Nummer 103. Zondag 28 December 1890. 13e Jaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking ANTOON TIELEN, Nationale Militi Maandag 12 Januari! 891, FEVlLLETOy. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Even als vorige jaren, stellen wij in het No., dat op DONDERDAG 1 JANUARI a s. zal verschijnen, voor belanghebbenden weder de gelegen heid open hunne HEIL WEM CHEN te doen plaatsentegen bstaling van 30 cent. INSCHRIJVING I Naar het Hoogduits jh. Langslraatsche ('auraiil, Dit blad verschijnt Woensdag en paterdag avond. Abonnementsprijs per 3 in aan d en J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. gemeente kelijk de lüs 1861, Burgemeester en Wethouders der Waalwijk, Gezien artikel 19 der wet betre nationale militie van den 19 Augu staatsblad No. 72, Noodigen de mannelijk ingezètinen, ge boren in het jaar 1872 uit, om piet over legging van een extract-geboorteikte, zoo zij elders zijn geboren, zich ter inschrijving voor de nationale militie aan te nelden ter secretarie der gemeente, tusschenjden 1 en 31 Januari e. k.; terwijl voorts wofit mede gedeeld, dat voor die inschrijving meer be paaldelijk zitting zal worden gehbuden ten raadhuize alhier, op des voormiddags van 1012 uur.1 Wordende hierbij, ter voldoening aan ar tikel 15 van het koninklijk besluvan den 17 December 1861 Staatsblad no 127, nog medegedeeld eenige bepalingen, astgesleïd bij het Ille hoofdstuk der militïwet, op- zichtens de inschrijving voor d militie, luidende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie iigeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op dm 1 Januari van het jaar hun 19e jaar waren ingereden. Voor ingezeten wordt gehouden lo. hij, wiens vader, of, is deze overiden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, Wens voogd ingezeten is volgens de wet van deu 8 Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 3o. hij, die, geen ouders ot voogi gedurende de laatste, aan het in dc hebbende, eerste zin- 36 Sedert Elfriede besloten had dei raad van Reinhold op te volgen en haar echuenoot te ver geven, bezielde haar een gejaagd gewei. Zij ver langde naar het oogenblili dat hr komen zou en zag er toch tegen op. Zij stond* n het keurig ingericht boudoir tegen het hooge ve ster geleund toen hij binnentrad.Zijn stap was >p het zware kleed nauwelijks hoorbaar, zoadat zij zijn na dering niet eens bemerkte; een oopnblik stond hij haar in zwijgende bewondering aan te zien. De hooge, slanke gestalte was ghuld in een zwart zijden kleed, liet donker haai was eenvou dig doch smaakvol opgemaakt. //Elfriede!" riep hij, en op het horen van zijn stem vertoonde zich op haar gelaat een donkere blos. Een oogenblik nog bleef zij mbe weeglij k staan, toen keerde zij zich tot hemen stak hem haar hand toe. //Kunt gij, wilt gij mij werkelifc vergeven?» vroeg de graaf. //Ik durf bijna nietjgelooven dat ]iet waar zou zijn. Elfriede, hoe gehkkig maakt gij mij „Was u mijn antwoord zoo wekora," vroeg zij, en hij meende een zacht beven jn haar stem waar te nemen. //Is het waar, da gij mij lief hebt?" „Ja, Elfriede, ik heb u innig, har el ijk lief." „Sedert wanneer?" vroeg zij kalm verder. „Ik zal hierop oprecht antwoorcin Elfriede. Ik weet het niet. Toen ik u trouwehet spijt mij dat ik het u moet bekennen, m ar het is de waarheid had ik een afkeer van igij waart mij een last dien ik gedwongen w s te dragen. snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hieldJ 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader ot voogd het laatst in Nederland ge woond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd rijk verblijf houdende onderlooze zouri van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3o.^ de zoon van den Nederlander, die ter zake van s lands dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden in geschreven, is verplicht zich daartoe bij burge meester en wethouders aan te geven tusschen den 1 en 31 Januari. Dij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis lsr ZM? vac|er' is deze ovei leden, zijne moeder, of, zijn beide overleden, zijn voogd tót het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19 jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, inge zeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij burge meester en wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2e zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leeftijd be hoort. Burgemeester en wethouders voornoemd. Ik waardeerde niets in u, noch uw schoonheid noch uw geestmaar wij moesten samen leven en in zeker opzicht was ik u dankbaarheid ver schuldigd. Verscheidene maanden lang zag ik in u niets dan een onontwikkeld schoolmeisje. Eerst toen de geheele wereld u prees en mij benijdde, begon ik tot het besef uwer schoonheid te komen en te begrijpen dat ik, in plaats van een onwetend schoolmeisje, een ontwikkelde vrouw tot echtge- noole had. Later schepte ik behagen in de wijze waarop gij tot mij spraakt, ik begon uw geest zoowel als uw trots, uwe edele denkbeeldende verheven opvatting uwer plichten te bewonderen. „Ik geloof dat ik begon met u lief te krijgen op den dag toen gij During zijn ontslag g'aaft. Daarna bewonderde ik de wijze waarop gij mij wildet verheffen, en mij zonder genade uit mijn werkeloos, doelloos leven tot mijn plicht roept. Ik hield van u om de dapperheid waarmee gij uw eigen plichten vervuldet. Wanneer ik echter begon u lief te krijgen zooals ik nu doe, weet ik niet. Toen ik op dat bal zag hoe gij op uw boekje „mijn man" schreeft toen klopte mij het hart sneller dan ooit te voren, en het kostte mij moeite genoeg om u niet in mijn armen te sluiten en u duizend, duizendmaal' te kussen, doch ik kon niet. Van toen af werd mijn liefde voor u dagelijks grooter. Ik lette meer op u gij waart schoon en bevallig, ik luisterde naar uwe woorden zij waren vol geest en vernuft. Een ding wil ik u nog zeggen, Elfriede," ging hij haastig voort, „het zijn demoedigende woorden voor mij, maar zij zijn waar. Al wat goed in mij is, heb ik aan u tc danken. Ik ging ten on der, in de zucht naar genot, mijn hoofddeel was om van mijn leven zooveel te'genieten als mo gelijk was. Ik moet bekennen, dat ik vroeger nooit aan mijn plichten dachtik haatte dat woord. Mijne gedachten en belangen golden al leen mij zelf. Of ik anderen te gronde zag gaan was mij onverschillig, als ik maar leefde. Gij, mijn geliefde vrouw, waart het, die een betere Eere zij God in de hoogste hemelen en vrede op aarde, de menschen een welbe hagen Zoo klonk voor jaren de engelenzang over de velden van Bethlehem en hoever zijn we na 19 eeuwen nog immer van dat heerlijk ideaal verwijderd Vrede hebben wij, den hemel zij dank, nog immer, maar de rust, die wij genieten, zouden we een verraderlijke rust willen heeten, hoe weinig toch is er noodig om gansch Europa in rep en roer te brengen. En als dat werkelijk eens geschiedde, als 't inder daad eens kwam tot een treffen tusschen de horden van Rusland en Frankrijk aan de eene zijde van Oostenrijk, Italië Duitschland en Engeland aan den anderen kant, dan zou er een slachting onder de bewoners van ons werelddeel worden aangericht, als in de geschiedenis nimmer is voorgekomen. Pro fetien of diepzinnige bespiegelingen achten wij overbodig, wij laten de cijfers spreken. Het systeem volgens hetwelk de militaire machten van de verschillende mogendheden van Europa op één enkele uitzondering na worden georganiseerd, is tweeledig. Hel is de dienstplicht (werkelijke dienst) van den jongen man, die den leeftijd van twintig jaar of daaromtrent heeft bereikt en de ge bondenheid aan de reserve, om opgeroepen te worden in werkelijke dienst, als de nood het eischt. Dit systeem verschaft het land een geoefend en geordend leger, niet naast de overige bevolking staand, maar een groot deel er van uitmakend. Groot-Britanie heeft een leger, uit vrijwilligers bestaande. Uiteraard heeft er in de hieronder gegeven cijfers een voortdurende mutatie plaats, aller eerst door overlijden; heel juist kunnen zij dus niet zijn, maar als overzicht van de onderlinge verhouding der verschillende leger sterkten, kunnen zij zeer goed voldoen. Rusland met zijn enorm grondgebied en zijn enorme bevolking is nog immer de militaire leviathan, maar hoewel de getallen overweldigend zijn en de staande troepen voortreffelijk, is zijn systeem niet zoo uit muntend; de reserves laten- voornamelijk te wenschen. Bovendien zijn de Kaukasische en Aziatische troepen zoo ver van Europa ver wijderd en zijn voor het meerendeel zoo a s.' vk'ïvvitïcois natuur in mij deed ontwaken, die mij leerde om niet voor mij zelf, maar ook voor anderen te leven. U ben ik al het goede mijn levens ver schuldigd, nooit zal ik u daarvoor genoeg kun nen danken.' Zij boog het hoofd, spreken was haar onmo gelijkzijn woorden maakten haar zoo gelukkig dat zij al haar leed vergat. „Ik ben overtuigd," ging hij voort, „dat wan neer een reeks van omstandigheden mij deden gelooven dat gij een misdaad hadt begaan, dan zou de ontgoocheling, dat gij niet de engel waart voor wie ik u hield, mij zonder twijfel het meeste leed gedaan hebben. Want nadat gij heengegaan waart, en ik alleen, zonder u achterbleef, ge voelde ik hoezeer ik u miste. Het leven scheen mij eenzaam en verlaten toe; mijn gedachten waren alleen bij u, mijn hart was u gevolgd. Toen wist ik dat ik u hartstochtelijk liefhad en dat ik zonder uw bezit nooit gelukkig meer zou kunnen worden." Haar donkere oogen begonnen te schitteren, maar nog altijd sprak zij geen woord. Hij ging voort„Ellriede ik smeek u zoo ernstig als een man kan smeeken, vergeef mij. Vergeef mij de lage zelfzucht, waarmee ik u zonder liefde, alleen ter wille van uw geld, huwde, zonder uw waarde te kennen en te begrijpen, zooals ik dat nu doe. Vergeef mij de wreedheid, de koude, den trots waarmee ik u behandeld heb. Vergeef mij het laatste en zwaardste vergrijp mijn ongerecht vaardige verdenking. Ik weet het, ik verdien uw vergeving niet, en toch bid ik er u om." „Ja, graaf Erich, ik vergeef u," antwoordde zij. „Wij zullen het verleden begravenom er nooit weder over te spreken. Maar uw liefde wil ik op de proef stellen." „Elfriede" viel hij haar in de rede, „noem mij niet langer graaf Erich. Wilt gij beproeven voor taan Erich te zeggen Zij keek hem verlegen glimlachend aan. „Erich, ik zal uwe liefde op de proef stellen." gansch anders geoefend, dat zij bij verge lijking met de legermachten van andere rijken, veelal buiten rekening worden gelaten. Het aantal Kozakken-regimenten en ongeregelde troepen is in het Russische leger zeer groot. Duitschland werkt ijverig voort aan de uitbreiding in getalsterkte van zijn leger en een wet is aangenomen, waardoor de leger macht spoedig tot 3,35u,000 man (op voet van oorlog wel te begrijpen) zal zijn opge voerd. Von Moltke's redevoering in Mei dezes jaars, is van geen geringe beteekenis geweest en opvallend is het, dat de beide nieuwe in vorming zijnde legerkorpsen, juist voor Duitsch- lands Oostelijke en Westelijke grenzen zijn bestemd. Frankrijk wint het in aantal van zijn tegen stander van 18701871, maar het is zeer de vraag of de laatste reserves van Frankrijk wel genoegzaam geoefend zouden blijken voor een oorlog. Italië verdeelt zijn strijdkrachten in drie deelen en heelt voor het bergland speciale korpsen. Oostenrijk, dat zijn Duitschen bondgenoot op eerbiedigen afstand volgt, bezit een voor treffelijke „Landwehr." Engelands betrekkelijk klein leger is met de troepen van de andere groote mogend heden niet te vergelijken, de organisatie is gansch anders. Engelands leger in Indie bestaat uit in boorlingen vrijwilligers en nog wel een 350.000 man, die alleen aan hun vorsten gehoorzamen. Rusland's legermacht 5.200.000, wordt al dus verdeeldEuropeesch leger 1.800.000 man; elders 400.000 man; landstorm 3,000,000, bevolking 110.000.000, oorlogsbudget 500 millioen gulden. Frankrijk's legermacht 3.409.000 wordt al dus verdeeldleger 654.000 man, reserve- leger 550.000, reserve 1.360.000 garnizoens troepen, 145.000, gedeelt. geoefenden; 700,000, bevolking 42 millioen oorlogsbudget264 millioen gulden. Duitschland's legermacht, 2.710,000; wordt aldus verdeeld: leger en reserve 830,000 man, landweer 430,000garnizoens-leger 800.000landstorm (gedeeltel. geoefend 650.000, bevolking 47 millioen oorlogsbud get 372 millioen gulden. „En ik durf u wel verzekeren, dat ik die door staan zal, zeide hij beslist. „Ons huwelijk was een dwaling, misschien waa dit niet ons beider schuldmaar sedert hebben wij nieuwe dwalingen begaan, waaraan wij beiden schuld hebben. Wat ik thans voorsla is dat wij ons voor eenigen tijd scheiden. Mijn nicht, me vrouw Groszberg, is tegenwoordig zeer lijdende en vertrekt dezer dagen naar Nizza. Vindt gij goed, d.t ik met haar meega Erich? Ik zal daar tot in den zomer blijven. Heeft uw liefde voor mij invloed genoeg om u even vlijtig en werkzaam voor het welzijn uwer lieden te doen blijven, als gij thans rijt, dan zal ik eerst gelooven, dat ge mij waarlijk liefhebt. Wanneer ge na dat tijdsverloop tot mij komt om mij te zeggen dat uw liefde voor mij nog onveranderd is, dan zal ik tot u terugkeeren en voor u een liefdevolle gade wezen. Neemt ge mijn voorslag aan?" Hij dacht eenige oogenblikken na; toen zeide hij„Ja, ik neem die aan ik wil alles doen om u, lieve Elfriede, de oprechtheid mijner liefde te bewijzen." „Het is niet noodig den menschen stof tot on derhoud te geven," ging zij verlegen voort„Gij kunt iedereen die naar mij vraagt, zeggen dat ik met mijn nicht naar Nizza gegaan ben. Wij kunnen samen eenige afscheidsvisites maken." „Ik onderwerp mij, Elfriede, maar hoe zal ik de dagen en uren tellen, tot ik weder met mijn beste vrouw vereenigd ben. Tot nu toe wist ik niet, hoe zoet het woord, „mijn vrouw" is en hoe veel het in zich sluit." Zooals zij algesproken hadden, waren Reinhold en de advocaat Scharflf de eenige personen die in het geheim waren. Zij waren bciae zeer ingeno- ™en ,me^ plan> daar zij zich overtuigd hiel den dat alles goed zou gaan. Iedereen geloofde, dat de gravin haar nicht alleen begeleidde we gens de zwakke gezondheid van deze dame. Slot volgt.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 1