BUITENLAND. Belgie. Frankrijk, Spanje. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. UITVOERING EIS. Minister Grimaldi (financien) van Italië, heeft er nu al spijt van, dat hij een porte feuille en waarlijk niet de gemakkelijkste in het kabinet Crispi heeft aangenomen en de man is eerst een blauwen Maandag in functie Hij begint in te zien, dat er voor alles geld noodig is, en in plaats van voor uitgang, moet hij achteruitgang in 's lands financien constateerende opbrengst der be lastingen daalt steeds en maak dan maar eens kloppende begrootingen In de Italiaansche kamer werd de beraad slaging gevoerd over eene motie van Pantano betreffende de benoeming eener commissie van onderzoek voor de douanen-quaestie. Luzatti bestreed de motie. Crispi zeide stap pen gedaan te hebben om tot overeenstem ming met Oostenrijk te geraken, ten einde het handelstractaat gedurende een jaar te verlengen. Tengevolge dezer mededeeling van den minister trok Pantano zijne motie in en stelde Bergatti voor, akte te nemen van de verklaringen der regeering. Crispi vereenigde zich hiermede. Nadat het voorstel met groote meerderheid aangenomen was, werd de ka mer verdaagd tot den 20 januari a. s. Bij de verkiezing voor den Romeinschen gemeenteraad gelooft men, dat 55 liberalen en 25 katholieken zijn gekozen. De commissie voor rechtszaken uit het Amerikaansch huis van afgevaardigden heeft een nieuw ontwerp uitgewerkt, waardoor de vreemdelingenwet zal worden gewijzigd. De bepa'ingen van dit ontwerp zullen niet alleen de vreemdelingen persoonlijk, maar ook de bfftenlandsche maatschappijen tevre den stellen. Volgens de Herald verwierp de regeering der Unie Engelands voorstel om de Behring- zee quaestie te laten arbitrageeren. De bood schap van den staatspresident zou dit eerst daags aankondigen en tevens voorstellen de Amerikaansche visscherijwetten gestreng toe te passen tegen overtredende Engelsche en Duitsche vis3chers, door uitzending van spe ciale kruisers. Daarentegen zou Canada, ge steund door Engeland, besloten zijn de vis scherij buiten de driemijlsche grens van het zeestrand gewapend te handhaven, waartoe eene sterke kruisersvloot alle Amerikaansche geweldpleging zoude keeren, zoodat in het voorjaar eene botsing schier onvermijdelijk zou zijn. Het Argentijnsche congres heeft een aan vang gemaakt met de behandeling van de wetsontwerpen, welke door den minister van financien zijn ingediend. In deze wetsontwerpen wordt voorgesteld een uitvoerrecht te heffen van 5 pCt. betaal baar in goud, nieuwe invoerrechten en nieuwe belastingen op de fabricage van alcohol, bier en sigaren. In de Argentijnsche republiek heerscht groote opgewondenheid, zoowel wegens den financieelen toestand als voornamelijk, we gens eer.e geweldige overstrooming, die bij Cordova heeft plaats gehad, door het bezwij ken der dammen van een kanaal. De stad staat geheel onder, honderden huizen zijn vernield en er is helaasook een honderdtal menschen omgekomen. Er is militaire hulp gezonden. Te Asnières, bij Ath, is een negenjarige knaap van honger en koude gestorven. Het hongerige kind vroeg aan een boerenwoning een aalmoes, maar die werd geweigerd „men gaf daar nooit aan bedelvolk; dat is de ware weldadigheid niet." Eenige oogenblikken later, vond een voor bijganger den jongen tegen een schutting staan, met bevroren tranen op de wangen. Hij gaf hem den raad, hard te loopen om wat warm te worden, en wilde hem helpen, maar toen hij hem aanraakte, bevond hij, dat het arme kind dood was. Te Ath, in Henegouwen, heeft men dezer dagen een geheel gezin kermiskramers door de felle vorst doodgevroren gevonden in den wagen, die hun tot voertuig en woon plaats diende. Eyraud is veroordeeld tot de doodstraf, en Gabrielle Bompard tot 20 jaar dwangar beid. Naar aanleiding hiervan schrijft de cor respondent van de N. R. Ct. Ziedaar ons voorgoed verlost van den bra ven Eyraud en de bevallige Gabrielle Bom pard, want gisterenavond te half tien heeft de eerste zich hooren veroordeelen om kennis te maken met Je rasoir national" op de Place de la Roquette, terwijl de tweede voor twintig jaren lang »in de schaduw wordt ge zetzooals men op den Boulevard zegt. Eyraud komt wel is waar in cassatie, maar er bestaat geen kans, dat de uitspraak van het hof van assises zal worden vernietigd. Ten opzichte van het vonnis over Eyraud bestond geenerlei twijfel. Het eenige, waar over verschil van meening bestond, was of aan Gabrielle al dan niet verzachtende om standigheden zouden worden toegerekend. Een professor in de rechten te Nancy heeft vier uren lang eene verhandeling gehouden over het hypnotisme om te betoogen dat het zeer goed mogelijk kan zijn. dat Gabrielle geheel onwillekeurig, alleen onder den in/loed van Eyraud aan de misdaad heeft deelge nomen. Maar de Parijsche professoren en ook het Parijsche publiek, hebben die leer niet aangenomen, en zelfs Gabrielle's advocaat heeft die uitvlucht van het hypnotisme en de suggestie in zijn pleidooi maar even aange voerd. En terechtwant als ooit een be schuldigde den indruk heeft gemaakt van terdege te weten, wat zij zeide en wat zij deedwas het wel de lieve Gabrielle, die thans de eer aan zich zal houden, en niet in cassatie komen zal. Vier volle dagen ach tereen heeft zij den roem gehad van Parijs bezig te houden, van mooi gekleede dames te doen verdringen om haar aan te staren als een verscheurend dier uit de menagerie van Bidel of van Pezon, en om te luisteren naar de antwoorden, die zij geven zou aan den voorzitter en aan den procureur generaal, en twintig jaren zitten is niet te veel, om uit te rusten van diergelijke krachtsinspan ning. Zij ga in vrede, en dat wij in 's hemels naam in den eersten tijd thans op iets an ders onthaald worden dan op opgehangen deurwaarders en op koffers, waaruit een lijk lucht opstijgt. Het Spaansche schip „San Francisco," niet petroleum en hout aan boord, dat bij Albu- cemas op de kust van Marokko strandde, is geplunderd door Moren, die de beman ning gevangen namen en van alles, tot de kleederén toe, beroofden. Door tusschen- komst van inlandsche soldaten, uit Melilla afgezonden werden de gevangenen weer vrijgelaten. De Spaansche regeering zal zich bij de regcering van Marokko over het gebeurde beklagen. De Britsche Zuid-Afrika maatschappij ver klaart, nog geen mededeeling van de regee ring betreffende Monicaland ontvangen te hebben, zoodat de bewering van Portugee- sche zijde, dat de Engelsche regeering be volen zou hebben Massikesse-land te ontrui men voorbarig zoude zijn. Toch zou de Portugeesche regeering thans besloten hebben hare expeditie naar Mozambique uit te stel len tot den 7en Januari. LONDEN, 23 Dec. Bij de verkiezing in Kilkenny is de anti-Parnellistische candidaat Henessy met groote meerderheid van stem men gekozen. Aanstalten worden gemaakt om den 80sten verjaardag van de kleine excellentie Windt- horst 17 Januari met luister te vieren. Eene inschrijving onder alle Duitsche katholieken is opengesteld voor een fonds, dat Windhorst bestemde voor de voltooiing der bisschoppe lijke Mariakerk te Hannover. In Tessin is en blijft alles rustig en a's nu ook de verkiezing der constituante (com missie tot herziening der grondwet) weike 11 Januari moet plaats vinden, kalm afioopt, dan is er vooreerst niets ernstigs meer te vreezen. Toch zal Künzli, de regeerings-commissaris, 5 of 6 Januari naar Tessin terugkeeren, wijl de regeering van het wijze beginsel uitgaat, dat voorkomen beter is dan genezen. Alleen zij die bij voortduring in Tessin verblijf houden, hebben recht mee te stem men. Te Napels heeft het hard gesneeuwd, zoo, dat de stad en de omliggende heuvelen met eer. in deze streken uiterst zeldzaam wit kleed prijkten, hetgeen gevoegd bij de strenge koude (de thermometer was tot het vries punt gedaald) de bewoners deed thuis blijven en de stad als uitgestorven schijnt. Sedert menschenheugenis had zooiets in dezen tijd van 'tjaar nimmer plaats. Dat men trouwens in die zuidelijke oorden veel minder tegen de koude gewapend is dan bij ons, zij en alzoo veel meer aangrijpt blijkt ook al weer uit het feit, dat geen enkele schouwburg of concertgebouw verwarmd istot groot ongerief der bezoekers, die dan ook steen en been klagen tot dusver te vergeefs, ROME, 23 Dec. De Paus ontving heden de kardinalen tot het ontvangen der Kerst- wenschen. Bij die gelegenheid zeide Zijne Heiligheid, dat Italie's houding tegenover de kerk aan dit koninkrijk rampen en beroerin gen berokkenen zal. De worsteling heeft haar toppunt bereikt. Zijne Heiligheid wenscht dat Italië van zijne misstappen tot inkeer kome. Het plan voor de wereldtentoonstelling te Chicago moet weder in een bedenkelijk sta dium verkeeren, doordien de president der Unie weigert de desbetreffende proclamatie uit te vaardigen zoolang niet het garantie fonds van tien millioen volteekend zal zijn hetgeen echter moeielijk gaat sedert het ten- toonstellingscomité in beginsel besloot de tentoonstelling des Zondags gesloten te hou den, en zich daardoor vele vermogende Duitschers te Chicago tegen maakte. Ook zou de commissie eene oude verordening hebben opgedolven, volgens welke de Illinois- Central-maatschappij het uitsluitende toe gangsrecht heeft naar de meeroevers, waar rle tentoonstelling komen zou. Dientenge volge zou er een ander terrein noodig ge worden zijn en zou de geheele tentoonstel ling twijfelachtig zijn geworden. Over San Francisco zijn tijdingen ont vangen nopens ernstige onlusten te Tai- Chu-Hsin in China, ontstaan naar aanleiding van het vermoorden van inlandsche Christe nen te Jong tuy-tsin. Deze moorden werden gepleegd door leden van het genootschap Lee-Huy-Sos bij gelegenheid van een feest ter eere van den beschermgod dier vereeni- ging. Nadat dit feest verscheidene dagen geduurd had, raadpleegde de vereeniging ha ren god of het goed en doelmatig zou zijn de bezittingen der Christenen te plunderen. Op het bevestigend antwoord van den god gingen daarna de leden onmiddellijk op een rooftocht uit, waarbij een aantal Christenen werden gevangen genomen en veel buit be haald werd. Eenige dagen later trok het genootschap nogmaals op een roofpartij uit en vermoordde meer dan twintig Christenen. Negentien lij ken werden in de straten gevonden en men wist van verscheidene anderen, die in stuk ken gehouwen en in de rivier geworpen zijn. Het zendingshui§ en andere gebouwen wer den in brand gestoken en de lijken in de vlammen geworpen. Den volgenden dag gingen de leden ran het genootschap naar eene stad in de nabijheid, ten einde daar ook zulk een moordtooneel aan te richten doch daar vloden de Christenen, waarbij een hunner gedood werd. WAALWIJK. Vrijdag 26 Dec. 's middags 12 uur, door de harmonie „l'Espérance" onder leiding van haren instructeur, den heer Brohm. Fantaisie brillante „Soldaten- leben." Kéler-Béla. WAALWIJK, 24 Dec. 1890. Naar wij vernemen zal de Kon. Doelen „Recht door Zee" alhierin de maand Januari aanstaande op een nader te bepalen dag, zijnen eere- en honoraire leden een buitengewoon concert aanbieden, waarop één of meer „tooneelstukken" opgevoerd zullen worden; wij juichen dit plan van harte toe, te meer nog, daar wij in Waalwijk op dit gebied zoo zelden genieten kunnen, en„ Recht door Zee," 't mag tot zijn eer gezegd wor den, verwierf in vroegere jaren steeds enorm succes bij dusdanige opvoeringen. Moge zijn streven ook thans met goeden uitslag bekroond worden. Op een verzoek der onderwijzers-ver eeniging „Olympia,, om eene rijks bijdrage te erlangen voor de beoefening der gymnastie.. is door den minister van binnenlandsche zaken afwijzend beschikt. De Waalwijksche IJsclub verzoekt ons mede te deelen, dat hare nieuwe tent, ofschoon nog niet geheel afgewerktte rekenen van morgen (Donderdag) voor hare leden toegan kelijk is. De feestelijke opening zalijs en weder dienende, ongeveer half Januari plaats hebben, met de daaraan verbonden wedstrijden. Cacoa en chocolaad „A. Driessen" zal door de bemoeiingen van het bestuur in alle vormen verkrijgbaar zijn. Bewijzen van lidmaatschap kan men zich in de tent verschaffen tegen de jaarlijksche contributie van 75 cent. Bij kon. besl. zijn ter vervanging van de op 31 Dec. 1890 aftredende en niet her benoembare leden van de geneeskundige raden, tot leden dier raden benoemd voor Noordbrabant en LimburgA. H. Hermans, arts te Gennep; dr. M. M. A. H. Sonnen, te Echt; P. J. Roersch, apotheker te Maastricht. Bij kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe bel. en acc. te Vlijmen, c.a. J. C. M. W. Reepmaker van Belle, ontvanger derzelfde middelen te Noordwelle c.a. Beroepen bij de herv. gemeente te Bezooien de heer J. A. Schouten, cand. te Utrecht. Bij de behandeling der begrooting van waterstaat in de tweede kamer, deed de heer Rooseboom o. a. de vraag op welke plaats de minister de brug te Heusden denkt te laten bouwen. Spreker hoopt op een voor de defensie geschikt punt. De minister antwoordde dat de bruggen bouw te Heusden staat in verband met andere werken, zoodat de plaats nog niet is aan te wijzen. Er zal hieromtrent in overleg gehan deld worden met den minister van oorlog. De heer Vos de Wael beklaagde zich er over, dat op de lijn Zwaluwe—'s Bosch niet meer op de vroegere halten wordt gestopt. De minister antwoorddeEr zal een lo- caaltrein ingelegd worden, die aan de halten stopt. Bij de behandeling van de begrooting van oorlog, aangenomen met 50 tegen 19 stemmen, waaronder 12 van R. C. leden, is duidelijk gebleken, dat er groot verschil van gevoelen bestaat tusschen de leden van laatstgenoemde fractie aangaande de nieuwe legerwet. In verband hiermede deelen wij het vol gende schrijven mede uit Amsterdam Het tweede kamerlid, dr. Schaepman, trad Zaterdagavond in de katholieke kiesvereeni- ging „Uniias" ais spreker op. De groote zaal van Frascati, zoowel als al de bovenkamers waren geheel gevuld, zoodat het auditorium minstens op 12ü0 a 1300 personen moet worden geschat. De vergadering werd geleid door den voorzitter «les bestuurs, den kapitein T. M. Keyser, die na een korte inleiding het woord gaf aan dr. Schaepman. Deze ver klaarde gaarne de uitnoodiging om in Am sterdam een kort, waar woord te komen spreken over de politieke aangelegenheden van den dag, meer bijzonder over de aan hangige legerwet, te hebben aangenomen. In die wet waren drie hoofdmomenten te onderscheiden lo. jaarlijksche contingent verhooging; 2o. verlenging va:i den diensttijd; 3o. afschaffing van dienstvervanging. Wat het eerste betrof, daarin verklaarde spr. wel met de regeering te kunnen mede gaan, op grond dat dit cijfer, gebaseerd op de wet van 1861 (1 op 300) volgens de statistieke opgaven der bevolking in stede van. il'.'OO circa 15000 zou moeten bedragen. En dat deze zaak geen nieuw denkbee'd was van de regeering, toonde hij aan uit de geschiedenis van 1875, toen reeds in verband met de toegenomen bevolking, de noodzake lijkheid werd aangetoond, dat na deze ver houding het jaarlijksch contingent met 1700 man zou moeten worden vermeerderd. En waarmede 5 kamerleden van onverdacht katholieken naam als de heer van Zinuiq Bergman, Des Amorie van der Hoeven, Luy- beti, Heydenrijck en Van der Schriek vol komen instemden. Ad 2m verlenging van diensttijd. Daarmede kon hij niet volkomen instemmen, omdat de duur van 8 jaren zoo veel belemmeringen voor huwelijken en andere maatschappelijke belangen veroorzaakte. Of schoon ieder toch wel wist, dat de 8 jaren van dienstplicht, en die van werkelijk den ransel te moeten dragen, een hemelsbreed verschil maakten. Daarenboven nog meende hij, dat al was dit werkelijk ook het geval, hem dan nog geen geval bekend was, dat zelfs hoog bejaarde mannen, die het grootste deel van hun leven dien ransel hadden ge dragen, er onder misvormd of bezweken waren. Ad 3m. Afschaffing van de dienstvervanging Omtrent dit punt kon spr. zich niet veree nigen met de bezwaren, die onder de tegen woordige omstandigheden en vormen daarte gen waren aangevoerd, en die er werkelijk eenigen schijn aan gaven, alsof de katholieken minder vaderlandslievend waren, dan zij, die voor het beginsel waren. Wat spr. persoonlijk gevoelen dienaan gaande betrof, zoo was hij in beginsel tegen alles wat zonder noodzaak de lasten zou kunnen verzwaren. Maar gold het in deze, dat de ministers, aan wier handen de regee ring is toevertrouwd, op overtuigende wijze aantoonden, dat zonder dien maatregel, een behoorlijke legerhervorming niet mogelijk was, en het voortbestaan onzer zelfstandigheid zou worden bedreigd, dan moest hij zijne persoonlijke overtuiging aan het algemeen belang opofferen, daar hem als Nederlander die onafhankelijkheid niet slechts voor het heden, maar ook voor de toekomst en het nageslacht, ten naaste aan het harte ligt. Als volksvertegenwoordiger rust dan ook op hem de dure verplichting om een maat regel als deze, en door de regeering nood zakelijk geacht, niet te mogen tegenwerken. Want, zoo eindigde de spreker, wij moeten altijd met fierheid den troon tegemoet kunnen gaan, en hem helpen bevestigen, opdat, als hij zegt„Je maintiendrai," wij kunnen roe pen „nous maintiendrons." (De reden werd herhaaldelijk op verschillende punten luide toegejuicht.) Uit Londen bericht men Men verwacht Vrijdag 26 dezer de order tot vrijlating van den invoer van Nederlandsch vee in Engeland met quarantaine. Dit zal tot gevolg hebben, dat het vee weder naar Deptford kan gezonden worden. Van den consul Gener. te Buenos-Aires is bij het departement van buitenlandsche zaken de volgende mededeeling ontvangen betreffende emigratie naar de Argentijnsche republiek „Bij de dezerzijdsche berichten opgenomen in de Staatscouranten van 28 Maart en 2 April 11., werd aan belanghebbenden, met het oog op de alhier heerschende economische crisis, de raad gegeven van emigratie naar deze republiek voorloopig af te zien. „In den toestand van Argentinië is sedert geen verbetering gekomen. De crisis doet zich integendeel steeds dieper gevoelen en drukt op alle bedrijven en vooral op den werkenden stand. Ook van de nieuw opge richte landbouwkoloniën, waar vaak het noo- dige bedrijfskapitaal ontbreekt, luiden de berichten in het algemeen ongunstig. „Onder deze omstandigheden moet verhui zing naar deze republiek op nieuw aan alle belanghebbenden ernstig worden ontraden, ook aan li en, aan wie men de reiskosten mocht willen voorscnieten."

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2