Nummer 13 Donderdag 12 Februari 1891. 14" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking'. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. ▼an Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. sflie m Liiïigslraalscfic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprij.-, per 3 maanden Jl,00. Franco per posi door liet gelieele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders van Waal wijk Gelet op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad 72) en op het besluit van den Heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant van den 8sten Jan. 1891, A. no. 7, (prov. bijblad no. 1) Brengen ter openbare kennis, dat de loting der Nationale Militie voor de lichting van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk, den 26 Februari a.s., des voormiddags ten 11 urezullende de trekking voor de militieplichtigen, welke niet opkomen of wier vader moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den bur gemeester of het lid van den raad. dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Waalwijk 1 Febr. 1891. Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Advertentièn 1—7 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Adrertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomcn ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. HERZIENING DER KIEZERSLIJSTEN. De voorzitter van den gemeenteraad v.Waalwijk; Gezien art. 7 al. 2 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad no 37), zooala dat is gewijzigd bij art. VII der additioneele artikelen van de grond wet, Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit om 1. Zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar (derhalve over 1889-90 in de personeele belasting, ter zake van hunne woning naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art I litt. a en b. van de wet van 24 April 1843 (Stbl. no 24) aanspraak geeft op vermindering tot een derde gedeelte der belasting naar de drie eerste grondslagen, of zoo zij in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zaraen over het dienstjaar 1890 tot een bedrag van ten minste tien guiden zijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15n Febr. e.k., ter secretarie te doen blijken; 2. Zoo zij, hoofden van gezinnen of alleen wo nende personen zijnde, van den inwonenden eige naar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhnis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten II. 7. DE GEBROKEN KETEN. Zij wisten, dat de trotsche Magyaren, indien dit plan van Lessenny tot uitvoering kwam, zich beleedigd en uitgedaagd zouden achten uit alle gesprekken, die de Hongaren aan de gastvrije tafel van Liechtenstein hadden gevoerdbleek immers ten duidelijkste, dat hun een oorlog met den keizer even aangenaam was als eene verzoe ning. Maar dat, voor liet eerste geval de magna ten een verbond hadden gesloten met de Turken, de vijanden der christenheid, dat hadden de meis jes niet vermoed. De gedachte, dat zulk een sa menzwering in het Luis haars vaders broeide, varvulde Maria met schrik en afgrijzen, terwijl Eleonora van toorn gloeide, dat men haar vader tot het werktuig van zulk een afschuwelijke in trige wilde maken. Ik keer terstond naar Wee- nen terug, zeide zij, ik zal dat infame plan te schande maken, de schurk zal zijn vermetelheid boeten. Maria sprak haar niet tegen, zij was door dat gene, wat zij had gehoord, geheel uit het veld geslagen zij dacht aan het oordeel, dat zij over Max Gundacker had geveld, ingeval het vermoe den van Eleonora we, d bevestigd, en zij zag zich thans daarin bedrogen. Het streed tegen haar gevoel, dat een vreemdeling als verspieder in het huis van haar vader durfde sluipen, al mochten ook de omstandigheden dit verontschuldigen; het was haar alsof hij, die dit heimelijk deed, daar mee ook haar en de haren bcleedigde, daar hij scheen te gelooven geen gehoor te zullen vinden, indien hij openlijk en eerlijk te werk ging. De argwaan, die Eleonora als een vermoeden had uitgesproken, werd in Maria bijna tot zeker heid en zij gevoelde zich teleurgesteld en bijna smartelijk aangedaan, dat de jonge man met liet open, trouwhartig gelaat haar geen vertrouwen geschonken had, maar ook tegenover haar een masker wilde dragen. minste op het dubbele is (en dus tenminste op föG) gesteld van het laagste in deze gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, sedert den 15 Mei jl. een gedeelte in huur hebben en bewonenwaarvoor geen afzonderlijke aanslag in de personeele belasting geschiedt, waarvan de belastbare huurwaarde van het woonhuis of af gezonderd gedeelte van het woonhuis geschat het sub avan art. der gewijzigde kieswet bedoelde bedrag van den vollen aanslag (alzoo voor Waal wijk l 28) bereikt, en zoo zij alzoo krachtens al. c. van art. I der gewijzigde kieswet aanspraak meener. te mogen maken om op de kiezerslijsten te worden geplaatst, daarvan aangifte te doen ter secretarie vóór den 15n Febr. e. k. 3. Zoo zij als medeeigenaars van onroerend goed, krachtens art. 7 al. 4 der gewijzigde kieswet bovengenoemd aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan eveneens vóór den 15n Febr. e. k. ter secretarie aangifte te doen. De aangiften bedoeld onder 2 en 3 moeten ge daan worden volgens het bij kon. besluit van 23 November 1887 (Staatsblad no 211} daarvoor vast gestelde modelde modellen A en B zijn van lieden af ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar. Waalwijk, 4 Februari 1891. De voorzitter voornoemd. De burgemeester der gemeente Waalwijk brengt ter algemeene kennis, dat overeenkomstig art. 15 der wet op de grondbelasting van 26 Mei 1870 (Staatsblad no 82) ter secretarie der gemeente van af heden gedurende dertig dagen ter inzage liggen opgaven bedoeld bij artt. 15, 23 en 43 der aan gehaalde wet. Waalwijk, 5 Februari '91. De burgemeester voornoemd. „Ueber allen Wipfeln ist Ruh heeft de groote Goethe ons reeds voorgezongen e:i wij kunnen 't hem op 't oogenblik met volkomen gemoedsvrijheid nazingen, want al de rood- getinte bewegingen „ferti in Sod im schónen Spanien," in 't Belgenland en in Portugal, hebben weinig of niets om 't lijf gehad of liever men heeft er zorg voor gedragen, dat zij niets om 't lijf kregen. Van de Belgische beroeringen, heel voor naam de militaire opstand geheeten, hoort III. DE ARABISCHE HENGST. Toen de jonge dames op het slot waren terug gekeerd, werd aan Eleonora een brief van haar vader ter hand gesteld, die haar voornemen om zich naar Weenen te begeven verijdelde, maai de opgewondenheid waarin zij zich bevond, nog verhoogde. Deze brief, die door een vertrouwden bode gebracht was, was van den volgenden in houd ,,Ik had u verzocht u van de gasten van vorst Liechtenstein zooveel mogelijk verwijderd te houden ik blijf ook thans nog ernstig ver langen, dat gij geen intieme vriendschapsbetrek king niet een der Hongaarsche dames zult aan- knoopen, uw vertrouwen zou ontwijfelbaar be drogen worden. Ik heb de zekerheid dat de gas ten van Vorst Liechtenstein zonder uitzondering, en de dames in het bijzonder, zeer vijandige ge zindheden tepen mij, den trouwen dienaar van den keizer, koesteren. Als ik u nu desniettegen staande verzoek, van den oogenblik af, waarop gij dezen brief ontvangt, u a.,n de Hongaarsche dames zoo nauw mogelijk aan te sluiten, haai de innemendste vriendelijkheid te betoonen, dan geschiedt dit, omdat ik overwichtige redenen heb om de mogelijke verdenking, dat ik wantrouwen voed tegen liet gezelschap op het slot Liechten stein, te verdrijven. Er is mij veel aan gelegen, dat de gasten van vorst Liechtenstein nogeenigen tijd op diens slot blijven vertoeven, en dat zij blijven gelooven, dat met hunne staatkundige wenschen rekening zal worden gehouden. Ik weet alles wat op het slot voorvalt, en zelfs indien gij dingen zaagt, die u verdacht voorkwamen, verberg dan uw gevoelen, toon u rustig, onver schillig. Maar mocht er iets zeer bijzonders ge beuren, dat gij mij wilt mededeelen, zend dan geen brief, geen bode, dat zou opgemerkt worden maar geef dan uwe berichten aan den bediende, dien meester Bockel, de wapensmid, naar het slot heeft gezonden, en laat die ze mij bezorgen. Ver brand dezen brief, wat er u vreemd in moge toe schijnen, zal ik u later ophelderen. Vraagt menu naar den inhoud van mijn schrijven, zeg dan dat ik u op verzoek van meester Bockel heb opgedra gen, om diens bediende ook van mijnentwege aan te bevelen. men op 't oogenblik zoo goed als niets meer en als de toestanden nu werkelijk zoo hoogst ernstig waren als sommige sensatieaberichten wel zouden willen doen gelooven, dan zou de «gemeine Civilist» zooals men in de Duitsche kazernes elk gewoon burger noemt er toch ook wel wat van vernemen. Ook in Portugal schijnt de agitatie aan 't afnemen, wel zal 't blijven doorgisten, maar dat doet 't daar in 't zuiden eigenlijk altijd, zoodat het menschelijk gemoed er een tref fende overeenkomst heeft met den krater eens vuurspuwende» bergs, die zelfs in zijn rust periode het brommen niet laten kan. Nu be hoeft men de autoriteiten van Portugal waar lijk niet te benijden en haar niet opnieuw te verontrusten met geiuchten van ernstige on geregeldheden in voorbereiding, want de af rekening met de lawaaimakers van Oporto zal haar de handen al vol geven, als ten minste de Daily News niet overdrijft, waar zij het aantal der militairen, bij den opstand betrok ken, op 1160 stelt en dat der burgers op 560. 't Is om te beginnen, maar we zullen maar aannemen dat het Engelsche blad den wensch voor de werkelijkheid heeft genomen Ook in Spanje keert de rust in de gemoe deren weer de ongeregeldheden zijn geluk kig niet tot een epidemie geworden, alles heeft zich bepaald tot enkele sporadische ge vallen van niet al te ernstigen aard, als op luistering van de verkiezings-agitatie of ei genlijk meer als napret. „Ondank is 's werelds loon" en „niemand is onmisbaar,"ziedaar de moraal voor elkeen, die niet ziende blind is, te trekken uit den val van mannen als Bismarck en Crispi. Staats instellingen vallen of staan in onze dagen niet meer met een man, zelfs al is die per soon de vader van bedoelde instellingen. Een enkel oogenblik doet men wel precies alsof met de aftreding van een enkel mensch het wel en wee van vele millioenen zouden ge moeid zijn, maar de zenuwachtige opgewon denheid een algemeen verspreide kwaal in onze dagen duurt heel kort, ettelijke uren slechts en na enkele dagen is men den afgetredene bijna reeds weer vergeten, men Eleonora kon niet nalaten dit briefje aan hare vriendin te laten lezen, nadat deze haar de ge vraagde beloften had gedaan het geheim, ook voor hare ouders, te bewaren. Het gelukte haar Maria te overtuigen, dat zij haar plicht jegens hare ouders niet verzuimde door te zwijgen van hetgeen zij afgeluisterd had, het scheen immers uit dien brief te blijken, dat Vorst Lobkowitz met de intriges der Horigaren bekend was, en niet door een ander in de wielen gereden wilde worden. Smeden de gasten van uw vader achter diens rug verraaddan verdienen zij in den strik te vallen, dien mijn vader hun spant; wij zouden misschien zijn plan verijdelen, indien wij niet nauwkeurig zijn instructies volgden. Maria liet zich gezeggen. Indien uw vader, hernam zij op een toon die nochtans eenige koelheid en geraaktheid verried, als minister van den Keizer het voor beter houdt een spion in mijns vader huis te zenden, in plaats van mijn vader te waarschuwen, dan zal hij zich tegen over dezen wel weten te verantwoorden. Ik zal afwachten wat er gebeurt en zoolang zwijgen als ik het met mijn plicht jegens mijne ouders kan overeenbrengen. Trompetgeschal deed zich hooren, 'tjachtge- zelschap keerde terug. Vooraan reed de Palatijn van HongarijeGraaf Wesselenyi, aan zijne zijde de vorstin Liechtenstein de slotheer reed naast de schoone, trotsche Gravin Wesselenyi; daarop volgden de gravin Anna Zriny, geboren gravin Frangipani en de opperrechter van Hongarije, Frans Nadastyde gravin Helena Zriny met haar verlooide Frans Ragoczy, en aan hare lin kerzijde de jonge graaf Emmerich Tokolypages en jachtgezellen, het geheele bonte gevolg der raagnatenin phantastischen kleederdos,en de prach tige hofstoet van vorst Liechtenstein. Een uur later ging men aan tafel. Vorst Liech tenstein was in het oogvallend ernstig, afgmeten, zoo niet ontstemd, des te luidruchtiger waren de gasten, Graaf Nicolcas Zriny liet zijn beker met schuimenden Hongaarschen wijn vullen, en noo- digde Liechtenstein uit met hem te klinken. Drink met mij, broeder, riep hij, op het welzijn onzer dames. Zet niet zoo een ijzegrimmig ge zicht, al komt het ook zoo ver, dat de Hongaar sche sabels zich met de keizerlijke moeten kruisen, rekent het verleden voor dood, zich uitslui tend bezighoudend met het heden en de toe komst. Sic transit gloria mundiBismarck, eens Duitschland's ijzeren kanselier, weet daar ook over mee te praten in vergetelheid bijna leeft hij op Friedrichsruh, in de zalig over tuiging, dat alles te Berlijn marcheert alsof 't gesmeerd was ook zonder hem. Crispi is voor zijn vaderland geen Bismarck geweest dus zal zijn zon nog spoediger ondergaan. Rudini heeft nu het nieuwe kabinet in zijn geheel geformeerdSaracco is er niet in op genomen, maar een geruststelling van de mo gendheden der triple-alliantie is, dat de pre mier ook de portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaardt. Rudini toch is, hoewel meer edelman dan politicus, een ijverig voorstan der van de triple-alliantie, waarvan hij voor Italië alle heil verwacht. Rudini zal moeten zien hoe hij onder zijn collega's de rust, den vrede en de eendracht bewaart; elementen van zoo uiteenloopenden aard en gezindheid komen allicht met elkaar in botsing en hoe wel een goede meerderheid zich voor het nieuwe kabinet in de bres belooft te stellen, (kamerontbinding volgt niet) zou 't metter tijd wel eens kunnen blijken dat hij, die elk een of ten minste velen wil bevredigen, ei genlijk niemand bevredigt, de veelkleurigheid zou wel eens noodlottig kunnen blijken, Ni- cotera (binnenland) vooral, achten de ge machtigden het schurftige schaap in de kudde en nu reeds zegt men. dat Crispi en Zanar- delli positie zullen nemen tegen het kabinet aan het hoofd van een linkerzijdemet de „Riforma" als orgaan. Een goed beginDe ex-premier kan dan al heel spoedig het bewijs leveren, dat het gemakkelijker valt een anders daden te gispen en af te keuren, dan zelfs iets tot stand te brengen. Op één punt zijn bijna alle leden in de kamer het eens, namelijk dat bespa ringen geboden zijn en wel op leger en vloot, tot verheugenis van de Fransche chauvinisten, die, nu aan uittreding van Italië uit de triple-alliantie niet te denken valt, zich letterlijk over alles blij maken. dan blijven wij edellieden toch vrienden. Wij strijden ieder voor zijn recht en zijn belang en het zal aan de Bohemers en de Duitschers, aan den adel van alle volken van Oostenrijk, nog ten goede komen, indien wij aan de keizerlijke heer schappij hare perken kunnen stellen. Geen politiek meer, graaf Zriny, riep Liechtenstein, ik heb uw woord. Eerbied voor de gastvrijheid van mijn huisik ben ambtenaar van de kroon. Geen politiekriep Nadasty op een sar- kastischen toon, die zullen wij wel elders met den degen behandelen. Geen twist met onzen gastheer, zei gravin Wesselenyi, die zich met deze woorden in het gesprek mengde, het is zijn schuld niet als men te VVeenen ons geduld op de proef stelt en daar schijnt te zijn vergeten, dat uw overgroot vader Szigeth verdedigde, Nicolaas Zriny, en dat de Hongaren allen hun edelste bloed vergoten om het Habsburgsche huis te beschermen. Als de Turk weder mocht komen, zal Hongarije zich nog wel eens bedenken. De Turk eerbiedigt gesloten verdragen mompelde Tokoly zoo luid, dat iedereen het ver staan kon. Wilt gij daarmee zeggen, riep Liechtenstein, dat de keizer dit niet doet Het oog van den vorst schoot vuur; men kon het hem aanzien, dat het hem moeielijk begon te worden zijne plichten als gastheer tegenover zijne gasten niet te vergeten. - Uw doorluchtigheid, antwoordde Helena Zriny in de plaats van Tokoly, die eenige woor den binnensmonds mompelde, indien de keizer dat niet deed dan zou een Hongaar liever de hand reiken aan een Turk dan aan hem. Dat zeg ik, en ik wil het den keizer wel op den Hofburg in zijn aangezicht herhalen. Er ontstond eene pauze, die iets onaangenaams had. De Hongaren wisselden heimelijke blikken, als keurden zij deze taal in het openbaar af' zonder evenwel daartegen te protesteeren; Liech tenstein vond geen geschikt antwoord, want hij kon de mogelijkheid niet toegeven en nog veel minder verdedigendat Je keizer den Gouden Bul van Hongarije zou vernietigen. Toen nam Eleonora, hoog blozende en bevende van inwen dige ontroering, het woord. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1