BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. gaan toch gewis gewekt; zelfs is er een tij delijke onzekerheid ontstaan. Tot wantrou wen geeft Rudini's verleden geen aanleiding maar het vertrouwen, dat Crispi werd ge schonken, is zijn deel nog lang niet en kan dit dan ook niet zijn men moge nu in de hoofdsteden van Duitschlaud en Oostenrijk net doen of men 's premiers politiek tegen over Frankrijk heel lofwaardig vindt en zelfs zijn voorloopig succes toejuichen, of men zou blijven loven en prijzen als *t wat altevrien- schappelijk werd, is de vraag. Een tweede belangrijk punt is de niet te miskennen protectionistische strooming, die Europa doorgaat. De ultra's op dit gebied moet men zoekeD in Frankrijk, doch als de heeren al te ver gaan, zou 't hun wel eens leelijk kunnen opbreken Duitschland en Oos tenrijk zijn in hunne onderhandelingen om trent een handelsverdrag nu zoo ver, dat men half April met de onderhandelingen klaar denkt te komen en spoedig daarop zul len Rumenie en Zwitserland aan de beurt komen. Nu 't zoo voor't lapje schijnt te gaan tusschen de beide groote mogendheden en nu enkele staten plan vormen Frankrijks pro tectionisme met représaille-maatregelen te be groeten, begint men toch uit een ander vaatje te tappen in de groote republiek of liever men begint te zien, dat men zichzelf wellicht nog 't meest zou benadeelen. Vrijdag zijn bij de ministers Freycinet, Roche, Ribot en Bourgois afgevaardigden verschenen van de vereenigingen van dramaturgen en compo nisten, om te wijzen op de gevaren, die kun nen ontstaan ingevolge een opzegging van de verdragen met Zwitserland en Belgie betrek kelijk den litterairen en artistieken eigendom. De Engelsche Standard is ook aan 't pein zen geweest of liever aan 't zoeken naar nieuws en die heeft zijn toevlucht genomen tot een jaren ouden en nogal afgeziagden truc nl. de concentratie van Russische troe pen op de Gallicische grens. Het blad ziet daarin een waarschuwing om de zaken niet al te optimistisch op te nemen en meent te vens, dat noch Crispi's nog Bismarck's aftre den in Frankrijk of Rusland eenigen blij- venden indruk heeft gemaakt. De Daily Te legraph ziet in de tusschen president Carnot en koningin Victoria gewisselde beleefdheids- telegrammen ook veel meer dan zij eindelijk bedoelen het blad is onuitputtelijk in liefe lijkheden aan het adres van de Fransche natie. De vacanties der verschillende parlementen loopen voor 't meerendeel half April af. Veer tien April komt het Engelsche hoogerhuis weer bijeen en 6 April het lagerhuis reeds en veel moeilijkheden zal de regeering dan wel niet meer ondervinden. De verdeeldheid in het kamp der oppositie is voor haar een fortuintje en hoe langer dat zaakje aanhoudt, hoe beter. De Oostenrijksche rijksraad komt 11 April bijeen, maar of Taaffe uit de staalkaart van partijkleuren dan een kleur zal hebben uit gekozen, die met de zijne 't meest overeen komt, of hij er met andere woorden dan toe gekomen zal zijn een meerderheid te vor men, dient te worden afgewacht. Wel staan de zaken zoo, dat hij in de eerste dagen geen moeielijkheden zal ontmoeten maar vooruitgegaan is hij door de ontbinding van het wetgevende lichaam niet. Terwijl men in Italië over het in Abessinie gebeurde lang niet aangenaam verrast is, dee- len de officieuse bladen allerlei nieuwtjes mede, die klaarblijkelijk dienen moeten om de ge moederen te kalroeeren 't zijn halve waar heden, waardoor men doorgaans het tegen overgestelde bereikt van 't geen men be oogt. Het gevaar eener algemeene werkstaking door de Henegouwsche mijnarbeiders is voor het oogenblik althans geweken. Doch ook slechts voor het oogenblik, want de verbit tering, zoo wordt uit Guesmes geschreven, is groot over de ongerechtvaardigde verlaging der loonen, waarin niet de arbeiders alleen eene uittarting zien der mijnbezitters. Zaterdag avond zijn er te Wasmes, te Quaregnon en te Frameries talrijk bezochte vergaderingen gehouden. „Alle, - zoo wordt uit Wasmes gemeld aan de Peuple, het orgaan der werk liedenpartij te Brussel, hebben moties aangenomen tot verdaging der werkstaking tot 20 April, ten einde de manoeuvres der patroons te doen mislukken, die partieele werkstakingen trachten uit te lokken, ten einde de algemeene te doen schipbreuk lij den. De arbeiders worden gevoelig gekrenkt in hunne eigenliefde door de slechte behan deling, waaraan zij van de zijde hunner chefs blootstaan, en ook door de loonsverlaging en door het inhouden van loon, dat hier en daar met tergende gestrengheid wordt toe gepast. Desondanks zullen zij nog eenigen tijd geduld oefenen, opdat de werkstaking, welke in het vooruitzicht ligt, algemeen en eenstemmig zij." In den nacht na den grooten carnevals- dag te Brussel, werd de drukkerij en zetterij der Réforme, gelegen in de Rue des Sables, door brand geheel vernield, en Zaterdag, dat is zes weken later juist den duur van de vaste is de geheele inrichting weder in gebruik genomen en het blad weder ge drukt in het nieuwe gebouw, hetwelk op de puiuhoopen van het oude verrezen is. Het socialistisch-revisionistisch comité in Belleville heeft Vrijdag ter eere van Henri Rochefort een „punch" gegeven aan de vrienden. Van de punch heeft de balling natuurlijk niet veel genoten, maar hij heeft zich schadeloos gesteld door een brief aan het comité te schrijven, waarin hij onder anderen zegt: „Hoe hard de ballingschap ook zij, zij spaart mij ten ten minste het ergerlijk schouwspel en de smart, van de straten afgesloten te zien voor het verkeer en de burgers door de politie teruggedreven, om Zijne Majesteit Ferry in staat te stellen ongehinderd zijn intocht te doen in Elysée- Monmiartre. Eertijds zeide men „Plaats gemaakt voor de eerlijke, vrouwen die te voet uitgaan;" thans verwijdert men het volk door middel van slagen met het plat van de sabel en met de geweerkolf, om bandieten, die in rijtuig uitgaan, door te laten." Opnieuw hebben de Engelschen op droe vige wijze het gevaarlijke er van ondervon den, om zich, met te geringe krijgsmacht, te wagen in een onbekend en vijandelijk land. Hunne aan dergelijke „disasters" zoo rijke ge schiedenis telt sedert een paar dagen weêr eene bloedige bladzijde te meer. Uit Calcutta wordt namelijk gemeld, dat de Heer Quinton, als commissaris-generaal naar Assam gezonden met twee regimenten Gourkha's of inlandsche troepen om een hoofd in hechtenis te nemen, dat den Rajah had afgezet, door de bevolking is aangeval len. Op iets dergelijks schijnt men niet te heb ben gerekend. Het gevolg was, dat de am munitie spoedig uitgeput raaktewaarna de troep zijn heil in de vlucht zocht. De over levenden schatten het aantal gedoode in landsche soldaten op 460, terwijl Quinton en 7 Engelsche officiereu vermist worden, en men weet wat dat „vermist" in die streken beteekent. Drie regimenten zijn nu in allerijl naar Manifour vertrokkenom de schuldigen te straffen. Zaterdag heeft te Cork de rechtbank van gezworenen, uitspraak doende in de zaak van de oploopen Tipperary, een drietal der beklaagden vrijgesproken en in zake de an deren uitstel verleend. Den vorigen dag was in het gebouw der terechtzitting plotseling brand ontstaan, en wel zoo fel, dat een deel van het gebouw geheel in de asch werd gelegd. De magis- traats-personen hielden zich flink en maanden het publiek aan tot kalmte. Men meende eerst, dat hier kwaadwillig heid in het spel was, maar het is gebleken het gevolg te zijn geweest van een defect aan den verwarmingstoestel. Uit Munchen wordt gemeld, dat de Beier- sche regeering na de sluiting der zitting van den Duitschen rijksdag bij den Bondsraad een voorstel zal indienen om te verklaren, dat de congregatie der redemptoristen niet geaffilieerd is aan de. jezuietenorde en derhalve niet valt in de termen der wet betreffende deze orde en daaraan verwante orden of congregatiën. Uit de regeeringskringen aldaar verneemt men, dat bij het voorstel zal worden overgelegd een rapport van Döllinger en van de theologische faculteiten in Beieren, waarin het juridiek bewijs wordt geleverd, dat er tusschen de redemptoristen en jezuieten geene verwantschap bestaat. De Hamburgersche werklieden der sigarenfabrieken hebben eene nieuwe orga nisatie in het leven geroepen en eene ver- eeniging opgericht, die ten doel heeft bescher ming hunner belangen onder vredelievende betrekkingen met de werkgevers. Volgens berichten uit Rome heeft de heer Crispi als minister niet alleen voor het publiek den ongunstigen toestand van Afrika ver borgen gehoudenmaar ook voor zijne ambtgenooten. Vooral twee hunner, de heeren Zanardelli en Bosellidie geloof hebben geslagen aan de gunstige voorstelling, die Crispi omtrent den staat van zaken gaf, moeten nu niet weinig op hem gebeten zijn, en eene scheuring tusschen hen en den vorigen mi nister-president kan er allicht, ten bate van het kabinet-Rudini, het gevolg van zijn. De vriendschap, die Frankrijk altijd voor Italië beweert te koesteren, zal binnenkort waarschijnlijk eens danig op de proef worden gesteld. Er moeten n.l. bij de Italiaansche regeering plannen bestaan om een afgevaar digde der republikeinsche minderheid met een zending naar Frankrijk te belasten, om het kabinet Freycinet te interpelleeren over de vraag, welke tegemoetkomingen Frankrijk zijn zuidoostelijken nabuur denkt aan te bieden voor de voorkomende houding, die Italië, na Crispi's aftreden, op belastinggebied ten op zichte van Frankrijk heeft aangenomen. Het Fransche ministerie zal beslist worden gevraagd of Italië er op rekenen kan, dat met den herfst de differentieele rechten afgeschaft worden. Of hierop echter een bevestigend antwoord zal worden ontvangen, wordt in de Italiaan sche politieke wereld sterk in twijfel getrok ken. Een dergelijke weigering der Fransche regeering zou echter ongetwijfeld een heftige reactie tegen de leiding van de buitenlandsche politiek door het kabinet Rudini tengevolge hebben, en misschien zou het muisje zelfs nog een langer staartje hebben en 's ministers dood zijn politieken dan altijd veroor zaken. Beschikt Frankrijk echter goedgunstig op Italie's verzoek, worden de differentieelrechten afgeschaftdan zou ook dat natuurlijk van invloed zijn op de Italiaansche politiek. Zelfs de regeering zou, trots alle sympathieën, die het Italiaansche volk voor Duitschland koes tert, niet kunnen verhinderen, dat zich een strooming in Italië ontwikkelde ten gunste van den westelijken nabuur, die door zijn mildere bepalingen ten opzichte der invoer rechten, niet weinig tot den bloei van Italië zou medewerken. Vrijdag avond is te Sofia een moordaan slag gepleegd op den minister van financien Bentcheff, die maar al te goed is geslaagd. Na afloop van den in den namiddag gehouden ministerraad, maakten de ministers gezamen lijk een wandeling eu gingen daarna tegen over het paleis een verversching gebruiken. Om acht uur huiswaarts keerende, werden er eensklaps twee revolverschoten gelost in de richting van Bentcheff, die viel en bijna onmiddellijk den laatsten adem uitblies. De dader slaagde er in de vlucht te nemen, in gezelschap van drie hem begeleidende per sonen. De heele stad is in agitatie, de dader wordt geacht tot de oppositie te behooren. Reeds zijn een twintigtal personen gearresteerd en niemand mag de stad verlaten, die geheel door soldaten is ingesloten. BentchefFs dood vindt veel deelneming in de stad. Uit Sofia wordt bericht, dat de be ruchte tolk der Russische legatie te Bucharest op verzoek der legatie uit Rumenie werd gezet. Het blijkt dat de tolk en de legatie samen twist hadden over het geld, dat door Rusland's Slavencomité gezonden is. De tolk dreigt nu het geknoei der Russische legatie tegen de Bulgaren openbaar te maken. De schoone dagen, dat men in Amerika niet wist wat men met al het geld zou doen, dat men elk jaar overhield, behooren ook weder tot het verleden. Men verwacht thans en met grond, dat het budget der bonds- regeering dit jaar met een te kort van 50 millioen dollars zal sluiten. De uitgaven zijn in de laatste vier jaren met 61 millioen dol lars toegenomen, en zijn voor 1892 vastge steld op 990.000.000 dollars, dus bijna een milliard. Hoofdoorzaak van dit verschijnsel zijn de ongehoord hooge sommen, die de pensioenen verslinden. Voor dit jaar zijn die op 145 millioen dollars geraamd, terwijl men heeft berekend, dat binnen enkele jaren 200 millioen dollars aan pensioenen 'sjaars zal worden uitbetaald. Thans staan reeds 500.000 namen op de pensioenlijst, terwijl er nog 1.152.000 verzoeken om pensioen moeten behandeld worden. Tot de liedendie van den pensioen- schwindel het meest profiteeren, behooren de ±e Washington woonachtige, meest schatrijke pensioensagenten, die door het Congres zelf bezoldigd worden. Van 1862 tot den 30 Juni 1890 werd aan deze heeren alleen voor hun moeite om den „veteranen" een pensioen te bezorgen, 87 millioen dollars uitbetaald In het afgeloopen jaar ontvingen zij niet minder dan 2.450.515 dollars. Thans staat hun minstens nog 22 millioen dollars te wachten. Zooals op dit gebied, wordt op alle andere punten het geld letterlijk met handen vol weggeworpen. Als een klein voorbeeld zij vermeld, dat de vervaardiging van het „Congressional Record" van de Congres-annalen jaarlijks den staten op een kwart millioen dollars komt te staan. En het goede voorbeeld, in deze door het congres gegevenwordt door de besturen der afzonderlijke staten waardiglijk gevolgd. Zoo is de wetgevende macht van den staat Illinois al 57 dagen aan het ver gaderen om uit haar midden een senator naar Washington af te vaardigen, maar de heeren kunnen het over de keuze onmogelijk eens worden In dit staatslichaam hebben namelijk evenveel republikeinen als democra ten zitting en bovendien drie leden van den boerenbond. Deze drie moeten dus den doorslag geven, en daar zij noch een repu blikein noch een democraat naar Washington willen zenden, komt men maar niet tot een beslissing. Eiken dag nudat de heeren vergaderen, kost den staat Illinois rond 2000 dollars. De keuze van één senator zal Illinois dus op ongeveer 122000 dollars komen te staan. Als zulke kleinigheden dus reeds zooveel geld moeten kosten, is het waarlijk niet te verwonderen dat de huishouding der geza menlijke staten jaarlijks meer geld gaat kosten. BUENOS-AYRES, 31 Maart. Gisteren is gedurende de verkiezingen de politie door eene bende van 200 kiezers aangevallen, waarbij 2u personen gedood of gewond werden. Aan boord van het in de haven lig gende Chileensche oorlogsschip „Vilcomayo" is een oproer uitgebarsten, naar men zegt aangestookt door hier woonachtige onder danen van Chili. Er werden drie scheplingen gedood en drie gewond. CHICAGO, 31 Maart. De griep-epidemie blijft hevig woeden. Gisteren stierven er 300 personen. De kerkhoven zijn overvuld600 lijken wachtten gisteren op begraving. k/ WAALWIJK, 1 April 1891. ^De buitenpolders van Waalwijk en Baard- w'jk lijden voortdurend veel nadeel van het vloedwater, dat door den sterken wind op gestuwd, door verschillende openingen in de omkading komt binnendringen. De werkzaam heden der dichting worden zeer bemoeilijkt door het stormweder der laatste dagen. Andere jaren zag men dikwijls begin April reeds vee in de weide; thans kan daarvan vooreerst natuurlijk nog geen sprake zijn. Gisteren avond is in tegenwoordigheid van de teekenschoolcommissie, de winter- cursus der teekenschool gesloten. De voorzitter, de heer F. M. Ingen-Housz, hield bij deze gelegenheid de volgende toe spraak „Geachte medebestuursledenleeraren en leerlingen Hét is geen loutere formule als ik hier het woord neem om u geluk te wenschen met den afgeloopen wintercursus onzer teeken school. Ik doe dit met te meer genoegen omdat de thans gesloten wedstrijd de ambitie der leer lingen zoo zeer heeft opgewektik hoop dat de beoordeeling door deskundigen reden zal geven tot tevredenheid. Heeren leeraren, gij hebt uwe taak trouw volbracht; uw plicht steeds voor oogen heb bende, hebt gij èn talent èn oefening onver droten ter zijde gestaan. Leerlingen, gij, die met succès dezen cur sus doorloopen hebt en gijJ((minder vergevor derden, die u toch beijverd hebt uwe leer meesters te bevredigen, denkt aan de schoone spreuk Excelsior, altijd hooger, altijd, immer voorwaarts Heeren bestuursleden, ik zeg u een woord van dank voor uwe welwillende medewerking; een genoegen was het met u samen de be langen der teekenschool te behartigen." Na eene dankbetuiging door den directeur den heer Th. van Delft, verklaarde de voor zitter den wintercursus gesloten. Ten bewijze dat de zangvereeniging Cecilia goede vorderingen maakt dient, dat zij, daartoe uitgenoodigd, aanstaanden Zon dag 5 April een concert zal gaan geven in de harmoniezaal bij den heer C. A. Montens, te Waspik. Wij wenschen haar het beste suc ces toe. Op 7 April a.s. zal in „Musis Sacrum" alhier, eene vergadering van onderwijzers uit het arrondissementWaalwijk worden gehouden. Het hoofddoel der vergadering is herzie ning van 't reglement, waartoe in de laatste bijeenkomst van 't vorig jaar reeds eene com missie van voorbereiding is benoemd. Nabij de spoorbrug over de Dieze, te 's Bosch, is Zondagmiddag, even voor vijven, een goederenwagen, de 4e na de locomotief, van trein 503, komende van Utrecht, ont spoord, zonder dat daarbij persoonlijke onge lukken zijn voorgevallen. Volgens onderzoek, door een rijksopziener bij den raad van toe zicht op de spoorwegen, is het ongeval al leen te wijten aan eene kleine fout aan den wagen; deze is gering beschadigd, doch het houten voetpad over de brug is nogal belang rijk beschadigd. Te ruim 8 uren was de weg weder geheel vrijvoor dien tijd moesten de reizigers te voet over de brug gaan. Nog is om ruim 6 uren, op het rangeer terrein van den spoorweg 's Hertogenbosch Vlijmen, bij het rangeeren, tweemaal op ver schillende tijdstippen telkens een wagen ont spoord, welke onmiddellijk weder in het spoor gebracht werd zonder dat eenige schade werd aangericht en zonder dat daardoor vertraging in den loop der treinen werd gebracht. Met 1 Juni a. s. zal op alle statious der staatsspoorwegmaatschappij aan den uitgang worden gecontroleerd. Voor het afhalen van reizigers enz. zal dan ook niemand meer zon der perronkaart worden toegelaten. Waar dus de Holl. spoor een stap vooruit deed door haar perronkaarten behalve, voor zoover wij weten, in den Haag af te schaffen, gaat de staatsspoor een stap achter waarts doen en het publiek met die dingen plagen (Arnh.Ct.) Het heeft der koningin-weduwe, regen tes, behaagd, bij besluit van 28 Maart 1891 no. 2, met ingang van 31 Maart 1891 lo. op het daartoe door hem gedaan ver zoek aan den schout-bij-nacht H. Dyserinck een eervol ontslag te verleenen als minister van marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan Hare Majesteit en den lande bewezen 2o. te benoemen tot minister van marine den heer G. Kruys, kapitein ter zee. w»wnriM>wmmMKir«yiiiii iimmom—n—m

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2