Nummer 6 Zondag 18 Januari 1891. 14e Jaargan Het Beulszwaard uit Damascus, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Detlef von Liliencron. v. *Ji.i-' De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertenticn 17 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Onder den gunstigen indruk, door het wel slagen van de leening teweeggebracht, is de gewone zitting van het Fransche parlement heropend, de gewone formaliteiten, die elke nieuwe zittingsperiode voorafgaan, hebben tot geen enkel incident aanleiding gegeven. De afgevaardigde De Gasté hield als doyen d'&ge zijn redevoering, die zich niet onderscheidde van die gewone gelegenheidsspeeches, dan door een zekere langdradigheid en weinig samenhang. De herkiezing van Floquet als president der kamer, had plaats met 282 van de 333 stemmen en als vice-presidenten wer den gekozen Casimir Périer, Peytral en Dc Mahy, ook de secretarissen werden gekozen maar de verkiezing van quaestoren stelde men uit tot Donderdag. A propos van de leening van 870 millioen dient er nog op gewezen, dat Frankrijks kre diet dat van Engeland het meest nabij komt. Slechts met drie of vier naties deelt de Groote Republiek het voorrecht tegen 31/* percent te leenen; ongetwijfeld behoort Frankrijk tot de rijkste landen der wereld. Terwijl de afgevaardigden der Fransche kamer alles even kalm opvatten'en geen enkel grot woord de plechtige rust in de kamer heeft verstoord op den eersten zittingsdag in 't nieuw begonnen jaar, is men in Duitsch- lands rijksdag geducht aan 't redekavelen en wel over de invoerrechten op de eerste le vensbehoeften. Bismarck in zekeren zin de vader dier rechten wordt ook nogal eens a faire genomen, wat natuurlijk protest uitiokt van de andere partijen. Wie hoop had, dat het boulangisme een maal als feniks uit zijn asch zou herrijzen wordt in die verwachting leelijk teleurgesteld: de laatste der Mohicaantjes, Déroulède, die al 't wel en wee met den grooten man van Jersey heeft gedeeldwordt de vaan ook ontrouw. Volgens de XIX Siècle zou hij door zijn reis naar Londen en Jersey erg teleur- DOOR En achter hen leunde, als eene bloem, met den fijn sten tact, in achteloos gracieuse houding, de skleine Lina in de kussens, alsof zij van hare wvieg af nooit anders gedaan had, dan rijden met de vier. Zóó ging het er van langs. Titus geneerde zich niet. Het was immers ook maar voor dit eene maalHij wist dat de mensehen er acht da gen lang over babbelen zouden maar daarna zou het vergeten zijn. In groote steden denkt men niet zoo kleingeestig en bekrompen als in landstadjes. Daarvoor heeft men waarlijk geen tijd. De huismeester, een zeer deftig oud man, ont ving met eene diepe buiging de kleine dame aan de deur. Vervolgens bood Titus haar zijnen arm en geleidde de onberispelijk gracieuse verschij ning terstond naar de eetzaal. Hier gebruikten zij een en lichten maaltijd, waarbij zij bediend werden door een jong, glad geschoren en keurig gefriseerd heerschap in zwarten rok en witte das. Het meisje was buiten zichzelve van verba zing; maar zij liet daarvan niets merken en deed alsof zij met dit alles van kindsbeen af reeds -vertrouwd was. Zwijgend, vlug en zonder éénig gerucht óf geraas bediende die zwartgerokte en witgedaste jonge dandy. En Titus was de op lettendheid zelve. Af en toe legde hij met vol maakte galanterie een lekker stukje op haar zil veren bord; en straks liet hij zonder dat er een woord bij gezegd werd, zijn glas tegen het hare klinken, zoo fijn, zoo helder, en toen zoo zacht. Ook verder werd er tusschen hen weinig of niets gesproken: Alleen nam hij uit eenen ruiker, die op de tafel stond, eene bijzonder schoone roos, en verzocht Lina, deze in het haar te steken. Slechts toen de artisjokken werden rondgediend, wist zij daarmee geen weg en liet ze daarom -onaangeroerd. Zij toonde echter geene verlegen- gesteld zijn geworden, ja zelfs zou hij er over denken zijn ontslag te nemen als afgevaar digde. 't Mooist van alles is, dat hij nu betreurt zijn geld cn zijn tijd voor 't bou langisme te hebben gegeven. Bij slot van rekening zit de boulangisten- baas alleen en verlaten op het bekende eiland als een treurig en levend bewijs van de vergankelijkheid der grootheid van deze wereld. Of de generaal in zijn verlatenheid door velen getroost zal worden, is ook de vraag vrienden in den nood, honderd in een lood! „Waar is Padlewski is nog steeds de algemeene vraag, waarop men de meest uit- eenloopende antwoorden krijgt: de Spanjaard zegt hij is te Olot; de Franschman durft niets antwoorden; de Duitsche Kreuzzeitung zoekt hem te Londen en er zijn er zelfs, die hem veilig en wel in Bulgarije in een klooster wanen. Wat is waarheid of liever wat heeft den meesten schijn van waarheid zou men kunnen vragen en wij zouden er op antwoor den: 't meest waarschijnlijk is, dat de gear resteerde te Olot wel een nihilist is, maar niet Padlewski; de gansche comedie zou na melijk dienen om de politie van 't spoor te brengen. Maandag a.s. komt te Bellinzona de con- stitueerende vergadering van net kanton Tes- sino bijeen, die, dank zij der onthouding van de liberale partij bij de verkiezingen, uitslui tend uit conservatieven (110) zal bestaan. Men vreest dat, wanneer het oude gouver nement hersteld of wéér een dergelijk be noemd wordt, de troebelen weer van voren af aan zullen beginnen. Een grappenmaker te Weenen vertelt in allen ernst, dat Frankrijk aan vorst Nikita van Montenegro een aantal Lebel-geweren zou hebben verkocht. De verkoop zou nu zoo heel onmogelijk niet zijn, want de Groote Republiek gaat nog immer van den stelregel uit: „Les amis de mes amis sont mes amis" en, zooals men zich herinnert, heeft de rcach- heid, maar verklaarde eenvoudig dat zij dit „fruit" nooit had mogen lijden. Zoodra het tafelen afgeloopen was, bood Titus haar weder den arm en geleidde haar nu door een nevenvertrek in den tuin. Bij de wijd ge opende vleugeldeur stond de jonge, glad gescho ren en keurig gekapte heer in zwarten rok en witte das; en Titus zeide in het voorbijgaan tot hem: «A pair of gloves, Charles!" Wat zal er nu gebeuren? dacht de kleine Lina: Wat kan hij wel tot hem gezegd hebben, en dat nog vvel in eene vreemde taal Er gebeurde echter niets bijzonders. De jonge man bracht voor Titus slechts een paar nieuwe glacé handschoenen. Nu \oerde hij haar door het uitgestrekte park dat haar groot genoeg leek om er in te kunnen verdwalen. In de broeikassen en palmenhuizen sprongen,zoodra zij naderden,als van zelfde deuren open en toch vertoonde er zich geen sterveling. Op eene hoogte, die tamelijk steil naar de ri vier afhelde, bleven zij staan en verdiepten zich in het vergezicht. Er heerschte eene drukkende hitte. De hemel was gelijkmatig aschgrauw be trokken: alleen aan den kant boven Harburg kroop langzaam eene leizwarte wolkenbank om hoog, achter welke het onophoudelijk zachtkens donderde. Als geboren Hamburgers kenden zij beiden elk dorp, elk eiland, eiken toren. Het ebde. Eensklaps stelde Titus aan het meisje de vraag, of zij, wanneer haar laatste uurtje ge slagen zou hebben, liever bij vloed of bij ebbe hare lippen voor altoos sluiten zou; want bij het eene of bij het andere getij moest dit toch gebeuren. Zij antwoordde niet, maar drukte zich huiverend tegen hem aan. En hij had om dit heftige, zonderlinge, bloeiende schepseltje zijnen arin geslagen en haar tot zich getrokken. Doch daar schoot hem op eens weer die on zalige avond te Billerhude te binnen eu hij liet zijnen arm zinken en stond weder koel en hoffelijk naast haar. Op dit oogenblik voelde zij dat het gedaan was met hare liefde, dat zij hem nimmer den hare noemen zou en zij besloot, alles en alles had zij in den vorigen nacht tot op een haar overlegd, zij besloot dat hij sterven moest. En met hem, kort, onmiddellijk na hem, wilde ook zij het leven vaarwel zeggen. Geen ander hart zou er ooit aan het zijDe rustengeene door hem tige czaar zijn collega in 't klein, indertijd zijn „eenigen waren vriend" geheeten, maar men mag vragen wat de man met de gewe ren zou moeten aanvangen, een leger heeft hij niet en om musschen en kraaien te schie ten zijn die moordwerktuigen toch veel te duur. Terwijl de vorsten in hel westen van ons werelddeel zich hebben onthouden van poli tieke betoogingen op den Nieuwjaarsdag heeft vorst Ferdinand van Bulgarije, bij ge legenheid van den Griekschen Nieuwjaarsdag, toespraken gehouden tot de synode der kerk, tot den premier enz. en uit alles blijkt, dat 't hem in Bulgarije best bevalt en hij aan geen heengaan denkt. 0 In Washington, den zetel der regeering van de Vereenigde Staten van Noord Amerika is men nu weer niets in zijn schik over de houding van Engelands premier, die, in ver- eeniging met Canada, de diplomatieke quaestie betreffende de Behringzee wil aanhangig ma ken bij het Hooggerechtshof van de Vereenig de Staten, haar dus tot een juridieke quaestie wil vervormen. De volgende handelsverdragen heett Frank rijk 1, met Belgie, sinds den 31 October 1881; 2, met Portugal van af den 19 December 1881; 3, met Zweden en Noorwegen van af den 30 December 1881; 4, met Spanje sinds den 6 Februari 18825, met Zwitserland sinds den 23 Februari 1882; al deze verdra gen moeten een jaar vooruit worden opge zegd, echter eerst na den len Febr. 1892, 6 met Nederlanddat ook een jaar vooruit moet worden opgezegd, maar wat altijd kan plaats hebben. Het merkwaardigste van de inschrijving voor de leening is wel, dat 2 milliard 340 millioen francs in contanten zijn omgezet, zonder dat men daarvan merkbaar last heeft ondervonden. uitverkorene gelukkige zou er ooit deze rijke be zitting met hem deelen. En terwijl het violetblauw harer oogen weder in dat moordzieke zwart overging, staarde zij onafgebroken in die zwarte wolkenbank boven Harburg, achter welke zonder ophouden, nu zach ter, dan harder, de donder gromde. Bij het terugkeeren wachtte haar bij het in slaan van een pad, dat naar het huis leidde, een verrassende aanblik. Al de vensters van het reus achtige gebouw, die op de tuinzijde uitkwamen, waren tooverachtig verlicht. In alle vertrekken flonkerden honderden waskaarsen op kronen en luchters van kristal. Als eene koningin, aan wie de eigenaar van een slot op het eerbiedigst zijnen rijdora en zijne kunstschatten toont, zoo voerde Titus de kleine Lina door de reeks van schitterende kamers en zalen. Zij liet echter geenen uitroep van bewon dering hcoren. Slechts toen zij den drempel van het kolossale ï-tudcervertrek overschreed, ontsnap te er een haast uitgeschreeuwd „ah 1" en „ach?* van verbazing aan hare lippen. Alles, tot de geringste kleinigheid de boeken, de snuisterijen, de voorwerpen van brons en ma jolica alles moest haar verklaard worden. Geen enkel schier dezer honderden nuttelooze dingen en dingetjes liet zij onaangeroerd. En dan die stoffen en huiden en franjes en kwasten en gordijnen En hoe prachtig kwam al die kleu renweelde uit tegen het effen duifgrijze smyrna- sche tapijt, dat zonder naad uit één stuk, den ganschen vloer bedekte 1 Titus noodde haar aan de middelste tafel plaats te nemen. Daarop haalde hij eene fijn geslepen karaf, ge vuld met donker goudgelen wijn, en twee kelk- glazen. Toen hij ingeschonken had, bemerkte hij hoe zijn kleine langharige smoushondje, dat al menig jaartje achter den rug had, met ongewone heftigheid zijn heesche stemmetje tegen het meisje verhief, en zelfs trachtte haar in de beenen te bijten. Om hieraan een einde te maken, nam hij het beestje op en droeg het naar buiten in het portaal, waar het voor de warmezomerdagen een koel lederen kussen tot rustplaats had. Nauwelijks had hij den voet buiten de deur, of de kleine Lina haalde een fleschje voor den dag, schudde het, en hield het tegen het licht. Doch daar hoorde zij hem terugkomen. Fluks Floquet hield in de kamer, toen hij optrad als voorzitter, een toespraak, waarin hij con stateerde dat het werk van deze zitting hoofdzakelijk zijn zou het stemmen over de begrooting en de vernieuwing van het eco nomisch regeerstelsel. Hij hoopte dat bij laatstgemelde taak de kamer zou weten rekening te houden met het algemeen belang van het land en de particuliere belangen, waarvoor hare hulp wordt ingeroepen. (Toe juichingen.) De kamer besloot de redevoering te laten aanplakken. Volgens dépeches uit Suakim, neemt de opstand tegen de Turken te Yemen op be denkelijke wijze toe. Hij is veroorzaakt door de heffing van een buitensporigen landtax en onderdrukking. De Turksche overheid doet zooveel mogelijk troepen landen. De slaven handel in de Roode Zee vermeerdert. Het panorama van de Niagara, dat gedurende twee jaren te Londen tal van toeschouwers bleef trekken, is thans vervan gen door een panorama van Jerusalem op den dag der kruisiging, geschilderd door Carl Frosch. De schilder koos het oogenblik waarop de zonsverduistering (die volgens de H. Schrift dien dag voorkwam) begint te verdwijnen en de zon liet haar stralen weder doordringen, maar het omringende landschap is nog in een nevel gehuld. Het voornaamste gedeelte der schilderij is natuurlijk de krui siging zelve. Christus hangt aan het kruis, de twee misdadigers naast hem, de moeder en andere leden van de familie van Christus staan om het kruis en de Romeinsche sol daten houden de wacht, allen vol vrees voor de bovennatuurlijke verschijnselen. Alle fi guren, aan de christelijke wereld zoo bekend, zijn hier voorgesteld en de geheele omgeving is met inbegrip der wegen naar Jaffa en Damascus weergegeven. Het geheele werk wordt zeer geroemd, niet alleen wegens de verdiensten uit het oogpunt van kunst, maar 11 ggggggsaMBeg verdween het fleschje weder in haren zak. Toen zij eene teug van den goudgelen wijn ge dronken had, die haar als eene lieete slang door de aderen gleed, viel haar blik op het miniatuur portretje daar op de schrijftafel. Zij trad er op toe, om het in ae hand te nemen. „Wie is dat?" „Ik?" Ja. Zie je de gelijkenis niet?" Doch reeds was haar onrustige blik naar de wapenverzameling afgedwaald. Zij verzocht Ti tus, haar ook daarvan eene verklaring te geven Aandachtig volgde zij al zijne woorden. „En die bijl dat kromme hakmes wat is dat voor een ding?" vroeg zij gejaagd, terwijl hare wangen kleurden. J „Waarom hangt dat hier onder al die mooie degens en helmen Titus vertelde haar dat hij het zoo maar voor de grap voor de curiositeit daar had opge hangen. 6 -En waar", vroeg zij, „is het vandaan „Uit Damascus. Toen ik verleden jaar in Sy rië reisde, heb ik het bijgewoond hoe met dat zwaard een misdadiger werd onthoofd." „Heb je dat zelf gezien?" „Ja heel toevallig. Ik verdwaalde op een plein, waar juist de terechtstelling zou plaats hebben. Zoo bleef ik staan en zag het mede aan." „En hoe hoe deed de beul dat vroeg zij snel. b „O, heel eenvoudig! Hij hakte toe]iet was in een oogwenk gedaan." „Maar de veroordeelde?" „Welvoor zoover ik mij herinneren kan stond hij op het schavot rechtop, met de armen' over de borst gevouwen. En toen „En toen „Toen sloeg de beul hem met éénen zwaai het hoofd af. Dat wil zeggen de houw was zóó snel en krachtig geweest, dat het hoofd nog wel twee seconden op zijne plaats bleef staan vóór het op den grond vielLater hét was eigenlijk een groote onzin kocht ik van den scherprechter net zwaard." „Laat mij het eens van nabij bezien* cn reeds was de kleine op eenen stoel gesprongen cn hield het moordtuig in de handen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1