BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. In al de steden van Engeland hebben Zon dag de gemeenteraads verkiezingen plaats ge had. Wel is waar dragen deze verkiezingen in de eerste plaats geen staatkundig, maar een bepaaldelijk plaatselijk karakter, maar als ensemble hebben ze toch wel degelijk kleur en beteekenis, en de algemeene uitslag moet ditmaal een besliste overwinning voor de liberalen wezen. Van beteekenis waren vooral hunne winsten te Sheffield, Bristol, Car diff en Liverpool, waartegenover verliezen staan te Manchester, Leeds en Salford. Te Newcastle had men een „candidaat van den arbeid" gesteld, die de nederlaag leed. In Italië is de verkiezingsagitatie in vollen gang, de oppositie zit niet stil, maar tusschen radicalen en socialisten schijnt 't toch niet geheel naar wensch te gaan. De Osservatore heeft noodig geoordeeld voor de katholieken van Italië het verbod te herhalen betreffende de onthouding van deelneming aan de ver kiezingen. De oppositie gaat wel wat ver. In een bij eenkomst van radicalen te Milaan heeft Ca- vallotti voorgeslagen den dag vóór Caprivi's aankomst, een radicaal banket te houden, als protest tegen de triple-alliantie. Gelukkig was de meerderheid tegen een dergelijke be tooging en Cavallotti is nu] zoo razend, dat hij zelfs met de nederlegging van zijn can- didatuur dreigt. Te Buda-Pesth heeft Vrijdag eene groote demonstratie ter eere van Kossuth plaats gehad. 't Geschiedde naar aanleiding der veroor deeling tot drie maanden gevangenisstraf van een student-milicien, die op een banket, ter gelegenheid van 's keizers verjaardag, een toast op Kossuth had uitgebracht. De manifestatie was ordelijk. Men liep door de straten en riep „Leve Kossuth of zong vaderlandsche liederen. De studenten zullen een adres tot den keizer richten om gratie voor hun kameraad. De godsdienstige vervolging vermindert in Rusland nog steeds niet. In de provinciën Volhynië en Podolië en in het gouvernement Kieffj dat vroeger Poolsche gewesten waren, is een bevel bekend gemaakt, waarbij zoowel het bouwen van nieuwe als het herstellen van bestaande Roomsch Katholieke kerken wordt verboden. Een gevolg hiervan is, dat er kerken van overheidswege worden geslo ten, op grond, dat zij oud en gevaarlijk zijn. Eenige dagen geleden werden op deze wijze kerken buiten gebruik gesteld te Bovemle en BereSteczlost, terwijl te Ostrog eene vereeni- ging van Dominikaner monniken onder het zelfde voorwendsel werd verwijderd. De eerste verkiezingen in de republiek Brazilië zijn afgeloopen, en de regeering heeft waarlijk reden over den afloop er van tevre den te zijn. De verschillende door haar ge stelde candidaten, de gezamenlijke ministers inbegrepen, hebben bij de stembus gezege vierd. Van de senatoren des keizerrijks, die zich thans ook voor de republiek hebben verklaard, werden slechts Antonio Prado en I. A. Sa- raiva gekozen. Van een eigenlijke groepee ring der partijen kon nog geen sprake zijn, daar de regeering bij de verkiezingen te veel haar invloed deed gelden. Eerst na de sa menkomst der kamers, wier eerste werk zal zijn de verkiezing van een president, en na de wettige constitueering der republiek, zal deze kunnen plaats hebben. Zooals de zaken thans staan behoeft er niet aan getwijfeld te worden, of het tegenwoordige hoofd der voor- loopige regeering, maarschalk Deodoro da Fonseca, zal de eerste president der Veree nigde Staten van Brazilië zijn. Stanley, de groote Afrikareiziger en ont dekker, is nu op weg naar het land van den dollar, niet om daar eens te zien of niet mis schien nog 't een of ander aanwezig is, dat nog geen menschenoog ooit heeft gezien, maar om heel kalm lezingen te houden over zijn ontdekkingsreizen liefst wit gedast en zwart gerokt. Dat vertrek van Stanley wordt veel besproken, wijl er veel onopgelost is ge bleven, waarvan men gaarne meer had willen weten. Stanley houdt er een eenigszins eigen aardige taktiek op na, hij beschuldigt en be lastert zeis personen, die zijn ongenade heb ben gewekt en voilé, tout, nadere aanduidin gen blijven achterwege en naar intrekking van het gesproken of geschreven woord heeft hij in 't geheel geen ooren een minder aangenaam feit voor de betrokkenen. Nu is 't Barttelot, die Stanley's misnoegen heeft gewekt en 's mans nagedachtenis wordt be klad tegen het getuigenis in van velen, die 't even. goed weten kunnen als Stanley zelve. Voor optimisten, die tegelijk tegenstanders der in de Vereenigde Staten ingevoerde Mac Kinley-bill zijn, zou er reden zijn om te ge- looven, dat genoemde tariefwet haarlangsten tijd reeds heeft bestaan. Het moet namelijk gebleken zijn, dat door een onhandigheid een paragraaf uit de wet, die president Harrison heelt geteekendis weggelaten, zoodat zij thans, wegens onregelmatigheid in den vorm buiten werking zal moeten worden gesteld zoo zeggen de optimisten. Maar al ware dit werkelijk eens het geval, dan zou het toch slechts één korte vreugde voor de vrijhande laars zijn, daar de fout spoedig zou worden hersteld en de kamers de aangevulde wet toch weer zouden aannemen. Als de ophef fing der Mac Kinley-bill tenminste van zulke toevalligheden afhangt, dan is haar lang be staan ongetwijfeld verzekerd. Meer succes is te verwachten van de ver kiezingen voor de hernieuwing der kamer van afgevaardigden. Want al schieten de groote industrieelen in Pennsylvaniewier lortuin door de bill is gemaakt, al aanzienlijke som men voor de verkiezingsmanoeuvres voor, de Amerikaansche consumentendie thans reeds den druk der tariefwet gevoelen, zullen ook een hartig woordje bij de stembus mee spreken. Het komt er dus maar op aan, wie den meesten invloed kunnen uitoefenen. En mochten de democraten zegevieren, dan zal Mac Kinley in hoogst eigen persoon bij de sluiting der kamer zijn zwanengang wel kun nen zingen. De Belgische politie is de dieven op het spoor, die dezer dagen dz barones Roth schild op hare reis van Keulen naar Parijs, tusschen Verviers en Luik, voor 360,000 fr. aan juweelen bestolen. Het zijn 3 Engelschen, tegen wie een bevel tot gevangenneming is uitgevaardigd. Naar aanleiding van dezen diefstal bevatten eenige bladen eene romantische rooverge- schiedenis De barones had in haar coupé tot eenigen reisgezel den Amerikaanschen doctor Thomas Pitt. Deze voerde een gesprek met haar over hypnotische kracht, en toen zij die kracht betwijfelde, hypnotiseerde hij haar en beval haar, in den hypnotischen toestand, hem haar kistje met juweelen (ter waarde van 60,000 te geven.) Pitt, die te Londen gevat werd, verklaarde dat hij zelf een rijk man is, en dat hij alleen het kistje eenige dagen had willen behouden, om de barones van haren twijfel aan de macht van het hypnotisme te genezen. In het Grand-Théatre, te Cherbourg, is Donderdag avoffd op ongekunstelde wijze hulde aan de Russische natie gebracht. Toen namelijk de commandant van het Russische fregat „Ninine," gevolgd door tal van Rus sische officieren, den schouwburg binnentrad, ving het orkest aan het Russische volkslied te spelen, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. De Russen, zeer getroffen door dit onverwacht huldebetoon, hieven een luid hoerah aan, en verzochten, dat de „Marseillaise" zou worden gespeeld. De ge- heele zaal stemde daarop in met een „leve Rusland De afgevaardigden Noset en Lagasse hebben in de toltarief-commissie veranderin gen in dat tarief voorgesteld. De rechten op varkens en varkensvleesch wenschten zij verhoogd, en die op melk, boekweit en voe der ingevoerd te zien. Aan de Times wordt uit Madrid gemeld dat uit Cuba verontrustende berichten ont vangen zijn betreffende de werking der Amerikaansche tariefwet, door welke de han del en nijverheid op Cuba verlamd worden. Dertig tabaksfabrieken zouden gesloten moeten worden. De minister Canova heeft echter in den ministerraad de hoop uitgesproken dat de regeering der Vereenigde Staten tot eene wijziging der wet geneigd bevonden zal wor den. Een protest-meeting tegen de door de Russische regeering genomen maatregelen, ter verdrijving der joden, moest Zaterdag te Londen plaats hebben, maar de eigenaar van de zaal weigerde ter elfder uur die te ver huren, wat hem door den opper-rabbijn, dr. Adler, die vernomen had, dat vele Russische nihilisten de vergadering zouden bijwonen, was verzocht. De meeting werd toen in de open lucht belegd, en twee moties werden aangenomen, nl. een,' waarin de houding van den czaar tegenover de Russisch joden wordt afgekeurd, en een, waarin tegen de inmenging van den opper rabbijn wordt geprotesteerd, De gevolgen van de mislukking van den aardappeloogst in Ierland doen zich thans reeds gevoelen. Te Killarney zijn vele in woners door de koorts aangetast en in de buurt van Dunloe Gap kwamen zelfs reeds twee sterfgevallen voor. Men vreest dat de epidemie grooteren omvang zal nemen. De doctoren schrijven het uitbreken der koorts aan de slechte qualiteit der aardappelen toe die in ruime mate als voedsel worden ge bruikt. De Londensche labourers-union heeft alle werklieden vereenigingen opgeroepen om bij te dragen tot een leening van f 240000, ter ondersteuning der Australische werksta kers. Later zullen de gelden worden terug betaald. Graaf von Moltke heeft het verlangen te kennen gegeven, de som van 50,000 mark, die hem namens de stad Berlijn op zijn negentigsten verjaardag is aangeboden, te doen vereenigen met het bedrag voor eene stichting naar zijne keuze, hetwelk in zijne geboorteplaats Parchim onder medewerking uit alle landstreken van Duitschland is bijeen gebracht. Het gezamenlijk bedrag van 200,000 mark wil hij dan bestemmen tot een tonds voor een weldadig doel. Daar de gevers van hetgeen te Parchim is ingezameld den wensch hebben uitgesproken, de stichting naar hem te noemen, is hij bereid aan het vereenigde fonds zijn naam te geven. Een man uit Dortmund, die zijn zoon een flink pak slaag had gegeven, tengevolge waarvan deze luidkeels schreide; had zich dezer dagen voor het Schöffengericht te Dort mund te verantwoorden wegens het veroor zaken van «rustverstoring." De man werd veroordeeld tot een geldboete van 5 mark of bij wanbetaling een dag gevangenisstraf. Graaf Antonnelli heeft zich op bevel van Crispi onmiddellijk naar Massouah begeven, niet alleen omdat de negus van Abessinie de gesloten verdragen weigert na te komen, doch ook om de administratie te herzien, waarbij grove onregelmatigheden ontdekt zijn. In het Russische district Charkow zijn de boeren opgestaan. Zij hebben verscheidene kasteelen en landhuizen van adellijke heeren en groote grondeigenaars geplunderd en ver brand. Er is in allerijl een regiment soldaten naar het tooneel van den opstand gezonden, dat nu bezet is door 9000 man; maar de rust is nog niet hersteld. De boeren hebben nu een bosch van 2000 hectaren door brand verwoest. Weerkundige waarnemingen. Over de maand October 1890, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 140% millimeter. Voorgaand jaar Oct. 59% millimeter. Verschil -J- 80% mill. 15 regendagen 1, 5, 7,15 a 19, 23 a 26, 28 30 en 31 Oct. Vorig jaar Oct. insgelijks 15 regendagen. De meeste regen viel 16 Oct. 23% mill. mjnste 5 s/8 w Mist 6 9 10 12 en 13 Oct. Nachtvorst 21 Oct. streng. Karakter van het weer over het algemeen zacht of goed. Slechts koud of guur op 16 19 21 23, 25, 27, 28 en 29 Oct. Windkracht varieerende tussc hen 1 /1{> 8/10. Windrichting: N. niet. O. 20 en 21. Z. niet. W. 1, 4 7, 15 17 23, 24, 26, 27, 31. N.-O. 8, 9. N.-W. 2, 18, 19, 22, 28 d 30. Z. O. niet. Z.-W. 3,10 a 14, 25. Gevallen regen van 1 Nov. 1889 tot 1 Nov. 1890 77513/16 mill. Regendagen van I Nov. 1889 tot 1 Nov. 1890 103. Aan het postkantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand September 1890: Ingelegd f3418,17; Teruggebetaald f3191,79. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1079. WAALWIJK, 5 Nov. 1890. lij de ingezetenen onzer gemeente ten zuiden der spoorlijn circuleert ter teekening een adres aan den gemeenteraad, waarin zij verzoeken, dat op de begrooting voor 1891 een post worde uitgetrokken, voor het daar- stellen van een voetpad van klinkers, ter breedte van één meter, aan ééne zijde langs den weg in de Stationsstraat vanaf de spoor lijn tot aan de 2e Zeine. Nu alle straten van goede wegen en voet paden voorzien zijn, vordert zeker de billijk heid, dat aan het verzoek van belangheb benden voldaan worde, te meer omdat het waarlijk niet overdreven kan genoemd worden. Op het lijk van mevrouw S., reeds een maal opgegravenwordt op last der justitie nogmaals een onderzoek ingesteld, met het doel om uit te maken, of zij al dan niet tengevolge van vergiftiging is overleden, van welke vergiftiging haar echtgenoot zich be schuldigd heeft. Heden is alhier ter aarde besteld het stoffelijk overblijfsel van Johannes Bergmans, in den ouderdom van 72 jaar overleden. Wij maken hiervan melding om de bijzon derheid, dat acht zonen het lijk huns vaders naar de laatste rustplaats ver gezelden. Verleden Maandag namiddag, ongeveer half twee, had men hier een opstootje. Toen wij ter plaatse kwamen zagen wij niets bijzonders maar men deelde ons mede, dat een bronolieverkooper-nachtwacht-politiedie- naar op het verzameld publiek den indruk had gemaakt, dat hij onder den invloed was van te veel vergunning. Bedoelde persoon was een huis binnengegaan en zijn wagen die later door een ander is huiswaarts gebracht, stond onbeheerd midden op straat. Nu, zoo heel erg zal 't niet geweest zijn ten minste als 't waar is dat de burgemeester geen termen zou gevonden hebben om den rustbewaarder disciplinair te straffen. Naar men ons echter mededeelt zou door de maréchaussée, op verklaring van verschil lende getuigen, proces-verbaai tegen hem zijn opgemaakt. Heden ochtend vonden we in eene courant een zonder eenig commentaar uit de N. Rott. overgenomen schrijven uit de Lang straat naar aanleiding van het verzoek van het gemeentebestuur van Baardwijk, om daar eene halte te krijgen, wordt daarin o. a. ge zegd: dat de Baardwijksche fabrikanten en groote bazen met hun fabrikaat naar de sta tions te Drunen of te Waalwijk moeten, van welk het laatste uur van de kom van Baardwijk en het eerste wel een uur er af ligt. Verder heet het „Daarenboven zijn er ook kleine bazen, die weer werken voor groote bazen te Waalwijk, waar zij telkens fabrikaat moeten gaan afle veren. Evenals voor die te Drunen, was het voor die werklui zeer gemakkelijk, tóén zij per locaaltrein hun goederen naar Waalwijk konden gaan brengen, wat zij thans te voet moeten doen, daar niet alleen de groote af stand van de stations maar ook de hoogere vrachtprijzen hen weerhouden om van de treinen gebruik te maken." Het bovenstaande is nu wel wat erg; wel niet zoo bar als dat ander nieuwtje, volgens hetwelk de grond van de werken voor den Maasmond door reuzen-escamotors wordt weg- gegoocheld, maar 't behoort toch te worden gereleveerd. Iedereen, die hier maar eenigszins met de toestanden bekend is, weet zeer goed, dat de schoenverzendingen geschieden per Van Gend en Loos, Max Govaerts en dé Heusdensche boot. Al deze oudernemingen hebben te Baardwijk en te Drunen hunne agenten en zijn zeer blijde, als zij de goederen bij de bazen aan huis mogen afhalen. Over de kleine bazendie voor groote bazen te Waalwijk werken en hun werk per locaal trein daarheen konden gaan brengen zullen we maar niet sprekenzoo iets is al te belachelijk. Dat men tracht in de dienstregeling der spoorwegen de gewenschte wijziging té krij gen is zeker te prijzen en dé betrokken ge meentebesturen doen daarvoor dan ook op de meest geschikte wijze alle moeite. Maar men bederve de zaak niet door bespottelijke courantenberichten, gedachtig aan het spreek woord „le ridicule tue." Het rijkstelegraaf kantoor met telefoon dienst te Nieuwkuik is voortaan op werkdagen open van 10 tot 12 uren voor- en van 2 tot 5 en 6 tot 7 uren namiddags. De dienst- uren op Zon- en feestdagen blijven onveran derd. De commissie van voorbereiding van de legerwet zal dezer dagen de uitkomsten van het afdeelingsonderzoek voorloopig vast stellen. Het eindrapport kan echter eerst in 't begin van Januari verwacht worden. Op de thans afgeloopen algemeene ten toonstelling te Keulen werden de van de Singer-Maatschappij geëxposeerde origineele Singer naaimachines wederom met den hoog- sten prijs, het eerediploma, bekroond en deze onderscheiding werd nog daardoor verhoogd, dat genoemde firma buitendien ook nog de van de stad Keulen uitgeloofde eereprijs bestaande in eene zilveren medaille, ontving. Deze dubbele onderscheiding moet als wel verdiend beschouwd wordenaangezien de tentoongestelde Singer-machines door menig vuldigheid en doelmatigheid ten opzichte van de verschillende doeleindenzoowel voor legerbehoeite, als voor industrieele bedrijven en huishoudelijk gebruik, moeilijk zullen kun nen worden overtroffen. De machines werden meerendeels door stoomkracht gedreven en hun daarstellings-vermogen door onafgebroken vervaardiging van practische goederen aan het publiek getoond. De expositie der Sin ger-maatschappij was dan ook een der grootste aantrekkingspunten der geheele tentoonstelling Ongeveer 6000 stuks vee stond Vrijdag te Gorinchem aan de lijn. De handel was over het algemeen zeer vlug en over het geheel werden groote sommen besteed, vooral door vreemde koopliedendie sterk verte* genwoordigd waren. Spoor en booten, de laatste, die verschillende extra reizen deden en reserve-booten in dienst hadden, vervoerden meer dan ooit buitenge woon veel vee en liet de dienst der booten niets te wenschen over. Het spoor was minder geregeld en liet de trein, die te omstreeks alf zes aldaar moest aankomen, geheel op zich wachten. Uit Tilburg schrijft men: Nader vernemen wij aangaande den brand der fabriek van den heer Bruyelle, dat deze op Amsterdamsche beurspolis verzekerd was voor f 120,000, waaraan ook de Tilburgsche en Zutfensche maatschappij deel hebben. Door den grooten voorraad van granen die totaal verloren ging o. a. waren op het magazijn 5600 zakken graan geborgen is de schade veel grooter. Men schrijft de oorzaak van den brand toe aan det warmloopen der stoommachine in de

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2