Engeland. Duitschland. BINNENLAND. Rijkspostspaarbank. UITVOERINGEN. Weerkundige waarneming en derijen niet minder dan 300 hectoliter dage lijks fabriceerden. Aannemende dat men omstreeks 300 kilo graan noodig heeft om een' hectoliter alcohol er uit te trekken, dan ziet men dat die stokerijen dagelijks 100,000 kilo maïs verbruikten. James Sadler, die gevangen was genomen, als verdacht van den moord van Frances Coles in Whitechapeï, is, daar uit niets zijn schuld gebleken was of de bewijzen daartegen veeleer aanwezig waren, van alle rechtsver volging ontslagen. Toen hem werd aangezegd, dat hij op vrije voeten gesteld werd, bleet hij nog een poosje in de cipierskamer om de manifestaties der menigte, die buiten stond, te ontgaan. Er werd toen een rijtuig gehaald, waarin Sad'.er plaats nam naast zijn advocaat. Toen het voertuig wegreed, juichte de menigte hem toe en rende hem achterna. Blijkens ambtelijke gegevens hadden in de maand Januari van dit jaar in Engeland niet minder dan 73 werkstakingen op groote schaal plaats, tegen 60 in de maand December des vorigen jaars. Van die 73 komen er 25 voor rekening van de katoen-industrie, waar voortdurend verschil tusschen patroons en werklieden bestaat over loonsverhooging; het aantal daarin betrokken arbeiders is echter in vergelijking met andere takken van nij - verheid, niet groot. In de steenkolen-industrie kwamen er 10 voor, zeven onder de dok arbeiders, drie in de wol-industrie, twee in de bouw-vakken en de overige waren verdeeld over verschillende takken van bedrijf. l)e Schotsche spoorweg werkstaking is ge ëindigd, doch heeft ook haren invloed geducht doen gevoelen in de aanverwante vakken. De ijzersmelterijen, die de ruwe grondstoffen per spoorweg aangevoerd krijgen, moesten 46% procent van hun volk werkeloos laten, terwijl in andere industrieën de stremming in het verkeer eveneens een hoogst nadeeligen in vloed uitoefende, waarvan de gevolgen eerst langzamerhand kunnen verdwijnen. Voor de zoogenaamde ingenieurs-vakken, waaronder ook scheepsbouw, is het in Enge land een goede tijd. Van de 70000 arbeiders, daarin bezig of bekwaam voor hun vak, zijn slechts ongeveer 2% procent zonder werk. In het algemeen heeft de industrie in Engeland in den laatsten tijd geen reden tot klagen, gelijk trouwens reeds de toestand verleden jaar, bij vorige iaren vergeleken, veel gunstiger was. Eene schatrijke Engelsche dame, Cath- cart genaamd, is op geheimzinnige wijze spoorloos verdwenen. Haar fortuin wordt geschat op 1% millioen pond sterling. Het laatst is zij gezien in de nabijheid van het paleis van justitie, op den 24en Februari. De politie vreest dat zij in den val gelokt is door pachters in Staffordshire, waar zij uit gestrekte landerijen bezit. De politie heeft eene premie van 1750 uitgeloofd voor dengene, die mevrouw Cathcart opspoort. In Leadenhall Street (City) heeft een hevige brand verscheidene pakhuizen vernield, waarin zich o. a. eene aanzienlijke hoeveelheid thee bevond, die mede verloren is gegaan. Bij de behandeling van de begrooting der rijksspoorwegen in den rijksdag verklaarde Höffel (Lotharingen), dat het rijksland zwaar geleden heeft onder de pasmaatregelen en helaas! schreeuwers in Frankrijk, die zich in het bezit wanen van het monopolie der va derlandsliefde, thans eene verblijdende ver zachting belet hebben. In naam van Elzas Lotharingen verklaarde hij dat de bevolking met die schreeuwers niets gemeen heett. Nooidbrabaiitsche stoomtramweg maa tsehap. Ontvangsten gedurende de maand Febr. OpbreDgst personenvervoer f 1085.15 u goederenvervoer 1332.59 i, postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 2584.40 In Februari 1890 f3069.79 WAALWIJK. Zondag 8 dezer zal door de harmonie „l'Espérance" onder meer stukken op de har moniezaal worden uitgevoerd 1. Soldatenle'oen, fantaisie champêtre. Kéler Bela. 2. Musicalische Blumenlese potpourri. Thumer. WAALWIJK, 7 Maart 1891. Donderdag heeft alhier de keuring plaats gehad van springstieren. De commissie bestond uit de heeren Gerrit Branderhorst Gz., lid der provinciale staten van Noordbrabant, te Genderen, Arie Straver Jz., te Babylonienbroek, en Jan van Bokhoven, te Herpt. De eerste prijs werd toegewezen aan den stier van D. van Campen te 's Grevelduin- Capelle. 't Is hetzelfde dier, dat verleden jaar op de landbouwtentoonstelling te Til burg ook den eersten prijs behaalde en toen reeds de aandacht van alle kenners trok door zijne schoone vormen en grootte om streeks dien tijd woog het reeds 550 kilo; de tweede aan den stier van I). van Til burg, te Sprang de derde aan den stier van L. Rijken, te Sprang. Deze stier is, naar wij vernemen sedert aangekocht door den stierhouder te Drunen. Goedgekeurd zijn verder de stieren van C. van Tilburg, te Vrijhoeve-CapelleM. Voor de Poort, aldaar; D. van Tilburg te Sprang, en H. van den Heuvel, te Baardwijk. Dat de commissie zich met de uiterste nauwgezetheid van hare taak heeft gekweten kan blijken uit het feit, dat van de 16 aan gebodene stieren slechts 7 zijn goedgekeurd. Ontegenzeggelijk verdient het provinciaal bestuur den grootslen lof voor al de pogin gen, die het in het werk stelt, om den bloei var. den veeteelt te bevorderen te betreuren is het daarentegen dat de veehouders zeiven hun eigen belang niet beter schijnen te be grijpen. Zoo worden er nog verschillende gevonden, die hunne koeien laten dekken door niet goedgekeurde stieren niettegenstaan de zij met prijzen bekroonde of goedge keurde in hunne nabijheid hebben. Aan de Land- en Tuinbouwvereeniging te Vlijmen is door den minister voor dit jaar eene subsidie toegekend van 785. Voorts heeft Z.Ex. der vereeniging eene jaarlijksche tegemoetkoming van 50% toe gezegd in al de te maken onkosten indien de vereeniging in den geest des ministers wilde werkzaam zijn. Zijn wensch is, dat er door deskundigen op gezette tijden onderwijs gegeven worde in land- en tuinbouw. De Gebrs. Vhandelaars in leder en schoenmakersfournituren alhier, die, als verdacht van verduistering, zich in voor- loopige hechtenis bevonden, zijn op last van den officier van justitie te 's Bosch in vrij heid gesteld. Als curatoren in hunnen thans fallieten boedel zijn opgetreden de heeren Mr. J. Loeff, ad vocaat procureur te 's Bosch, en G. van Loon, handelaar in schoenmakersfournituren alhier. rantien. In de prijsnoteering is geen ver andering. Naar stroo blijft de vraag levendig er is echter weinig meer voorhanden. Het station Drunen zal voortaan heeten: Drunen-Heusden. Het' openb. minist. bij de rechtbank te 'sHertogenbosch heeft 5 jaren gevangenisstraf geëischt tegen zekeren S., uit Heusden, die zich op Nieuwjaarsdag hevig had verzet tegen de maréchaussées aldaar en een van hen ernstig verwondde. Tegen zes handlangers werd te zamen 11 jaar gevangenisstraf geëischt. Postzegels zijn een vrij algemeen gang baar betaalmiddel geworden; men denkt er niet aan, dat iemand eene betaling niet zou erkennen, waarbij het juiste bedrag, dat niet in bank- of muntpapier is saamteslellen, aan gevuld is met postzegels bij verzending per aangeteekenden brief. Vele handelaren wor den op die wijze echter met postzegels overvoerd en het was eene welwillendheid, dat de ambtenaren der posterijen die zegeltjes verzilverden. Daartegen is echter een streng verbod uitgevaardigd; post ambtenaren mogen slechts postzegels uitgeven niet inwisselen. Deze bepaling is nu weder een bureaucra tische maatregel, die strijdt met de behoefte en daardoor zich zelf wreekt, want ieder, die nu postzegels moet wisselen, vraagt kaarten voor postzegelinlage aan de rijkspostspaarbank en biedt die beplakt aan om direct daarop zijne inlage op te vorderen. Het verbod aan eene categoiie van ambtenaren om welwillend te zijn jegens het publiek, zal eene verster king van personeel aan de rijkspostspaarbank eischen en de zuivere statistiek over de Hollandsche spaarzaamheid gaat door deze onhandigheid te loor. Te Akkrum en omstreken hebben de bekende Spaansche kooplieden wederom eeni- ge beste koeien opgekocht en die verzonden over Rotterdam naar Bilbao. Daaronder waren exemplaren, welke f 340 hadden gekost. De logementhouder R. Kuipers te Akkrum, is mede vertrokken om de koeien naar de plaats der bestemming te bezorgen. Ook de heer K. Koopmans, te Akkrum, heeft met eenige Duitsche kooplieden 51 stuks koeien opgekocht, welke naar Weener, in Oost-Friesland, zijn verzonden. Deze koop lieden kochten alleen jonge en rijpe koeien en besteedden ongeveer f 200 voor elke koe. Het Friesche vee wordt in den vreemde zeer gezocht. In den vroegen ochtend van 4 Maart jl. mocht het den kommies dienstgeleider Van de Wiel en de kommiezen Kuiper en Van de Vrijhoef, te Leur gestationeerd, gelukken, tegen den welbekenden zeep- en zoutzieder P. G te Leur, bekeuring in te stellen wegens ongedekten uitslag van 360 kilogram zachte zeep, uit een tusschen Leur en Zwartenberg gelegen pand. Dinsdagavond is de machinist der staatsspoorwegen Korver, te Groningen, bij het oversteken der rails, door een rangeerenden trein gegrepen; hij geraakte onder de loco motief-'en is daaronder levenloos weggehaald. Het ongeluk moet aan eigen onvoorzichtig heid te wijten zijn. De man laat eene weduwe met 2 kinderen achter. Uit een opgave van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen blijkt, dat over de laatste twee maanden ruim 500 wagens en 6000 collis goederen aan de ver schillende stations staan, waarvan men de bestemming niet kent. Te Dorst, tusschen Oosterhout en Breda, ligt een zoogenaamde brandkuil, waarin naar verzekerd wordt - het water nog nooit bevroren is geweest, hoewel het in verbinding met slooten staat. Vooral des morgens stijgt daaruit damp op, en toen men gedurende den strengen winter eene hoeveel heid ijs er in wierp, smolt dit onmiddellijk. Er zal een onderzoek gedaan worden naar de oorzaak van dit verschijnsel. Tijdens de godsdienstoefening in de R. K. kerk te Poeldijk op Zondagavond had een ongeval plaats, dat een panischen schrik onder de kerkbezoekers veroorzaakte. Het plafond onder het koor viel voor een gedeelte met een hevig geraas naar beneden, gelukkig zonder iemand te treffen. Door den schrik bevangen vluchtte elk zooveel mogelijk naar voren en uit de kerk. De geestelijke trachtte door geruststellende woorden de menigte tot kalmte te brengen, doch kon zich door het tumult niet doen verstaan, vooral door de vele gillende en roepende vrouwen. De organist slaagde beter door een paar krachtige accoorden op 't orgel aan te slaan waardoor de rust werd hersteld en de dienst voleindigd werd. Velen echter keerden met een bleek gezicht huiswaarts. Wegens poging tot moord is door de arrondissements-rechtbank te Maastricht tegen den 34jarigen J H. Leunissen hij noemde zich Rinaldo Rinaldinieen gevangenis straf van 10 jaren geëischt, terwijl dezelfde rechtbank voor denzelfden zondaar, wegens diefstal, nog 3 jaren gevangenis extra eischte. Reeds op löjarigen leeftijd werd Leunissen tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld, later 2maal wegens bedclarij-gevonnisd, vervolgens kreeg hij in Duitschland 3 jaar kruiwagen- straf en vervolgens in hetzelfde land 18 maanden tuchthuisstraf. De directie der kandijfabriek „Java," te Rozendaal, heeft een huis gehuurd, waar de kantoren voorloopig worden gehouden. Het personeel blijft in dienst. Met het opbouwen zal dadelijk na de re geling van de zaken worden begonnen. De nieuwe fabriek zal grooter zijn en beter ingericht. Bij de puinhoopen der afgebrande fabriek houden maréchaussées nog de wacht. Het vuur is uitgedoofd. Door eenige liefhebbers zijn van dien brand goed geslaagde photographien genomen. Op de hoogte van het Hemelrijk, te Amsterdam, maakten Maandagochtend twee beschonken juffrouwen zoo'n schandaal, dat de bewoners 't noodig oordeelden de politie te ontbieden. De arrestatie van het tweetal ging echter met groote moeielijkheden gepaard en men moest er mede eindigen haar op een handkar te laden, waarop ze, onder een groo- ten toeloop van nieuwsgierigen, naar de Ou de brug werden overgebracht. De zoon van een der jufters, een 16jarige jongen, die zijn best deed om de verhitte gemoederen tot kalmte te brengen, werd door zijn moeder al heel onheusch behandeld want zij pakte hem bij het hoofd en beet hem een stuk vleesch uit de wang. De stumpert moest in het Gasthuis worden ver bonden, Een logeergast, die hun zal heugen! Te Helden (Limburg) heeft deze week een treurig voorval plaats gehad. Een rondreizend kramer, die met zijne vrouw bij een landbou wer den nacht doorbracht, heeft in een aanval van razernij zijne vrouw, den landbouwer diens zoon en twee kinderen (een dezer laat sten levensgevaarlijk) met het deksel eener kachel deerlijk mishandeld en wonden aan het hoofd toegebracht. Ook een buurman die ter hulp snelde, kreeg een hevigen slag op het hoofd. Met moeite gelukte het ein delijk den woesteling handen en voeten te binden, totdat hij weer bij zinnen was. Toen werd de politie van de zaak in kennis gesteld. Aan het station Etten—Leur is 's avonds ten ruim half negen ure, door den van Ro zendaal komenden personentrein no. 151 een man aangereden en onmiddellijk gedood. Te Lemmer waren Dinsdag twee broe ders, 10 en 12 iaar oud, zoons van een aldaar wonenden visscher, bezig met schuitje varen op een aan de kust drijvende ijsschots. Het ongeluk wilde dat de schots afdreef en de jongens, geen kans ziende zich te redden, dreven met de zwakke ijsklomp in zee. Het onstuimige weder van den nacht in aanmerking genomen, zijn de beide knapen zonder eenigen twijfel omgekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben een of meer dieven een bijna onge looflijk brutaal stuk uitgehaald door in te breken in het houten woonhuis van den heer Dixon, aan het Kattelaantje en dicht bij het Vondelpark onder Nieuwer-Amstel gelegen. Het huis ligt nagenoeg geheel in een tuin en vrij wel afgezonderd. De bewoners konden nauwelijks een half uur naar bed zijn geweest toen de inbrekers hun bezoek brachten en bijna het geheele huis doorgingen, niet alleen in de keuken, waarvan zij de deur open trokken, maar zelfs in de slaapkamer waar het echtpaar te bed lag. Zij doorzochten dc kleedingstukken van man en vrouw en haalden daaruit twee beurzen, waarvan de eene met f 30. De papieren uit den zak van een overjas lieten zij op den grond liggen. Verder namen zij uit de slaapkamer nog mede een flacon met gouden dop, het gouden horloge van den man en een ring met sleutels. In de volgende kamer, die in den tuin uitziet, doorzochten zij de linnenkast en een hangkast en smeten den inhoud in wanorde over den vloer. Om licht te hebben bij het werk staken z:j in de keuken de lamp aan, welke 's morgens nog brandende werd gevonden. Zelfs het kippenhok lieten zij niet met vrede, verbraken de sluiting en lieten de kippen vrij. Zonderling genoeg werden de bewoners, van het gezin van den heer Dixon, die bediende is op een effectenkantoor, niet wakker. Alleen de juffrouw, die als commensaal de zijkamer in huur heett, heeft gerucht gehoord en zelfs gemerkt dat men aan haar kamerdeur mor relde. Zij schijnt echter zoo ontdaan te zijn geweest dat zij zelfs later niet heeft durven roepen. Daardoor werd het misdrijf eerst des morgens ontdekt en aan de politie bekend gemaakt, die nog zoekt, maar in den blinde. Uit Amsterdam wordt gemeld: Een gevaarlijke en bij de justitie wel be kende inbreker viel Donderdagavond in han den dei politie. Voor de factory der firma Van Gend Loos, aan de Prins-Hendrikkade (Haringpakkerij) was namelijk een vrachtwa gen met stukgoederen aangekomen. Bij het afrijden van de glooiing had r!e koetsier een paar mannen van verdacht voorkomen onder de lantaarn gezien, en hield die in het oog. Toen hij den bok afgleed, zag hij, (en hij maakte er zijn makker juist opmerkzaam op\ dat een der beide mannen eene doos van den wagen stal en aan zijn handlanger over reikte, die er mede aan den haal ging. De wakkere kleine koetsier zette den dief onmiddellijk na, die, ziende dat er onraad was, de doos met schoenen wegwierp. De koetsier haalde hem echter in, pakte hem in de kraag van zijne jas, en wist door het roepen van «houdt den dief» een paar per sonen tot hulp te doen toeschieten, waarbij Over de maand Februari 1891, te WAALWIJ K. Gevallen regen. Nihil. Vorig jaar Febr. mill. Verschil -f- mill. Regendagen. Nihil. Vorig jaar Februari 1. Verschil -f- 1. Vorst 8 en 9 Februari. Nog middermaand eenige dagen vorst in den nanacht. Mist 5. 6, 14 21 Februari. In het laatst der maand 6 schoone dagen. Windkracht gemiddeld 2/i0. Windrichting. N. 4, 17. O. 8, 9, 18, 19 a 22, 24, 25, 27, 28. Z. Niet. W. 14. N.-O. Niet. N.-W. 5, 12, 13. Z. O. 7, 23, 26. Z.-W. 1, 2, 3, 6. 10, 11, 15, 16. Gevallen regen van 1 Maart 1890 tot 1 Maart 1891 6995/i6 mill. Regendagen van l Maart 1890 tot 1 Maart 1891 121. m wi I KAATSHEUVEL. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren werd ge durende de maand Februari 1891: Ingelegd f 797,33; Terugbetaald f 950,11. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 823. De graanhandel, die jaren lang in onze gemeente op gioote schaal gedreven werd en dikwijls tot grooten bloei kwam, werd den laatsten tijd in 't geheel niet meer door een inwoner uitgeoefend. Met genoegen kunnen wij thans mededeelen, dat de heer A. Sonneveld zich eerstdaags als graanhan delaar hier zal komen vestigen. Hij heeft het graanpakhuis aan de haven, behoorende aan den heer J. B. Timmermans Wz., gehuurd. Wij wenschen ZEd. het beste succes op zijne onderneming, die zeker de scheepvaart in onze haven zal bevorderen, en aan velen gelegenheid, zal verschaffen om geld te ver dienen. Bij beschikking der arrond. rechtbank te 's Bosch is de zaak ca. Senderman ver wezen naar de terechtzitting, met bevel van gevangenhouding en tevens benoemd als toegevoegde raadsman Mr. J. A. Loeff, adv. procureur aldaar. De zaak zal Donderdag 19 dezer dienen. De handel in kalfvee was sedert de vorige^ noteering wel iets levendiger, maar de prijzen gingen niet vooruit. Voor België werd weinig gekocht, waardoor de gemaakte prijzen Jager waren. Voor de le qual. werd f250 a 280 en voor de 2e qual. f195 a 230 besteed. Weikoeien werden meer aangebo den dan gevraagd, waardoor de handel van weinig beteekenis was. Vette koeien voor dadelijke behoefte 68 a 72 ets. per Kg. schoon, vette varkens 48 a 50 ets. per Kg. Hooi. De handel blijft zeer traagwel blijven de persen in werking, doch de ver zendingen betreffen meest aangenomen leve-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2