x Sollicitanten Notaris RANT, Te Koop: eene partii puike zuivere Stalmest. mini s m DER KOLK, TH. A. VAN DELFT, Breimachine, gebreide goederen Huidenberichten, Advertentién. Boter-Cadeau. Huismoeders doet uw voordeel ei toch waar! Bart van Well. WAALWIJK, VAKSCHOOL si 'WMè&wim, Publiek Verkoopen: Een Huis en Erf, In liig mil Schuur m Kif, Aanbesteding voor Biasdag 30 B®c. bij viiun i Ongelooflijk en toch waar! Het Gemeentebestuur van S037T 07 LEEHAAR BIJ AF3IU& I J. Timmermans Wz. Te bevragen bij Waalwijk. WAALWIJK, Kousen, Sokken, Onderbroeken Borstrokken, Onderlijfjes, Jachtvesten Vrouwen Kinderrokken Kinderkleedjes Tricot Jaquetten enz. enz. Wilhelmus de Groot Voor puike qualiteit wordt gegarandeerd. Uitsluitend verkrijgbaar bij voor de betrekking van aan de op te richten (THEORETISCHE OPLEIDING in het schoenmaken.) De jaarwedde bedraagt f 100. INLICHTINGEN verkrijgbaar ter Secre tarie alhier. op Maandag 5 Januari 1891, op Maandag 19 Januari 1891, MASSA van koopen I en II. van een WlëW>@WW9 dienende voor hulpkantoor op het erf tegen het bestaande kantoor van den heer Stationsstraat ALLE SOORTEN Het Rott. Nbld. heeft eene brooduit- deeling beproefd. De uilkomst beantwoordde helaas, maar ten deele aan de goede bedoe ling. Zie hier hoe het blad zelf haar be schrijft De brooduitdeeling heelt Donderdagmorgen plaats gehad. Of het aan te raden is deze te herhalen Gaarne gunnen wij den hon derden, die het van noode hebben, nogmaals een brood, doch om wederom een oproeping te doen, dat allen tot ons kunnen komen, daartoe mogen we, na de opgedane onder vinding, niet meer besluiten. 2835 kilo's brood zijn er uitgedeeld, doch niet velen hebben dankbaar gestemd ons verlaten. Het was te denken, dat er misbruik gemaakt zou worden en dat inhaligen zich zouden bevoordeelen ten koste van hen, die het zoo dringend noodig hebben, doch dat men zoo onbehou wen op ons bureau zou aandringen, dat konden wij niet voorzien. Omstreeks zes uur hadden een honderdtal post gevat voor het bureau, te hallzeven was het getal zoo aangegroeid, dat het on mogelijk bleek den broodwagen aan de voorzijde van het pand te lossen, ondanks de krachtige hulp van de politie. Het aantal broodbehoeftigen groeide aan tot duizenden, die bij den aanvang der uitdeeling zoo sterk tegen elkaar opdrongen, dat men hen dikwerf één voor één naar binnen moest trekker. Gelukkig, dat zij, aan wie een brood was uitgereikt, het gebouw aan de Wijnstraatzijde konden veriaten anders waren cle onheilen niet te overzien geweest. Behalve enkelen, die in ons bureau weder herstelden, moest helaas, een drietal naar het ziekenhuis gebracht worden en geneeskundig worden behandeld. Zaterdag namiddag omstreeks uur ontstond er te Amsterdam, in een der vier naast elkander gelegen oliepakhuizen van de firma Alberdingk en Zonen op de Brou wersgracht brand, die weldra zulk een om vang kreeg, dat heel het westelijk der stad één vuurgloed toonde. In het eene perceel was een kuiperij, in elk der drie andere pakhuizen waren aanwe zig zeven groote ketels, die ieder 200 vaten bewerkte patentolie bevatten, terwijl de zol ders van de vier perceelen grootendeels met ledige petroleum fusten waren opgestapeld. Omtrent het ontstaan van dezen brand ver nam men Een paar knechten waren met den mees terknecht in perceel 130 werkzaam, toen een hunner de opmerking maakte, dat hij iets branderigs rook, en kijkende bespeurde men eene kleine vlam in het doek of gaas. dat ter voorkoming van verontreiniging der olie over de open ketels is gespannen. De mees terknecht, het gevaar, dat dreigde, inziende, beval luid roepende zoo spoedig mogelijk zand te verschaffen, doch aan blusschen viel toen al niet meer te denken. Een brandend doek of gaas is ongetwijfeld in de olie ge vallen, wat den vuurpoel veroorzaakte, die van half zes tot half acht in dit deel der stad alierwege was te bespeuren. Aan blusschen der vier perceelen, die in een kort oogenblik te gelijk in lichte laaie vlam stonden, viel dan ook niet te denken, niettegenstaande 7 stoombrandspuiten, met de Jan van der Heijde, die gelukkig de plaats des onheils kon bereiken en tal van brand- kranen eene groote watermassa in het ver nielend element wierpen. De brandweer stelde alles in het werk om den brand te keeren en te beperken. De burgemeester was mede spoedig tegen woordig. Te ongeveer 7 uur viel het bovenste ge deelte van den gevel van perceel 132, en een kreet van angst en schrik ging uit de om standers op, daar het oogenschijnlijk niet anders kon of brandweermannen moesten onder het heete puin bedolven zijn. Geluk kig bleek echter niemand gekwetst. Te 8 uur was er nog weinig vooruitgang in het blusschingswerk waar te nemen. Nader wordt gemeld De firma Alberdingh te Amsterdam heeft sedert onheugelijke jaren op de Brouwers gracht een groote stoomoliefabriek en drijft in patent- en machienolie een nitgebreiden handel. De raapolie namelijk van de bekende Zaanlandsche oliemolens wordt hier met zwa velzuur gezuiverd en als patentolie in den handel gebracht. Van deze brandbare vloei stof was de enorme voorraad van 400,000 kilo in drie pakhuizen aanwezig, terwijl het beneden gedeelte van het belendend pakhuis „Dantzig" van de firma Westzanen en Laan, te Wormerveer, dat mede in gebruik was der eerstgenoemde firma en tot bergplaats van gezuiverde olie diende. Dit pakhuis bleef ge spaard, ongerekend natuurlijk de waterschade. Het daaraangrenzende pakhuis was met ta bak gevuld en hield in, eene waarde van f 503,000, zooals de eigenaar ons verzekerde Ook aan dit narcotisch kruid moet veel wa terschade zijn toegebracht. Hetzelfde is het geval met den stal en de bovenwoning van den meesterknecht der fa briek rechts van de vier verbrande pakhuizen waarvan een geheel, de andere gedeeltelijk met petroleumvaten waren gevuld. Dat de brand niet naar de achter gelegen perceelen in de Vinkenstraat is overgeslagen, is in de eerste plaats te danken aan de open plaats achter de drie oliepakhuizen gelegen, maar moet daarna onmiddellijk worden toe geschreven aan het krachtig optreden van de brandweer en den tact en het beleid van den commandant, die herhaaldelijk hier was en alle bevelen gaf om het vernielend vuur naar deze zijde te keeren, wat dan ook vol komen gehikt is. Uit Dordrecht wordt gemeld Wat de rivier voor onze stad nu te zien geeft, is betrekkelijk eene zeldzaamheid ten minste het schouwspel dat men heeft van de Buitenwalevest, Hooikade of Kalkhaven, kan men gemiddeld niet meer dan eens in de tien jaren genieten. Zonderlingterwijl in gewone omstandigheden in weerwil van an kerboeien en uitdieping, de rivier schijnt te slapen, en kalm daarheenvloeit, slechts ver ontrust door de schroef van een sleepboot of een veerbootje, niet zoodra heeft de ijskoist haar in boeien geslagen of de kaden, die men soms uitgestorven zou wanen, animeeren zich, de wandelaars stroomen er heen het veldijs wordt verlaten, alles richt zich naar de groote witte vlakte, die de stad nu met Zwijndrecht verbindtwaarop vreemd gezichteen voetpad als verkeersweg tusschen de beide gemeenten dienst doet, waarop duizenden schaatsenrijders zich over de onafzienbare banen bewegen, en de niet-rijdenden, begee- rig ook eens „de Maas te drukken met hun voet", hun hart ophalen aan het zeldzame schouwspel. Hier en daar staan tentjesook een paar ijsschuitjes wachten op sterker wind zware vrachten worden met sleden over de dikke ijskorst vervoerd, en dicht bij de plaats waar het anders zoo onvermoeide veerbootje onmachtig en onbewegelijk ligt ingesloten, worden nu van stadswege de „officieele" plan ken uitgelegd De dezer dagen verkrijgbaar gestelde verguld metalen gedenkpenningen, dragende aan de eene zijde het borstbeeld van wijlen Z. M. koning Willem III en daardoor veel gelijkenis hebbende met een gouden tien guldenstuk, hebben reeds aanleiding gegeven tot bedrog, daar er een in eene tapperij te Amsterdam als een tientje werd uitgegeven. Een oud moedertje te Achlum, kreeg verleden week onverwacht bezoek over het ijs en wel van twee 76- en 74jarige tantezeggers uit Welsrijp, die er nog zoo vlug over waren gegleden, dat een 20jarige kleinzoon der oude vrouw moest verklaren, slechts met moeite mee te kunnen komen. Men schrijft uit 's Heerenhoek van 21 dezer Een ruim 35jarige jongman alhier ver schrikte zoo hevig op het vernemen der doods tijding zijns vaders, dat hij de spraak ver loor. Den volgenden dag schrikte hij weder door het geroep van brand, waardoor hij op eenmaal zijne spraak terugbekwam. In den nacht van Zondag op Maandag ontstond er aan de suikerfabriek op den Groenendijk te Oosterhout eene ontploffing, in het huisje waar het gas gestookt wordt, waardoor het binnengedeelte benevens het dak uitbranddeen de gasstoker hevige brandwonden bekwam. Kaatsheuvel. De alhier benoemde rijks ontvanger, de heer J. H. Coolhaas, zal 6 Jan a.s., als zoodanig worden geinstalleerd, en vertrekt mede met dien datum de heer Rink, die dit kantoor tijdelijk waarnam, weder naar zijn standplaats terug. In de vergadering van de XIV afd. der N. B. Mijvan Landbouw, welke gehou den werd in de zaal van den heer J. A. van Leeuwen, trad gisteren avond de heer Brunt, rijksveearts te Capelle op, ter behandeling van enkele onderwerpen op den landbouw betrekking hebbende. In zijn eerste gedeelte deelde de hr. Brunt mede, hoe noodig het is, in het belang van het vee, dat de stallen worden gebouwd pl. m. 22 centimeter hooger dan de begane grond dat de muren worden opgetrokken van poreuze steen, ter beteie opneming van de vochtdeelendat de bodem vooral uit lossen grond bestater betere opneming van de faecalien, en in geen geval daartoe leem of klei worde aangewend. In zijn tweede gedeelte gaf hij ter vermijding van verkalven, vele nuttige wenken ten opzichte van de zoo noodige reinheid het handhaven van eene zoo mogelijk gelijkmatige temperatuur in de stallen, de plaatsing van het raam, dit laatste meer ten opzichte van de inrichting van paardenstallen, en trad in uitvoerige bijzon derheden om aan te toonen, tot welke, vaak doodelijke en overerfelijke kwalen, het ver- waarloozen van al deze voorzorgen kon lei den. Vooral beval hij ernstig aan de stallen zoo rein mogelijk te houden, ze eiken dag mestvrij te maken, en de mest, ergens buiten den stal te verzamelen, waar de schadelijke zuren en gassen zich meer ongestoord en zonder nadeel kunnen ontwikkelen. Na in eene vergelijking te zijn getreden van de specifieke waarde van turfstrooisel en rogge- stroo, waarbij hij uit een oogpunt van ïein- heid, zachtheid van ligging, sterk het eerste in vereeniging met het tweede aanbeval, hoe wel hij toegaf dat de boer voor bemesting van zijn land te zorgen had, en de mest van roggestroo veel meer voedende bestand- deelen voor den grond had dan mest met turfstrooisel, eindigde hij zijne leerrijke voor dracht. De voorzitter der vergadering, de hr. J. v. Dijk, burgemeester te Sprang, be dankte hem in hartelijke en goed gekozen bewoordingen voor de vele nuttige wenken op den landbouw betrekking hebbende, en hoopte, dat de heer Brunt nog vele malen als spreker voor de afdeeling zou optreden. Tilburg, 19 Dec. Donderdag stond voor de arrondissements rechtbank te Breda te recht zekere H. J. v. d. W., te Tilburg, be schuldigd van diefstal van wollen garens ten nadeele van zijn patroon, den heer K. te Tilburg. De officier van justitie requireerde acht maanden gevangenisstraf en verzocht tevens de onmiddellijke inhechtenisneming van den beschuldigde dat door de rechtbank werd toegestaan. v.d.W. werd dan ook terstond door den dienstdoende marechaussée in verzekerde bewaring genomen. In de zelfde zitting werd tegen C. A. v. O. te Tilburg, 45 dagen gevangenisstraf ge- ëischt, wegens het vernielen (inslaan) van glas ruiten bij een paar ingezetenen van Tilburg; voorwaar eene eisch, die wel eenigen invloed zal hebben op de liefhebbers van ruiten inslaan. Breda, 22 Dec. In eene op heden gehou den buitengewone vergadering van den ge meenteraad, ter behandeliug van het ontwerp- scheepvaartkanaal van de Zuidwillemsvaart naar de rivier de Mark bij Terheijden, is be sloten voor f 100,000 in de kosten bij te dra gen. Van wege het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid wordt in de Staatscourant van 24 dezer het volgende bekend gemaakt: Bij den buitengewonen toevoer van brieven en andere stukken voor den Nieuwjaarsdag is vertraging in de bestelling onvermijdelijk. Door vroegtijdige ter postbezorging kan daaraan echter worden te gemoet gekomen. Bij wijze van proef zullen dit jaar de brie ven, welke men op den Nieuwjaarsdag wenscht besteld te zien, reeds van den 27 December af ter post kunnen worden bezorgd. Opdat die brieven in het oog vallen, moet daarvoor op de adreszijde op in het oog vallende wijze met inkt, een kruis zijn ge trokken. De bedoelde wijze van verzending, te re kenen van 27 December e. k., ook wat het aangewezen merk op de adreszijde betreft, gelieve het publiek mede toe te passen op de gedrukte nieuwjaarswenschen en kaartjes. Op de bestelling dier stukken op 1 Januari, althans voor zooveel zij bestemd zijn voor de groote plaatsen, mag echter niet worden gerekend. AMSTERDAM, 23 December. Huiden. Van de heden bij inschrijving aangeboden ca. -5000 O.-I. runder en buffel, bleef alleen onverkocht no 1041 39 stuks runder. ■ff Heden overleed tot diepe droef-1 f heid van mijmijne kinderen behuwd- en kleinkinderen mijne ge- liefde Echtgenoote Mejuffrouw Jeannette Wilhelmine Piron, na eene kortstondige ziektetijdig voorzien van de H.IL Sacramenten, in den ouderdom van ruim 79 jaren, na eene gelukkige Echt vereeniging van 53 jaren. Waalwijk, 22 Dec. 1890. P. A. van der LEE. J diepe droefheidjj t f Tot ons aller f overleed liedentijdig voorzien van de H.H. Sacramenten, onze geliefde Vader en Behuwd vader I lid van het Algemeen Armbestuur en van het bestuur van den Binnenpolder van Besoyenin den ouderdom van ruim 65 jaren. Uit aller naam, J. DE GROOT. Besoijkn, 17 Dec. 1890. llHIIIHIIilllMllllllllliriMIIMWMIM— Die EEN POND boter koopt van 45 cents het pond, krijgt een HALF POND derzelfde qualiteit CADEAU; die een HALF POND koopt, krijgt 3V2 ONS. zal ten verzoeke van de Weduwe en Kin deren HEN Br. DE KORT, te Waalwijk in het Hotel VERWIEL, te Waalwijk telkens des avonds 7 ure, Onder WAALWIJK Koop I. door de eigenaar» bewoond, ^.sectie C. no 1781, groot 1 are 15 centiaren. Koop II. noord daarnaast, sectie C nos. 1771 en 1772 groot 2 aren 25 centiaren. Koop III. BESTEK en TEEKENING zijn dagelijks ter inzage, ten kantore voorschreven. Inschrijf biljetten worden ingewacht TE heeft de eer te berichten, dat hij het ft aan geschaft eene waarop naar de maat vervaardigd kunnen worden in KATOEN en WOL, als Hij beveelt zich beleefdelijk aan voor de levering, terwijl de prijzen zoo LAAG mogelijk gesteld zijn.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 3