BUITENLAND. Belg ie. Italië. Frankrijk. Engeland. Duitscliland. DC Rijkspostspaarbank. BINNENBAN propagandareis door Amerika maken, heb ben aan den vice-president van de partij medegedeeld, dat zij Parnell's manifest met diepe smart hebben gelezen en zij achten zijn aanblijven als leider onmogelijk. Parnell heeft alles op één kaart gezet en hij zal naar alle waarschijnlijkheid voor zijn waagstuk moeten boeten, tenzij de Iersche natie blind blrjke te zijn voor Parnell's fou ten en hem ondanks alles als leider van den strijd voor homerule mogelijk blijve achten! Te Berlijn loopen weer allerlei nare ge- i ruchten van nieuwe kredieten, aan den Rijks dag aan te vragen ten behoeve van wapenen en ammunitie en wel ondanks de hooge som men begin dezes jaars toegestaan. Men spreekt nu reeds van 45 millioen zegt het Berl. Tagebl. Die vrede Die vrede Een telegram uit Brussel luidt Volgens de jongste tijdingen van den Kon go zijn aanzienlijke benden Arabische sla venhalers naar Sankourou getrokken, waai zij met een zwaar verlies teruggeslagen zijn door de troepen uit het kamp van Sankourou, aangevoerd door den Belgischen luitenant Descamps. Groote hoeveelheden verboden vuurwape nen zijn te Banama in beslag genomen, in gevoerd door de «Afrikaansche Handelsven nootschap» te Rotterdam. stellen. Plet is mogelijk dat Koch's genees middel ook op andere ziekten toepasselijk is. Er is voor gezorgd dat het middel ge heel binnen het bereik van armen komen zal, en mettertijd zal het bekend gemaakt worden. De minister vermeldde dat een heer eén millioen voor arme tuberkuleuze zieken geschonken heeft, en verklaart dat het zijn grootste genoegen is het geluk te hebben gehad, den weg voor Koch te eftenen. Hierop volgden luide toejuichingen der kamer en van de tribunes. Op initiatief van den minister van handel zullen over veertien daag te Berlijn confe renties gehouden worden over internationale verdragen, met het oog op de doorvoering der beschermende wetten op den arbeid. Volgens de „Paris" heeft een grens conflict nabij Alexandrovj plaats gehad, al dus wordt haar tenminste uit Potsdam ge seind. De Russische douanen zouden op Pruisisch grondgebied doorgedrongen zijn een boer en zijn vrouw hebben mishandeld, en hen gedwongen, hun geld en kostbaar heden te geven. Volgens een andere lezing zouden die „douanen" echter vagebonden zijn, zooals er zooveel op de grens ronddwalen. Het geval heeft groote ontsteltenis in die streek te weegbracht. De redacteur Möller, te Gelsenkirchen, is wegens ophitsing tot werkstaking, gepleegd door een artikel in het bondsorgaan der mijnwerkers, in arrest gesteld. groep der PI. Familie bij de avondplechtig heid zoo schitterend deed uitkomen. Wel willen wij vooral de aandacht vestigen op het treffend oogenblik, toen, na eenc geestdrift volle en bezielde toespraak van den E. P., die den leden had gewezen op de groote betee- kenis der Broederschap en eindelijk op de Z.E. eigen hartelijke wijze den jubilarissen geluk- wenschte, dezen eerstelingen van de Aarts broederschap alhier, ter herinnering aan hun 25jarig lidmaatschap, een toepasselijke zilve ren medalje door den ZEerw. herder werd op de borst gehecht. Wij mogen daarbij ech ter ni'et verzwijgen, dat even te voren door de drie oudste jubilarissen den hoofddirecteur mede jubilaris een op het jubilé betrekking hebbende calligraphische plaat in prachtige lijst gevat, als aandenken en tevens als hulde was aangeboden. Dat met vuur en met heilige geestdrift door de leden intusschen feest- en gelegenheidsliederen werden gezongenzal wel niet behoeven gezegd te worden. Vooral echter willen wij nog doen uitko men, dat onder de leiding van den bekwa men directeur, den Weleerw. heer kapelaan Smolders, die ook reeds des ochtends zijne welwillende medewerking verleend had, op eene allerverdienstelijkste wijze door een 42tal zangers, leden der Broederschap, daartoe door den Weleerw. heer Van Ulft onderwezen en opgeleid, een meerstemmig „Veni Creator," en „Te Deum Laudamus" en een achtstem mig „Tantum Ergo" werd uitgevoerd. Het „Veni Creator" en het „Tantum Ergo" zijn eigen compositie van den begaafden direc teur en mochten, getoonzet in den echt ker kdijken stijl, aller hoogste goedkeuring weg dragen. Ten slotte, na hulde gebracht te hebben aan allen, die tot deze zoo heerlijke en on vergetelijke feestviering hebben bijgedragen, uiten wij den wensch, dat Waalwijk zal blij ven voortgaan met zulke edele en onwaar deerbare vruchten van godsdienstzin voort te brengen als waarvan dit jubilé der Aartsbroe derschap van de H. Familie getuigenis heeft afgelegd. Zondag avond heeft het bestuur der Waalwijksche IJsclub aan de leden rekening en verantwoording gedaan over het afgeloo- pen dienstjaar. Met genoegen vernamen wij dat zij telt 18 donateurs en 178 leden, en dat de rekening sloot met een saldo van 73.277s ct.. Als leden van het bestuur werden gekozen de heeren Jos. Bink l). A. Kakebeen, H. Meulkens en C. H. de Greeff (v. Besoijen.) Het bestuur gaf rekenschap van de aan gewende pogingen om in den buitenpolder weder banen te hebbenhet gewenschte re sultaat is echter tot dusverre niet bereikt't blijft echter steeds tot dat doel werkzaam. In afwachting heeft het beschikking over den Galgewiel, waar Dinsdagnamiddag een kinder wedstrijd zal gehouden worden. Goedgekeurd werd een voorstel van het bestuur om door G. van Huiten eene tent te laten bouwen, 15 M. lang en 5 M. breed, van de noodige gemakken voorzien de club betaalt voor het gebruik daarvan de 2 eerste jaren 75 elk; het derde ƒ50 en het vier de 40. Alleen donateurs en leden hebben tot die tent toegang. Volgens de aankondigingen op muren, pompen, enz., had gistermiddag de boven be doelde kinderwedstrijd op schaatsen plaats, uitgeschreven door de nog jeugdige Waal wijksche IJsclub. 't Was haar eerste, en we kunnen niet an ders zeggen dan dat hij zeer goed geslaagd is. Ten half twee begon de kamp het eerst tusschen de jongens van 12 tot 15 jaar, kin deren van leden ingeschreven waren 13 deelnemers, waarvoor drie prijzen waren uitgeloofd. De eerste prijs, een horloge, werd behaald door E. van Tilburg de tweede en de derde, respectievelijk een paar schaatsen en een portemonaie, door de Gebroeders Hendrik en Gerard 't Hooft, terwijl er voor nummer vier L. Pijnenburg, een verrassing overschoot. Vervolgens kwam de wedstrijd voor kin deren van 10 tot 12 jaar, van leden der club, aan de beurt. Ingeschreven waren 11 jongens. Prijswinners waren le J. van Hilst, een paar hollandsche schaatsen, 2e J. Meulkens, een paar friesche schaatsen, 3e N. Hendriks, een passerdoos terwijl No. 4. A. Jansen, wederom een verrassing kreeg. De laatste wedstrijd uitgeschreven voor kinderen van niet-leden, was voorzeker niet minder geanimeerd't aantal ingeschreven bedroeg een dertigtal. Prijswinners hierin waren W. Bijlhout, een paar schaatsen, C. Marks, een paar dito, ter wijl aan de, in deze volgorde aankomenden P. de Kort, G. Vrinte, J. Schambergen, P. Mulders eti A. de Ruijter, verschillende ver rassingen ten deel vielen. Men kon het den jongens aanzien, dat de eerste poging van de jeugdige IJsclub, om werkzaam te zijn tot ontspanning en vermaak van al de ingezetenen van Waalwijk en om streken, bijzonder gewaardeerd werd. Ook de opkomst van een talrijk publiek bewees dat men met de jonge vereeni- ging opheeft, en ook de wedstrijd werd door dat publiek met belangstelling gevolgd. Voor allen was het een uitspanning. Met een vroolijk schijnend zonnetje was het werkelijk een genot de krachtsinspanning van het jeugdige volkje, om elkaar den loef af te steken, gade te slaan. Wij vertrouwen dat de woorden, door den vice-president, bij de prijsuitdeeling, gespro ken, n. 1., dat deze eerste poging aan de vereeniging ten goede zal komen", bewaar heid moge worden. Wij wensc'nen haar dit van ganscher harte toe overtuigd als wij zijn, dat zij getoond heeft zulks verdiend te hebben. In ons verslag der verleden week ge houden raadsvergadering meldden wij den heer Timmersmans Wz. als absent. Dit is eene vergissing, die wij ons haasten te her stellen nu wij er op attent gemaakt zijn. Genoemde heer was wel degelijk tegenwoordig. Aan den min. van binnenlandsche zaken wordt door de Gijmnastiekvereeniging, alhier, een adres gezonden ten einde eene subsidie te verkrijgen. Gisteren nacht zijn in verschillende steden van ons land gedrukte billetten aan geplakt van den volgenden inhoud: Wee het land, welks koning een KIND IS. Pred. 10. Vers 16. Leve de Republiek! Zij werden door de politie verwijderd. Prinses van Oranje-Nassau door geboorte is, behalve koningin Wilhelmina en haar nicht vorstin Marie Von Wied, ook nog 's konings eenige zuster Sophie (geboren in 1824); ge malin van den groot hertog van Saksen-Wei- mar-Eisenach, en volgens de Grondwet thans de naaste erfgename van de kroon der Nederlanden. H. IC. H. heeft één zoon, den erf-groothertog ICarel August, die zijn nicht Paulina tot vrouw heeft, de dochter van den hertog Bernard van Saksen-Weimar, wel be kend als generaal in Nederlandschen dienst. Uit dat huwelijk zijn twee zonen geboren Willem Ernst in 1876, Bernhard in 1878. Prinses Sophie, zuster van koning Willem III, is nu de troonopvolgster Zij heeft in hooge mate de familietrekken van het Huis van Oranje. Meer Nederlandsch gezind dan zij is, kan een vrouw niet zijn. Steeds is zij met hart en ziel blijven medeleven met het volk, waarover haar grootvader, haar vader en haar broeder regeerden. H. K. H. brengt in vele opzichten haar broeder, den zoo ge liefden prins Hendrik in gedachten, wiens herinnering zij in eere houdt, terwijl ze in alles belangstelt, waarin hij zich interesseerde. Voor H. M. de koningin-regentes is het in deze droeve dagen een steun, dat deze piinses van Oranje in 't land is aangeko men, orn in dezen moeielijken tijd haar ter zijde te staan. Hbl. Aan de regeerings antwoorden ontleenen wij het volgende Handelstractaten. De minister is zeer zeker bedacht op hetgeen hem te doen zal staan in geval van opzegging van handelstractaten. Het is nog onzeker tot welke resultaten de overwegingen zullen voeren, die thans in Frankrijk plaats vinden omtrent de vast te stellen tarieven. Indien en voor zooverre de opzegging van handelstractaten mocht plaats hebben, zal hij overwegen in hoeverre in verband met elders vast te stellen tarieven het handelsbelang zal medebrengen pogingen aan te wenden tot het sluiten van nieuwn tractaten. Zooals steeds plaats vindt, zou hij daarbij te rade gaan met de voornaamste kamers van koophandel en met deze in overleg treden over speciale bedingen, die zij in het belang van handel en nijverheid bij het eventueel sluiten van nieuwe tractaten wenschelijk ach ten. Verdere voorbereiding ten deze acht hij vooralsnog onnoodig. Onze kracht bij onder handelingen over handelstractaten zal moeten liggen in ons laag tarief van invoerrechten. Bijaldien het bij zoodanige onderhandelin gen mocht blijken, dat in het belang van handel en nijverheid tot bijzondere maatre gelen de toevlucht moest worden genomen, dan zal de minister niet nalaten dienaan gaande met zijn ambtgenooten te rade te gaan en zoo noodig mede te werken, om zich op bijzondere wijze te laten voorlichten. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten met 10 tegen 7 stemmen, dat de richting, welke het ontworpen kanaal door de gemeente zal nemen, door het noordelijke gedeelte moet loopen, met de haven op het plein de Veldhoven. De commissie had zich in haar rapport voor de zuidelijke richting verklaard. Een belangrijke verbetering in de klee ding van den soldaat is ingevoerd. Wanneer bij strenge koude groot tenue moet worden gedragen, zullen de mindere militairen wollen borstrokken onder de korte jas dragen. Deze kleedingstukken zullen spoedig worden uitge reikt. Bij marschtenue behoort het mouwvest onder de kapotjas gedragen te worden. Uit Tilburg wordt gemeld Eene brutale inbraak heeft plaats gehad bij eene bejaarde vrouw, die met hare klein dochter nabij Gilze aan den rijksweg Breda- Tilburg woont. Eene ruit was reeds ingedrukt en toen het meisie ontwaakte en buiten hulp wilde gaan halen bemerkte zij dat voor- en achterdeur van buiten waren vastgemaakt. Drie uren brachten beiden in grooten angst door, eer zich de dief met eenig geld, dat hij wist machtig te worden, verwijderde. In De anarchisten te Parijs en de anarchis tische bladen hebben uit Londen ook een brochure ontvangengetiteld de „Tribune Libre". Er wordt daarin een middel aan de hand gedaan om door in den kelder van een huis een met een zekere compositie ge vulde bom te werpen dat huis vijftien a twintig minuten nadat men het gepasseerd heeft, in de lucht te laten vliegen. Tevens is te Londen een Fransche socialistische school, onder leiding van Louise Michel, ge sticht. Tot nog toe is niet het minste omtrent Mary-Raynaud bekend. Ook weet men hoe genaamd niets met zekerheid van het actief van de Bankwaarvan Raynaud directeur wasdaar hij de sleutels van de brand kast heeft medegenomen, en het synkicaat deze nog niet heeft laten openbreken. Woensdag moeten de zegels worden weggenomen. Vermoedelijk zal het passief der Bank twee en een half millioen bedragen. De veiligheidsdienst die op grond van eenige aanwijzigingen gelooft, dat Padlews- ky de vermoedelijke moordenaar van den Russischen generaal Seliverstoffin Belgie vertoeft, heeft den brigadier Rossignal naar Verviers gezonden. De politie dier stad moet dien politiebeambte belangrijke mede- deelingen hebben gedaan. John Morley spreekt in de bladen ver schillende punten tegen uit het verhaal door Parnell gegeven van zijne gesprekken met" Gladstone en andere liberalen. Gladstone heeft nimmer getracht de Iersche partij op te lossen in de liberalen, noch Parnell aan geboden eventueel op te treden als staats secretaris voor Ierland. Ook de verklaring over de uitzetting der pachters is bezijden de waarheid. Een der invloedrijkste leden der Iersche katholieke kerk, aartsbisschop van Cashei, Croke, heeft getelegrafeerd, dat de aftreding van Parnell dringend noodzakelijk was. Lord Aberdeen, ex-onderkoning voor Ier land, (liberaal) schreef, dat, zoo Ierland -ge trouw bleef aan Parnell, het ontrouw werd aan zijn (Ierlands) grondbeginselen. Parnell is naar Dublin gegaan. De veronderstelling, dat Gladstone zich zou ont trekken aan de politiek, wordt algemeen ver worpen. De „Admiralty and Horse Guards Ga- zette» deelt mede, dat de kruiser 3e klasse Opal, van 2120 ton en 2190 paardekrachten, de eerste uit ijzer en hout (composite) ge bouwde kruiser van de Engelsche vloot, eerst 15 jaren oud, gesloopt zal worden, omdat hij de na een zevenjarig verblijf in Australië noodzakelijk geworden op 30.000 pd. ge schatte reparatie niet meer waard is. De bewapening is geheel verouderd; ook het schip zelf is niet meer op de hoogte van den tijd, een snelheid van 13 knoopen nominaal tegenwoordig veel te gering zijnde. Het schip heeft aan bouw en bewapening inder tijd ongeveer 104.000 pd. en aan reparatiën gedurende zijn korststondig bestaan 52,000 pd., dus nog eens half zooveel, gekost. In de kamer van afgevaardigden deed Graf een interpellatie over Koch's genees middel. De minister Gossler antwoordde dat de kwaadsprekerij van eenige dokters ongegrond is. De minister van financien zal Koch de noodige middelen ter beschikking De koning teekende de amnestie voor persdelicten en verschillende kleine politieke misdrijven, verzet bij manifestatiën, enz. Te Milaan is Maandagmorgen op een van de drukste punten der stad een moord gepleegd. Twee lieden zijn een goudsmids winkel binnengegaan, terwijl een der eige naressen afwezig was. Zij verzochten ver schillende voorwerpen van groote waarde te zien. Toen de dame zich hiertoe naar de brandkast begaf, welke zich in een vertrek achter den winkel bevond, zijn de moorde naars haar waarschijnlijk gevolgd en hebben zij haar door dolksteken van 't leven beroofd. Uit de brandkast zijn lal van voorwerpen gestolen. Van de daders is tot nog toe geen spoor gevonden. Aan het postkantoor Waalwijk en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand November 1890: Ingelegd f2301,95; T eruggebetaald f 1766,285. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1090. WAALWIJK, 3 Dec. 1890. Zondag middag, ten 12 ure, is aan de in groote tenue op het marktplein aangetredene compagnie d.d. schutterij door den fungee- renden commandant, le luitenant Witlox, in tegenwoordigheid van den burgemeester de .koninklijke proclamatie voorgelezen. VyC Maandag jl. vierden de leden der Aarts broederschap de H. Familie alhier, na alvorens, onder de leiding van den ijvervollen P. Natalis, guardiaan van de E. E. P. P. Ca- pucijnen te Tilburg, zich op waardige wijze daartoe te hebben voorbereid, het zilveren jubelfeest hunner vereeniging. Van de 278 leden, die den 29 Nov. 1865, toen de Broe derschap door den ZEerw. hr. pastoor Schrij vers werd opgericht, hunne opdracht deden, hadden 104, aan wier hoofd de herder onzer parochie, thans de hooggeschatte hoofddi recteur van het genootschap, destijds kapelaan en wien reeds van toen af voor een groot gedeelte de leiding der broederschap was op gedragen en wiens Tusteloozen ijver wij hier zeker niet behoeven te roemen, het voorrecht tevens hun zilveren jubilé als lid te vieren. Dat zulk een jubilé niet ongemerkt zou voorbijgaan maar op eene ailerplechtigste wijze zou herdacht worden, daarvoor zeker spraken ons borg èn de ijver èn de toewij ding èn zeker ook de overige veelzijdige be gaafdheden en goede smaak van den tegen- woordigen vice-directeur, den Weleerw. heer J. van Ulft, die, hoewel nog slechts kort als opvolger van zijn ijvervollen voorganger, den Weleerw. heer Glaudemans, werkzaam, reeds aller sympathie terecht ten volle geniet. Het zal dan ook zeker niemand bevreemden, dat allen, zoowel geestelijken, die in grooten ge tale r!e plechtigheden hebben bijgewoond, als anderen volmondig erkennen, dat Waalwijk nimmer zulk een schoon, verheven en waar dig feest heeft gevierd. Wij zullen ons niet wagen aan eene uit voerige beschrijvingzulks zou al te verre de plaatsruimte van deze courant te buiten gaan. Wij zullen dus slechts een enkel woord wijden aan de prachtige versiering van het priesterkoor der kerk, waar eene smaak volle decoratie van draperiëen, afgewisseld met toepasselijke opschriften en tijdvaerzen door den heer P. C. Baijens was aangebracht, en ook slechts ter loops melding maken van de prachtige gas-illuminatie, die de beelden-

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2