Bekendmaking. "binnenland. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Gr o ot- Brittann ie. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Jaarmarkt Waalwijk, Donderdag 22 Januari a s. In Belgie heerscht sinds een paar dagen een zekere agitatie ingevolge de houding der autoriteiten tegenover een manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht, welke betooging gisteren moest plaats vinden bij gelegenheid van de hervatting der werkzaam heden door de kamer De regeering is mis schien wel wat al te hard van stal geloopen tegenover een vrij onschuldigen optocht van radicalen en socialisten die in 't „frappez toujours hun kracht zoeken, maar aan den anderen kant moet worden toegegeven dat er onder de socialisten ook in Belgie allicht van die heertjes schuilendie voor daden van geweld niet terugdeinzen en de veiligheid van de niet tot grondwetsherzie ning geneigde kamerleden wel eens in gevaar zouden kunnen brengen. De regeering is aan 't mobiliseeren gegaan van de troepen en gisteren verkeerde Brus sel als in staat van beleg aldus zeggen de liberale organen, welke die voorzorgen „trop de bruit pour une omelette" heeten. Enfin, dat zal de uitkomst leeren, voorkomen is beter dan genezen, denkt het gouverne ment en een 20.000 manifestanten is dan ook geen kleinigheid. De Amerikaansche werklieden zijn er lee- lijk ingeloopen of liever, men heeft hen er leelijk laten inloopen de prijzen der eet- en drinkwaren zijn ingevolge de Mac-Kinley-Bill steeds stijgende en de loonen blijven statio nair. De republikeinen hadden hun zoo dikwerf van een Eldorado voorgezongen dat de lui er werkelijk aan waren gaan gelooven si garenmakers spinners, wevers, kuipers enz. gevoelen nu den zwaren druk, alleen de goudsmeden varen goed bij de bill. In Chili vreest men, dat de omwenteling algemeen zal worden. De oproerige vloot bedreigt Valparaiso. De leiders der bewe ging geven blijken van bekwaamheid en energie en zijn blijkbaar ook goed bij kas. President Balmaseda is van plan eene proclamatie uit te vaardigen, waarin hij zal verklarendat het Congres de grondwet heeft geschonden, door te weigeren de be grooting goed te keuren. Tevens zal de staat van beleg worden afgekondigd. De president zal dan het hoogste gezag in handen nemen en verklaren dat hij zich op zijn post zal handhaven bij de gewone presidents-verkie- zing in Maart. Admiraal Uell, zijnerzijds, neemt maatregelen om het verzet der marine te bedwingen. In Argentie, waar den 12 October 1892 een nieuwe president der republiek moet gekozen worden voor den iijd van 4 jaren, is men nu reeds bezig met het stellen van candidaten. Een daarvan is generaal Mitre. Kamer en senaat keurden het wetsont werp goed tot heffing eener belasting van twee ten honderd van de depots in particu liere banken. De Braziliaansche „Constituante" heeft, in overleg met de regeering, de hoofdstukken der nieuwe grondwet goedgekeurd, betreffen de de organisatie der verschillende bonds staten, de wetgevende, uitvoerende en rech terlijke macht. Men is nu halverwege. Bij de nieuwe organisatie wordt de regee ring ook met de noodige middelen toegernst om de verplichtingen tegenover Brazilie's schuldeischers na te komen. De werkliedenvereenigingen moeten alle administraties van kolenmijnen uit het Char- leroi-bekken aangeschreven hebben, om vanaf 1 Februari a. s. eiken Maandag vrijaf te ge ven. Het gevolg zou hiervan zijn, dat öf meer mijnwerkers in dienst moeten worden gesteld, öf dat de productie wordt vermin derd. De kamer van koophandel, te Lyon, heeft besloten zich tot de regeering te wenden met het verzoek er bij de douane-commissie op aan te dringen, dat alle plannen, welke de zijdeindustrie die te Lyon 300.000 ar beiders werk verschaft kunnen schaden, worden opgegeven. Volgens verklaring der kamer wordt der industrie schade toegebracht door elke mogelijke belasting op buiten- landsche zijde. Het bericht alleen van de invoering van een dergelijke belasting veroorzaakte onder de arbeiders te St. Croix la Rousse een gis ting. Een meeting werd door hen belegd, waarop een protest werd opgesteld tegen de invoering van dergelijke belastingen, welk protest den prefect werd overhandigd, die de afgevaardigden der werklieden aanspoor de zich kalm te gedragen en op de regee ring te rekenen. In de tweede zitting van de douane commissie is de suikerquaestie besproken, terwijl de door de regeering voorgestelde rechten werden aangenomenechter werd de aanslag van 7 francs op koloniale en vreemde suiker verhoogd, en de belasting op vreemde geraffineeide kandijsuiker van 77 frs. 70 op 100 frs. 23 gebracht: Labruyère, die tot gevangenisstraf ver oordeeld werd, omdat hij Padlewsky hielp vluchten, is in hooger beroep vrijgesproken. Het hof van appèl achtte het bewezen, dat men ook hier (evenals bij de inhechtenisne ming te Olot) met een valschen Padlewsky te doen had en dat de man, dien Labruyère over de grenzen hielp, niet de moordenaar van generaal Seliverstoff was. Labruyère's medeveroordeelde Grégoire zal thans ook in hooger beroep komen. Bij Dieuze (Lotharingen) is dezer da gen een negenjarig meisje door een wolf aangevallen en naar het naburige bosch ge sleurd. De ouders, die op het hulpgeroep van de arme kleine aankwamen en het wilde dier nasnelden, vonden niets, dan eénige over blijfselen van haar verminkt lichaam terug. In Zuid-Finland heeft men dit jaar bui tengewoon veel last van wolven. Zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Helsingfors wer den heihaaldelijk reizigers door die wilde dieren aangevallen. Bij Malaga richten jakhalzen groote ver woestingen aan onder het vee. Volgens berichten der dagbladen te Bar celona, zouden de troepen geconsigneerd zijn, omdat men rustverstoring vreesde. In officieele kringen wordt het echter tegengesproken. Met uitzondering van de anarchisten, zo- rillisten en socialisten, zijn al de republi- keinsche groepen nu gecoaliseerd, zoo in de provincie als in de steden. De gemeenschap pelijke candidaturen worden gesteund van de liberalen, welke niet met Sagasta willen samen gaan. Socialisten en anarchisten ont raden den werklieden hun stem uittebrengen op republikeinsche of monarchistische can didaten. Te Madrid hebben zij zes candida ten de leiders der beweging voor de Mei manifestatie. De werkstakers blijven nog maar steeds weigeren weder in dienst der Schotsche spoorwegmaatschappijen te treden. De gitten voor het ondersteuningsfonds stroomen ruim schoots toe, zoodat zij uit gebrek aan het allernoodigste het werk niet behoeven op te vatten. Voor generaal Booth's sociaal hervor mingsplan is thans reeds totaal f 1.140.000 ingekomen. Den 23 zal door hem het eerste asyl geopend worden, waarin 200 personen kunnen worden opgenomen, terwijl, als deze proef slaagt, het aantal dezer asylen zal wor den uitgebreid. Windthorst, de leider van het katholieke centium, heeft Zaterdag ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag tal van gelukwen- schen en geschenken ontvangen. Plet feest van zijn geboortedag weerhield hem echter niet om de zitting van den rijksdag bij te wonen, en zelfs een werkzaam aandeel aan de debatten te nemen. Op het einde der zitting sprak de president namens den rijks dag een geluk'wensch uit, waarop de jubilaris in korte bewoordingen antwoordde. De uitvoering van het plan om voor Stöcker een kerk te bouwen is thans gega randeerd. Zij zal 3000 k 4000 menschen kun nen bevatten, en niet alleen als kerk, maar ook als vergaderlokaal kunnen worden ge bruikt. In de volgende maand vertrekt eene commissie van 60 boeren uit den Transvaal naar Berlijn, om daar, evenals te Lissabon en te Amsterdam, handelsbetrekkingen tus- schen de boeren-republiek en de drie Euro- peesche staten Portugal, Nederlanden Duitsch land aan te knoopen. De Duitsche mijnwerkers zullen op het 31 Maart te Parijs te houden mijnwerkers congres door 10 afgevaardigden vertegen woordigd worden, nl. 8 voor Westfalen en de Rijnprovincie, 1 voor Silezie en 1 voor Saksen. In de gouvernementskringen houdt men zich druk bezig met Liebknecht's plan om te Berlijn een socialistische academie te stich ten. Een nationaal liberale afgevaardigde zal den kanselier in een interpellatie vragen, ot de regeering kan toestaan aan het socialis tisch comité, om op die wijze openbaar on derwijs te geven. Zaterdagavond, zijn te Livomo, bijna op hetzelfde uur, drie dynamietbommen uit el kaar sprongen, en wel in de nabijheid van het paleis van den afgevaardigde Maurecor- dato, een andere voor het paleis van den graaf Lardere en de derde nabij den koop man Chayen. Onmiddellijk werden door de politie eenige anarchisten gearresteerd wier medeplichtigheid aan deze driedubbele ont ploffing, welke slechts materieele schade aan richtte, echter niet bewezen kon worden. Op last van den academischen raad der universiteit, te Rome, is door de politie de krans in beslag genomen en aan de justitie ter hand gesteld, welke door de studenten ter eere van Oberdank op het monument, dat opgericht is ter nagedachtenis aan de voor het vaderland overleden studenten, werd gelegd. Volgens het militaire vakblad Esercito Rumano zal binnenkort aan het parlement worden voorgesteldden militairen dienst plicht met drie jaar te verlengen, zoodat in het vervolg de Italianen dan eerst op hun ■13e jaar vrij van den weerplicht zouden zijn. In tegenstelling met Berlijn is men hier allerminst overtuigd, dat de onderhandelin gen over het nieuwe handelsverdrag een gunstig resultaat zullen opleveren. De dis- cussien en de stemming over de graanrech ten in den Duitschen Rijksdag hebben hier een zeer ongunstigen indruk gemaaktde groote moeilijkheid blijft de belangen van het industrieele Oostenrijk niet uit het oog te verliezen tegenover het landbouwend Hon garije, dat gaarne machineriöen vrij laat in voeren mits de graanrechten verminderd worden. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; Gelet op artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst van lote- lingen der nationale militie voor de lichting van 1891 ter secretarie der gemeente ter le zing zal liggen van 19 —29 dezer, telken dage van des voormiddags 912 uur. Een ieder, die daartegen bezwaren mocht hebben in te brengen, kan die gedurende voormeld tijdstip bij ongezegeld, aan den commissaris des konings gericht verzoekschrift, indienen bij den burgemeester. Waalwijk, 17 Jan. 1891. Burg. en wethouders voornoemd. WAALWIJK, 21 Jan. 1891. Bij den vreeselijken winter, die onafgebro ken blijft heerschen, doet het goed te kun nen waarnemen hoe algemeen de liefdadig heid in onze gemeente word beoefend en hoe particulieren, zoowel als verschillende corpo raties, zich beijveren om zooveel mogelijk den nood onzer minder begunstigde natuurgenoo- ten te lenigen. Zoo is de conferentie van den H. Vincen- tius Paulo alhier weder begonnen met de soepkokerij heden zijn 245 portien krachtige warme erwtensoep met een goed stuk var- kensvleesch aan de hulpbehoevenden uitge deeld; voorloopig zal deze distributie weke lijks plaats hebben. Verder wordt door de zorgen der confe rentie dagelijks voormiddags van 11 12 u. bij de eerw. zusters, aan de leerlingen der ver schillende scholen en gezindheden in onze gemeente, die zich daartoe aanmelden, warme melk met boterhammen verstrekt. Gisteren waren reeds 450 boterhammen uitgedeeld. Eindelijk hebben de leden van het bestuur der ijsclub Maandag langs de huizen der in gezetenen eene collecte gehouden om geld bijeen te brengen, teneinde in staat te zijn de enkele werkeloozen, die hier mochten zijn, door werkverschaffing aan den kost te helpen. p/ De sociëteit „de Unie" gevestigd bij de Erven A. N. van Riel alhier, en bestaande uit 60 leden, heeft Dinsdag 20 Januari in hare algemeene vergadering besloten, om, in plaats van haar jaarlijksch teerfeest, de helft harer kasgelden in bons aan den algemeenen armen te besteden. De Nederlandsche Bank heeft haar wissel-disconto op 4°/0 verlaagd. Promessen disconto 41/2°/0. Beleening binnenl. effecten 41/2°/0. Beleening buitenl. effecten 5% Korte beleeningen met effecten tot onderpand. Voorschotten in rekening-courant hlia °/0 met effecten tot onderpand. De heer Frie van Iersel, de gevierde baryton-zanger der liedertafe' „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, is op getreden als directeur der harmonie l'Espé- rance alhier. In eene Maandagavond gehouden vergade ring van bestuur en werkende leden is de nieuwe leider op plechtige wijze geinstalleerd en op de meest hartelijke wijze ontvangen zoodat alles de beste vooruitzichten wettigt van de samenwerking van den heer Van Iersel met l'Espérance Wij hopen dat Waalwijk er weldra de beste vruchten van zal plukken. Uitslag der Maandag gehouden aan besteding van het koffiehuis van Constans van Dongen te Besoijen P. van Fluiten Waalwijk, f 2259. E. W. Treffers f2482. M. van Berkel Besoijen, f 2535. G. van Dijck Waalwijk, f2665. H. v. d. Meijs Besoijen, f2790. C. Michael Loonschen Dijk, f 2899. J. Nieuwenhuizen Sprang, f2833. Verleden Zaterdag zijn de beide wet houders, de heeren Timmermans en Hoffmans, op audiëntie geweest bij Z.E. den heer minister van waterstaat, ten einde Waalwijks belangen bij de schutsluis te bespreken. De pogingen van het gemeentebestuur, tot vorming eener commissie voor de ten toonstelling, hebben ook niet tot het ver langde resultaat geleid. Zeven heeren hebben bedankt en twee hebben niets van zich doen hooien. Laat de aankomst der treinen hier den laatsten tijd reeds heel veel te wenschen over, nu er sneeuw ligt lijkt het op niets meer. De laatste trein kwam gisteren avond tegen 12 uur aan in plaats van 9.2. De tram is van ochtend 8 uur niet ver trokken. De commissaris des konings in de pro vincie Noord-Brabant heeft goedgevonden te bepalen dat de loting der in het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal ge schieden in de plaatsen en op de dagen en uren als hieronder aangewezen In het le Militie district. Ten overstaan van den Militie - Commissaris J. J. Van Thiel. Tilburg17 Februari, 's morgens 10 ure, Tilburg, van de letters A tot en met K 18 Februari's morgens 10 ure, van de letters L tot en met Z; 19 Februari, 's morgens 11 ure Diesen, Goorle en Hilvarenbeek. Loonopzand(het gemeentehuis is te Kaats heuvel), 25 Febr., 's middags 12 ure, Loon opzand, Sprang en Vrijhoeven Kapel. Waalwijk26 Februari, 's morgens 11 ure, Baardwijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk. Beusden, 27 Februari, 's morgens 10 ure Drongelen, Drunen, Eethen, Heusden, Meeu wen, Veen en Wijk; 28 Febr., 's morgens 10 ureHedikhuizenHerptOud-Heusden, Nieuwkuik en Vlijmen. Woudrichem, 2 Maart, 's middags 12 ure Almkerk, Andel, Dussen, Giessen en Rijswijk, 3 Maart, 's middags 12 ure, Werkendam, De Werken en Woudrichem. In het 2e Militie-district. Ten overstaan van den Militie-Commissaris Cavaljé. Oosterhout14 Februari, 's morgens 9 ure, Oosterhout en Dongen. Raamsdonk, 16 Februari, 's morgens 10 u., Raamsdonk, Geertruidenberg, Waspik en 's Gravemoer. In de Langstraat werden in de laatste veertien dagen verschillende partijen hooi gekocht, waaruit allicht zou worden opgemakt, dat er verandering in de prijzen is gekomen. Dit is echter zoo niet; de hoogste prijs die besteed wordt, bedraagt f 9 per 500 Kg., terwijl miskleurde en afwijkende soorten niet meer dan f 7 a f 8 afdoen. Wegens de gladheid der wegen is van het gekochte nog weinig afgeleverd, daar de boeren, die el kander in het vervoeren helpen, er niet spoedig toe overgaan hunne paaiden scherp te laten zetten. Zoowel los als geperst hooi wordt tegen woordig per spoor verzonden. Het is opmer kelijk, dat goed roggestroo thans meer waarde heeft dan het beste hooi en men dit artikel tot zelfs uit de heidestreken moet laten aan voeren. In kalfkoeien was de handel minder levendig, op levering werden echter in de laatste dagen vele bijna rijpe, voor Belgie gekocht, tegen prijzen, wisselende tusschen f 240 en 300; vette koeien met weinig voorraad 68 72 cent per Kg.; vette kalveren f 5 per week of 90 k 98 cent per Kg.; vette varkens 48 a 49 cent per Kg. (schoon). De kamer van koophandel en fabrieken, te Tilburg, heeft zich gewend tot den directeur generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en den chef van dienst van de lijn BokstelWesel, met een ernstig ver toog over den onhoudbaren toestand, ont staan door den ongeregelden en geringen aanvoer van waggons steenkolen. Deze komen sedert een paar weken hoe langer hoe on regelmatiger en met grooter vertraging aan, waardoor soms op fabrieken alhier gebrek aan dat voor onze industrie zoo noodig ma teriaal heerscht. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in gewone tijden alhier circa dertig waggons steenkolen worden aange bracht, waarvan het grootste gedeelte natuur lijk door de fabrieken wordt geconsumeerd, kan men nagaan wat de vertraging in den aanvoer van enkele waggons teweegbrengt. In het schrijven wordt er dan ook ernstig op aangedrongen, zoo mogelijke eene verbetering hierin te brengen. Duizenden stroomden Zondag weder naar Scheveningen, om aan het strand het schoone wintertooneel te zien, dat zich door de aan de zee gevormde ijsschotsen daar vertoont. Er waren velen, die deze steile ijsheuvels beklommen, hoewel zulk een tochtje wegens de gladheid eu de hoogte niet buiten gevaar was. De stoom- en paardentrams konden het groote aantal nieuwsgierigen nauwlijks ver voeren. De Scheveningsche weg wemelde van wandelaars, terwijl zich ook velen per arre- slede langs den goed gebaanden sneeuwweg (Oude Scheveningsche weg) naar zee lieten brengen.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2