BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. sprak met elk van hen en daarmee uit. De Elzas is duitsch en blijft duitsch en de pas- dwang wordt vooralsnog gehandhaafd zie daar de treurige of ten minste weinig op wekkende boodschap, die de heeren meebren gen. Een nieuw incident, een Italiaansch Ame- rikaansche quaestie ditmaal, rijst aan den staatkundigen gezichteinder. En het is van ernstigen aard Het betreft een tiental men- schenlevens. Men zal zich herinneren, dat eenigen lijd geleden te Nieuw-Orleans, in den Noord - Amerikaansehen staat Louisiana, een moord aanslag werd gepleegd op het hoofd der po litie en dat men toen eene samenzwering op het spoor kwam, waarin een aantal leden der Italiaansche kolonie betrokken waren. Vele Italianen werden toen gearresteerd en een gestreng onderzoek ingesteld, maar de rechtbank vond geen termentot veroordee ling en een vrijsprekend vonnis volgde. Dit nu verdroot een aantal, van de schuld der Italianen overtuigde burgers, en met de vlugheid om het recht in eigen hand te ne men, welke men daar nog uit den ouden ko lonisatietijd heeft overgehouden, togen ruim honderd man naar de gevangenis, braken die open, haalden er elf Italianen uit en hingen die op, na zes er van in de gevangenis te hebben doodgeschoten. Deze ongehoorde toepassing der Lynchwet in eene beschaafde stad veroorzaakt natuur lijk groote ontsteltenis, en de Italiaansche gezant te Washington is er dan ook dadelijk bij geweest om bij den minister van buiten- landsche zaken, den heer Blaine, zijn beklag in te dienen, vooral ook daarover, dat de plaatselijke overheid niet krachtiger is opge treden. Blaine gaf dadelijk toe, dat het ge beurde afschuwelijk was, en beloofde onmid dellijk met president Harrison maatregelen van redres te zullen beramen. Tevens tele grafeerde hij aan den heer Nicholls, gouver neur van Louisiana, om ophelderingen no pens den betreurenswaardigen moord. „Onze verdragen met eene bevriende mogendheid als Italië" dus schreef hij „moesten aan de onderhoorigen dezer natie, die zich in Amerika gevestigd hebben, bescherming van leven en eigendom waarborgen. De president betreurt het dan ook zeer, dat burgers van New-Orleans, de bevoegdheid en eerlijkheid der rechtbanken in minachting brengend, de onbekookte rechtspleging van het grauw heb ben in toepassing gebracht in eene zaak, die door de rechtbank had behooren beslecht te worden. De president rekent er stellig op, dat de gouverneur hem helpen zal om de verplichtingen der regeering tegenover de Italiaansche onderhoorigen na te komen, wier leven gevaar loopt, nu tengevolge van het vergoten bloed, de hartstochten zijn opge zweept. De schuldigen behooren voorts te worden gevat en aan de justitie overgele verd." Gebeurd is het intusschen en het aantal hangende geschillen alweer met een vermeer derd, en een waarover wel veel te zeggen, maar waaraan weinig te doen is, tenzij dan: voorkoming van herhaling. Niet ter verontschuldiging, maar ter ver duidelijking zij hier bijgevoegd, dat de Itali aansche kolonie te New-Orleans een zoodje is, bij de bevolking ongeveer zoo gezien als elders de Chineezen. In antwoord op vragen omtrent het ge beurde te Nieuw-Orleans deelde Rudini in de kamer mede, dat er, luidens verzekeringen van president Harrison, maatregelen genomen zijn om de rechten der Italianen aldaar te beschermen. Hij vertrouwde dat de gouver neur van Louisiana de moordenaars aan het gerecht zal overleveren. De Paus zal eerlang zijne encycliek over de sociale quaestie uitvaardigen, welke als zeer belangrijk wordt aangekondigd. Het eerste gedeelte van het stuk zal geschied kundig zijn, het tweede zal uitvoerige beschou wingen over de hedendaagsche maatschap pelijke toestanden bevatten en in het derde zal de Paus mededeelen hoe, naar zijne mee ning, de sociale quaestie moet worden op gelost. Volgens bericht van de Times uit Santiago in Chili erkent president Balmaceda dat de regeeringstroepen bij Poso Almonto eene zware nederlaag geleden hebben en de pro vincie Tarapaca in handen der opstandelin gen is; doch de president verzekert voldoende geldmiddelen te hebben om met dertigdui zend man den strijd vol te houden, die waar schijnlijk dichter bij Santiago voortgezet zal worden. Te Valparaiso blijft de staat van beleg gestreng gehandhaafd. In Argentinië komt men weer op dreet. Op de nationale leening is voor 41 millioen dollars geteekend en zij is nu gesloten. Te Buenos-Ayres is de staat van beleg opgehe ven en hebben in goede orde verkiezingen plaats gehad. In gezelschap van een groot-hofmaarschalk is de koning naar Engeland vertrokken,waar hij veertien dagen denkt te vertoeven. Deze reis moet door den koning zijn ondernomen, om enkele zaken, betrekkelijk den Congo, te regelen. Zaterdag is Boulanger, die tot nog toe in het „Hótel de Belle-Vue" onafgebroken zijn kamers hield voor het eerst eens uit gegaan. In een huurrijtuig begaf hij zich met mevrouw De Bonnemain naar het Bois de la Cambre. De generaal werd door nie mand opgemerkt. Hij ontvangt weinig bezoeken en zendt om alle indiscreties te voorkomen, zijn tele grammen in verzegelde enveloppes naar het telegraafkantoor. Het onderzoek naar de voor eenigen tijd te Brussel plaats gehad hebbende mee ting der miliciens, heeft aanleiding gegeven tot de degradatie van drie korporaals en hunne veroordeeling tot 8 dagen gevange nisstraf. De overige miliciensdie tijdens het onderzoek onder de wapens werden ge houden, zijn met groot verlof naar huis ge zonden. De regeering is omtrent het boulangisme zóó gerust, dat een verzoek van den gevluch- ten boulangistischen afgevaardigde Vergoin vijf dagen tot regeling van zaken hier te mo gen vertoeven, direct werd toegestaan. In verband met de verklaring der Veree- nigde Staten, dat de regeering genegen is de bepalingen der Mac Kinleywet te verzachten voor nabij gelegen eilanden, zijn de onder handelingen geopend overeen nieuw verdrag, alleen geldig voor Cuba, Porto Rico en de Vereenigde Staten. De „Times" bevat een hevig artikel naar aanleiding van het bericht dat de Portugee- zen de Engelsche stoomboot „Countess of Carnarvon* in beslag genomen en te Lou- rengo Marques opgebracht hebben. De Ti mes zegthet is duidelijk dat de Portugee zen den „modus vivendu" slechts eerbiedi gen willen waar die voor Portugal gunstig, doch hem schenden zoodra hij voor Enge land voordeelig is. Geene regeering te Lis sabon blijkt in staat te zijn eenvoudig voor zichtigheid te betrachtenveel minder de vereischte vormen in het verkeer der natiën onderling. De scheepvaart op de Limpopo moet onbelemmerd wezen. Wil Portugal dat niet, dan moet die rivier in andere handen komen, en moet Engeland overwegen ot het niet beter is Louren^o Marques af te staan aan de Transvaal, van welke republiek het de natuurlijke haven is. De „Daily News" maakt berichten uit Askabad openbaar, volgens welke de Russen strategische bewegingen tegen Afghanistan voorbereiden. Aan de artillerie is het bevel gegeven, zoo spoedig- mogelijk naar de grens op te rukken. Generaal Rostoftzeft is onder weg om het bevel over de troepen in Sa- markand over te nemen. Groote opschudding heerscht er nog steeds in Noord Amerika over het gebeurde te New-Orleans. Er hebben druk bezochte Italiaansche meetings plaats gevonden te Chi cago en te Pitssburg, om te protesteeren te gen het lynchen en schadevergoeding te ei- schen voor de betrekkingen. Blaine zegt ech ter dat, als Italië aandringt op schadevergoe ding der nabestaanden, de bondsregeering het congres moet raadplegen, daar zij zelve geen middelen beschikbaar heeft. Onder de Italianen heerscht groote ergernis, over het beweren van den Italiaanschen consul te Cin cinnati, dat de Italianen te New-Orleans tot de slechtste en gevaarlijkste volksklasse be hooren en dat zij zonder twijfel ettelijke on gestrafte moorden hebben gepleegd. Daaren tegen loochent de New-Yorksche Italiaansche courant Progresso het bestaan eener Mafia te New-Orleans, hetgeen nogal spotzucht uit lokt. Vele bladen trekken partij voor de lyn chers, betoogende dat de menschheid weinig verloor door de wegruiming van eenige Sici- liaansche bandieten, bij wie vergeleken de laagst gezonken Amerikaansche boeven en gelen moeten heeten. Vooral de pers te New- Orleans vaart hevig uit tegen de Italianen. De burgers aldaar organiseerden eene eigen geheime politie. De Italiaansche priesters te New-Orleans gelooven niet dat het gebeurde de Mafia zal intimideeren. Verscheidene aan voerders der lynchers ontvingen van de Mafia dreigende brieven, De Times verneemt uit Zanzibar dat Wissmann volmaakt gezond aldaar terugkwam. Hij ontkent ziek te zijn geweest. Hij streed hard tegen welgewapende stammen, op drie dagreizen bezuiden den Kilimanjaro. De Times verneemt uit Kairo dat, lui dens bericht uit Khartoem, eene ontploffing het geheele arsenaal van den Mahdi te Om- doerman heeft vernield, waardoor de Ara bieren zonder ammunitie zijn. Het te verwachten ontslag van Herbette, Fransch gezant, vindt hier meer en meer ge loof; in politieke kringen zegt men echter dat het voorgevallene bij het bezoek van keizerin Frederik, te Parijs daar niet de oorzaak doch het voorwendsel voor is. Dat ook graaf Munster zijn standplaats zou ver laten, wordt betwijfeld. Het lijk van Windthorsl is in de crypta der Hedwigskerk geplaatst. Een groote krans van den keizer dekte het hoofdeinde. Maandag brachten verschillende afgevaar digden en vereenigingen kransen. Dinsdag iO uur werd door den vorst-bisschop Dr. Kopp een requiem gehouden na afloop van de rouwplechtigheid werd het lijk in statie naar het Lehrter station gebracht hij dezen stoet sloten alle katholieke vereenigingen zich aan. De „Börsenzeitung" blijft volhouden dat er tusschen den keizer en Bismarck per soonlijk in de laatste weken weder vriend schappelijke betrekkingen zijn aangeknoopt. Volgens ditzelfde blad zouden er ook veran deringen in het ministerie ophanden zijn. De staatssecretaris Boetticher zou aftreden, en de minister van financien Miquel, zou tot Pruisisch minister-president welk ambt tot dusver Caprivi met dat van rijkskanselier vereenigt benoemd worden. De nieuwste vinding der sociaal-demo craten in Duitsehland, de arbeidersscholen, zijn thans kant en klaar. Een 4000tal „bur gers" en „burgeressen" hebben zich reeds als leden dier nieuwe agitatiescholen want anders zullen deze Liebknechteriaansclie scho len niets zijn aangemeld en 8 a 900 per sonen hebben reeds verzocht er onderwijs te mogen genieten. Te Berlijn worden in ver schillende deelen der stad vier scholen ge opend, waarin, zooals de leiders dier inrich tingen hopen, den 6en April met het geven van onderwijs zal kunnen worden aangevan gen. Het onderwijs, dat er zal worden ver strekt, omvatstaathuishoudkunde, geschie denis, Duitsch en natuurkunde; verder reke nen, schrijven, teekenen, boekhouden en ste nographic, en dat alles voor 45 cents in de drie maanden. Bij verschillende „burgers" in de stad is de gelegenheid opengesteld zich als leerling aan te melden; eigenaardig is het, dat de meeste voorvechters van het so cialisme te Berlijn herbergiers of sigarenfa brikanten zijn, die in de schaduw van hun toonbank een behagelijk leven leiden. Om voor de school nog meer propaganda te maken, zullen een aantal socialistische af gevaardigden in openbare vergaderingen de „burgers" en „burgeressen" aansporen, tot deze sociaal-democratische universiteit toe te treden. Een zeer brutale poging tot diefstal werd dezer dagen te Weenen gepleegd. Daar kwam bij een horlogemaker in een der drukste stra ten, op klaarlichten dag, een welgekleed heer Hij liet zich verschillende horloges ter keuze vertoonen en greep toen onverhoeds den winkelier bij de keel, om hem te worgen. De aangevallene was echter een sterk man hij bood krachtig weerstand. Toen de vrouw van den winkelier op het gerucht kwam toesnel len, nam de dief de vlucht; maar hij werd gevat en aan de politie overgeleverd. Dit is de derde poging tot diefstal van dien aard te Weenen in de laatste dagen. De commissie, belast met het onderzoek der begrooting, is zeer verontwaardigd bij de ontdekking, dat het voorgaande ministerie voor de koloniën in Afrika niet alleen uitge geven heeft het geheele bedrag, door de kamer toegestaan, doch nog 1,400,000 lires daarenboven. De dood van Windthorst werd in ker kelijke kringen met diep leedwezen vernomen. De Paus gelastte, dat voor hem een mis gelezen zou worden in de Sixtijnsche kapel, wat anders alleen geschiedt bij het overlijden van vorstelijke personen. Het orgaan der Jezuiten „Voce della Verita" verscheen met een rouwrand. Na de verklaring, dat Windt horst veel voor de kerk verkregen heeft, zegt het blad, dat als een erfstuk door hem aan het Centrum wordt nagelaten de verplichting de katholieke scholen vrij te maken van den verderfelijken staatsinvloed en de terugroeping van alle geestelijke orden. ROME, 17 Maart. Volgens de Fanfulla zijn gisteren te Livorno zestig personen in arrest genomen, tengevolge van eene botsing tus schen de politie en de anarchisten. Andere personen zijn den volgenden morgen gevan gen genomen. Allen droegen wapenen. In de volgende week zullen te New-York weer twee misdadigers door electriciteit ter dood gebracht worden. Plet zijn de vrouwen moordenaars Slocum en Smiler laatstge noemde een oud-officier van het Heilsleger. In de Sing-Sing gevangenis worden toebe reidselen voor de terechtstelling gemaakt en men heeft het toestri beproefd op eenige paarden, die onmiddellijk gedood werden door den electrischen stroom. Men hoopt dus nu gevrijwaard te zijn voor tooneelen, als bij de eerste terechtstelling van dien aard voorvielen. Te Syracuse (Staat New-York) is Za terdag ochtend te zes uur een groote brand uitgebarsten, die, door den hevigen wind aangeblazen, snel uitbreiding kreeg. De brand is in den namiddag gebluscht; er zijn dertien blokken huizen, waarin vele hotels, magazijnen, kantoren en werkplaatsen vernield. De schade worclt geschat op twee millioen dollars. jmvrnmi iai m n hu aap» Donderdag 19 Maart a. s. JAAR MARKT te Waalwijk. WAALWIJK, 18 Maart 1891. Verleden Zaterdag werd in het gebouw der gemeenteschool het toelatingsexamen gehou den voor de rijksnormaallessen alhier. Vijf jongelieden, waarvan vier uit onze ge meente en een uit Besoijen, namen daaraan deel. Na voldoend examen werden alle als leer lingen aangenomen. Verleden Zondag was het 25 jaar ge leden, dat de heer H.~" Fluyt, directeur van het rijks post- en telegraafkantoor alhier, bij de telegraphie in dienst trad. Bij gelegenheid van dit jubileum ontving hij van verschillende zijden vele blijken van belangstelling en waardeering, terwijl hem door de ambtenaren en brieven- en lelegraafbe- stellers van het kantoor Waalwijk en de brie vengaarders en postboden der hulpkantoren geschenken als aandenken werden aange boden. De remonte-commissie, bestaande uit de heeren majoor Ramaer, majoor paardenarts Schröder en kapitein Wagner, kochten giste ren en eergisteren in deze streek 8 paarden. Heden ochtend circa halt vijf is te Bezooien brand ontstaan op den zolder van het huis, bewoond door Schapendonk. Door spoedig toegeschoten hulp bepaalde de brand zich tót den zolder, terwijl de inboedel gered werd en dé schade dus gering is. Huis en inboedel waren verzekerd bij de Brusselsche maatschappij voor f1300. Naar wij vernemen, heeft de bond van beetwortel - suikerfabrikanten in Nederland, na de aanneming van de wet op den suiker accijns in de tweede kamer, besloten den inkoopprijs der bieten dit jaar te bepalen op f 9Vs per 1000 kilo's, in plaats van f 11, zooals in 1890, ofschoon de suikermarkt op dit oogenblik nog zóóveel hooger staat dan het vorige jaar om dezen tijd, dat er in verhouding wel ruim f 1 meer, dus f 12, zou kunnen besteed worden. Voor vele landbouwers vertegenwoordigt dit verschil in ontvangst de volle pacht. In zake het beroep van het gemeente bestuur van Tilburg, ingesteld tegen het be sluit van gedeput. staten van Noord-Brabant betreffende de opheffing der Banderbrug bij Berkel, doch voor welk beroep genoemd gemeentebestuur bij koninklijk besluit niet ontvankelijk verklaard is, zal van wege be langhebbenden tegen de gemeente Berkel een civiel rechtsgeding gevoerd worden. Aanvragen om pensioen Weezen, die op 1 Januari 1891 den leeftijd van 18 jaren nog niet bereikt hebben, en wier vader als rijksambtenaar is overleden, kunnen aanspraken doen gelden op pensioen volgens de bepalingen der wet van 9 Mei 1890. De voogden dezer weezen worden uitge- noodigd zich met eene op zegel geschreven aanvrage om pensioen te wenden tot den directeur van het „pensioenfonds voor wedu wen en weezen van burgerlijke ambtenaren," te 's Gravenhage. In de aanvrage behoort vermeld te worden 1°. naam, voornamen en woonplaats der adressanten; 2°. naam, voornamen en dag- teekening van geboorte der weezen; 3o. naam, voornaam en dagteekening van geboorte, van overlijden en van het huwelijk van den over leden ambtenaar, zoomede de laatste rijks betrekking door hem bekleed; 4°. naam, voornamen en dagteekening van overlijden van de moeder der weezen. Door den directeur van het pensioenfonds zal aan adressanten schriftelijk mededeeling worden gedaan van den uitslag van het naar aanleiding der aanvragen ingesteld onder zoek, zullende bij die mededeeling eene opgaaf worden gevoegd van de stukken, welke moeten worden ingezonden, om in het genot van pensioen te worden gesteld. De aanvrage kan ongefrankeerd worden toegezonden aan het volgend adres „Aan den directeur van het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van burgerlijke ambtenaren te 's Gravenhage." Het lid der tweede kamer Domela Nieuwenhuis heeft een brief geschreven aan de koningin, waarin hij twee redenen opgeeft waarom hij niet aan het diner ten hove ver schijnen zal. Voor eerst wil hij het officieel costuum der kamerleden niet dragen, en dit was verplichtend gesteld voor de bijwoning van den maaltijd. Deze beweegreden is te rechtvaardigen, zegt de Arnh. Ct. Waarom de volksvertegen woordigers een costuum moeten hebben, be grijpen wij ook niet. Dit kan aan ambtenaren of bedienden worden voorgeschreven, maar een officieel costuum behoort niet meer tot onzen tijd. De Amerikamen verschijnen dan ook aan buitenlandsche hoven in het gewaad, dat zij passend vinden. Een andere grond is, dat hij zou aanzitten aan een weelderigen disch, terwijl zoovele duizenden het allernoodzakelijkste missen. Dit motief is niet houdbaar. Er zal wel nooit een

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2