ECHO VU «ET ZIEN, TWEEDE BLAD. fa- Zondag 23 November '90, Staatkundig overzicht. BUITENLAND^ Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Xllet volgende ontleeneu wij aan het ver slag der Pr. N. Br. Ct. over de vergaderinj der provinciale staten, verleJen Donderdag gehouden. De nihilisten liadden zich lang kalm ge houden, oogenschijnlijk ten minste, tot daar nu eensklaps, niet uit het machtige czarenrijk, maar uit de stad van weelde en vermaak bij uitnemendheid, uit Parijs, berichten komen, die aantoonen, dat zij er nog wel degelijk zijn en dat zij zich niet ten goede hebben geschikt, ondanks de zware straffen, telkens weder tegen hen geëischt. Te Parijs is namelijk een hooggeplaatst Russisch waardigheids-bekleedergeneraal Seliverkoff, onder hoogst geheimzinnige om standigheden vermoord. Dinsdagmorgen reeds werd de daad gepleegd, maar de politie heeft de zaak tot Woensdag toe verborgen weten te houden om des te beter het onderzoek te kunnen leiden. Generaal Seliverkoff, die sinds een 12tal dagen in het hotel de Baden verblijf hield, is jarenlang lid geweest der Russische geheime politie en zelfs een tijdlang chef der beruchte „derde divisie." Om half elf kreeg hij bezoek van een armoedig gekleed man en nog geen half uur later vond een bediende den gene raal in een fauteuil liggen, met een kogelwond aan den slaap, nog zwak ademend. De ver wonding werd. doodelijk bevonden en zonder weder tot zijn kennis te komen, is de generaal Woensdag in den vroegen morgen overleden. De algemeene opinie is, dat de generaal, die ook in de Parijsche bommen-aangelegen heid een rol heeft gespeeld als politie-man, gevallen zou zijn als het slachtoffer van de wraak der nihilisten en men meent als dader een zekeren Padelewski te moeten aanwijzen. Reeds zijn drie nihilisten gearresteerd waar onder de reeds meer genoemde Mendelssohn, maar den verdachte zelf, die 35 jaar oud is en den generaal een invitatie voor een bal kwam ter hand stellen, heeft men nog niet kunnen arresteeren Men spreekt er van dat het schot vergiftigd was. Huiszoekingen wor den allerwegen gedaan en ten huize van den vermoedelijken dader zijn nog andere, even eens vergiftigde patronen gevonden. Indien werkelijk blijkt, dat men met een nihilistischen moord te doen heett en niet met een daad van persoonlijke wraakneming, gaan de te Parijs verblijfhoudende Russen een moeielijken tijd te gemoet. Veel nieuws is er omtrent Parnell's positie, in verband met het hem compromitteerende vonnis niet te zeggen tal van biaden, die meenen, dat hij geen leider mag blijven, maar het Ierschs volk uitspraak moet laten doen, zeggen dat eiken dag, die Pamell on gebruikt laat voorbijgaan, een nieuw verlies voor zijn reputatie is. Het proces, door den staat tegen O'Brien, Dillon en anderen ingesteld en hetwelk in October een aanvang heeft genomen terwijl in den loop der verhandelingen O'Brien en Dillon de wijk hebben genomen naar Amerika, is Woensdag te Clonmel ten einde gebracht; William O'Brien en Dillon zijn bij verstek veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf Patrick O'Brien en Cullmans tot 6 maanden en de beschuldigden Mockler, Walsh en Dalton tot vier maanden gevangenisstraf ter wijl enkele anderen, waaronder pater Hum phreys, werden vrijgesproken. De Italiaansche minister president Crispi heeft Woensdag het woord gevoerd aan een vérkiezingsbanket te Turijn. Uitvoerig besprak hij bij deze gelegenheid den staat van zaken in Afrika. Italië, zeide hij, was niet voornemens zijn gebied daar verder uit te breiden; Crispi twijfelde er niet aan of het zal gelukken met Engeland be treffende de regeling der grenzen eene min nelijke schikking te treffen. De aanvallen, gericht tegen de internatio nale staatkunde der regeering (Drievoudig Verbond), zijn, volgens Crispi, niet bij machte geweest op het land indruk te maken. Sou- vereinen zoowel als ministers hebben met de meest beminnelijke hoffelijkheid van hunne bondgenootschappelijke gevoelens doen blij ken. Crispi besprak vervolgens de hervormingen, die noodig zullen zijn om de begrooting in evenwicht te brengen zonder nieuwe belas tingen. Ten slotte verklaarde hij het voor eene onmogelijkheid met Frankrijk een handels verdrag te sluiten, wanneer het bij de kamers ingediend ontwerp tarief wet mocht worden. De Hongaarsche minister van koophandel is te Weenen aangekomen om met zijn collega te bespreken op welke punten de voorstellen aan Duitschland voor een nieuw, handelstarief kunnen worden aangenomen. Woensdag is de Servische Skoupschina geopend met een troonrede, door den eersten regent Ristitkh voorgelezen. Hij noemde de regeering door de laatste verkiezingen ge sterkt, wees op de goede relatien met de mogendheden, ook met Oostenrijk, gaf als zijn hoop te kennen, dat de zaak betreffende den moord op den Servischen consul te Pris- tina nu wel gauw uit de wereld zou worden geholpen en zeide t;n slotte dat Servie op Turkije's vriendschap grooten prijs stelt. Een hevige brand is Donderdag om 10 uur uitgebroken in de eetzaal van de mili taire school nabij Brussel, Van alle posten snelde de brandweer naar de school, die een halve mijl buiten de stad ligt. Dank zij de spoedige hulp was men den brand spoedig meester. Er is niet dan ma- terieele schade geleden. In zake den moord op den Russischen gene raal onwikkelt de politie een buitengewone be drijvigheid. Het signalement van den verdachte Padlewski is naar alle prefecten van politie getelegrafeerd. Van de Spaansche grenzen kwam daarop bericht, dat een individu op dat signalement was aangehouden. Woensdag avond arresteerde de politie een Pool, een kleedermakerdie in de avenue des Gobelins woonde doch weder werd vrijgelaten daar de persoonsbeschrijving niet klopte. De minister van oorlog, De Freycinet,. heeft verboden, dat aan den bouw van for ten of versterkingen, zoomede aan de wer ven, waar oorlogsschepen gebouwd worden, vreemde werklieden, Belgen, Italianen of an deren, aan 't werk worden gesteld. Engelscheti en Duitschers zoeken sinds lang vruchteloos naar een middel om het bier, teneinde het goed te houden, te ijzeren en in de plaats daarvan het salicylzuur, dat zoo gevaarlijke vergift, af te schaffen. Dit vraagstuk is echter door een Franschman gelukkig opgelost, en deze gewichtige ont dekking heelt zijn vinder reeds een eere-di- ploma en den titel van „fournisseur de la présidence" verschaft. Geneeskundige auto riteiten beschouwen het ijzerhoudende bier als het krachtigste hulpmiddel tegen bloed armoede. Dit uitmuntende bier, dat de ge legenheid verschaft om in een aangenamen vorm volkomen geassimileerd ijzer in zich op te nemen is tevens een lekkere tafeldrank voor zoogende moeders, jonge meisjes, grijs aards, in éen woord voor alle anémisc'ne ge stellen. De uitvinder heeft geweigerd zijn geheim voor eene aanzienlijke som aan En gelsche kapitalisten over te doen, teneinde liever de voordeelen dezer nuttige ontdek king aan het Fransche kapitaal te gunnen. Het Fransche ijzerhoudende bier, waarvan het centraal-depöt gevestigd is te Parijs straat Mont-Martre 99, komt zoo sterk in trek, dat de uitvinder het aantal depots zal moeten uitbreiden. Langs den spoorweg nabij Madrid is het stuk gesneden lijk eener vrouw gvonden. De verminking van het lijk is zoodanig, dat zij overeenkomt met de verminkingen die „Jack the Ripper" zijne vrouwelijke slachtoffers deed ondergaan. Verscheidene personen, op wie men vermoeden had, zijn in verzekerde bewaring genomen maar de moordenaar is tot nu toe onbekend gebleven. De »Fyne« vertoeft nog altijd te Corunna, maar zal toch spoedig naar Engeland terug- keeren. Nog steeds worden te Camarinas lijken aangespoeld in het geheel werden reeds 56 slachtoffers van de ramp met de „Serpent* op de speciaal daarvoor aange legde begraafplaats ter aarde besteld. Het voorstel om voor kaap Finistère een lichtschip te stationneerenis een uitvloeisel van de wenschen van hen, wier schepen op de Ga- licische kust vergingen. Hoewel op kaap Finistère een misthoorn (sirene1* aanwezig is, kon niet verhoed worden, dat de „Derwent- water" daar verging. De geredden van dat stoomschip bevinden zich te Corunna, en wachten op de komst van een stoomboot, om naar Engeland terug te keeren. Een tot dusver onbekend gebleven groot wrak, vermoedelijk van een Engelsch schip, is ontdekt op de zuidkust van Engeland, nabij Portsmouth. Lloyds en de Admiraliteit trachten de herkomst uit te vinden. In den Pruisischen landdag heeft de mi nister van financien, Miquel, de afzonderlijke belastingontwerpen toegelicht. Hij beschreef daarbij den financieelen toestand van Duitsch land als gunstig en eindigde zijne rede met te zeggen Wij drijven geen eenzijdige sociale politiek, noch eene eenzijdige agrarische po litiek, maar wij verheugen ons in den toe- nemenden welstand van de verschillende klassen der bevolking; het werk, dat wij te verrichten hebben, bestaat in het betrachten van gerechtigheid tegenover allen, en waar op de gerechtigheid een beroep wordt gedaan.kent men in Pruisen geen partijen. Het sociaal-democratische werklieden- congres, dat te Berlijn heeft vergaderd, heeft een generale commissie benoemd, waaraan de hoofdleiding van alle werkstakingen in Duitschland zal worden opgedragen. In een proclamtie heeft de generale commissie thans medegedeeld, dat voor 3000 werkstakers on dersteuning wordt verzocht, namelijk voor de werklieden uit de glasblazerijen teBergedorf, de schoenmakers te Erfurt, de leerlooiers te Kirchhain en de tabakswerkers te Eschwege. WAALWIJK. Op Zondag 23 dezer 's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum: Sontags Hymne )a. Polonaise Walzer Abt. Van Eijken. Genée. BAARDWIJK. Zondag 23 dezer, 's avonds 7 ure, bij Jac. van Woensel, Eerste Winterconcert, te geven door de liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst," met welwillende medewerking van den heer P. J. van Boxtel, te Kaatsheuvel. (Zie programma's.) WAALWIJK, 22 Nov. 1890. In de Donderdag.gehouden vergadering der provinciale staten is besloten, voor den bouw eener schutsluis te Waalwijk toe te kennen eene bijdrage van 30 pet. in een bedrag van hoogstens ƒ135,000, indien het werk door de gemeente Waalwijk werd uitgevoerd, en wordt het werk door het rijk uitgevoerd en onder houden alsdan 1/3 in de kosten; in beide gevallen onder voorwaarde, dat voor het ge bruik der schutsluis nimmer rechten zullen worden geheven. y Aan het einde der zitting herdacht de voorzitter met diep leedgevoel den treurigen toestand van Z. M. den koningdie aan het ziekbed gekluisterd, buiten de mo gelijkheid is, 's lands aangelegenheden langer te behartigen. Ofschoon ten volle overtuigd, dat H. M. de koningin, die zich de liefde van het geheele Nederlandsche volk heeft weten te verwerven, op waardige wijze zich van hare verplichtingen als regentes zal kwij ten, toch hadden we zoo gaarne gezien, dat het den grijzen vorst gegeven ware de teugels van het bewind nog eenigen tijd te voeren. Met de bedeGod spare den geliefden koning, sloot de voorzitter de vergadering. Onder den aanhef Leve de Koning! Leve de Regentes! ging de Statenvergadering uiteen. Morgen vieren twee schoenmakers: Karei ten Haaff en Johannes van Bavel met hunne respectieve echtgenooten Maria Fabn en Henriette Dalleu hun vijf en twintigjarig huwelijksfeest. Dit kwam ons der vermelding waardig voor, niet zoozeer omdat een zilveren bruiloft iets heel buitengewoons is, maar omdat de beide bruidegoms gedurende ongeveer dertig jaren onafgebroken zijn werkzaam geweest voor dewed. Kl:jberg-Van Ree. 't Is te verwachten dat het den jubilarissen bij deze gelegenheid niet zal ontbreken aan blijken van waardeering en belangstelling. Sedert de laatste noteering voor drie weken z:jn in de Langstraat verscheidene partijtjes hooi opgeruimd tusschen f7,50 en 9,per 500 Kg. De voorraad blijft echter nog zeer groot. Naar stroo blijft de vraag aanhouden; het wordt voor f8 a 9 per 500 Kg. afgeleverd. Pulpe werd in de laatste dagen veel aangevoerd; dit veevoeder geldt van f 1,20 tot 2,per 1000 Kg. Het verbod van invoer van vee in Frank rijk oefent nu reeds op de prijzen der kalf- koeien zooveel invloed uit, dat de daling op de prima qualiteit binnen weinige dagenf2.0 A 25 bedroeg en op de 2e qual.naar evenre digheid. Vare en half-afgemolken koeien deelden nog niet in de prijsvermindering en worden voortdurend tegen 160 A 200 ge kocht. Vette koeien zonder melkbare prijs- verandering, naar qual. 65 a 70 ct. per Kg.; Pinken 80 A 100, Graskalveren ƒ50 A 60 per stuk vette varkens, met veel aanbod en weinig vraag50 A 52 ets. per Kg. (schoon). Op de verleden Zaterdag te Raamsdonk gehouden najaars-paardenmarkt was_ de aan voer vrij aanzienlijk. Ofschoon er vele bui- tenlandsche kooplieden aanwezig waren, was de handel niet zeer levendig, zoodat er be trekkelijk weinig zaken gedaan werden. De prijzen beliepen naar qualiteit en ouderdom f 400 A 600. Van hoornvee was de aanvoer gering en de handel van weinig beteekenis. Door het sluiten van Frankrijk wordt algemeen groote daling in de prijzen van het kalfvee verwacht, te meer daar voor Fransche reke ning in den laatsten tijd veel gekocht werd. De grootste drukte met het afschepen van beetwortels is in het land van Altena achter den rug. Over 't algemeen is de oogst niet zoo groot geweest als het vorige jaar toch viel de uitkomst niet tegen. De gedachten daarvan waren te gering geweest. Gelukkig krijgen de wegen nu weer een beetje rust om op orde te komen. Het ziet er dan ook bar uit. Het rapport der staatscommissie in zake de herziening van het wetboek van koophandel is verschenen. De commissie stelt in hoofdzaak voor: lo. de invoering van een handelsregister; 2o. bepalingen betrekkelijk de firma; 3o. regeling van de naamlooze vennool schappen (afschaffing van de preventiev- staatsbemoeiing en regeling van de gevolge, daarvan); 4o. regeling van de beurzen van koophand< (de beurs, een openbaar gebouw, onder tod zicht van de gemeentebesturen); afschaffing va het makelaarsambt; 5o. regeling van het vrachtvervoer en er pediteurs (geheel overeenkomstig de interna tionale Bernsche overeenkomst betreffend het goederenvervoer.) In verband met het door den prov waterstaat van Noordbrabant ontworpen groolj scheepvaartkanaal van de Zuid Willemsvaa naar den Amer en de Mark, zal in DecembC te 's Hertogenbosch onder voorzitterscha van den commissaris des konings, eene cod( ferentie gehouden worden van de burgemee£| ters der belanghebbende gemeenten en va- de commissie uit de staten, welke onder voor, zitterschap van den heer A. Verheijen va Estveld, het plan heeft onderzocht. Te Tilburg is in de wijk de Reit d' boerenhofstede van H. van Abeelen afge; brand. Alles was verzekerd. Omtrent een diefstal in de r. k. ker: in het gehucht Schijf onder Rukfen, jl. Zater! dagnacht gepleegd, meldt men de volgend bijzonderheden Langs een raam binuengCj komen hebben de dieven het tabernake opengebroken en daaruit alle heilige vaten e sieraden ontvreemd. Tot het kleinste voorj werp van waarde werd medegenomen, zooda de pastoor des morgens de mis niet kon opdra| gen. Men is de dieven nog niet op het spoor. De volgenden nacht werd ook ingebroken in d sacristy der r. k. kerk te Ossendrecht (N. Br doch de dieven eene bende van 7 of personen werden in hun voornemen ver hinderd door den nachtwacht en den veld; wachter, die, licht in de kerk ziende, ziel voor de deur posteerden en, om de dieven t J verschrikkenhunne revolvers in de luch afschoten. De bende was hun echter te machti.' en ontkwam zonder nochtans de reeds in ee: zak verzamelde voorwerpen te kunnen me denemen. Te Bergenopzoom had zekere vrou v. T. zich eenige oogenblikken uit hare wonin verwijderd, haar 21/3jarig dochtertje onbewaak' achterlatende. Het kind schijnt in aanrakin te zijn gekomen met een stoof met vuui! waardoor de kleertjes in vlam geraakten. B hare terugkomst in de woning vond de moede haar kind met brandwonden overdekt en d kleertjes op sommige plaatsen reeds geheel verteerd. De toestand van de arme klein i is zeer zorgwekkend. Donderdagmorgen is aan het station t! Zutfen de ladingmeester B. onder den trei geraak', welke om 9 uur naar Arnhem ver' trekt. De ongelukkige bezweek na eenig oogenblikken; hij laat eene vrouw met twe jonge kinderen na. Te Vlissingen is Donderdagavond eei felle brand uitgebarsten in het koffiehuis Pa buiten, van de weduwe Schout. De geheel 1 vernieling van woonhuis en schuur met in: boedel was onvermijdelijk. Te Osch is door de maréchausées ge arresteerd en gevankelijk naar 's Bosch ge 1 bracht de gemeenteveldwachter G., verdach f van onzedelijke handelingen m'et eene aa1' zijne zorg toevertrouwde gevangene. Zondagavond is te Echten de landbouwe A. S. Klijnsma van een bezoek aan eei, zijner buren terugkeerende, op den gladdei weg uitgegleden en in de vrij diepe vaar. gevallen. Eer men hulp kon bieden, was hi in de diepte verdwenen. Men kon slecht zijn lijk opvisschen. Woensdag viel te Rozendaal een smidr knecht in de kandijfabriek Java van een aanzienlijke hoogte. Hij werd met gebrokei ribben opgenomen en is aan de gevolgei overleden. De man is gehuwd en vader vaU vier kinderen. XjJezooieti, 19 Nov. Door notabelen de hervormde gemeente alhier is met algemeenf stemmen tot kerkvoogd herkozen de heer H van Heijst. Komt ter tafel Verslag der commissie van rapporteur: aangaande de aanvraag der gemeente Waal wijk om een bijdrage in de kosten voor der bouw ecuer schutsluis. Het voorstel der commissie is: een bijdrag van l/3iu hoogstens f 135,000 te verleenen mits het rijk het werk uitvoert. Het lid mr. Loeff geeft te kennen, da hij gisteren oin het groote belang der zaal n:et anders kon harftlelen dan inzage vai het verslag vragen, omdat hem de conclusi daarvan niet boven bedenking was verheven Een aandachtige lezing van het zaakrijk rapport heeft hem daarin versterkt. He valt niet te ontkennen, dat het verslag een goede gezindheid ademt ten aanzien van d sohutsiuis, doch op één punt fauteert het

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5