ECHO Ml HET ZUIDEN, TWEEDE BLAD. Bekendmaking-. Zondag 7 December '90, Engeland. Duitsehland. Italië. Oostenrijk, BINNENLAND. De vermaarde chirurg, sir Joseph Lister, teruggekomen van zijne reis naar Berlijn, zeide gisteren in zijn King's College Hospital dat Koch twee nieuwe geneesmiddelen heeft ontdekt, die twee verschrikkelijke en besmet telijke ziekten niet alleen zullen genezen, maar ook voorkomen. Hij kon niet over den juisten aard dier geneesmiddelen uitweiden, maar men onderstelt dat Lister zinspeelde op geneesmiddelen tegen diphteritis en te tanus. Lister verklaarde dat die geneesmid delen uit eene zoo eenvoudige chemische substantie bestaan, dat een ieder het zal kunnen bereiden. Donderdag voormiddag werd de lang verwachte conferentie over hervorming van het hooger onderwijs geopend, in tegenwoor digheid des keizers. Deze opende de beraad slagingen met een uitvoerige rede, welke in de schoolwereld van geheel Duitsehland eene ongelooflijke beweging zal teweegbrengen. Tengevolge der groote overstroomingen heerscht in het Ruhrgebied eene bedenke lijke storing in het goederenvervoer. Van de spoorwegbruggen over de beneden-Ruhr is die tüsschen Speldorf en Mühlheim bruikbaar, zoodat het geheele vervoer over dat punt moet gaan. Vandaar aanmerkelijke vertraging met de passagierstreinen, terwijl het goederenver keer op verschillende plaatsen gedurende en kele dagen geheel stilstaat. Natuurlijk wordt daardoor in de eerste plaats het kolenver- voer getroffen. In het noorden en oosten van het steenkooldistrict is de storing niet zoo erg, maar voor de verzending naar het zuiden, die over het hoofdrangeerstation Spel dorf moet gaan, is het een zeer moeilijke toestand. Het ergste is het ten opzichte van het westen. Op het rangeerstation Frintrop staan duizenden waggons opeengehoopt en de mijnbesturen verkeeren daardoor in geene geringe verlegenheid. Naar het oordeel van deskundigen zal het weken duren eer de voorgenomen aanleg van noodbruggen is vol bracht en zullen er eenige maanden heengaan eer het volle bedrijf op de thans beschadigde spoorlijnen zal zijn hervat. Tengevolge van dit alles is in enkele mijnen het bedrijf reeds tijdelijk gestaakt. De sociaal-democraten werken sterk onder de mijnwerkers in het Saarbekken voor een algeineenen bergwerkersbondop ver schillende plaatsen worden 's avonds verga deringen gehouden. Verscheidene Fransche bisschopoen hebben zich tot den Paus gewend om te weten te komen, welke houding zij hebben aan te nemen in de beweging, ontstaan door de be kende verklaring van den kardinaal Lavigerie ten gunste der republiek in Frankrijk. Leo XIII heeft nu zijn staatsecretaris, Kardinaal Rampolla, gelast hierop te antwoorden. Alzoo is gedaan. In dit schrijven, dat in het Latijn gesteld is, wordt vooreerst herinnerd aan de encycliek van Gregorius XVI ten opzichte van den burgeroorlog in Spanje, waarin ver klaard wordt, dat de H. Stoel de gevestigde regeeringen erkent, zonder dat daaruit eene goedkeuring van de middelen, waardoor de regeeringen gevestigd zijn, voortvloeit. Verder wordt het ongegronde en onrechtvaardige aangetoond van de beschuldiging tegen de katholieken, dat zij, alleen omdat zij katho lieken zijn, zich keeren tegen den tegenwoor- digen staatsvorm in Frankrijk. Het katholi- cismus toch is per se in geenen deele tegen de republiek gekant. Van den kardinaal Lavigerie wordt in dit stuk niet gesproken. Het moet voor 't overige niet alleen dienst doen als antwoord aan de Fransche bisschoppen, maar ook indirect aan hen, die meenen dat de H. Stoel te veel haast heeft gemaakt met het erkennen der republiek in Brazilië. De minister van financien heeft in het huis van afgevaardigden een financieel overzicht gegeven, waaruit blijkt dat de uitvoer voort durend toeneemt. Hij verklaart, dat hij nog ter beschikking heeft een derde der schuld brieven, door de kamer goedgekeurd voor de amortisatie in 1890. Hij hoopt, dat hij ze niet zal behoeven te gebruiken. De voor naamste taak voor de volgende jaren zal zijn een solide muntstelsel te vestigen. Hij con stateert, dat Oostenrijk zonder het crediet te hulp te roepen, zijne militaire uitgaven heeft kunnen betalen, welke in het belang van den Europeeschen vrede noodig waren. De burgemeester der gemeente Waalwijkter afkondiging ontvangen hebbende het kohier der belasting op het personeel no. 5, over het dienst jaar 1890/91, Verwittigt de belanghebbenden, dat gezegd ko hier door den heer inspecteur van 's rijks directe belastingen dezer provincie op den 29 Nov. j. 1. is executoir verklaard, dat hetzelve op heden aan den rijks-entvanger in deze gemeente ter in vordering is toegezondenen dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hunnen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift binnen drie maanden na dato der executoir verklaring, indienen bij gedep. staten dezer provincie, des verkiezende door tus- schenkomst van den betrokken controleur van 's rijks belastingen. Waalwijk, 3 Dec. 1890. De burgem. voornoemd. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1890, van heden af gedurende 5 maan den op de secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage is nedergelegd. Waalwijk, 2 Dec. 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Rijkspostspaarbank Kaatsheuvel. Gedurende de maand October ingelegd f 2286.70 terugbetaald - 279.11 Laatste nummer van uitgegeven boekjes 811. Weerkundige waarnemingen. Over de maand November 1890, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 843/4 millimeter. Vorig jaar November 383/4 millimeter. Verschil pl. 46 mill. 9 regendagen 1 23, 6, 13, 21 a 24 Nov. Vorig jaar November, insgelijks 9 regen dagen. De meeste regen viel 23 Nov. 261/4 millim. De minste 24 23/8 M-st 8, 14 en 18 November. Sneeuw 25 en 26 November. Strenge vorst 26 a 30 Nov. Karakter van het weernormaal voor deze maand met uitzondering der laatste 5 dagen van strenge vorst. Windkracht varieerende tusschen 1/10 a 3/10 alleen storm den 24 Nov. 6/l0 ft 8/10 en stormachtig den 23 Nov. 5/io a 6/io- Windrichting N 5; O 16, 27, 28; Z 1, 12, 13; W 3,6, 11, 20, 21 NO 25, 26, 29; NW 15, 17, 19, 22 a 24; ZO 8, 10; ZW 2, 4, 7, 9, 14, 18, 30. Gevallen regen van 1 Dec. 1889 tot 1 Dec. 1890 82113/16 mill. Regendagen van 1 Dec. 1889 tot 1 Dec. 1890 103. UITVOERINGEN. WAALWIJK. Op Zondag 7 dezer's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum: 1. Omhoog Heinze, 3. Sechs altniederlandische Lie- der Krpinser. WAALWIJK, 6 Dec. 1890. Verleden Donderdag, den dag der be grafenis van zijne majesteit koning "Willem HI, was van schier alle huizen in onze gemeente de nationale vlag half stok uit gestoken ten teeken van rouw. In de uit stalkast bij mej. dewed. J. B. Timmermans was eene zeer smaakvolle rouwetalage aan gebracht waarin de afbeelding van den betreurden vorst te midden van rouwattribu ten prijkte. Vooral 's avonds, toen zij verlicht was maakte deze rouwversiering een goeden indruk. De ramen van het postkantoor waren den geheel en dag gesloten. Naar wij vernemen is door de com missie voor den Maasmond aan den gemeen teraad een schrijven gericht over deze aan gelegenheid. De vcreenigde zitting van de kamers der staten-generaal, waarin de koningin-regentes den eed als regentes van het koninkrijk en als voogdes over hare dochter, koningin Wilhelmina, zal afleggen, is bepaald op Maan dag 8 December a. s., ten 12 ure; deleden van den raad van voogdij zullen denzelfden dag ten Sl/Ü uur beëedigd worden. De directeur van het kabinet des ko- nings heeft bij zijn schrijven d.d. 3 dezer aan den raad der gemeente Bezooien den dank der koningin-weduwe-regentes over gebracht voor de betoonde deelneming bij gelegenheid van liet diep betreurd overlijden van Z. M. koniug Willem den Derde. Aan 's rijks munt i3 een bronzen medaille geslagen, ter grootte van 53 milli meter middellijn, ter herinnering aan de regeering van koning Willem III. Aan de voorzijde dezer medaille ziet men de beeltenis des konings met het randschrift: Willem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L. Deze zijde der medaille is zeer fraai uit gevoerd door den heer J. P. M. Menger. De achterzijde vertoont een grafmonument, waarvoor op een kussen de koningskroon ligt en een treurend kind als beeld van het volk, ligt neergeknield. Op de voorzijde van het monument prijkt het rijkswapen en daar onder gedeeltelijk leesbaar de woorden //Willem III, Koning der Nederlanden,Groot hertog van Luxemburg. Op het monument staat de buste des konings, en terzijde daarvan links een engel, de genius des tijds, die een lauwerkrans boven het hoofd houdt uitgestrekt en in de ÜDkerhand eene naar beneden gekeerde uit gedoofde fakkel draagt. Rechts staat eene vrouwenfiguur met gekroond hoofd en een rijksstaf in de rechterhand, eene voorstelling van het koningschap. Onder op he^ monument staat te lezen Geb. te Brussel 19 Febr. 1817. Overleden op het Loo 23 Nov. 1890, terwijl het geheel omgeven is door het volgend rand schrift XLI jaren regeerde de laatste Oranjevorst en was Nederland gelukkig. [leze zijde der medaille is zeer verdien stelijk uitgevoerd door den heer W. Schatnmer De penning is aangeboden aan H. M. de koningin, eu aan H. M. de koningin-weduwe Zij zal Maandag aan 's rijks munt worden verkrijgbaar gesteld, in zilver voor f 12, in brons voor f 2.40 Aan 's rijks munt zullen binnen kort mun ten worden geslagen met de beeltenis van de jeugdige koningin Wilhelmina. Er is voor dat doel reeds een photographie van H. M. en profil gemaakt. De beeldhouwer Junger, te Amsterdam boetseert het model. (U. D.) Men schrijft uit den Haag van 5 dezer: II. M. de koningin-regentes heeft heden in aulientie ontvangen de buitengewone missiën van Frankrijk, Portugal, Zweden Turkije, Saksen-AltenburgSpanje, Mec- klenburg-StrelitzGriekenland, Ruuieme, Japan, de deputatiën van Luxemburg, van de Russische, Pruisische en Oostenrijksche; regimenten en den Pruisischen vice-admiraal baron Von Golz, Heden avond te 6Vs uur gala diner ten hove voor de vorsten vertegenwoordigers deputatiën en hr. ms. aljudanten. Ontzaglijk was de mensclienmassa, die zich gisteren tot in het late avonduur in onze straten bewoog. Hotels en cafés werden bestormd; bakkers en slagerswinkels als het ware geplunderd. Tusschen 6 en 9 uur in den avond was de drukte in Spuistraat en Veenestraat, Hoog straat en Wagenstraat ongekend. Hoewel het //rechtshouden// in de voornaamste win kelstraten vrij algemeen werd toegepast waren er oogenblikken, waarin de menschen- drom en file van rijtuigen zóó groot was dat de politie meermalen handelend moest optreden. De diepe ernst en plechtige stilte tijdens de begrafenis van Z. M. in acht genomen, veranderden in den avond in levendige drukte. Aan het station van de Holl. spoor waakte verdubbeld personeel, politie en rijksveldwacht tegen ongelukken, die, voor zoover bekend, niet voorvielen. Op het perron van genoemd station was het een aanhoudend gehos en gedrang om plaats te krijgen in de elkander voortdurend opvolgende treinen. Hoofdofficieren in groot tenue waren dankbaar in een wagen 3e klasse terecht te komen; boeren en buitenlui en moeders met zuigende kinderen vlijden zich hijgend en blazend neder in de kussens van eene coupé 1ste klasse. Aan het station van den staatsspoorweg was het gedrang minder, doch de drukte buitengewoon. De stoomtram den HaagDelft, waarvan de dienst tijdens de teraardebestelling ge staakt was, heeft 's avonds door extra-trams de geleden schade ruimschoots ingehaald. De stadstrammen ondervonden herhaalde lijk vertraging óf door luidjes die eene ver keerde richting namen óf door oppropping van menschen. Het aantal treinen van den Holl, spoor weg voor dezen dag vastgesteld op 106 werd verre overschreden. De heer Van Vassen, stationschef van het centraal-station te Amsterdam, was voor dezen drukken dag op de lijn VHage in buitengewonen dienst overgeplaatst naar het station alhier, en kweet zich, bijgestaan door den onderchef, waarn. stationschef en het geheele personeel, uit nemend van zijne moeilijke taak. Ook op het Staatsspoor-station zorgden de heeren Vrugtechef en Berendsen adjunct-chef, voor den meest geregelden afloop van het enorme reizigersvervoer. In tegenstelling hiervan gaf de //nieuwe'' stad ons een voorbeeld van rust en kalmte. De z.g. Archipel- en Zeeheldenbuurt schenen als uitgestorven. Meldenswaardige ongelukken of vechtpar tijen schijnen er niet te hebben plaats gehad, al viel er hier een uit een mast in het water tijdens het voorbijgaan van den optocht, of vocht men daar, omdat het duurbetaalde uitzicht werd weggenomen door een hooger getimmerte of wagen. Der politie, die de laatste dagen zware en vermoeiende diensten heeft te doorstaan ge had komt een woord van lof toe voor haar flink, maar bezadigd optreden. Uit den Haag meldt men Om een denkbeeld te geven van den grooten toevloed van volk dat van buiten herwaarts was gekomen om den koninklijken begrafenisstoet te zien, kunnen wij met ze kerheid zeggen, dat des Woensdags nacht honderden onder den bluoten hemel hebben vertoefd, die nergens een onderdak hadden kunnen vinden, en waarvan ook Donderdag de meesten zich in de straten bleven voort bewegen uren lang nadat de stoet voorbij was getrokken. De zakkenrollers hebben bij de be grafenis van Z. M. den koning te 's Hage goede zaken gemaakt. In de Wagenstraat hebben zij aan twee heeren de gouden hor loges met kettingen gerold en aan het station van den Hollandschen spoorweg van eene dame haar horloge en van eene andere dame eene portemonnaie, waarin ook haar plaats kaartje voor de reis naar Rotterdam was geborgen. Donderdag morgen zijn op het perron van den Holl. spoorweg te Haarlem, bij het gedrang om in de treinen te komen, ver moedelijk gerold eene portemonnaie, waarin ongeveer f 40 en eene gouden broche; eeu gouden en een zilveren horloge en een gouden ketting met medaillon. Nabij den Rijs wij kschen weg op het land van den heer Sterkman zijn twee ge deelten van de daar opgerichte stellage onder het gewicht der menschen massa inge stort, gelukkig echter zonder dat, voor zoover wij weten, ernstige ongelukken daarvan het gevolg zijn geweest, zoodat het publiek het ongeval nog al philosophisch opnam. Uit eene volledige opgave van het getal reizigers, Woensdag en Donderdag van Rotterdam over den Hollandschen spoorweg naar Delft en den Haag vervoerd, blijkt, dat de cijfers waren naar den Haag 891 eerste kl., 2007 tweede kl., 6482 derde kl.; naar Delft 514 eerste kl., 964 tweede kl., 8382 derde. kl. Totaal 1405 eerste, 2971 tweede, 14,864 derde; te zamen 19,240. Het vervoer onderging den geheelen dag groote vertragingen tot in den nacht brach ten de treinen stroomen reizigers aan. Daar de treinen reeds in den Haag volliepen, was er voor de opeen hooping van menschen te Delft mbeielijk plaats te krijgen. Zoo groot was het gedrang, ook in de treinen, dat eenige vrouwelijke passagiers bewusteloos werden aangebracht. Eene juf frouw o. a. met den trein vau 8.4-5 te Rot terdam aangekomen, had een half uur be wusteloos in den waggon doorgebracht en werd aan het station aldaar naar eene der wachtkamers gedragen, waar men langen tijd bozig was met haar weder tot bewustzijn te brengen Een aantal reizigers voor Dordrecht, te Rotterdam Donderdagavond iaat aangekomen, hebben de aansluiting gemist en'waren ge noodzaakt te Rotterdam te overnachten. Hier te Waalwijk kwam de laatste trein uit Rot terdam 3 kwartier te laat aan. Uit Utrecht werden 3512 personen per (voormalige) Rijnspoor naar 's Hage ver voerd. In de ringvaart van de Watergraafs meer nabij het rechthuis geraakte Dinsdag namiddag een tienjarig meisjedat daar op het ijs speelde, in de vaargeul, die aldaar wordt opengehouden. Onmiddellijk verdween het kind in de diepte. Ofschoon alle hulp terstond bij de hand was, duurde het ge- ruimen tijd eer de drenkeling als lijk werd boven gebracht. Maandagavond zijn te Kampen gekomen eenige schippers van vier geladen vaartuigen, die bij Schokland in het ijs zijn gesloten. De mannen hadden dezen tocht te voet over het ijs afgelegd tot het Karapereilandde nood had hen daartoe gedrongen, daar zij gebrek hadden aan levensmiddelen. De sleepboot Overijsel II stoomde Maandag naar zee, om te trachten de schepen los te werken en ze dan in de haven van Schokland of naar Kampen te slepen, doch de boot heeft ze niet kunnen bereiken. Er gaan nu een paar booten naar zee, om andermaal te trachten de vaartuigen uit het ijs te krijgen. Van uit Kampen zou eene boot vertrekken

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 5