Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. den mond te voorkomen; deze doek werd verbor gen onder eenige lauwerbladerenwelke het gelaat als een krans omringden; het lichaam daarna op het bed gelegd en zorgvuldig toegedekt. Zoo was het lijk des konings Zondag middag ten twee uren voor de beambten van het paleis te zien. Weinig veranderd vonden dezen hun mee;ter daar, uitgestrekt op het groote ledikant in de gewone slaapkamer des konings. Deze kamer is een ruim vertrek, eenvoudig, bijna sober gemeubeld; ebbenhouten stoelen met blauw chits overtrokken, een dito behang, geven aan dit vertrek in het paleis den naam van de blauwe kamer, dezelfde kamer waar de koning bij zijn aankomst op het Loo, na zijn huwelijk te Arolsen, gewoou was des avonds thee te drin ken met de koninginals de sta tszaken waren afgedaan en het gewone hofgezelschap was ont bonden. De jeugdige koningin Wilhelmina is niet bij het lijk van naar vader toegelaten, maar liet bloemen uit harr eigen tuin vergaren en op het doodsbed spreien. De laatste oogenblikken des konings moeten blijkbaar weinig pijnlijk zijn geweest. Hij is zacht ontslapen. Ook in zijne laatste levensdagen was hij betrek kelijk kalm en rustig. Na den nacht van Donderdag op Vrijdag j.L is de koning niet meer bij kennis geweest; maar dat laatste oogenblik gaf nog getuigenis van den sterken wil en van de onverzettelijkheid, die altijd liet kenmerk van 's konings karakter is geweest. Ook toen waakte van den Bosch aan zijne sponde. Verscheidene uren achtereen had de ko ning stil en rustig neer gelegen. Eensklaps be gon hij zich te bewegen en aanstalten te maken om op te staan. Van den Bosch schikte het bed terecht en trachtte den hoogen lijder tot kalmte te brengen. Maar dit baatte niet. Niet een forschcn greep wierp den koning de dekens ter zijde en voor dat ae kamerdienaar er op beducht was, stond hij recht overeind voor het ledikant. Zelfs toen maakte zijn forsche gestalte nog indruk. De koning was weinig vermagerdzijn voeten echter waren gezwollen en belemmerden hem in de poging tot loopen, die hij toen aanwendde. Van den Bosch schoot toe en wilde den ko ning beduiden, dat hij zich weer rustig neer moest leggen. Met een krachtig gebaar wees de koning hem terug. „Wie beveelt hier, gij of ik Dit zijn de laatste woorden geweest, die de koning heeft gesproken. Schuchter gaf Van den Bosch ten antwoord „Uwe majesteit en die alleen," terwijl hij den koning ondersteunde. Toen, ziende dat de pogingen om te gaan ijdel waren en dat de koning gevaar liep te vallen, voegde Van den Boscli er bij„Maar uw ka merdienaar weet, dat een koning niet vallen mag," er. een lakei wenkende, legde hij met behulp van deze, den inmiddels weder willenloos geworden lijder neder op het ziekbed, waar deze onmid- pelijk insluimerde. Van tijd tot tijd werd de koning na dat oogen blik nog wakker, maar van zijne omgeving her kende hij niemand meer. Hij heelt ook niet meer gesproken en naar de verschijnselen te oordeelen, ook geen doodstrijd gekend. De eerste verschijnselen van zijne ontbinding, die Dr. Vlaanderen aanleiding gaven om nog Za terdagavond hulp te ontbieden waren een klam zweet, dat zich om den mond des konings begon te vertoonen. Reeds Zondagmorgen ten 81/* uur verspreidde zich om het Loo en te Apeldoorn het bericht dat de slag gevallen was. Op dat uur werd namelijk den genoodigden tot den kerkdienst in de hofkapel, waarbij proi. Beets zou voorgaan, door drie beambten van het paleis aangezegd, dat de dienst was afgekondigd. Tot dien hotdienst werden gedurende de laatste weken achtereenvolgens elke week uitgenoodigd diegenen van de ingezetenen, welke daartoe het verzoek hadden gedaan en die daarvoor dan, als zij aan de beurt waren, een kaart ontvingen. In Apeldoorn en om het Loo verschenen spoe dig de eerste vlaggen halfstok en toen ds. Hat- tink" in de Hervormde kerk den preekstoel be klom. was de doodstijding, al was zij dan ook nog slechts officieus, reeds zoo zeker, dat hij zijn tekst kon wijzigen en zijn preek hield naar aan leiding van 1 kon: 2 vers 10: *en hij ontsliep met zijne vaderen." Den burgemeester van Apeldoorn werd ten 12 ure olïïcieele aanzegging gedaan en werd de dood des konings aangeteekend in de registers van den burgerlijken stand. Eigenhandig schreef de ko ningin verscheidene telegrammen aan hare naaste betrekkingen. Aan het telegraafkantoor op het Loo en in Apeldoorn lagen binnen enkele oogen blikken stapels telegrammen aan regeeringsper- sonen, dagbladen en particulieren. Onmiddellijk werd naar Amsterdam om hulp geseind en wer den vier ambtenaren naar Apeldoorn gezonden en een viertal telegraafdraden tusschen het Loo en Amsterdam in dienst gesteld. Tot in den na middag bleven die draden voortdurend in ge bruik. Zoo groot was de toevloed van telegrammen dat het officieele bericht aan den burgemeester van Amsterdam eerst te een uur aankwam. Uit vertrouwbare bron wordt vernomen dat het vorstelijk overschot hoogst waarschijnlijk Maandag 1 December, des ochtends half 12 per extra trein naar Den Haag zal worden overge bracht. Denzelfden dag zullen de koningin en de koningin-weduwe te l03/4 uur in de residentie aankomen met haar gevolg, om aldaar dan ge- ruimen tijd te verblijven. Zondagavond 30 November heeft een plechtige lijkdienst op het Loo-paleis plaats, waarvoor ar. Beets uitgenoodigd is de lijkrede te houden. Het geheele personeel is daarbij uitgenoodigd. Nader meldt men ons, dat de begrafenis van Z. M. den koning vermoedelijk op Dinsdag 9 December zal plaats hebben. De gepens. luit.-generaal jhr. G. M. Verspijck, adjudant-geneneraal van wijlen Z. M. den koning, en'jhr. J. H. van Capellen vice-admiraaladj.- gener.ial der marine en chef van het militair huis van wijlen Z. M. zullen, naar men bericht, naar Berlijn en St. Petersburg vertrekken om aan de keizers van Duitschland en Rusland het be richt van het overlijden des konings over te brengen. Behalve de departementen van algemeen be stuur hebben ook de verschillende staats- en rechtscolleges den rouw aangenomen. Ook ten paleize Het Loo wordt op het condo leance-register druk geteekend door velen uit den omtrek. Maandag heeft de schilder D. Josselin de Jong op last van Hare Majesteit eene crayon-teekening gemaakt van het hoofd van den overleden ko ning. Het gelaat heeft zijne rustige uitdrukking behouden. Het stoffelijk overschot van Z. M. den koning is gisteren avond gekist en is gekleed in admi- raalsuniform der marine. Het overschot is eerst gelegd in een looden bekleedsel, rustende in een eikenhouten met zwart laken bekleede kist; in beiden is ter hoog te van het hoofd een glasruit geplaatst, opdat het gelaat zichtbaar blijve; deze kist wordt later ge huld in een mahoniehouten hulsel op zilveren leeuwenpooten. Nader wordt vernomen, dat II. M. de koningin regentes met de jonge koningin Wilhelmina a.s. Maandag 1 Decemberdes voormiddags ten ü1/» ure van het Loo zullen vertrekken naar 's Ilage terwijl het stoffelijk overschot des konings ten half twaalf ure met een rouwtrein naar de resi dentie wordt overgebracht, zoodat de droevige stoet fusschen 2 en 3 ure in Den Haag zal aan komen. Men verneemt thans, dat de plechtige teraarde bestelling op 4 December zal plaats hebben. Men verzekert, dat in het paleis te 's Ilage ge legenheid aan het publiek zal worden gegeven om een blik te werpen op 's konings lijk. Van het Loo wordt gemeld De kisting van het stoffelijk overschot van den koning is gisteren avond geschied buiten tegen woordigheid van II. M. de koningin en H. M. de koningin-regentes, maar in bijzijn van enkele hofdignitarissen en den arts Van Vlaanderen. De kist is daarna overgebracht naar de groote zaal van het paleis, als eenvoudige rouwkamer inge richt en wordt heden door den minister van justitie verzegeld. Het bericht van het overlijden van koning Willem III der Nederlanden, den laatsten mannelijken telg uit een zoo roemrijk ge slacht heeft voor zoover wij er uit de reeds ontvangen buitenlaudsche bladen over kunnen oordeelen ook in het buitenland grooten indruk gemaakt. Immers men weet hoe nauw volk en vorst in Nederland zijn saamverbonden, hoe de vorst er immer heeft gedeeld zoowel in het leed als in de vreugde der natie en hoe deze laatste immer heeft geweend met het rouwdragend hof en ge juicht en gejubeld als de vorst reden bad tot verheugenis. Men wijst er op, dat koning Willem III geen vorst is geweest, van wiens groote daden op het slagveld de historie zal weten te verhalen, maar dat hij voor zijn land zich heeft getoond een goed en recht vaardig vorst, het illustre hoofd der dynastie van Oranje, Willem den Zwijger waardig, gestreng zich houdende aan de grondwet en dat hij steeds volgens het Fransche spreek woord is geweest de vorst, die wel regeert; maar niet heerscht, die zijn land steeds waar dig heelt weten te vertegenwoordigen en den wil van de meerderheid der natie ten uit voer bracht. In Belgie, waar de sporen van de veree- niging met het Noorden nog immer niet gansch en al zijn uitgewischt, heeft de tijding van Koning Willems overlijden voornamelijk een diepen indruk gemaakt, men brengt in de Belgische bladen ook in de Fransch- gezinde in herinnering, welk een schoone ontvangst den kleinzoon van Willem I in Belgie's hoofdstad is ten deel gevallen, toen hij in 1885 met zijn jonge gemalin het Bel gische koninspaar een contra-visite bracht. Als een overwinnaar werd koning Willem ontvangen in zijn geboortestad; nimmer is in Belgie een buitenlandsch vorst zulk een ont vangst bereid aldus zeide men. Het doet den waren Nederlander goed dit alles te lezen en te herlezen, al valt 't niet te loochenen, dat het 't harte pijnlijk treft in droeve tijden terug te denken aan dagen van vreugde. Wij kunnen niet uitroepen „le roi est mort, vive le roi" (De koning is dood, leve de koning maar wij kunnen ons nauwer scharen om de jeugdige koninginne Wilhelmina, vóór enkele uren nog kroonprinses, de eenige en teedere loot van den ouden, van zijn kroon beroofden stam. De Luxemburgsche bevolking toont zich mede zeer getroffen. De lecïen van de regeering met eene deputatie uit de kamer zullen aan de begrafenis deelnemen. Eene proclamatie, onderteekend door alle ministers, is uitgevaardigd, waarin zij hulde brengen aan de nagedachtenis van den vorst. Daal de mannelijke linie van het roemrijke huis van Oranje is uitgestorven, wordt geconsta teerd, dat de kroon met vol recht overgaat op hertog Adolf van Nassau. Het land van Luxemburg vertrouwt zich ten volle aan den nieuwen souvereinwaarvan het ridderlijk karakter bekend is. Deze week nog zal de groothertog den eed afleggen. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de begrooting van onderwijs nagenoeg onveranderd aangenomen en is daarna over gegaan tot die van schoone kunsten. Op het bureau der kamer is nedergelegd het verdrag met den koning van Dahomey. In art. 1 verbindt zich de koning van Dahomey Frankrijks protectoraat over Porto Novo te zullen eerbiedigen en zich van eiken strooptocht op dat gebied te zullen onthoud in. In art. 2 neemt Frankrijk op zich jaarlijks 20.000 fr. te betalen aan den koning, die het tolkantoor van Kotonou, dat tot nu toe in zijne handen was, aan Frankrijk aistaat. In den moord gepleegd op den Russischen generaal Seliverstoi, is nog immer geen licht gekomen ten minste niet zooveel als de po litie wel zou wenschen. Padlewski schijnt reeds sinds Woensdag over de grenzen te zijn. Ongelukkig wordt de moord beschouwd als een politieke misdaad en Padlewski alleen als net werktuig, dat ten uitvoer heeft ge bracht wat anderen hadden beraamd en welke anderen 't in hun eigen belang en dat van hun zaak beter en veiliger achtten, dat de generaal van het wereld tooneel verdween, die, toen hij in functie was, meer dan 12000 personen van beide seksen naar Siberien moet hebben gezonden, zonder eenigen vorm van proces. Te Petsburg schijnt men ook niets in zijn schik te zijn huiszoekingen en zelfs arrestatien van verdachten zijn daar aan de orde van den dag. Het blijkt, dat professor Koch, aan wien door alle bladen in woord en beeld om strijd hulde wordt gebracht wegens zijne zegen rijke ontdekking, dezer dagen bij keizer YVilhelm eene langdurige audiëntie heeft ge had en daarin breedvoeriger mededeelingen betreffende zijne ontdekking heeft gedaan, waarna de keizer hem het grootkruis der Orde van den Rooden Adelaar heeft ter hand gesteld. Dit is eene hoogst buitengewone onderscheiding, te meer omdat prof. Koc.h nog in geen klasse van die orde was benoemd en dus in eens de hoogste heeft gekregen. Na de audiëntie is prof. Koch ook bij de keizerin ontvangen. Hetzelfde nummer van den Reichsanzeiger, dat de benoeming van Koch bevat, maakt ook den tekts openbaar der correspondentie, tusschen Duitschland en Engeland gewisseld betreffende Zanzibar. Volgens de Norddeutsche is ook met Frank rijk eene overeenkomst getroffen, waarbij het protectoraat van genoemde mogendheid over Madagascar door Duitschland wordt erkend en Frankrijk zijne goedkeuring verleent aan de jongste Duitsche inbezitneming in Oost- Afrika. Uit het Zwitsersche kanton Tessino komt thans eindelijk de welkome tijding, dat de verzoeningscommissie uit beide partijen, die te Bern wordt gehouden, een vergelijk heeft tot stand gebracht, en wel op den grondslag eener evenredige vertegenwoordiging van beide partijen. Ongelukkig komt terzelfder tijd uit Belin- zona bericht, dat de voorzitter des Tessijn- sche liberale Unie, de heer Luigi Vassali, in een bosch bij Riva, aan het meer van Lugano, in zoo zwaar gewonden toestand is aangetroffen, dat men voor zijn leven vreest. Er wordt bijgevoegd, dat men hier hoogst waarschijnlijk met eene politieke wraakne ming te doen heelt. In Italië hebben Zondag de verkiezingen plaats gevonden voor de kamer van afge vaardigden en het succes der regeering is niet twijfelachtig, ja, men meent zelfs dat de meerderheid van Crispi nog zal toenemen. Crispi zal de overwinning niet aan zijn rede voeringen te Florence, Palermo en Turyr. te danken hebben, maar aan de houding van een groot deel der kiezers, die liever gansch en al neutraal blijven, dan saam te gaan met de radicalen; 't zijn dezulken, die Crispi's politiek noodlottig achten voor het land, maar die het bewind der radicalen nog gevaarlijker heeten. Bovendien onthouden zich de clerica- len op hoog bevel van het Vaticaan van deelneming aan de stemming en evenzeer de socialisten, wijl zij geen geschikte candi- daten konden -'inden, 't Is dus eene over winning bij gebrek aan strijders, deFranschman noemt zoo iets ten minste „une victoire faute de combattants." De nederlaag der radicalen belooft een geduchte te zijn, Onder de gekozenen te Rome bevindt zich ook de Irredentist (voorstander der annexatie van Oostenrijk-Italie) Barzilai. Dit feit gaf aanleiding tot een reeks van manifestatien. Koning Humbert van Italië behoort tot die vorsten, welke zich hoogst zelden over den algemeeuen politieken toestand uitlaten en wiens woorden diensvolgens van grooter gewicht zijn dan die van vorsten en staats lieden, welke minder spaarzaam zijn met hun manifestatien. 't Is bij gelegenheid van den verjaardag van koningin Margaretha, dat koning Humbert den lof heeft gezongen van zijn bondgenoot keizer YVilhelm van Duitsch land, wiens vredelievendheid hij boven allen twijfel verheven achtte. Volgens bericht uit New-York hebben de invoeren verleden week 9,945.277 dollars bedragen, waarvan 1,984,836 voor geweven goederen. Het Braziliaansch congres heeft eene com missie benoemd, belast met het onderzoek van een ontwerp grondwet voor de Brazili- aansche republiek. Het congres verdaagde zijne zittingen tot dat de commissie haar rapport zal hebben overgelegd. I' 1 -Jü-l?11]! De koning heeft onmiddellijk op het be richt van den dood van den koning der Nederlanden de garden-partij, die tegen Maan dag was vastgesteld in de serres van het kasteel te Laeken, laten afzeggen. De minister van buitenlandsche zaken Chi- may, heeft dadelijk na ontvangst der droeve tijding een bezoek van rouwbeklag gebracht aan den gezant baron Gericke van Herwijnen. De afgevaardigde Saint-Germain heeft, al dus wordt gemeld, een wetsvoorstel inge diend, waarbij bepaald wordt, dat alle vreem de verzekeringsmaatschappijen de toestem ming der regeering moeten vragen, en de helft der inkomsten van haar Fransche agent schappen in Fransche effecten in de staats- depotkas moeten deponeeren. Dit voorstel treft voornamelijk de Amerikaansche verze keringsmaatschappijen, zoodat het als een soort represaille tegen de Mac Kinley-bill beschouwd kan worden. De kardinaal Lavigerie heeft aan de geestelijkheid in zijn diocees den tekst doen toekomen van de toespraak, die hij dezer dagen gehouden heeft op een door hem aan den staf der officieren van het Fransche es kader in de Middellandsche zee eti aan den prefect en andere overheidspersonen aange boden feestmaal. In den geleidenden brief geeft hij aan zijne geestelijkheid te kennen, dat zij die toespraak zeker in de Algerijnsche bladen gelezen hebbenmaar daar de open bare meening terecht er eene groote betee- kenis aan hecht, en de bladen allicht door eene fout van den verslaggever op een of ander punt minder juist kunnen zijn, zoo stelt hij er prijs op dat de authentieke tekst on der hare oogen komt. Zooals gij ziet, voegt hij er bij, is hetgeen ik gesproken heb de trouwe weerklank van de leer, door Leo XIII verkondigd. Ten bewijze dat .de republiek niet nood zakelijk tegen den katholieken godsdienst gericht is, wijst de kardinaal op Ecuador, waar de republiek een door en door katho liek karakter heeft, en op de Amerikaansche Unie, waar de vrijheid der kerk in geen en kel opzicht wordt aangerand. Is de geeste lijkheid eenmaal toegetreden tot de republiek in Frankrijk, dan kan zij bijdragen om er die groote conservatieve en nationale partij te vormen, welke alleen in staat is den strijd vruchtbaar te maken, aan de regeering duur zaamheid te geven en het voor ons allen noodzakelijke vertrouwen naar buiten in te boezemen. „Het zou een allerbetreurens- waardigst schouwspel zijn, indien wij voort gingen in ons oogenschijnlijk stilzwijgen en onze schijnbare onverschilligheid tegenover alle tegen de kerk reeds gerichte of nog te beramen aanslagen. Het zou eene eeuwige schande wezen voor ons allen, bisschoppen, priesters, geloovigen, indien wij niets be proefd hadden ter verdediging van het ge loof tegen de bouwvallen, die zich opeenhoo- pen, en alzoo de kerk in Frankrijk lieten on dergaan voor ds magere voldoening van ons al meer en meer verwijderd te hebben van de wenschen des lands en de partijen te volgen, van welke verscheidene leden, hoe achtenswaardig voor het overige ook, hunne onmacht hebben doen zien." De kardinaal verlangt dat de pastoors den officieelen tekst zijner toespraak in het ar chief van huu kerspel nederleggen. Volgens de Matin zijn er 125000 exem plaren gedrukt van een manifest, waarin de lottlingen tot oproer worden aangespoord. Maandag, Dinsdag en Woensdag zijn zij in pakken van 2000, 4000 en 5000 stuks, al naar gelang van de grootte der gemeenten, verzonden. Thans moeten er nog slechts 5000 over zijn, behalve die, welke voor de Parijsche kazernes in veilige handen worden bewaard. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen waren genomen en tevergeefs heeft de poli tie, die Woensdag gewaarschuwd werd, ge tracht de geheime drakkerij te ontdekken of de verspreiding tegen te gaan. De commandant van den kruiser „Infante Isabelle," van Montevideo teruggekeerd, is te Cadix gearresteerd, beschuldigd van niet getrouw de instructies te hebben nageleefd, die hem door den minister van marine ten opzichte van de Argentijnsche republiek wa ren verstrekt. Alle avondbladen, van de radicale at tofc die van de reactionaire richting toe, spreken onvoorwaardelijk hunne waardeering uit voor de strikt constitutioneele gedragslijn,die wijlen koning Willem III altijd gevolgd heeft, en roemen de groote persoonlijke genegenheid welke hij bij zijn volk genoten heeft, 's Ko nings vroegere, weiuig Pruisischgezinde ge voelens worden slechts ter loops aangeroerd, met de opmerking dat in de laatste jaren zijne betrekkingen tot het hof van Berlijn meer vriendschappelijk zijn geworden. De Vossische Ztg. prijst de goedhartigheid en mildheid van den overledene en zijn meer dan alledaagsch talent voor muziek. De National Ztg. zegt dat de dood van Willem III geen einde gemaakt heeft aan een door groote daden in oorlog of vrede met roem gestempeld levenmaar ook de donkere schaduwen welke menige schitterende vor stelijke loopbaan verduisteren, worden in de zijne gemist. Hetzelfde blad merkt nog op, als een buitengewone samenloop van omstan digheden dat er tegenwoordig in drie ko ninkrijken van Europa, in Spanje in Servie en in Nederland, kinderen van 4 tot 14 jaren de kroon dragen. De Nordd. Allgemeine Zeitung zegt aan het slot van haar artikel; »In de verstandige vaderlandsliefde van het Nederlandsche volk ligt een waarborg, dat een staat, die in de geschiedboeken der Eu- ropeesche beschaving zulke roemvolle blad zijden vult, voort zal gaan een steunpilaar van orde en vrede in Europa te wezen."

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2