binnenland' Advertentiën. Spanje. Engeland. Oostenrijk-Hongarije. Italië. Amerika. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Laatste Berichten. UITVOERINGEN. Belgie's troonopvolger overleden. de weldadigheidsinstellingen moeten worden uitgereikt, die met de verdeeling worden be last. Dinsdag is te Saragossa een druk bezochte socialistische vergadering gehouden, waarin door verschillende sprekers op meerdere ver spreiding der socialistische ideeën werd aan gedrongen. De revolutie, meenden zij, is het eenige middel om tot verwezenlijking van het ideaal der socialistische partij te ge raken. De Fratische commissaris van politie van Corbère is te Olot aangekomen. Hij ver klaart, dat de pseudo-Padiewski zich in No vember bij hem heeft aangemeld, en dat deze Kabergh heet. De te Olot gearresteerde ontkent den commissaris ooit meer gezien te hebben en weigert te ontkennen, dat hij Pad- lewski is. De koningin-regentes heeft een besluit geteekend, waarbij de heer Sagasta, het hoold van het vorige liberale kabinetbenoemd wordt tot ridder van het Gulden Vlies. Deze hooge onderscheiding, waarvoor veelal slechts vorsten in aanmerking komen, en die thans aan Sagasta ten deel valt onder het bestuur zijner staatkundige tegenstanders, is te op merkelijk om niet vermeld te worden. Een buitengewoon geval van vergiftiging is dezer dagen voorgekomen te Darlaston nabij Wolverhampton in Engeland. Daar merkte men op dat een huis, bewoond door Jacob Grove, een groentehandelaar, en zijn gezin, ongeopend bleef. De politie verschafte zich toegang eu vond Grove, diens vrouw, twee dochters en een kleinzoon allen buiten kennis. De geneesheeren constateerden ver giftiging. Later kwamen de dochters en de kleinzoon weder bij. Men onderzocht het huis en vond het vol mijngas, dat, naar men ver moedt, door den grond heen was binnen ge drongen uit een oude steenkolenmijn, waar van de werktuigen dicht bij de woning staan. Een kat en twee vogels, die Zaterdagavond nog leefden, waren enveneens Zondagmorgen dood. Zoo vol gas was het huis dat de menschen, die trachtten hulp te bieden, be dwelmd werden en naar buiten moesten wor den gebracht en andere personen, die in dezelfde buurt wonen, hebben eveneens van de nadeelige gevolgen van het gas geleden. Men verwacht intusschen dat ten slotte alle lijders zullen herstellen. Juist toen men toebereidselen zou gaan maken tot de feestelijke viering van het 25 jarig kerkelijk jubileum van kardinaal Simor, is deze kerkvorst ernstig ongesteld geworden. Door Duitsche vrouwen uit Siebenbur- gen is bij den Hongaarschen Rijksdag een protest ingediend tegen het voornemen, om bewaarscholen op te richten, waar de kinde ren geheel in Hongaarschen geest zullen wor den opgevoed en waarheen de ouders ver plicht zijn hun kinderen te zenden. De hertog van Genua vertrok naar Berlijn om als officieel vertegenwoordiger van den koning van Italië den doop van denjongsten prins van Duitschland bij te wonen en de doopgeschenken te overhandigen. De afge vaardigden van Sicilië hebben zich bij Crispi en corps aangemeld om hem te verzoeken zijne plannen omtrent de opheffing der ver schillende banken met het recht van circu latie-biljetten en de oprichting van een rijks bank uit te stellen, daar het hun niet mogelijk is dit voornemen te steunen. Crispi was zeer teleurgesteld over deze verklaring zijner ge trouwen en zag zich verplicht het ontwerp terug le nemen. De niet verwachte uitwerking van het Mc Kinley tarief, zoo schrijft men uit Buffalo in de Vereenigde Statenop de loonen der werklieden doet zich in deze stad einstig gevoelen. De toenemende duurte der levens- benoo'digdheden en van alle waren in het algemeen veroorzaakt onder den arbeidenden stand grooten nood. Als een voorbeeld van den invloed der rechten, bij de McKinley-wet vastgesteld, op een aanital takken van nijver heid kunnen de fabrikanten van vaatwerk dienen. Sedert de aanneming der tariefwet tot een week geleden, hebben tien kuiperijen de zaken gestaakt, waarvan de eigenaars een parig hun tegenspoed aan den bewusten maatregel toeschrijven. De marmer- en tegelindustrieën hebben ook door dezelfde oorzaak veel geleden. In deze vakken heeft men door de verhoogde inko mende rechten, op de grondstoffen den prijs der producten aanzienlijk moeten verhoogen en soms zelfs verdubbelen hetgeen zóó na- deelig op den verkoop heeft gewerkt, dat b.v. eene dier inrichtingen 200 werklieden moest afdanken en de blijvenden zich in eene loonsverlaging van 10 pet. moesten schikken. Hetzelfde doet zich voor bij de fabrieken van kachels en andere ijzerwarenwaar ins gelijks de werkloonen 5 of meer procent zijn moeten verminderd worden. Hoofdzakelijk is dit een gevolg van de zeer verhoogde inkomende rechten op tinplaten waarvan sommige firma's jaarlijks honderden tonnen gebruiken. Een particulier telegram uit Iquique zegt, dat het aantal opstandelingen in Chili toeneemt en dat een veldslag op handen is. Het gouvernement verkeert in groote finan- cieele ongelegenheid. WAALWIJK. Zondag 25 dezer zal door de harmonie „rEspérance", op de harmoniezaal worden uitgevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. WAALWIJK, 24 Jan. 1891. ^De conferentie van den H. Vincentius al hier, gehoor gevende aan den van verschillen de zijden te kennen gegeven wensch, heeft be paald, dat voorloopig ook Zondags uitdeeling van erwtensoep zal plaats hebben. Naar wij vernemen, is de vervaardiging van 50.000 paar laarzen voor de infanterie opgedragen aan de fabriek van den heer Larsen, in de Kuiperstraat te Nieuwer-Amstel. (C.) Hoewel 't hier is beginnen te dooien, komen toch nog steeds koude- en sneeuw- berichten van alle kanten. Vooral ook uit het „zoele Zuiden." Te Perpignan zijn verscheidene menschen gestorven aan beroerten, veroorzaakt door de koude. Er werden een paar kinderen loodgevroren en eenige bedelaars bewuste loos en verstijfd van koude gevonden. De haven van Toulon is dichtgevroren en ook te Marseille en elders in Zuid-Frankrijk heerscht een Siberische koude, Te Nimes stond onlangs de thermometer op .15° C. onder nulte Angers op 16°, te Saragosso en elders in Spanje op 14°. Bij Malaga is door de sneeuw een diligence om gevallen, waarbij de reizigers in een afgrond geworpen en een gedood en vele anderen gewond werden. In Tunis en Algerie heeft men, zoools reeds bericht werd sneeuwstormen, Te Graz is een locomotief, welker stook- toestel bevroren was, terwijl men bezig was dat te ontdooien, met de wielen aan de rails vastgevroren. In het noordelijk Denemarken heerscht wel strenge koude, maar de zee tusschen Seeland en Funen en tusschen Funen en Jutland was volgens de laatste berichten nog open, even als ook de overtocht van Seeland naar Zwe- don. De Sont is vol ijs. De haven van Kopenhagen wordt met ijsbrekers openge houden. Het spoorwegverkeer ondervindt in Dene marken veel vertraging door het springen van de rails tengevolge van de koude. Uit Zwitserland worden verwonderlijk lage thermometerstanden bericht. Te Bern 0° fahr.; te Bazel 2° onder 0; te Verrières 7° onder 0 en te Davos 22° onder 0 fahr. In Bohemen en Moravie zijn zes groote suikerfabrieken door de sneeuw tot stilstand gedwongen. Te Weenen en elders dreigt gebrek aan steenkolen, bier en andere noo- dige artikelen. Te Parijs, waar de ziekenhuizen en lokalen voor behoeftigen te klein blijken, worden nu alle beschikbare openbare lokalen opengesteld voor noodlijdenden, waar zij verwarmd zul len worden en soep zullen krijgen. De kamer bestemde 2 millioen francs voor de liefda dige genootschappen, om te besteden tot leniging van den nood der behoeftigen. Op verscheidene pleinen zijn groote kachels, welke dag en nacht door twee man worden gestookt en die tot op 6 meter afstand warmte verspreiden. Rome, de eeuwige stad, moet in haar sneeuwkleed een merkwaardig schouwspel opleveren. Napels, dat zoo diep in de sneeuw zit als sinds 1854 niet gebeurde, ziet er nog veel winterscher uit. De doortocht door de „Galerij" is daar verboden, omdat men vreest dat het glazen dak bezwijken zal onder den zwaren sneeuwlast. Te Venetie zijn de La gunen bevroren. De wijngaarden in Italië, vooral die van Mantua, hebben ontzaglijk veel geleden. De kooplieden van Hamburg zullen bij den senaat een verzoekschrift indienen om nieuwe en sterker ijsbrekers. Nu, in dezen winter, alreeds millioenen aan scheepsmateriaal en landerijen zijn verloren gegaanis het nemen van maatregelen om dergelijke toe standen voor het vervolg te voorkomen, wel noodzakelijk gebleken. In de dichtgevroren haven van Hamburg liggen uiet minder dan 60 onbruikbaar ge worden sleepbooten met gebroken schroeven in het ijs. Bij Cuxhaven drijven 20 groote zeeschepen in het ijs- Op sommige plaatsen in den Harz ligt de sneeuw boomen hoog. De Rhijn zit ook vast tusschen Worms en Lampertheim. Met het oog op de vele klachten over het spoorwegverkeer, is het misschien billijk ook het volgende uit een Duitsch blad over te nemen In gezaghebbende kringen is men, met het oog op de aanhoudende strenge koude eu de vele sneeuw zeer bezorgd, daar er onvermijdelijk een groote spoorwegnood in treden moet, als er niet spoedig verandering ten goede komt. Van alle zijden komen jobs tijdingen. Honderden locomotieven zijn be schadigd en moeten gerepareerd worden, de goederenwagens worden overal vastgehouden, zoodai" er zelfs geen beschikbaar zijn voor het aanvoeren van steenkolen, die natuurlijk overal gevraagd worden. Daarbij komen nog de vele breuken in het rollend materieel door de strenge vorst. Wat de locomotieven te lijden hebben kan men nagaan, als men weet, dat thans elke locomotief per maand 20,000 kilogram kolen meer gebruikt dan in gewone omstandigheden. In den sneltrein van Keulen naarVenlo is een waggon le klas in brand geraakt Door het in werking brengen van de nood rem zijn de reizigers bij Neuss zonder letsel er uit gekomen. Naar het Vad. verneemt, is er groote kans, dat het zonentarief dezen zomer door de exploitatie-maatschappij op haar spoor lijnen zal worden ingevoerd. Door de politie te Utrecht werd Dins dagavond eene ruim 65jarige vrouw aange houden, onder verdenking, zich aan verduis tering te hebben schuldig gemaakt, terwijl een paar uren te voren haar I8jarige dochter, als verdacht ten nadeele baars meesters eenige gouden en zilveren horloges te hebben ont vreemd, naar de cel was overgebracht gewor den. Eene oudere dochter werd, nog zoo heel lang niet geledeneveneens wegens diefstal veroordeeld, doch is kort daarop in de gevangenis krankzinnig geworden, zoodat zij naar het krankzinnigengesticht te Medem- blik moest worden overgebracht, waar zij geruimen tijd werd verpleegd, doch ten slotte herstelde en naar hare familie kon terugkeeren. Twee kinderen in de vlammen omge komen Zooals wij reeds meldden hebben bij den brand, die het huis van den heer A. P. Huges, burgemeester van Gasselte, vernielde twee zijner kinderen het leven verloren. Omtrent dit droevig onheil meldt de Asser Ct. o. a. het volgende Ongeveer halfeen werd de dienstmeid, die in de achterkeuken sliep, wakker, ten gevolge van rook. Uit het bed stappende, bemerkte zij, dat in een kleerkast naast haar bed waarin des avonds, na terugkomst uit den avonddienst in de kerk, drie stoven waren geborgen, brand was. Toen zij de kastdeur opende, ging het smeulende vuur onmiddellijk over in zoo felle vlam, dat zij geene poging tot blusschmg meer kon in het werk stellen. Haar eerste werk was toen de twee jongste dochters van den heer Huges, oud 11 en 13 jaren, die met haar in hetzelfde vertrek sliepen, uit bed te halen en mede naar de deur te nemen, die de keuken met de bui tenlucht in verbinding stelt. Reeds had zij deze deur geopend en stonden de kinderen op den drempel, toen eene oudere zuster van haar. die, evenals de overige familie, intusschen wakker was geworden, in de cleur, welke naar de gang leidde, verscheen en hare beide zusjes tot zich riep, niet wetende, dat deze slechts nog één stap behoefden te doen om gered te zijn. Terwijl de brand intusschen snel in omvang was toegenomen en de achterkeuken geheel in lichterlaaie stond, gaven de kinderen on gelukkiglijk aan de roepstem hunner zuster gehoor en liepen naar de gangdeur. Voor zij deze bereikten, sloeg deze echter door den hevigen tocht dicht, en konden de kin - deren wegens het vuur niet terug. Daarbij kwam de noodlottige omstandigheid, dat a an den zolder van de achterkeuken, vlak boven de deurvele stukken spek hingenwelk spek smeulend en brandend den kinderen op het lichaam viel. De moedige dienstmeid deed nu nog eene poging om de kinderen te redden en ging in het brandende vertrek terugmaar helaas zonder gevolg. Toen zij bij de gangdeur kwam, viel ook haar het brandend spek op hoofd en rug, dat hevige brandwonden ver oorzaakte en haar de vlucht deed nemen naar buren wien het eerst na veel moeite gelukte het vlammend spek te dooven. De kinderen, die in het vertrek zijn ge bleven, zijn waarsch'jnlijk spoedig gestikt. De verkoolde en verminkte lijkjes heeft men later op eenigen afstand van elkander op den vloer liggende teruggevonden. Het vuur schijnt ontzettend snel om zich heen te hebben gegrepen, want ook de overige huisgenooten hebben zich slechts in nachtge waad kunnen redden, terwijl een paard en al het vee en huisraad, behalve eenige stoelen en andere meubelen uit de voorkamer, door de vlammen zijn verteerd. Zooals gemeld is, heeft jhr. G, de Jonge van Zwijnsbergen op de omliggende jacht- goederen van zijn kasteel onder Helvoirt een wolf geschoten. Daar bet eerste schot niet goed trof, kwam het beest grim mig op zijn aanvalller aanloopen doch een tweede welgerichte kogel deed het dier ne- derstorten. In Overijsel werd onlangs een wild zwijn geschoten. Alberdina Maria Pruim, de vrouw, die in den nacht van 22 op 23 Juli het vorig jaar te Groningen door zekeren Jan Zuidema, met een mes in den buik werd gestoken, zoodat de darm op twee plaatsen was door gesneden, is thans genezen uit het academisch ziekenhuis aldaar ontslagen. Te Amsterdam ontspoordde Woensdag morgen omstreeks 11 uur, de achteras van machine 5.24 bij wissel 5 op de Kadijk, ont staan door het maken eener Engelsche ma noeuvre; de rangeerder Bleeker, die deze manoeuvre uitvoerde, is beklemd geraakt tus schen den trekhaak der machine en den wa gen, waardoor hij bijna onmiddellijk gedood werd. De weg en de machine kregen daarbij geen beschadiging. DRUNEN. Over de maand December. GEBOREN Georgius Gijsbertus z. van Cornells van Spijk en Petronella Pelders Francijna d. van Cornelia van Veldhoven en Dora van Veldhoven Gijsbertus z. van Hendrilrus Verhoeven en Maria van Noort Nicolaas Johannes z van Johannes Maurits van Hees- wijk en Cornelia IJpelaar Johanna Maria d. van Peter Lommers en Norbertha van Dommelen Ilendrikus z. van Johannes Vrijhoeven en Maria lioozen. OVERLEDEN: Cornells Jozephus van den Hoven 9 maanden Marinus Brok 5 maanden Petronella Obbens 5 ra. Johannes van Vugt echtg. van Goverdina Boelen 55 j. Johanna Verhagen 15 jaren. CAPELLE. Van 9 tot 23 Januari. GEBOREN: Wessel z. van Fie Eilander en Hislce Gall Adriaan Cornelis z. van Gerrit van der Hoeven en Catharina Rnijtenberg Arie z. van Marijnus Taktor en Picternella Vissers Adriaan z. van Johannes van Tilborgh en Clasina Pieternella Verhagen. HUWELIJKS-VOLTREKKING tusschenHendrik Hoefnagel oud 21 jaar te Vrijhoeven-Cappel en Anna Margrita Vos oud '19 jaar. OVERLEDEN Dingeman van der Mast, 8 jaren. WAALWIJK, 22 Jan. Ter jaarmarkt was het bezoek zeer druk. De aanvoer van hoornvee was gering tengevolge van het ongunstige weder en slechte wegen, door sneeuw en ijs bijna niet begaanbaar. Eenige kalfkoeien golden f160 a 265. Vaarzen zonder aanvoer. Jonge varkens golden f3.50 a 6.25. Ter botermarkt aangevoerd 3196 KG van f 0,91 a fl,40 per KG. Eieren f5 a 6,00 per 100 stuks. In granen was tamelijk veel vraag voor on middellijke behoette. De prijzen zijn wel zoo vast. In huiden blijft de markt stil. Voor leder is nog al vraag. De berichten uit het bui tenland luiden gunstigmen verwacht bij open weder meer activiteit in alle soorten, daar de behoefte zich reeds eenigen tijd doet gevoelen. Voor prima zwaar zoolleder bestaat goede vraag tegen f0,725 f 0,76 per halve Kg. Tweede qualiteit f 0,60 a f 0,70. Licht zooileder voor de schoenenfabrieken in deze plaats en omstreken f 0,50 f 0,65 naar qualiteit. De handel in schors is niet van veel be- teekenis. De prijzen houden zich ferm. Een zware slag heeft de natie getroffen, met wie wij door zooveel banden verbonden zijn prins Bauduin, Leopold, Philippe, Marie, Charles, Antoine, Joseph, Louis, te Brussel geboren den 3 Juni 1869, de troonopvolger des Belgischen rijks, is Vrijdag in den vroegen morgen overleden na eene ongesteldheid van weinige dagen, die haar oorsprong vond iu een lichte verkoudheid, en waarin een on verwachte ongunstige wending was gekomen. Prins Boude wijn was de oudste zoon van graaf Philippe van Vlaanderen, broeder van koning Leopold II van Belgie en was, daar de koning geen zoons heeft, door de grondwet aangewezen den koning op te volgen op den troon van Belgie. Het vorstenhuis van Belgie, behoort tot het stamhuis Saksen-Coburg-Gotha; 4 Juni 1831 werd Leopold van Saksen-Coburg-Gotha tot koning der Belgen gekozen door het na tionale congres en hij besteeg den troon den 21 Juli 1831. Leopold II is aan de regeering sinds 1865. Prins Boudewijn was kapitein der karabi- niers en Pruisisch cavalerie-kapitein A la suite. Troonopvolger in zijn plaats wordt prins Albert, zijn broeder, die geboren is 8 April 1875, en eerst sinds enkele weken het onder wijs der militaire school volgt. Voorspoedig bevallen van een Meisje, ANNA M. H. VAN DER HEIJDEN- Wakkers. Waalwijk, '16 Jan. 1891. BEVALLEN van een MEISJE, M. WITLOX-Bressers. Waalwijk, 20 Jan. 1891.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2