x, Notaris RANT, PRACHT-LAMPEREINIGER Eau dé Cologne St. NICOLA AS. St. Nicolaas-Etalage St. Nicolaas-Artikelen. B. G. Speekenbrink, Advertentiën, Aataoa Tislsa. Italië. BINNENLAND. 'diprj 9fllM 9Q J9qiH9A0|I 08 ^Bpuoz Antoon Tielen te WAALWIJK, Bekendmaking. Handelsberichten. X Ingezonden stukken. „De Koning is niet meek!" Maakt Bekend •HüfUSaH J,3H //EENSGEZINDHEID" Martinus de Roon Hzn. te Waalwijk, Maandag 1 December 1890, ter herberge van JOHAN v. LEEUWEN, 's avonds 7 uur. TVVHOT uooAVD# ut .mn g spuoAB s4 II II LINGNER KRAFT'S steeds verkrijgbaar bij Ondergeteekende heeft de eer bij deze te berichten, dat zijne bevat eene schoone en ruime keuze Als altijd kan men van eene nette en voordeelige bediening verzekerd zijn. WAALWIJK. Confiseur-p&tissier. Diezelfde gedachte dat de verwisseling der troonsopvolging in Nederland rustig plaats hebben en ook in de toekomst geene staat kundige storingen teweeg brengen zalvindt men onder verschillende vormen in alle be schouwingen terug. Reeds Zondag heeft de keizer per tele graaf zijn rouwbeklag aan de koningin we duwe gezonden. Waarschijnlijk zal prins Al- brecht, regent van Brunswijk, den keizer bij de begrafenis vertegenwoordigen. De hertog van Nassau is voornemens naar 's Gravenhage te vertrekken. De vorst van Waldeck, die de feestelijkheden te Büokeburg bijwoonde, waar de jonggehuwde prinses Victoria haren in tocht hield, ontving daar het noodlottig be richt en vertrok terstond. Te Berlijn werd het officieele bericht uit 's Hage Maandag ochtend te elf uur ontvangen, nadat uit Luxemburg reeds particuliere tijdingen ge komen waren. De hier bestaande Nederland- sche vereeniging Nederland en Oranje heeft eene buitengewone vergadering belegd on*, over een passend rouwbetoon te beraadslagen Binnenkort zullen verschijnen de mémoires van mevrouw Rosalie Montmasson, eertijds gehuwd met Crispi, te Malta, doch wier hu welijk met Italie's premier door dezen ont bonden werd, wat geschieden kon wegens een fout in de formaliteiten. Men verwacht, dat deze mémoires veel sensatie zullen veroor zaken. Uit Rome wordt van 24 dezer geseind: Geen huis aan de Corso en van de Via Nazionale of het was volgeplakt. Het gebouw van het Oostenrijksche gezantschap zat geheel vol met irredentistische manifesten. De deel neming aan de stemming was buitengewoon groot. Behalve vier ministerieele candidaten is hier ook Barzilai gekozen. Deze laatste verkiezing werd druk besproken. Duizenden kiezers sloten zich aan en vormden, vooraf gegaan door de redacteurs van democratische bladen, een stoet, die, de «Marseillaise» zin gend door verschillende straten naar de woning van Imbriani toog en daar den leider der radicalen stormachtig toejuichte. Het plein vóór het paleis werd door troepen bezetoverigens hebben geen groote onge regeldheden plaats gehad. De algemeene uitslag is gunstig voor de regeering. Crispi werd gekozen te Palermo, Syracuse en Girgenti. Barzilai is gekozen voor den zetel, toege wezen aan de minderheid. De regeering vaardigde twee gevolmach tigden naar Berlijn af om een nieuw han delsverdrag met Duitschland te ontwerpen. De Burgemeester van Waalwijk maakt bekend, dat het 2e kwartaals kohier der provinciale be lasting op paarden en andere trekdieren, dienst 1890/91 door heeren gedeputeerde staten dezer provincie is invorderbaar verklaard en dat het van af heden gedurende 8 dagen voor een ieder ter secretarie ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 24 Nov. 1890. De burgemeester voornoemd. WAALWIJK, 26 Nov. 1890. n een drietal rouwnommers van het „Provinciaal Blad" is door 's konings com missaris in dit gewest aan de gemeente-be sturen kennis gegeven van het overlijden des konings en van de dientengevolge getroffen maatregelen. De sluiting der openbare ver- makel ij k heden zal duren tot en met Zondag 30 November aan staande, alsmede op den dag der begrafenis. Tot en met Maandag 1 December, op den dag der begrafenis en den daaraan voorafgaanden dag zullen driemaal daags de klokken worden geluid, van 8—9, 12 1 en 4—5 uur. Een buitengewoon num. van de „Staats courant" bevat de navolgende proclamatie In naam van hare majesteit Wilhelmina bij de gratie Gods koningin der Ne derlanden, prinses van Oranje Nassau, enz., enz., enz. Wij Emma koningin-weduwe, regen tes van het koninkrijk Het heeft Gode behaagd mijnen geliefden en geëerbiedigden gemaal koning Willem den Derde, tot Zich te nemen. Ruim een-en-veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche volk om zijnen troon en gedurende dit tijdvak werden onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan het vaderland geschonken. De kroon is door zijn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op mijne beminde dochter Wilhelmina Helena Pauline Maria. Haar troon vinde zijnen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche volk aan het huis van Oranje. Moge de almachtige God de gebeden ver- hooren, die tot hem opgezonden worden voor onze koningin Wilhelmina; Hij neme haar onder zijne heilige hoede en bescher ming. Krachtens de wet ben ik gedurende hare minderjarigheid geroepen als regentes van het koninkrijk het koninklijk gezag voor haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in wiens hand het lot is der vorsten en volkeren, neem ik de mij toevertrouwde regeeringstaak op mij, met de bede, dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van land en volk en tot bevestiging van het koninkrijk. Lasten en bevelen, dat deze proclamatie in al de gemeenten des rijks zal worden aan geplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelijk is, en dat zij in het „Staatsblad" zal worden geplaatst. Paleis „Het Loo," den 24sten Nov. '41890. E M M A. De proclamatie draagt de mede-ondertee- kening van al de ministers. De «Staatscourant» bevat het reglement houdende vaststelling van den hofrouw, uit geschreven bij gelegenheid van het overlijden van zijne majesteit den koning. Artikel 1. a. de hofrouw z?.l gedragen worden door de leden van het koninklijk huis en door de heeren en dames, behoo- rende direct of indirect tot het huis van hare Majesteiten. b. Door de lectrices en kamervrouwen van hare majesteiten, benevens door alle hofbeambten, alsmede hof-officianten, buiten livrei zijnde. Artikel 2. Deze rouw zal ge durende negen en dertig weken worden gedragen en op de navolgende wijze worden verdeeldA. Zes en twintig weken groote rouw. B. Tien weken halve rouw. C. Drie weken lichten rouw. Aan de autoriteiten der landmacht is ingevolge de bevelen van hare majesteit de koningin weduwe-regentes, door den minister van oorlog ter kennis gebracht, dat voor den rouw wegens het overlijden van zijne majes teit koning Willem den Derde de volgende bepalingen worden vastgesteld. De rouw zal rekenen in te gaan met den dag van het overlijden. De duur van den rouw zal zijn drie maanden waarvan zeven weken zware en z e s weken lichte rouw. De zware rouw bestaat voor de officieren van de landmacht in het omfloersd dragen van de dragon en in het dragen van den rouwband met rosettede lichte rouw in het dragen van den rouwband alleen. Gedurende de drie maanden van den rouw zal voorts geen groote parade worden gehouden, en zal bij het optrekken der wacht geen trom worden geroerd of hoorn geblazen. De zaak tegen de vier beschuldigden van mishandeling van een wielrijder zal in hooger beroep den 11 December a. s. voor het gerechtshof te 's Bosch dienen. Zij zijn tegen dien datum gedagvaard met 10 ge tuigen. In de Zondag namiddag alhier gehou den vergadering der afdeeling Waalwijk van het Ned. Ond. Gen. is met algemeene stem men besloten adhesie te schenken aan 't voorstel van het hoofbestuur. In de R. C. kerk alhier worden groote toebereidselen gemaakt voor de feestelijke viering van het 25 jarig bestaan van de H. Familie. Morgen begint een driedaagsche oefening voor de leden. Drunen. Sedert eenigen tijd is hier op gericht eene zangvereeniging. Zij heeft den naam aangenomen van „Excelsior" en staat onder leiding van den heer W. van Schuppen, te Waalwijk. aard wijk, 24 Nov. De liedertafel „Tot bloei der Toonkunst" heeft den heer P. van Bokstel, pianist te Kaatsheuvel, benoemd tot lid van verdienste. Besoijcn25 Nov. In de gisteren avond gehouden openbare vergadering van den ge meenteraad is tot wethouder gekozen de hr. J. Broeders. Ook is besloten een adres van rouwbeklag te zenden aan H. M. de koningin-regentes. Oapelle, 24 No/. Bij besluit van den heer commissaris des konings in deze provincie dd. 15 Nov. 1890, A. no. 5, le afdeeling, is alhier tot lid van het college van zetters be noemd de heer Cornelis de Roon, en zulks ter vervanging van den hr. A. Verheijden Antz. overleden. Tilburg, 22 November. Naar men ver neemt zou de commissie uit den gemeente raad aan dezen voorstellen, een subsidie te verleenen van 500,000 in den aanleg van het ontworpen kanaal. Mede verneemt men, dat er in de commissie verschil van gevoe len bestaat over de richting, welke het kanaal binnen deze gemeente zal nemen, nl. over Korvel met de haven tusschen Belgisch en staatsspoor of de vroeger aangegeven richting over Enthoven langs de gasfabriek met de haven op de Veldhoven. (T.C.) ROITERDAM, 24 Nov. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk enOverm De beste f 8.25 5 f 8.75 Mindere en geringe f 7.60 a 5,75 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f6.6.30; dito mindere f5.75 5 4.75. Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.u 5,30mindere f 0,a 0,beste Zomer f4,a 4 80; mindere f0,a 0. Haver. De beste f2.40 5 3.80. Mindere f0.a 0. Blauwe erwten. De beste f8.25 a 9.25. Mindere f0.5 0. Paardenboonen. De beste f5.75 5 6.40. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen do beste f9,50 a 11,50; Mindere f 0.5 0. Witte boonen. De beste f 10.50 5 12. Kookerwtende beste partijtjes van 1 0.5 0.mindere van f0.— a 0. Schokkers van f0,5 0. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f9.25af 0.Zoraerzaad f0,tot 10. Kanariezaad 1' 7,75 tot f8. Mindere f 7.50 a 6.50. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) TREURGEDICHT van de TOONEELGLUB van Waalwijk. Wat onweerslag, die ons ontzet 1 Wat schrikmaar, die ons hart verplet! De storm steekt op met woest gerucht; De bliksem blinkt en klieft de Tucht: De stem des doods klonk neêr De maar rolt voort: en Neerland beeft! De doodsklok dreunt en snikt en geeft Het droevigst grafgezang. De Vader stierf: de kinderschaar Verheft een somber lijkmisbaar, Dat aak'lig ruischt er. bang. „God!" harst het nokkend Neêrlat.d uit, „Uw hand," zoo klinkt het schel en luid, „Uw hand, o God! drukt zwaar 1 „Doch, neen wij morren niet, o Heer „Gij neemt, wat Gij ons schonkt, slechts weêr! „Eens zien we uw wijsheid, daar! „Wij zwijgen, 't hart verscheurd van rouw, We aanbidden uwe Vadertrouw, „Die slaat en weer geneest; „Doch 't grijpt heel Neerland foltrend aan, „Tot in het hart van zijn bestaan „Waar Gij, Algoede, leest." Het oog ziet niets dan bittre smart; Het Hollandsch bloed verstijft om 'thart, Dat slechts in tranen zwelt o Godschenk Neerland 't leven weer I Komt, slaan we 'toogop 'tlijk ter neer! Der droef heid perk gesteld 1 Daar ligt de Vader van 'tgezin! Zijn ziel steeg hooger sfeeren in, En zweeft thans reeds voor God. Slechts de aardsche woning sloopt de dood Der goddelijke sprank ontbloot, Verheven boven 'tlot. Komt! scharen we ons om 't dierbaar stof! Niet ik, heel Neerland steram' den lof Van Hem, Oud-Neerlands hoop. Heft aan! schoon met beklemde borst, Den treurzang om den dierbren Vorst, Vuor 't oor van gansch Euroopl //Ruischt, sombre tonen, dof en bang „Smelt in het roerendst grafgezang, „Der volle borst ontvloden „Der borst, die hijgt en zwoegt in 't leed; ♦Waar dankbaarheid den troon bekleedt, „En liefde 't offer wordt geboden 1 „Wie, wie was meer die liefde waard, „Dan Hij, de beste Vorst der aard', „Die Nederland behoedde, „Toen onze zon in 't duister dook, „En 't oproer smeulde in helschen rook, „En 't waarlijk Hollandsch harte bloedde „Hij kwam en schiep in 't duister licht, „En toonde ons 't schittrendst vergezicht „En deed de hoop herleven, „Die eens voor onze vrijheid streed, „Bij 't knellen van het drukkendst leed „Die Holland 't aanzijn heeft hergeven! „God spreekt: Zijn Engel hoort en zweeft, „Den tempel rond, die schokt en beeft: „Hij wenkt: de wanden brokk'len //Hij wenktde hoofdpilaar stort neêr, „Hij wenkt: verdwijnt in 't englenheer: „Hij wenkt: des hemels harpen tokk'len. Heden overleed, na een smartelijk! 'lijdenzacht en kalm, mijn gel'efdel Echtgenoot de heer in den ouderdom van ruim 38 jaren. G. VAN EETEN, Wed. M. DE ROON Hzn. jH Waspik, 25 November 1890. dat zijn INGEZET vast goed onder KAATSHEUVEL a. Als behoorende aan de erven VAN DEN BROEK. Koop 1 op f700. 2 op f125.— 3 op f 80. n 4 zijnde de massa van koopen 2 en 3 op f220. tt 5 op f 150.—— 6 op fL40. 7 zijnde de massa van koopen 5 en 6 op f 320. b. Als behoorende aan Gerrit LENS VELD. Koop 8 op f750. 9 op f150.— DE TOESLAG zal plaats hebben op Dagelijks kan gehoogd worden. ITBA zal binnenkort voorhanden hebben de Bevallen van een ZOON, MARIE DUIJNSTEE-BINK. Nijmegen, 21 Nov. 1890. Eenige kennisgeving. BEVALLEN van een Zoon, Cornel ie Boelen-Volders. Waalwijk 23 November 1890. Pracht-Lampereiniger snijdt de larapekous in een paar seconden effen af. Het tijdroovende reinigen van het binnenste der lampebuis en van den brander is niet meer noodigdoordien de lamp bij het afsnijden der kous geheel en al zuiver blijft. Past voor elke familielamp van welke constructie ook. Daar de kous gelijkmatig afgesneden wordt en geen vuil in de buis van deu brander kan vallen, geeft de lamp een helder wit licht. Het reinigen der lampen wordt nu een aangename en zindelijke bezigheid. Tien lampen worden in 5 minuten ge~ reinigd. De Pracht-Lampereiniger wordt geleverd in elegant doosje, a 50 cent per stuk. UEd. Dw. Dienaar,

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3