DROP uitdeblikkentrommel, St. Nicolaas-etalage St. NICOLA AS - Waalwijk. ICOLAAS- RTIKELEÏI. Hollandsche, Engelsche en Duitsche KINDER W WILLEM COPPENS. Advertentiën, Antoon Tielen, VELOCIPEDES met twee en drie wielen, PQPPII @a PQPPIWMIIE au. au Burgerlijke stand. Handelsberichten. Bij deze neem ik beleefdelijk de vrijheid u te berichten dat mijne gereed is en voorzien van eene uitge- breide collectie van de allernieuwste artikelen. WAALWIJK. P. P. ra» Hoogst aangenaam zal het mij zijn met uw be zoek vereerd te mogen worden. Met de meeste hoogachting, aanbevelend, Geregeld voorradig eene groote sorteering Nette bediening. Concurreerende prijzen. daar, bij niet-vervulling door liet rijk van de gestelde voorwaarde, het tot-stand-komen der sluis even ver verwijderd is als verleden jaar. Als het rijk niet tot den bouw overgaat zal de schutsluis van de provincie niets krijgen en nu komt lift spreker voor, dat het best aan de gemeente Waalwijk zelf mogelijk zal zijn de schutsluis te bouwen, mits subsidie van rijk en provincie, zoodat men de gemeente niet moet dwingen het werk achterwege te latenomdat het rijk den bouw niet zou willen uitvoeren. Daarom stelt spreker voor: 1. De bijdrage van 1/8 in f 135,000 ook te verleenen bij uitvoering door de gemeente mits het rijk minstens eenzelfde bijdrage toekent en 2. Gedeputeerde staten uit te nooaigen met bekwamen spoed te trachten het daarheen te leiden, dat het rijk uitvoe ring en onderhoud op zich neme, onder verbinding geen sluisrecht te heffen. Het lid mr. Van den Biesen, herinnert, dat de oorspronkelijke aanvraag van Waalwijk hier geen goed onthaal heeft gevonden. Toen is men er in geslaagd, in Den Haag de pil te laten verguidendoor een bijdrage te weten te krijgen van 't rijk. Ook nu kan spreker intusschen niet met het voorstel om een bijdrage te verleenen, meegaan, 't Na tuurlijk gevolg zal zijndat verschillende gemee ite- en waterschapsbesturen het voor beeld van Waalwijk zullen volgen. Reeds hebben wij een aanvraag voor de haven te Drimmelen Etten en Leur zit te wachten op de beslissing, die hier zal worden geno men, wijl de haven aldaar in een toestand verkeertdie dringend voorziening behoeft. Ook het Sas te Zevenbergen en nog meer havens wachten op verbetering. De voorstelling, dat deze schutsluis een noodzakelijk uitvloeisel is van de verlegging van de uitmonding der Maas, is onwaar. Door laatstgenoemde werken is Waalwijk juist in betere omstandigheden gekomen en in hoofdzaak is de schutsluis een luxe-artikel. Op grond daarvan en uit vrees, dat een groot aantal aanvragen zullen komen, moet spreker het verhenen eener bijdrage ten sterkste ontraden met het oog op de groote uitgaven, die van de provincie in de toekomst zulleü worden gevorderd. Het lid Dr. van der Steen gelooft, dat de vorige spreker vooral wordt geleid door de vrees, dat het groote kanaal niet zal kunnen worden gegraven, als de pro vincie andere uitgaven doet. Spreker deelt die vrees niet en zal gaarne meegaan mei het voorstel Mr. Loeff, doch wijst er op dat bij uitvoering door de geinente niet 1/8 maar 30 pet. door de provincie zal worden bijgedragen. Het lid Bressers kan zijn teleurstelling niet verhelen over de omstandigheid, dat in beginsel het werk wordt bestreden door den secretaris van de commissie voor het groote scheepvaartkanaal, daar juist deze in de cir culaire aan de gemeente- en waterschaps besturen zegt, dat tegenwoordig alles er op moet worden gericht, om zoo goed mogelijke verkeersmiddelen te verkrijgen, ten einde de binnenlandsche industrie in staat te stellen te wedijveren met het buitenland. Dit be ginsel mag vooral gelden voor de industrie der Langstraat. De bouw dezer sluis is van onbetwistbaar groot nut voor een voornaam deel der pro vincie. De vrees, dat vele andere aanvragen hier zullen komen, deelt spreker niet. Het lid Mr. Loeff erkent, dat de opmer king van het lid Dr. van der Steen gegrond is en zal gaarne in dien zin zijn voorstel wijzigen. In antwoord aan het lid Mr. van den Biesen merkt hij op, dat deze uitgaat van 't spreekwoordvivent les principes, péris^ent les colonies De door genoemd lid aangehaalde voorbeelden zijn echter geens zins op één lijn te stellen met deze aan vraag. Hij heeft toch met geen enkel woord hooren gewagen, dat eenig provinciaal be lang bij die andere havens is betrokken en geen werk, waarvoor hier in de laatste jaren subsidie is gegeven, is van zooveel belang als dit. Mr. Van den Biesen "komt in strijd niet alleen met het zeer grondig rapport van den hootd-ingen'eur van den provincia len waterstaat, maar ook met het gevoelen van vier der zes afdeelingen. Het werk is dan ook van zeer groot belang voor de ge- heele Langstraat en voor Tilburg; het vormt als 't ware een trait-d'nnion tusschen het landbouwende noorden en het fabrieksnijvere zuiden en is alzoo van gewicht voor dege- heele provincie. Het lid Mol, de rapporteur, zegt zich persoonlijk geheel te vereenigen met 't geen Idoor de voorstanders van het werk is aan gevoerd en verklaart namens de commissie van rapporteurs het voorstel-Mr. Loeff over te nemen. In stemming gebracht, wordt dit aange nomen met 31 tegen 4 stemmen. Tegen stemden: Mr. Van den Biesen, C. J. Verheijen, Karei Raijmakers en Van Teeffelen. Vereenigde Vergadering van de beide Kamers der Stateu-Generaal, op Donderdag 20 November 1890, voor de Eedsaflegging door Ilare Majesteit de Koningin-Regentes. (Geopend te twaalf uren.) De voorzitter, de heer mr. A. Van Naa- men van Eemnes, opent de vergadering en laat voorlezing doen van het kon. besluit van 18 November 1890, no. 34, genomen door den raad van statp, krachtens art. 45, 2o. van de Grondwetwaarnemende het Koninklijk gezag, waarbij is bepaald, dat Je vereenigde vergadering van de Staten-Gene- raal, waarin de bij art 43 van de Grondwet omschreven eed door Hare Majesteit de Koningin als Regentes van het Koningrijk zal worden afgelegd, heden zal gehouden worden. De voorzitter benoemt eene commissie van leden uit de beide kamers, die FI. M. de Koningin-Regentes bij Iloogstderzelver aankomst in het gebouw der Staten-Generaal zal ontvangen en uitgeleide doen. Als zoo danig worden benoemd de heerenVan Eysinga, T. P. Viruly, Var. Tienhoven, Van der Schrieck, Tak van Poortvliet, Brantzen van de Zijp, Gleichman, Vos de Waal, Vening Meincsz, Verheijen, Rutgers van Rozenburg, Roel', Schimmelpenninck Van der Oije, Clerx en Van Bylandt. De zaal der tweede kamer was reeds te 12 uur gevuld met kamerleden. Later kwa men de ministers, kanselier der orden, de leden van den raad van state, schier allen in galacostum. De loges en tribunes waren gevuld met alle gezanten, attaché'» met hun dames en tal van andere hooggeplaatsten. De aanblik was schitterend. Te 1 uur 20 minuten kondigde de kamer heer-ceremoniemeester H. M. de Koningin aan, waarop de hofstoet binnentrad, gevolgd door H. M. de Koningin, begeleid door de commissie, wier president de heer Van Eysinga de Koningin leidde naar den Koninklijken zetel, een prachtig gebeeldhouwde fauteuil, met heraldieke figuren geborduurd, staande op de verbreede estrade naast den troon. De grootmeesteres en de dame du palais, baronesse Vau Hardenbroek, plaatsten zich achter de Koningin, terwijl de hofstoet een halven cirkel vormde. Alleen Hare Majesteit zette zich neder. Zij droeg een donkergrijs, fluweelen kleed met een langen sleep en een zwarten kanten hoed. De voorzitter richt zich daarna tot Hare Majesteit de Koningin-Regentes met de volgende woorden Mevrouw „Ik heet Uwe Majesteit welkom in dit plechtig maar smartelijk oogenblik. Nederland gedurende meer dan 40 jaren tevreden en gelukkig door de grondwettige regeering van Zijn geëerbiedigden Koning is sedert eenigen tijd met diepe droefheid vervuld, door de langdurige ziekte van zijn geliefden Vorst, waarvan de genezing - hoe zeer ook afgebeden - steeds onzeker blijft. In deze donkere dagen is het een heldere lichtstraal, dat iedereen Uwe Majesteit heeft leeren hoogachten en lief hebben als Gemaliu, als Moeder en als IConingiu. Daarom ziet het Nederlanclsche Volk met veel vertrouwen tot Uwe Majesteit op, omdat het vast overtuigd is, dat Lwe Majesteit met geheele toewijding van hart en geest, het goede voorbeeld van Uwen Koninklijken Gemaal zal volgen, nu Uwe Majesteit ge roepen is in Zijne plaats te regeeren. Daarom ook verheugt de volksvertegen woordiging zich zeer, dat Uwe Majesteit, aan haar eenparige roepstem gehoor gevende, bereid is het Regentschap te aanvaarden. Als haar voorzitter neem ik thans de vrijheid Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken den door de Grondwet van den Regent gevorderden eed in mijne handen te willen afleggen. H. M. de Koningin stond hierna op en las met krachtige, waardige, doch licht be wogen stem het geheele eedsformulier, telkens nadruk leggende op de woorden „Ik zweer/' door de rechterhand op te heffen. „Ik zweer trouw aan den koning; ik zweer, dat ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koniüg buiten staat blijft de regeering waar te nemen, de Grondwet steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zweerdat Ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat Ik de algeraeene en bijzondere vrijheiden de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de alge- meene en bijzondere welvaart alle middelen aanwenden, welke de wetten te Mijner be schikking stellen, gelijk een goede en getrouwe Regentes schuldig is te doen. hZoo waarlijk helpe mij God Almachtig!" Daarna zeide de voorzitter „Moge de Almachtige God steeds Uwe Majesteit Zijnen besten zegen schenken op de gewichtige maar motielijke taak door Uwe Majesteit aanvaard. „Moge Hij ons dierbaar Vaderland en ons geliefd Vorstenhuis altijd nabij zijn en be hoeden." Daarna werd der Koningin uitgeleide gedaan. Langs den wegdien de stoet volgde was een onafzienbare menigte tot zelfs op de daken, doch algemeen was de stemming kalm en eerbiedig. Het „Wilhelmus" werd gespeeld bij het paleis en op liet Binnenhof, toen de Koningin het rijtuig in- en uitstapte. Granen met vraag voor comsumptie aan vorige prijzen. Er was deze week voldoende vraag voor zooileder, hoofdzakelijk zwaar zoowel in prima als secondaire waar. In midden wichten giugen cenige partijtjes van de hand aan geheime prijzen. Licht zoolleder voor de plaatselijke schoen fabrieken blijft vast gestemd, ook daarvan werdeu eenige min of meer belangrijke par tijtjes opgeruimd. Voor verschillende soorten fijn overleder en zwart paardeleder is de handel vlug met veel vraag aan betere prijzen. De handel in schors bepaalt zich tot kleine zaakjes voor directe behoefte. De prijzen blijven hoog. CAPELLG. Vanaf 721 Nov. GEBOREN Willemina Maria, dochter van Ma- rinus Oerlemans en Johanna Kuijsters. Adriaan Antonie, zoon van Antonie Johan nes Bogers en Elisabeth de Bie. Adriana. d. van Josijna Koenen. Dirkje, d. van Adriaan Ramstijn en Annigje Vos. Ge- rardus Maurits, z. van Machiel Koenen en Wilhelmina Hoefnagel. Adriana, d. van Johannes Pieter de Roon en Gerardinavan Beek. OVERLEDEN Johannes Roelol's, oud 16 maan den. Leendert Verduijn, oud 13 m. Jan Verhagen, oud 2 m. Adriana Koenen, oud 9 dagen. Sophia Maria Waerst, oud lm. Johanna Helena Oerlemans, oud 2 m. Hendrik van Dongen, oud 71 jaren, weduwnaar van Elisabeth Muller. Bevallen van een ZOON, MARIE DUIJNSTEE-BINK. Nijmegen, 21 Nov. 1890. Eenige kennisgeving. WAALWIJK 21 Nov. Bij redelijken aanvoer was de handel in hoorn vee minder vlug. Kalf koeien f 140.— k f 265.-. Kalfvaarzen f130.a f180. Jonge varkens 1'6.a f9,50. Met tamelijk veel aanvoer flauwen handel. Ter botermarkt aangevoerd 1681 KG., van f 0,82 a fl,08 per KG. Eieren f 6a 6,75 per 100 stuks. GEDEPONEERD Uitmuntend middel tegen HOEST. Schei- jkundig onderzocht door verscheidene doctoren, en in den handel gebracht in nette blikken trom meltjes voor 25 ct. door N. KATER Co., Groningen. Waarschuwing. Men gelieve er op te letten dat elk stukje drop den vorm neeft van i,een zittende kat", Verkrijgbaar by: W. J. van Kollenburg, Waalwijk. P. Verwiel, Waspik. C. M. de Bas, Capelle. Jou. v. Drunen, Dongen. A. J. Kolen Tilburg. J. Mels, h HANDELSMERK. ¥jü){ UEd. Dr. Bij deze heb ik de eer het geachte publiek van WAALWIJK en OMSTRE KEN te berichten, dat vanaf heden bij mij is geëtaleerd eene prachtige collectie bestaande in eene uitgebreide sorteering pALANTERIEEN, J^JNDER,SFEELGOEDEF^EN, vanaf de ordinairste tot de fijnste qualiteiten, alles zeer geschikt om voor eiken stand positie of leeftijd er iets te vinden is, dat voor St. NICOLA AS-CADEAU weder- keerig kan dienen.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 6