Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. uitvoe~rFng^e BINNENLAND, Ingezonden stukken. Inbraak te Amsterdam. ook omdat het zoozeer aan (1e historie ge trouw is, een wonder als men in aanmerking neemt, dat de geheele arbeid in zes maanden voltooid werd. Gedurende den dag wordt muziek ten gehoore gebracht, die in over eenstemming is met de oogenblikken, die hier zijn weergegeven, waardoor de plechtige indruk nog verhoogd wordt, en zooals menig een zal hebben opgemerkt, wordt in een panorama bijna door iedereen fluisterend gesproken. De commissie, die zich te Glasgow, met den burgemeester aan het hoofd gevormd heeft om de quaestie tusschen de Schotsche spoorwegmaatschappijen en de beambten in der minne te schikken, heeft met de admini stratie van den Caledonischen spoorweg ge confereerd, die echter weigerde eenige concessie te doen, alvorens de werkstakers weder aan het werk zijn gegaan. Een zelfde bescheid ontving de burgemeester van de administratie van den North Britisch spoor weg. Op de vergadering van de Union bank zeide de voorzitter, dat de president der bank van Engeland hem had medege deeld, dat de liquidatie van het huis Baring goede vorderingen maakte. Zij, die het fonds van 17 millioen hadden gewaarborgd, ver langden niets. Deze verklaring had een rijzing der consols van een half pCt. tengevolge. De volksschoolcommissie heeft de voor stellen van Windthoist verworpen, strekkende tot inmenging der geestelijkheid in het gods dienstonderwijs Daarentegen nam zij een voorstel van conservatieve zijde aan, waarbij de geestelijken gemachtigd worden, de on derwijzers omtrent enkele punten voor te lichten. Bij de beraadslaging, welke in den rijksdag werd voortgezet over de voorstellen der sociaal democraten en Duitsch-vrijzinnigen ten aanzien der opheffing van de tolrechten op de granen en vee, was in politiek opzicht het gewichtigst de verklaring, afgelegd door den conservatieven Elzasser Zorn-Berlach. Kort en droog zette hij uiteen, dat de tollen onveranderd behouden moeten worden, in dien de Elzasser boeren niet met wangunst de economische bescherming zouden aanzien, welke in Frankrijk met goed gevolg bestaat. Thans is het reeds buiten twijfel, dat de voorstellen ter opheffing van de tolrechten met groote meerderheid verworpen zullen worden. In omloop is het merkwaardig bericht, dat de hoofdreden voor afzetting van Stoecker als hofpr.edikant volstrekt niet gelegen is in politieke zaken, maar hierin, dat hij de ver spreider is geweest van het in den tusschen- tijd tegengesproken gerucht, volgens hetwelk des keizers particuliere kas in ongunstigen toestand zich bevond. In de kathedraal te Piacenza is een be langrijke diefstal gepleegd. Inbrekers, die door het glazen koepeldak der sacristy binnen drongen, hebben er voor eene waarde van „Pas op, Lina! Het is zoo scherp als een scheermesWees er voorzichtig mee!" M.aar zij-was reeds van den stoel gesprongen en bekeek het lemmer met hunkerende oogen. //O!" zeide zij, kinderlijk lachend „laat ons die grap eens vertoonèn „Wat?7' „Nu ik ben de beul en jij ben de ver oordeelde - Komaan, doe mij een pleizier ga daar nu eens midden in de kamer staan!' Als onder eene betoovering, deed Titus wat zij verlangde. „Hoe was het uok weer? de veroordeelde vouwde immers de armen over elkander? Niet waar?O, toe, toe! doe dat nu ook eens!" En Titus deed het. Thans naderde zij hemmaar zij was te klein. Fluks sleepte zij een paar groene fluweelen sofa kussens aan, en klom daar bovenop. „Zoo!.... En sta nu stilZóó dus!" En Titus stond als uit erts gegoten wel iets bleek er dan anders, en met eenen ietwat gewron gen glimlach, maar met gekruiste armen en op geheven hoofd. Nu haalde de kleine uit en met de kracht van haar gansche leven, die zich op dit oogen- blik in haar verdubbelde, liet zij het zwaard door de lucht en door den nek van haar slachtoffer snorren Eene seconde bleef het hoofd op zijne plaats toen tuimelde het op het duifgrijze tapijt, en rolde onder de tafel, waar het met uitgestoken tong bleef liggen. De romp zakte met eenen doffen slag ineen. Zij nam haar fleschje, goot het uit in een glas wijn, en dronk dit ledig. Daarna schreed zij langzaam, langzaam, als bij eiken stap weifelend, met het rooskleurig geverfde moordtuig nog altoos in de rechterhand naar eenen hoek der zaal waar Titus' rustbed stond, en vlijde zich neder op de Turkschespreien en Perzische kussens. Toen legde zij het zwaard dwars over hare borst, en tuurde door het oostelijke venster strak in de volle maan. En nooit had deze een paar zóó groote, vióletblauwe kinderoogen op zich gericht gezien. Aan den hemel fonkelden de sterren; al de wolken schenen weggevaagd. Alleen die zwarte onweersbank hing daar, onbewegelijk, nog altoos boven Harburg en zacht, onafgebroken, gromde van die zijde nog steeds de donder. De stille werd slechts door het kweelen der nachtegalen verstoord, en door het klagende jan ken en snuffelen van het kleine smoushondje achter de deur. Het rook het versche, gudsende bloed van zijnen meester. EINDE. 200.000 lire aan kostbaarheden gestolen. Tot dusver is men de schuldigen nog niet op het spoor. In het proces over de oplichting op groote schaal in de voormalige Ssaraton-Ssimbircker agrarische bank, zijn vier beschuldigden ver oordeeld tot deportatie naar Siberie. en vier vrijgesproken. De civiele vordering wordt op meer dan een millioen berekend. In de dépêche, waarmede de czaar de nienwjaarsgelukwenschen van den gouverneur- generaal Dolgorouki beantwoordt, wordt ge zegd: „De keizer smeekt God, dat Rusland ook dit jaar met vrede en welvaart gezegend moge worden." liet ontwerp tot vrije zilveraanmunting door den senaat aangenomen zijnde, wordt het oorspronkelijke financieele plan als ver vallen beschouwd, terwijl het amendement houdende dat de eenheid der muntwaarde van de Vereenigde Staten moet zijn de dollar, wegende 4121/2 greinen zilver, is eveneens aangenomen. Pineridge heeft eene overeenkomst gesloten niet de Indianen en de oorlog wordt beschouwd als geëindigd te zijn. WAALWIJK. Op Zondag 18 dezer, 's middags 12 uur door de Liedertafel„Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijeu, op Musis Sacrum: PROGRAMMA AD LIBITUM. BAARDWIJK. Winteruitvoering, door de Handboogschut terij „Soranus", bij den heer A. Mulders, te Baardwijkop Zondag 18 Januari; aanvang 's avonds 6 ure. 4 WAALWIJK, 17 Jan. 1891. Juist waren wij van plan een artikel te schrijven over de benoeming der commissie tot organisatie van de lanr'bouw-tentoonstelling alhier, toen ons van bevoegde zijde welwillend een stuk werd toegezonden, welks inhoud vrij wel onze zienswijze in deze wedergeeft, zoodal wij ons tot de eenvoudige opname kunnen bepalen en het ter ernstige overweging aan bevelen der betrokken personen. Alleen wenschen ook wij onze overtuiging uit te spreken, dal, in het stadium, waarin de zaak thans gekomen is, het groote schande voor Waalwijk zou zijn, als de algemeene vergadering der Noordbrabantsche Maatschap pij van Landbouw met de daaraan verbondene tentoonstelling door onze gemeente werd los gelaten, cn dat wel voor de tweede maal in een tijdsverloop van een vijftiental jaren. We geven gaarne toe, dat de zaak niet goed is overlegd en aangepakt, we erkennen dat ook ons de benoeming der commissie ntet geheel in den haak schijnt, nadat door den gemeenteraad een mandaat aan den heer Verbunt was verstrekt dat niet was neergelegd of ingetrokken en zelfs reeds een begin van uitvoering had ge kregen; maar, nu dit eenmaal zoo is, vinden wij, dat de gekozene heeren liever verschil lende, consideraties moeten ter zijde stellen en eendrachtig de handen in één slaan om Waalwijks eer hoog te houden en te toonen, dat in onze gemeente, het centrum eener landbouwende en veetelende streek, eene tentoonstelling kan georganiseerd worden,die voor geene andere in belangrijkheid behoeft onder te doen. Woensdag j.l. gaf de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, haar tweede winter concert, dat bij uitstek geslaagd mag heeten. De vc-reerende medewerking van den ta lentvollen pianist Arthur Bienbar uit 's Bosch en het optreden van den heer Venverloo, concertzanger uit Amsterdam, hadden eene talrijke menigte, waaronder de élite van Waal wijk, naar het lokaal Musis Sacrum gelokt. Was aller verwachting hoog gespannen, zeker werd zij nog overtroffen. Volgaarne bekennen wij dan ook, dat, hoezeer aan flinke uitvoe ringen van genoemde vereeniging gewoon wij er dien avond eene smaakten, die lang in het geheugen zal blijven. Een voorrecht raag hei heeten een pianist te hooren als de heeren Bienbar, wiens onberispelijk spel aan alle eischen der kunst voldoet: krachtige zui vere aanslag, fijne nuanceering, meesterlijke groepeeringen enz. Zijne soli voor piano als: „Duette en Fruhlingslied" van Mendelsohn zijn degelijk accompagnement onder de koren en vooral het schoone, doch technisch moeie- lijke Spinnlied van Litolff, werden zoo uit bundig toegejuicht, dat genoemde heer nog een nummer ten baste gaf. De heer Venverloo, dien wij, een jaar geleden, ook hoorden, be schikt over een prachtig tenorgeluid, dat in de solo's van Albrecht Beiling, in zijn Egois- mus en vooral in het zoo schoone Kerstnacht van Wambach tot zijne volle kracht kwam. Beide laatste nummers werden, op aandrang van het publiek, nogmaals ten gehoore ge bracht Ook de heeren P. S., als Floris van Kijf hoek en G. v. I. als Albrecht Beiling, kweten zich op de meest loffelijke wijze van hunne moeielijke taakterwijl de heer d. L., uit Eindhoven, die bij toeval op het tweede ge deelte van het conceit tegenwoordig was, en v. ien door den bariton G. v. I., bereidwillig de solo's voor het verdere gedeelte van het programma werden afgestaan, ons op enkele fraaie nummers vergastte. Wat de uitvoering der koren betreft, deze was, dank zij de leiding van den wakkeren directeur Frans de Cortie, uitmuntend als altijd. Wel is waar prijkte het programma niet met nieuwe nummers, doch Ossian, Al brecht Beiling, de Alt. Niederlilndische Lie- der en vooral het schoone, kernachtige Land ken nu tig van Grieg, zijn goede bekenden, welke men steeds gaarne hoort, vooral ais zij telkens al beter worden voorgedragen. De president der liedertafel, de heer Juds. Tim mermans Wz., was zeker de tolk aller aan wezigen, toen hij, in eene nette toespraak cie heeren Bienbar en Ven -erloo het lidmaat schap van verdiensten aanbood en den heer d. L. .uit Eindhoven verzocht, eens expres naar Waalwijk te komen, om de concerten der vereeniging door zijne gevierde mede werking op te luisteren. PTet jaar 1891 is alzoo door de liedertafel goed ingezet en het zal voorzeker, zoo de vereeniging den noodigen steun, welke zij ten volle waardig is, mag blijven ondervinden ons nog veel muzikaal genot schenken. Uitslag der heden door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding van de verbouwing van het post- en telegraaf kantoor alhier. Inschrijvers waren G. van Huiten, te Waalwijk f 3180. G. de Bont, te Nieuwkuik, - 3235. G. van Dijck, te Waalwijk, - 3428. Bij den achteruitgang, die er sedert de beide laatste jaren in den hooihandel plaats heeft, mag het voorzeker wel een verblijdend verschijnsel genoemd worden, dat de handel in vee voortdurend toeneemt en de veehou ders zich meer en meer beginnen toe te leggen goede qualiteit aan te koopen en aan te fokken. Ook de omzet in handelspaarden was gedurende het afgeloopen jaar van groo te n omvang en zoowel de Langstraat als het Land van Heusden en Altena mag zich be roemen, dat verschillende buitenlandsche kooplieden van tijd tot tijd aanzienlijke koo pen sloten. Om het paardenras nog meer te verede len, heeft men in het Land van Heusden en Altena dezer dagen eene vereeniging opge richt tot het aankoopen van een dekhengst van het beste ras. Daar zich bereids meer dan 40 leden voor toetreden verklaarden, zal weldra een bestuur met eene uitvoerende commissie gekozen worden. Naar wij vernemen zijn op de verga dering van burgemeesters van gemeenten, die belang hebben bij het te maken scheep vaartkanaal in Noordbrabant, welke bijeen komst Dinsdag onder voorzitterschap van den commissaris des konings te 's Bosch werd gehouden, de volgende bijdragen toegezegd. Diesen, f 3(100 met gratis-atstand van ge meentegronden bij meer zuidelijke richting bovendien nog f2000. Dongen bij de aan gegeven richting nihilwanneer de richting wordt gevolgd nabij de zg Heuvelbrugf 15.000 Erp en Eindhoven nihil. Gemert, ingeval het kanaal 4000 M. tot aan die gemeente wordt doorgetrokken f30,000. Goirle, indien het kanaal meer zuidwaarts komt f2000. Gilse, gemeentegronden gratis, en misschien nog een klein bedrag. Hilvarenbeek f 6000 en gemeentegronden gratis. Lieshout, gemeente gronden. Liempt, nihil. Nuenen, gemeente grond. St. Oedenrode, dat op U/2 uur a' stan.l blijft, nihil. Oorschot voorwaarschijnlijk f20,000. Oostelbeers, voorwaardelijk f3000. Oosterhout föoOOO. Tilburg f 500,000. Tete- ringen gemeentegronden. Terheijden gemeen tewegen. .Vechel nihil. Vessem nihil. Woen- sel nihil. Breda f 100.000. Blijkens nader bericht van den Neder- landschen gezant te Parijs, is de invoering van Nederlandsch vee in Frankrijk over zee slechts toegelaten op voorwaarde, dat het rechtstreeks van een der Nederlandsche ha vens naar eene Fransche haven is vervoerd, d. w. z. dat op de reis geene haven van een ander land is aangedaan. Overigens moeten de zendingen vergezeld zijn van een certificaat van de overheid der plaats van herkomst, inhoudende dat de die ren gezond zijn en dat op gemelde plaats op het oogenbiik der verzending, noch ge durende de zes daaraan voorafgaande weken eenige besmettelijke ziekte onder runderen, schapen, bokken, geiten of varkens heerschte. Met het stoomschip P. Caland, zijn uit Buenos Ayres een aantal personen in ons land teruggekeerd, die indertijd vol goeden moed daarheen waren getrokken, in de hoop daar een beter bestaan te vinden dan hier, doch in die hoop teleurgesteld werden. De meesten van hen kwamen te Rotterdam in zeer beklagenswaardigen toestand aan. Zoo wel volwassenen als kinderen slechts gehuld in eenige lompen en geen schoenen aan de voeten. Het spreekt van zelf dat zij niet goed te spreken waren over „dat vervloekte land" zooals zij het noemden waar nog zoovelen onzer voormalige landgenooten in diepe armoede en ellende smachten naar het oogenbiik om ook te kunnen terugkomen. Eenige hunner hadden van familie uit Noord- Amerika de middelen ontvangen, om tot |hen te komen en gingen terstond aan boord van de tot vertrek gereed liggende Maasdam anderen togen per spoor naar hunne betrek kingen in Zeeland. Ofschoon doodarm, rekenden allen zich gelukkig den vaderlandschen bodem weder onder de voeten te hebben. Met den mees ten lof werd door hen gesproken over de behandeling aan boord van de Caland, waar hun zelfs bij het verlaten van het schip nog het hoog noodige werd verstrekt. Tot de spoorwegkroniek van dezen win ter behoort ook dat te Amsterdam nog al tijd een voor Haarlem bestemde kist staat, welke den 27 December als „ijlgoed" per staatspoor te Amsterdam arriveerde en dien eigen dag ingeklaard werd. Eerst den 8 Jan. werd zij door staats- aan hollandsch spoor overgedragen, maar daarmede is men nog geen slap verder gekomen, want niemand weet nu waar ze is. Woensdag nacht is te Amsterdam weder een brutaal stuk uitgehaald. Ongeveer 4 uren trok een op de straat liggend en in het lantaarnlicht glinsterend voorwerp de aandacht van een op den O. Z. Achterburgwal surveilleerenden politieagent. Hij raapte het op en zag, dat het voorwerp een gouden horloge was. Door de Molensteeg naar den Zeedijk willende gaan, vond hij in die steeg niet ver van elkander een paar gouden ringen in de modder liggen. De agent begat zich met zijn vondst naar het bureau aan de Oudebrug, waar juist op dit zelfde oogenbiik een brigadier en een agent bericht kwamen brengen van inbraak bij den goud- en zilverkashouder Kolkmeijer, op den Zeedijk 118 (niet ver van de Molensteeg.) In hunne dit ronde huis passeerende, was het hun opgevallen, dat het luik voor de uitstalkast afgerukt, er naast hing en een spiegelruit geheel uitgesneden was. Zij ontdekten al dadelijk, dat hier inbraak gepleegd was en wekten den bewoner, die de verpletterende ervaring opdeed, dat al de bakken en doozen met goud, welke voor de ramen gestaan hadden, verdwenen waren. Vermist worden: 64 gouden ringen met diamanten, 64 gouden damesringen, 35 heeren zegelringen, 40 ongewaarborgde ringen, 12 gouden dameshorloges en 20 charivari's, tot een gezamenlijke waarde van f 2000. Bij een verder ingesteld onderzoek bleek, dat de dieven de bakken en doozen, na ze van hun inhoud ontdaan te hebben, hadden in stukken gebroken en deze naar rechts en links over de straat hadden verspreid. Dit was onder het wegvluchten gebeurd en der halve zoo ruw geschied, dat verschillende van de gestolen voorwerpen ook op de straat- steenen terecht kwamen. Eenige uren later werden op den Zeedijk nog successievelijk vier horloges gevonden. Het spreekt van zelf, dat onmiddellijk na de ontdekking naar alle bureaux werd ge seind en de geheele stad door en vooral in verdachte buurten een waakzaam oog werd gehouden. Het eenige waartoe dat geleid heett, is tot het vermoeden, dat deze brutale diefstal gepleegd is door drie nog jonge lieden, waarvan een een bonte muts droeg. Een zoodanig drietal is nl. kort na ot om streeks de ontdekking opgemerkt onder een lantaarnpaal op de Geldersche kade, onder verdachte bewegingen voorwerpen beschou wende. He. is vrij zeker, dat de diefstal gepleegd is na twee uur. Tot op dit uur wordt nl. de Zeedijk bewaakt door 4 agenten, na tweeön door slechts 2, welke te zamen loopen en de geheele lange straat onder hun hoede hebben, zoodat dus, terwijl zij aan het eene einde van de straat zijn, misdadigers, die op de hoogte z'jn, aan het andere hun slag kunnen slaan. (Nieuws.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Uit de berichten in uw blad, omtrent de voorbereidende maatregelen voor de in Sep tember te Waalwijk te houden Landbouw tentoonstelling, schijnt het daarmede niet best te vlotten, wat m. i. trouwens niet te ver wonderen is. Hoe men eigenlijk tot het be sluit gekomen is om de Algemeene Vergade ring der Noord-Brabantsche Maatschappij en de Tentoonstelling te houden op eene plaats, waar niet eens eene afdeeling der Maatschappij is gevestigd, begrijp ik niet best; want, wanneer zoodanige afdeeling of althans eenige land bouw, vereeniging niet beslaat in een plaats van ongeveer 4600 inwoners, dan kan men wel aannemendat de landbouw er geen overwegend belang is en dus de belangstelling er in ook niet algemeen kan zijn. Slechts enkele Waalwijksche heeren zijn lid van de Afdeeling Vrijhoeven-Kappel, maar de eigen lijke landbouwende klasse te Waalwijk schijnt zich van dat lidmaatschap geheel te onthouden. In die omstandigheden zou het wellicht beter geweest zijn, indien van de zijde van Waalwijk ware te kennen gegeven, dat men liever van die Algemeene Vergadering en de tentoon stelling bevrijd bleef. Uit de besluiteloosheid van de thans tot leden der commissie gekozen heeren blijkt voldoende, hoe weinig belang stelling of althans hoe weinig vertrouwen in het wélslagen van de zaak wordt gekoesterd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2