Nummer 23 Donderdag 18 Maart 1891. 14e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Bekendmaking'. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON Se Goudsmid vaa Wesnea. UITGEVER: Waalwijk. en Liiïiffislntiilsclii' fora, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprij.*' per 3 maanden f 1.00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De gedeputeerde staten der provincie Noord-Brabant; Gelet op art. 71 in verband met art. 73 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. no. 37), zooals deze. bij art. VII der Additioneele artikelen der Grondwet zijn gewijzigd, Noodigen de inwoners der provincie Noord- Brabant, die elders in 's Rijks directe belas tingen zijn aangeslagenuit, om daarvan vóór den eersten April a. s. aan hun college te doen blijken, door overlegging van aanslagbiljetten of uittreksel uit de ko hieren van de grondbelasting over 1891 en van de personeele belasting en het patentrecht over 1890/91, ten einde daarop worde gelet bij het opmaken van de lijst der hoogst aangeslagenen, verkiesbaar tot leden van de eerste kamer der staten-generaal. 's Hertogenbosch, 6 Maart 1891. De Gedeput. Staten van Noord-Brabant, (get.) P. J. Bosch van Drakestein. De Griffier, Sprengers. Afgekondigd en aangeplakt door het ge meentebestuur van Waalwijk, den 10 Maart 1891. Het gemeentebestuur voornoemd. dat die gerechtigden zich daartoe behooren aan te melden ten raadhuize alhier. Bij de inschrijving in het register moet door hen, die niet in deze gemeente geboren zijn, de akte van geboorte of doop van den belanghebbende, benevens voor zooveel be treft de gepen sionneerden ten laste van de Nederlandsche staatsbegrooling en van het weduwenfonds voor burgerlijke ambtenaren, de akte van inschrijving van het pensioen vertoond worden. Waalwijk, 14 Maart 1891. Burgemeester en wethouders voorn. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; Gelet op het koninklijk besluit dd. 16 Februari 1891, (Stbl. no. 30), houdende be palingen nopens het afgeven der „attestatien de vita" aan gepensionneerden enz.; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gerechtigden tot de ontvangst van pensioenen, wachtgelden, onderstanden, lijf renten, toelagen van broeders der orde van den Nederlandschen Leeuw en soldijen van ridders der Millitaire Willemsorde enz. enz., moeten worden ingeschreven in het register, bedoeld bij art. 3 van voormeld koninklijk besluit; 17. VI. DE VOORSPELLING. Die is tot iets grooter3 bestemd, zei een oude heidin die in de nabijheid onder de menigte stond op een profetischen toon; gij hebt uw fortuin van de liana gewezen, om de sterren na te zien en een kroon te verwerven. Laat uw rechterhand eens zien, ging zij nadenkend voort, want gij zijt niet wat gij schijnt. Max aarzelde om aan dien wensch te voldoen, maar de smid zei tot hem: De oude verstaat de kunst om uit de hand te lezen, luister wat zij zegt, het kan nooit kwaad den raad van de slimme oude aan te liooren. |De heidin nam de hand van den jongen man en" schudde het hoofd. Lang beschouwde zij de dooreenloopende lijnen, alsof zij niet vertrouwde wat zij zag. Daarop nam zij Max ter zijde, om de nieuwsgierigen niet te laten hooren, wat zij tot hem sprakhare oogen 6perden zich wijd open en schitterden van een zonderling vuur. De levenslijn is lang en sterk geteekend, zeide zij, en zij voert opwaartszij komt uit een donkeren nacht, maar de nacht zal in helderen dag veranderen, wanneer gij het doel bereikt, waarnaar gij streeft. Bewaar trouw wat gij in uw hart draagt, houd u aan het kruis, dan zal het kruis u beloonen. Er was iets bijzonder plechtigs in de stem der oude vrouw, en haar blik scheen zich thans in de gelaatstrekken van Gundacker te verdiepen, het scheen alsof zij meer wilde zeggen, hem iets vragen, maar dat de moed daartoe haar ontbrak. Hare hand, waarin zij nog die van Gundacker vasthield, begon te beven. De haren zijn licht, mompelde zij plotseling, alsof zij aan hare ge dachten woorden gaf, dat is zijn voorhoofd, dat zijn zijne oogen. „Hef uw zwaard nooit op tegen een Starhemberg Doe dat nooit. De kracht ver laat mij, ik kan niet in de toekomst zien, wanneer de gedachten aan het verledene mij bestormen. Doe het om den zegen eener oude vrouw, hef Gebeurtenissen, niet van overwegend be lang voor de algemeene politiek van ons we relddeel, maar wel voor de betrokken staten in 't bijzonder, ziedaar waarover de kro niekschrijver van den dag op 't oogenblik heeft te berichten. Over de qualiteit van het politieke nieuws moge dus zoo bijster niet te roemen vallen, over de quantiteit valt niet te klagen. 't Was Zondag te Auteuil drukker dan vóór 8 dagen, maar de minnaars der wed denschappen waren weinig talrijk. Ook de gewapende macht was minder aanzienlijk in getal, alles te zamen genomen een 600 man. Bij het derde nummer werden er een viertal bookmakers geknipt, die bedaard hun gang gingen. De heeren werden per as naar Parijs gebracht en hun arrestatie wekte nogal eenig opzien, zonder evenwel tot incidenten aan leiding te geven. De aangelegenheid betref fende het wedden zal wel spoedig geregeld worden, de commissie is met de voorberei ding ernstig bezig. Tot bespreking der douane-tarieven is 't Zaterdag nog niet gekomen in Frankrijks ka mer men zegt dat de regeering eenige wij zigingen wil brengen in het tarief der com missie, dat haar wel wat al te kras leek. In zake het Engelsch-Portugeesche geschil is bevestiging ontvangen van bet bericht, dat een kleine Britsche stoomboot, die de Lim popo opvoer met geweren en ammunitie voor de Engelsche Zuid-Afrikaansche maatschappij, door eene Portugeesche kanonneerboot is ge nomen en als prijs naar de Delagoabaai is opgebracht, eene gelegenheid dus weêr tot het wisselen van verscherpte nota's. In het lagerhuis verklaarde Fergusson, om trent deze zaak geen andere mededeelingen te hebben ontvangen, dan dat dit geschied was wegens het voeren van contrebande. In dien dit juist is, dan zal de vervolging haren loop moeten nemen, aangezien geene con ventie aan Engelschen het recht geeft tot het invoeren van oorlogswapenen langs die ri vier. Parnells manifest aan de Ieren in Amerika, slaat spijkers met koppen, 't is of Cromwell zaliger het heeft opgesteld, maar veel effect zal 't op broeder Jonathan ook wel niet ma ken, de anti-parnellisten hebben ook niet stil gezeten en wie weet of de mannen uit 't land van den dollar praktisch als im mer niet wetend aan wie te geven, hun beurs maar niet kalm gesloten houden In Duitschland is de dood van den leider van de katholieke centrum-partij het groote en veelbesproken feit van den dag en geen wonder. In den 79jarigen Ludwig Windthorst verliezen de katholieken van Duitschland hun kampvechter, den man, die groot en veelver mogend was ondanks zijn nietige persoon lijkheid, den man die Bismarck, den veel vermogende en machtigemenigmaal den voet schrap heeft gezet en meer dan een maal met de gunstigste resultaten. Onder Windhorst en we kunnen veilig zeggen door Windhorst, is de katholieke partij in Duitsch land tot de macht en het aanzien gekomen, die er nu haar deel zijn, die een Gossler ten val brengen en de regeering des Duitschen rijks menig uurtje van zorg en angst berei den. Met Windthorst is de centrumpartij niet gevallen, en zelfs zou 't onzinnig zijn uw zwaard nooit op tegen eer. Starhemberg. Ga met God, wij zullen elkander wederzien. Had Max er zich aanvankelijk tegen verzet om aan het bijgeloof genoegen te geven, thans voelde hij zich des te meer door de zonderlinge oude aangetrokken dat was geen kwakzalverij, dat was evenmin bijgeloovige vertooning; de zachte toon van weemoedige, treurige herinneringen klonk uit de woorden der oude, en gaf aan het oogenblik iets plechtigs. God verhoede dat ik ooit op onrechtvaardige wijze bloed zou vergieten, antwoordde Max wien de herinneringen uit zijn jeugd voor den geest kwamen. Ik zal aan uwe 'woorden denken. Maar gij zijt arm en zwak, neem dit goudstuk, niet als een aalmoes, neem het aan als een vrijwillige gave der dankbaar heid. De oude vrouw staarde den jongen goudsmid aan, alsof zij wilde beginnen te weenen. Dat is de milde hand, het gevoelige hart, mompelde zij. Zeg mij, waar zijt gij geboren Dat weet ik niet, gaf Max ten antwoord, ik heb mijne ouders nooit gekend. De oudé knikte. Uit donkeren nacht, zoo staat het in de hand geschreven. Zij nam het haar aangeboden goudstuk zag hem nog eenmaal aan, en verwijderde zich daar op plotselingalso f zij zich van dien aanblik moest losrukken, alsof zij vreesde iets te zullen verraden wat zij wilde verzwijgen. De indruk van dit tooneel drukte op Max als een zware last. Te vergeefs trachtte hij zichzel- ven te overtuigen, dat hij zich aan een dwazen droom overgaf, indien hij dacht dat deze vrouw het geheim zijner geboorte kon oplossen, dat dat gene, wat zij'uit zijne hand had gelezen, een ern stige beteekènis hebben en vervuld worden kon De betoovering van het geheimzinnige had hem omstrikt. De woorden der oude hielden hem des te meer bezig, daar zij een naam genoemd had. Het was inderdaad vrij zonderling, dat zij hem zoo ernstig op het hart had gedrukt om nooit het zwaard op te heffen tegen een Starhemberg meester Bockel had gezegd, dat de Starhembergen ook Gundacker heetten. De viouw kon zijn naam niet weten en het berouwde hem thans bijna, dat hij haar dien niet gezegd had. Maar was dit niet het toppunt van dwaasheid? Zou hij zich bedriegelijke luchtkasteelen bouwengeloof slaan aan ijdele droomen. die geen anderen grond hadden dan het gebeuzel van eene misschien reeds zwakhoofdige oude vrouw, die in zijn ge laat een toevallige overeenkomst met den een of ander uit het huis Starhemberg had gevonden wier «erbeelding aan bovennatuurlijke spooksels gewoon wasen wier beroep het was iedereen geheime dingen te zeggen Hij bestreed zijn drukkend gevoel, maar op zijn gelaat lag een in het oog vallende ernst, een zekere, verstrooidheid, toen hij, te Weenen terug- gekeurd aan meester Bockel verslag deed hoe men hem den onvoltooiden arbeid weer had ont nomen. En toen meester Bockel bij het verne men van het plotselinge vertrek der magnaten verbazing toonde, en uitriep dat vorst Lobkowitz dit terstond moest weten, verzweeg Max ook niet, dat hij des nachts reeds naar Weenen ge weest was, maar hij verzocht geen verdere vra gen te doen, daar de zaak van den brief het ge heim was van een derdedat hij niet mocht verraden. Bockel glimlachte tevreden, en zeiHet is braaf van u, dat gij ook zwijgen kunt, en er niet op snoeft, wanneer een prinses u haar ver trouwen 9chenkt. Nu was de beurt aan Max om zich te verba zen, dat hij zijn meester zoo goed onderricht vondmaar het gesprek werd afgebroken door de komst van een bediende, die Bockel een be vel overbracht van den vorst, om hem den knecht te zenden, die des nachts den brief had be zorgd- De bediende vertelde, dat er in den nacht groote dingen waren gebeurd, die hij slechts in vertrouwen mocht meedeelenMen liad den grooten goudmakerden Italiaan Borri, die op bevel van den Paus in hechtenis was genomen op het keizerlijk slot gebracht, en dit had den keizer het leven gered. Borri had namelijk ont dekt, dat de waskaarsen in het slaapvertrek van den keizer een vergiftigen damp uitwalmden, en had den keizer een tegengift gegeven. Men zegt, fluisterde de bediende geheimzin nig, dat het de Hongaren 2ijn, die aen keizer Historisch. Als belooning hierover be werkte de keizer, dat Borri, toen hij naar Rome werd gevoerd, een zeer zachte gevangenschap op den Engelenburg verkreeg, ofscnoon ae doodstraf reeds over hem was uitgesproken. te beweren, dat met Windthorst de gansche clericale organisatie valt, maar Windthorst's dood doet velen de toekomst voor de cen trumspartij vrij donker inzienWindthorst wist te schipperen en te laveeren, hij hield zijn schaapjes bijeen, de linker- en de rech- terfractie der katholieke partij mochten som wijlen eens vreemd doen, als 't er op aan kwam, kon de „kleine excellenz" toch op zijn medeafgevaardigden rekenen als wijlen Wallenstein op zijn Pappenheimers. Windthorst heeft zich over 't geheel weten te onthouden van een oppositie a outrance in vechten tegen de bierkaai zocht hij zijn kracht niet, omdat hij er geen nut in zag hij hield rekening met_ de gegeven omstan digheden zonder er zich maar bedaard bij neer te leggen Gods water over Gods akker te laten loopen, zooals men wel eens zegt. Hij streed, waar een overwinning mogelijk was, en overwinningen heeft hij dan ook be haald sinds hij na Hannover's annexatie, eerst in den landdag later in den rijksdag, als afgevaardigde optrad. Met groote pracht en praal heeft Duitsch- lands heerscher Zaterdag de afgevaardigden uit Elzas-Lotharingen ontvangen, tot hem gekomen om het bekende adres over te bren gen, verzachting in en zoo mogelijk ophef fing verzoekende van de dwangmaatregelen, 't Is of men de heeren te Berlijn door al die heerlijkheid heeft willen overbluffen, de hooge oomes waren in gala om den troon geschaard en alles ging in den vorm, maar het resul taat was nul op 't request, zooals trouwens te voorzien was. Na voorlezing van het adres deed de keizer in hoogst eigen persoon den heeren weten, wat hij in overleg met zijn raadslieden had goedgevonden te besluiten. De keizer noemde zich met de gunstige ge voelens van de delegatie bijster gelukkig maar betreurde het op 't oogenblik niets voor de heeren te kunnen doenhierna be ter misschien was de quintessens van 's kei zers slotwoorden en daarna konden de hee ren heengaan, 's avonds mochten ze komen eten en de keizer liet hen allen hoog leven, naar het leven hebben gestaan, en dat er beslo ten is een streng gericht over hen te houden. Max Gundacker werd bij vorst Lobkowitz ge bracht, en deze vernam van hem het eerste be richt van het plotselinge vertrek der Hongaren. Vorst Wenceslaus Eusebius Lobkowitz was in den volsten zin des woords een uitstekend mensch, van een deftig uiterlijk, rijk, mild, voor komend hij haatte den Spaanschen trots, die zich aan het hof wilde doen gelden zoowel als den zwaarmoedigen geest der dweepers; hij hield van vermaak, was steeds in een goeden luim, en een ervaren staatsman. Hij ontving Gnndacker met die vriendelijke welwillendheid van een grand9eigneur, die terstond de harten van min deren inneemt. Het bericht van het plotselinge vertrek der magnaten bracht hem in een ernstige stemming; hij ondervroeg Max of hij de reden hiervan kon vermoeden, of hij ook iets dienaan gaande had gehoord, en toen deze dit ontkennend moest beantwoorden, liet hij hem vertrekken met een geschenk en vriendelijken dank voor den dienst, dien hij had bewezen. Toer. Max hét paleis verliet, ratelde een reis koets de opene poort van het voorplein binnen en daarin bemerkte hij de prinses. Hij groette eerbiedigmaar was het de opgewondenheid waarin de prinses verkeerdeof herkende zij hem in het voorbijrijden niet terstond zijn groet bleef onopgemerkt, hij moest gelooven, dat de trotsche dame in de deftige koets hem had willen over het hoofd zien. Had de pracht van het paleis en van den stoet van bedienden hem doen gevoelen dat hij zich hier in een onbekende wereld bevond, de houding der prinse* maakte 'nera de gedachte gemakkelijk, dat bij een droom haddien hij in de werkplaats moest vergeten. Hij had geweigerd de banier van Tokoly te vol gen, hij nad aan den stillen arbeid in de smede rij de voorkeur gegeven en het lot had zijne wenschen vervuld. Jaren zouden voorbijgaan eer iets hem de afwisselende gebeurtenissen herin nerde, die bij zijn tocht naar het slot Liechten stein al zijne droomen hadden bezig gehouden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 1