België Italië. BUITENLAND. Portugal. Engeland. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. x Bismarck's aftreding heeft geen wijziging of verzwakking gebracht in de positie van triple alliantie in 't algemeen en in die van Duitschland in het bijzonder en Crispi's val zal dat al evenmin, al heeft de ex-premier van Italië wellicht nog een flauwe hoop, dat men 't buiten hem niet zal kunnen stellen. 310 leden ongeveer zullen de nieuwe regee- ringspartij vormen en 113 crispianen benevens 10 piemonzen de oppositie. Hoelang de re geering op die vrij groote meerderheid zal kunnen blijven steunen, zal de tijd moeten leeren. Nog immer blijft het voorstel betreffende de verdeeling der „Sperrgelder," zooals de Pruisische regeering dat heeft saamgesteld, op de lange baan; de commissie maakt nog geen begin met haar beraadslagingen en reeds loopen er geruchten, dat de conserva tieven van hun kant een voorstel in voorbe reiding hebben, dat in aller smaak zou vallen en dus het regeeringsvoorstel leelijk in de wielen zou kunnen rijden. Graaf Alfred Von Schlieffen, opper-kwar- tiermeester en luit.-generaal bij het Duitsche leger, is, volgens de Kreuz-Zeitung, in plaats van graaf Waldersee tot chef van den gene- ralen staf benoemd en reeds door den keizer ontvangen. Z. M. nam inmiddels weer een nieuwen bundel hooi op de vork. In zijn verlangen om de aandacht aan de belangen der arbei ders te wijden heeft Z. M. last gegeven tol een onderzoek betreffende het aantal werk- loozen te Berlijn. De politie zal van huis tot huis gaan in alle wijken, behalve de aristo cratische, waar niet bepaald behoeftige werk- loozen worden gevonden, om alle gevallen van werkloosheid en de redenen op te schrijven. Overigens heeftZ. M. ook weerreisplannen. Maar ditmaal gaat de geheele familie mede. Het is wederom Engeland, waar de keizer heen wil. Hij hoopt er met de keizerin en de kinderen dezen zomer een tiental dagen door te brengen. Reeds nu is een koerier bezig om de noodige schikkingen te maken. Het keizerlijk gezin denkt bij deze gelegen heid de voornaamste fabriekplaatsen te be zoeken. „Eere wien eere toekomt," denken de katholieke bladen van Engeland en meer in 't bijzonder van Ierland en zij verheerlijken Gladstone naar aanleiding van zijn voor stel den katholieken gelijke rechten ver zekerend als den protestanten en israeiieten. De grand old maiLAvist wel wat hij deed de regeering krijgt er geducht van langs in de katholieke bladen. In 't laatste dezer maand wordt het gene- raal-rapport over de douane-rechten in Frank rijk gepubliceerd en spoedig daarop beginnen de discussien in de kamer. De Réforme, het orgaan der radicale partij te Brussel, heeft een hoofdartikel ten gunste van het algemeen kiesrecht van de hand van den heer Woeste, den ultra-reac- tionnairen bestrijder der aanhangige grond wetsherziening De grap is inderdaad aller- vermakelijkst. Iemand, bladerende in de oude jaargangen der „Revue générale", heeft daar in een welsprekend pleidooi gevonden voor het algemeen kiesrecht van den hr. Woeste, die tot een artikel omgewerkt had eene re devoering, door hem den 22en September 1869 in eene algemeene vergadering der landbouwvereeniging te West-Herts uitge sproken. In de zitting der kamer, zegt de „Réfor me," ging dit artikel van hand tot hand, en velen plaagden er den heer Woeste mede die groen van kwaadheid zag. Ten einde aan het uitstekend pleidooi, vóór bijna 22 jaren reeds door den heer Woeste ten gunste van het kiesrecht gehouden, meer bekend heid te geven, heeft de „Réforme" het als hoofdaitikel overgedrukt. De gemachtigden der werklieden, leden van de nijverheids- en arbeidsradenzijn Zondag door den koning ten gehoore ont vangen. De koning heeft met veel belang stelling inlichtingen gevraagd omtrent den toestand der arbeidersklasse. De gemachtig den vroegen, of de koning van zijn invloed gebruik zou willen maken tot invoering van het algemeen stemrecht, De koning ant woordde, dat hij veel sympathie heeft voor de werkliedenmaar hij is geen dictator het is de natie, die ten deze zich moet ver klaren. Een zonderling soort van samenzweerder is die Portugeesche advocaat Alvez de Veiga geweest. Gelijk men weet had hij niets spoediger te doen, dan aanstonds ten staa- huize te Oporto een »Republikeinsch Direc torium* af te kondigen. En wat geschiedt nu De dagbladen brengen brief op brief van de verschillende leden van dit „Voor- loopig Bewind", waarin deze met den mees ten nadruk ontkennen eenig deel aan de beweging te hebben gehad of geweten dat van hun naam op deze wijze werd misbruik gemaakt. De Veiga had overigens echte schrikbe windvoornemens. Onder de papieren, ten bureele van het dagblad „De Portugeesche Republiek" in beslag genomen bevinden zich geheele lijsten van vogelvrijverklarin gen, ja van doodvonnissen tegen allerlei per sonen. Eenige vermogende Brazilianen schijnen de geldschieters der opstandelingen geweest te zijn. Ze zagen er waarschijnlijk eene spe culatie in. De Zeeliedenbond en de Dokwerkersbond alsook de plaatselijke bonden te Huil hebben een manifest uitgevaardigd, waarin zij aan kondigen dat hunne leden, te beginnen met 14 dezer, zullen weigeren schepen te bedie nen, waarop niet leden, alzoo vrije arbeiders, werkzaam zijn. De manifestanten beweren dat tot hetzelfde doel met hen samenwerken de bonden in Europa, Amerika en Austra lië. Een lange en bittere strijd schijnt op handen. Karakteristiek voor den algeméenen poli- tieken toestand is bet, dat de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" in een entrefilet, het welk blijkbaar van hoog olficieuse zijde is aangegeven, scherp te keer gaat tegen eene beschuldiging, die sommige jegens Bismarck vriendschappelijk gezinde bladen hebben op geworpen. Deze beschuldiging luidde dat van Duitsche zijde na den val van Bismarck een wezenlijke grondslag van Duitschlands politiek des vredesnamelijk eene vriend schappelijk verstandhouding met Rusland was prijsgegeven. De „Norddeutsche" noemt dit willekeurige verzinsels om Duitschlands buitenlandsche politiek in discrediet te brengen. Naar alle kenteekenen schijnt het alsof de dagbladstrijd tusschen Capri/i en Bismarck over de buitenlandsche politiek zal worden voortgezet. Den gezanten der geallieerde mogendhe den werd eene voorloopige mededeeling ge daan dat de besparingen op het militair budget verkregen zouden worden door een korteren diensttijd, niet door inkrimpen der legersterkte. Ware aan een langere oefening de voorkeur te geven met het oog op de intelleclueele ontwikkeling der manschappen. Italië zou door dezen maatregel winnen in financieele kracht, iets, wat den geallieerden aangenaam moet zijn. Crispi had alle hoof den van de departementen van binnen- en buitenlandsche zaken Zondag aan de- minis- terien genoodigd en nam daar van hen af scheid. Te Syracuse heeft de val van Crispi tot een manifestatie van de lagere volksklasse aanleiding gegevenmet groote vreugde en al fluitende toog men door de stad, en de pogingen van den burgemeester en de wet houders, om tot kalmte te stemmen, bleven vruchteloos. Voor de woning van den ad- vocaal Benedictus, den leider der Crispi-partij, kwam het tot een uitbarsting. De verwoede advocaat wierp een bloempot en een flesch onder de menigte waarop natuurlijk een hagelbui van steenen volgde, en geen ruit heel bleef. Er heerschte algemeen een groote opschudding, de politie en de gendarmerie werden verzameld, ter verdediging van het stadhuis. Van goederhand wordt Italie's nieuwe minister-president Rudini als- volgt geken schetst Rudini is de laatste spruit van een oud Siciliaansch adellijk geslacht en 46 jaar oud. Hij werd in 1866 tot burgemeester van Palermo benoemd, toen de met de Mafia verbondene, nu doode maar destijds mach tige Bourbonsche partij de nederlaag bij Custozza gebruikte tot een opstand, welke Palermo gedurende verscheidene uren prijs gaf aan het schuim der bevolking. De stad was geheel ontbloot van troepen, de nood groot, en eene algemeene plundering stond voor de deur. Toen verzamelde Rudini vier compagnieën der burgerwacht, stelde zich aan de spits en dreef, na een strijd van vijf uren in de straten, het gepeupel uiteen. Een jaar later leidde hij de gewichtigste prefec tuur van het rijk te Napels. En toen de golven der nationale beweging het hoogst gingen, de quaestie van Rome haar oplossing naderde, werd hem, vóór hij nog den wette- lijken leeftijd voor de uitoefening van een mandaat als afgevaardigde bereikt had, in 1869 als koninklijk Commissaris in het ka binet van Menabrea de leiding van het mi nisterie van binnenlandsche zaken toever trouwd. Na drie maanden viel het ministe rie, Rudini had slechts eenmaal het woord genomen, en de beroemde criticus Des Sanc tis zond hem het gevleugeld woord na: „hij sprak en was dood Sedert leefde hij jaren lang geheel terug getrokken. Daar alle pogingen om hem uit zijn schuilhoek te halen, schipbreuk leden op zijn besluiteloosheid, noemde men hem den Hamlet der gematigde partij. Vier jaren ge leden geraakte hij voor het eerst, gedurende de algemeene verkiezingen met Crispi in aanraking, om tot vóór weinige dagen dezen trouw te volgen. Rudini is een beminnelijk, fijn beschaafd mensch, maar zijne talenten als staatsman worden door velen in twijfel getrokken. Men heeft dit jaar in Rusland meer sneeuw dan daar ooit te voren gevallen is. Een aan tal dorpen zijn geheel ingesneeuwd en van alle gemeenschap met de buitenwereld bui tengesloten. Op alle spoot wegen in het zuiden des lands is het verkeer belemmerd of gestremd. Vooral op de lijnen Kursk-Azow en Riuzan- Azow is dat het geval. Laatstgenoemde lijn is over eene lengte van 176 kilometer be dekt met een 5 meter dikke laag sneeuw. De Russen zijn nu in de volle ijspret. Er worden te St. Petersburg feesten gege ven in een in het „Aquarium"opgericht ijs paleis. Er wordt daar gegeten, gedronken en gedanst, en het paleis levert, bij electrisch licht, een zeer fraai fantastisch schouwspel op. Ook worden er gemaskerde bals gegeven op het ijs. Als een nieuwigheid vindt men tegenwoordig in de salons der aanzienlijken beelden van ijs in boschjes van sparren ge plaatst. Die beelden verfrisschen de tempe ratuur en staan, door gekleurd electrisch licht beschenen, zeer fraai. Zij worden vaak door kunstenaars gemaakt. Op een gecostumeerd bal, dat onlangs gravin Kleinmichel gaf o a. prijkten ijsbeelden, welke naar teekeningen van den vermaarden schilder Karazine ge maakt waren door den beeldhouwer Tzisant- zoff. Over Lima worden berichten uit Valparaiso tot den 23en Januari geseind. De ministers zaten in de gevangenis of hielden zich schuil. Valparaiso wordt sedert den 16 Januari ge blokkeerd. De opstandelingen hebben drie stoombooten van eene stoomvaartmaatschappij in Chili en den kruiser „Amirante Linch," komende uit Europa, buitgemaakt. Zij hebben de zuidelijke havens van Valparaiso vernield ten einde den aanvoer van levensmiddelen en kolen te beletten. Het bombardement van Valparaiso werd dagelijks tegemoet gezien, in welk geval de stad, ondanks het sterke garnizoen, zich zal moeten overgeven. De regeering heeft 28,000 man tot hare beschik king en stelt vertrouwen in den goeden af loop van den strijd. Zij zoude eene leening willen sluiten, maar de bankiers waren daar toe niet gezind. Alle vertegenwoordigers van vreemde mogendheden te Santiago, behalve die van Engeland hebben geweigerd het recht der opstandelingen te erkennen om de havens te blokkeeren. WAALWIJK, 11 Febr. 1891. De verschillende in onze gemeente bestaande muziekgezelschappen hebben de laatste dagen zich weder flink van hunne taak gekweten. Zoo gaf de zaitgvereeniging „Cecilia" den len Februari een concert, de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien den 8en, en de beide harmonieën „St. Chrispijn" en „l'Espérance" den 9en. 't Zou geen nut hebben al die verschillende uitvoeringen afzonderlijk te besprekenwij willen ons dus bepalen tot de vermelding, dat elke vereeniging naar de mate harer krachten gewerkt heeft en getracht haren leden eenen zoo aangenaam mogelijken avond te verschaffen. Aangaande het concert van l'Espérance schrijft men ons het volgende Maandagavond had het concert der harmo nie l'Espérance plaats. De zaal was tamelijk bezet. Onder de leiding van den nieuwen directeur werden de verschillende nummers uitstekend uitgevoerd. 't Is een gelukkige inval van 't bestuur geweest om juist den heer Van Iersel als directeur aan te stellen, want met zekerheid kan men verwachten, dat l'Espérance onder zijne leiding haar glanspunt wel zal naderen. De welwillende en vereerende medewerking der heeren Maas-Geesteranus (viool), en Kra mers Junior (piano) werd ook door 't publiek op hoogen prijs gesteld, telkens toch werden die heeren teruggeroepen. „Souvenir de Spa" voor viool en piano en de andere nummers van 't programma werden dan ook heerlijk gespeeld; we zijn van l'Espérance bij hare uitvoeringen een goeden komiek gewoon, maar iets als Maan dagavond is volstrekt niet te versmaden. Wij vernemendat de heer Chr. van der Werff aan den gemeenteraad zijn ontslag heeft aangeboden als havenmeester. Aanlei ding hiertoe moet gegeven hebben, dat een gemeenteraadslid hem op eene publieke plaats, in tegenwoordigheid van verschillende perso nen, aanmerkingen zou gemaakt hebben over zijn gedragingen in zijn bovengenoemde be trekking. De scheepyaart in onze haven kan als geheel heropend beschouwd worden. De stoombooten hebben hunnen geregelden dienst hervat cn ook reeds verschillende zeilschepen zijn binnengekomen. Hoewei het water voortdurend sterk vallende blijft is de Zomerdijk, tusschen Be- zooien en Drongelen nog niet goed bruikbaar, te meer daar het water, dat zich er nog op bevindt, thans weder bevroren is en dus eene nslaag den weg bedekt. Deze is echter na genoeg verwijderd en heden voormiddag zijn twee rijtuigen den weg gepasseerd. Borden met het opschrift„gevaarlijke passage" aan weerszijde van den Baardwijk- schen Overlaat geplaatst, duiden aan, dat de weg daar vooralsnog onbruikbaar is. Er zijn vijf of zes gaten in gespoeld, die men heden begonnen is met steenpuin te dichten. Nu het een paar nachten gevrozen heeft en eene dunne ijskorst het water in den Bui tenpolder bedekt, zijn er direct weer waag halzen, die willen beproeven of het ijs hen al dragen kan. Reeds een drietal hebben hunne vermetelheid met een goed nat pak betaald. Verleden Maandagavond is een ruim 70jarig ingezetene van Drunen, Muskens ge naamd, waarschijnlijk door de duisternis mis leid, nabij de school in den Woltshoek te water geraakt en levenloos opgehaald. Maandagavond werd door een persoon uit Kaatsheuvel alhier de orde verstoord. In zijne dronkenschap trachtte hij wederrechtelijk bij anderen binnen te dringen en stelde zich nog al strijdlustig aan; hij werd ingerekend. Overigens zijn deze dagen nog al rustig voor bijgegaan, ook zonder dat klachten uit de naburige gemeenten bij de rijkspolitie alhier zijn ingekomen. Men meldt uit Sliedrecht Met de opruiming van de ijsversperring aan den bovenmond der Beneden Merwede schijnt het maar weinig te vorderen, niette genstaande ijsbrekers daar bezig zijn; het ijs moet er verbazend op elkander geschoven zijn. Van tijd tot tijd ziet men wel veel ijs afdrijven, maar veelal slechts enkele,schollen, en is het einde er van nog niet te voorzien. Het lage water op de rivier werkt belem merend op de opruiming, terwijl het tevens schijnt dat de rivier bij de verstopping erg verzand is. De buitengewone rivier-correspondentie is dan ook langs de Beneden Merwede en Gorinchem nog niet opgeheven. Uit Lith wordt gemeld Een handelaar in rijwielen enz. alhier had eenigen tijd geleden een advertentie geplaatst in de verschillende bladen, ter aanbeveling zijner aitikelen. Een paar dagen geleden ontving hij een schrijven van zekeren Van Os, handelaar in bouwmaterialen, enz. te Loosduinen, hem verzoekende, eene vélocipède pe»- staatsspoor aan zijn adres af te zenden, volgens het nieuwste systeem, a f 240. Hij kon daarna een wissel op hem afgeven.Toe- vallig las de rijwielhandelaar in den Kampioen, weekblad voor wielrijders, dat De Graaf en Van Os twee beruchte oplichters zijn. Hij schreef aan den burgemeester van Loosduinen en kreeg ten antwoord, dat genoemde Van Os als oplichter door de politie was gesig naleerd. In den nacht van Zondag op Maandag is te Bergenopzoom, in de kantine der kazerne Markiezenhof, diefstal gepleegd, gepaard met inbraak, door een der militairen, aldaar ge kazerneerd. De dader is door het opschuiven van e;n raam naar binnen geklommen en heeft zich verraden door het ontsteken van een lucifer. Een schildwacht merkte het licht op, waar schuwde de wacht en de inbreker werd ge vonden, verborgen onder het buffet. De arre statie had hierop plaats onder wanhopig verzet van den dader. Door de maréchaussée van Schinveld ii naar Maastricht overgebracht Jan Peter Senden, van Schinveld, oud 33 jaren, ver dacht van zijn vader door middel van phosphor van het leven te hebben willen berooven. Reeds in het vorige jaar heeft hij wegens mishandeling van zijn vader gevange nisstraf ondergaan. Uit St. Maartensdijk wordt van 8 Feb. gemeldHeden heeft het gerecht uit Zierik- zee den geheelen dag hier vertoefd, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene poging tot moord, gepleegd op den timmer man H. v. B., uit Scherpenisse. Na verhoor van getuigen werden de verdachten, zijnde een persoon uit Scherpenisse en een utt Poortvliet, gevankelijk naar Zierikzee getrans porteerd. Uit Dordrecht meldt menZaterdag avond raakte het veerbootje naar Zwijndrecht met de schroef vasl in een stuk zeildoek. Bij onderzoek kwam het ijsschuitje de Nova Zembla te voorschijn, dat den 25 Januari op noodlottige wijze met den schipper Krui bij Hardingsveld door het ijs geraakte en in de diepte verdwenn. Het lijk van den schipper is nog niet gevonden. Een koe als brandstichter Vrijdag morgen geraakte eene koe, in den stal van den heer H. Zeven, onder Omme- lander wijk, los, en liep daarbij een brandende lantaarn om, tengevolge waarvan een hevige brand ontstond. In korten tijd was de geheele boerderij, alsmede bijna de geheele in boedel en 2 runderen, een prooi der vlam men. Alles was verzekerd. Zondagavond is de trein, die te 8 u. 11 van Harderwijk naar Utrecht vertrok, even voorbij het station Harderwijk door het bre ken van een der rails van den weg geloo- pen. Aan den machinist en den stoker, die spoedig bemerkt hadden dat er iels niet goed 1 0

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2