BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Oostenr ij k-Hon gar ij e Rusland. uityoe^n¥b~ Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. IJs- en waterberichten. bij de jongste legeroefeningen in Silezië ook de korps aanvoering des keizers plicht matig aan eene scherpe critiek onderwierp, welke te gevoeliger was doordien zij werd uitgesproken in tegenwoordigheid van den keizer van Oostenrijk en den koning van Saksen. Hoezeer Moltke graaf Waldersee op prijs stelde, blijkt uit het thans bekend geworden feit, dat, toen onder keizer Friedrich's be wind Waldersee wilde aftreden, de grijze veldmaarschalk vei klaarde dan mede zijn ontslag te zullen nemen. De verbitttering in zekere hooge kringen over Waldersee's val uit zich duidelijk genoeg in de volgende woorden, welke de „Kreuzzeitung" afdrukt „Het is thans buiten twijfel, dat de keizer ook zijn eigen generaalstafchef zal zijn. In de militaire kringen te Berlijn wordt be weerd dat een dergelijk woord gevallen is. Maar het binnenland en het buitenland zul len niet blind kunnen zijn voor het feit, dat met Waldersee's aftreden wederom een der hoeksteenen uitgebrokkeld is, waarop bij de troonsbestijging van den tegen woordigen keizer de bouw van het Duitsche rijk rustte." Waldersee, die in 1881 tot plaatsvervan ger van Moltke optrad, is nog eerst 58 jaar oud. Veranderingen en hervormingen is en blijft in Duitschland het parool sinds de jonge keizer het bewind heelt overgenomen. Von Caprivi zou altreden en minister Miquel (financien) zou zijn plaats innemen, meldde men voor enkele dagen. Men begreep da delijk dat dit een canard was, maar wijzigin gen in de bezetting der hoogste rijks- en staatsambten schijnen er toch op til te zijn. Niet in de bezetting der hooge posten zal verandering komen maar in de verdeeling van den arbeid, voornamelijk ten gunste van den rijkskanselierwiens driedubbele post van kanselier, premier en minister van bui- tenlandsche zaken het hem te volhandig doet zijn. In naam zou Von Caprivi al die waardigheden blijven bekleeden, maar Miquel zou in werkelijkheid de lasten van het pre mierschap moeten diagen met den titel van plaatsvervangend premier. In Italië is 't lood om oud ijzer. De crisis is nog niet opgelost; koning Humbert confe reert en discussieert met mannen van alle partijen maar er schijnt niet veel animo te bestaan Crispi's erfenis te aanvaarden. Nu wordt er weer een kabinet Saracco genoemd met den premier als titularis van financien Luzzalti schatkist, Nicotera, binnenland, Rudi- ni, buitenland, Branca, landbouw, Colombo, openbare werken, Tajani, justitie en Pelloux, oorlog, 't Mooist zou nog zijn dat generaal Pelloux 20 millioen op zijn budget zou wil len besparen. Het Vaticaan kiest geen partij in deze crisis, ten minste niet openlijk door de haar toegedane en van haar afhankelijke pers, misschien wel omdat men in Vaticaansche kringeu overtuigd is van de onwaarschijnlijk heid van een wijziging in de politiek van den staat tegenover de kerk, maar toch moet men zich aan 't Vaticaan danig verheugd hebben over Crispi's val, den man die zijn anti-clericale beginselen onder geen stoelen of banken schoot. In Oostenrijk heeft een reactionnair minis ter Dunajewsky (financien), hel veld moeten ruimen voor Steinbachdie meer liberaal getint is en dan ook meer welkom aan de Duitsch-liberalen dan zijn voorganger. Met de„Sperrgelder «-aangelegenheid schijnt men in Pruisen ook nog maar niet in 'treine te zijn. De commissiedie zich met het onderzoek van het ontwerp der regeering moet bezig houden, is gevormd en haar sa menstelling schijnt niet van dien aard te zijn om de regeering van de centrummannen erg gerust te doen zijn. Zitting hebben zes Duitsch-conservatieven, vier vrij-conservatie ven, vier nationaal-liberalenvijf centrum mannen, waaronder Windhorst, één Pool en éen vrijzinnige. Ongelukkig zijn juist de gekozen Duitsch- conservatieven tegen het regeeringvoorstel en daar de vrij-conservatieven en de nationaal liberalen er zonder onderscheid tegen zijn, zou 'twel eens leelijk in de war kunnen loopen. Een telegram uit Sofia van Donderdag meldt Reschild Bey heeft zich heden overeen komstig de uit Konstantinopel ontvangen instructies begeven naar de audiëntie van den vorst. Hij ontving het bevel zijne hou ding te regelen naar die van Oostenrijk's vertegenwoordiger. Deze stap bracht een uitmuntenden indruk te weeg en doet voor zien, dat de erkenning van den vorst door Turkije zoo goed als een voldongen feit is. In het district Charleroi was onlangs door de mijnwerkers besloten om, ingaande deze maand, des Maandags niet te werken, opdat de directien aan de werkeloozen ook werk zouden kunnen verschaffen. Echter is in een Zondag gehouden vergadering besloten, aan dit voornemen geen gevolg te geven, daar de meeste werkeloozen werk gevonden heb ben, en de directien der mijnen ook nog yoor de overigen willen zorg dragen. De minister van oorlog heeft aan den koning een voordracht gedaan om te bevelen dat het regiment der carabiniers, waarvan eenige manschappen zich gezamenlijk aan insubordinatie schuldig maakten, gedurende dertig dagen naar het kamp van Beverloo zal gezonden worden. Woensdag zijn te Manage (eene ge meente in het kolendistrict, halverwege Bergen en Charleroi gelegen) de lotelingen, vooraf gegaan door een muziekkorps en de Marseil laise zingende, ter loting opgekomen. Zij hadden papieren op hoed of muts met het opschrift: „Weg met de blo ïd wet!" en wer den door wel 2000 personen vergezeld. De orde is evenwel niet gestoord. Naar aanleiding van de hervatting der werkzaamheden door de Fransche kamers, heeft kardinaal Lavigerie aan de geestelijkheid van Algerie een herderlijken brief uitgevaar digd, waarin hij verzocht voor het Fransche parlement te bidden, en het vormen van groote katholieke vereenigingen aanbeval, welke de republikeinschc regeering erkennen en de werkzaamheid der katholieken van de oude partijen scheiden moet. Een geheimzinnige spoorwegmoord is aan de Fransch-Spaar.sche grens gepleegd, lusschen Hendaye en Irun een traject van slechts -i a 5 minuten. Een passagier le klasse is in dien korten tijd verinoord, be roofd en, toen de trein een brug overreed, in het water geworpen. Fransche douaniers hoorden den doode in het water plompen en weldra haalden zij hem op. L)e moorde naar, vermoedelijk een Belg, Keiler genaamd, is nog niet gevonden. Een hevige brand heeft te Nancy een groot huis vernield, in welks benedenver dieping een meubelfabriek en magazijn was gevestigd en welks bovenverdieping bewoond werd door verscheidene arbeidersgezinnen. Een dier gezinnen de tuinman Paquin, zijn vrouw en drie kinderen vond zich door de vlammen den uitweg langs de trap afgesneden. Paquin sprong uit een venster, om een ladder te gaan halen, waarmee hij de zijnen eruit kon helpen. Maar juist toen hij beneden was, stortte het dak in boven de arme vrouw en hare kinderen. Een kreet van ontzetting ging op uit de menigte en van alle kanten kwamen er, die wilden trachten de ongelukkigen te redden, maar dat bleek onmogelijk; de vlammen waren zoo hevig, dat alle pogingen opgegeven moesten worden. Later vond men het verkoolde overschot van vrouw Paquin en hare kinderen (13, 7 en 3 jaren oud) in den rookenden puinhoop. De arme man en vader is wanhopig; men vreest dat hij krankzinnig zal worden. De heer Lamour, eigenaar van het afgebrande huis, ïedde drie kinderen van een ander daar wonend gezin. De schade bedraagt ongeveer 50,000 fr. De bankier Bleichröder, te Berlijn een vertrouwd vriend van Bismarck, die niet met den rijkskanselier in ongenade viel, wordt thans niet meer aan het hof ontvangen. Hij heeft zich, naar men verhaalt, 's keizers on genoegen op den hals gehaald door Z. M. in de jongste dagen van geldverlegenheid 25 millioen ter leen aan te bieden, onder voor waarde dat de hofprediker Stöcker ontslagen zou worden. Er was toen reeds tot dat ontslag besloten. Maar keizer Wilhelm achtte zulk een aanbod, waarbij hem een voorwaarde werd gesteld, een beleediging en ontzegde den rijken bankier den toegang tot het hof. De Paus heeft denFranschen afgevaardigde Pioudie zich nadrukkelijk verklaard had voor het vormei» eener constitutioneele rech terzijde in de kamer, en mitsdien de republiek niet langer stelselmatig wil bestrijden, Zater dag jl. in een gehoor ontvangen. Leo XIII heeft bij die gelegenheid nadrukkelijk gespro ken in den zin van den bekenden toost van kardinaal Lavigerie. Volgens een telegram aan den »Univers« zou er van den Paus bovendien weldra een schrijven uitgaan waarin de Fransche katholieken aangespoord worden zich te vereenigen met den republi- keinschen staatsvorm, overeenkomstig den brief, dien de staatssecretaris Rampolla voor eenigen tijd tot den kardinaal Lavigerie ge richt heeft. De vertegenwoordigers van Duitschland en Oostenrijk hebben, naar het gerucht loopt, zich tot Crispi gewendmet de aanbieding van concessien over de legersterkte, zoo daar mede Crispi te bewegen wareweder als minister op te treden. De parlementaire rechterzijde heeft verklaard, steeds dat minis terie te kunnen stemmen, hetwelk het budget met minstens 40 millioen verminderde. De koning heeft gisteren aan het ministerie van marine en aan dat van oorlog geruimen tijd gewerkt en nagegaanop welke wijze de uitgaven te verminderen zijn. Te Monte St. Angelo in de prov. Na pels, heeft een ontzettende sneeuwstorm ge woed, die een geheelen dag en nacht aan gehouden heeft. Drie menschen kwamen in de sneeuw om en nog drie anderen worden vermist. Een herder verloer zijne gansche kudde schapen, 150 stuks, en keerde met zijn hond alleen huiswaarts. Op Sicilië zijn twee dorpen, Naso enTor- toricigeheel door de sneeuw geblokkeerd. Ontzaggelijke massa's sneeuw sluiten overal de wegen af, alle verkeer en handel belettende. Door de bevolking wordt dringend om hulp verzocht. In den omtrek van Tortorici zijn drie menschen van koude en gebrek omge komen. Te Weenen hebben de schoenmakers het werk gestaakt. In alle schoenfabrieken op één na hebben ongeveer loOOO werklieden het werk nedergelegd. Bij de kleinere bazen is het nog niet lot een tormeele strike geko men doch verscheiden werklieden waren Maandag toch niet op hun werkplaatsen ver schenen. Op verschillende plaatsen werden vergaderingen gehouden. ST. PETERSBURG, 5 Februari. Bij den brand van het groote weeshuis te Moskou kwamen 89 jeugdige kinderen in de vlammen om. WAALWIJK. Concert door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op Zondag 8 Februari 1891. Aanvang 7 ure. Zie verder programma. Concert door de harmonie l'Espérance van Waalwijk, op Maandag 9 Febr., des avonds 7 ure precies. Zie programma. Uitvoering, door de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" te Baardwijk, ten huize van den heer Jac. van Woenselop Zondag 8 Februari. Aanvang 7 ure. Zie programma. KAATSHEUVEL. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Januari 1891: Ingelegd f 1230,27; Terugbetaald f 1444,21. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 819. Noordbrabantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Jan. Opbrengst personen vervoer f 1180.40 u goederenvervoer 314.01 i, postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 1661.07 In Januari 1890 f3030.845 WAALWIJK, 7 Febr. 1891. De handel in kalfvee in de Langstraat is sedert de vorige noteering belangrijk slap per, waardoor de prijzen ook merkelijk lager zijn. Voor zware kalfkoeien kan men f20 a 30 minder bedingen alleen het slachtvee blijft voor dadelijke behoefte gevraagd. Kalf koeien f250 a 280, 2e qual. f 190 a 225 per stuk; vette koeien 70 d. 74 ct. Vette kalve ren fl.a 1.10 per kg. Leverantiehooi met redelijken handel f8 9 per 500 kg. Stroo met veel vraag f9. f9.25. Pulp wordt aan den Groenendijk on der Oosterhout voor f 1.50 tl 2.— per kar vracht afgeleverd. Door het derailleeren van een goederen wagen op 5 Februari, ondervond de dienst van den stoomtram Tilburg-Waalwijk veel ver traging, en moest gedurende een groot gedeelte van het baanvak Kaatsheuvel-dorp gemeden worden. Gisteren was de dienst weder in orde. Het wal er in den Baardwijkschen over laat en de Langstraaische Buitenpolders is flink vallende. De grintweg in den overlaat zal weldra met karren gepasseerd kunnen worden. -- Op eene vergadering van de gymnastiek vereniging „Olympia" te Waalwijk is dezer dagen besloten adhaesie te betuigen aan het adres van de onderwijzers uit Breda en om streken, tot de regeering gericht met het doel om te verkrijgen dat, althans dit jaar, twee maal gelegenheid gegeven worden tot het afleggen van het examen voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. De toestand der brug over de Beersche Maas is in zoover hersteld, dat van 5 dezer wederom goederentreinen daarover vervoerd kunnen worden, welke slechts met eene snel heid van hoogstens dertig kilometer in het uur rijden. De dienst blijft voor personen treinen voorloopig nog gesloten. De groote gecostumeerde en gemaskerde optocht, die Maandag 9 Februari des na middags te 1 uur te Breda zal gehouden worden, zal voorstellen den intocht van den reclame-koning Barnum met zijn allerlaatste nieuwigheden. Het programma bevat 28 nom- mers, waaronder vijf muziekkorpsen de voor naamste nommers zijn Buffalo Bill met zijn roodhuiden, het circus Renz met clowns in de vrije natuur gedresseerd, de praalwagen, waarop de negerkoning Kalakoua met zijne ministers, Stanley met olifanten, de bende van Cartouche, de praalwagen met de hulde aan Barnum, een praalwagen met een ker- misplan voor Breda, de praalwagen der firma Hop Co., straatreinigers, tonnetjesmannen, sneeuwopruimers, de praalwagen met hulde aan de zeehaven Breda, en een wagen metvarkens, die verloot zullen worden ten voordeele der armen. Donderdagavond, ongeveer te 9 uren, kreeg de blok wachter van den staatsspoor weg bij de Oude Plantage bericht van het station Rotterdam, dat de goederentrein van Gouda niet het station mocht binnenkomen, en bleef deze trein daar dus staan. De blok- wachter seinde nu aan den blokwachter bij de IJselmondsche Laan dat de sneltrein uit Amsterdam van 9.12 daar moest stoppen. Hetzij dit sein onvolkomen was of door welke oorzaak ook, de trein ging in volle vaart door, en de locomotief reed boven op een kolenwagen van den stilstaanden goederen trein. De schok was hevig, het materieel werd zeer beschadigdde passagiers kwamen ech ter met den schrik vrij slechts de hoofd conducteur kreeg eene lichte verwonding aan het hoofd. Omtrent den adsislent der posterijen J. J M., die te Groningen gearresteerd is, wordt nog het volgende medegedeeld Hij was werkzaam bij de afdeeling post pakketten en ontving van het publiek als zoodanig de adreskaarten en het geld voor de frankeering. In plaats van nieuwe post zegels plakte hij dan gebruikte op die kaar ten, stempelde ze zeiven af en verzond ze daarna. Om steeds in het bezit te zijn van postzegels, die niet te erg bestempeld waren, verzond hij alle stukken, waarvan hij wist dat ze na gebruikt te zijn aan het postkan toor terugkwamen, slechts dan, wanneer hij in de gelegenheid was geweest de postzegels z'eer weinig en dan nog in een hoek te be stempelen. Het is gebleken dat hij deze praktijken reeds maanden volgehouden heeft. Uit Nieuwediep schrijft men Het op den Razenden Bol gestrande En- gelsche stoomschip „Elstow" heeft in den afgeloopen nacht aan een plundering bloot gestaan. De berging der lading van het vaartuig is opgedragen aan de Stoomboot-reederij voor het sleepen uan schepen te Nieuwedtep en IJmuiden en zij heeft een aantal Heldersche vletterlieden en blazerschippers in haren dienst genomen, om bij het bergingswerk behulp zaam te zijn. Wanneer deze 's avonds het schip verlaten wordt gewoonlijk een sleepboot in de na bijheid van de strandingsplaats gestationneerd om te verhinderen dat niet-rechthebbenden zich gedurende den nacht aan boord bege ven. Zondag werd weder op het schip ge werkt, doch wegens het vele ijs konden de sleepbooten niet buiten worden gelaten. Een der beambten van de sleepdienstreederij werd daarom ter bewaking op de „Elstow" ach tergelaten. De terugkeer der sleepbooten bracht ech ter menigeen in den waan dat het schip nu verlaten was en kort na middernacht werd de waker aan boord van de „Elstow" door onverwacht bezoek verrast. Een honderdtal Tesselsche visschers, die niet in dienst van de sleepbootreederij waren, kwamen met 6 blazcrschuiten en 2 groote haringvletten op zetten, om zich van het stoomschip meester te maken. Zonder zich aan den waker te storen, na men zij bezit van de „Elstow" en stelden zich als ware roovers aan. Toen de waker hun aan het verstand trachtte te brengen, dat zij zich aan een anders eigendom ver grepen, haalden sommigen hunne messen te voorschijn om hem het zwijgen op te leggen. Hij beproefde nu noodvuren te ontsteken, doch de visschers maakten zich van de lan taarns meester. Zij gingen nu tot het lossen der lading over, doch zij moesten dit spoe- dig opgeven, daar hunne vaartuigen gevaar liepen tusschen het ijs bezet te geraken. Zij kozen dus het ruime sop, maar tegen den morgen keerden zij naar de „Elstow" terug om den arbeid voort te zetten. Toen ont moetten zij echter vletterlieden, met het ber gen der lading belast, en dat het nu aan boord van de „Elstow" niet malsch toeging, is gemakkelijk te begrijpen. De indringers moesten ten slotte het hazenpad kiezen. Dc politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Donderdagochtend is het ijs in den Amer bij Drimmelen losgebroken. Den vorigen dag volbracht men naar den Biesbosch nog den overtocht zonder er een enkele maal door te gaan. De stoombooten van Oosterhout en Waalwijk kwamen met de eb de rivier af. De Oosterhouter keerde evenwel bij den vloed voor het opkomende ijs terug, doch de Waalwijker trachtte er zich door te wer ken. Uit Hintham (bij 's Bosch) Hier is alles water, dat nog steeds wast. In de meeste huizen begint men aanstalten te maken om ze te ontruimen. Op den

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2