Buitenland. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitsehland. Italië. Amerika. BINNENLAND. De heele reis van den president der ka mer is eigenlijk niets anders geweest dan een manoeuvre van de radicalen, om aan de be volking te laten zien wat zij wel durven. Twee struikelblokken zijn het ministerie dan ook bij de volgende kamerzittingen in den weg gelegd, n.l. de dubbeltjesquaestie, die den minister Freycinet al heel wat hoofdbrekens heeft gekost, en het overmoedige gedrag der radicalen, verpersoonlijkt in Floquet's zege tocht. Maar als het ministerie over een van beide moet struikelen, dan zal het liever op fiscaal terrein sneuvelen, dan het onderspit te moeten delven voor de brutaliteit van een man, van wie een oud vrouwtje van Corsica zeide, op het oogenblik dat hij te Ajaccio aan wal stapte„Die man heeft een goed hoofd die zal ons Napoleon terugbrengen Bij het te Brussel in garnizoen zijnde re giment karabiniers bestaat een afdeeling wielrijders van 12 man. Hiervoor worden korporaals uitgekozendiebehalve in het wielrijden, in het lezen van de kaart worden geoetend en met de indeeling van een divi sie bekend gemaakt worden. Bij de dezen zomer te houden divisie manoeuvres zullen zij ter beschikking van den generalen staf worden gesteld. In een klein logement te Brussel kwam onlangs een jong Franschman logeeren een musicus, die buitengewoon mager was, maar goed eten kon en nooit naar de reke ning vroeg. Als men hem van betalen sprak, praatte hij er over heen. Dat begon den waard te vervelen en op zekeren avond wees hij den musicus de deur. Den volgen den morgen z"ag hij zijn vroegeren gast voor de deur heen en weer loopen,met een groot pa pieren schild op de borstwaarop te lezen stond „Ik ben in de kost geweest bij den hotelhouder X„ hetgeen, bij de buitengewone magerheid van dezen „Sandwichman alles behalve een mooie reclame was voor het logement. Weer heeft er te Parijs eene door het co mité ter bevordering van Frankrijks uitvoer handel bijeengeroepene vergadering plaats gehad die door omstreeks 1500 personen werd bijgewoond, onder welke tal van sena toren, afgevaardigden.vertegenwoordigers van de Fransche kamers van koophandel in het buitenland, van de werklieden-partij, van republikeinsche comités, enz. Het voorzit terschap werd aangenomen door den oud minister Lockroy. Een der sprekers, de heer Valère-Mabille, voorzitter der Fransche kamer van koop handel te Charleroilegde in zijne rede er den nadruk op, dat bij het ontwerpen van het tarief de belangen van den landbouw en de nijverheid met bijzondere zorg in het oog gehouden zijn, maar op die der verbruikers is niet gelet, en deze toch zijn het grootste aantal. Hij rekende uit met hoeveel de uit gaven voor het huishouden van een werkman met een gegeven aantal kinderen zou ver meerderen, indien de kamers het tarief van de commissie aannam eene vermeerdering die inderdaad zeer drukkend mag heeten. Geen pogingen, sprak hij verder, mogen na gelaten worden om het parlement te behoe den voor eene beslissing, die eene ramp zou zijn voor het vaderland. Allerwege moeten openbare vergaderingen georganiseerd worden om verzet aan te teekenen tegen de protec tionistische staatkunde. „Op tot den strijd aangegord! en wij zullen overwinnen.* De vergadering heeft bij acclamatie een uitvoerig gemotiveerd voorstel aangenomen waarbij ten krachtigste wordt geprotesteerd tegen elke verhooging van het bestaande tariet en aangedrongen wordt op een terug keer tot het stelsel der handelstractaten, dat aan Frankrijk dertig jaren van onbetwistbaren voorspoed heeft geschonken. Ook de Parijsche gemeenteraad heeft zijne stem doen hooren tegen het protectionisme van de commissie voor het tarief en der re geering dringend verzocht al haren invloed aan te wenden ter bestrijding dier voor de algemeene belangen van Parijs zoo nadeeli- ge richting. MADRID, 27 April. Te Barcelona, Ca- dixSevillaCorunna, Valencia en andere plaatsen zijn tal van bijeenkomsten gehouden ten gunste van eenen werkdag van 8 uren en van eene algemeene werkstaking op den lsten Mei. De regeering heeft allerwege po- litie-maatregelen genomen. Tot nu toe heett erondanks het woelen der socia- cialistische partij, zich geen enkel incident voorgedaan. Er hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad te Thurles in westelijk Ierlandnaar aanleiding van het besluit der Parnellieten op de protest-meeting te Londen tegen de houding van den aartsbisschop Crokesdie vroeger tot Parnell's vrienden behoord heeft en thans omgekeerd is. Daarop besloten de anti-parnellieten tot eene contra-meeting, het geen tot herhaalde verwoede straatgevechten aanleiding gaf. Aan weerszijden bediende men zich van stokken en steenen, waarmede vele wonden toegebracht werden. De politie was machteloos. Parnell was weggebleven. Eindelijk zegepraalden de anti-parnellieten tot wie de aartsbisschop van de trap van het bisschoppelijk paleis eene toespraak hield, waarin hij hen geluk wenschte dat zij man nelijk hun plicht vervuld hadden en hun be- leedigden aartsbisschop wisten te wreken. Later kwam Parnell, die in eene redevoering zeide dat hij en Gladstone eigenlijk altijd te genstanders geweest waren van het zooge naamde veldtochtplan. Volgens berichten uit Lissabon stelt de Portugeesche regeering aan de Engelsche voor den „modus vivendi" eene maand te verlengen. Engeland heeft nog niet geant woord maar zal vermoedelijk geen bezwaar maken. De „Times" meldt uit Zanzibar dat de Engelsche oorlogsschepen «Brisk» en„Pigeon" vertrokken zijn met verzegelde ordersver moedelijk naar Mozambique. De Arabieren en de ingoorlingen van Tabarah hebben den eisch der Duitsche beambten tot het afgeven hunner wapenen afgewezen. Voorwaar Duitschland is een gelukkig land: niet alleen dat het zich in den loop dezer eeuw met name in de tweede helft dezer eeuw, heeft kunnen beroemen onder zijn zonen mannen te tellen, corypheeën op alle gebied, maar ook kan Germanie er op bogen die mannen tot in hoogen leeftijd rond zich te zien, getuige de onvergetelijke helden- keizer, die immer in der herinnering des volks zal voortleven getuige de grijze Bis marck, die op 70jarigen leeftijd nog in volle functie was als kanselier, premier en minister van buitenlandsche zaken, getuige de grijze generaal-veldmaarschalk graaf Hellmuth Von Moltke, die in October des vorigen jaars onder zoovele en zoo velerlei blijken van warme vereering en hartelijke toegenegenheid zoo van vorst als volk zijn 90en verjaardag mocht vieren. Maar de dood met zijn sikkel spaart niemand, uitstel is bij hem nimmer afstel, ook de groote krijgskundige Von Moltke kon niet gespaard blijven, en toch, toen ons de tijding gewerd, dat de nog immer krachtige, over alle geestelijke en lichamelijke vermogens nog beschikkende Von Moltke, Vrijdagavond, om 93/4 uur het tijdige met het eeuwige had verwisseld na 's middags nog zijn plichten als rijksdag afgevaardigde en lid van het heerenhuis te hebben vervuld, toen was het ons een oogenblik als duizelde 't ons; even als wijlen Thomas uit het bijbelverhaal meen den we eerst te kunnen gelooven na eigen aanschouwing. En toch, 't is waarheid, 't is werkelijkheid, treurige werkelijkheid en dat we een oogen blik twijfelden of we wel goed zagen, of er wellicht geen naam- of persoonsverwisseling hud plaats gevonden, vond alleen zijn oorzaak in Helmuth Karei Bernhard van Moltke's krachtig lichaamsgestel, dat hem niet verhin derde, ondanks zijn hoogen leeft:jd, te Berlijn en elders tegenwoordig te zijn als zijn keizer hem riep. Bij buitengewone feestelijkheden, bij ceremonieele plechtigheden Moltke ontbrak nimmer evenmin als in de wetgevende lichamen waar de woorden van den weinig sprekenden „Schlachtendenker" als gouden vruchten op zilveren schalen werden geschat en waar zijn woord een machtigen indruk maakte op mannen alle partijen. Von Moltke werd 26 October 1800 te Parchim in Mecklenburg geborep; eerst trad hij in Deenschen dienst om in 1822 in Prui- sischen over te gaan. In 1835 maakle hij een reis naar het Oosten, waar hij lange jaren bleef in dienst van het Ottomaansche rijk, om hervormingen in het legerbestuur aan te brengen. In 1858 werd hij tot chef van den generalen staf van het Pruisische leger benoemd, nam in 1864 deel aan den oorlog tegen Denemarken, bereidde den veld tocht voor tegen Oostenrijk in 1866 en maakte den slag van Sadowa mede. Het plan de campagne voor den oorlog van 1870—71 is Von Moltke's meesterstuk als „Schlachten- lenker" en „Schlachtendenker"; hij nam als grondslag van zijn berekeningen aan de inneming van Parijs, het bombardement ge schiedde op zijn raad tegen den zin van den koning en Bismarck. Veldmaarschalk werd Von Moltke in 1871 en lid van het heeren huis 28 Januari 1872. De bewapening der troepen en de versterking van den Elzas vroegen en verkregen sinds dien tijd Von Moltke's zorg. Von Moltke behoorde tot de mannen, die eerst bekend werden toen zij hun proefjaren, hun „Streit- und Drangjahren" reeds achter zich hadden. Den oorlog heette hij de voort zetting der politiek met andere middelen en aan de verbetering van die middelen heeft hij gearbeid jaren lang, zoolang, tot gansch Europa, gansch de beschaafde wereld, vol was van bewondering voor Moltke den her vormer der krijgskunde, die de spreuk„erst wilgen dann wagen" tot de zijne had ge maakt. BERLIJN, 28 April. Aan den lijkdienst voor Moltke werd deelgenomen door den keizer, de keizerin, twee prinsen, den koning van Saksen en andere Duitsche bondsvorsten, de ministers en het corps diplomatique. De keizer bracht een krans mede in den trant als de zegevierende Romeinsche veldheeren verkregen. Na afloop van den lijkdienst, die in het gebouw van den generalen staf werd gehouden, is de lijkstoet rondom de Zegezuil naar het Lehrter station gegaan, vanwaar het lijk morgen naar Kreisau zal worden overgebracht. De buskruitontploffing te Rome. De velden en tuinen, in den omtrek van het kruithuis gelegen, bieden een treurigen aanblik aan. Geen boom, geen grashalmpje zelfs, is ver schoond gebleven; alles is als door vuur verzengd. Van de boerenwoningen is geen enkele blijven staan. Alles ligt op en door elkander. De Pieterskerk is evenals de Pauls- kerk voorloopig gesloten voor het verrichten van de noodige herstellingen. Tot laat in den avond werd Zaterdag onder leiding van den minister van binnenlandsche zaken Nicotera, het onderzoek voortgezet, dat aan den dag bracht, dat alle gedachte aan opzet moet buitengesloten worden. Het gemeentebestuur zorgt er voor, dat zij, die alles bij de ramp verloren, onder dak worden gebracht, telwijl zij ook van levensmiddelen worden voorzien. Er gaat door Rome één roep over de menschlievendheid van den koning, die weder de grootste belangstelling aan den dag legt. Voor zoover thans bekend is werden 20 kinderen, 3 soldaten, 2 officieren en 60 boeren min of meer ernstig gewond. Het aantal dooden bedraagt 7, waaronder 2 vrouwen. De officier van de wacht, die ernstige ver wondingen bekwam, was Zondag stervende. Zaterdag was de ontploffing het onderwerp van bespreking in den gemeenteraad, waarbij afkeurende stemmen opgingen over de zorg loosheid der militaire autoriteiten, die niet de minste voorzorgsmaatregelen hadden ge nomen om de in de nabijheid van het kruit huis staande gebouwen tegen een eventueele ontploffing te beschermen. Met klem wordt op verplaatsing aangedrongen van de drie andere kruithuizen en verdeeling van den daarin aanwezigen kruitvoorraad. En niet zonder reden is men ontevreden over de militaire bevelhebbers, als men nagaat, dat aan stedelijke eigendommen voor f 200.000 schade werd aangericht. Aan de Pieterskerk voor f 100.000, aan de Pauls-Basilica voor f 250.000 en aan de apostolische gebouwen en paleizen voor f 150.000. Ook de schade aan de Jezus-kerk aangericht, wordt op f 150.000 geschat. Voeg hier nu nog bij een schade van f 500.000 aan oorlogsmaterieel en een e/en groot bedrag aan particuliere eigendommen, dan zal het geen verwondering baren, dat men in Rome alle mogelijke kruithuizen verwenscht. In de haven te Genua werden den laatsten tijd herhaaldelijk talrijke balen koffie, suiker, tabak, enz. enz. vermist, hetgeen het bestaan van eene groote dievenbende deed vermoeden. Thans heeft de politie ontdekt, dat de gestolen goederen door de riolen, welke in de haven uitkomen, werden ontvoerd; op deze wijze werd ook een uitgebreide smok kelhandel gedreven, naar men vermoedt. Het „South American Journal," meldt, dat de revolutiepartij in Chili thans in de noor delijke provinciën vast gevestigd is en er een voorloopig bewind heeft gevormd, waar toe de gewezen staats vicepresident Siva, de gewezen kamerpresident Luco en de revolu tionaire vlootvoogd Monti behooren. Dat bewind neemt de rechten op salpeter in ontvangst en beschikt daardoor over voldoende middelen, waaruit het aanbiedt de deserteurs uit het leger van Balmacedes te bezoldigen. Men verwacht, dat dit weldra eene desertie in massa zal te weeg brengen, daar de Bal- macedisten van middelen ontbloot zijn. Ter wijl het revolutionair bewind heeft aange kondigd, geen leeningscontract van Balmacedes te zullen erkennen, wordt in bovengenoemd blad gemeld, dat de Argentijnsche regeering met Engelschen en Argentijnsche mannen van invloed een plan steunen voor eene combinatie ter bevordering eener krachtige landverhuizing, ten behoeve van kolonisatie der landerijen, waarop de cedula's gedeelte lijk gehypothekeerd zijn. V WAALWIJK, 29 April 1891. In enkele bladen, die blijkbaar niet op de hoogte der zaak zijn, komt een fantas tisch bericht voor over de schoenen- en laar zenindustrie in de Langstraat. Daarin wordt gezegd, dat zij zich thans mag verheugen in een ongekenden bloei, zooals in geen jaren heeft plaats gehad. Sommige schoenfabri kanten^, heet het verder, „zijn niet bij machte aan de talrijke bestellingen, die van wijd en zijd gedaan worden, te voldoen. De prijzen der schoenen zijn evenwel eenigszins gedaald, hetgeen echter door de verminde ring van de lederprijzen, direct geen schade berokkent. Voornamelijk is deze drukte aan de soliditeit van het werk te danken dat daardoor der buitenlandsche concurren tie het hoofd kan bieden. Dit laatste onderschrijven wij volgaarne en zouden ook wenschen dat al het overige goede, wat van de Langstraatsche schoenen industrie gezegd wordt, waarheid bevatte. Uit door ons bij verschillende bazen en fa brikanten ingewonnen inlichtingen blijkt ons echter, dat juist op het oogenblik de schoen makerij verkeert in een tijdperk van kalmte, andere jaren om dezen tijd nagenoeg onbekend; er komen zoo goed als geen com missies in. De reden hiervan is niet ver te zoeken. In Februari hebben de afnemers in Hol land ingeslagen, wat zij toen noodig oor deelden. Sedert is echter het weder voort durend zoo geweest, dat er van den opge— danen voorraad om zoo te zeggen niets is afgegaan en de winkeliers dus huiverig zijn hunnen voorraad zomer werk tc vergrooteu. Daarbij komt nog het onlochenbaar feit, dat er nog altijd lui te vinden zijn, die voor klinkende munt beneden de markt, ja zelfs als zij goed rekenen, beneden den kostprijs verkoopen. Nu is 't natuurlijk dat de af nemers,als zij iets noodig hebben, zich bij voor keur tot die lui wenden, liever dan voor 't zelfde goed bij de degelijke fabrikanten hoogere prijzen te betalen. Op den duur aan werken zulke marktbe- dervers zich zelf er onvermijdelijk onder, maar in afwachting daarvan zijn zij een ware kanker voor de gansche schoenen industrie. Dat de daling der schoenprijzen door de vermindering der lederprijzen geen directe schade berokkentzooals in bovenstaand berichtje gezegd wordt, is ook maar ge deeltelijk waar, voor schoeisel, geheel uit nilandsch leder vervaardigd. Bij het werk echter, dat in Waalwijk, Baardwijken Besoijen enz. gefabriceerd wordt, vertegenwoordigt inlandsch leder maar 1/6 van de waarde van den schoen. Al de andere artikelen: kalfs, lak, kam- garen, glacé, elastiek, zijn 10 it 15o/0 duur der dan vroeger. Wij hopen, dat met gunstiger weder spoe dig meer levendigheid in de schoenmakerij zal komen en de fabrikanten door onder linge samenwerking de prijzen zullen weten te maken, waarop zij volkomen recht hebben. Bij de algemeene discussien over de legerwet in de 2e kamer vermeerdert niet alleen het getal der tegenstanders van de wet, die de reeds aangevoerde bezwaren deelen maar worden ook nieuwe bezwaren te berde gebracht waardoor de kansen op het tot stand komen der wet nog verminderd worden. Het vergelijk Reeds nu kan geconstateerd worden -- zegt de Standaard dat de vlieger van het vergelijk niet opgaat. Slechts ten deele zouden wij kunnen mee gaan. En de mannen van den «Maasbode» en «Tijd» stellen zich zoo norsch aan, dat ze, ook al werd zelfs de plaatsvervanging op den tegenwoordigen voet bestendigd, toch tegen de legerwet gekant zouden blijven. Dit bevestigt het vermoeden, dat terstond bij het opkomen van deze actie rees, dat namelijk het verzet tegen de legerwet buiten de le gerwet zijn doelwit koos. Deels moet dit verklaard worden uit de eigenaardige politieke gezindheid van de be volking in Noordbrabant en Limburg, die dank zij haar eigenaardig verleden, anders leeft en bestaat dan de roomsche bevolking benoorden Moerdijk. Maar deels ook uit zekeren kleingeestigen naijver op den invloed van dr. Schaepman. Dit nu is niet een Beneden-Moerdijksche, maar een schadelijke Nederlandsche karak tertrek. De groote Grieksche staatsman moest val len voor het Ostracisme. Zoo hebben een deel van Thorbecke's vol gelingen ook met Thorbecke gedaan, en daar door hun eigen kracht ondermijnd. En zoo is het ook Groen Van Prinsterer vergaan in 1857 en 1863. Liever nog laat men zijn schip op de bank stuk stooten en lijdt zelf schipbreuk, dan dat men het hinderlijke en tartende gezicht zou kunnen uithouden van een knap man aan het roer, die heel het schip stuurt. Protectie De Haagsche kamer van koophandel be leeft tot dusver niet veel genoegen van hare poging om een protectionistische tariefsbe weging in het leven te roepen. De kamersin de groote steden hebben de uitnoodiging tot aansluiting voor kennisgeving aangenomen. Die van Deventer deelt haar nu mede, dat zij een district van nijverheid vertegenwoor digt en protesteert tegen eene beschouwing der nijverheidsbelangen, die zij geheel on waar en in hare mogelijke gevolgen hoogst verderfelijk acht. In korte trekken hare meening stellende tegenover die van de Haagsche kamer, zegt zij o. a.: „De snellere vooruitgang van de nijverheid in dit district, ook in den jongsten tijd, de algemeene welvaart in hetzelve, zijn, behalve aan den ondernemingsgeest en de volharding zijner bevolking, te danken aan het vrijge vige handelsstelsel, dat een allergunstigen in vloed oefende op de ontwikkeling van de

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2