BUITENLAND. Portugal. Engeland. Duitsehlancl. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. geheel genomen vrij welwillend, meer dan dat zelfs. Toch geeft men de afwachtende houding nog niet prijs en men gaat aan 't profeteeren, dat 't een lieve lust is, de een zegt, dat het kabinet een lang leven is toe gezegd omdat het „van alles wat" bevat, de ander zoekt in die veelkleurigheid juist de kiemen van een vroegtijdigen dood. JEn al die profeten meenen en hopen gelijk te zullen hebben Aan belangstelling heeft het der nieuwe regeering Zaterdag niet ontbroken, toen haar programma zou worden blootgelegd, 't Was alles vol en Crispi, die aan de uiterste lin kerzijde plaats nam, ontbrak niet, omgeven door zijn getrouwen. Rudini noemde den wil der kamer den wil van het kabinet, zeker aldus redeneerend de kamer vertegenwoordigt de natie en daar het oude spreekwoord zegt „vox populi, vox Dei," zijn wij wel zedelijk verplicht aan die stemme Gods gehoor te geven. Ten aanzien van besparingen zal de kamer overwinnen of sterven, spaarzaamheid, die schoone deugd, zal dus de banier zijn geen nieuwe belas tingen, wel nieuwe inkrimpingen, dus door coupeeringen op de uitgaven, moet het even wicht in de begrooting worden hersteld. Ook in zake de buitenlandsche politiek wil Rudini het vox populi, vox Dei doen gelden. Vrede zal het doelwit zijn. De bondgenooten zal men trouw blijven en de regeering zal al 't mogelijke doen om verdenkingen en aantij gingen te ontgaan, als zou zij Frankrijk min der gunstig gezind zijn. Den vrede noemde Rudini noodig om Italië uit zijn financieele zorgen op te heffen en hij drong aan op het votum van vertrouwen bij de in bewerking zijnde wetsvoorstellen. Men zieteen vrij belangrijke verklaring, waarmede de Franschen tevreden kunnen zijn, 't is zelfs meer dan men had mogen verwachten en spoedig de kamer is tot 2 Maart uiteengegaan om der regeering gele genheid te geven haar plannen uit te wer ken zal men kunnen zien of de daden in overeenstemming zijn met de woorden. Op 't oogenblik is de positie van Italië tegenover de mogendheden aldus gewijztgd aansluiting bij de alliantie tusschen Duitsch- land en Oostenrijk is een noodzakelijk kwaad tot nu ja tot tijd en wijle dat Italië buiten de rugdekking van beide mogendheden kan en die niet onaanmerkelijke verandering in de politieke verhouding is een of liever is het uitvloeisel van Crispi's aftreding als pre mier en leider van Italie's buitenlandsche politiek. Met Crispi kon Frankrijk geen bond genootschap aangaan van eenigsziens intiemen aard, dat liet 's mans ijveren voor Italie's verheffing en gelijkstelling met Frankrijk niet toe, maar met Rudini is dat heel wat anders. Crispi was een steun voor de triple-alliantie. Crispi wist enthousiasme te wekken voor dat bondgenootschap en nu hij is afgedaald op de banken der volksvertegenwoordiging is ook de triple alliantie er een harer machtig ste en ijverigste voorvechters bij ingeschoten dat is de moraal van de regeeringsverwisse- ling, een feit dat voor 't oogenblik geen wijzigingen van overwegend belang zal ver oorzaken, maar dat het terrein voor dergelijke wijzigingen toebereidt, langzaam en zeker. Uit Buenos Ayres wordt van den 16en ge seind Tengevolge van geruchten over samen zweringen, zijn de troepen in de kazernen ter beschikking gehouden en loopen er pa trouilles door de straten, hetgeen echter nog niet voldoende is geweest om dc ongerust heid te doen bedaren. Het congres heeft in tweede lezing de ontwerp-constitutie der Braziliaansche repu bliek met verschillende amendementen aan genomen. Vijf onderofficieren, die op het oorlogschip „India" te Oporto in arrest werden gehou den wijl zij aan de onlusten deelnamen trachtten te ontvluchten. De wachten be merkten dit echter en vuurden op hen, zoo dat vier werden doodgeschoten. De vijfde slaagde er evenmin in te ontvluchten. Een studentdie tijdens het oproer de standbeelden van don Louis en don Carlos voor het stadhuis vernielde, is tot 10 jaar deportatie veroordeeld. De anti-parnellistische afgevaardigden heb ben besloten een nationale Iersche federatie op te richten en benoemden' een commissie om in Ierland de beweging te leiden. De nieuwe organisatie zal niets gemeen hebben met de nationale liga. De nieuwe moord in Whitechapel de tiende van Jack the Ripper werd ge pleegd in een booggang onder den „Great- Eastern" spoorweg, tusschen Swallow-Gardens en Ormanstreet. De politie, die ijverig on derzoek doettwijfelt niet, of de misdaad moet aan den beruchten vrouwenmoordenaar worden toegeschreven die sinds Sept. 1889 niets meer van zich bemerken liet. Het lichaam is niet op de gewone wijze verminkt, maar vermoedelijk is dit daaraan toe te schrijven, dat de moordenaar bij eenig gerucht op de vlucht is gegaan. De vermoorde leefde nog toen men haar vond, maar zij was bewusteloos en stierf eer zij werd weggedragen. Een kwartier vóór de moord gepleegd moet zijn was nog een po litieagent den booggang doorgekomen. In r'e plooien van den rok der doode (die een hoed op het hoofd had) vond men een vrouwenhoed en dit feit geeft grond tot de vooronderstelling dat de misdaad gepleegd moet zijn door een vrouw, of door een man in vrouwenkleederen. Een spoorwegarbeider verklaart dat hij kort voor de misdaad de vermoorde gezien heeft met een man, die blijkbaar een scheepsstoker was. Een man van een havenloos uiterlijk is als verdacht in hechtenis genomen. Saddlerde persoon die beschuldigd wordt van den moord, is Maandag voor den rechter verschenen. Nadat de rechter ge tuigen gehoord had, is de verdere behande ling der zaak acht dagen uitgesteld. Maandag is eene som van 11.630 in Engelsche bankbiljetten aan de bankiers firma Glyn ontstolen. Terwijl de kassier be zig was met tellen werd het pak bankbil jetten, van allerlei bedrag van 1000 af, onbegrijpelijk handig weggenomen. De dief ontkwam. De nommers der bankbiljetten zijn bekend. Een zonderlinge weddenschap is on langs door twee heeren te Londen aange gaan om 60,000. De een moest naar Al giers gaan en van daar een telegram naar Lon den verzendendat daar moest aankomen voor de ander een rijtuigrit rondom Londen heeft volbrachtwelke hij beginnen zal op denzelfden dag en hetzelfde uur, waarop zijn mededinger naar Algiers vertrekt. De heer, die in den omtrek van Londen blijft, zal zooveel paarden mogen voorspannen en zoo dikwijls van paarden mogen verwisselen als hij wil. De werkstaking onder de dok-arbeiders te Liverpool is reeds weer geëindigd. Overal is het werk hervat. Eenigszins anders dan eerst is gemeld, blijkt de keizer wei is waar, voor hij Wal- dersee's opvolger benoemde, den ouden ouden Moltke niet te hebben geraadpleegd, maar toch aan den grijzen strateeg te hebben ge telegrafeerd of die opvolger, desgevorderd,op den steun zijner ervaring zou kunnen reke nen. Moltke antwoordde, dat hij steeds ter beschikking van den keizer en van den staf was, voor zoover zijne krachten hera dit ver oorloofden. Alvorens zijn post te betrekken heeft graat Schlieffen dan ook eerst een bezoek gebracht aan Von Moltke op diens landgoed in Silezië en met hem een langdurig onder houd gehad over alle zaken, den staf be treffende. Door het ministerie zijn nieuwe bepa lingen afgekondigd met betrekking tot de politie over vreemdelingen. Alle buitenlan ders, die zich voor acht weken of langer in het rijksland wenschen op te houden, moeten zich binnen veertien dagen bij den betrokken districts- of politie-directeur aanmelden en van dezen een aanmeldingsbewijs ter legiti matie verzoeken. In deze nieuwe, vrij gematigde bepalingen, ten opzichte van het viseeren der paspoorten van vreemdelingenziet men een stap tot algeheele opheffing der paspoorten. Zelfs wordt er van gesproken, dat dit reeds in Maartbij het bezoek van den keizer aan den Elzas, zal plaats hebben. Het zou ech ter de eerste keer niet zijn, dat men zich hierin vergiste. Keizer Wilhelm heeft Vrijdag her gar nizoen van Potsdam en Lichterfelde gealar meerd. Hij liet alarm slaan tijdens de offi cieren en onderofficieren aan den middag maaltijd waren. Tengevolge van het over haast opstaan en zich gereed maken zijn ver scheidene ongelukken gebeurd, en een paar officieren hebben zich ernstig bezeerd door van hef paard te vallen. Niettemin was de keizer nog boos toe over deze accidenten en maakte van zijne ontevredenheid lang geen geheim Aan eene deputatie uit Augsburg, welke Bismarck kort geleden de oorkonde van het eerburgerschap dier stad kwam aanbieden, heeft hij bij die gelegenheid gezegd, dat hij zich niet geprikkeld voelt om tegen Caprivi oppositie te voeren, maar evenmin onver schillig gebeurtenissen kan aanzien door welke de rijksbelangen benadeeld kunnen worden. „Ik wensch oprecht voegde Bismarck er bij den Duitschen boerenstand te gerieven maar ik vereenig mij niet met eene staat kunde, door welke de graanrechten ons af genomen en jezuiten ons in de plaats gege ven worden." Zondag is te Bochum de vergadering gehouden van afgevaardigden der mijnwer kers. Vertegenwoordigd waren, Westfalen, de Rijnprovincie, Silezië, Saksen, het Saar- en het Wurmdistrict. De reeds vermelde eischen tot loonsverhooging, vermindering van werk tijd, enz. werden aangenomen. Er is eene commissie benoemd om die eischen te for muleeren en deze formules tegen 2 Maart bij de mijndirectien aan te bieden. Wanneer daarop afwijzende antwoorden volgen, zullen er op het Parijsche congres nadere besluiten kunnen worden genomen. Op verschillende plaatsen in Duitschland heeft een sneeuwstorm gewoed. Zoo wordt onder dagteekening van Zondag uit Ham burg gemeld, dat aldaar sinds Donderdag avond een hevige sneeuwstorm woedde, en dat van den kant van het noorden alle spoor treinen tengevolge der vele sneeuw groote vertragingen ondervonden. Ook te Augs burg woedde een sneeuwstorm. Uit Allenstein is bericht ontvangen, dat op de spoorlijnen naar Kobbelbude en naar Soldau wegens de opgehoopte sneeuw het verkeer was gestaakt, Ook in den Harz is zooveel sneeuw gevallen dat er tusschen verscheidene plaatsen zeer hinderlijke storingen in het verkeer waren ontstaan. De Rijn heeft te Basel den 9en dezer den laagsten waterstand in deze eeuw bereikt, namelijk Over de geheele breedte van de rivier was de bodem te zien en kiezelbanken en andere verhevenheden waren als eilanden zichtbaar. Op vele plaatsen had men water gebrek door veehouders in de Jura moest dikwijls het water voor hunne beesten van zeer verre afstanden worden gehaald en ver scheidene door waterkracht gedreven nijver heids-inrichtingen werden tot stilstand ge dwongen. BERLIJN, 17 Februari. Ten bewijze hoe veel vriendschappelijker dan voorheen op het oogenblik de verhouding tusschen Berlijn en Parijs geworden is moet het gerucht dienen, dat keizerin Friedrich waarschijnlijk op hare reis naar Engeland, over Calais, eenige da gen te Parijs vertoeven zal, om daar mis schien ook krachtens hare persoonlijke be langstelling in de kunst de beste Fransche artisten aan te sporen tot levendige deel neming aan de op 1 Mei te openen inter nationale kunststentoonstelling alhier. Het valt niet te betwijfelen dat de keizer met dit cventueele bezoek zijner moeder te Parijs ingenomen zou zijn. De Oostenrijksche bisschoppen hebben een manifest tot de kiezers gericht, dat in zeer verzoenenden geest is gesteld en opwekt tot vermijding van alles, wat den maatschappe- lijken en godsdienstigen vrede zou kunnen verstoren. Gewaarschuwd wordt tegen de leer stellingen van het socialisme en ook wordt zeer bepaaldelijk jodenhaat veroordeeld.. Uit Wilna wordt gemeld, dat op bevel van den gouverneur-generaal de rabbi Markies en de dokter Cnasanowitsch respectievelijk voor een en twee jaar uit Bjalystok en het gouvernement Grodno zijn verbannen, wijl zij het volk tot wanordelijkheden aanspoor den. Dit bevel houdt verband met de zaak van den dokter Granowski te Bjalystok, die een jodenjongen mishandelde. Op de stoep van een huis te Warschau werd dezer dagen een man gevonden, die verstijfd van koude en uitgeput van honger was en die weldra in het gasthuis, waarheen men hen! bracht, overleed. Die man bleek de Russische oud-overste Mackiewicz te zijn, die verscheidene jaren assistent was van het hoofd der politie te Warschau en die zonder pensioen (ondanks 26 jaren van trouwen dienst) ontslagen werd, omdat hij niet streng genoeg te werk ging en dikwijls getracht had de hardvochtige willekeur der politie te ver zachten. Het treurig geval heeft groot opzien ge wekt. Een ergerlijk schandaal wordt uit New- York bericht. Daar bestond sinds eenigen tijd een vereeniging „Whiskey Trust," welke zich ten doel stelde de geheel whisky-pro ductie machtig te worden en den prijs van dien drank te verhoogen. Thans is de heer Gibson in hechtenis genomen, beschuldigd van samenspanning met misdadigers, om door dynamiet al de distilleerderijen te vernielen, welker eigenaars zich niet hadden aangeslo ten bij de Whisky-Trust. Het geval heeft te New-York groot opzien verwekt en er den tegenzin voor syndicaten als de Whisky Trust aanmerkelijk vergroot. Berichten uit Chili behelzen dat er een hevig gevecht geleverd is in Tarapaca, tus schen de opstandelingen en de staatsstroepen, welke laatsten volkomen verslagen zijn. Volgens indirect te Londen ontvangen telegrammen uit Chili, hebben de opstande lingen Valparaiso hernomen en begint de overtuiging veld te winnen, dat de opstande delingen door eene buitenlandsche mogend heid worden gesteund. Volgens de laatste berichten uit Chili zijn de steden Pisagua en Iquique voor een deel in brand geschoten. |/v WAALWIJK, 17 Febr. 1891. Volgens de uitkomsten der jongste volks- stetling had deze gemeente 4392 inwoners. In den loop van het jaar vestigden zich alhier 127 m. en 131 vr., terwijl 108 m. en 131 vr. hunne woonplaats naar elders overbrachten. Geboren werden 75 m. en 78 vr. Door over lijden verminderde de bevolking met 40 m. en 53 vr., zoodat het cijfer, dat het zielental aanwijst, op den laatsten Dec. van 't vorig jaar 4471 is. Vier kinderen werden als leven loos aangegeven in de registers van den bur gerlijken stand ingeschreven, en er werden 29 huwelijken voltrokken. De handel in kalfkoeien was sedert de vorige noteering buitengewoon slap, en de prijzen liepen dientengevolge nog meer terug. Vele voor den handel bestemde koeien ont- kalven den verkoopers, waardoor zij genood zaakt zijn ze als melkkoeien te verkoopen of zelf te houden. De weinigen die verhandeld werden, brachten f 20ü a 240 per stuk op; vette koeien 68 72 ets., vette kalveren 85 95 ets. per Kg, vette varkens met weinig vraag, 48 A 50 ets. per Kg. schoon; biggen f 1.25 a 1.40 per week. Hooi, met iets meer handel, f 8 a 9 per 500 Kg.; koeienhooi voor dadelijke behoefte f 11 a 13. Stroo, met veel vraag, f 9.a 9.25 per 500 Kg. Te Almkerk is overleden de heer W. van Eethen, oud-lid der provinciale staten van Noord-Brabant, wethouder van Almkerk, voor zitter der waterschapsbesturen van Uitwijk en van de Zeven Bannen, lid van de besturen der waterschappen het Oudland van Altena en de hulpgaten van het Land van Altena en Heusden, lid van het provinciaal college van toezicht op het beheer der kerkelijke goe deren en fondsen van de Ned herv. gemeente, aan welke betrekkingen hij zich steeds met den grootsten ijver en nauwgezetheid heeft toegewijd. Men schrijft uit 's Hertogenbosch Zaterdag jl. werden alhier liefst 4 korpo raals tegelijk, allen afkomstig van de ves tingartillerie, te Willemstad in garnizoen, in het huis van bewaring opgenomen. Allen worden beschuldigd van„schending der eerbaarheid" en zullen deswege voor den krijgsraad terecht staan. Naar men wil, heb ben ze beurt om beurt een meisje op straat gezoend en dat meisje heeft gezegd„Och, hoe flauw Gisteren morgen vond de baanwachter nabij wachtpost 31, tusschen Boxtel en Oos- terwijk het lijk van een militair op de spoor baan. Wellicht tengevolge van den zwaren mist is hij door een nachttrein aangereden het l'jk was vooral aan hoofd en armen erg verwond. De ongelukkige schijnt tot het gar nizoen van 's Bosch te behooren. Kleine oorzaken groote gevolgen! In de kazerne der huzaren te 's Gravenhage, waren dezer dagen twee soldaten aan het stoeien. De een zette den ander achterna, en hem niet spoedig genoeg kunnende inhalen, wierp hij zijn kameraad met een ijzeren knoopenschaar. Dit zonder kwade bedoelingen geworpen projectiel kwam evenwel niet op zijne bestemming, maar bereikte het hoofd van den toevallig passeerenden adjudant onderofficier M. en veroorzaakte aldaar eene kleine wond, welke wel pijnelijk maar overigens volstrekt niet gevaarlijk was, en den onvoor- zichtigen huzaar op eenige dagen politiekamer te staan kwam. Enkele dagen na dit gebeurde vertoonde zich bij den getroffene verschijnselen, welke deden denken aan inwendige beleediging, en sedert is de toestand van den patient, die gehuwd is en kinderen heeft, zoodanig verergerd, dat de in consult geroepen pro fessoren erg beducht zijn voor 'smans ieven. Een gulden in de seconde Men weet, dat de 19-jarige hardrijder Marten Kingma, te Gouw, dezen winter met hardrijden op de lange baan ver over de f 1000 heeft gewonnen. Hij reed daarvoor nog geen kwartier op schaatsen, zoodat hij elke seconde tijdens zijn rijden meer dan een gulden verdiende. Deze kampioen laat zich thans een werk tuig vervaardigen, waarop hij zich, evenals Kiderlen vroeger, in huis kan oefenen, nl. een soort van trapinrichting, waarop een tijd en afstandsmeter is aangebracht, zoodat te zien is, hoeveel afstand in een bepaalden tijd zou zijn afgelegd. Kingma doet dit om zijne beenspieren te sterken. Zondag avond tusschen 8 en 9 uren heeft men zich toegang verschaft, door mid del van een sleutel, tot een pand aan het Hang te Rotterdam, waar eene vleeschhou- werij wordt gehouden. De bewoners waren afwezig; en door middel van braak is uit eene gesloten ladetafel, staande in de huiskamerontvreemd een trommel met ongeveer f 2700 aan waarde in effecten, bankpapier en specie. Eene aan zienlijke partij zilver, dat in de nabijheid lag, liet men onaangeroerd. Te 97a uur is bedoelde trommel geopend gevonden in de nabijheid van het station Maas. Daarin was nog aanwezig circa f 500 aai» bankpapier. De vinders deponeerden een en ander aan een der politiebureaux. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 272 uur, hoorde de agent van politie v. Nijnatte in de richting van den Schiedamschendijk te Rotterdam, om hulp roepen. Daarop afgaande, vond hij op ge noemden dijk een man staan, houdende in de hand een geopend mes, waarmede even te voren twee personen ernstig waren ver wond. Een dier personen werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis, terwijl de ander aan het politiebureau Pauwensteeg werd verbonden.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2