W, TIMMERHUIS ZONEN, tegen veel verminderde prijzen A. Coppens Az., MAïfi mwmm xïss van f 1,50 M". A. HUISMAN, Hypotheekbank voor Nederland, Advertentiën, Ten. kantore van is keren rsuivsoouan, Wed. J. Schalken. aaa Geheele GEBITTEN van f35. A. J. RANT, te Waalwijk, Handelsberichten. aan CONTANT. voerman te Waalwijk, LeopoldstraatTurnhout, 3. ia la MMIS-V 11 lil» WILLEMSPLEIN, uitsluitend voor het plaatsen van Kunst tanden en Gebitten volgens de nieuwste De Rotterdamsche De laatste intocht. a oo a 140 a 140 f alle soorten van hoogstam, laagstam en dito leiboo- men alsook sierheesters prachtige coniferen, haagplantsoen, doorn, enz., BEZOOIEN, 26 Not. 1890. tot 's BOSCH FRANCO BESTELT a 1 cent per stuit, en verder al wat tot 's—Bosch behoort KUNSTTANDENMAKER SPECIALIST TE ROTTERDAM, den vroegen morgen redde een voorbijganger hen uit de netelige positie door de touwen, waarmede de deuren waren vastgebonden, los te snijden. Zondagnacht ontstond een hevige brand in de meubelfabriek van den heer van Wely, aan den Teteringschen dijk te Breda. De bewoners van het huis, door het blaffen van den waakhond gewekt, hadden daaraan hun levensbehoud te danken, daar zij nog juist de vlammen konden ontvluchten. Het achter gebouw is geheel uitgebrand. Oorzaak onbe kend. Een en ander was verzekerd. Te Weerdingerveen is Vrijdagnacht zekere R. Klaassens door de koude bevangen geraakt en den volgenden morgen dood ge vonden. Hij was een gebrekkig persoon en uitgegaan om lijnkoeken te halen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ten huize van den landbouwer B.Wieringa, onder Uithuizen, ongeveer 50 kilogram spek gestolen benevens eenig nuisraad. De dief heeft zich door inbraak, vetmoedelijk met behulp van een valschen sleutel, toegang verschaft. Te Weesp brak des nachts tusschen 12 en 1 uur brand uit in het schoolgebouw voor openbaar onderwijs. Hoewel de vlam reeds het dak uitslag, was men het vuur spoedig meester, dank zij het onmiddellijk gebruik van een paar Harden's brandblusch- granaten en verdere besproeiing van den inhoud van twee extincteurs, dadelijk ter plaatse door de firma van Houten verstrekt. Naar het schijnt is de brand ontstaan door aanraking van het vuur uit een heetgebrande kachelpijp met het plafond en schijnt dit reeds geruimen tijd te hebben gesmeuld. Te Strijp, bij Eindhoven., is Zaterdag morgen een huis, bestaande uit drie wonin gen en toebehoorende aan mej. de weduwe van Deurzen, geheel afgebrand. Het vuur schijnt op een der zolders ontstaan te zijn. Het huis was verzekerd, doch slechts een der inboedels, welke grootendeels eene prooi der vlammen werden. Baardwijk, 2 Dec. In eene buitengewone penbare raadsvergadering, op 29 Nov. j.l. des morgens om elf urewerd door den voorzitter aan de staande vergadering officieel mededeeling gedaan van het overlijden van Z. M. onzen geüerbiedigden koning en met algemeene stemmen besloten, een adres van rouwbeklag, waarvan het concept werd voor gelezen aan H. M. de koningin-regentes te zenden, en op den dag der begrafenis de vlag half stok met rouw van het gemeentehuis uit te stekenhierna werd de vergadering ge sloten. Bij het luiden voor Z. M. werd dezer dagen de klepel der groote klok uitgeluid daags daarna die der kleinere klokdit liep telkens zonder ongelukken afdaar beide klepels binnen den toren op de zolders te recht kwamen. Zij zijn nu beter voorzien op hunne plaats teruggebracht. Deze klokken, welke van vrij groote afme ting zijn, stemmen in a en c; ze zijn gegoten door Jan Fremy in 1683. De zwaarste is echter in 1752 wegens een defect hergoten zooals uit het onderstaande opschrift blijkt ,,'k Gaf eerst een helderen toon „Mijn tongh die deet mij breecken Petit heeft mij vernieuwt „En doet mijn sclioonder spreecken. 3 Dec. Gisteren morgen is de Overlaat begonnen te werken. Het water staat nog niet zeer hoog. De groote weg in den over laat en de weg naar Doeveren staan onder. Voor de dames is er wel geen nuttiger en eleganter sint Nicolaas-cadeau, dan eene goede naaimachinewant daarmede wordt zeer veel tijd en geld bespaard en bovendien levert dezelve duurzamer, juister en schooner werk dan aan de geoefendste hand mogelijk is. Zij brengt met hare onverdroten bedrij vigheid een goede geest in huis en wie haar eenmaal bezit, wil haar nimmer meer missen. De origineele Singernaaimachines, die op alle wereldtentoonstellingen met de hoogste prijzen en ook in dit jaar weder te Edinburgh alsmede te Keulen met de hoogste prijzen bekroond werden en die alhier in het depot van de Singermaatschappij Groote Straat 39 in ruime keuze voorhanden zijn, genieten het voorrecht, dat zij eenvoudig en soliede sa mengesteld zijn en daarbij bewonderenswaar dig en elegant werk leveren, hetgeen dan ook de geëtaleerde naaimonsters voldoende bewijzen. Men zij daarom bij zijne Inkoopen deze gerenomeerde zaak gedachtig. Het ver dient nog eene bijzondere vermelding dat The Singer Manufacturing Co. aan minder gegoede familien of op zich zelf staande we duwen of ongehuwde vrouwen de aanschaf fing van naaimachines door levering op af betaling gemakkelijk maaktterwijl het on derricht door bekwame personen gratis wordt verstrekt. Ieder die in genoemden winkel komt, wordt op de voorkomendste wijze inge licht met de samenstelling en de buitenge wone nuttigheid van deze „ijzeren naaimeis jes", zooals onze oostelijke buren vaak de naaimachines noemen. Het was een droevige dag Maandag in de koninklijke residentie. Allerwege een sombere, naargeestige stemming, rouwfloers en rouw vlaggen, doodsgelui van de klokken reed« van 9 uren af. Tegen half een aan 't staats spoorstation, geheel in rouw gehuld, de aan doenlijke komst van twee treurende vorstinnen op haar uitdrukkelijk verlangen eenzaam, zonder eenige statielijke ontvangst, in zich zeiven gekeerd, uit den trein, die haar bracht van het oord, waar zoovele smartelijke uren reeds doorleefd, zich spoedende in een ge sloten rijtuig zonder vorstelijke praal, naar het paleis, waar straks de beminde gemaal en vader nog enkele dagen zou komen toeven, doch slechts om voor zijn zielloos hulsel de laatste hulde van een dankbaar en diep be wogen volk te ontvangen. En niet lang daarna een breede stoet van grootwaardigheidsbe- kleeders, van dienaren des vorstelijken huizes, van dienaren der kroon, van vertegenwoordi gers eter staatslichamen, van krijgs- en zee macht, zich scharende in en om het laatste station, dat het vorstelijk lijk bereikte, zich tot breede eerewacht vormende om den door- luchtigen cloode de verschuldigde eer te geven en langs den weg, die zich in de residentie van den zoom van het Bosch tot in het Noordeinde uitstrekt, aan het stoffelijk over schot het eeresaluut brengende. Een treffenden en diep weemoedigen aanblik leverde het staatsspoorstation op, zoo vaak getuige in de laatste jaren van een „blijde inkoraste." Thans geen bloemen en guirlandes, thans geen kostbare tapijten en rijkversierde wachtkamer; thans geen heugelijke ontvangst door autoriteiten in schitterende feestkleeding, thans geen opwekkende feesttonen. Slechts doffe, treurende, klagende klanken van de militaire muziek, die het algemeen gevoel van rouw vertolken. Slechts statige en deftige rouwdraperieën, in de vallende schemering flauw bestraald door het omfloerste schijnsel van de gaslantaarnen. De penanten tusschen de deuren van het station medé met geplooid rouwlaken behan gen, en de frontons daarboven met draperieën van dezelfde stof bedekt, hier en daar bezet met palmtakken, die ook de donkere beklee ding in het salon zelf waar vol op licht brandt versieren. De vestibule mede in rouw gestoffeerd en aan den uitgang daarvan bevindt zich de ontvangkamer voor de auto riteiten, een rouwkapel, door afschutting van een gedeelte van de station-veranda verkregen. Wij treden nader, in de Rijnstraat reeds de wakkere vertegenwoordigers van de Ver- eeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen" ontmoetende, langs de troepen van een bataljon van het koninklijk keurcorps, de grenadiers, met het rouwvaandel en van drie escadrons huzaren met den standaard, beiden met muziek. In het station treffen wij aan de ministers Mackay, jhr. mr. Ruijs van Beerenbroek, jhr. mr. De Savornin Lohman, jhr. Hartsen, jhr. mr. Godin De Beaufort, Bergansius, Dyserinck en Havelaar, zoomede de heeren m1-. Heems kerk Az., jhr. mr. Van der Does de Wille- bois, jhr. mr. Van Eysinga, mr. Cremers en jhr. mr. Van Reenen, ministers van staat. Voorts de adjudanten des konings in bui tengewonen dienst jhr. De Casembroot, gep. vice-admiraal; Van Alphen, gep. schout bij nacht; Binkes, gep. vice-admiraal; de heeren Van Meurs, jhr. De Sturler, De Fremiënberg, Boumeester, Mac Leod, Jackson, gepens. luitenant generaals, en jhr. Storm De Grave, Beijers, Loder, Van Bel, Van Steenberghe Holthuis en Hardenberg, gepens. generaal- majoors, de luit.-generaals ridder Alewijn chef van den generalen staf en baron Klerck, adjudant-generaal des konings. Ook de luitenant-generaals, in de residentie gevestigd, te weten de heeren: luit. generaal Pfeiffer inspecteur der infanterie, generaal- majoor Timmerman, inspecteur van den ge neeskundigen dienst, gen. majoor Taets van Amerongen, commandant der le divisie, gen.- majoor Van Helden, inspecteur der cavalarie, luit.-generaal Schneider, inspecteur der artil lerie, gen.-majoor Egter Van Wissenkerke commandant der bereden artillerie, gen. maj. Kromhoutinspecteur der geniebevinden zich daar ter plaatse. Verder zijn daar vereenigd de voorzitters der beide kamers van de staten-generaal, niet de heeren griffiers en de commiezen griffier de deputatie uitmakende van de beide hooge staatslichamenvertegenwoordigers van den raad van stateeen deputatie van de alge meene rekenkamer van den hoogen raad van gedeputeerde staten en van het gemeen tebestuur van den Haag. Daar davert het geschutde dierbare last is in aantocht. De schutterij-compagnie op het perron presenteert hel geweer en alle aanwezigen buigen zich diep. De gestorven koning wordt de residentie binnengedragen door 24 onderofficieren van zee- en landmacht; de lijkwagen staat op het buitenplein reeds gereed om het stoffelijk overschot te ontvan gen de commandeerende officieren van de verschillende wapens brengen het koninklijk lijk derwaarts. De rouvvwagen is aan de vier zijden geheel open. De lijkkist staat onder een gebom- beerden hemelwaaromheen een zilveren gebeeldhouwde lijst loopt. Het plafond wordt gedragen door vier stijlen. Uit het baldekijn loopen langs die kolommen gordijnen van zwart fluweel, afgezet met zilveren draperieën bezaaid met zilveren tranen en opgenomen met kwasten. Op de hemel wuiven zes witte en zwarte struisveeren van zeldzame grootte. De baar is van alle zijden zichtbaar. De kist is gedekt met een fluweelen lijkkleed, waarop de sabel en andere militaire equipe- mentsstukken gerangschikt zijn. De rouwkoets wordt getrokken door acht paarden, geheel gedekt door zwart fluweelen kleeden, waarover kleinere met zilveren rranje afgezette rugdekjes, waarop de koningskroon met zilveren geborduurd is. Een hoog eeregeleide omringt de baar. De rouwkoets vormt het middenpunt tus schen een breeden stoet. Voorop een batal jon van de grenadiers en jagers met het omfloerste vaandel; daarna een hoffourier en twee rijknechts te paard; een hofkoets, waarin gezeten zijn de kamerheer-ceremoniemeester mr. baron De Constant Rebecque, de kamer heer-stalmeesterbaron Snouckaert van Schauburg en de dienstdoende kamerheer die uit 't Loo herwaarts kwam. Dit rijtuig wordt van de met vier paarden bespannen koets, waarin de opper ceremonie meester mr. baron Du Tour van Bellinchave zich bevindt, gescheiden door een escadron van het 3e regiment huzaren, met omfloersten standaard en muziek. Achter dezen hoogsten hofdignitaris rijden te paard de ordonnans-officieren des konings. Achter den lijkwagen is de stoet wijders als volgt samengesteld: Twee aan twee rijden te paard adjudanten van Z. M. den koning, de luitenants-generaal, generaal majoors en de buitengewone adju danten des konings. Wederom twee hofrijtuigen, ook met vier paarden bespannen voeren graaf Schimmel- penninck Van Nijenhuis, opper-kamerheer baron Van Pallandt van Oud-Beierland opperjagermeester, baron Van Hardenbroek Van 's Heeraartsberg en Bergambacht, opper schenker, graaf Van Lynden, grootmeester baron Van Nagell Van Ampsen, opp'er-stal- meester en baron Klerck, luitenants, generaal, adjudant-generaal des konings achter het lijk van hunnen koninklijken meester. Eindelijk volgen de 24 onderofficieren, die als dragers hebben gefungeerdterwijl de trein wordt gesloten door twee escadrons van het 3e regiment huzaren. Zoo gaat de droevige optocht stadwaarts. Van het stationsplein tot aan het koninklijk paleis, langs den geheelen weg van de breede Rijnstraat, het trotsche Bezuidenhout, de aan zienlijke Prinsessegracht, het vorstelijk Voor hout, den statigen Vijverberg, de historische Plaats, het breede Noordeinde, trekt de stoet tusschen twee rijen van alle stedelijke en rijkswapenen der defensie uit de schutterij, uit de grenadiers en jagers, uit de vesting artillerie, uit de veld-artillerie zijn de uitge- lezene troepen en haie geschaardeen le vende muur vormende voor de dichte drom men eerbiedig den stoet nastarende belang stellenden, welke massa op hare beurt zich op dezen vooravond fantastisch atteekent tegen de gevels der gesloten heerenhuizen en ma gazijnen, en dat alles terwijl de klokken al tijd maar hun klagend gebeier doen hooren, te midden waarvan de treurtonen van de el kaar als in beurt-klaagzang afwisselende mu ziekkorpsen zachtkens wegsmelten. Het is een tafereel, het zijn rouwklanken, die tot schreiens toe ons treffen. Nn begint het klaaggeschrei van de muziek der grenadiers, dat koning Willem's laatste intrede binnen zijn paleis begeleidtdaar staat, tegenover de in het beroemde ruiter standbeeld vereeuwigden vader des vaderlands het stoffelijk hulsel van den laatsten Willem van Oranje. Er wordt een oogenblik getoefd. Dit moment is historisch. De deuren van het paleis staan wijd open; op den drempel wacht baron De Constant Rebecque den gestorven souverein op en de trouwe gemalin heeft de leden van het civiele en militaire huis der waarts afgevaardigd om voor haar den dier baren afgestorvene den eersten groet te bren gen bij zijne laatste komst in de Vorstelijke woning. En nu trekken de onderofficieren-dragers met hun kostbaren last langzaam tusschen den dichten drom van hoogwaardigheids- bekleeders en hoofdofficieren, die het stoffelijk hulsel naar de eere-estrade in de groote re ceptiezaal brengen, in eene deftige rouwzaal herschapen. De laatste intocht is volbracht; op den laatsten uittocht bereidt alles zich voor. GORINCHEM, 1 Dec. Men besteedde voorristarwe f 9,25 a 9.50 roode dito f'8,60 f 8 8 0, witte dito f9,19.50 inl. rogge f 6,a 6,15 buitenl. dito f 5,60 a 5,80 gerst 14,75 a 4,80, haver f3,50 3,75 beste kook- erwten f 0,a 0,lijnzaad f per hectoliter. le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen l'/a jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f220 f160 1160 f f100 f 100 f 80 f 40 f 10 a 300 k 230 a 230 a 100 a 80 a 14 per Aangevoex-d 20 varkens van 20 a 22 c., half kilo, 272 biggen van (4 a 8 per stuk Eieren f 1.90 a 2.00 per 26 stuks. Boter 55 a 70 ct. per '/a kilo. ROTTERDAM, 2 Dec. Beestenmarkt. Aangevoerd: paard59, vette runde ren 460 vette graskalv. 195, nuchtere kalveren 30, schapen of lammeren 0, varkens 0, biggen 198, bokken of geiten 0, De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 76 a ct. 2e kw. 70 a ct. 3e kw. 66 a ct. Kalveren: le kw. 105 k ct., 2de kw. 95 a 90 ct.3de kw. a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 a 75 cent per half kilo. stelt de NOORDELIJKE HYPOTHEEK BANK, te Zorgvliet4 pet. Pandbrieven van f500 en flöOO beschikbaar k pari franco provisie. Deze Pandbrieven worden ter BEURZE van Amsterdam genoteerd. Wegens overlijden van mijn dierbaren echtgenoot, den heer J. SCHALKEN, worden van af heden uit de hand bericht aan heeren Paardeleerlooiers dat hij voortaan de zal iederen Vrijdag van l1/, tot 4 uur te raadplegen of schriftelijk te ontbieden zijn bij den heer Kerkstraat, A. 70, te 's-BOSCH. en te TILBURG, iederen Woensdag van 's morgens 8 tot 12 uur 's middags, bij den heer stelsels, zonder afknippen der wortels of uittrekken der tanden. Alle slechte mondstukken, ook die door tandmeesters gemaakt zijn, worden door mij hersteld. onder directie van H. H. M B. MEES, B. VAN KOSSEM en E. C. W. HOIJER. verstrekt gelden ter leen, aflos baar in overeentekomen annuitei- ten onder l8te hypothecair verband en geeft pandbrieven uit van 50, 100500 en 1000 gulden, tegen 4% rente. Aanvragen te richten aan- en inlichtingen te bekomen bij haren Agent voor de Langstraat en omstreken, Notaris te Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3