Nummer 20, Zondag 8 Maart 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. vaa ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Nationale Militie. Waalwpsdiï en Langstraalsehe Coimiiif, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het gehecle rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden min den Uitgever. Advertentiën 17 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van A.DOLÏ Steineb, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk noodigen de lotelingen dezer gemeente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zij ver langen bij de zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór 1 April a.s. ter gemeente-secretarie aan te melden. Waalwijk, 3 Maart 1891. Burgemeester en wethouders voorn. bij gedeputeerde staten dezer provincie, des verkiezende door tusschenkomst van_ den betrokken controleur van 's rijks belastingen. Waalwijk, den 3 Maart 1891. De burgemeester voornoemd. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk brengen ter openbare kennis, dat de militieraad tot onderzoek der toilitieplich- tigen dezer gemeente zal zitting houden te Tilburg, op Maandag, den 16 Maart dezes jaars, des voormiddags ten 10 ure. Brengen voorts in herinneiing, dat de eerste zitting van den militieraad is bestemd tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de nationale militie aangeboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrijstelling vermeenen te kunnen doen gelden. Waalwijk, 4 Maart 1891. Burg. en weth. voorn. De burgemeester der gemeente Waalwijk, ter afkondiging ontvangen hebbende de ko hieren no. 4 van het patentrecht en no. 6 van de belasting op het personeel over het dienstjaar 1890/91, Verwittigt de belanghebbenden, dat ge zegde kohieren door den heer inspecteur van 's rijks directe belastingen dezer provincie op den 26 en 28 Febr. jl. zijn executoir verklaard, dat zij op heden aan den rijks-ontvan ger in deze gemeente ter invordering zijn toegezonden en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. De belastingschuldigen, welke zich met hun nen aanslag bezwaard achten, kunnen hunne redenen bij verzoekschrift binnen drie maan den na dato der executoir verklaring, indienen De kalme kalmte, die op de agitatie, in 't leven geroepen door de voorvallen of liever het geschrijf en gewrijf der laatste dagen, is gevolgd, heeft weinig kans in den eersten tijd verstoord te zullen worden door inci denten van politieken aard en overwegend belang en we kunnen dus weer eens kalm rondom ons zien, zonder immer weer naar iParijs of Berlijn te worden teruggevoerd om te zien wat men daar doet, daar zegt en daar wil of liever heet te doen, te zeggen jen te willen. En wat zien we al zoo rondom ons of eigenlijk allerwegen in Europa? Werk stakingen in wording en werkstakingen in bloei, werkstakingen in afneming, werksta kingen hier en wekstakingen daar. Op 't oogenblik zijn 't de stokers en zee lieden in Engeland, die met een staking dreigen, maar gelukkig willen de leiders der dokwerkers er niet aan meedoen, omdat zij een staking op 't oogenblik ongemotiveerd achten. Dachten ze er maar meermalen zoo over Ongelukkig zijn er tal van verschijnselen die wijzen op een toenemende verwijdering tusschen de werklieden en de reeders, een verwijdering, die maar weinig behoeft om in een formeelen kamp om de overwinning over te slaan. Wiens haan zal koning kraaien vragen zoowel reeders als dokwerkers en dat blijven ze vragen totdat het verstand zegeviert over de klassen-haat en men den leiband loslaat, die enkelen de macht in handen geeft. In Pennsylvania staken 28000 man, allen bij den steenkolenhandel betrokken; reeds is li/4 millioen dollars aan loon verloren en andere takken van industrie lijden eveneens onder deze staking. In Barcelona hebben de stakende sratenmakers gewelddadigheden ge- 14. IV. GOUDSMID en PRINSES. Maria keerde haar gelaat naar hare vriendin en als door een plotselinge aandrift meegesleept, wierp zij zich aan hare borst en sloeg de armen om haar hals. Tranen sprongen uit nare oogen, hevig snikken en het beven van haar geheele lichaam verrieden een inwendige aandoening, waarover Eleonora verschrikte, daar zij zich die niet wist te verklaren. Wat scheelt u? stotterde zij, is het niet verklaarbaar, dat ik liever zelve naar Weenen reis, dan een misschien verraderlijken bode te vertrouwen Gij hebt gehoord welk spel men wil spelen, om op mijn vader de schuld te werpen, dat de onderhandelingen worden afge broken. Verwondert het u, dat mijn bloed kookt, als men het waagt mijn vader tot een speelbal te gebruiken Vergeef mij, maar sedert heden middag begrijp ik u niet meer! Ilc begrijp zelve niet wat in mij bruist en woelt, antwoordde Maria zacht, maai? thans weet ik wat ik doen moet en wat ik u verschuldigd ben. Gij zult uw vader kunnen berichten wat gij wilt. Elisabethzorg dat ik den goudsmid zelf kan spreken, misschien in het tuintje aan de buitenste poort. Ik zal het bij mijn vader ver antwoorden, dat hij het slot verlaat; ik zal door hem uw brief verzenden. Haast u, Elisabeth, ik zal met Eleonora binnen een half uur in den tuin zijn wij zullen onzen weg nemen door de kleine sluippoort, langs de wenteltrap. Breng den vreemdeling daarheen, maar zorg, dat nie mand hem ziet. Vraag mij niets, Eleonora, ver volgde zij, toen Elisabeth het vertrek had verlaten. Ik kan u niet zeggen welke twijfel en welke gedachten mijne borst hebben doorkruist. Maar sedert ik met zekerheid mag gelooven, dat de vreemdeling een eerlijk man is, zal niemand mij verhinderen u te helpenom aan uw vader te melden, wat gij noodig oordeelt I Ik zal geen vraag doen, zei Eleonora glim- pleegd, omdat hun collega's bleven werken. In Luik hebben de leden van het mijn- werkerscongres een algemeene staking uitge schreven voor het geval 't niet spoedig tot grondwetsherziening komt, In Wesi falen be reiden de mijnwerkers zich op staking voor als hun wenschen niet worden ingewilligd, temeer nu de regeering de zijden der patroons kiest. Dat is het overzicht van één dag en bijna elk etmaal valt er zoo iets te melden, 't Is of 't de influenza is De Elzassers, die moeten boeten voor t geen hun onhandige beschermers, de patriot ten te Parijs verkorven hebben, hebben weinig lust bij de maatregelen, door de iijks- regeering tegen hen genomen, zoo maar kalm te berusten en de Delegatie (Landes- ausschuss) heeft een adres aangenomen, waarin den keizer verzocht wordt het land niet verantwoordelijk te stellen voor 't geen daarbuiten voorvalt en de pasmaatregeleu af te schaffen of te verzachten. Een tweetal leden onthielden zich van deelneming. De toon van het besluit is zóó gematigd en zóó vleiend voor Duitschland en zijn vorstvan wien men alle heil heet te ver wachten, dat men te Parijs raar zal opzien vooral Déroulède en zijn vriendjes. Die El zassers willen niet gered wezen tenminste niet door dezulken In Duitschlands rijksdag hoopt men vóór Paschen de begrooting in tweede lezing te hebben afgehandeld en in het huis van afge vaardigden hoopt men einde Juni met alles klaar te komen. In den landdag schijnt men de beraadslaging over het voorstel der regeering betreffende de Sperrgelder op de lange baan te willen schuiven, want eerst na Paschen zal men er aar» beginnen even als aan de beraadslaging over de Jezuletcn- wet. Tijd gewonnen is veel gewonnenzal de regeering denken en wie weet of de tijd geen raad en uitkomst brengt. De vrij warme ontvangst, het nieuwe Ita- liaansche kabinet—Rudini Maandag ten deel gevallen, is misschien nog zoo kwaad niet onweders zuiveren de lucht, men weet nu wat men van de heeren Zanardelli c.s. te wachten heeft; omgekeerd weet de oppositie wat zij aan het kabinet heeft. Bovendien kwam die aanval wel wat onbesuisd en vond daarom weinig bijval, wellicht ook door den gunstigen indrukdoor Luzzatti's bezuini gingsprogramma teweeggebracht) V erhoo- ging van inkomsten, vermindering van uit gaven ten bedrage van vele millioeneu en dat alles zonder den loop der zaken te kort te doen dat is bijna meer dan men ho pen dorst. Men hoopt nu maar, dat Luzzatti in zijn besparingsmanie niet al te optimistisch is, en duchtdat hij 't niet volhoudt voor zoo'n prijsje de zaken te dirigeeren De meerderheidwaarover de regeering van Italië in de kamer van afgevaardigden beschikt, beloopt slechts 30 a 35 stemmen en die zijn dan nog wel van de uiterste lin kerzijde die dus over het wel^ en het wee van het kabinet-Di Rudini kan be schikken. Uit Montevideo wordt geseind dat de re geering haar ontslag heeft genomen. Een verzoenings-ministerie is gevormd met kapi tein generaal Perez voor binnenlandsche za ken, Manuel Errero y Espiuosa voor buitenl. zaken, Caras Masciu Ranures voor financien, en Jose Maria Capellano voor handel en openbare werken. lachend, maar het bezwaar of de vreemdeling al of niet een veilige bode is, ging mij toch nader aan dan ul Gij beeft, gij zijt zoo bleek, alsof het u een zwaren strijd kostte den man te vertrou wen; :k begrijp niet, waardoor gij zoo plotseling van gevoelen zijt veranderd, Elisabeth sprak toch tegen hem. Zij sprak voor hem, Eleonora. De bezwaren, die hij tegenover haar opwierpbewijzen mij juist, dat hij de gastvrijheid eerbiedigt en niets wil ondernemen tegen mijn vader. Tegen uw vader vroeg Eleonoramaar eensklaps werd het haar duidelijkwat Marie met onrust en angst vervulde, wat haar in twij felingen deed sidderen. Ha, ik versta u, sprak zij zacht, gelooft gij Spreek het niet uitEleonoraGod geve, dat mijn voorgevoel mij bedriegt! Het bedriegt u, Maria, zei hare vriendin na een korte pauze; in den eersten schrik over die gedachte beefde ik ook, maar thans verwerp ik haar. Uw vader is een DuitscherIk geloof eer, dat hij het uitbarsten van een opstand der Hon garen wenscht, opdat het zwaard des keizers aan dien trots voor altijd een einde make, dan dat hij hun voorrechten gunt, die den Duitschen adel zijn ontnomen. Dan ware hij niet oprecht tegenover zijne gasten. In de politiek is oprechtheid somtijds een misslag. Maak u geen voorstellingen van dingen, die wij beiden niet verstaan. Willen de Honga ren rebelleerendan mogen zij hun geluk be proeven, maar ik wil niet dulden, dat men door een schelmstuk de schuld op mijn vader werpt. Die schurkachtige secretaris, die met de gemalin van den Palatijn geheime streken beraamt, moet ontmaskerd worden. Het gelaat van Maria helderde op, al werd het dan ook nog niet vroolijkhaar ontbrak het vaste geloof aan haar vader, dat zij hare vrien din benijdde, die zoo trotsch op den haren mocht zijn. De beide meisjes begaven zich door de kleine sluippoort van het slot, zooals zij Elisabeth ge zegd hadden, naar den slottuin, De maan had zich achter de wolken verscholen, in de schaduw der slotmuren en struiken was het volkomen duister, terwijl op andere punten wel de om trekken van een mensch zichtbaar waren, maar aan deze zijde was men voor verspieding uit de slotvensters veilighier bevonden zich slechts schietgaten, waarvan trouwens een op een gang, die naar de vertrekken voerde, die op dezen oogenblik door de gravin Wesselenyi bewoond werden. Maar wie zou het wagen dien te betre den op een uur, waarop de dames zich wel reeds allen ter rust zouden begeven hebben De be dienden gingen langs andere wegen. De jonge meisjes gevoelden zich daarom vol komen veilig. De magnaten zaten in de eetzaal aan een drinkgelag, de poorten waren reeds bij zonsondergang gesloten, wie zou haar dan hier op dit afgelegen bolwerk kunnen storen of be luisteren Elisabeth kwam en berichtte, dat het haar nog niet had mogen gelukken onbemerkt tot den vreemdeling door te dringen, maar deze had ver lof om het slot te verlaten, hij wilde terstond naar Brunn gaan, moest dus hier het tuintje voorbij, wanneer hij de binnenste slotpoort door was. Het tuintje lag, zooals gezegd is, op een klein bolwerk, waar de weg naar Brunn den slotberg af zich omheen slingerde; de hoogte van het bol werk bedroeg slechts tien voei, men kon dus van daar zeer goed zacht spreken met iemand, die beneden stond, en hem een brief overgeven. Elisabeth verwijderde zich weder, nadat zij haar bericht had overgebracht, om in ieder ge- vol Max een wenk te geven. Eindelijk keerde zij terug. Hij komt! fluisterde zij, Hij is toch niet zoo stijf als ik gedacht had, nu geraakte hï.i in vuur en vlam, toen hij hoorde, dat de genadige prinses Liechtenstein hem wilde spreken. De duis ternis belette den blos te zien, die bij deze woor den het gelaat van Maria bedekte; de prinsessen traden naar de borstwering van het bolwerk, reeds hoorde men de voetstappen van den nade rende, en Elisabeth haastte zich Max een teeken te geven, dat hij de plaats, waar hij verwacht werd, had bereikt. Het hart van Gunöacker klopte in zenuwach tige verwachting. Wilden de prinsessen hem per soonlijk spreken, dan viel aan geen bedrog te denken, dan hadden zij werkelijk de kamenier tot hem gezonden, en gaven hem daardoor een Uit Marseille wordt aan de Temps gemeld, dat de Société des distillerries de la Médi- terrannée en de Distellerie Moutet hare werkzaamheden gestaakt hebben, omdat zij niet langer tegen de gevolgen van het invoerrecht van 3 fr. op de maïs kunnen worstelen. Dat staken der werkzaamheden is eene ware ramp voor den handel te Marseille. Men zal dat begrijpen als men iVfeet, dat die distilleer- bewijs van vertrouwen, dat hij vroeger niet zou hebben durven gelooven. Met deze blijde over tuiging was natuurlijk ook ieder ander bezwaar verdwenen, en dat aangename gevoel, dat gebo ren wordt uit een onverwacht ongehoopt ver trouwen van personen, die men hoogacht, ver vulde zijn borst met tal van ontkiemende zaad korrels uit den hoorn des overvloeds van zijne hoopvolle droomen. Zooals gassen zich ontwikkelen en het omhul sel willen verbreken, waarin zij opgesloten zijn, zoo ook zwellen in de menschelijke borst de droomen der hoop op tot phantastische beelden, voor wie de werkelijkheid te eng is. Max zag op naar het bolwerk. Elisabeth had hem niet bedrogen, het was geen droom, de lie felijke gestalten, die hij heden morgen bij het zonlicht had gezien, bogen zich tot hem neder. Ik wenschte mijn vader, den vorst Lobkowitz te Weenen een bericht te zenden, fluisterde Eleonora, waarvan niemand iets weten mag. Indien gij dien brief wilt bezorgen en er voor instaan, dat hij niet in verkeerde hai.den komt, dan zult gij voor dien dienst aanspraak hebben op mijn dank en een goede belooning: Mijn vader heeft veel invloed. Spreek niet van belooning, viel Max de prin ses in de rede, wie ter wille van het loon een last op zich neemt, dat verdient geen vertrou wen, dien kon een hooger loon of vrees voor ge vaar tot ontrouw verleiden. Vergeef mij, dat ik het meisje wantrouwde, die mij uwe boodschap brachtik twijfelde dat mij hét geluk kon zijn beschoren u en uwe vriendin een dienst te mo gen bewijzen, maar wees verzekerd dat men mij eer het leven zal benemen, eer ik uw vertrou wen zal teleurstellen. Ik heb mijn loon ontvan gen in de eer mij uw vertrouwen waardig te kunnen tooncn, ik gehoorzaam gaarne, omdat ik zie, dat de dochter van den vorst, wiens gast vrijheid ik genoten heb, in het geheim is. Uwe vrees om de plichten der gastvrijheid te schenden, nam Maria met een zachte, bevende stem het woord, heeft u mijn achting verworven; ga met God en mogen Zijne heiligen u bescher men ik zal voor mijnen vader verantwoorden wat gij doet. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1