Gemeenteraad van Waalwijk, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. door zijn tegenstanders en de hooge geeste lijkheid zijn omgekocht. Over de Amerikaansch Italiaansche aange legenheid loopen nog immer tal van gefan taseerde geruchten, maar die alle doen niets af aan het feit, dat de zaak in beginsel als op den weg ter oplossing kan worden be schouwd. Wel heeft men in Bulgarije den dader van den moordaanslag te Sofia gepleegd, nog niet in handenmaar wel heeft men de zekerheid dat er ernstige dingen voorbereid werdenwaarbijbehalve de ministers, ook de prins en zijn moeder er minder gunstig zouden zijn afgekomen. De schrijver van dreigbrieven in dien zin is gebleken te zijn een beambte van het vroegere Russische ge- neraal consulaatdie dan ook reeds achter slot en grendel zit. Generaal Garibaldi's oordeel over de Afri- kaansche kolonie Massowah is alles behalve gunstig en dus niet zeer vleiend voor Crispi. In geen enkel opzicht beantwoordt Masso wah aan de verwachtingen en geldelijke offers van eenig belang zouden dwaasheid zijn. Victor Gilles, die den diefstal uit de ge meentekas te Gent heelt gepleegd, is te Pa rijs aangehouden. Het grootste deel van de gestolene som was nog in zijn bezit. Alvorens Parijs te verlaten, hebben de ge delegeerde Duitsche mijnwerkers Zaterdag een bezoek gebracht aan het graf der in den oorlog van '71 gesneuvelden, op Père La- chatse, waarop zij een krans legden met de inscriptie „De gedelegeerde Duitsche mijn werkers aan hun in 1871 gevallen broeders." Verschillende redevoeringen werden er ge houden, waarin verklaard werd, dat zij voort durend werkzaam zullen zijn om den chau- vinistischen geest, die trouwens, volgens hun zeggen, onder de georganiseerde werklieden niet meer bestaat, uit Duitschland meer en meer te doen verdwijnen. Tegen 1892 wordt eene koloniale ten toonstelling ontworpen, die voor de weten schap van zeer veel belang zal zijn. Men tracht alle menschenrassen der aarde bijeen te brengen. De correspondent van de Soleil te Mar seille, seint dat hij een onderhoud heeft ge had met prins Louis Bonaparte aan boord van de „Guadalquivir," gereed liggend om naar de Zwarte Zee te vertrekken. De prins betwijfelde of het keizerrijk weder hersteld zou kunnen worden. Hij voor zich zou zich niet met de politiek inlaten en bleef in Russischen dienst, daar het Fransche leger hem ontzegd was. Hij was van plan geweest naar Parijs te gaan en den president te vragen geen verbanningsbevel tegen hem te onderteeke nen, doch op aandrang der familieleden had hij dezen stap niet gedaan. Bij de orleanistische partij moet het plan bestaan weder verscheiden nieuwe or ganen te Parijs, maar vooral in de provin cies, te doen verschijnen, waaruit men afleidt, dat deze partij voornemens is, zich weder tegen de verkiezingen in 1893 te reorgani- seeren. Een dagelijksch bestuur moet reeds zijn benoemd, waarvan o.a. deel zouden uit maken de hertog De la Rochefoucauld, zoon van den afgevaardigde der Sarthe, de hertog van Luynes, Bocher fils, Dufenille en de abt Brette. De la Rochefoucauld zou reeds meer dan een millioen hebben bijeengebracht. Zondagavond ontstond een groote paniek in de Bouffes-Parisiennes, waar werd opge voerd „Miss Helyet." Op het zien van op stijgenden rook uit een baignoire riep men brand. De politie deed alle moeite de orde te handhaven. Het bleek, dat een brandende si- garette, in een gesloten parapluie gevallen, de oorzaak van dit alles was. In eene der diergaarden, welke te Pa rijs op de Place du Ti öne zijn opgericht, heeft een huiveringwekkend voorval plaats gehad. Zekere Kieffer, 39 jaar oud, meubelmaker, bevond zich met verscheidene vrienden in de diergaarde en stelde aan deze laatsten voor, te wedden om een liter wijn, dat hij de manen van den leeuw zou streelen. De weddenschap werd aangegaan. Kieffer stak zijne linkerhand door de traliën der kooi en meende ze op de manen van den leeuw te leggen, toen het dier eensklaps woedend opsprong en den onvoorzichtigen wedder bij den arm greep. Het bloed vloeide overvloe dig, Kieffer slaakte een vreeselijken kreet en verloor het bewustzijn. Op het geroep zijner gezellen kwam de temmer toegeloopen en het gelukte hem niet zonder moeite den leeuw zijne prooi te doen loslaten. De arm van Kieffer was bijna afgebeten. Het lid moest aanstonds afgezet worden. De Britsche regeering bereidt eene wet voor tot wering van alle landverhuizers zon der geld of goed uit de Britsche havens. Men heeft in Engeland weer eens bij een onderzoek van wapenen een treurige ont dekking gedaan. Van 800 geweren, waarmee het Dorset-regiment te Plymouth werd uitge rust, bleken niet minder dan 500 onbruik baar. Dat moet, gelijk in Egypte geschied is, eens eerst gemerkt worden als de manschap voor den vijand staat Uit Raugoon komt bericht dat de stam der Chins, te Haka, in Opper-Birma, eene kleine Engelsche kolonne in een hin derlaag heeft gelokt en aangevallen. Een En- gelsch officier en vijf inlandsche soldaten werden gedood en nog elf man gekwetst. De rest trok zich terug. Eene expeditie wordt uitgerust om de Chins te straffen. De stam der Mizanzaï, aan de oevers van den Indus, is in opstand gekomen en heeft eenen aanval gedaan op de Engelsche pos ten. Versterkingen zijn naar Kohat gezonden. Men ziet het de Engelschen hebben in deze streken handen vol werk. Uit Kaïro wordt aan de Times ge meld dat er tusschen de Suez kanaal maat schappij en de Egyptische regeering een con tract gesloten is, waarbij de eerstgenoemde gemachtigd wordt eene lijn voor het vervoer van reizigers aan te leggen tusschen Ismaïlia en Port Saïd. Tegen het einde dezer maand zal keizer Wilhelm andermaal een bezoek brengen aan Lotharingen. Aan Bismarck is op diens verjaardag, verleden Woensdag, gelijk men weet, door de Hamburgers eene serenade gebracht. De lei ders daarvan werden door hem ontvangen en toegesproken. De gewezen rijkskanselier scheen diep be wogen. Hij was recht dankbaar zeide hij, voor deze hulde der eerste handelsstad van Duitschland en het vasteland van Europa en hij zag daarin het bewijs, dat hij zijn kwart eeuw arbeids aan het hoofd der zaken goed besteed had. Deze getuigenis zijner Ham- burgsche medeburgers de vorst is eere- burger der stad was hem meer waard dan welke onderscheiding ook. „Moge mij," dus eindigde de oud-kanselier „die vriende lijke gezindheid blijven worden toegedragen gedurende de paar jaren, die God mij mis schien nog zal schenken. Ik hoop in mijn buurstad Hamburg, „waartoe ik mijn verkeer moet beperken" (deze laatste woorden bren gen de Duitsche couranten gespatieerd), nog vele aangename uren door te brengen. Nog maals mijn dank. Het is mij te moede of ik een goed getuigschrift een bewijs van goed gedrag van u gekregen heb en dat komt niet veel bij voor iemand, die zoolang minister was." Het lid der vrijzinnige partij, dat te Geestemünde tegenover Bismarck candidaat voor den rijksdag wordt gesteld, heeft eene proclamatie tot de kiezers gericht, waarin o. a. gezegd wordt, dat het eene schande im mers een protest tegen de staatkunde van 's lands Souverein wezen zou, wanneer de man werd gekozen „die zich vol haat van zijn keizer heeft afgekeerd." Geheel Europa luidt het zou dit als zoodanig opvatten. Na eenige onderhandelingen heeft de Russische regeering nu officieel het voorstel gedaan aan onze regeering om gemeenschap pelijk op te treden tegen de landverhuizing naar Brazilië en Argentinië. Het plan bestaat niet alleen de agenten, werkzaam in Europa, te bemoeilijken en de agitatie in de land bouwstreken tegen te gaan, doch men wil eischen van de regeeringen der beide repu blieken, dat geen landverhuizers daar mogen landen zonder middelen om den eersten tijd te leven. Rusland zond agenten naar Bue- nos-Ayres om een onderzoek in te stellen of het gewenscht is Russische onderdanen gratis vervoer naar Europa aan te bieden. De koning heeft de commissie, belast met het onderzoek naar de wandaden, die in Afrika door den officier Livraghi en anderen gepleegd zijn om hunne hebzucht te bevre digen den 4 dezer in een afscheidsgehoor ontvangen. Vervolgens heeft de commissie aan den minister-president Rudini een af scheidsbezoek gebracht. Deze heeft haar verklaard dat zij onbevangen haar onderzoek te Massowah moet instellengeen vooraf opgevatte meening. Verder heeft hij haar te kennen gegeven dat hij zich overtuigd hield, dat het geschil met den koning van Abyssinie in der minne geschikt kan worden. Het is, voegde hij er bij, het streven der regeering, groote bezui nigingen in de kosten der bezetting te brengen. Deze zal zich tot het strikt noodige be palen. Tusschen Italië en Engeland moeten thans eindelijk de grenzen zijn afgebakend voor het gebied in Oost-Afrika. Koning Menelekde Negus van Abes- synieheeft een schrijven aan koning Um- berto gerichtvan jonger dagteekening dan, de laatste onderhandelingen met graaf Antonelli, waarin hij, na gewezen te hebben op zijne inschikkelijkheid in zake de grens- quaestie en na zijne weigering om het pro tectoraat van Italië te aanvaarden als verne derend en schadelijk voor zijne onaf hanke- lijkheid te hebben gemotiveerd, verzekert zeer gesteld te zijn op de vriendschap van Itaiie en het vaste voornemen te hebben zijne za ken met de andere hoven met medewerking van Italië te regelen. Het artikel van het tractraat, 't welk het protectoraat van Italië insluitzegt hij nim mer te hebben aangenomen. Zooals men weet heeft indertijd het ge rucht geloopen, dat genoemd tractaat ver- vervalscht was. De anarchisten zijn voornemens aan de demonstratie van 1 Mei een beslist revolu tionair karakter te geven, en Nicoterade minister van binnenlandsche zaken, heeft zijn collega's er reeds over geraadpleegd elke samenscholing op den openbaren weg te ver bieden. Men meldt uit Livorno, dat door een der beide handelshuizen, welke de betalingen gestaakt hebben drie wissels van 7, 8 en 9000 lire vervalscht zijn geworden, door de cijfers te veranderen 47 48 en 49,000 lire. De bank van Livorno zal waarschijnlijk li quideeren. Verscheidene vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche firma's, welke in de fallieten betrokken zijn, zijn te Livorno aangekomen, om zich geheel op de hoogte van den toestand te stellen. Weerkundige waarnemingen Over de maand Maart 1891, te WAALWIJK. Gevallen regen 5'33/4 mill. Vorig jaar Maart 44 mill. -}- 93/4 mill. Regendagen 8, den 7, 9, 10, 14, 27 a 29. Vorig jaar Maart 4 rr: -f- 4. Vorst 22 en 23 Maart, en halver maand nachtvorst. Sneeuw en hagel 18, 19, 21, 28 a 30. Karakter van het weer, guur en koud. Windkracht 2/10 a 8/i0. Windrichting: N. 12, 19, 21, 22, 31. O. 1 13, 16, 17, 23. Z. 11, 15, 24. W. 2 a 7, 20, 25 a 30. N.-O. 9, 10, 14, 18. N.-W. en Z.-O. niet. Z.-W. 8. Gevallen regen van 1 April 1890 tot 1 April 1891, 7091/i6 mill. Regendagen van 1 April 1890 tot 1 April 1891, 125. WAALWIJK, 8 April 1891. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 7 April 1891, namiddags 7 ure. Door den voorzitter van den gemeenteraad was tegen Maandag vooi middag 11 uur eene urgente raadsvergadering uitgeschreven, om te beraadslagen over den uitslag der herbe steding van het bouwen der onderwijzerswo- ning in onze gemeente. Daar echter slechts vier ledende heeren Timmermans Wz., Baijens, Van Tilburg en Van Schijndel waren opgekomen, kon de vergadering geen voort gang hebben. Zij is nu gehouden gisteren avond ten 7 ure. Tegenwoordig waren de leden Tim mermans Wz., Van der Heijden, Gragtmans, Verbunt, Van Schijndel en Baijens; de heer Timmermans Bz. had kennis gegeven door ongesteldheid verhinderd te zijnde bur gemeester presideerde. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der vorige vergadering deelde de voor zitter den uilslag der gehouden herbesteding mede, waaruit bleek dat de minste inschrijver was G. van Dijck, alhier, voor f5376 dus nog f79 boven de begrooting. B. en W. stelden voor de begrooting met f79 te verhoogen en het werk aan den laag- sten inschrijver te gunnen. Comform besloten. Hierna werd op voorstel van den heer Van Schijndel met algemeene stemmen besloten, voor dit werk een specialen opzichter te be noemen, daar het zeker niet met het belang van de gemeente zou strooken den gemeente architect te belasten met het opzicht over een werk, door zijn broeder uitgevoerd. De heer Timmermans maakte vooraf de opmerking dat de raad reeds vroeger een besluit genomen had, waarbij de benoeming van een anderen opzichter aan B. en W. was opgedragen; de heer Van Schijndel repliceerde dat dit alleen gold de benoeming als de opzichter het te druk had. De heer Baijens bracht de geldquaestie ter sprake, die nog al hoog zou loopen, daar in den regel 5pct. van de aanneemsom genomen wordt. De heer Van Schijndel antwoordde dat er in de gemeente liefhebbers genoeg zijn, die het wel minder zullen doen. Besloten werd deze zaak aan B. en W. op te dragen die het zoo goedkoop mogelijk zullen gedaan zien te krijgen. Nadat deze zaak was afgedaan zeide de heer Baijens, gezien te hebben dat bij Nieu- wenhuizen nieuwe boomen zijn geplant; hij vroeg of er ook plan bestaat om nu ook trottoirs te leggenwaar dit nog niet ge schied is. De voorzitter antwoordde, dat hij juist Van Dijck last had gegeven pogingen aan te wen den om de lui over te halen hunne trottoirs op de vastge-telde voorwaarden te laten vernieuwen; hij had echter nog geen rapport ontvangen. De heer Verbunt wenschte de aandacht van B. en W. te vestigen op de dringende noodzakelijkheid om de haven te verbeteren. De voorzitter zeide juist bericht te hebben gekregen, dat de daarvoor aangenomen bag- gerlui elk oogenblik kunnen verwacht worden; zij zullen dan geruimen tijd blijven baggeren om den toestand te verbeteren. Hierna werd de vergadering gesloten. Na de openbaarmaking van de namen der leden van het eerebestuur der landbouw tentoonstelling is nog toezegging ingekomen van de heeren: F. M. Ingen-Housz, alhier, M. L. Mommersteeg, te Vlijmen, en J. Loeff, burgemeester van 's Gravenmoer. Het concert van 5 April jl., gegeven door de liedertafel „Oefening en Vermaak," van Waalwijk en Bezooien, behoort wederom tot het verleden. Mochten wij op vroegere uitvoeringen dikwijls specialiteiten in den zang hooren, thans genoten wij het voorrecht een tweetal artisten, van het zuiverste water, op instrumentaal gebied te hooren, en wel den heer Maas-Geesteranus, uit 's Gravenmoer, als violist en violoncellist, en den heer Berliosz, van Parijs, thans woonachtig te Breda, als pianist Het zou ons te ver voeren over ieder stuk, door genoemde heeren voorge dragen, afzonderlijk uit te weiden. Wij zou den moeilijk kunnen zeggen, wat ons het best beviel en wat het meesterlijkst gespeeld werd. Het Air Hongrois, die Blume en Wie gelied, alle van Hauser, hel eerste voor viool en piano, de twee laatste voor violoncel en piano getoonzet, zijn juweeltjes, welke ieders bewondering afdwongen. Het Wiegelied, alsook „Alla Stella confi- dente" van Rabaudie, werden, na schier ein- delooze toejuichingen, nogmaals ten beste gegeven. Kwam in bovengenoemde stukken vooral de viool of violoncel als domineerende, als melodie-partij uit, in de Sonate van H. van Berkel, doch voornamelijk in het prachtige Chanson Hongroisesolo pour piano van Dupont, mochten wij in den heer Berliosz „le grand artiste" begroeten. De trouwe en zeer talrijke opkomst van abonné's en vreem delingen, de begeestering van allen, strekken den heeren Maas en Berliosz tot bewijs, hoe zeer hunne talenten hier op prijs worden ge steld. Dat wij hen nog dikwijls tnet het insigne van het eerelidmaalschap der liedertafel op de borst in ons midden mogen zien, is zeker aller wensch. De liedertafel zelve zong onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer Frans de Cortie, „Die Bethende," van Diabelli, „Die Macht des Gesanges", van Max Bruch, een overschoon koor met soli, het kleine doch lieve „Stil ruht der See," van Pfeil en het Slotkoor uit de Cantate," van H. v. Bree. Een woord van lof mag ook niet onthou den worden aan de solisten P. v. R., C. d. C., G. v. I. en P. S. voor de uitstekende wijze, waarop door hen menig schoon nummer werd voorgedragen, alsmede aan de heeren V. H, eere-commissaris der liedertafel en I. M. voor de degelijke en hartelijke woorden door hen in den loop van den den avond tot de ar tisten en abonné's gesproken. Naar wij met genoegen vernemen, zal de harmonie „l'Espérance," alhierdeelne men aan het dezen zomer te Eindhoven te houden concours. Maandagochtend omtreeks half zes brak brand uit in een huis in de Stationsstraat, toebehoorende aan Hendrik van den Bosch, (Zuidewijn) en bewoond door vijf gezinnen. In korten tijd stond het gansche pand in lichte laaie, zoodat van twee gezinnen nage noeg de gansche inboedel eene prooi der vlammen werd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Eene oorzaak schijnt de brand niet gehad te hebber.althans tot nu toe heeft men er geene kunnen ontdekken. Een der bewoners was niet verzekerd, de andere wel, tot een gezamenlijk bedrag van bijna f 6000; het huis, waarvan niets dan de muren zijn overgebleven, voor f5000. Het aantal van de provincie Noord brabant in de lichting der Nationale militie voor dit jaar is bepaald op 1263. In het geheel zullen worden ingedeeld bij de infanterie 8160, bij de cavalerie 375, bij de artillerie 2270 en bij de genie 195. Onder de 8160, die bij de infanterie zul len worden ingedeeld, zijn er 6u0, die voor den dienst der zee zijn bestemd. Omtrent een der officieêle maaltijden, door de koningin - regentes gegeven, wordt een verhaaltje verteld, dat een eigenaardig licht werpt op het verschil tusschen de leden van onze tegenwoordige staten generaal en die van eenige tientallen jaren geleden.Toen was ook daar meer deftigheid te vinden; de leden der kamers behoorden allen tot de hoogere standen, althans tot bekende ge slachten. Thans heeft echter menigeen zitting, wiens vader en die misschien zelf tot voor korten tijd niet vermoedde, dat uit zijn familie nog eens een „Edelmogende" zou groeien. Het spreekt van zelf, dat die verandering niet is af te keuren, integendeel, mits echter de gekozen persoon maar de noodige be-

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2