Turkije. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Ingezonden stukken. UITVOERINGEN. Een zeer hevige aardbeving heeft, naar men uit Constantinopel bericht, het plaatsje Adil Djevas (district Van, Klein Azie) bijna geheel verwoest. Honderd zes en veertig huizen werden geheel en 240 andere gedeel telijk vernield. Honderden menschen kwamen om het leven en de overige bevolking ver keert in groote ellende. De koning der reclame, Barnum, is te New York gestorven. In 1853 kocht hij het American-Museumdat hij later uitbreidde met alle monsters der aarde en dat, gesteund door advertentiön en reclame, hem tot mil- lionnair maakte. De tocht door Amerika met Jenny Lind, een meesterstuk van reclame, bracht hem een voordeelig saldo van één millioen dollars. De reclame voor zijn tocht naar Londen in 1870 deed geheel Europa van belangstelling blaken. Noordbrabuntschc stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Maart. Opbrergst personenvervoer f 1259.67° goederenvervoer u 1937.74 postvervoer 166,68 Diversen Totaal der opbrengsten f 3364.095 In Maart 1890 f3550.68 WAALWIJK. Op Zondag 12 dezer 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen, op Musis Sacrum. Uit te voeren stukken 1. Ave Maria Abt. 2. de Nomen Gevaart. 4. KrijgsliedHol. Op Zondag 12 April, des avonds half acht, Concert door de Harmonie l'Espérance, met medewerking van den heer J. F. Rinke, in de harmoniezaal der Erven van Riel. (Zie programma's.) BAARDWIJK. Concert te geven door de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst," ten huize van den den heer Jac. van Woensel, op Zondag 12 April, des avonds halt acht, met welwillende medewerking van de gebr. van Boxtel, te Kaatsheuvel. (Zie Programma's) WAALWIJK, 11 April 1891. Bij kon. besluit van 8 April is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arr -recht bank te 's Hertngenbosch, mr. J. A. LoefF, adv. en proc. aldaar. Als leden van het eerebestuur der alhier te houden landbouwtentoonstelling zijn nog toegetreden de heeren Jhr. Jos. de la Court, lid van ged. st's Bosch. J. H. Stael, burgemeester Dussen. A. v. d. Koppel Almkerk. B. Snoek Met verwondering lazen wij dezer dagen in een paar couranten, dat de liedertafel Oe fening en Vermaak zal deelnemen aan het internationaal zangconcours te Keulen. Dit bericht is op zijn minst zeer voorbarig Wel maakt het deelnemen aan dien wedstrijd op 't oogenblik een punt van overweging uit, maar 't is nog heel ver af van 't nemen van een definitief besluit; daartoe is dan trouwens ook tijd tot 15 Juni a.s. De eerste kamer heeft de stedeuwet verworpen met 32 tegen 14 stemmen. Gekozen is tot lid der provinciale staten (vacature-Van Spaendonck), te Tilburg, de heer J. F. Jansenburgemeester dier ge meente, met 1233 van de 1409 geldige stemmen. De Dinsdag op „Musis Sacrum" alhier gehouden onderwijzersvergadering, waarvan wij het verslag te laat ontvingen voor ons vorig nummer, was vereerd door de tegen woordigheid van den districts- en den arron dissementsschoolopziener en werd dienstbaar gemaakt aan de herziening van hèt reglement en de verkiezing van een bestuur. Met schier unanieme stemmen werden ver kozen tot voorzitter: Spijkerman te Waalwijk; tot vice-voorzitter Van Santen te Sprang; tot secretaris Van Oudenhoven tc Bezooien; tot penningmeester Treffers te Capelle en tot bibliothecaris Goossens te Waalwijk. In de vergadering, afdeeling Waalwijk van het N. O. G. is tot afgevaardigde voor de gewestelijke vergadering te Oosterwijk benoemd de heer Mollenberg. Ten behoeve van de werken tot ver legging van den Maasmond zal een groot gedeelte van den Binnenpolder van Doeveren worden ingenomen. Naar aanleiding hiervan zijn ged. staten voornemens aan de staten dezer provincie een voorstel te doen tot op heffing van het waterschap. Een ontwerp besluit is reeds ter secretarie ingekomen, om ter inzage van belanghebbenden te worden gelegd. De kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen heeft zich tot de tweede kamer gewend met het verzoek het aanhangige wets ontwerp op de regeling der faillissementspro cedure op enkele punten te wijzigen. De kamer heeft in beginsel niets tegen eene commissie (art. 74) van bijstand en controle naast den curator, doch meer hecht zij aan een imperatief voorschrift, dat bij het vonnis van faillietverklaring worde benoemd minstens één deskundige naast den curator- rechtsgeleerde en dien bij voorkeur uit de schuldeischers te benoemen. Verder zou de kamer zeer gewenscht achten een imperatief voorschrift aan den curator om vóór de rekening en verantwoording, aan alle schuldeischers, wier vorderingen geveri fieerd zijn, uiteenzetting te doen van de li quidatie des boedels en opgaaf van het te verwachten dividend onmiddellijk na het afleggen dier rekening en verantwoording. De kamer toch moet het constateeren, dat de schuldeischers in een faillissement na de oproepingen tot bijwoning der verificatie vergaderingen vaak niets meer daarvan ver nemen hetgeen zeer zeker niet in het belang der schuldeischers kan geacht worden. Uit Amsterdam Door J. A. Fortuijn en De Boer is, als gede legeerden van een groot aantal vakvereeni- gingen, aan burgemeester en wethouders een adres gericht, waarin zij verzoeken hun ver gunning te verleenen om op den avond van i Mei een optocht met fakkels en muziek van werklieden-vereenigingen te houden„ter viering van het feit, dat in de geheele zoo genaamde beschaafde wereld de werklieden op dien dag zijn vereenigd tot het verkrijgen van een arbeidsdag van acht uur.„ Adressanten herinneren in dé toelichting op dit verzoek er aan, dat verleden jaar op een dergelijke aanvrage afwijzend is beschikt, o. a. wijl dan aan het „Leger des Pleils" hetzelfde zou moeten worden toegestaan. Sedert dien tijd is echter aan het Leger des Heils vergunning tot het houden van een optocht verleend. Bovendien zijn optochten gehouden door de Jongelieden-Vereeniging „Trou moet blijeken," door de afdeeling Amsterdam van het Ned. Werkliedenverbond en door de studenten. De adressanten hopen dat dan nu ook op hun verzoek gunstig zal beschikt worden. De politie te Gulpen vestigt de aandacht op zekeren J. Dings, zich noemende gisthan- delaar, die in hotels logeert en heimelijk vertrekt zonder zijne rekening enz. te betalen. Ook wordt hij verdacht, de Schiedamsche gisthandelaren op sluwe wijze beet te nemen; te Gulpen verkocht hij de gist welke te Schiedam op f0.48 per Kg. genoteerd staat, voor f0,44 per Kg. Door zijn leveranciers niet te betalen, is voor hem alles winst. Mej. Leclerq, hotelhoudster te Gulpen, die door genoemden D. als boven werd opgelicht, heeft eene klacht bij de justitie tegen hem ngediend. Twee jonge Duitschers, die een paar dagen in een logement te Leeuwarden hadden vertoefd, zijn daar aangehouden, nadat was gebleken, dat zij er valsche guldens vervaar digd en uitgegeven hadden. De inspecteur Versteeg, met het onderzoek belast, wist met den agent van politie Ynia een der daders te arresteeren en nam bovendien allerlei grondstoffen en gereedschappen, die bij het vervaardigen der valsche muntstukken hebben gediendin beslag. De medeplichtige, die begreep dat de politie hem op de hielen zat en spoorloos was verdwenen, is Woensdag namiddag, op een telegram van den commis saris van politie, te Harlingen aangehouden en naar Leeuwarden overgebracht. Er werden nog eenige valsche munten (alle met het jaartal 1863 en de beeltenis van koning Wil lem III) bij hem gevonden. Zeer waarschijn - lijk heeft men in dezen met een komplot van valsche munters te doen. Als vervolg op 't bericht omtrent de poging tot moord, gepleegd op den stations-chef te Melick Herkenbosch wordt nog gemeld, dat de vermoedelijke dader, de 36jarige herbergier W. K wonende tegenover het station, Zondag geschil had gehad met den spoorwegwachter C. en zich toen uitgelaten had dat hij C. dien dag zou dooden, althans, zooals K. zich uitdrukte, hem zou „koud" maken. Toen nu de stations-chef tegen 11 uren Zondagavond buiten het station, nabij de woning van K. kwam, werd hij door dezen in het rechterbeen geschoten; vermoedelijk dacht K., dat hij den spoorwachter C. voor zich had. De dader is nog voortvluchtig. De ver wonde is buiten gevaar, doch zal geruimen tijd geen dienst kunnen verrichten. Een treurig ongeluk heeft te Hengeloo plaats gehad: de landbouwersknecht W. V. wilde een geweer nazien en moet daarbij de onvoorzichtigheid gehad hebben om, na het geweer geladen te hebben, den haan over te laten staan. Door een ongelukkig toeval moet hij daartegen gestooten hebben, waardoor het schot is afgegaan, ten minste men vond zijn lijk met geheel verbrijzelden schedel in de keuken liggen. Te Groningen is een Duitscher gear resteerd, die bij het ontkleeden in de gevan genis een halsdoek als gordel om het lichaam had geknoopt, waaraan ruim 80 verschillende sleutels van huizen, brandkasten, lessenaars, dames schrijfbureaux, binnendeuren, steeksleu- tels, enz., waren vastgemaakt. Tevens werd een voerman in hechtenis genomen, die niet meer of minder dan geheele wagenvrachten nieuwe metselsteenen stal en voor de helft der waarde verkocht. Even na elf uur Dinsdagavond brak te Utrecht een vrij ernstige brand uit in het achterhuis van het beddenmagazijn van den heer Van Hoogen, aan de Oudegracht, dat tot berg- en werkplaats diende. De vlammen, gevoed door een hoeveelheid veeren en kapok, dat daar aanwezig was, gaven een dreigend aanzien. In een oogwenk stond dan ook het achterhuis in lichte laaie. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, mocht er in slagen, den brand tot het perceel te bepalen. Het nevenliggend perceel bekwam veel water schade. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren. Vermoedelijk door het springen van een rail ontspoorde Woensdag even voorbij het station Dordrecht de sneltrein van Am sterdam naar Parijs. De eerste locomotief bleef op het spoor, de tweede, een bagage wagen en het postrijtuig lagen buiten de rails. De route naar Rozendaal was dientengevolge versperd en de reizigers moesten in een anderen treiu stappen, des nachts is men met het lichten van de locomotief en wagens zoover gekomeu, dat het verkeer geene be lemmeringen meer ondervindt. De nachtboot naar Engeland vertrok ten gevolge van het oponthoud eerst des nachts te 1 uur, in plaats van 10 uur. De politie te Charlois heeft een man aangehouden, die vermoedelijk schuldig of medeplichtig is aan den diefstal, onlangs bij den landbouwer A. K., aan den straatweg al daar, gepleegd. De verdachte was in het bezit van verschillende sleutels en een nijptang en droeg een vest en had in den zak een siga renkoker van dien landbouwer afkomstig. Na deze aanhouding werden in dezelfde buurt ook twee zakken met ontvreemde kip pen gevonden. Herhaaldelijk zijn in den laatsten tijd aan den straatweg te Charlois kippen gestolen. Krelis was zoo dom niet In een café in de Nes, te Amsterdam, zat Maandagavond een boertje, die door den eigenaar en een zijner zoogenaamde kellne- rinnen werd uitgenoodigd wat mee kaart te spelen. Dit lukte en Krelis won eerst 40 cents, toen een gulden, en hij was daarover zoo voldaan, dat hij, toen men voorstelde om 5 gulden te spelen, dankbaar zijn ge wonnen geld opstreek en weg wilde gaan. Dit bleek echter niet naar den zin te zijn van de anderen; men wilde hem met geweld tegenhouden. Krelis maakte echter zulk een goed gebruik van zijn stevige vuisten, dat, zelfs met behulp van een toeschietenden knecht, men er niet in slaagde hem te houden. In Borgerhout, eene der voorsteden van Antwerpen, is eene misdaad gepleegd welke de gansche gemeente in opschudding bracht. Donderdag morgen vertoonde de woning van den rentenier Veughelen niet de gewone tee kenen van den nieuwbegonnen dag; de buren werden ongerust en men drong van achteren door den tuin de woning binnen. In de keu ken vond men de bejaarde kindsche en ver lamde vrouw van den bewoner op een stoel zitten zij wist van niets en meende, dat de nacht nog moest beginnen. De misdaad, welke men vermoedde, bleek in de gang gepleegd te zijn. Daar lagen de bewoner en de jeugdige dienstmeid in groote bloedpassen vermoord terneer. De dienstbode, het dichtst bij de huisdeur, was blijkbaar het eerst getroffen en daarna de man, die op het gerucht zal toege'oopen zijn. In huis vond men alle sporen van diefstalhet kapitaaltje van den man kon den dieven echter niet in handen vallen, wijl het bij eene bank gede poneerd was. Vermoedens omtrent de daders heeft men nog niet. Druncn, 7 April. Volgens de op heden vastgestelde lijkten der kiezers voor leden van de tweede kamer der staten-generaal, de provinciale staten en den gemeenteraad, be draagt het aantal kiezers 296. DRÜNEN. Over de maand Maart. GEBOREN Godefridus Z. van Joannes Bap tist Snijders en Adriana van Ilulten. Catharina d. van Andries van Boxtel en Maria van Bladel. Petrus Z. van Gijs- bertus van Drunen en Maria Brok. Nicolaas en Frederik, tweeling-zoons van Adrianus Nelis en Neeltie de Pagter. OVERLEDEN Theodora van der Geld, eerst weduwe van Martinus van Delft laatst weduwe van Bartholomeus Verhobven 67 j". Engelina van Weert 4 j. Hendrikus Vrijhoeven 2 m. Johannes Petrus Paulus Tielen, echtg. van Maria Catharina Coolen 71 j. Theodora van Weert 10 m. Adrianus Bergmans wedr. van Johanna de Munnik 38 j. Adrianus van Weert 20 j. WAALWIJK, 9 April. Bij een aanvoer van ruim 400 stuks hoornvee ter jaarmarkt waren de prijzen flauw en de handel traag. Men verkocht Kallkoeien f145.&f285.tot f Kalfvaarzen f135.a f195.tot f Jonge varkens aangevoerd 150 stuks verkocht van f 3,50 a f 12. Ter botermarkt aangevoerd 989 KG., van f0,93 a fl,23 per KG. Eieren f2,50 a f3.50 per 100 stuks. De prijzen der granen waren in navolging der buitenlandsche markten opnieuw merkelijk vaster. Voor puike buitenl. rogge voor de bakkerij wordt f210 per last betaald, mindere qualiteit f200 205. Inl. Rogge f 6.50 a f 6,75, Ristarwe f10.a f 10,50, Roode tarwe f 9.af 9 50, Witte tarwë f 9.50 a f 10.50, Zaaihaver f 5.a f 0.p. HL. Voederhaver f 8.— a f 9.— p. 100 KG. Voedererwten f 6.50 f 6.75 u De aanvoer per stoombooten van een paar puike ladingen Liebig-ossehuiden, te Ant werpen, heeft aanleiding gegeven voor onze looiers tot aankoop van eenige flinke par tijen. Overigens is de huidenmarkt onver anderd flauw gestemd voor mindere soorten. Voor prima zwaar zoolleer is goede vraag; als ze maar beleerd en goed gelooid zijn kan men ze gemakkelijk aan f 0.72° tot f 0.77° per half kilo plaatsen. Licht zoolle- der voor de schoenenfabriekeu is mede wil lig, even als paardenleer en grauw kalfsleer tegen betere prijzen. In schors blijft de handel ongeanimeerd. Er gaat weinig om. Men spreekt van min dere prijzen vooi het nieuwe gewin. In het buitenland is de markt ook flauw en de opkoopers zijn ongenegen zulke hooge prij zen aan te leggen als vorig jaar. Mli— mi» mi ifn mage— (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u hieronder plaatsing van het volgend artikel, dat ik heden vond in den Limburger Koerier. ONZE TARIEFWETGEVING. Nu door de opzegging van vele handels- tractaten een herziening onzer tariefwet niet lang meer kan uitblijven, komt almeer de vraag op den voorgrond, of bij die herzie ning al dan niet het beginsel der reciproci teit zal worden gehuldigd dat is, of we te genover de buitenlandsche mogendheden re- pressailie maatregelen zullen nemenwaar dit kan en als dit kan. De Haagsche kamer van koophandel be antwoordde deze vraag toestemmend, en wilde zelfs een beweging voor het stelsel der reci prociteit op het getouw hebben gezetmaar organen als de „N. Rott. Ct" tort et a travers" voor den vrijhandel strijdend, kwa men teger. het optreden der Haagsche kamer krachtig in verzet. Van „rechtmatige zelfver dediging" willen zij niets weten. Edoch, dat taaie volhouden dat zich vastklemmen aan een aangenomen stelsel, waar de toestanden zooveel wijziging ondergingen, ondervindt niet bij alle vrijhandelaars instemming. Een hunner tenminste, van libeiale zij tot dusver onverdacht, heeft niet geaarzeld de maatregelen van tegenweer openlijk in be scherming te nemen. Het is de heer J. C. van Marken, de bekende fabrikant uit Delft, die naar Parijs is gegaan, den hoofdzetel straks van het rijk der bescherming, om te weten te komen welk lot aan zijn nijverheids producten in Frankrijk, als gevolg der tariefs herziening, zal zijn bereid. Een merkwaardig artikel heeft hij over dezen zijn tocht in de „Fabrieksbode" geschreven, en daarin komt voor een gesprek met den heer Leon Say, een der pilaren van het vrijhandelssysteem, die in beginsel toegeeft, dat het noodig kan wezen om, zelfs voor een staat, die 't vrij handelsstelsel huldigt, op tegenweer bedacht te worden, als het tarief van een vreemde mogendheid een of anderen tak van nijver heid pijnlijk treft. Ik weet, zoo zei de heer Van Marken dan tot den heer Say, dat gij een apostel zijt van den vrijen handel, en dat gij aan de verde diging van dit beginsel een goed deel van uw streven hebt gewijd. Ook ik ben in het geloof aan dat leerstuk opgevoed, en had vroeger nooit gedacht, dat mijn hoofd toe gankelijk zou kunnen worden voor eenigen twijfel. Maar tegenover de maatregelen van bescherming, die hoe langer zoo meer door de groote mogendheden genomen worden, wordt mijn industrieel gemoed verontrust. Vergun mij een vraag als van den leerling aan den leermeester, in wien hij vertrouwen stelt. Gesteld, in Frankrijk werd de maat regel van geweld aangenomen, dien ik vreesde en mijn Fransche concurrenten, gewapend met hun uitvoerpremie, bedreigden mijn on derneming met ondergang, zou ik dan als logisch practisch staathuishoudkundige, als een goed staatsburger, die het algemeen belang boven het eigenbelang stelt, met stille on derwerping moeten berusten in het feit, dat ons Nederlandsche volk goedkooper brood eet op kosten van den Franschen staat, of zou ik zedelijk en economisch het recht heb ben aan mijn regeering bescherming te vra gen tegenover dit dreigend geweld Het antwoord liet zich niet wachten en was kort maar duidelijk„Zonder eenigen twijfel bezit gij dit recht. Zelfs in beginsel, van zuiver vrijhandelsstandpunt, is de plicht van den staat tegenover zoodanige geweld dadige maatregelen van andere landen niet twijfelachtig. Uitvoerpremien moeten zooveel mogelijk onschadelijk worden gemaakt door invoerrechten tot een gelijk bedrag." Met deze uitspraak van den beroemden

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2