl. besl. 14 Mei 1887

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3