NET CORRESPONDENTSCHAP HOEFSMID, 't beslaan van paaiden fijne en oidinaire LIKEUREN, Echt Antwerpsch BOONEKAMP. 5 KUNSTTANDEN van f 1,50 ÏR. A. HUISMAN, Advertentiën. fiAHT, te Waalwjjk, W. Timmer mans leaea. Ondergeteekende Geheele GEBITTEN van f35. Staatkundig overzicht. Notaris der Nederlandsche Bank, TE WAALWIJK, P. C. de Leeuw. illiflllilï lllllIWMSII, COGNAC, Rhum, Port a Port, LeopoldstraatTurnhout, ia la JAI8U-Vli Dll| WILLEMSPLEIN, uitsluitend voor het plaatsen van Kunst tanden en Gebitten volgens de nieuwste stelsels, zonder afknippen der wortels of uittrekken der tanden. De invloeden dezer bill zijn van verschil lende aard, zoowel direct als indirect. In de allereerste pla ats zou men zeggen dat die bill integendeel de Europeesche koopwaren in waarde zou doen verminderen, omdat het verlies van een der voornaamste débouchés natuurlijk een overmaat van stock moet ver oorzaken, die moeilijk te plaatsen is geworden; vervolgens eene gedwongene vermindering van productie en zeer dikwijls de ondergang van deze of gene plaatselijke industrie. Dit geldt echter bijna uitsluitend de weelde-industrie. Ongelukkig hebben wij in Engeland reeds dergelijke gevolgen van de Mac-Kinley wet te constateeren: de industrie der perlemoeren kinopen te Birmingham b.v. is geheel vernietigd. Het nieuw Ame- rikaansch tarief belast dit artikel met 100 pet naar de waarde, zoodat de bestellingen, komende van Amerika, dat de helft van de productie kochtplotseling geheel hebben opgehouden. Voor andere takken van nij verheid, die artikelen leveren van meer rechtstreeksche behoefte en dus minder ge makkelijk vervangbaar, zooals leder, is het gevaar veel geringer, omdat de waardie niet in Amerika zal hebben kunnen door dringen, steeds aan iets lageren prijs in het laud zelf geplaatst zal kunnen worden, ook als de Amerikaansche artikelen aan den ouden koers gebleven waren. Hier echter doet zich een zot verschijnsel voor: de prijzen stijgen en de zaken krijgen een tamelijk voldoend verloop Waarom Omdat het Amerikaansch leder stijgende is. 't Zou zeer stout zijn de juiste oorzaak te willen opgeven van die avans, maar andere beweegredenen er buiten gelaten kan men het feit zeer goed verklaren door hetgeen thans in de Vereeuigde Staten plaats heelt. Tal van handelaren kondigen in de dagbladen aan, dat zij de prijzen hunner waren g3an verhoogen en vele artikelen van eerste be hoefte zijn duurder geworden, als: kleeding, linnen, schoeisel, enz. Het gevolg hiervan zal zijn eene verhooging der werkloonen en een algemeene progressieve duurte, zoodat bij slot van rekening de Europeesche waren niet duurder zullen zijn, dan de voortbreng selen van het land zelf. Maar dit doet niets ter zake, welke ook de oorzaak moge zijn, de ledernijverheid is in Engeland een goed tijdperk ingetreden en volgens alle aanwijzingen belooft dit niet voorbijgaande te zijn. 't Is waar, dat het begin der maand zich gekenmerkt heeft door eene betrekkelijke kalmte in zaken maar de prijzen zijn zeer vast en niemand twijfelt of tegen Kerstmis zal zich een de gelijke reprise in den lederhandel openbaren. De rijzing strekt zich uit over de ver schillende soorten voor overleder en vooral voor kips, Oost-Indisch- geiten- en schape leder. Zwaar zooileder is over 'tgeheel fr. 0,22 per kilo hooger. Toch hebben de looiers te kampen met eenige moeilijkhedenin de eer ste plaats is het meerderedat zij voor hun leer krijgen, nog niet in verhouding met dat van de grondstoffen: huiden en looimid- delen. Vervolgens moet rekening gehouden worden met de verbruikers schoenmakers schoenfabrikanten, enz., die, als zij het leer duurder betalen, verplicht zullen zijn zich schadeloos te stellen, door het publiek meer te laten betalen, zooals de vereeniging van schoenfabrikanten te Kettering reeds gedaan heeft, door te besluiten de prijzen van 10 tot 30 pet. te verhoogen. Het moeilijke in deze quaestie, evenals in alle handels- en economische vraagstukken, is het juiste midden te vinden, het middel om 't iedereen naar den zin te maken. Zeker moeten vaste en redelijke prijzen worden vastgesteld, maar zij moeten zekere grenzen eener natuurlijke stijging niet overschrijden. Veeleer moet men zijne aandacht wijden aan de daling der grondstoffenook zien wij verschillende maatschappijen geboren worden, om de zotte rijzing van de prijzen van Va- lonea en Gambier tegen te gaan, die uit sluitend een gevolg is van een teugellooze speculatie. Volgens een matige berekening kan de Gambier met redelijke winst verkocht worden tegen een gemiddelden prijs van fr. 42,50 de 100 kilo goede waar, terwijl de tegen woordige noteering isfr. 60-62 voor slechte. Valonea is insgelijks opnieuw fr. 1,25 a 2,50 per kilo gestegen en de goede qualiteiten worden verkocht aan denzelfden prijs als de Gambier, met het meer dan waarschijnlijk vooruitzicht dat zij nog hooger stijgt. Tot dusverre de Halle aux Cuirs, waaraan het bovenstaande ontleend is. Natuurlijk wenschen wij van harte, dat de prijzen van het Amerikaansch en Engelsch leder blijven rijzen of ten minste zich aan de hoogere koersen handhaven; dit kan niet anders dan ten goede komen aan de Euro peesche en dus ook de Nederlandsche looierij, die zeker het volste recht heeft op meerdere winst. Om hiertoe zooveel mogelijk mede te werken, zij ze echter vooral op hare hoede bij het doen van inkoopen en verzette zich met kracht tegen de door niets gewettigde hoogere prijzen, die men voor de grondstoffen van hen eischt. De Ned. looiers dienen zich hoofdzakelijk toe te leggen op goedkoop aan schaffen der grondstoffen, omdat het bijna niet doenbaar is de schoenmakers en schoenfabri kanten het leder duurder te laten betalen. Zij toch kunnen voor hun fabrikaat geen hooger prijzen maken, integendeel, men dwingt hen als 't ware steeds goedkooper te leveren. Hiervoor nu bestaat geen enkele gegronde reden maar 't is alleen een gevolg van het feit, dat er bazen of fabrikanten gevonden worden, die op een gegeven oogenblik hunnen voorraad a tout prix overgeven. Dit is zoo erg, dat er personen zijn, die er uitsluitend hun werk van maken schoenwerk voor heel lage prijzen tegen directe betaling bij de lui aan huis te gaan opkoopen en daarna hunne waren bij de winkeliers aan te bieden aan koersen waarvoor de degelijke fabrikanten in geen geval kunnen leveren. Dit spelletje kan natuurlijk niet lang duren, maar intusschen gaat de, schoenfa— bricage in 't algemeen gedrukt onder de handelingen van eenige loonbedervers. Wij willen hopen dat zij nog tijdig zullen inzien, dat door aldus te handelen, zij niet alleen zich zeiven ten gronde richten, maar tevens me dewerken tot den achteruitgang van de gan- sche industrie. Wij sluiten met den raad dat de looiers, bij het rechtmatig zoeken naar meerdere winst, zullen trachten die evenzeer te krijgen door omzichtigheid bij het inkoopen als door hoogere verkoopsprijzen, en dat zij bij dit laatste steeds zekere grens zullen weten te bewaren, welke zij niet kunnen overschrijden zonder de schoenmakerij te benadeelen; den schoenmakers en fabrikanten roepen wij nogmaals toe: Geeft toch vooral uwe waar niet af beneden de markt en zeker niet aan prijzen, waarop ge schade moet lijden. De heeren Janssens en van Neuss, admi nistrateurs-generaal van den onafhankelijken Congostaat, zijn benoemd tot gemachtigden van dien staat op de nieuwe conferentie, die in het begin van November te Brussel zal bijeenkomen om te handelen over de invoer rechten in den Congo-staat. Met de besluiten, door de Fransche begroo- tingscommissie voor het loopende jaar voor te stellen, blijkt het nog niet zoo gansch in orde te zijn. De heer Pelletan heeft het ont- werp-verslag voorgelezen, maar dit bleek ver vat te zijn in zoodauigen geest, dat verschei dene leden weigerden zich met de conclu- sien daarvan te vereenigen. De tariefcommissie uit de Spaansche ka mer heeft besloten alle handelstractaten, die 1 Juli 1891 afloopen, op te zeggen en een nieuw tarief van invoerrechten op te stellen, dat tot grondslag zal hebben het tarief van 1887 en dat den lsten Juli in werking zal gesteld worden. De Engelsche regeering heeft aan de ver tegenwoordigers der buitenlandsche mogend heden medegedeeld, dat zij de Braziliaansche republiek erkend en den Engelschen schepen bevolen heeftde Braziliaansche vlag te groeten. De Reichsanzeiger bevat de samenroeping van de beide huizen van den Pruisischen Landdag op 12 November; of de Rijksdag 18 Nov. zal volgen wordt nu betwijfeld. 't Is in Tessin alles rustig en kalm, maar of 't zoo zal blijven, moet afgewacht worden. 26 dezer hebben de verkiezingen plaats voor den Nationalen raad en twee dagen later komt de Groote raad saam om het ontslag van Respini c. s. te behandelen en een nieuwe regeering te benoemen, die waarschijnlijk uit drie conservatieven en twee radicalen zal be staan, met Soldati als chef. Crispi is nu goed en wel te Rome terug, maar van een ontbindingsdecreet heeft men nog niets vernomen. Zou er weer niets van komen Het minis- terieele kiesprogramma zal door Crispi den volke worden medegedeeld in de banketrede voering te Turijn en wel in verband met de financien en de ontworpen sociale hervorming naar het voorbeeld van Duitschland. Er zijn maar twee kansenCrispi heeft den koning overreed de verkiezingen tot het voorjaar uit te stellen of wel hij-bewaart het stilzwijgen om de verkiezingsperiode zoo kort en daardoor ook zoo min mogelijk gevaarlijk te doen zijn. Italië wordt ook al niet beter onder het protectionistisch regiem. De invoer van den len Januari tot den 30en September bedraagt 8 millioen minder dan het vorige jaar, toen hij ook al afgeno men was. De uitvoer verminderde met 73 millioen. De uitvoer van wijnen en oliën alleen bedroeg 40 millioen minder. Aan vee werd slechts de helft van de hoeveelheid van het vorige jaar uitgevoerd. De Italiaansche reis van den Duitschen rijkskanselier Von Caprivi wordt nu een be zoek aan het hof te Monza. Koning Um- berto zal hem daar ontvangen en daar zal ook de samenkomst met Crispi plaats hebben. Of dit altijd zoo het plan geweest is en Crispi's bladen 't maar hebben voorgesteld alsot het bezoek alleen hun patroon gold dan of men op het laatste oogenblik heeft in gezien, dat het gepaster was aan de samen komst dezen vorm te geven, zal later wel blijken. Uit Belgrado wordt bericht en een zucht van verlichting ruischt tusschen de re gels door dat ex koning Milan, de koning- bummlerzooals men hem zou kunnen noe men, in de aanstaande week de hoofdstad, waar hij weer zoolang heeft vertoefd en waar hij ieder in den weg loopt, zal verla ten. Of het gelukt is, zijne tegenwoordigheid voor de toekomst voor eene verhoogde ci viele lijst voorgoed af te koopen, gelijk reeds lang het streven der regenten is, die geen raad met hem weten, blijkt helaasniet. De Grieksche kerken in Turkije zijn nog immer gesloten, godsdienstoefeningen vinden ten minste niet plaats en reeds moet de sul tan plan hebben ze met de gewapende macht te openen. Het Grieksche patriarchaat ontving Zater dag drie Grieksche hoogwaardigheidsbeklee- ders, die door de Porte waren belast om te bewerken, dat Zondag de kerken zouden ge opend worden, maar de synode weigerde met de afgevaardigden te onderhandelen. Naar aanleiding van deze weigering heeft de groot vizier den aartsbisschop van Heraclea en de voornaamste leden der synode bij zich ont boden. Men verzekert dat de groot-vizier een lang betoog heeft gehouden, waarin hij de sluiting der kerk rebellie noemde, terwijl hij er bijvoegde, dat de Porte nooit zou wijken voor het patriarchaat. Engeland schijnt den madhi voor te wil len zijn, want reeds is de bekende Afrika- reiziger Samuel Baker naar het Zwarte we relddeel vertrokken, om de zaken eens te gaan opnemen en eens te zien of het oogen blik nog niet is gekomen om Khartoem en Kassala te bezetten. Vervolg in het 2de Blad. GETROUWD: LOUIS J. F. VERWIEL ADRIAN A J. M. VAN LOON, Die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Besoijen, Waalwijk, 21 Oct. 1890. maakt bekend, dat zijn ingezet I. Ten verzoeke van den lieer Schouten, te Raamsdonk, Onder Raamsdonk. KOOP 1. op f 3500. 2. op f 1200. u 3. op f 1450.— n 4. op f 3100.— u 5. op f 100.— n 6. op f 1425.— u 7. op f 1150. u 8. op f 450.— u 9. op f 3000.— u 10. op f 1630.— u 11. op f 1100. 12. op f 1800.— n 13. op f 3500.— Onder Dussen. KOOP 14. (Berkenhoeve) op f 2900. 15, (Korput) op f 1025. Onder Giessen. KOOP 16. op f 2500. Onder Meeuwen. KOOP 17. op f 2400.— 18. op f 1200.— 11. Ten verzoeke van den heer L. v.d. Hammen le Besoijen Onder Dussen. KOOP 19. op f 2400.— TOESLAGvoor wat de perceelen onder Raamsdonk betreft, ter herberge van MONTENS, te Waspik, op WOENSDAG 29 October a s., des avonds 6 uur en voor wat de perceelen onder Dussen, Giessen en Meeuwen betreft, ter herberge van de kinderen DE WIT, te Dussen, op DONDERDAG 30 October a. s., des middags 12 uur. Dagelijks kau ten kantore van genoemden notaris worden verhoogd. verstrekt inlichtingen omtrent den werkkring der Bank. Beleeuing op Effecten en rentebewijzen. Disconteering van wisselbrieven en ander handelspapier. Tijdelijke voorschotten aan Gemeenten tegen Bankdisconto voor pro messen. Gratis verwisseling van Bankpapier en Specie. Bij het Correspondentschap on middellijk verkrijgbaar Bankassignatiën tot een bedrag vanaf 2000.en minder, op Amsterdam, Rotterdam en op alle plaatsen in Nederland, waar Agentschappen der Ne derlandsche Bank zijn gevestigd en verder Bankassignatiën tot elk bedrag boven de f2000,met voorafgaande aanvrage. Voor elke Assignatie zijn de kosten slechts 30 cents provisie en zegel. De Correspondenten der Nederlandsche Bank, Waalwijk, 22 Oct. 1890. ONDERGETEEKENDE, gediplomeerde* de koninklijke academie te Breda, ALS bericht zijnen geëerden begunstigers dat hij zich te Baardwijk als zoodanig gevestigd heeft en beveelt zich aan voor en de levering van soort van BAARDWIJK. blijft zich steeds bij zijn geachte begunsti gers aanbevelen voor de levering van ALLE SOORTEN SPIRITUALIËN, MADERA enz. enz. 7i Va lU flacons, VERBUNT VAN OVERBEEK. Wederverkoopers en kasteleins ge- nieten FLINK RABAT. KUNSTTANDENMAKER SPECIALIST zal iederen Vrijdag van ll/2 tot 4 uur te raadplegen of schriftelijk te ontbieden zijn bij den heer Kerkstraat, A. 70, te 's-BOSCH. en te TILBURG, iederen W O e n s d a g van 's morgens 8 tot 12 uur 's middags, bij den heer Alle slechte mondstukken, ook die door tandmeesters gemaakt zijn, worden door mij hersteld. 4L<- 1 EN ir V

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2