J BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Handelsberichten. Eenige losse aanteekeningen van een voetreiziger in Belgie. Y'jlhelmus de Groot Italie's legermacht, 2,550.000, wordt ver deeld als volgtleger en reserve 850.000 mobile militie 400 OOG, reserve 1 800.000 bevolking 30 millioen, oorlogsbudget 174 nfil- lioen gulden, Oostenrijk's legermacht 1,912,000 wordt verdeeld als volgtleger 800 00 landweer 530 000, landstorm, gedeeltelijk geoefend, 582.000; bevolking 42 millioen legerbudget 144 millioen gulden. Engeland's legermacht 614.000 man, is als volgt geregeld leger 210.000; vrijwilligers 224.000, bevolking 38 millioen legerbudget 192 millioen. Nederland's legermacht 180.000 man, is aldus verdeeld 64.000 op voet van oorlog 40.000 man van schutterijen in werkelijken dienst en 75000 man rustende schutterij, be nevens de landstorm, bevolking 41/g millioen, legerbudget 21 millioen. Het budget der uitgaven is door den Franschen senaat heel handig en vlug onder de knie gebracht, Woensdag kwam dat der ontvangsten aan de beurt, dat na heel wat gepraat over en weer werd aangenomen met 189 tegen 76 stemmen. De leening werd eveneens goedgekeurd en in den late avond van Woensdag weid de begrooting in haar geheel aangenomen met 220 tegen 10 stem men. Eind goed, al goed, zal men zeggen. Mis, het is niet zoo goed als het zich oogenschijn lijk wel doet aanzien, op twee punten heeft de senaat een andere beslissing genomen dan de kamer ondanks de tusschenkomst van Rouvier, den minister van financiën, een deficit van 12.00.000 francs is daarvoor het gevolg en dus moet de begrooting naar de kamer terug en dan weer naar den senaat, vice versa zijn eerste mis, het Heilige College van pre laten en cardinalen ontvangen en hij heeft bij die gelegenheid ecne redevoering gehou den, die klonk als een klok. 't Was echter geen verassing, want reeds lang was 't be kend, dat het hoofd der katholieke kerk bij de eerste gelegenheid de beste zou antwoor den op de troonrede van koning Humbert, die de dingen ook bij hun naam noemde. De Paus beklaagde zich over de natiën, die der kerk leed veroorzaken, ondanks alle van haar genoten weldaden in 't algemeen en over Italië in 't bijzonder. De Paus voor spelde, dat deze oorlog tegen de kerk het land zal voeren tot ellende en wanordelijk heden te Rome achtte hij den strijd tot zijn toppunt gekomen en een terugkeer van de dwalingen noemde Leo XIII gewenscht. I)e kerk doet geen tronen wankelen, maar bevestigt ze. De redevoering eindigde aldus: „Tevergeefs tracht men het karakter van den strijd in een verkeerd licht te stellen, wan neer de kerk de souvereiniteit en de volko men onafhankelijkheid des Pausen verlangt, handelt zij slechts in 't belang van den gods dienst. De katholieken behoeven voor be dreigingen niet te duchten de mannen van ontwikkeling en de toekomst zullen zeggen dat de katholieken door hun strijd voor gods dienst en kerk, hun vaderland een onschat- baren dienst hebben bewezen." De vrede tusschen Vaticaan en Quirinaal schijnt dus ook nog maar steeds zoek te zijn. De verkiezing in het Iersche district Noord- Kilkenny, heeft tot uitslag gehad, dat de anti-Parnellistische candidaat, sir John Pope Hennessy, met overgroote meerderheid van stemmen is gekozen en Parnell dus eene gevoelige nederlaag heeft geleden, die zijn overmoed zeker wel niet breken, maar zijnen aanhang toch zeker ernstig schaden zal. In Schotland is onder de spoorwegbe ambten een groote werkstaking uitgebroken, die juist in de drukte der Kerstdagen zeer ongelegen komt. Het doel der werkstaking is het bekomen van kortere werkdagen. De leiders der werklieden adviseerden tegen een strike, maar niettegenstaande verklaarde de groote meerderheid der mannen zich ten gunste daarvan. Het bestuur der „North Eastern Railway Company" wist door tijdige doch zeer belangrijke concessies de werk staking te bezweren, maar de andere spoor weg-maatschappijen hebben dit voorbeeld niet gevolgd. Het gevolg is, dat het vervoer op de Schotsche spoorwegen zeer onzeker is en op sommige punten groot oponthoud wordt ondervonden. Sommige kleinere lijnen laten in het geheel geen treinen loopen. De goederentreinen loopen in het geheel niet meer. De werkstaking breidt zich nog uit. In Engeland was Maandag het verkeer zeer gestremd tengevolge van een dichten mist, die vrij wel over het geheele land hing en te Londen het ademhalen zeer moeilijk maakte. In verschillende gedeelten der stad moest men ophouden de omnibussen te laten loopen. Schepen konden niet vertrekken en zelfs niet beladen worden. Verscheidene schepen van de groote stoomvaartlijnen tus schen Liverpool en Amerika zijn niet ver trokken, en andere schepen, die moesten aan komen, wachten waarschijnlijk op eene goede gelegenheid om binnen te komen. LONDEN, 26 December. De werkstaking der Schotsche spoorwegambtenaren breidt zich steeds uit; aan de stations nemen de stationschefs en bureauklerken den seindienst en den baanwachtdienst waar. De werksta king vertoont twee bedenkelijke symptomen 1°. eene toenemende geweldpleging onder de werkstakers, die de machinisten, stokers en conducteurs van aankomende treinen belee- digen, zeds met steenen werpen, omdat dezen niet verkozen mede te doen; elders werden zelfs, gelukkig verijdelde, pogingen tot ont sporing aangewend; en 2°. dreigt de Schotfche beweging naar Engeland over te slaan. Reeds hebben een duizend beambten van drie be langrijke spoorweg-compagnien in het oosten des lands, gevestigd te Huil, het werk ge staakt en verhooging van loon benevens korteren werktijd geëischt. De Engelsche spoorwegbeambten-vereeni- ging schijnt bovendien zich te mengen in de Schotsche werkstaking, welke thans reeds 90.000 werkstakers telt. De Paus heeft Donderdag 't doorslaand bewijs geleverd, dat hij er nog lang zoo slecht niet aan toe is, als sommige berichten der laatste dagen wel konden doen gelooven. In den namiddag heeft hij, ter gelegenheid van het kerstfeest en den 53en verjaardag van De Russische Nowaje Wremlja wijdt weer een artikel aan de beweging te Londen ten gunste der Russische joden, en zegt daarin o. a dat de verontwaardiging der Engelschen die de bevolking van Indie en Egypte tot den bedelstaf hebben gebracht, die de Chi- neezen met opium hebben vergiftigd, die de inboorlingen van Australië gelijk schadelijke insecten hebben uitgeroeid en die, onder het voorgeven den slavenhandel te willen tegen gaan, thans een verdedigingskrijg voeren te gen de talrijke volksrassen in Afrika, dat dergelijke dingen doet, voorwaar treffend is. Aan het slot stelt het blad iets voor, wat misschien wel overweging verdient, namelijk, dat Rusland zuidwestelijk Siberie zou kolo- niseeren met arbeidzame Ieren en aan En geland voor iederen Ierschen kolonist en Home Ruler twee zijner joden moest geven. Eiken dag brengt een nieuw decreet om de Polen te plagen. Het laatste is, dat alle personen die bij de Poolsche spoorwegen in dienst zijn Russen moeten wezen en de spoorwegdirectien zijn aangezegd zoo spoe dig mogelijk alle Poolsche beambten, 't zij ingenieurs, klerken, machinisten of conduc teurs, te ontslaan. Er zijn er 14,'000 en de meerderheid daarvan heeft geen anderen uitweg dan om te emigreeren naar Brazilië of de Argentijnsche republiek. 5^- WAALWIJK, 27 Dec. 1890. Het volgende adres is door de kamer van koophandel en fabrieken onder dagteekening van 18 dezer verzonden Aan den Fleer directeur-generaal der Maatschappij tot exploita tie van staatsspoorwegen te Utrecht. Bij herhaling komen bij onze kamer klach ten in voor de dienstregeling op den staats spoorweg Zwaluwe's Bosch. Deze gelden in hoofdzaak de volgende bezwaren 1°. de groote tijdruimte, die bestaat tus schen den eersten en tweeden trein, voor middag van Zwaluwe naar 's Bosch vertrek kende te 6.40en te 11.33 uur, eene tijd ruimte alzoo van 5 uren. Gedurende den geheelen voormiddag is er geen gelegenheid, om 's Bosch per spoor te bereiken. Dat zulks een groot nadeel en ongerief is voor den handel, zal wel geen betoog behoeven. Een iederdie 's Flerto- genbosch in den voormiddag moet bezoeken ondervindt hiervan het nadeelige. Behabe voor tal van andere zaken, die niet 's morgens vroeg zijn te behandelen denke men er ook aan hoeveel personen voor de arróndissements-rechtbank te 'sBosch moeten verschijnen, zoowel voor civiele als voor strafzaken, die bij de thans bestaande regeling aldaar u r e n moeten vertoeven, al vorens de zittingen beginnen, eene omstan digheid, die ontegenzeggelijk zeer hinderlijk en bovendien voor den werkman tijdro vend en kostbaar is. Een trein van uit Zwaluwe, die ongeveer te 10 uur, v. m. te 's Bosch arriveerde zou aan al de nadeelen tegemoet komen en op heffen. 2°. Ook het tijdverloop tusschen de trei nen van 's Bosch naar Zwaluwe van 9.30 u. v. m. is eveneens te groot. Zeer nuttig zou hel zijn voor den handel in het algemeen en voor de bewoners der Langstraat die de markten te 's Bosch en te Waalwijk bezoeken in 't bijzonder. Indien omstreeks 12 uur 's midd. te 's Bosch een trein vertrok in de richting van Zwaluwe, wijl op op dat uur de markten zoowel te 's Bosch als te Waalwijk zijn afgeloopen. 3°. Wijders is het te betreuren, dat het vertrek van den avond-trein van 's Boch naar Zwaluwe te 7.20 uur geenc aansluiting heeft aan den trein van Utrecht, te 'sBosch aan komende te 7.25 n.m., wijl het verschil slechts 5 minuten bedraagt. Zonder het middel aan te wijzen uwe directie is daartoe in de eerste plaats het aangewezen college is er naar het oordeel :ler kamer in dit geringe verschil van slechts enkele minuten wel te voorzien. Zij veroor looft zich de opmerking naar aanleiding van het feitdat de laatste trein het traject Zwaluwe-'s Bosch aflegt in 1.20 uur, ter wijl de eerste trein die aan alle stations stopt, dezelfde afstand maakt in 1.14 uur alzoo 6 minuten minder. Er zou aldus voor de gansche Langstraat een onbetwistbaar gunstige communicatie worden verkregen van uit Amsterdam en tusschengelegen plaatsen. De kamer verzoekt mitsdien uwe directie beleefd, maar met den meesten aandrang in bovenstaande bezwaren sub 1 en 2 te voor zien door op voorschreven uren in elke rich ting een trein meer te doen loopen, bij voor keur met klein materieelwaardoor ook de vele nijvere dorpen in de Langstraat waar stopplaatsen zijn, zullen worden gebaat, en aan het bezwaar sub 3 tegemoet te komen door den avond trein naar Zwaluwe te 's Bosch te doen vertrekken, na aankomst van den trein uit Utrecht te 7.25 uur. Waalwijk, 18 Dec. 1890. De kamer voornoemd. Naar ons wordt medegedeeld zal er Zondag a.s. een collecte voor den arme op het ijs worden gehouden. (Zie advertentie in dit nummer.) Een armenbus zal in de IJstent worden geplaatst. 't Voorstel daartoe ging uit van het bestuur onzer jeugdige, en werkzame IJsclub, en 't werd met graagte door de armmeesters toe gestemd, want «'t is er noodig» werd er bij gevoegd, en wie zal daar nog aan twijfelen bij een wintertje als we thans hebben. - Al laat de armoede zich hier niet zoo zien als op sommige andere plaatsen, toch is 't een feit dat ook hier armoede, veel armoede wordt geleden en 't is daarom dat we die .bussen met warmte aanbevelen, en 't bestuur onzer jeugdige IJsclub een hulde! toebrengen. 0V- Aan het ministerie van waterstaat, han del en nijverheid is Dinsdag aanbesteed: Het maken van den onderbouw en bijbe- hoorende werken voor de vaste brug met beweegbaar gedeelte over her Oude Maasje, nabij het Kapelsche pontveer, onder de ge meente Kapelle, prov. N.-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen der uit monding van de rivier de Maas. Raming f24,800. Minste inschrijver was de heer A Blijievens, te Made, voor f21.840. Woensdagavond omstreeks 10 uur ont stond te Amsterdam brand in de stoom- diamantslijpérij Kromme Palmstraat 7, welke door de brandweer met 3 stoombrandspuiten en 4 brandkranen werd bedwongen. De fabriek is van binnen bijna geheel uitgebrand. In de Sledemennerstraat te Groningen woonde op eene bovenwoning een timmerman met zijne vrouw en twee kinderen, een van 2 jaar en een van nog geen jaar. Woensdag avond ging de moeder eenige oogenblikken weg om eene boodschap te doen. en liet de kinderen achter, terwijl haar man nog op z:jn werk was. Toen zij terugkwam, stond hare geheele woning in lichtelaaie vlam en was het oudste kind reeds gedeeltelijk verkooldterwijl ook het jpngste deerlijke brandwonden had bekomen. Beide kinderen werden door de moeder uit het brandende perceel gedragen, doch het oudste overleed reeds den volgenden morgen. De brand was ontstaan doordien eene brandende petroleumlamp was omgevallen. De geheele woning brandde uit, terwijl het alleen aan het krachtig optreden van de brandweer te danken is, dat het daaronder gelegen pakhuis, waarin vetwaren, gespaard bleef. De timmerman was niet verzekerd, zoodat hij alles verloor. De toestand van het jongste kind schijnt niet gevaarlijk. Door de politie te Groningen is aange houden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere G. C.die aan een geacht ingezetene aldaar een brief had gezonden waarin hij vroeg om f 25, onder bedreiging anders den boel in brand te zullen steken. Donderdag avond werd bij de arrestatie van een beruchten dief en inbreker onder de gemeente Klimmen de marechaussée v. d. B. door een ongelukkig schot van een zijner kameraden doodelijk getroffen. Even buiten Maastricht zijn Woensdag namiddag 2 personen bij het uitgraven van leem onder afschuivende aarde geraakt, met het gevolg dat een hunner op de plaats dood bleef. lijk leven in al zijne vertakkingen geheel doortrokken werd van den invloed der katho lieke kerk. „De kathedralen uit dien tijd'' zegt Ilu et, „die hallen met hunne belfroods, die stadhuizen zijn gebouwen voortgekomen uit het mysticisme, het schouwend leven, zooals Leert Grote het uitdrukt der 13e en 14e eeuw. Sommigen zijn strong en breed van lijnen, anderen gelijken kant.- of smidswerken van steen. Deze munten uit door bevalligheid zooals ue kathedraal van Antwerpen en het stadhui; te Leuven, gene door waardigheid en diepen brnst b. v. de Dom te Mechelen en de oude lillen." De Q-othische bouwkunst heeft voor ons kinderen van het Noorden een bijzondere be koorlijkheid en aantrekkelijkheid zij is een plant ran onze natuur, van ouzen bodem en langzamerhandmet het toenemen van den bloei eh het aanzien der kerk, trad zij op in een onvergetelijk sclioonen kunstvorm, die vol komen strookte met de sterkst sprekende ka raktertrekken der middeleeuwsche menschen- kindereu uit deze gewesten, en wiens open baring opk thans nog ons begrijpelijker en meer verstaanbaar is, dan de tempels 'der lta- liaanscke Renaissance, hoe prachtig en treffend zij overigens wezen mogen uit een aestetisch en religieus oogpunt. Het ijs .een opmerkelijk verschijnsel dat in de middeleeuwen ook de architectuur in de monumliutale, gebouwen der burgerlijke sa- menlevjug haren bouwstijl ontleende aan de kerkelijke gothiek en juist haren kunstvorm uitkoos om door vele eeuwen heen getuigenis af te %gen van de welvaart, die er heerschte in de Nederlanden. Wilt ge een voorstelling erlangen van den rijkdon. der Belgische handelssteden in de middeleeuwen, thans vervallen plaatsen, waar te veel ruimte is voor het aantal inwoners begeef li dan naar IJperen om het stadhuis eertijdsIde lakenhal, in oogenschouw te nemen. Heb gein vrees meer voor den dood van Ype- ren. l(ij is gestorven, sinds de verpestende moerassju in den omtrek der stad herschapen zijn in rruchtbre weilanden en akkers. Wat ilegenwoordig in de centrums der be volking' 4e beursgebouwen, de overdekte, meest uit glas en ijzer opgetrokken markten zijn, dat Fas in vroegere eeuwen ongeveer een halle. i.au clie te Yperen is honderd jaar ge werkt. li hare onmetelijke ruimte, waar thans de stilte, heerscht van een kerkhof, werd toen wol- en1 garenmarkt gehoudenzij was het middelpunt, het hart eener stad van tweemaal honderdduizend inwoners waar vier duizend weefgetouwen klikten zij was loopplaats en bergplaajs, koopmanskantoor en kassierskan toor, wji.renmarkt en geldmarktt. De halle was een tempel des vredes. Hare vensters zijn evej talrijk, als die aan den godsdienst gewijd. Onder hare torenspitsen worden er gevonden, welke men bestemd zou wanen voor een kapa. Maar er is één onderscheid. Uit het midepn van het gebouw verheft zich een zware niassa, drie, viervijf verdiepingen hoog, zohoog als de kathedraal of nog hoo- ger. He", iö de belfrood, de doorluchtige wo ning dei alarmklok. Zich zeiven kan de belfrood niet verdedigen. Het militaire ka rakter i| hem vreemd. Maar torenwachter der huwelijke vrijheid, kan hij, wanneer de vreemde overheersching nadert, of in eigen boezem cj> autokratie het hoofd opsteekt, de bedreigdm wakker en tot zijne en hunne ver dediging te wapen roepen. Hij is het zinne beeld eerier maatschappij, welke zoo min van een dynartjekals van eeu soldatendespotisme heil veruacht, maar alleen van gemeentelijke instel]inim alleen van den handel van de nijverheul, van het. burgerlijke leven ontlui kend in. de schaduw der vreedzame kerk en aan dezëhaar vreedzamen bouwstijl outleenend. G. v. O. (Slotf volgt.) i WAALWIJK 27 Dec. Ter botermarkt aangevoerd 2613 KG., van f 1,09 a f 1,43 ar KG. Eieren i 7,a 9 per 100 stuks. t t Heden overleed tot diepe droef- 9 t ieid van mij, mijne kinderen,9 behuwl- en kleinkinderen mijne ge- I liefde Echtgenoote Mejuffrouw j Jeannette Willielmine Piron na kie kortstondige ziektetijdig I voorzie;i van de H.II. Sacramenten, in den ou erdom van ruim 79 jaren na eene glukkige Ecktvereeniging van I 53 jaröi Wadfiijk, 22 Dec. 1890. P. A. van der LEE.g er diepe droefheid9 n tijdig voorzien® VI. Flet meest merkwaardig is mij België om den overvloed van kunstschatten uit het ver leden. Weinig landen zijn er, waar de mid deleeuwsche bouw- en schilderkunst zoo rijk vertegenwoordigd is, als in Vlaanderen en Brabant, en zeker is er geen land, waar hare heerlijke kunstgewrochten ons zoo duidelijk openbaren, dat in die dagen het maatschappe- f f lot ons aller i j* o priced heden, tijdig »uuimta-= vsn de J.H. Sacramenten, onze geliefde jj Vader a Behuwdvader lid van het Algemeen Armbestuur en van hei. bestuur van den Binnenpolder van Bfe oyenin den ouderdom van ruim 6", jaren. Uit aller naam, J. DE GROOT. Besomen, 17 Dec. 1890.

Echo van het Zuiden | 1890 | | pagina 2