Notaris RANT, Colporteur W oonhuis, ONS GENOEGEN, Advertentién, 1. 0. vs.1 dar Kalk, Handelsberichten. Van Well. publiek verkoopen: dat de vaste goederen GEVRAAGD: a.s. MEI of later, EEN Tijdschrift voor Jongens en Meisjes, ANJE SMIT, op Dinsdag 31 Maart 1891, bij afslag, eene week daarna, ter her- op Dinsdag 7 April 1891, Dinsdag 24 Maart 1891, bij voorkeur met ruime BERG PLAATS. AARDKAR met een goed stel Paar dentuig. Stationsstraat, WAALWIJK. Zevende Jaargang, toestand geboren worden, dat alle menschen even rijk zijn en hetzelfde op hunne tafel kunnen hebben. Men zou aan Domela Nie- wenhuis zeiven kunnen verwijten, da: hij een goede jas, waarschijnlijk zelfs des winters een overjas draagt, terwijl duizenden tenauwernood een hemd hebben. Evenmin zou hij in een goed en behoorlijk gemeubeld huis mogen wonen en op een voldoende bed slapen, terwijl zoovele duizen den in krotten moeten leven en bijna geen slaapplaats hebben. Welke idealen men zich ook omtrent de toekomst scheppen kan, er zullen altijd rijken en armen zijn, al mocht men er ook in slagen, waartoe ieder gaari.e wil medewerken, om het lot der minder bemiddelden te ver beteren. Helaas, wij zijn daar nog verre af, maar dit is geen reden dat de koningin, een maaltijd aanbiedende aan de vertegenwoordigers des volks, dezen sobere gerechten zon doen voor zetten. Het gebruik brengt mede, dat hij, die gasten noodigt, deze onthaalt, al is 't onthaal niet de hoofdzaak van de uitnoodiging. De vijfde aflevering van het maandschrift ,,De Landsverdediging" bevat onder den titel „In groot en klein tenue" een geestige persiflage op de inspectie-manie, zooals die hier en daar in ons leger nog voortwoekert. Wij laten dit stukje hieronder volgen Van den sergeant-majoor tot den jongsten milicien was alles (bij de compagnie) op in spectie afgericht; van ieder kleedingstuk ja, van de kamerbezems incluis berustte een net exemplaar op de rustkamer, om op den gewichtigen inspectiedag te worden vertoond en na afloop van de groote gebeurtenis we der keurig te worden opgeborgen. De brave kapitein kende alle inspectie loopjes: hij wist van ieder der inspecteerende grootheden de eigenaardigheden; de generaal A. viel altijd over de haakjes en oogjes, en de divisie - commandant keek het eerst naar de ballen. Maar eens op een kwaden morgen gebeurde het, dat er onverwachts een kolonel verscheen, die zich de moeite gaf om te kijken, of de manschappen nog iets meer kenden dan „uitpakken," en die zoo buitengewone inspectie hield, dat het den sergeant-majoor raar om het hart werd; de kolonel was bovendien zoo onverwacht gearriveerd, dat alle inspectie- plunje nog op de rustkamer lag. De kapitein zelf werd verlegen waar is nu het had de kolonel gevraagd de brave hoofdman keek zenuwachtig den ser geant-majoor aan, die onmiddellijk gereed was met zijn antwoord„op de rustkamer, kolonel." „En. „Ook op de rustkamer, kolonel." De kolonel knikte, en knikte nog eens, en wandelde met den kapitein langzaam voort; maar juist dit vertrouwde de sergeant-majoor niet; als een schaduw volgde hij zijn com pagnies-commandant. „Ik moet zeggen" merkte de kolonel op »ik moet zeggen dat de propreteit weinig te wenschen overlaat, integendeel met het reglement in de hand kan ik geen aanmerkingen maken... maar toch... meer in het bijzonder de oefeningen nagaande, heb ik mij-zelf afgevraagd of u niet to veel aan de letter vasthoudt, te veel in hetzelfde zog blijft varen er moet van den compagnies commandant bezieling uitgaan. Ik zie zoo graagdat een kapitein nog iets meer doet, dan zijn reglementen leeren en letterlijk uit voeren. Initiatief, ziet u „Initiatief?" stamelde de kapitein, die na een inspectie alleen gewoon was pluimpjes te ontvangen. De sergeant-majoor spitste de ooren, wat vroeg de kolonel »Ja,« ging de kolonel voort, „waar is bij u het initiatief ,,'t Initiatief - dat is op de rustkamer, kolonelriep nu de sergeant-majoor eens klaps uit. Die kapitein is gepensionneerd, maar, zegt de schrijver scherp, het initiatief wordt nog altijd bij vele compagnieën op de rustkamer bewaard. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Klundert bij de wed. M. ingebroken en gestolen. Behalve lijfsieraden en kleederen, omslagdoeken, kanten mutsen, 4 stukken spek enz., is ook eenig geld ontvreemd. De lade van de kast, waarin alles geborgen was, werd, op eenigen afstand der woning, ter zijde van den weg teruggevonden. Het verlies wordt begroot op ruim 200. Zaterdag middag is te Brakel een zoontje van H. v G. op eenigen afstand van zijne woning, in eene sloot verdronken. Door eenige arbeiders te Buinen is bij het delven van keien wederom een merk waardig overblijfsel van oud-Germaanschen oorsprong in den grond gevonden, nl. eene soort grafkelder, welke uit eene geregelde opstapeling van keien bestond. Aan de beide einden waren zware keien, ter grootte van 200 halve kilo gewicht, terwijl kleinere keien als zijmuren opgestapeld waren. Eene harde leemlaag maakte den vloer uit. Het geheel had eene lengte van 41 /a en eene breedte van D/s meter. Overblijfselen van asch waren niet aanwezig. Op ongeveer vier meter daar van vond men twee urnen, gevuld met asch en houtskool, waarvan eene vrij gaaf en be waard gebleven is. Het ongeveer 13jarig zoontje van den arbeider J. W. S. te Magele (Den Ham) dat Zaterdagavond eene bruiloft in de buurt bij woonde heeft bij die gelegenheid zooveel sterken drank gebruikt, dat het, na te bed te zijn gebracht, kort daarop is overleden. Een gerechtelijk onderzoek zal worden ingesteld. Zondagnacht is in de chocoladefabriek ICwatta te Breda ingebroken. De dief of dieven zijn door een losgemaakten rooster binnengedrongen, hebben eenigen voorraad chocolade medegenomen, doch schijnen niet in het kantoor te hebben kunnen komen. De cadet der Kon. Mil. Academie K., van het 2de studiejaar inf. O.-I., is naar 's Hertogenbosch overgebracht, om voor den krijgsraad terecht te staan ter zake van het met woorden beleedigen van den 1ste luite nant-ingenieur v. R., leeraar aan de Acade mie. (Vad.) Te Kerkrade is het tweejarig zoontje van W., terwijl het een oogenblik zonder toezicht was, door een zwaar geladen wagen overredenwaardoor het hoofdje van het kind letterlijk geheel verpletterd was. Een paar minuten later kregen de ouders het lijkje van hun lieveling thuis. Wederom is te Amsterdam ingebroken, thans in den goud- en zilverwinkel van den heer M. Groen Gz. op de St. Antoniebree- straat. Te drie uren in den nacht werden de be woners wier slaapvertrek aan den winkel grenst, wakker geschrikt door een harden slag. Onmiddellijk 2ich in den winkel begevende, zagen zij reeds aan het ongewone licht dat een van de twee zware luiken van de win kelkast verwijderd wasen bij onderzoek bleek, dat in de tamelijk dikke spiegelruit eene opening was gemaakt van ongeveer een vierkanten meter. Een stuk glas van die grootte (gelijk de aanwezige sporen van zoo danig werktuigje aantoonden, met een dia mant uitgesneden,) stond tegen den muur van het aangrenzend perceel geleund. Het zware luik. ongeveer 2 M. lang en half zoo breed, lag schuin in den zich halverwege onder de winkelkast bevindenden kelder hetgeen aanleiding geeft tot het vermoeden dat inbrekers op de volgende wijze zijn te werk gegaan De winkelkast heeft twee ruiten, elk ge sloten door een luik van de opgegeven grootte, waarover (van buiten) in de breedte ijzeren bouten gevestigd worden, welke met een pin in het midden bij elkaar worden gehouden. In deze pin wordt van binnen een insgelijks ijzeren spie gestoken, zoodat uittrekken on mogelijk is. De inbrekers hebben waarschijn lijk zoolang gemorreld aan die pin, dat de spie er is uitgevallen. Zij konden daardoor de luiken van de houten ontdoen en het luik, dat niet boven de kelderopening was er afnemen. Na de toen vrijgekomen ruit te hebben uitgesnedenwaren de gouden en zilveren voorwerpen in dat gedeelte van de kast maar voor het grijpen. Wat niet te groot was om medegenomen te worden werd buit gemaakt, nl. 7 zilveren horloges, 15 gouden medaillons, 1 gouden zakétagère en 2 stel zilveren sla lepels. Om nu bij de andere helft van de kast te kunnen komen, werd het luik van het reeds geplunderde gedeelte over de kelderopening gelegd, wat in der haast een beetje slordig schijnt te zijn geschied en te hebben veroor zaakt, dat de plunderaars met luik en al in den kelder zijn gevallen. Op deze wijze alleen kan, in verband met het feit dat die tweede helft van de kast onaangeroerd is gebleven, het zich bevinden van het luik in de kelderopening en de slag, welken men hoorde, verklaard worden. Natuurlijk waren, toen men op de straat ging kijken, de vogels gevlogen. Een nachtwaker van de ongeveer 13 huizen verder gelegen diamantslijperij van den heer Viegeveno heeft verklaard, dat hij onmiddellijk na het vernemen van den slag twee mannen snel de Snoekjessteeg heeft zien instormen. De beroofde winkel is ongeveer 10 huizen van de Nieuwmarkt at, waar een politiebureau gevestigd is. (Centr.) Dezer dagen is met ruime hand ver spreid een circulaire, waarbij men aan 't hoofd leest: „Algemeen Effecten-kantoor Van Essen Co., Heerengracht 261.,, De leden van dat Amsterdamsche kantoor wenschen aandeelen te plaatsen voor het „Polytechnisch bureau tot exploitatie van het systeem Groeneveld" te Amsterdam, en spiegelen hun, die daaraan deel willen nemen, een aardig winstje voor. Tegen deze speculatie wordt met nadruk gewaarschuwd, terwijl volgens den Ned. Fi nancier „de bewuste firma waarschijnlijk is ontstaan tegelijk met de uitgifte der circulaire." GORIHCHEM, 16 Maart. Men besteedde voor: ristarwe f9,50 a 9.75 roode dito 1' 8,80 f 9 00witte dito f 9,19.25 inl. rogge f 6,a 6,15 buitenl. dito 1 5 75 a 5,85 gerst 15,50 a 5,75, haver f3,75 4,beste kook- erwten f 0,0,lijnzaad f per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 134 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f230 èt 330 Kalivaarzen f 140 k 220 Melkkoeien 1160 250 Hokkeling ossen f 00 P/s jarige ossen f 110 k 140 Guiste vaarzen f 100 k 140 Pinken f 80 a 1 00 Graskalveren f 30 a 50 Nuchtere kalv. f 8 a 14 Aangevoerd 8 varkens van 16 a 20 c., per half kilo, 488 biggen van f5 a 11 per stuk Eieren f 0.90 a 1.per 26 stuks. Boter 45 a 55 ct. per lJ3 kilo. ROTTERDAM, 16 Maart. Vlas. In de vorige week is er op het land wederom zoo goed als niets omgegaan. Heden waren ruim 51,000 steen Hollanasch en 6700 steen Zefcuwsch aangeboden. De stemming was niet zeer willig, zoodat van het Hollandsche vlas slechts circa de helft langzaam koopers vond, ter wijl het Zeeuwsche nagenoeg geheel onverkocht bleef. Lijnzaad met iets meer vraag, doch overigens onveranderd. ROTTERDAM, 16 Maart. Zeeuwsche ajuin. De aanvoer was heden ca. 6000 HL.waarvan slechts een klein gedeelte marktgoed. Prijs naar qual. f0,50 1,00 per 50 kilo voor de puikste. Heden overleed tot onze diepe droef-I Bheid, na eene langdurige en smartvolle! I ziekelijkheidtijdig voorzien van de II. II. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde EchtgenootYader Behuwd- en Grootvader, - De WelEdele Zeergeleerde Heer (Joannes Petrus Paulus Tielen, Genees-, Heel- en Verloskundige, j na eene werkzame praktijk van bijna 50 jaren en eene gelukkige Huwelijks- vereeniging van ruim 48 jaren, in den j ouderdom van ruim 71 jaren. Wed. J. P. P. TIELEN-Coolen. Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. IDrunen, 17 Maart 1891. Tot onze diepe droefheid overleed! !heden morgen onze geliefde echtgenootel en moeder, in den ouderdom van ruim 70 jaren. H. AALFS. H. A. AALFS. G. M. AALFS-Vermeulen. i jAduard, 17 Maart 1891. .an allen die ons bij gelegenheid der Eerste 11. Communie onzer jongste doch ter blijken van belangstelling gaven, be tuigen wij hiermede onzen hartelijken dank. ANT. CH. le BLANC A. C. le BLANC-Goossens. Waalwijk16 Maart 1891. oor de vele bewijzen van belangstelling^ ons betoond bij gelegenheid der eerste H. Communie onzer oudste dochter, betuigen wij bij deze onzen oprechten dank. J. VAN DEN DUNGEN en Familie. Waalwijk, 17 Maart 1891. ,an allen, die bij gelegenheid van de Eerste H. Communie van onzen zoon van hunne belangstelling deden blijken, betuigen wij oprechten dank. B. HENDRIKS en Echtgenoote. Waalwijk17 Maart 1891. oor de meer dan gewone belangstelling, ons betoond bij gelegenheid der Eerste H. Communie van onzen zoon JANbetuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Waalwijk, 17 Maart 1891. A. H. VAN SCHUNDEL, M. VAN SCHIJNDEL- Voor de vele bewijzen van belangstel ling ondervonden bij gelegenheid mijner 25jarige ambtsvervullingbetuig ik mijn' hartelijken dank. H. FLUYT Directeur van het Post- en Telegraafkantoor. Waalioijk 18 Maart 1891. gevraagd voor den verkoop van Naaima chines. Bekendheid met het vak geen bepaald vereischte, Onnoodig zich aan te melden zonder goede referentiën. Brieven franco onder lett. F aan 't Bu reau van dit blad. zal ten verzoeke van CORNELIS VAN DER VELDEN, herbergier te Besoijen, bij veiling ter herberge van Willem Brokken, te Besoijen, berge van Dirk van Bavrl, telkens des avonds 7 uur, Een HUIS, waarin VERGUNNING, zeer gunstig tot uitoefening der herberg- affaire en boerderij staande en gelegen te Besoijen, sectie D. nos 577 en 576, groot 9 aren 20 centiaren, aan den buitenpolder- weg nabij de vroegere scbutskoo-. NOTARIS kïi gevestigd te Capelle, BERICHT, van wijlen den Heer A. VERIIEIJDEN Az. c.s., thans in BOD STAAN als: Onder CAPELLE. Het Huis met Looierij c. a. groot 22 aren 30 centiaren, op f 3800. Het Weiland daarachter, groot 2.13.20 Hectaren op f3500. Het Huis c.a. tegenover de Kerk gr. 9 aren 28 centiaren, op f1200. Hooiland, *6 geerden* nabij bel dorp, groot 3 03.80 Hectaren,op f 5100. dito //aanwas* groot 46 aren 50 centiaren, op f 325. Hooiland op de Groote Oude Straat, gr. 2.12.90 Heet., op f2625. dito aldaar, groot 1 hectare 27 aren 90 centiaren, op f 1150. Onder WASPIK. Hooiland, 12 geerden boven kerk, groot 4.45.60 Hectaren, op f6500. dito van de Maas tot den Gantel, groot 4.16.20 Heet., op f3800. dito van den Gautel tot den Maasmond gr. 71 aren 40 cent., op f 500. dito van den Maasmond tot Dussen, groot 1.40.13 Heet., op 1000. TOESLA G ter herberge van M. BOESER te CAPELLE, op 's avonds 7 uur. Brieven met PRIJSOPGAAF aan 't bureau dezer Courant ouder letter Z. Eene partij PannenLatten, Balken en Riet, alsmede ;een STORT- of Eene partij zuivere stalmest en eenig landbouwgereedschap, te bevragen bij Uitgave van J. MUUSSES te Purmerend: onder Redactie van HÉLÈNE SWARTH en met medewerking van onze voornaamste Kinder-Scbrijvers en Schrijfsters. De prijs per jaargang van 12 afl. elk van 48 pag. druks met 2 gekl, platen en vele fraaie houtgravures is slechts f 3,50, franco p. post f3,90. Tweemalen 'sjaars heeft onder de intee- kenaren een wedstrijd plaats om fraaie prijzen en een groot aantal premiën. Eerste afl. en prospectussen van den nieu wen jaargang zijn alom voorhanden of te ontbieden. ti:CCfi5S

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 3