Frankrijk. Engeland. Duitsehland. Italië. BINNENLAND, Eenige losse aanteekeningen van een voetreiziger in Belgie. Labruyère isondanks den geopperden twijfel aan de juistheid van zijn verhaal in „l'Eclair" en aan de echtheid van den Pad- lewsky, dien hij over de grenzen hielp, door de rechtbank veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf wegens de hulp, door hem aan den moordenaar van generaal Seliverstofl verleend. Zijn medeplichtigen, mme Due Querc en de socialist Grégoire werden tot 2 en 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, laatstgenoemde bij verstek. -- In Frankrijk werden gedurende 1889 515 wolven gedood, waarvoor de regeering 35,720 fr. aan premien betaalde. Het aantal in 1888 daar te lande gedoode wolven was 505. In de Schotsche spoorwegcrisis is nog weinig veranderd. Beide partijen zijn hard nekkig. Tallooze stoomschepen moeten te Glasgow blijven ankeren, daar steenkolen onverkrijgbaar zijn. De Caledonian-spoor- directie laat vele gewezen beambten gerech telijk vervolgen, omdat zij wegliepen zonder voorafgaande opzéggitig. De staalsmelters en mijnwerkers in Schotland dreigen mede te staken. Sommige Engelsche spoorwegmaat schappijen, o. a. de Midland, helpen de Schotsche door haar personeel toe te zenden. De moordenares Pearcey, die hare vroe gere vriendin mrs. Hogg en ook het kindje van die vrouw vermoordde, is Dinsdag in Newgate te Londen opgehangen. Zij bekende op het laatste oogenblik hare misdaad, welke, zooals men weet, eerst aan Jack the Ripper geweten werd. Zij heeft op het laatste oogenblik haren advocaat opgedragen in de Madridsche bla den de advertentie te doen plaatsen „M. C E. T. ik heb u niet verraden." Wat die woorden beteekenden weigerde zij te zeggen, en zoo heeft zij als in een wolk van geheimzinnigheid het aardsche leven verlaten. Tot dusver maakte het Berlijnsche post- bestuur bij de groote Kerstmis- en Nieuw- jaarsdrukte evena's men hier te lande en elders doet gebruik var. militaire hulp Ieder jaar werd het postpersoneel daar tijdelijk versterkt met 2000 soldaten. Maar dit jaar zal .het anders zijn. Keizer Wilhelm heeft, naar men bericht, last gegeven, dat men voortaan geen soldaten meer als noodhulpen nememaar dit werk late verrichten door de vele arbeiders, die zonder werk zijn. Dezer dagen heeft prins Bismarck eene deputatie uit Straatsburg ontvangen, die hem kwam begroeten. In het gesprek kwam men onder anderen op quaestien van annexatie. Bismarck zeide daaromtrentDuitsehland kan alleen zulke landen annexeeren, die het on voorwaardelijk ter bescherming zijner grenzen noodig heeft, ot die zoo Duitsch zijn, dat, wanneer ook de laatste Duitsche soldaat er uit heengegaan is, het land altoos nog Duitsch blijtt. Er zijn in de jaren van 1866 tot 1870 zinspelingen gemaakt op eene annexatie van Nederland, waarop hij heeft geantwoord Al zouden vijf millioen Nederlanders geknield om annexatie smeeken, dan zou Pruisen hen toch niet kunnen aannemen; zij zouden moeten zien hoe zij het voor zichzelve en hunne koloniën kunnen stellen. Engeland is voornemens, Zanzibar tot eene vrijhaven te verklaren, hetgeen een tegenslag zou zijn ten opzichte der invoering van Duitsche tolrechten in het Duitsche gedeelte der Oostafrikaansche kust. De Italiaansche minister van oorlog heeft thans uit eigen beweging zijn begrooting met ettelijke millioenen (1272) verminderd. Minister Finali heeft in de kamer me degedeeld, dat de regeering een onderzoek heeft ingesteld; ten doel hebbende zoo mo gelijk aan de landsweikpbatsen eenige jaren onafgebroken werk te verschaffen, teneinde aan den arbeidsnood te gemoec te komen. Het g'anspunt der Romeinsche karne- valsfeesten zal dit jaar wezen een groote historische optocht, den ouden Romeinschen senaat voorstellende. WAALWIJK, 31 Dec. 1890. Gisteren avond ten 6 ure is door den ge meenteraad eene openbare vergadering ge houden tot behandeling van de volgende punten lo. Ingekomen stukken. 2o. Benoeming van een gasthuismeester. 3o. Politieverordening. Tot lid van het gasthuisbestuur is benoemd de heer P. C. Baijens met 5 van de 9 stem men. Besloten is bij de hooge regeering aan te dr\uzen dat de staat het bouwen der schut slui» aan de haven op zich neme; B. en W. zullen 7ieh op audiëntie bij den minister be geven, vm met ZExc. deze aangelegenheid nader te bespreken en daarbij ook de brug over de nieuwe rivier niet uit het oog te verliezen. ingekomen is de goedkeuring van ged. st. op de gemeentebegrooting van 1891 en op het raadsbesluit tot aankoop van grond achter de school. Bruyelle heeft afgezien van den aankoop van grond aan de haven. Voor leeraar van de vakschool hebben zich aangemeld drie sollicitanten: Am. Bo- gaers, J. van der Eisen en J. van Lieshout. De commissie, bijgestaan door eenige schoen fabrikanten. zal eene voordracht opmaken en aan den raad indienen. Verder is behandeld de politieverordening; dit werk is niet geheel afgeloopen maar ver daagd tot nadere bijeenkomst. De collecte voor de armen, verleden Zondag op de banen der Waalwijksche IJs club gehouden, heeft opgebracht f 21.36, welke som aan het hoofd van het algemeen arm bestuur is ter hand gesteld. Wij kunnen niet nalaten bij gelegenheid van Nieuwe Jaar nogmaals een beroep te doen op de offervaardigheid onzer meer ge goede ingezetenen ten behoeve onzer minder bedeelde natunrgenooten. 't Is waar, geluk kig wordt er in onze gemeente niet zoo openlijk armoede geleden en niet in die mate als dat, helaas elders dikwijls gezien wordt; maar iedereen zal toch bij eenig nadenken wel ten volle overtuigd zijn, dat bij deze zoo uiterst strenge en langdurige koude de ge wone middelen te kort schieten en er vele personen, te fatsoenlijk om met hunne ar moede te koop te loopen, het hoog noodige missen. En dezen vooral moeten opgezocht, en geholpen worden, niet de bedelaars, die huis voor huis afloopende wel zorgen niet te kort te komen. Juist dezen zijn het ongeluk voor de ware armen. Laat ons dus mildelijk geven, ieder naar de mate zijner middelen, opdat ook, vooral de schamele armen, het nieuwjaar ten minste niet in gebrek ingaan. jijtBij de verleden week door den heer directeur van 's rijks centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting gehouden aan besteding was 0. a. de firma v. d. Heijden en van Grinsven alhier de laagste inschrijver voor 7000 paar vóór en achterstukken £tf 1.05 Het schijnt dat de te 's Bosch gedeti neerde Senderman niet best kan gewennen in zijne tegenwoordige positie, althans, hij begint erg af te vallen en men vreest dat hij, zoo zijn gedachteloop niet verandert, niet lang meer zal leven. De minister van waterstaat heeft het gevoelen van ged. staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een hun toegezon den ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van het reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken. De voornaamste veranderingen zijn lo. Intrek king der bepaling, dat men, om lot lid eencr kamer benoembaar te z'jn. gedurende vijf jaren bestuurder van eene onderneming van nijverheid of fabriekwezen moet zijn geweest; die termijn is nl. weggevallen 2o. beperking van het kiesrecht, door de aanslagen in het patentrecht als tapper, slijter, sociëteit- of koffiehuishoudcr voortaan buiten aanmerking te laten, daar de uitoefening van deze be drijven geen aanleiding kan geven om bij de betrokken personen die kennis van en belangstelling in de aangelegenheden van handel en nijverheid te veronderstellen, welke bij de overige aanslagen den grond tot toe kenning van het kiesrecht voor de kamers van koophandel en fabrieken oplevert3o. verbetering der bepalingen omtrent de wijze van verkiezing en bepaling dat de verkie zing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of door eene andere reden openvallen, binnen zes maanden na dat openvallen geschiedt (thans, even als de gewone verkiezing, in de maand November Een zeldzame dikte heeft net ijs reeds verkregen. Officieele metingen, Zaterdag te Leiden gedaan, hebben aangetoond, dat de dikte ervan op vele plaatsen 85 centimeter bedroeg; de gemiddelde dikte was 65 cen timeter, terwijl het ijs onder de bruggen 50 centimeter dik was. Na de strenge vorst der laatste nachten de thermometer tee- kende ongeveer 8° F. (dus 25 graden vorst) kan men nog best een paar centimeters aan die getallen toevoegen. Het heeft niet veel gescheeld of de Flakkeeërs hadden het met de kerstdagen zonder brood of ander gebak moeten doen. Door het ijs van het wereldverkeer afgesloten gaan er zelfs dagen voorbij dat de post niet arriveert en ('e pakketpost in gebreke blijft de noodige gist aan te voeren. Tot Woens dagmorgen waren de meesten dier eilandbe woners onkundig met hetgeen op het vaste land voorviel. Hun isolement is schier vol komen. Een iamiliedrama Op een bovenwoning in de Laurierstraat te Amsterdam, heeft Zaterdagmorgen om streeks half vijf een treurig familiedrama plaats gehad. I11 een sedert eenige weken daar wonend gezin heelt de man een 64jarige werkman, die gewoon is er nog al spoedig op te slaan, zijn vrouw zwaar met een bijl aan het hoofd verwond De dader heeft ter stond na het bedrijven der daad de deur gesloten en zich in handen der politie ge steld, aan wie hij opgaf zijne vrouw gedood tc hebben. Bij onderzoek bleek het gelukkig niet zoo ernstig gesteld de vrouw lag nog te bed, badende in haar bloed, maar toch nog levend. Zij is per brancard naar het binnengast huis vervoerd. Na eene langdurige instructie, die een aantal hoogst bezwarende omstandigheden voor de beklaagde aan het licht had gebracht, heeft Grietje Wobbers Gaaikema, weduwe van den oud-burgemeester van Grijj skerk Klaas Helling, oud 59 jaren, in den laatsten tijd woonachtig te lloden en sedert 16 October gedetineerd in het huis van bewaring te Assen, bekend, in de eerste helft van Octo ber hare 20iarige dochter Grietje Hellinga om het leven te hebben gebracht door haar op drie verschillende tijdstippen rattekruit, in melk, in thee en in water gemengd, toe te dienen. Het vermoorde meisje, dat als vaderlijk erfdeel eene inschrijving op het grootboek der 21/2 pets. Nationale Schuld ten bedrage van 22,000 gulden bezat, terwijl de moeder haar geld had opgemaakt, zou in November met iemand uit Groningen in het huwelijk zijn getreden. De moordenares had in het begin van dit jaar gezorgd, dal hare dochter haar bij testament universeel e ertgename had gemaakt. In de meelfabriek van den heer K. buiten de voormalige Eppingeboort te Gro ningen is in den nacht van 25 op 26 Dec. een brutale dielstaf gepleegd. De lessenaar, staande in het kantoor dier fabriek, werd opengebroken en daaruit ontvreemd het aan wezige geld, ten bedrage van ongeveer 40 cent, terwijl de brandkast, st3ande in het kantoor, geforceerd werd. Het is den dader echter niet gelukt die kast te openen, en de heer K. had uit voorzorg aldaar ook geen geldswaarde geborgen. Nader wordt omtrent het voorval te Weustenrede ^L.j gemeld Donderdagavond begaven zich de maré- chaussées van Valkenburg naar het gehucht Weu-b.enrade, gemeente Klimmen, om zekeren Leunissen, verdacht van diefstal onder be zwarende omstandigheden, o. a. bij de wed. Ronkers te Baexem, en die sedert lang werd gezocht, te arresteeren. Bij hunne nadering verschanste zich Leunissen in zijne woning, waaruit hij een revolverschot op de maré- chaussées loste. Er werden toen maréchaus- sées uit Maastricht aangevraagd, en door dezen versterkt, werd in tegenwoordigheid van den burgemeester van Klimmen de woning opengebroken en doorzocht. Op den zolder werd Leunissen ontdekt, waar hij van zijne aanwezigheid deed blijken door een schot te lossen. De maréchaussees schoten toen ook hun wapen af, waarbij ongelukkigerwijze de maréchaussee Van den Bran de in het been werd getroffen, tengevolge waarvan hij door verbloeding eenige uren later is overleden. Leunissen, zijne onmacht inziende, heeft zich vervolgens aan de maréchaussées overgegeven, die hem naar Valkenburg vervoerden, om naar Maastricht te worden overgebracht. Het gerecht te Maastricht heeft een voorloopig onderzoek ingesteld. Te Etten bij Breda zijn deze week, terwijl de landbouwer J. L naar de kerk was 's morgens te 6 uur vier onbekende mannen zijne woning binnengedrongen, bonden den alleen in huis zijnden iGjarigen jongen en dwongen hem hun de plaats te wijzen waar het geld lag. Zij stolen voor een bedrag van f^l6, maakten den knaap los en gingen heen. Zij zijn tot hiertoe nog niet bekend. Even buiten Maastricht zijn Woensdag twee personen -bij het uitgraven van leem onder afschuivende aarde geraakt. Een van hen bleef op de plaats dood. Ter hoogte van den straatweg van Leur naar Zevenbergen zijn Dinsdagmorgen twee personen,vermoedelijk zoutsmokkelaarsjenge volge van de vorst op dood den weg gevonden. Deze week is ingebroken in de R. K. kerk te Marsum. Daartoe heeft men eerst ijzeren staven moeten doorvijlen en vervolgens een beschilderde glasraam breken. In de kerk heeft men twee groote ijzeren hang sloten van het offerblok afgebroken en den inhoud, zijnde armengeld, meegenomen. Loouopzand. Zondag jl. was de „Sophia's- vereeniging" alhier in haar nopjes. En geen wonder. Een prachtig vaandel werd haar op dien dag geschonken door haar hooggeachten eere-voorzitter en voorzitter den hoogwelge boren heer jhr. A. Verheijen, notaris te Gro ningen en den weledelen heer J. A. Bossers notaris alhier. Het gezelschap gaf bij die gelegenheid een welgeslaagd matinée en concert. De president bracht den milden gevers zijn warmen dank voor het rijke geschenk. De eere voorzitter dankte voor het gespro kene en spoorde de leden aan tot houw en trouw, tot eendracht en orde. De nieuwe standaard is geleverd door de zoo gunstig bekende firma Van Calker, te Oirschot en is in al zijne deelen keurig en fijn afgewerkt. De vervaardiger mag trotsch op zijn werk zijn. -LUL'JJ-- JJJ._ JlilLÜL'LL' VII. Maar het was niet alleen de toen heerschende bouwstijl, welke uitdrukking gaf aan de gods- dienstige idéé dier dagen naast haar en met haar deed het de oude Vlaanische scliil- deschool op nog meer in 't oog vallende wijze. Iiaar kenmerken de gebrekkige kennis van het menschelijk lichaam in zijn spiereu- en beenderensameustel en dus van het lichamelijk schoon de kieschheid en de kuischheid der onderwerpen, het zedige en stemmige der voor stellingen en bovenal de oorspronkelijke en treilende uitdrukking van zoete tevredenheid, stille berusting en zalig verlangen naar God en den hemel in de heilige mannen en vrouwen op de altaarstukken. Zij staat geheel op zich zelfin zoover zij niets te danken heeft aan de heidensche kunst van Grieken en Romeinen. Men bedenke wel, dat de schilderkunst in de middeleeuwen in dienst was niet van de vorsten en graven en edelen dier dagen, maar van de kerk en van de kloosters. In de dagen van Rubens is dat alles veranderd nieuwe denk beelden zijn geboren andere behoeften zijn ontstaan, maar ook nu nog bewijst udeZuid- Nederlandsche schilderschool in tegenstelling met de Noord-N ederlandschedat Belgie ge bleven is een katholiek land in merg en been. Ongelooflijk is het aantal altaarstukken in de kerken en muzeums van Belgie voorhanden, en waarlijk verrassend is het voor den vreem den toerist herhaaldelijk in een of ander ver vallen kerkje in een verborgen, half duister plekje een meesterstuk van schilderkunst te ontmoeten, dat heden ten dage tienmaal zoo veel geldelijke waarde heeftals de geheele tempel. Het altaarstuk is gewoonlijk een drieblad, trypticlion genaamd bestaande uit een groot middenstuk, waaraan links en rechts twee kleineresmallere paneelen welke het eerste geheel kunnen bedekken, door schar nieren verbonden zijn het schilderij kan dus op de wijze der blinden geopend en gesloten worden. Al zijn nu de drie onderwerpen meestal verschillend toch bestaat daartusschen een zeker verband zoodat zij als het ware, een geheel vormen. Een merkwaardig voorbeeld daarvan levert een der tryptichons van Rubens in de kathedraal van Antwerpen. Het mid delste paneel er van stelt voor de Christus die afgenomen wordt van het kruis, de Chris tus dus, die gedragen en getorscht wordt door de mannen, die hem straks in het grafzuilen leggen. Op het rechterpaneel ziet men de opdracht van Jesus in den tempelde oude Simeon draagt het kind Jesus op de armen, en op het linkerstuk de II. Maagddieden Godmónsch onder het hart dragendeen bezoek aflegt bij hare nicht Elizabeth. Het middenstuk, het hoofdpaneel is algemeen, althans bij re productie, bekend de blonde Magdalena aan den voet van het kruis en de krachtige figuur van Johannes den Dooper zijn typen geworden, evenveel malen gecopieerd en nagevolgd, als de Mozes van Michel-Angelo. Om nog een andere reden is dit schilderij in hooge mate belangwekkend. Het toont u klaar en duidelijk, hoe groot de afstand is, die het zieleleven der 14de en 15de eeuw scheidt van den tijd, toen de Renaissance en do hervorming haar werk hadden verricht en zooveel beroering en omkeering hadden gebracht in de denkwijze der volkeren de school van Rubens over het geheel en dit drieblad in 't bijzonder verkondigen ons luide, dat de mystiek haren tijd heeft gehad. Nooit zou een middeneeuwsch schilder het hebben durven bestaan de H. Maagd af te beelden in den toestand, zooals hier het genie van Rubens haar in 't leven riep. De heiligen van Mending, Hugo v. d. Goes en de gebroe ders van Lijk tot op de dagen van Quinten- Metzijs zijn gehuld in de recht neervallende 'strenge plooien van een wijden mantel; alleen liet gelaat en de gevouwen handen zijn zicht baar maar de uitdrukking op het eerste is alles en onvergetelijk schoon: de schilderkunst vormt een harmonisch geheel met de oude gothiek in de architectuur. In navolging der Italianen koos Rubens uit zijne omgeving de typen, die hij noodig had frisch blozende en half naakte kleuters op den veg schiep hij om in engeltjes, krachtige sjou- verlieden in de beulen van Christus, zoowel als in zijn apostelen en martelaren en een jeugdige fchoone Vlaamsche moeder haar kind zoogende in een Moedermaagd. En toch is de indruk, die hij te weeg brengt, overweldigend. Zie rijn wonderbare vischvangst verscholen in het bouwvallige kerkje van «Onze Lieve Vrouw" te Mechelen. Die visschers met waterlaarzen aan, hijscliende en tobbende met gezwollen en trillende spieren, zijn eenvoudig mannen zooals gij ze bij dozijnen ook nog tegenwoordig aan dokken en kaaien kunt ontmoeten. En toch spreekt er iets geheimzinnigs, iets boven natuurlijks uit dit schilderij. Ligt het aan die ééne rijzige gestalte, zoo heerlijk schoon afstekende tegen de blauwige lucht Het geheel is zoo eenvoudig, zoo ongekunsteld en niettemin zoo treffend. Nog even kom ik terug op het linkerzijblad van het bovengenoemde trypticlion in de ka thedraal van Antwerpen, om aan te toonen dat Rubens spreekt tot alle menschen, van welke denkwijze zij mogen zijn en voor alle eeuwen. Alberdingk Thijm zou zich anders hebben uit gedrukt, maar juist, omdat hij in kunstkennis evenknie in godsdienstige overtuiging zijn tegenvoeter was, heeft de uitspraak van Huet des te meer waarde voor den onvergaiikelijken roem van Rubens. Wanneer" zegt Busken Huet, Napoleon I een zwangere vrouw tegenkwam, lichtte hij den hoed dat was de hulde van den zelfzuch- tigen krijgsgod aan het wassend kanonvleesch. Rubens is er in geslaagd een zwangere Ma donna te schilderenwelke niet aan voedsel voor het graf doet denken, maar aan bloeiend leven. Ik ken van zijne hand geen bekoorlij ker vrouwenbeeld geen, hetwelk onder dien Vlaamsclien lioed zoo geheel van hem is. Van de kruisafneming zou men nog kunnen geloo- ven dat zij het werk is van een der groote Italianen. Van dit zijblad niet. In Goethe bewondert men, dat hij een Leipziger Grisette

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2