Nummer 11 Donderdag 5 Februari 1891. 14e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. B® Goudsmid vas Wmbml ANTOON TIELEN, Staatkundig- overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden. WiiSwpscte en Lanptrutsche Coorant, Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. franco per pos: door liet geheele rijk 1' 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2inaal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het. advertentiebureau van Adolf Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waal wijk Gelet op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad 72) en op het besluit van den Heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant van den 8sten Jan. 1891, A. no. 7, (prov, bijblad no. 1.) Brengen ter openbare kennis, dat de loting der Nationale Militie voor de lichting van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk, den 26 Februari a.s., des voormiddags ten 11 urezullende de trekking voor de militieplichtigen, welke niet opkomen of wier vader moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den bur gemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Waalwijk l l'\.br. 1891. Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Het kruikje gaat zoolang te water tot het zinktin den avond van den laatsten dag der atgeloopen week, Zaterdag 31 Januari dus, is het onverwachte geschied de alge meen onwrikbaar geachte is van zijn verhe ven standpunt gestooten, Crispi, Italie's 71- jarige premier sterk Bismarckiaansch ge kleurd in zijn daden en in zijn woorden is ten val gekomen. Met een meerderheid van 63 stemmen werd hij geslagen en indirect heeft de dubbeltjesquaestie hem dien gena deslag gegeven. Crispi en zijn collega's hebben het door hen bij de verkiezingen gegeven woord, „geen belasting-verhooging, wel belastinghervorming" niet gestand gedaan en de straf is op het kwaad gevolgd. Zeggen en doen is twee en in het onderhavige geval was doen onmoge- II. 5. DE GEBROKEN KETEN. Voor een wapensmid zou ilc u niet gehouden hebben, zei Eleonora, eer zou ik gedacht hebben, dat gij op het kantoor van een Italiaansch koop man te huis behoordet. Ik vrees, dat ik er wei nig eer mee zal inleggen, dat ik meester Bockel aan graaf Zriny heb aanbevolen. Waarom komt hij zelf niet? Er lag iets hoogmoedigs in den toon van Eleonora, dat me,cc uit hare oogenblik- kelijke stemming dan uit haar karakter voort kwam; zij was, gelijk reeds gezegd is, onderden indruk van het vermoeden, dat de vreemdeling haar nog niet voor volwassen aanzag; zij drukte er daarom op dat hare aanbeveling aanleiding was geweest tot de boodschap aan Bockel. De toon der jonge dame bewerkte het tegenoverge stelde van hetgene zij gewild had, hare woorden brachten bij den jongen man geen uitdrukking van eerbiedigen dank te weeg, maar spoorden hem aan een gemeenzamer toon aan te slaan. Het zal meester Bockel zeer aangenaam zijn te vernemendat zulk een schoone jonge dame hem aanbeveelt, hernam hij glimlachend, en ik zal dubbel mijn best moeten doen om hem te vervangen. Mijn'meester heeft het zeer druk, en daar hij vertrouwen in mij stelt, hoop ik dat graaf Zriny mijne kunst zal willen beproeven. Ik heb mijn gereedschap in het rijtuig te Brunn gelaten, om eerst te hooren wat er te doen is. De graaf heeft het versiersel van een zeer kostbaar harnas gebroken, antwoordde Eleonora; maar gij kunt de moeite wel sparen, want hij zal zulk een werk zeker niet anders dan aan een meester toevertrouwen. Maria scheen te gevoelen dat haar vriendin den iongen man kwetsend behandelde, maar zij aarzelde zijn partij te kiezen daar hij er niet naar uitzag alsof hij hare hulp behoefde. Zij droeg op zijde een beursjedat aan een fraai bewerkte gouden keten aan haar ceintuur hing en zij bloosde licht toen zij bemerkte, dat liet oog van den vreemdeling op deze keten gevestigd lijk, letterlijk onmogelijk en de aftreding van den minister van financiën Gioletti, was een levend bewijs voor die onmogelijkheid. Zoo als v/ij vóór enkele dagen reeds zeiden, wa ren er heel wat leden, die 't met de nako ming der beloften, voor de aanvaarding van hun mandaat gedaan, zoo nauw niet namen, 't waren de jabroers, maar toch schijnen de eerlijken de overhand te hebben gehad bo ven dezulken die met de wolven in 't bosch meehuilen. 't Ging Zaterdag over het wetsvoorstel van Grimaldi, bedoelend de verhooging van de invoerrechten op olie en van de rechten op de alcohol fabricatie. Reeds hadden de be- grootings commissie en de senaat ja en amen gezegd maar de kamer was ditmaal zoo meegaand niet en toch zou 't nog zoo'n vaart niet geloopen hebben als Crispi's opvlie gendheid zijn wijsheid niet bedrogen had. Nu moet te zijner verontschuldiging gezegd worden, dat Italie's premier een weinig ver wend was, men vloog op zijn wenken en zij die neen dorsten zeggen ais hij ja wilde, dat waren de geringsten in aantal. En toch ge schiedde ditmaal dit ongewone en onvoor ziene feit. Crispi trachtte zichzelf schoon te wasschen door de kabinetten van vroeger dagen in een hatelijk daglicht te stellen en dat was wel 't domste wat hij doen kon. Finali (openbare werken) verliet zijn plaats aan de ministerstafel; Luzzati de rappor teur, maakte insgelijks beer.en, verontwaar digd over Crispi's woorden en de kamer zette de kroon op dat alles door de dagorder der regeering te verwerpen met 168 tegen 123 stemmen. Dat gebeurde om kwart over 8 in den avond en onmiddellijk daarop holde Crispi naar het Quirinaal om koning Humbert het ontslag van het kabinet aan te bieden, het welk werd aangenomen noch geweigerd de koning zou 't zaakje in beraad nemen en dat hij 't een netelig zaakje vond, verborg hij Crispi niet. Zoo was 't Zaterdagavond om tien uur en zoo is 't nog wel wordt er vel gepraat, maar was. Zij was eens gebroken en door een goud werker slecht hersteld. Het hangt van het goedvinden van den graaf al', of hij mij het werk wil toevertrouwen of niet, zei Max, maar hoe hebt gij, tot Maria gekeerd, die sclioone Venetiaansche keten in de handen van een knoeier kunnen geven mag ik ze eens in orde brengen Het is een aaqjjenken van mijn overleden tante, hernam Maria; de goudsmid zei, dat zij alleen in Venetie kon hersteld worden, er moest een nieuwen schakel worden ingezet. Mag ik het bedorvene -«weder goed maken herhaalde Max. - Maria maakte de keten los, maar zij aarzelde ze aan den jongen goudsmid over te reiken, een blik van Eleonora scheen haar te willen waar schuwen tegen een te groot vertrouwen in den onbekenden vreemdeling. Ik kan de keten niet missen, stotterde zij, mijne moeder weet niet dat zij gebroken is, en als het werk u eens mislukte Geef maar hier, hervatte Max, en nam de aarzelende de keten bijna tegen haar wil uit de hand. Eer zij nog recht begreep hoe liet gebeurd was, had hij haar van den beugel lo-gemaakt, zijn ransel geopend en daaruit eeu kleine blin kende tang, een loup en ander handwerkgereed- schap voor den dag gehaald. Hij zette zich bij de jonge dames, die met nieuwsgierige, gespan nen verwachting zaten toe te kijken, op net gras neder en spreidde zijn gereedschap op den ransel uiteen lichte kreet' van schrik ontsnapte aan de lippen van Maria, toen hij nu met een enkelen kneep van de tang het soldeersel afbrak en de keten in twee stukken viel. Vrees niet, zei Max glimlachend, de scha kels van zulke ketens moeten niet gesoldeerd worden, want dan wordt zij onbeweegbaar, men moet ze weder in elkander werken. Met nieuwsgierige verbazing zagen nu de jonge meisjes hoe hij de gesoldeerde schakels losmaakte en om de kleine gouden schubbetjes niet te ver liezen, die in een zilveren doosje legde, en hoe hij vervolgens met een veil het soldeersel weg nam. Zij konden nauwelijks de goudblaadjes zien, die hij met de tang vasthield, terwijl hij ze po lijstte; zij begrepen niet hoe hij de kleine blaad jes en ringetjes, die hij onder de loup gelegd had kon buigen, maar de vaardigheid, waarmee hij van handelen wordt nog niets vernomen en geen wonder't is voor den vorst een heet hangijzer, van alle zijden noemt men namen, welker veelheid de keus nog moeielijker maakt. Te Parijs is men danig in zijn schik over Crispi's valmen ziet zelfs een verandering in den Europeeschen polilieken toestand te gemoet en hoewel de Franschen wel al te zeer geneigd zijn den wensch voor de wer kelijkheid te nemen, uit het oog verliezend dat een 8 jaar gevolgde politiek zoo maar niet opeens met één man valt of staat, toch moet worden toegegeven, dat de triple alliantie in Crispi een warm voorvechter zou verlie zen en Frankrijk een even heftig tegen stander. De quaestie is nu dezeIs Crispi het slachtoffer der triple-allianlie, der grootheids- politiek van Italië, zoo hard in 't zand te recht gekomen, dat er geen ophelpen meer aan is, of moet er een, nieuwe bezuinigingen invoerend kabinet langzamerhand breken met de triple-alliantie, gedachtig aan het spreek woord, dat men de bakens moet verzetten als 't getij verloopt In Oporto heeft men zich de weelde ver oorloofd van een republikeinsche agitatie, die op zich zelf genomen zoo heel ernstig niet is geweest, al zijn er ook enkelen door ge vallen en moeten velen hun overijling boeten met kerkerstraf. De opstandelingen bestonden uit manschappen van het 9 regiment jagers, van het 10 infanterie regiment, van het 18 infanterie regiment en het douane-korps. Zij hadden groote plannen, al was hun aantal klein, het hoofdbureau van politie en het telegraafkantoor leken hun wel om te be ginnen, maar spoedig kwam de artillerie, het door hen bezette raadhuis beschieten en toen was er een eind aan de pret. Gedood waren 3 soldaten en 4 burgers aan de zijden der opstandelingen, gewonden respectievelijk 36 en 10. Alles te zamen hebben 400 personen aan de beweging deelgenomen, waarvan er reeds 300 achter slot en grendel zitten. Het schijnt, dat de regeering voorbereid was en werkte, de zekerheid, waarmee hij alles aanvatte, boezemde haar vertrouwen in en spande hare verwachting op het hoogst. Hij nam uit een ko ker gouddraadjes, die zich lieten buigen als ga ren, daarmee bevestigde hij de ringetjes onder de schubbetjes, kneep de laatsten weder met de tang samen, en plotselinghet scheen de meisjes als een wonder was de keten weer in orde. Maar hij gaf ze nog niet terughij nam uit een doosje eenig poeder, deed dit op een stukje zacht leder, polijstte daarmede de keten, en reikte ze eerst toen aan de verbaasde Maria over. Zoek nu maar naar de plaats, waar de ke ten gebroken geweest is, zeide hij met een zege vierend glimlachje, gij zult ze niet vinden. Te vergeefs trachtte Eleonora de beschadigde plaats te ontdekkenMaria was overgelukkig, de keten blonk fraaier dan ooit, maar het deed naar ook genoegen, dat zij zich in haar vertrouwen niet had bedrogenhet was haar alsof zij deel had aan den triomf van Max op Eleonora. Dat had ik nooit gedacht! riep Eleonora, wier kwade luim door dit bewijs van bekwaam heid was overwonnen, en nu schenen de rollen verwisseld. Maria vroeg met een blos wat zij voor dien arbeid schuldig was, maar Eleonora drukte haar heimelijk de hand, als wilde zij daarmee zeggen, dat zij met die vraag den vreemdeling beleedigde en haar oog scheen op zijn gelaat de bevestiging van dit vermoeden te willen lezen. Een woord van dank zou reeds te veel zijn voor zulk een kleinigheid, hernam Max, die zijn gereedschap weer inpakte en zijn voorhoofd af droogde maar hij zei dat op een toon en met een blik, die Maria deden blozen en door Eleo nora niet onopgemerkt bleven. Ik zal mij dezen namiddag on het slot aan melden, ging liij snel voort en net scheen als overviel hem een angstige schroom om langer in de nabijheid der jonge names te vertoeven, want nauwelijks had hij overhaast zijn ransel gesloten of hij verwijderde zich .na een diepe, eerbiedige buiging. De beide meisjes deden niets om hem terug te houdenook van liaar had zich een pijnlijke verlegenheid meester gemaakt, waarvan gee- ne aan de andere rekenschap durfde geven. Ma ria's hand speelde met de keten die Max weder aan het beursje had bevestigd en zij scheen in gedachten verzonken Eleonora verbrak het stil- Zondag was 't allerwegen rustig, al was men op zijn qui vive. In Spanje schijnt het Zondag bij de ver kiezingen kalm te zijn gegaan gegaan. Strijd was er maar om 144 van de 394 zetels en de beweging der republikeinen van Portugal zal hun partijgenooten in Spanje geen voor deel hebben toegebracht. Uit Brussel wordt het volgende gemeld: Aan de miliciens der twee lichtingen, die voor eenigen tijd onder de wapenen waren geroepen, is door den minister van oorlog voorloopig verlof verleend om naar hunne haardsteden terug te keeren. De miliciens, behoorende tot het garnizoen van Brussel, werden echter uitgezonderd. Daardoor ontstond ontevredenheid en in het geheim werden deze miliciens nu opge roepen tot het houden eener bijeenkomst op het Luxemburgplein. De militaire overheid werd echter van het plan verwittigd. Zoo dra dus de soldaten, in vrij grooten getale, op het plein kwamen, traden de gendarmes op om de bijeenkomst te verhinderen. De miliciens maakten zich nu uit de voe ten, maar vier hunner werden achterhaald en in hechtenis genomen. Het gerucht loopt, dat het garnizoen in de kazernen is gecon signeerd. De Nation deelt mede, dat dc soldaten zich tegen den avond opnieuw verzamelden en toen door de politie uiteengedreven wer den. Ongeregeldheden kwamen verder niet voor. In alle andere wijken heerschte vol komen rust. De stemming heeft zoowel te Madrid als in de provinciën kalm plaats gehad, vele kiezers bleven thuis. zwijgen niet en als bij afspraak stonden beiden van liet gras op en sloegen den terugweg naar het slot in. Dat was een zonderling avontuurbegon Maria plotseling, nadat zij eenige schreden voort- gewandeld waren; ik duifde den vreemdeling geen geld aanbieden, maar ik kan dat toch roo niet aannemen. Dat werk viel hem gemakkelijk genoeg, hij is schadeloos gesteld als hij het harnas van Zriny hersteltantwoordde Eleonora, wees daarover niet bezorgd. Maar wat zag hij u zonderling aan, Maria. Het hinderde mij eerst dat een knecht van een wapensmid zoo vrij met ons sprak, ik hield hem voor een aanmatigenden gek, die zijn loon aan opschik verkwistte, maar hij verstaat iets, het werk ging hem spelend van de hand. Ik kon met mijne vingers de plaatjes niet vasthouden zei Maria. Dat hij veel van zijne kunst verstaat, heb ben wij gezien ging Eleonora voort op een toon als ware dit een bijzaak, maar gij moogt mij uitlachen of niet, ik wed dat hij geen werkman is, hij is meer. Maria luisterde opmerkzaam, maar zij sloeg de oogen naar den grond. Wat bedoelt gijl fluisterde zij aarzelend. Toen hij op het gras zat en het hoofd boog, antwoordde Eleonora geheimzinnig, en zag om alsof iemand haar had kunnen beluisteren, zag ik aan zijn hals een zeldzaam fraai bewerkte ke ten blinken, zooals ik ze in de verzameling van mijn vader heb gezien, die voortgekomen zijn uit den buit in den oorlog tegen de Turken. Ik her kende duidelijk de Arabische teekens op een plaatje. Gij houdt hem toch niet voor een Turk? Neen, hernam Eleonora glimlachend, maar de goudmakers met wie de keizer in zijn labo ratorium op den hofbrug werkt, dragen zulke Arabische amuletten en kleinodiën die verstaan ook kunsten, waarvan gewone menschen geen begrip hebben, maar dat komt omdat zij hunne ziel aan den booze hebben verkocht. Maria barstte uit in een lach, die wel is waar een weinig gedwongen klonk, maar zij zei op een vroolijken toon, dat de vreemdeling er toen geenszins uitzag als een heksenmeester; ook kon zij niet gelooven dat er die waren. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1