Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. het tarief te herzien, onafhankelijk van an dere natiën, en het meer in overeenstemming met de hedendaagsche voortbrenging en con- sumtie te brengen. Daartegen is niets te zeggen, mits het niet geschiede in protec- tionistischen geest. Het moet een soort van normaliseering, geen algemeene verhooging zijn. Ook met onze accijnsen kunnen we nu meer in vrijheid rondspringen. Misschien is er aanleiding, om ze van artikelen van dage- lijksche behoefte over te brengen op zooge naamde weeld-artikelen, waarbij dan vooral gelet moet worden op de waarde. Bijvoorb.: vindt de regeering termen om den bieraccijns te doen vervallen en het bedrag op den wijn te leggen, er is reden om dat aan te bevelen, met dien verstande, dat men niet van het fleschje médoc, waarop de kleine burgerman zijn gezin bij feestelijke gelegen heid onthaalt, hetzelfde bedrag neemt als van de bourgogne des meer geroutineerden fijn proevers. Alzoozijn er motieven aan te geven, die ons verouderd tarief van invoerrechten voor een herziening in aanmerking doen komen, men doe het, maarmet de meest mo gelijke omzichtigheid. Zet men één stap op de gevaarlijke helling van het protectionisme, dan zijn de volgende onvermijdelijk, omdat, wat den een wordt gegeven, den ander niet geweigerd kan worden. En zoo van lieverlede zou op allen een zware last neerkomen. jjaJ! In Parijs heelt de berg Zondag ook weer een muisje gebaard 't is bij de wedrennen te Auteuil alles kalm afgeloopen, er waren meer nieuwsgierigen buiten de terreinen der wedrennen dan er op, dank zij ook den regen. Er waren bij slot van rekening op de terreinen meer rust- en ordebewaarders dan kijklustigen. De hooge oomes der politie hadden te beschikken over 700 agenten in uniform behalve dezulken, die de gewone diensten vervulden 150 agenten in burger- kleeding en 6ü0 „gardes municipaux." De „pari mutuel" vond niet plaats en de celwa gens, die allerwegen op rijlustigen wachtten, konden ongevuld naar Parijs terugkeeren een „victoire faute de combattants" dus. Misschien vinden de heeren afgevaardigden er nu wel een loopje op om hun populariteit en hun eer tevens te redden; zij zijn er eigenlijk dood onschuldig ingeloopen, als zij hadden kunnen vermoeden welk een storm zij door de tenuitvoerlegging van hun zede lijkheids begrippen zouden wekken, zouden zij zich met het zaakje gewis niet hebben beziggehouden. Men moet geen slapende honden wakker iuaken en zoo 'n dobbelende Parijzenaar of liever 500,000 van die wezens zijn nog veel erger dan genoemde viervoe ters 't Gaat voor de kamer nu maar om haar populariteit voor 't oogenblik of haar prestige voor de toekomst. In tegenstelling met de jongste gunstige berichten omtrent den loop der Engelsch- Portugeesche onderhandelingen verklaart thans „the Times,* dat geen overeenstemming is verkregen. Engeland blijft aandringen op uitvoering der conventie van Augustus en wil den 33sten graad oosterlengte als grens van Manicaland zien vaststellen. De Portu- geesche regeering weigert dit, en blijft be weren, dat haar tractaat met Gungunhana rechtsgeldig is, terwijl Engeland deze rechts geldigheid niet erkent. Parnell houdt weer redevoeringen in Ier land en heeft veel succes. Zondag was hij te Newry, waar een votum van vertrouwen in zijn persoon werd aangenomen. Daartegen over staat, dat zijn partijgangers O'Connor, O'Cully, Redmond en Harrison vóór hun vertrek naar New-York te Queenstown alles behalve vriendschappelijk werden ontvangen, zoodat de politie hen te hulp moest komen. Een verzoening tusschen Bismarck en Duitschland's keizer, gunstbetooningen van dezen laatste ten aanzien van Von Waldersee, den ex chef van den generalen staf, en de ongenade van Von Caprivi, ziedaar in weinige woorden een massa opzienbarend nieuws, dat tot breedvoerige betoogen en verhandelingen aanleiding zou geven als 't waar was. Maar 't is alles fantasie in die mededeelingen en bijna geen waarheid. Bismarck zou namelijk indirect wel pogin gen tot verzoening met den keizer hebben laten doen, maar ongelukkig zouden die mislukt zijn; de mogelijkheid, dat hij zijn oude posten weer zou innemen, zien we door niets opengesteld; wel zou 't kunnen zijn, dat hij binnen een niet al te ver verwijderd tijd perk zitting kwam nemen in den rijksdag voor Geestemunde. Ook staat den vorst voor zijn verjaardag 31 Maart— een eerbetui ging te wachten in den vorm van allerlei feesten o. a. een fakkeloptocht, uitgaande van de burgers van Hamburg, van welke stad Bismarck eereburger is maar dat is dan ook alles en reden om daarover hemel en aarde in beweging te brengen, zien we niet. Pruisen's minister van financien, Miquel, heelt Zaterdag in den landdag een schitte rende overwinning behaald. Het belangrijkste door hem ingediende wetsvoorstel, dat be treffende de herziening der inkomstenbelasting, is aangenomen met 308 tegen i69 stemmen, eene meerderheid, die bijna zonder wederga is in de annalen van den landdag. De vertegenwoordigers der particuliere mijnindustrie zijn Zaterdag te Berlijn saam geweest en zijn tot het besluit gekomen, dat de eischen van de mijnwerkers in de ver schillende kolendistricten van Duitschland, overdreven zijn en gelijk staan met eene laakbare poging om eene algemeene werk staking uit te lokken. De grieven, door de werklieden gereleveerd, achten zij gefingeerd en tot toegeven zijn ze in geenen deele ge neigd. Wie heeft in deze het recht aan zijn zijde? Wellicht zouden beiden stappen tot toena dering moeten doen; de een zou zijn eischen wat lager moeten stellen en de ander zijn oor er niet geheel voor moeten sluiten: hard tegen hard, werkt doorgaans weinig uit. Zondag heeft de bevolking van het Zwit- sersche kanton Tessin zich moeten uitspreken over het voorstel tot grondwetsherziening zooals de constituante dat heeft ontworpen. De liberalen zijn er tegen, doch de conser vatieven of clericalen zijn er voor en achten het voorstel ook voor de liberalen aannemelijk. Politieke agitatie is er niet te bespeuren geweest. Bijna alle Italiaansche bladen spreken met ingenomenheid over de wijze, waarop het nieuwe ministerie in de kamer is opgetreden. Met name wordt de hoffelijke taal van Di Rudini, ook tegenover zijn tegenstanders, geprezen, tegenover de snijdende brutaliteit die Crispi placht te ontwikkelen. Een storm van verontwaardiging, die voor een goed deel ook het gevallen ministerie Crispi treft, steekt op in Italië wegens de gruwelen, die aan het licht zijn gekomen omtrent hef wanbeheer in Massowah. Als ware bandieten hebben regeerings-ambtenaren daar huisgehouden, en het schijnt geenszins overdreven, dat honderden, meest tamelijk welgestelde inlanders daar geheel onschuldig den dood hebben gevonden, louter als slacht offers van de hebzucht der Europeesche in dringers. Als hoofdschuldigen worden aangewezen het (voortvluchtige) ex-hoofd der politie, lui tenant Livraghi, en diens secretaris, de zich in arrest bevindende Cagnasi. Zaterdag kwam de zaak voor de kamer. De afgevaardigde Colajanni verlangde drin gend om opheldering. In antwoord daarop verklaarde de minister-president Di Rudini, dat een streng onderzoek zal worden inge steld en de schuldigen gestraft zullen worden, welke ook hun rang zij. Luitenant Livraghi komt inmiddels, in eene aan de dagbladen gezonden memorie, op tegen de beschuldiging, dat de gruwelen op zijn last en te zijnen voordeele geschiedden. Hij verzekert, dat zij van „hoogerhand" wer den gelast, ten einde op deze wijze de lieden, die het bestuur in den weg stonden, te doen verdwijnen. Voorts deelt hij mede, dat niet alleen enkele personen, doch gansche troepen inlandsche soldaten, te zamen ruim 800 zegge achthonderd aan wier trouw men twijfelde, op deze wijze zijn uit den weg geruimd. Wachten wij het door het ministerie be loofde onderzoek af. Volgens berichten uit Iquique hebben de troepen van president Balmaseda te Pasa al- Monte, niet ver van die stad gelegen, ander maal eene nederlaag geleden. De geheele provincie Tarapaca is thans door de congres partij in beheer genomen. Te Iquique is de rust hersteld. De Argentijnsche regeering heeft ten laat ste toch tot het uitschrijven eener nationale leening besloten, en wel ten bedrage van 100 millioen piasters tot een koers van 75 en rentende 6 percent. Drie dagen zal de inschrijving zijn geopend. Gedurende dien tijd zijn alle betalingen gestaakt. Men heeft alle hoop, dat de crisis hiermede tot een einde zal kunnen gebracht worden. Vele leden der kamer, die bij de wedren nen te Auteuil tegenwoordig waren gaven den wensch te kennen, de zaak opnieuw in de kamer ter sprake te brengen, zoodat een voorstel te wachten is, waarbij de kamer verklaart terug te komen op de stemming, na de interpellatie van Paulinier en haar ver trouwen uitspreekt in de regeering voor haar beleid om de nationale paardenfokkerij aan te moedigen. In verband met de verklaring der regeering, dat wedrennen de fokkerij aanmoedigen en dat de wedrennen met ge heel verbod van wedden spoedig zouden wegkwijnen, zou door deze dagorde aange geven worden, dat de kamer het wedden wil toelaten, zonder de wettelijke bepalingen tegen hazardspel te wijzigen. Er heeft den 24sten Februari een hard nekkig gevecht plaats gehad te Diena, aan den Niger. Eene sterkte is door de Fran- schen stormenderhand genomen. Zeshonderd opstandelingen, onder welke de aanvoerder zijn gedood. De Franschen hebben een verlies geleden van elf man aan doóden en van verscheidene aan gewonden. Eenige van de goederen van den heer Smit Baring verdreven pachters uit Tippe- rary hebben aan Parnell een request ver zonden, waarin zij, als soldaten der Iersche zaak, om ondersteuning vragen uit het fonds, dat te Parijs berust. De commissie uit den reedersbond heeft op een vraag van den secretaris van den zeelieden- en stokershond Wilson ge antwoord dat allen, die in dienst van den reedersbond willen treden een bewijs van goed gedrag, door dien bond afgegeven, moe ten kunnen toonen. De mijnwerkers uit de mijnen van Seaham en Rainton Durham bezittingen, van lord Londenderry staakten Zaterdag het werk, als protest tegen de uitzetting var. eenige mijnwerkers der Silksworthmijn uit hunne woningen. Het werk aan die mijnen staat nu geheel stil, en 6000 mijnwerkers zijn dientengevolge zonder werk. De Duitschers gaan ook niet zachthandig te werk waar ze de „blauwen" te bestrijden hebbeninderdaadons gedrag op Atjeh steekt bij wat we zoo van anderen lezen, nogal zoo kwaad niet af. Nu wêer heeft rijkscommissaris Von Wiss mann het noodig geoordeeld in Oost-Afrika den stam der Kibosho's te tuchtigen, die het aan de handelskaravanen lastig plachten te maken. Naar het „Berliner Tageblatt" mededeelt werden daarbij 6000 stuks vee, veel ammu nitie en een groote vooraad ivoor buit ge maakt 200 krijgslieden der Kibosho's vielen in den strijd60 werden gewond en 50 ge vangen. Van de Duitsche colonne vielen 2 zwarte soldaten en werden 15 man gewond, onder welke 2 Duitsche onderofficieren. De vijand had eene sterke positie ingenomen. Na afloop heesch men, op verzoek der be volking, de Duitsche vlag en keerde naar de kust terug. De socialisten te Berlijn zijn druk be zig met onder elkaar te twisten over den Meidag. In eene groote vergadering is be sloten, vast te houden aan het oorspronkelijk denkbeeld om op 1 Mei allen arbeid te laten rusten en zich niet te storen aan de socia listen in den rijksdag, die het wenschelijker achten den Meidag te houden op den eer sten Zondag in die maand. I)ie patijgenoo- ten zeggen, dat het toch alleen te doen is om eene gemeenschappelijke demonstratie ten gunste van een werkdag van acht uren, der halve om eene demonstratie die evengoed op Zondag kan plaats hebben, terwijl alsdan geen werkman er van wordt tegengehouden met het oog op verlies van een dag loon of ongenoegen met den werkgever. De vergade ring was echter van oordeel, dat socialisten geene autoriteiten moesten gaan aankweeken, gelijk hunne partijgenooten, die thans in den rijksdag zittenschenen te willen worden. Er werd dus besloten, den len Mei niet te werken. Daarentegen hebben de socialisten te Al ton.! besloten, den len Mei te arbeiden en de demonstratie op Zondag te houden ter wijl Vt gedeelte van het loon, hetwelk zij op 1 Mei verdienen, ten nutte der partij zal wor den besteed. Naar men met zekerheid verneemt, zal de keizer aanstaanden Zaterdag de deputatie uit de Elzas-Lotharinger volksvertegenwoor diging bij zich ontvangen, die hem het be kende adres zal aanbieden. Het Duitsche eskader ankerde Zondag op de reede van Augusta bij Syracuse, tegen over een afdeeling eer Italiaansche vloot, en wisselde saluutsalvo'swaarbij de Duitsche vice-admiraal het Italiaansche vlaggenschip bezocht. Minister di Rudini deed de gezanten in het buitenland aanschrijven, dat hun dit jaar 10 pCt. minder uitgekeerd zal worden den consulaten wordt 3 pCt. gekort, het ministerie zelve 10000 lires. De Herald c bevat een heftig artikel tegen de thans heerschende Amerikaansche regee- ringspartij, waarin de congresleden politieke knoeiers en dievenbende genoemd worden. Het heet daarin, dat het uiteengaande con gres onbeschrijfelijk veel kwaad heeft ge sticht, door het vermorsen van over de dui zend millioen dollars en door het vervangen der vroegere groote jaarlijksche overschotten door kolossale chronische tekorten ondanks de drukkende en krankzinnige nieuwe lasten op het volk en de zoogenaamde hervormin gen die erger zijn dan de te genezen eu velen. De „Herald" constateert een daaruit geboren intensief gevoel van angstsedert 1876 niet waargenomen. Geldbelegging en speculatie zijn beiden dood. Iedereen wan trouwt den toestand vreest eenen „krach" en onttrekt zijne beschikbare contanten. Geen wonder dat de toestand der banken wekelijks zwakker wordt. Het heet in beurskringen alhier, dat de Murietta-zaak in den loop der week zal geregeld worden. WAALWIJK, 11 Maart 1891. Het uitvoerend bestuur voor de ten toonstelling heeft zijne werkzaamheden aanvaard. Maandagavond heeft het eene vergadering gehouden. Tot secretaris is benoemd de heer J. A. van Bokhoven. Het zal zich in de eerste plaats bezig houden met de samenstelling van het eere- beatuur. De tentoonstelling zal gehouden worden in de maand September. Beroepente Waalwijk ds. J. Dommisse Cz. te de Leekte Besoijen ds. W. Willems, te Yzendoorn. Is het Hblad wel ingelicht, dan heeft de minister Bergansius, bij het overleg met de commissie uit de tweede kamer, op geen enkel hoofpunt van zijn wetsvoordracht toe gegeven. Uit Tilburg wordt gemeld De vergadering, door belanghebbenden al hier gehouden, met het doel de sterke con currentie van de bierbrouwerij der paters trappisten tegen te gaan, werd door vele bierbrouwers uit deze en omliggende gemeen ten bijgewoond. Voorloopig werd er een comité gevormd, en besloten de bierbrouwers uit de provincie Noordbrabant uit te noodi- gen tot het bijwonen eener vergadering, die heden te 's Bosch gehouden wordt en waarin de zaak nader zal worden behandeld. Te Loonopzand hebben de groote hout- verkoopingen dit jaar door elkander goede geldsommen opgebracht. Niet slechts de gave sparren, die voor gerief en timmerhout ge bruikt worden, vonden grage koopers, maar ook de minder gave, die tot brandhout moes ten dienen, waren gewild. Naar qualiteit en dikte brachten op de laatste verkoopingen de ga'-'e sparren van 15 tot 4-0 cent per stuk op, de minder gave van 71/2 tot 25 cent, boon en hopstaken f 1.50 a f2.50 per 100. Ook het brandhout was duur, vooral de droge takkebosschen, die voor f5 k f5.50 per 104 stuks aan de bakkers afgeleverd worden. Te Roermond zijn Zaterdag 5 veld-artille- risten van dat garnizoen in arrest gesteld, beschuldigd van diefstal, gepleegd in de can- tine. Zij zullen naar den krijgsraad verwezen worden. Te Zaandam is in de stoomwasscherij en bleekerij van de firma Latenslein en Van de Stadt, de machinist Zeulevoet, bezig zijnde met de in vollen gang zijnde machine te smeeren, beklemd geraakt tusschen den stang en het kamrad. Hij was oogenblikkelijk een lijk. Omtrent de arrestatie van een gevaar lijken dief en inbreker te Amsterdam, had men zich door den klank der woorden laten misleiden. Niet Lavertu, maar Afourtit, mede een oude klant der justitie was geknipt. Men bemerkte deze naamsverwarring eerst, toen de commissaris van politie den arrestant den volgenden dag in verhoor nam. De rechtbank te Verviers heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van Joseph Meijers, gewoond hebbende te Maastricht en vier andere personen, beschuldigd van frau- duleuzen invoer van gedistilleerd. De beklaag den zijn veroordeeld, ieder tot eene gevan- genisstraf van een jaartot betaling van f340.000 aan verschuldigde rechten, tot eene boete van f 3.400.000 en in de kostenboete en kosten bij lijfsdwang voor den tijd van 9 maanden te verhalen. Een Duitscher, op weg naar Amerika nam Vrijdagavond te Amsterdam zijn intrek in het logement „Du Nord," op den hoek van de Prins Hendrikkade en de Martelaars gracht, en begaf zich, na de waarde, die hij bij zich had, aan den eigenaar ter bewaring te hebben gegevenvroegtijdig naar zijn slaapkamer. Omstreeks 3 uur in den nacht bemerkte de schoonvader van den hotelhou der, die op eene kamer naast die van den Duitscher logeerde, dat het houten beschot tusschen beide kamertjes brandde. Terstond maakte hij de huisgenooten wak ker en snelde naar de kamer van zijn buur man, die door den schrik zoo ontsteld bleek, dat hij, in plaats van den brand te blusschen, de binnentredenden met zijn mes te lijf ging, en eenigen hunner, gelukkig niet ernstig, ver wondde. Ook eenige politie-agenten en een commandeur der stadsreiniging schoten toe, tegen wien de Duitscher zoo te keer ging, dat de agenten verplicht waren, hunne sabels te gebruiken, waardoor de woesteling eenige verwondingen kreeg. De gekwetsten zijn in het Binnengasthuis verbonden en de duitscher is ter beschik king van de justitie gesteld. Aanvankelijk meende men dat de man in een vlaag van krankzinnigheid het bed in brand had gestoken, maar den volgenden ochtend was zijn toestand zoodanig, dat dit vermoeden verviel. Aangaande de oorzaak van den brand bleek niets zekersmaar sommige aanwijzingen doen vermoeden dat de logeergast in bed heeft liggen rooken. Het brandje is gelukkig zoo snel gebluschtdat de schade zeer klein is. De politie te Arnhem heeft reeds een goede vangst gedaan. Den laatsten tijd wa ren er herhaaldelijk bij haar aangiften inge-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2