Nummer 93. Zondag 23 November 1890. 13e Jaargang. Eerste Blad. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, X ANTOON TIELEN, Dit nummer bestaat uit twee bladen. UITGEVER: Waalwijk. Practische wenken voor den schoenmaker bij het koo- pen van leder. cd UuslrulMif Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. J- v -:o:- Een voornaam punt voor den schoenmaker is het koopen van leder, wil hij zich niet door de concurrentie laten overvleugelen. Er zijn weinig artikelen, welker inkoop zooveel kennis en omzichtigheid vereischt, als leder. Vele schoenmakers koopen eene zekere ledersoort, omdat zij er bij het verwerken goede resultaten mede gehad hebben, zon del er verder op te letten op welke wijze het bereid is; en toch bestaat er groot verschil tusschen leder van eene zelfde partij huiden, maar bereid naar verschillende methodes. Menigeen heeft reeds grof leergeld betaald, omdat hij niet op de hoogte was van het voornaamste artikel, dat door hem verwerkt wordtwij willen daarom eenige punten opgeven, waarop bij het leder vooral dient gelet te worden. Laat ons beginnen met het zooileder. Voor de schoenmakerij heeft men drie soorten: wild, inlandsch en vacheleder. 't Ligt in den aard der huid, dat wild vaster en deugdelijker is in het dragen dan inlandsch. Wel wordt door velen de voorkeur gegeven aan inlandsch, omdat het zien zoo mooi laat bewerken, maar 't is niet zoo deugdzaam. Vache wordt hier slechts bij uitzondering verwerkt; meer wordt het gebruikt voor buitenlandsch schoeiseldat in ons land •wordt ingevoerd. Als het te doen is om elegant schoeisel te leveren, verdient vache ontegenzeggelijk de voorkeur, 't Is echter niet geschikt voor schoeisel, waarvoor soli diteit een hoofdvereischte is, dus voor bur- gerwerk. Bij het koopen van wild zooileder moet men zich vooral niet laten verleiden door lage prijzenwaarvoor men in den regel meest brandige of slecht gelooide huiden krijgt met dikke koppen en buiken enz., zoodat het veel voordeeliger is wat ineer te besteden voor degelijke goede qualiteit. Bijzonder moet men er de aandacht op vestigen of het leder goed droog is; dit kan men het best beproeven door met den vlak ken nagel over de nerfzijde te wrijven. Glijdt de nagel er glad over, wat men goed kan voelen, dan is het le:!er droog; doet hij dit niet, dan is het tenminste vochtig. Ieder man van zaken zal in het laatste geval wel weten hoe hij met zijn leverancier heeft te handelen. Zendingen, per spoor aankomende, moet men dadelijk bij ontvangst nawegen om zoonoodighet ontbrekende te constateeren. In het heete jaargetijde kan ook het best ge droogde leder gewicht verliezen, terwijl dit bij vochtig of koud weder zelden zal plaats vinden. Leder, dat in den zomer 2 a 5 dagen onderweg zou zijn, kan bij afzending heel droog geweest zijn en toch nog ll/8 a 2 pet. onderwicht hebben; maar in zoo'n geval zou reclameeren onbillijk zijn. Natuur lijk dient men vooruit te weten in welke wicht en welke dikte men leder verlangt. Kan men het bij den looier of leerhandel aar uitkiezen, dan lette men er op dat de huid in den hals goed beleerd zij en niet te dik op het blad, de koppen klein en dun en de buiken licht zijn. Om zich van goede looiing te overtuigen, make men op het midden van den rug eene insnijding. Deze moet glanzend zijn, wat een bewijs is voor de vastheid van het leder; de kleur donkerbruin zonder lichte strepen. Het leder moet er blauk en helder uitzien en op de vleeschzijde zuiver zijn en viij van alle smeersels, die wel eens worden aan gebracht om sneden onzichtbaar te maken of het gewicht te verhoogen. Is voor dit laatste doel druivensuiker gebezigd, dan kan men dit gemakkelijk gewaar worden door een stukje in den mond te nemen en er op te kauwen; 't smaakt dan min of meer zoet terwijl anders leder een bitteren smaak heeft en den mond samentrekt. Bij wilde huiden moet men ook nog acht slaan op de brandmerkendeze mogen niet te groot zijn of op de beste plaatsen voor komen, terwijl, wanneer men een huid gekocht heeft als met één merk, ze er geen twee mag hebben. Inlandsche huiden hebben geer brand merken en zijn dus voordeelig voor den schoenmaker, die goedkoop werken moet., 't Ongeluk is dat de bereiding van inlandsche huiden door onze looiers nog al te wensc'.ien overlaat; in den regel fabriceeren zij er leder van, dat aan lagen prijs toch nog te duur is. Men vindt echter ook wel inlandsch zoo mooi bewerku, dat het de voorkeur verdient boven wild. Bij vacheleder lette men op helder gele kleur. Ten opzichte van de beleerdheid geldt ook hetgEen over wild gezegd is. Bijzonder moet men bij vache nog toezien, dat het bij de insnijding op den rug een vasten kant heeft en dat de huiden niet versneden zijn. Wordt vervolgd. r/ OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 18 November 1890, na middags 6 ure. Tegenwoordig alle leden behalve de heer Timmermans Wz., die kennis heeft gegeven verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorle zing onveranderd vastgesteld. De voorzitter „ik acht mij verplicht de lieeren in te lichten, waarom de politiever ordening niet op de agenda voorkomt. Er zijn vandaag veel belangrijke punten te behandelen, die nog al tot bespreking kun nen aanleiding gevenik wilde daarom voor stellen de politieverordening te ajourneeren en daarvoor een specialen avond te bestem men. Van ter zijde heb ik gehoord dat ver ondersteld werd, dat ik de zaak op de lange baan wilde schuiven, maar dit is in 't ge heel niet het geval. Ik wensch binnenkort uitsluitend een avond aan de politieverorde ning te wijden. Vinden de heeren dit goed?" Nadat nog was opgemerkt, dat enkele pun ten, die van avond soms onafgedaan zouden blijven, dan op die vergadering konden wor den behandeld, werd 's voorzitters voorstel aangenomen. Aan de orde I. Installatie van het lid Gragtmans. De heer Gragtmans, door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den voor zitter de bij de wet gevorderde eeden af en neemt zitting. II. Vaststelling van de gemeente-, armen- en gasthuisrekening en van die der kamer van koophandel. De heer Verbunt brengt als jongste lid der commissie van onderzoek rapport uit, dat de verschillende rekeningen in orde zijn bevonden en concludeert lot vaststelling. Conform besloten. III. Vaststelling der begrooting over 1891 én daarmede in verband staande stukken. De voorzitter stelt aan de orde de behan deling der begrooting. De heer Timmermans verklaart namens de commissie van onderzoek, dat zij enkele op- en aanmerkingen heeft, die zij bij de betrokken artikelen zal opgeven. De secreta ris begint de voorlezing van de uitgaven, daar op de inkomsten geen aanmerkingen zijn. Bij hoofdstuk II stelt de commissie voor, de levering a. van schrijfbehoeften voor de secretarie, van de stukken, die voor rekening der gemeente gedrukt worden, de registers van den burgerlijken stand en die van bevelschriften, alsmede van boek- en bindwerk, en b. van schoolboeken en schoolbehoeften, voortaan, evenals vroeger 't geval was, te doen geschieden door de beide in de ge meente wonende boekdrukkers om beurten, met dien verstande dat in 1891 Baijens de schoolbehoeften onder b zal leveren en Tie- len al het andere ondera genoemd; in 1892 omgekeerd Tielen de schoolbehoeften en Baijens het overige en zoo bij afwisseling. Zonder discussie conform besloten. Hoofdst. Ill, art. 1, a onderhoud van kunst wegen, straten, pleinen enz. f 1100. De heer Baijens vraagt of onder die som iets begre pen is voor het leggen van trottoirs aan de Noordzijde der straat, waar dit nog niet ge schied is. Deze vraag wordt ontkennend be antwoord, zijnde de hier uitgetrokken post alleen bestemd voor gewoon onderhoud. De commissie heeft officieus vernomen, dat een adres is ingekomen van bewoners der Stationsstraat, die aanleg verzoeken van een voetpad van klinkers in de Stationsstraat vanaf de Spoorlijn tot de 2e Zeine. Zij acht hel verzoek in alle opzichten billijk, beveelt het in de aandacht van B. en W. en steunt het bij den raad. De voorzitter zegt dat dit adres is inge komen en later in behandeling zal worden genomen. Hoofdst. III, art. 6. De heer Baijens stelt voor hier een post uit te trekken voor de voltooiing van het werk aan de Noordzijde der straat, omdat, zooals het nu is, het pu bliek last heeft van de onwilligheid van en kelen. De heer Van der Heijden acht deze zaak afgedaan. De voorzitter geeft dit toe, maar merkt op dat alle besluiten kunnen herroepen worden. De heer Baijens zegt dat nooit de conditie gesteld is, dat alle boomen moesten worden opgeruimd; wel zooveel mogelijk. De heer Quirijns vindt dat het niet aan gaat om maar zoo onvoorbereid hierin te beslissen, zoo iets diende men vooraf te weten. De heer Timmermans is er in princiep voor, maar wenscht toch aan B. en W. in over weging te geven de behandeling dezer zaak uit te stellen, om den leden tijd te geven er over te denken, te meer daar hij gehoord heeft dat er misschien nog gelegenheid zou zijn de boomen te doen opruimen. Dienovereenkomstig stelt de voorzitter voor de zaak aan te houden, terwijl inmiddels B. en W. nog pogingen zullen aanwenden om de boomen gerooid te krijgen. Aldus werd besloten. De heer Hoffmans verklaart dat burge meester en wethouders de verbouwing van het raadhuis thans hebben laten rusten, om de vele werkzaamheden die er buitendien reeds zijn. De voorzitter Z2l over deze aangelegenheid niet veel zeggen. Reeds te veel is er bij andere gelegenheden over gesproken. Maar zeker is het en niemand kan het ontkennen, dat het gemeentehuis is een schandaal voor Waalwijk, de eerste gemeente van de Lang straat. Waarschijnlijk zal hier 't volgend jaar eene tentoonstelling gehouden worden, en zullen de leden van den raad dan niet rood worden tot achter de kraag van hun jas, als zij hier de vreemde heeren moeten ontvan gen Ook ten respecte van de inwoners der gemeente, die onze vergadering met hunne tegenwoordigheid vereeren, en die daar moeten staan in een soort gang, is vernieuwing hoog noodig. Maar dit alles is den leden zeerwel bekend. De heer van der Heijden blijtt de voor zitter volkomen bij, maar merkt op, dat de kosten meestal drukken op den midden- en minderen stand. De kapitalisten reclameeren bijna geregeld tegen hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag; dat zij in een schoon huis wonen, brengen zij wellicht niet in re kening. Ged. staten stellen hen gewoonlijk in 't gelijk. Het raadhuis verbouwen zou veel gemakkelijk gaan, als de kapitalisten zich wat royaler hielden. Ook de progressie bij den hoofdelijken omslag is verkeerd. Zoodra men aan een zeker inkomen is, wordt die belachelijk klein. Als de voorzitter daarin verandering weet te brengen, zal 't raadhuis gemakkelijk verbouwd worden. Hoofdst. IV, art. 3. c. Belooning van de brandmeesters f 150. Bij monde van den heer Mombers verklaart de commissie dezen post voor vermindering vatbaar te achten. Volgens haar gevoelen zijn er voor de tegenwoordige inrichting der brandweer te veel brandmeesters. Op voorstel /an den voorzitter, werd deze zaak gesteld in handen van B. en W. die, als dit gevoeglijk kan geschieden, het aantal brandmeesters zullen verminderen en in ver band daarmede den uitgetrokken post. Hoofdst. VI, aid. I, art. 1, Jaarwedde van onderwijzers f 4200.—. Ingekomen is a. een adres van den onder wijzer Aug. van der Heijden, verzoekende verhooging van salaris met een bedrag van f 50.op grond dat hij de acte gehaald heeft voor Fransch en thans D/j uur daags meer les geeft dan vroeger. De voorzitter deelt mede dat het dag. best. meent dit verzoek te moeten steunen 't is waar, hij geniet reeds een salaris van f 600 maar tijdens zijne aanstelling kon men geen onderwijzer voor minder krijgen. Hij is reeds lang hier werkzaam geweest, heeft eene acte gehaald, praesteert meer diensten dus is er reden om het verzoek in te willigen. Toegestaan. b. Idem van de onderwijzers Bloemaerts en Govaerts, ook verhooging van f 50 ver zoekende, omdat zij van f450 niet fat soenlijk kunnen leven en zich de boeken aanschaffen voor verdere bekwaming. Volgens de verklaring van den voorzitter zijn B. en W. voor inwilliging van het ver zoek van Bloemaerts en tegen dat van Go vaerts. Bloemaerts heeft reeds getoond een flink onderwijzer te zijn, en moet een fat soenlijk kosthuis hebben, dat nogal veel kost; Govaerts daarentegen is pas aangesteld en bij zijne ouders in den kost. Het dag. best. is van oordeel eerst nog eens een jaar te moeten zien, of Govaerts zich met denzelfden ijver van zijne taak blijft kwijten als tot dusverre en of er op zijn gedrag niets valt aan te merken. De heer van der Heijden merkt op, dal de ouders van Govaerts niet verplicht zijn hem den kost voor minder te geven dan anderen. Hij kan er echter in toestemmen thans alleen het salaris van Bloemaerts te verhoogen, op voorwaarde dat Govaerts 't volgend jaar in de zelfde gunst zal deelen, als hij aan de gestelde voorwaarden voldoet. Aldus wordt besloten. Art. 5. Kosten van het stichten van eene onderwijzers woning f 6000. De heer van der Heijden wenscht met betrekking tot deze zaak iets re zeggen met gesloten deurendientengevolge wordt zé aangehouden.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1