Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. BINNENLAND. handelsreizigers, die, om hun commissieloon, aan de koopers rijp en groen in de handen trachten te stoppen, en als door dezen be steld en gekocht doen toesturen allerlei goe deren in quantiteit en qualiteit ver boven het opgegevene meer eerlijkheid door geen mis bruik te maken van den toestand van af hankelijkheid, waarin de schulden den koo- per brachten, en hem niet slechte waar voor duren prijs op te dringen meer voorzichtig heid, dikwert meer zaakkennis van de zijde ües koopers door zich schriftelijk een ver klaring te laten geven, hoeveel en wat hij bestelde. In één woord, de toestand, vooral in den kleinhandel, is niet door wetten te beheer- schen, noch te regelen, men moet God bid den en zijn kruit droog houden. (R. N.) Alles wat niet van nature bijeen behoort gaat na langer of korter uiteen en evenmin als vuur en water elkander kunnen verdra gen, kunnen ook de gematigden en de voor- uitstrevenden in Frankrijk's kamer 'l op den duur met elkaar vinden. Dat is reeds veel vuldig gebleken, maar onder den indruk van Boulanger's beroeringen was er in de nieuwe kamervóór twee jaar gekozen, een schijn baar zóó hechte coalitie tusschen beide fractien ontstaan, dat men er Vrijdag werke lijk door verrast werd, toen de ware aap uit den mouw kwam, toen namelijk bleek dat de radicalen het bondgenootschap er maar weer aan gaven om in hun eentje aan de politiek te gaan doen. 't Was een tijdlang heel aardig gegaan, maar de amnestie-aangelegenheid, die Vrij dag zoo'n beweging bracht in de van nature toch al niet eer kalme gemoederen der Fran^che kamerleden, vervulde de rol van de spaak, die 't zoo aardig in gang zijnde wa gentje tot staan bracht. En 't is uit met de vriendschapdie nu al zoo lang duurde Clémenceau heeft vrij leelijk gezegd dat „tusschen de radicalen en de republikeinen het te Fourmies onschuldig vergoten bloed als een kloof ligt". Zoo is dus voortaan het kabinet weer de vertegenwoordiging van de gematigden alleen en die positie is een vrij wisselvallige, daar de rechterzijde nu ten allen tijde weer de macht in handen heeft om het zwaard van Damocles te doen neer storten op de respectieve hoofden van den pre mier De Freycinet en zijn collega's. Nu, als de radicalen hun zin kregen, dan geschiedde die politieke moord liever heden dan morgen en een vreemde samenloop van omstandigheden mag het heeten, dat juist Zaterdagmorgen, toen al de Parijsche bladen vol berichten waren over de treffende schei ding, de „Figaro" Boulanger's interview pu bliceerde, waarin de generaal vertelt, dat hij groote plannen heeft en nog lang niet voor nemens is van de hem zoo gaarne gegunde rust te blijven genieten. De meerderheid ten gunste van het kabinet, dus tegen de amnestie, bestond uit 80 mannen der rech terzijde en 240 republikeinen, de minderheid uit 100 radicalen, de boulangisten en een 30tal leden der rechterzijde. Daarbuiten is het wordingsproces nu in vollen gang, alles is herleefd en 't is dan ook waarlijk geen wonder, dat men het vrije veld en bosch verkiest boven een verblijf binnen de muren, zelfs al zijn 't de muren van het gebouw, waar wordt beslist over het wel en wee van land en volk, in het parle mentsgebouw. Zoo dachten de leden van den Duitschen rijksdag er ook over en nauw loonden barometer eu thermometer een ernstige neiging tot rijzing of het begon den heeien „ganz unheimlich" te worden en zij namen een kort besluithet parlement moest naar huis en zoo geschiedde Zaterdag 11., toen den heeren werd medegedeeld, dat zij tot 10 November vacantie mochten nemen. Of de luitjes in hun schik waren In hun pret vergaten zij dat zij over de wet betreffende den accijns op den brandewijn nog geen eind stemming hadden gehouden Eigenaardig was dat de socialist Singer nog even weten wilde, hoe de regeering gedurende den vacantietijd zal handelen ten aanzien van afgevaardigden, die 't door hun woorden al te bont zouden maken. Singer schijnt zijn vriendjes goed te kennen evenals de regeering, welke hen, die zoo menigwerf blijk gaven niet op hun mondje te zijn gevallen, tot vóór dezen dan eenvoudig maar in de doos stopte. De bonds raad is nu aan 't beraadslagen of er in deze ook iets te veranderen valt. Het nieuws uit Belgenland munt wel uit door zijn veelheid, maar niet door zijn be langwekkendheid. 't Is een niet te loochenen feit, dat de gansche werkstaking ditmaal een gedwongen fraaiheid is, waarbij niemand iets wint, doch waarvan de schade enorm is. In al de districten op het land van Luik na zou men weer gaarne den arbeid hervatten, maar in 't land van Luik weet men er nog wat animo in te houden door het dynamiet, dat nog al gebezigd wordt, o.a. nu weerom een spoorbrug te vernielen, welke toeleg ge lukkig niet wel geslaagd is. Zaterdag waren er in 't geheel 70800 stakers. Groot-Brittannie heeft in de laatste dagen zijn algemeene verkiezingen gehouden in 't klein. Vijf zetels waren er in het lagerhuis vrijgekomen en de regeering had over den uitslag der verkie zingen tot voor enkele dagen niet te klagen, hoewel de overwinningen nu juist niet schit terend waren te heeten. In Nordwest-Suftolk evenwel leden zij de besliste nederlaag en Vrijdag te Harborough eveneens een be wijs, meent men, dat het nieuwe lokmiddel: de aankondiging van een wetsvoorstel be treffende het koatelooze onderwijs, toch niet recht pakt. Het kloeke besluit van het Parijsche ban kiershuis Rothschild om, bij de maatregelen, die tegenwoordig in Rusland tegen de joden genomen worden te weigeren de regeering van den czar bij de nieuwe conversie-leening van 500 millioen behulpzaam te wezen, waar door gezegde leening als mislukt is te be schouwen geeft aan de „Kölnische Zei- tung" aanleiding tot eene lezenswaardige beschouwing. Het blad acht namelijk het feit op staat kundig gebied van haast nog grooter betee kenis dan op financieel en vestigt er de aan dacht op, dat het bankiershuis het raadzaam geacht heeft aan de Russische regeering niet de ware reden op te geven, maar zijn zich terugtrekken heeft gekleed in den vorm van een voorloopig uitstel wegens den minder gunstigen staat der geldmarkt. Dit voorwendsel echter heeft nu tenge volge gehaddat eene reeks van valsche geruchten ontstaan zijn van verontrustenden aard. Terwijl voor het afspringen der lee ning de toestand als bij uitstek gunstig werd afgeschilderd, als uiterst vredelievend, ja zelfs een bezoek van den czar aan het Ber- lijnsche bof werd aangekondigd, is nu plot seling alles zwart geworden aan den staat kundigen horizonten de tegenspraak van dat bezoek waartoe feitelijk nooit plan bestaan heeft geldt als een bedenkelijke verergering van den toestand. Tegen een en ander waarschuwt het blad. Er is niets wat den Europeeschen vrede in gevaar brengt. Ook in een aantal andere Duitsche en Engelsche bladen wordt ronduit gezegd, dat de reden der weigering van het huis Roth schild niet is de toestand der geldmarkt, maar dat zij een protest is tegen de wijze, waarop tegenwoordig in Rusland de Joden worden behandeld. Baron Hirsch heeft al eenige personen naar Argentinië gezondenom daar gronden te koopen voor nederzettingen van Russische Israëlieten. Op verscheidene dorpen is door de werk lieden een strooibiljet bij duizende exemplaren verspreid, waarin wraak geroepen wordt over het oproepen van miliciens om de werkstaking te onderdrukken en hunne broeders, de ar beiders, te bestrijden. In eenige kolengroeven der stad Luik en te Herstal, Jemeppe en Tilleur is eene kleine verbetering in den toestand waar te nemen. - De organisateurs van de socialistische manifestaties te Brussel, op Woensdag a. s., hadden Maandag eene bijeenkomst met den burgemeester Buis, die het verlangen te ken nen gaf de manifestaties achterwege te laten. De burgemeester gaf als zijne meening te kennen dat de tegenwoordige werkstakingen nadeel deden aan de grondwetsherziening. De organisateurs der manifestatie antwoord den dat er te Brussel werkstakingen zouden ontstaan, indien de manifestatie verboden werd. De gouverneur van Henegouwen heeft bij proclamatie de werklieden, die genegen zijn aan den arbeid te blijven, aangemaand, zich geen schrik te laten aanjagen door bedrei- gingen^ of door pogingen tot geweld, daar de overheid vast besloten is hen te beschermen en maatregelen genomen heeft, om krachtig affe aanslagen tegen de vrijheid van den arbeid te onderdrukken. De senaat heeft met groote meerderheid de overeenkomst met Engeland betreffende Newfoundland goedgekeurd. De verkiezingen voor de gemeenteraden hebben in het geheele land te midden van groote kalmte plaats gehad. Over het geheel hebben de ministerieele candidaten de meer derheid verkregen. In de groote steden zijn eenige republikeinen gekozen. Bij de verkiezingen voor de provinciale raden hebben de republikeinen eene volkomen overwinning behaald in meer dan veertig voorname steden in de provinciën en te Madrid. De vermaarde zwemmer „kapitein" Dalton is, naar men uit Londen bericht, het Kanaal van Dover naar Calais overgezwommen in twaalf uren. Volgens bericht uit Manchester zouden invloedrijke huizen aldaar en te Liverpool de Chileensche insurgenten steunen. Het te Buenos-Ayres gevestigde agentschap eener Manchestersche firma zou tevens krachtig medegeholpen hebben tot vorming van een vreemdenlegioen, aldaar uit Italianen, Fran- schen en Spanjaarden aangeworven, om Bal- maceda bij te staan. Ook in Noord-Amerika duiken weder geruchten op, dat verscheidene Zuid-Amerikaansche exporthuizeu aldaar bij den Chileenschen burgeroorlog betrokken zijn. De Noord-Amerikaatische overheden bewaken het stoomschip Monlserrat, dat te San Fran cisco wapenen en ammunitie voor de parle mentairen heet te laden. Nadere Chileensche berichten over Lissabon ontvangen, verklaren waarom de staatspresi dent de tusschenkomst van Brazilië, Frankrijk en Noord-Amerika weigerde. Hunne vertegen woordigers vroegen te Santiago aan de re geering alsook aan de parlementairen, op welke uiterste voorwaarden zij zouden willen onderhandelen. De laatstgenoemden deelden die mede, doch confidentieel, tot dat de staatspresident desgelijks zoude doen. Boven genoemde mogendheden vonden zulks ge wettigd; maar Balmaceda vond daarin aan leiding om de onderhandelingen af te breken. De parlementairen tellen thans 12,000 of 15,000 man troepen, met 43 Krups en vele snelvuurstukken. Hunne infanteristen hebben het Mausergeweer. De schatkist te Santiago heet geheel ledig. De bevolking wordt onder bedreiging gedwongen, onwettig uitgegeven banknoten aan te nemen. De Balmacedistische garnizoenen van Arica en Tacua overschre den de grenzen van Peru, waar zij de wapens moesten neerleggen. Te Metz is een Duitsch officier de overste Truzer vermoord. Men vond hem liggen ge dood door een hamerslag op het hoofd, in de hand een revolver, welke hij niet had kunnen gebruiken. Vermoedelijk is diefstal de beweegreden tot de misdaad geweest. Een som van 400 mark, alsmede een gouden hor loge en eenige andere kostbaarheden worden vermist. Men meent den schuldige op het spoor te zijn. Volgens vertrouwbare geruchten beloopt het deficit over den dienst 1890—'91 nu 80 millioen, ondanks de reeds bevolen en uit gevoerde besparingen. Door de 130 millioen uit de pensioenkas van krankzinnigen zal dit deficit gedekt worden. Ook is er een voor stel te wachten tot verlaging der uitgaven voor den aanleg van spoorwegentot 50 millioen. In verzegeld pakket ontvingen de bis schoppen de encycliek over het sociale vraag stuk. Het stuk beslaat 57 kwarto pagina's, en is het uitgebreidste wat Paus Leo XIII in het licht zond. De Engelsche vertaling bewerkten kardinaal Manning en Walsh, de aartsbisschop van Dublin. De Fransche om zetting bewerkte de Paus zelf. Hij meende, dat de stijl wel wat te wenschen zou over laten, doch zijne gedachten waren des te zuiverder daardoor in het Fransch overge bracht. Naar uit Korfu gemeld wordt, zijn sinds den 14en April de joden aldaar letterlijk in hun eigen huizen gevangen. Hun vensters houden zij gesloten, slechts 's morgens, heel in de vroegte, wagen zij het om hun levens middelen te gaan koopen, waarvoor zij na tuurlijk driemaal meer dan een ander moe ten betalen. Hun toestand is inderdaad zeer beklagenswaardig. Sinds den 23 April bleven alle synagogen gesloten. Het lijk van een jood kon eerst na 60 uren begraven worden, onder een escorte van 10 soldaten. Van han del is in het geheel geen sprake. En nog steeds gaat het gepeupel voort met de joden lastig te vallen, daarin nog geholpen door de uit Korfu geboortige soldaten. Pogingen om de huizen der joden in brand te steken, door de deuren met petroleum te besmeren, leden tot nog toe schipbreuk. Noordbrabantsclic stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand April. OpbreDgst personenvervoer f 1326.575 u goederenvervoer 1834.07 postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 3327.305 In April 1890 f3436.945 Weerkundige waarnemingen Over de maand APRIL 1891, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 375/s mill. Vorig jaar April 528/4 mill., verschil lö^s mill. 6 regendagen: 5, 6, 7, 16, 17, 27 April; vorig jaar April 8, verschil min 2. Karakter van het weer guur en schraal, alleen gedurende de laatste week zacht. Windkracht tusschen 2/l0 en 3/10alleen 7 April 5/l0 A 6/10, 16 a 17 April */l0 a G/io en 29 en 80 April s/l0 A 6/10. Windrichting: N. 7, 10, 12, 14, 18, 19,25. O. 2, 3, 4, 20 a 23, 26. Z 28. W. 1,' 5, 8, 13, 16, 30. N.O. 24. N. W. 15, 17. Z. O. 27. Z.-W. 6, 9, 29. Gevallen regen van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891, 69315/1C mill. Regendagen van 1 Mei 1890 tot 1 Mei 1891, 123. WAALWIJK, 13 Mei 1891. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Winschoten, ter standplaats de ge meente Winschoten, de heer W. J. N. Lan- dré, thans notaris te Vlijmen. Beroepen bij de herv. gemeente te Bezooien, C. D. Moulyn, candidaat te Nij megen In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer is de motie van Houten, be doelende verdaging van de verdere behande ling der legeiwet, verworpen met 51 tegeu 44 stemmen. Op Maandag 18 Mei 1891 zal bij gelegenheid eener groote gala-voorstelling in het „kon, Nederl. circus Oscar Carré", te s Hertogenbosch, een extra-trein loopen van Geertruidenberg naar 's Bosch en terug, stop pende aan alle tusschenstations, op welken avond ook de met zoo groot succes 75maal achter elkander te Amsterdam gegeven pantomimecircus onder water, zal plaats hebben. Op dezen dag worden door de stations uitgegeven speciale retourkaarten der drie klassen naar 's Hertogenbosch tegen de en kele reisvracht, geldig voor één dag en alleen op de treinen, vertrekkende van Geertruiden berg v. m. 11.57, van Waalwijk 12.22; van 's Bosch 's avonds half twaalf. Te Rucfen, bij Breda, is door een on bekende oorzaak een felle brand uitgebro ken bij den landbouwer P. Potters. De ge heele voorraad rogge, haver en boekweitstroo is een prooi der vlammen geworden. Ge lukkig dreef de wind de vlammen in een Oostelijke richting, waardoor de naastbij gelegen boerderij gespaard bleef. Alles was verzekerd. Op het station Bokstel is een wissel wachter bij het aanhaken van wagens tus schen de buffers geraakt en zondanig be kneld dat hij eenige oogenblikken daarna overleed. Zaterdagochtend bleek inbraak te zijn gepleegd in de kerk der christelijk gerefor meerde gemeente te Assen, weder door het uitsnijden van eene ruit. De dief of dieven hebben een goeden slag kunnen maken, daar het kistje, bevattende eenige collecten en de giften bij de bediening van het avondmaal, inhouden kon ongeveer 50. Er zijn ver schillende pogingen aangewend om binnen te komen want de ramen der kerk zijn niet laag bij den grond. De buit is in den tuin uit de kist gebroken, want er waren wel 2 verschillende sloten op. Ook voor eenige dagen is bij een tapper eene winkellade we der door inbraak gelicht. (Z.Ct.) Uit Akkrum wordt wordt ons van 10 Mei gemeld Heden nacht, omstreeks 12 uur, ontlastte zich geheel onverwachts een zwaar onweder, boven onze plaats. Reeds bij een der eerste hevige donderslagan teekende de rood getinte lucht in het oosten brand. De bliksem was geslagen in de boerenwoning van C. Zwanen burg te Sorremorre en heeft alles in asch gelegd. Met groote moeite zijn de zes kin deren der familie het oudste tien jaar oud, gered van den inboedel en de levende have is het meeste door het vuur verteerd. 18 koeien en 11 kalveren, benevens een paard, werden eene prooi der vlammen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Aan de vlotbrug, onder de gemeente Nieuwenhoorn, is de koopman d. O. in het bij zijne woning gelegen water geraakt en verdronken. Te Helder is bij het schijfschieten door de vesting-artillerie een met 8 kilogram kruit gevulde kardoeskoker gesprongen. De kanon nier Klasduin werd ernstig gewond, en met brandwonden overdekt in het garnizoens hospitaal opgenomen. Te Sneek brandde Zondag nacht het winkelhuis van de firma Van Bergen de Ruiter in de Nauwe Burgstraat af. Drie der eigenaars, onder welke een oude bekende der justitie, zijn op vermoeden het gebouw met petroleum in brand te hebben gestoken, in verzekerde bewaring gebracht. Alles was, naar wordt medegedeeld, hoog verzekerd. Men wil nu met sleden het Noordelijk ste gedeelte van Groenland trachten te be reiken. Tot dit doel is den lsten Mei eene expeditie onder den scheepsingenieur der Vereenigde Staten van Noord-Amerika Peary, van New-Bedford in Massachusetts vertrokken naar Inglefieldfjord, en van daar de slede- tocht ondernomen. Voor de betrekking van onder-directeur der gasfabriek te Middelburg hebben zich 78 sollicitanten aangemeld. Naar wij met zekerheid vernemen, is besloten tot het organiseeren van een bede vaart der Nederlandsche jongelingschap naar Rome ter gelegenheid van de driehonderd jarige herdenking van den sterfdag van den H. Aloysius van Gonzaga, patroon der stu;

Echo van het Zuiden | 1891 | | pagina 2