Portugal. Engeland. Duitscliland. Italië. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND, Weerkundige waarnemingen k IJs- en wat er berichten. Te Barcelona en Valencia was er eenige opgewondenheid. De republikeinen bleven in de minderheid de conservatieven en liberale koningsgezinden indegroote steden met groote meerderheid gekozen. De berichtgever van de Times te Lissabon, die naar Oporto ging, schat het getal der dooden en gewonden tijdens het kortstondige oproer op minstens honderd. Niet vele bur gers nemen er aan deel, ofschoon de lagere klasse te Oporto ontegenzeggelijk republi- keinschgezind is, hoofdzakelijk door het toe doen van eene bandelooze dagbladpers al daar, die dagelijks anarchie en revolutie pre dikt. De overheid legde dan ook beslag op het bureel der Republica Portuguesa Intus- schen droeg het oproer hoofdzakelijk een militair karakter, voortspruitende uit de on tevredenheid van onbevorderden. De hoofd- strijd vond plaats in eene lange straat, voe ren le naar het Don Pedroplein. De fraaie winkels in die straat leden belangrijke schade evenals het stadhuis op het Don Pedroplein, waarin de insurgenten, nadat zij de republiek hadden uitgeroepen, eene voorloopige regee ring gevormd hadden en twee uren lang een bombardement door de getrouwe staatslroe- pen uithielden, hetwelk de kostbare schilde rijen sterk beschadigde. Een verwoede kamp vond plaats binnen het stadhuis en in den tuin daarvan. Hij eindigde met de gevange neming der muiters, nadat zij eerst nog ge tracht het gouverneurspaleis en het telegraaf kantoor te bezetten, 's Namiddags te vier uur was het oproer bedwongen. De regeering had omvangrijke maatregelen genomen, o. a. door het gereedhouden van eene pantscrvloot en transportschepen. Zondag was het te Oporto kalm. Eene sterke troepenmacht bezette het stadhuis, en troepen doorkruisten de stad om samenscholingen uiteen te jagen. Nadere berichten uit Oporto melden, dat de regeering de provincie in staat van beleg heeit verklaard. Er zijn 350 personen gear resteerd. Vele vluchtelingen bereikten Ga- licië. Nauwelijks is in Schotland de spoorweg crisis eenigszins bezworen geheel geëin digd is de werkstaking altijd nog niet of te Liverpool komt weer stilstand in handel en verkeer door eene strike onder de be manning der sleepboten. Niït minder dan tachtig groote stoomschepen moeten tenge volge daarvan blijven liggen. De North - Bi itish—Spoorwegmaatschappij heeft beloofd zooveel mogelijk het oude per soneel gehuwden gaan voor terug te nemen en geen vervolgingen te zullen instel len. De Caledonian-maatschappij handhaaft haar eischonvoorwaardelijk hervatting, waar tegenover de mannen in hunne weigering volharden. De ministerraad wijdde zijn zitting van Zaterdag voornamelijk aan de bespreking der ellende, die in Ierland heerscht. Besloten werd, aan het Lagerhuis te verzoeken de tweede lezing van het wetsvoorstel tot aan koop van gronden op den 5en Februari vast te stellen. Het in Bermuda gestationneerde Lei- ce3terregiment is reeds van den) 22en Ja nuari in opstand. Slechts door de kloeke hou ding van de garde-grenadiers konden zij in toom gehouden worden. Het zal thans naar Halifax verplaatst worden. Eerst Maandag avond hielden de meeste Berlijnsche bladen beschouwingen over Cris- pri's aftreding, zooals van zelf spreekt met groot leedwezen. Alleen de Vossische Zeitung maakt over den gevallen staatsman een aantal onaange name opmerkingen, op grond dat zijn heersch- zucht en hoogmoed tegenover de volksverte genwoordiging de oorzaken zijn van zijne ne derlaag. Reeds lang had hij dit verdiend voor zijne onbeschofte houding in het parlement. Ook in zijne buitenlandsche staatkunde heeft hij door zijne hartstochtelijke uitlatingen her haaldelijk groote moeilijkheden teweegge bracht. Door zijne dubbelzinnigheid zou hij ook geen waarborg voor de instandhouding van het drievoudige verbond gegeven heb ben, indien niet koning Humbert en de meer derheid van het Italiaansche volk dien bond als eene stellige noodzakelijkheid beschouw den. De Freisinnige Zeitung zegt, dat het Itali aansche volk den heerschzuchtigen Italiaan- schen Bismarck onderstboven geworpen heeft. De Nordd. Allg. Zeitung betoogt, dat het bezwaar van Italie's toestand in de financien gelegen is doch de staatslieden van dat land hebben bij de jongste verkiezingen verklaard aan de triple alliantie vast te houden, zoodat deze ook zonder Crispi zal blijven bestaan. De verstandige Fransche bladen zien dit ook in. Voor het overige is het nog even min eene uitgemaakte zaak dat Crispi af zal treden, als dat hij niet na korten tijd weder aan het roer zal komen. Ook de Post heeft nog een flauwe hoop dat Crispi blijven zal; gaat hij echter heen, dan is iedere opmerking over de beteekenis dier gebeurtenis overbodig, want niemand kan zeggen welken loop de zaken in Europa gedurende de eerstvolgende jaren nemen zul len, indien het bestuur over Italië in zwakke handen valt. Zelfs de Kreuz Zeitung noemt Ciispi den aanzienlijksten en meest beslisten vertegen woordiger van de triple-alliantie-staatkunde in Italië. Slechts indien men met geweld de oogen sluit, kan men ontkennen dat door zijn aftreden de toestand van Europa min der gunstig wordt. De National Zeitung zinspeelt er op dat Bismarcks heengaan nog zijne nawerking voe len doet door Crispi's val gemakkelijker te maken. Belangwekkend is een onderhoud, dat de de berichtgever van het Berliner Tageblatt te Rome gehad heeft met het in deze dagen dikwijls genoemde lid der Italiaansche rech terzijde, Bpnghi. Als het programma van een ministerie zijner partij heeft Bonghi genoemd eene bezuiniging van zestig millioen lire op de uitgaven voor het leger en cle vloot, en verder een verzoenende houding ten opzichte van Frankrijk, waarbij de bestaande overeen- eenkomsten, voortvloeiende uit het drievou dige verbond, stipt nagekomen zouden wor den, doch Italië zich onthouden zou van Frankrijk te tarten, zooals het onder Crispi deed. Of de rechterzijde mettertijd eene ver lenging der triple-alliantie wenschelijk zou achten, zou eene vraag van latere zorg we zen. Aldus heeft Bonghi zich uitgelaten. Van eene andere zijde wordt echter verzekerd dat koning Humbert door het gebeurde zeer on aangenaam verrast is en Crispi gaarne be houden zou, maar diens besluit om af te tre den moet onherroepelijk zijn. Het meest overwegende gevoelen zal thans wel hierop nederkomen Men den val van Crispi hebben de dagen der idyllische rust in de buitenlandsche politiek voor den rijkskanselier-generaal Caprivi een einde ge nomen. Vooral te Parijs, maar ook nog wel ergens anders, zal de hoop worden verleven digd, dat er aan het drievoudig verbond toch misschien wel met succès kan worden getornd. Het door een snellen aanloop uiteen ie doen springen daartoe is de band van nut en belang tusschen de staten nog te hecht. Met dat al, reeds de pogingen om er aan te tornen, zullen last genoeg veroor zaken en de scherpste aandacht van den te- genvvoordigen leidsman der-Duitsche politiek vereischen te meer omdat men met het jaar 1892 ook groote moeilijkheden in de onder handelingen tusschen de staten heeft te wachten over de invoertarieven, die hunne eigene ontplofbare stof in zich dragen. Er zijn politieke mannen die meenen, dat Crispi na rijp overleg zijnen val heeft ge provoceerd hetzij om zijnen landgenooten te toonen dat hij onmisbaar is, hetzij om voor zich zeiven meer vrije hand voor de toe komst te verwerven, het inmiddels aan zijnen opvolger overlatende, betere betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië aan te knoopen. Op één punt heeft Crispi als ex-minister veel boven Bismarck vooruitook als afgedankt minister-president heeft Crispi, in zijne hoe danigheid van aanvoerder der toekomstige parlementaire oppositie in Italië, het nog in zijne macht om een zeer wezenlijken invloed op de geheele politiek zijns vaderlands uit te oefenen, zoodra zijn opvolger een al te zeer veranderden nieuwen koers in de buitenland sche politiek van Italië zou willen volgen. Het zou zeker in de gegeven omstandighe den alleszins belangwekkend zijn, te verne men, of Italië reeds het deelgenootschap aan het drievoudig verbond heeft vernieuwd en zoo ja, wanneer en voor hoelang. Een telegram van Zaterdag uit Rome luidt De koning heeft het verzoek om ontslag van het kabinetCrispi aangenomen. De verwarring, die in parlementaire kringen heerscht, is niet te beschrijven. Een terugkeer aan de regeering van Crispi is niet mogelijkCrispi is er de man niet naar zich weder aan een échec bloot te stellen. De linkerzijde hield een partijver gadering, bezocht door ongeveer honderd leden. Mezano presideerde, besloten werd kleine verschillen van meening te laten rusten en een reconstructie der partij te ondernemen, met een leidend comité aan het hoofd. Nicotera betuigde zijne adhaesie. Een ministerie Zanardelli- Nicotera is waarschijnlijk. De val van Crispi deed de mogendheden der triple-alliantie volgens berichten uit YVeenen en Berlijn leeddoch het vertrouwen blijft, dat het drievoudig verbond intact zal blijven al ware ook Italië verplicht het leger met een of meer korpsen te verminderen. WAALWIJK. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Januari 1891: Ingelegd f2443,—; Terugbetaald f2840,73. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1107. Over de maand Januari 1891, te WAAL W IJ IC. Gevallen regen 56s/,4 millimeter vorig jaar Januari 88 millimeter; verschil 311/* milli meter. 5 regendagen 3, 23, 24, 28, 31 Jan. Vorig jaar Jan. 13 verschil 8. Sneeuwstorm 16 en 21 Januari. Mist 12 en 13 Januari. Vorst 1 A 35 a 11, 14 it 20 Jan. Windkracht 2/io a 3/io doch op 16 en 21 Januari 5/10 6/io- Windrichting N. 5 7 14. O. 1 2 3 in, 11, 13, 17, 18, 19. Z. 20. W. 4, 8, 9, 21. N.-O. 6, 15, 16. N.-W. 12. Z.-O. niet. Z.-W. 22 a 31. Karakter van het weer tot 21 Januari buitengewoon strenge vorst. Gevallen regen van 1 Febr. 1890 tot 1 Febr. 1891 700i/16 mill. Regendagen van 1 Feb. 1890 tot 1 Febr. 1891: 122. WAALWIJK, 4 Febr 1891. Aangaande de wording der tentoonstellings commissie vernemen wij dat deze nog niet geheel geconstitueerd is: vooraf zijn nog be sprekingen noodig met het dag. bestuur. Uit de ons verstrekte inlichtingen blijkt echter, dat de zaak zoo ver gevorderd is, dat de tentoonstelling in alle geval zal geëxploi teerd worden. jfcj.Naar wij vernemen, zal de heer Maas- Geesteranus, uit 's Gravenmoer, in vereeni- ging met den heer Berlioz uit Parijs, tijde lijk te Breda woonachtig, optreden bij het concert, dat l'Espérance zijnen leden Maan dagavond zal aanbieden. Dat de laatste een neef is van den grooten componist Berlioz zegt op zich zelf wel zoo veel niet, maar dat hij op betrekkelijk jeugdigen leeftijd reeds een schitterend eindexamen aflegde als pro fesseur de violon et de piano aan het con servatoire te Parijs en aan deze vermaarde school een tijdlang als leeraar werkzaam was, bewijst genoegzaam, hoe kranig hij de repu tatie der familie Berlioz in de muzikale we reld handhaaft. De heer Maas-Geesteranus heeft als dilettant-cellist telkens, als hij wel willend zijne medewerking verleende bij con certen te Breda en te Bergenopzoom, den grootsten bijval ingeoogst. Daarenboven zal de harmonie l'Espérance onder leiding van haren nieuwen directeur, den heer Frie van Iersel, enkele der schoonste nummers, waar onder een paar nieuwe, van haar repertoire ten gehoore brengen, zoodat den liefhebbers en kenners van muziek dien avond iets schoons en degelijks wacht. Het bestuur der IJsclub verzoekt' ons ter kennis te brengen, dat hunne inteekenlijsten hebben opgebracht eene som van 145.6?5. Hiervan werd aan27 personen wegens werk loon tot heden uitgekeerd f74 37. aan de armen werd uitgegeven f53.—, saldo in kas 18 305. Dit bedrag wordt nog in petto ge houden voor eventueele verdere werkver schaffing ot anders overgedragen aan den algemeenen arme. Het bestuur brengt dank aan de inwoners van Waalwijk, en hoopt indien het noodig is een volgend jaar een even gunstig onthaal te vinden. Wij willen daaraan toevoegen, dat, had de IJsclub het initiatief niet genomen om tot het opruimen van sneeuw over te gaan wij veilig kunnen aannemen, dat we vermoede lijk heel wat langer in een poel hadden ge zeten. Haar streven heeft dan ook de sympathie van alle weidenkenden verworven, niet alleen heeft zij zooveel mogelijk de werkloozen werk verschaft, omdat zij het voor den be hoeftige minder kwetsend vindt, hem zijn verdiend loon uit te betalen, dan hem alleen gaven uit te reiken, maar een gedeelte van het bijeengebrachte heeft zij nog nuttiger besteed,, n.l. door de stille of huiszittende armen hulp te verleenen, om den strengen winter vooral voor hen te verzachten. De Staatscourant bevat de op 27 Dec. 1890 te Parijs tusschen Nederland, Belgie en Frankrijk gesloten telegraafovereenkomst. De seinkosten der gewone telegrammen tus schen Nederland en Frankrijk worden een vormig bepaald op 16 centimes per woord, zonder dat de prijs van het telegram lager kan zijn dan 1 fr. Voor telegrammen tusschen Nederland eener- zijds en Algerie en Tunis anderzijds wordt een verhoogd bedrag van 10 centimes per woord geheven, uitsluitend ten behoeve van Frankrijk voor de overzeesche verbinding. De overeenkomst, welke die van 30 Maart 1880 vervangt, zal in werking treden op den dag door contracteerende partijen nader te bepalen, doch uiterlijk op 1 Juli 1891. Te Breda is gevankelijk binnengebracht F. G., slager, wonende te Esschen (Belgie), tegen wien door den rechter-commissaris een bevel tot aanhouding was verleend ter zake van het opzettelijk uitgeven als echt en on- vervalscht van muntspeciën, waarvan hem de valschheid bekend was. Door de politie te Haarlem is aange houden en naar het huis van bewaring over gebracht de 29jarige kantoorbediende J. B. S die zich 11. Zaterdag met 200 ten nadeele van zijnen patroon uit de voeten had ge maakt naar Amsterdam, waar hij op twee gulden na alles in slecht gezelschap heeft verteerd. Door de politie te Groningen is aan gehouden de schippersknecht J. K., die door middel van braak en inklimming verscheidene goederen, benevens geldswaarde had ont vreemd uit een. schip, liggende in het Schui- tendiep aldaar. Hij is naar de cel overgebracht. In de Beemster is zekere P. O., een bejaard man, levenloos uit eene sloot opge haald. Misbruik van sterken drank moet als de oorzaak worden beschouwd. De justitie uit Haarlem doet te Roe- lofarendsveen onderzoek naar twee branden die daar hebben plaats gehad. Drie verdachte personen zijn naar de gevangenis overge bracht. Uit Wije wordt omtrent een aan het station aldaar plaats gehad hebbende onge val gemeld De goederentrein moet hier op het zij spoor blijven staan tot de sneltrein gepasseerd is. De remmer van den goederentrein, Albers, uit Zutfen, stond te praten met den fungee- renden hoofdconducteur Ter Horst en wilde ofschoon de laatste hem zulks afried, nog even zijn jas halen. Door den sterken mist was de trein niet ver te zien, wat ten gevolge had, dat de ongelukkige door de locomotief gegrepen en geheel verbrijzeld werd. Eenige meters van de plaats des onheils werd een been gevonden, en stukken van de hersenpan en van het lichaam lagen overal verspreid. De overblijfselen van den ongelukkige, die een vrouw en drie kinderen nalaat, werden op last van den stationschef bij elkaar ge zocht en geborgen. Gelijk wel voorzien kon worden, dat bij aanhoudenden was van het water gebeuren zou, zijn ook de buitenpolders van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen overstroomd, zoodat nu de gewone gemeenschap van de geheele Midden-Langstraat met het Land van Heusden en A'itena tijdelijk onderbroken is. Deze overstrooming, hoewel zij den recht- streekschen handel belemmert, is echter eene ware weldaad voor al de buitenpolders van de Langstraat; niet alleen; dewijl daardoor veel schadelijk gedierte, gedood, maar vooral ook, omdat door de vette bestanddeelen, die het water achterlaat, de groei van het gras krachtig bevorderd wordt. - Uit Vlijmen wordt van 1 Feb. gemeld: Gisteren is het water alhier sterk gewas sen, zoo zelfs dat heden ochtend de Aardap- peldijk reeds op enkele punten overliep en thans bijna geheel. In den loop van heden verminderde de was weder tot 1 centimeter in twee uren, zoodat weldra val wordt ver wacht. De snelle was van gisteren wordt hoofd zakelijk toegeschreven aan overstorting van de Waal in de Maas over de overlaat te Herwarden. Intusschen heeft deze waterstand gepaard met ijs afdoende aangetoond, dat de spoorwegviaduct in het Bosscheveld vol doende capaciteit heeft tot doorlating van het water en geen de minste stremming ver oorzaakt, waarvoor velen zich hier ongerust hebben gemaakt. Daar er alle vooruitzicht bestaat op langzame opruiming van ijs en water, zijn de gemoederen thans weer tot rust gekomen. Men meldt uit Ooien van 1 Feb. Nadat het ijs op de Maas hier gisteren een paar maal in beweging was geweest en een eind ver was doorgedreven, maar zich toen weer had vastgezet, is het heden nacht zonder veel te kruien opgebroken. Het is thans overal blank water, met aanzienlijken val. Ook in de traverse van de Beersche Maas is het water vallende. De provinciale weg naar Osch heeft door den stroom echter zooveel geleden, dat de passage voor rijtui gen vooreerst nog gesloten moet blijven. Uit Andel meldt men, dat Maandag namiddag de ijsbezetting aan den beneden- mond der Maas is opgeruimd. Water sterk vallend. Veel drijiijs komt daar voorbij. Langs de Maas onder Pouderooijen worden kistingen op den dijk gebracht, daar het water wassende blijft. De toestand is daar niet van gevaar ontbloot. Uit Wijk bij Duurstede wordt gemeld: Maandag middag omstreeks half twaalf zette het ijs in de rivier de Lek zich in beweging en bleef, onder vrij sterken was van het water, een paar uren drijven, waarna het zich weder vastzette. Waterstand om half twee 3.20 M. boven A. P. Van kruiïng viel weinig waar te nemen, tengevolge van den sterken mist. Uit Gorinchem meldt men van Maandag avond 9 uur De rivier gaat overdekt met drijfijs, dat de Maas afvoert, welk ijs heden middag te half twee losgeraakt is, zonder schade of onheilen te veroorzaken. De peilschaal teekent thans 3.92 M. boven A. P.; het water is langzaam wassende. Boven Loevenstein zit het ijs op de Waal steeds vast. Uit Noordeloos meldt men ons van 1 Februari

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2