Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. t UITVOERING EIS. Volgens berichten uit Washington is kolonel Forsyth in zijn commando in het Indianen gebied wegens verregaande onbekwaamheid geschorst. Het zou gebleken zijn, dat vele manschappen der bondstroepen door eigen vuur gedood zijn en ook vrouwen en kin deren der Indianen. Na het optreden van Burns in Schot land schijnt de spoorwegcrisis opnieuw een ernstig stadium in te treden. Hij ried den dokwerkers van Dundee het werk te staken, ten einde de spoorwegambtenaren te helpen, wat zij vermoedelijk doen zullen. Een aantal fabrikanten, wier inrichtingen stilstaan, be ginnen luid te klagen over de directies der spoorwegen, wat natuurlijk den werkstaken- den weder steun geelt. Terwijl de Bntsche Zuid-Afrikaansche- Maatschappij de berichten uopens een beweerd vijandig optreden der Kaffers tegenspreekt, seint de correspondent van de Times te Zanzibar dat de Portugeezen steeds vijandiger tegen de Engelschen optreden. Langs de Zambesi weigeren de oeverbewoners op hoog bevel aan de Britsche kanonneerbooten levens middelen te verstrekken deze verkrijgen brandhout slechts met geweld. Onlusten moe ten er weder begonnen zijn te Lamu Vitu. De commissie van belanghebbenden bij •handel en nijverheid op Cuba, wegens de op dat eilaud, tengevolge van de Mac Kinley bill uitgebroken crisis naar Madrid ontboden heeft voorgesteld de wet van Juli 1883 af schaffenden Cubaanschen alcohol toe te laten met gelijke invoerrechten als in andere landen, den vrijen tabaksverkoop te vergun nen na betaling eener license, de industrieele suikertax af te schaffen, daar de Cubaansche suiker niet met de Spaansche bietsuiker kan concurreeren, alle uitvoerrechten op Cuba af te schaffen, en het geheele systeem van het eiland te hervormen; tot dusverre is er nog geen beslissing genomen. De werkstaking op de Schotsche spoor wegen houdt aan. Kooplieden en industrieelen maken zich daarover weer ernstig ongerust. De gemeenteraad van Leith verzoeht de tusschenbeiden treding der regeering en de bijeenroeping van een raad voor geschillen uit directeuren der maatschappijen en afge vaardigden uit de werklieden, ter beslechting van de strijd. Het verkeer is na de feestda gen slechter dan ooit; verbetering is niet te wachten; de openbare meening is tegen de spoorwegmaatschappijen gekeerd. Te Glasgow hebben nog steeds samenscholingen plaats en worden de eigendommen der maatschap pijen door een sterke politiemacht beschermd. De 70 politie agenten uit Glasgow, te Motherwell gestationeerd, zijn door 100 agenten uit Lancashire vervangen de publieke opinie is gekant legen dit optreden van de Engelsche politiedienaren. Eenige scheepshellingen aan de Clyde zullen weder openen, andere kunnen niet werken bij gebrek aan ijzer en steenkool; 350 dok werkers zijn zonder werk door de stremming in het verkeer. In de groote kerk te Edinburgh is dezer dagen, gedurende een kinder-godsdienstoefe- uing, brand ontstaan in een zij-kapel, waar een voorstelling van het Christuskind in den stal was gemaakt. Alle aanwezigen vluchtten naar de uitgangen, maar voor hen, die op de galerij waren, ging dat bezwaarlijk, omdat de trap van die galerij in de brandende kapel uitkwam. Er werden ladders gehaald om hen naar beneden te helpen; maar voor die kwa men waren reeds verscheiden naar beneden gesprongen (een sprong van 15 voet). Nie mand bekwam echter ernstig letsel en men was weldra de vlammen meester. De kapel met verscheidene kostbare schilderijen en een ingelegd altaarstuk is geheel vernield, de schade bedraagt f 24.000 Als peters voor den jongsten prins zijn genoodigd de koning van Italië, de koningin regentes der Nederlanden en de veldmaar schalk graaf Von Moltke; de doopplechtigheid is bepaald op 25 Januari aldus meldt de Koln. Ztg. De paus zal een vergadering van kardinalen bijeenroepen om te beraadslagen of het niet gewenscht zou zijn, dat de vreemde mogend heden in kennis gesteld worden met de maatregelen die de Italiaansche regeering voorstelt tegen de bisschoppen, die weigeren zich naar 's lands wetten te gedragen. Uit Ravenna is eene compagnie infan terie naar Lugo gezonden, waar een brood- oproer was uitgebarsten, ingevolge verhoogde accijnzen, die de graanhandelaars weigerden te betalen, zoodat geen graan meer aan de bakkers werd afgeleverd. De minister van financien, Grimaldi verklaartdat de begrooting niet vóór de heropening der kamerzittingen gereed kan zijn, daar de budget-commissie verschillen le posten van ontvangst, als te hoog geraamd, verminderdezoodat nieuwe bezuinigingen uitgedacht moeten worden. Barzilaiafgevaardigde voor Rome, over handigde aan den president van de kamer een interpellatie over de arrestatie van de schrijfster Massaï te Triest. Het ijsongeluk op den Donau te Pest is niet zoo noodlottig geweest als eerst werd bericht. Er zijn, naar thans blijkt, met 23 menschen verdronken. Volgens de laatste berichten zijn er „minstens drie" slachtoffers. Men achtte den toestand van het ijs van dien aard, dat niet te veel menschen tegelijk het mochten oversteken, en om dat te voor komen waren aan de beide oevers, bij het voetpad over de bevroren rivier, politiewagen- ten geplaatst. Zondagmiddag maakten de menschen er queue, om te wachten tpt zij op het ijs moch ten gaan en een troep ongeduldigen ging, dat wachten moede, een eind verder het ijs op dat weldra onder hun gewicht bezweek. Gelukkig waren er spoedig flinke redders bij de hand: brandweermannen, die met lad ders en touwen de drenkelingen op het droge haalden; waren die er niet geweest, dan zou het aantal slachtoffers vee' grooter zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat het ijs op de plek van het ongeluk de dikte had welke voor het toestaan van den overtocht vereisclït is, maar dat het daar waarschijnlijk verzwakt werd door het instroomen van water uit het „hoofdkanaal,» dat op ongeveer 12') meter afstands in de rivier uitmondt. Vooral Stiermarken is door sneeuwstormen en strenge koude geteisterd. Gisteren was voor den sneltrein van Triest het korte op onthoud aan het station Marburg voldoende, om den verderen voortgang onmogelijk te maken. De paus heeft den keizer in een bij zonder schrijven medegedeeld, dat hij wenscht, dat de kerkelijke moeielijkheden in Hongarije tusschen de geestelijkheid en de regeering zullen worden uit den weg geruimd, opdat de onzalige strijd, waardoor zoovele Duitsche katholieken van geestelijke leiding beroofd werden, in Hongarije niet worde herhaald. Hij zal een hoog geestelijke zenden om de strijdenden tot elkaar te brengen. De geruchten over eene wijziging in het ministerie blijven aanhoudeneen lid der gematigde linkerzijde wordt als minister ge noemd: de verwisseling is te verwachten bij de opening van den rijksraad. Het plan een gouverneur aan te stellen in Zuid Tirol om toezicht te houden op de irredentisten, is door den keizer onnoodig geacht. Naar bericht wordt, is te Kursk eene ni hilistische samenzwering ontdekt, tengevolge waarvan de adjunct-ambtenaar van hel open baar ministerie Seidler zich door ophanging van het leven beroofde, ten einde aan ge vangenneming te ontsnappen. De berichten omtrent de zaak der Behring- zee zijn tegenstrijdig. Het wordt nu weer tegengesproken, dat de Amerikaansche mi nister Blaine het voorstel van Salisbury, om de quaestie door scheidsrechters te doen op lossen, heeit verworpen; hij deed het althans niet tormeel. Blijkens eene overgelegde diplomatieke briefwisseling, tracht Blaine door middel van ettelijke oude zeekaarten te bewijzen, dat de Belningzee altoos als een afzonderlijk water is beschouwd. Blaine schijnt intusschen het daarheen te willen leiden, dat Amerika tevreden zou zijn met eene nominale erkenning zijner rechten, benevens sluiting van de robbenvangst; totdat eene internationale regeling zal zijn verkregen. Een transport levensmiddelen voor de troe pen der Unie, die op het oogenblik legende Indianen in het veld zijn, is Maandag door eene afdeeling Indianen overvallen. Het ge leide maakte van de wagens eene verschan sing en verdedigde zich dapper en met succes tegen de verwoede aanvallen der Indianen, totdat hulp kwam, die de wilden met verlies uiteendreef. Volgens de laatste berichten willen de Indianen zich onderwerpen. Maar men is op zijne hoede voor hunne bekende trouweloos heid. Noorclbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Dec. Opbrtmgsf personenvervoer f 1202.90 goederenvervoer 640.46 Vu postvervoer u 166,68 Diversen Totaal der opbrengsten f 2010.04 In December 1889 f 3312.62° DRUNbN. Maandag 12 dezer CONCERT te geven door de harmonie De Eendracht, ten huize van den heer C. G. van Fluiten, des avonds ten 6 ure. Zie verder programma. WAALWIJK. GROOT CONCERT op Woensdag 14 Januari a.s., op de zaal Musis Sacrum, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. Zie programma's. WAALWIJK, 10 Jan. 1891. Naar men ons mededeelt zou de heer Ver bunt zijn mandaat, 'ot organisatie van de a s. zomer alhier te houden landbouwtentoon stelling, ter beschikking van het gemeente bestuur gesteld hebben. Dit laatste zou er nu aan denken de zaak op een anderen voet te schoeien, die meer kans van welslagen zou bieden. Bij de Donderdag gehouden aanbeste ding van het bouwen van huizen in de Sta tionsstraat, voor rekening van den heer F. A. Baijens, was ingeschreven als volgt: WAALWIJK. ZONDAG 11 Januari 's voormiddags ten 12 ure, BUITENGEWONE MATINEE dooi de Zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien in de zaal bij den heer F. van Kregten. 1. Gebed voor 't Vaderland, koor. Cartol. 3. Hymne, koor met acc. v. Eijken. 5. Ontwaakt, koor, le uitvoering. Dirikse. M. van Eggeïen, Nieuwkuik 6041. Tos. v. d. Lee, Waalwijk 6757. G. van Dijck, 7200. A. Michaels, Loonopzand 7250. G. de Bont, Nieuwkuik 7390. G. van Dommelen, Nieuwkuik 7490. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, heeft het bestuur der „IJsclub" alhier, het voornemen op Dinsdag a. s. een grooten wedstrijd te geven. Wij hopen voor onze jeugdige vereeniging dat zij ten volle succes zal hebben. Tot de kamer van koophandel alhier is de volgende circulaire gericht „De op 14 dezer te Zwolle gehouden vergade ring van adhaesie-betuigers werd door een 23-tal afgevaardigden van kamers van koophandel en handelsverenigingen bijgewoond. Eenstemmig vvus ten van oordeel, dat het op richten van een bond het eenige middel was, om het u bekend kwaad met succes te bestrijden. Er werd besloten a. Eene vereeniging op te richten onder den naam „Nederlandsche bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post en telegraaf verkeer.* Alle aanwezigen traden als lid toe. b. Als domicilie voor den bond te kiezen Leeuwarden. (De algemeene vergaderingen kun nen echter ook elders worden gehouden). c. Het voorloopig comité uit de Frische han delsvereniging te benoemen tot hoofdbestuur van den bond. d. Het hoofdbestuur te machtigen, de provin ciale besturen, bestaande voor elke provincie, uit een president, secretaris en penningmeester, te benoemen. e. De jaarlijksche contributie vast te stellen op fl.- per persoon. Het hooldbestuur op te dragen een regle ment te ontwerpen en dit later den leden ter goedkeuring en vaststelling voor te dragen. De bond is dus opgericht; het hoofdbestuur zal trachten voor de provinciale besturen de meest geschikte personen te vinden (te kiezen uit hen die zich vóór 1 Februari 1891 als lid hebben aangemeld) en zich intusschen onledig houden met het ontwerpen van een reglement. Vóór alles moeten wij echter pogen, zoo mo gelijk allen, die met ons streven sjuuphatiseeren, als lid tot den bond te doen toetreden. De kracht van den bond toch staat in nauw verband tot zijn leden-aantal. Waar wij tot de leden uwer kamer het verzoek richten, zich als lid aan te melden, da r veroor loven wij ons tevens U op te wekken, ook in uwe omgeving propaganda voor onze zaak te maken en hen, die ons streven waardeeren tot aansluiting als lid aan te sporen waarvoor wij u bijgesloten briefkaart, ter invulling, doen toe komen. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond ter bestrijding van overdreven Zon dagsrust op het gebied van Post- en Tele graaf verkeer, S. H. HIJLKEMA, president. J. HOOGSLAG Jz., secretaris. J. v. d. WERFF I.H.z., penningmeester. E. J. KUIPERS. D. TIGLER WIJBRANDI. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal aan tie weduwe van den op 6 December jl te Dieren overreden ar beider J. G. K. f 365 en aan de weduwe van den op 20 November jl. te Zutphen overreden ladingmeester W. B., eene som van f 700 uitkeeren. Zekere K., te Udendie steeds met ruilebuilen fatsoenlijk het dagelijksch brood verdiende voor zich en zijn huisgezin, maar die het medelijden van meergegoeden moest opwekken, om zich een nieuw trekhondje te kunnen aanschaffen, heeft nu onverwachts van een familielid uit Amerika f 50,000 geórfd. De oudste inwoner van Oud-Heusden, de heer J. van Herwaarden, oud-kapitein der Heusdensche boot, vierde dezer dagen zijn 102e geboortefeest. Hoewel zijn gedachlenloop nog vrij helder is, nemen toch zijne lichaamskrachten lang zaam af. In den laatsten tijd verlaat hij zelden het bed. Daar de stad Venlo geen rioolstelsel bezit, zijn de straten door het water, dat uit de huizen der bewoners verwijderd wordt, in een ijsveld herschapen, en men ziet de jeugd dan ook dapper over de straten schaat senrijden. Te Gameren is uit de Waal (til. uit een wak nabij eene krib) het lijk opgehaald van den heer v. d. G., gemeente-secretaris te Zalt-Bommel. Te Heeze (N. B.) zijn de huizen van J. Bijsterveld en W. van de Kemenade, met stallingen en twee belendende woningen, ge heel afgebrand. De inboedels der inwoners gingen mede verloren. Vrouw' v. K. te Bokstel, die eenige weken geleden door het opnemen van eene in brand geraakte petroleumlamp hevige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen overleden. Een strooper heeft den onbezoldigden rijksveldwachter Wieringa te Pesse, gemeente Ruinen, in het veld voor het hoofd geschoten. De ongelukkige leeft nog, maar is niet buiten gevaar. Naar men verneemt, is de vermoe delijke dader opgespoord en moet hij reeds bekend hebben In het dok te Termunterzijl heeft een felle brand gewoe.L Al het stroo circa 1.000.000 kilogram, is onder meer eene prooi der vlammen geworden. Woensdag morgen kwam een boer uit Lonneker bij doctor van D. te Enschede, om hem te verzoeken mede te gaan, daar zijn buur een been had gebroken. Op straat ko mende, om naar huis terug te keeren, had deze persoon het ongeluk te vallen en brak zelf een been. Na verbonden te zijn, werd hij per as naar zijne woning vervoerd. Kaatsheuvel, 6 Jan. Ter gelegenheid van het feest van Driekoningen, gaf de harmonie Euphonia ten voordeele der armen dezer ge meente een concert. Ook hier evenals bij hare zustervereeniging was een groot aantal personen, waaronder vele van omliggende plaatsen opgekomen, zoodat de zaal, waarin het concert zou plaats hebben, veel te klein bleek. Met zeer veel lof maken wij ook van deze uitvoering melding, daar allen zich blijk baar l\p.dden ingespannen, om iets moois te geven, welke poging dan ook met schitterend succes is bekroond De uitvoering van elk stuk op zich zelve was voortreffelijk. Den heeren directeuren der harmonie en lieder tafel daarvoor onzen dank. Deze laatste zong nog met zijn mooi bariton geluid een lied „Herdenk uw armen broeder" dat storm achtig werd toegejuicht. Ook de komische voordrachten werden alleraardigst voorge dragen door een paar werkende leden, en verschafte veel genot. Aan het einde van den avond constateerde de president, de heer Sprangers, dat de opbrengst weder belangrijk hooger dan verleden jaar was, dankte allen, die tot het welslagen van dit concert hadden bijgedragen, en uitre de wensch dat hij op dezelfde medewerking mocht rekenen, wan neer hij weer geld noodig zou hebben, om het lot onzer arme lotgenooten te helpen verzachten. Capellc, 9 Jan. Ook in het naburige Vrijhoeven-Kappel is deze week eene geld inzameling gehouden. Zij heeft f 90.75 op gebracht. Hiervan ontvangen 17 behoeftige huisgezinnen elk een mud steenkolen en wat verder noodig is om hun den verschrikkelijken winter wat minder hard te doen vallen. Baardwijk, 9 Jan. Bevolking op 31 Dec. 1889. 812 M. 773 V. Tot. 1585 zielen. Geboren: 30 23 53 Vestiging in de gemeente 57 47 104 Gezamenlijke vermeerdering 87 70 157 Overleden: 20 15 35 Vertrokken 33 38 71 Gezamenlijke vermindering 53 53 106 Vermeerdering der bevolking34 17 51 Stand der bevolking op 31 Dec. 1890 846 M. 790 V. Totaal 1636 zielen. WAALWIJK, 9 Jan. De gladde wegen zijn voor het vervoer van hoornvee bijna niet bruikbaar. Dit, gevoegd bij de strenge koude, zijn oorzaken, dat de aanvoer op onze markt nog steeds zeer gering is. De handel is bovendien traag daar de koop lieden ook rekening houden met het dure ver voer per spoortrein, daar immers de scheepvaart geheel verbroken is. De prijzen liepen heden Kalfkoeien f146.&f255.tot f Kalfvaarzen f135.a f210.tot f Jonge varkens f3.75 a f6,50. Aan de stallen werden prima kalfbeesten en vetvee aan tamelijk hooge prijzen opgekocht veelal echter op levering bij open water, Deze conditie is zeer onvoordeelig voor den veehouder en vee fokker daar het risico geheel voor zijne rekening blijft tot aan de levering. De handel in hooi voor onmiddellijk gebruik is wel zoo vlug, de prijzen zijn iets hooger. Ter botermarkt aangevoerd 3030 KG., van f 0,82 a fl,38 per KG. Eieren f7 a 8,00 per 100 stuks. In huiden en schors is de markt uiterst stil. Voor leder komt wat meer vraag en naarmate de winter aanhoudt verwacht men hoogere prijzen. De behoefte doet zich zoo wel voor de schoenfabrieken in de Lang straat gevoelen als in de uitsnijderij en vooral in de militaire aannemingen van schoenen, heele en halve zolen, achterlappen en andere lederartikelen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2